I BEDKRUIKEN VOETSTOVEN, 1%. J. Nimonis de 14 ok, VULKACHELS. ZAKLAMPJES, Hoogste Rentevergoeding. De Handels- en ILandbou w bank, SPAARBOEKJES F. J. WITMER, Dames-oKinilerhoeden. behoorenfle ïjj liet Nieuwsblad voor iet Land van Heosfa ra Ata Tan Zaterdag 31 Dec. 1910, No. 3010. Parpr CoraMalM, s, enz, Langendijk B 178 Buitengewone Aanbieding ARNOLD HOYER, Raamsdonksveer. neemt gelden èt déposito: en reikt aan inleggers UIT. Gorinchem. Bezoekt onze Magazijnen. l*laa**eiyk Mileu ws». Itobyloniëiiliroek. Maandag avond 2en Kerstdag, werd in de Ned. Herv. kerk alhier Kerstfeest gevierd. In staat ge- Bteld door de gaven van inwoners, smaakten de voorgangers der Zondagsschool het ge noegen talrijke gezichten en gezichtjes te doen stralen van geluk en blijde voldoening. Woensdagavond j.l. heeft „Zanglust" alhier hare jaarlijksche uitvoering gegeven. Dat men van haar een prettig avondje verwachtte, bewees de talrijke opkomst, vooral van omliggende dorpen. In aan merking genomen het verlies aan krachten sedert het vorige jaar, mogen we zeggen, dat deze uitvoering alleszins geslaagd is, dat de vereeniging zelfs meer heeft ge presteerd dan we in den beginne hadden durven verwachten. De uitvoering der zangstukjes kan goed genoemd worden, terwijl de ter afwisseling gegeven voordrachten over het algemeen blijkbaar in den smaak vielen. Het bezigen van eene phonograaf om de anders verloren oogenblikken te vullen, bleek eene gelukkige gedachte te zijn geweest. Overeenkomstig het voornemen werd aangevangen om half zeven precies, terwijl klokslag tien uur alles in de grootste orde uiteenging. Dat „Zanglust" ons nog vele malen der gelijke avonden moge geven, dat zij de zinspreuk van hare voorgangster tot de hare moge maken: Excelsior! Capelle- JJ- Woensdagavond gaf de rederijkerskamer „Vriendentrouw" al hier, in het café van L. F. van Dongen, haar aangekondigde uitvoering voor een zeer volle zaal. Enkelen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. De verschillende stukken werden naar ieders tevredenheid gespeeld, vooral „Hannes aan de Table d'Hote", komische scène voor een heer, en „spoken of dieven", blijspel in één bedrijf, vielen blijkbaar door het langdurig handgeklap, zeer in den smaak van het publiek. De rederijkerskamer „Vriendentrouw" heeft waarlijk eer van haar werk. Van het bal werd ook ruim schoots gebruik gemaakt, tot zelfs laat in den nacht was het er nog zeer gezellig. Dat een ieder de rederijkerskamer „Vrien dentrouw" een tot weerziens heeft toege roepen, valt te begrijpen. Naar we vernemen bestaan er plannen om voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeven- Cappel en Sprang, een landbouw-onder linge op te richten. Naar men ons mededeelt zullen we hoogst waarschijnlijk ook in deze gemeente een vliegmachine te zien krijgen. De heer Mulder uit Rotterdam zal om zijn brevet te behalen, vliegproeven afleggen van Breda naar den buitenpolder alhier, achter de fabriek van den heer Sneep. Ds. J. J. Ruijsch alhier, werd de vorige week zoodanig door een fietser aan gereden, dat hij zoo kwam te vallen dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Naar we uit goede bron vernemen, bestaan er plannen pogingen aan te wenden om voor deze en de gemeenten Sprang en Vrij hoe ven-Cappel, een gasfabriek te doen bouwen. (Aailieren. Het concert op 2e Kerst dag door het harmoniegezelschap „Prinses Juliana" in de openbare school gegeven, trok, trots het minder aangename weer, buitengewoon veel publiek. Het ruime lokaal bleek veel te klein, zoodat velen genoodzaakt waren buiten te blijven. Dat de leiding van dit gezelschap in uit stekende handen is, is thans weer duidelijk gebleken. Keurig werden de nummers op hunne bestemming gebracht. Ook de voor drachten welke door een vijftal leden ten beste werden gegeven waren leuk. Aan entreegelden werd bijna f 59 ont vangen. denderen. De Chr. Muziekver- eeniging „Excelsior" alhier, is voornemens Zaterdag 7 Jan. a.s. een uitvoering te geven in de o. 1. school. Het programma een 15-tal nummers bevattend, belooft een ge- zelligen avond. We verwachten dan ook dat velen van deze gelegenheid zullen pro- fiteeren. 's dravèmoer. Op de jaarvergade ring van het onderling veefonds alhier zijn gekozen tot secretaris-penningmeester P. Melsen, tot commissarissen A. Blok en A. van Dalen en tot branders H. van Eersel en Jac. Melsen. De heeren D. Smits, burge meester, P. Blom en P. Rutters zijn aan gezocht om een nieuw reglement te ont werpen. In het belang der vereeniging is het jammer, dat er nog geene algemeene deelneming bestaat. Onder groote belangstelling gaf het fanfarecorps „Euterpe" Donderdagavond eene uitvoering in het Wapen van 'sGrave- moer. Zoowel over de muziek als over de daarbij gegeven voordrachten was men hoogst voldaan. Meeuwen. De raad dezer gemeente besloot indertijd tot heffing van 20 cent per maand en per kind voor het herhalinga- onderwijs. Deze heffing is thans bij Kon. besluit van 22 Nov. j.l. no. 29 goedgekeurd. Blijkens de alhier gehouden veetelling bedroeg het aantal runderen in deze ge meente op 20 Dec. j.l. 668. Verleden jaar bedroeg het aantal 736. Donderdagmiddag vergaderde de Vereeniging tot Bevordering van het Paar denras alhier in de zaal van den heer Smits. Vele leden waren ter vergadering aanwezig. O. a. werd besloten het dekgeld voor het jaar 1911 vast te stellen op f8. Nederhemert (Eiland). De slag is gevallen. Douairière Baronesse van Nagell van Nederhemert, geboren van Kretschmar is Woensdagmorgen kalm en rustig in de hope des eeuwigen levens in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden. Treur, gansch Nederhemert, treur! Eiland, Noordzijde en Rietschoof, weeklaag! Het dierbaarst, wat ge bezat is van u door den onverbiddelijken dood weggerukt. Armen, zieken en kinderen weent! Uw vrouwe, die u altijd steunde, troostte en verrastte, is niet meer. Alles is in diepen rouw! Het kasteel, omgeven door de eeuwenoude eiken, waar over de natuur haar lijkwade heeft gespreid, maakt den indruk nog veel droever. Geen woning, waar de gordijnen niet neergelaten zijn. De bewoners zijn geheel verslagen. Woensdag vóór Kerstmis vierde de Baronesse nog met 200 kinderen feest. En nu mogen we wel een staaltje van haar groote bescheidenheid mededeelen. In ons blad, waarin de viering van dat Kerstfeest stond vermeld, werd de Baronesse „de groote kindervriendin" genoemd. Dat vond ze lief; zóó wilde ze betiteld worden. Maar ook haar personeel was haar lief, er zijn menschen die meer dan een halve eeuw bij haar werkzaam zijn. In Maart vierde de geheele gemeente feest, inzonderheid het Eiland. Daags te voren wapperden reeds de vlaggen, want om dezen verjaardag, helaas den laatsten, onderbrak zij hare reis, om dien op haar Kasteel en met de inwoners te vieren. Ieder kreeg een geschenk Juist op den 31sten Aug. 1880, den ge boortedag van onze geliefde Vorstin, werd haar gemaal in den familiekelder bijgezet. Het was ons vergund dien even te bezoeken. Drie kisten staan daar nog volkomen on geschonden. Zaterdagmorgen 12 uur zal het stoffelijk overschot in dezen kelder worden bijgezet. Dan is de kelder geheel gevuld. Ook werd ons voor a.s. Zaterdag een plaatsje op het kleine kerkhof aangeboden. In het eerstvolgend nummer hopen we de plechtige begrafenis te vermelden. (N.z.) De zangvereeniging „Zanglust" alhier, directeur de heer W. Knoop, gaf Maandag j.l. in de openbare school eene welgeslaagde uitvoering. De opkomst was buitengewoon groot en 't ware te wenschen, dat er voor zulke gelegenheden een grooter lokaal disponibel was. Het programma werd keurig uitgevoerd, dank zij den ijver der leden, den tact en de bekwaamheid ^an den directeur. Op den alhier gehouden geërfden dag werd besloten in het vervolg de districts- lasten van de gronden in onzen polder gelegen, geheel uit de polderkas te doen betalen. Voorzeker een voorbeeld, dat navolging verdient. De schuld, welke vroeger op onzen polder rustte, is thans geheel afgelost. Langen tijd werden reeds geen polderlasten meer betaald en nu is alles vrij. De dorschmachine van den heer De Gaaij alhier werkt verbazend snel. Bij den heer A. Bakker werd een schelf van 15 vim haver in5£ uur gedorscht en schoongemaakt. De opbrengst bedroeg ruim 11 H.L. Zoo iets komt den boer in deze korte dagen juist van pas. ■•oederofjeii. Door het buitenge wone zachte weder loopen hier nog 20 stuks vee in de weide te grazen. Kprany; Maandagavond gaf de chr. zangvereeniging „Excelsior" (gem. koof) in het Ned. Herv. kerkgebouw haar gewone uitvoering. Deze werd door haar eere-voor- zitter ds. P. van Toorn, op gebruikelijke wijze geopend. Daarna werd het programma op zeer verdienstelijke wijze afgezongen. Dat het publiek genoot zouden wij kunnen opmaken uit het applaus, dat zij steeds op elk der afgezongen nummers liet volgen. Aan het slot sprak haar eere-voorzitter nog een woord van dank, en uitte den wensch dat het ledental der vereeniging nog aanmerkelijk mocht toenemen, waarna zijn Eerw. sloot met dankzegging. Door het gemeentebestuur is het salaris van onzen gemeenteveldwachter met f 25 verhoogd, ingaande op 1 Januari 1911. Tceil. Opnieuw is de zekerheid, dat in deze gemeente rijks veld wacht zou worden gestationneerd weggevaagd. Zij komt niet hier, maar te NV ijk. Gebrek aan goede woningen schijnt hiervan de oorzaak. Het aantal in deze gemeente gestalde runderen bedraagt tegen 295 in het vorig jaar, thans 291. IrTaspik. Onze geachte gemeente secretaris, de WelEd. heer W. J. v. Dus- seldorp, is met ingang van 15 Jan. 1911, benoemd tot hoofdcommies ter secretarie (chef van algemeene zaken) te Tilburg. De heer W. Freericks, arts alhier, heeft zijne praktijk overgedaan aan den heer Lips, arts te Nijmegen, die daarvoor huis met apotheek, erf en tuin met daarbij behoorend land van Dr. Freericks heeft gekocht. Voor 't examen boekhouden slaagde onze geaehte dorpsgenoote mej. H. van Son. Mej. Van Son heeft hare opleiding ont vangen van den heer J. C. ten Brugge, leeraar M. O. Rotterdam. Wfjk. Den 2den Kerstdag gaf het fanfarecorps „Oefening en Uitspanning" baar eerste winterconcert, dat in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten. „Oefening en Uitspanning" staat bekend als een ver eeniging, die goed voor den dag kan komen en ook ditmaal heeft ze haar naam hoog weten te houden. Prachtig werd het concert ingezet met den opgewekten marsch „Herzin", 't Is niet de bedoeling het concert in nauwkeurigheden te beschrijven, maar toch willen we even aanstippen de „Milanesse" en „Phebé", be nevens de „Franche Amitié", die zeker wel het meest tot hun recht kwamen en van ernstige studie getuigden. Ook de voor drachten, ter afwisseling gegeven, vielen zeer in den smaak en hebben onophoudelijk de lachspieren in beweging gebracht. Het grappigst van alle was wel „De laatste repe titie op de vooravond van de eerste serenade, te brengen door de pas opgerichte dorps- harmonie aan den burgemeester bij zijn 25-jarig jubileum". De dirigent (J. van Wijk) heeft zijn rol goed gespeeld en verdient allen lof. Hulde aan den kranigen directeur Baselaar uit Ammerzoden, die zeker niet het minste werkzame aandeel aan de slaging van het concert heeft, 't Is een man, die met hart en ziel opgaat in de muziekmet vaste hand zwaait hij den dirigeerstok en elke beweging heeft zijn beteekenis; stipt worden ook zijn wenken gehoorzaamd. Wij wenschen „Oefening en Uitspanning" geluk met haar succes en hopen, dat het steeds in de richting, waarin het nu gaat, zal blijven voortgaan. Rechtzaken* Het O. M. bij de Alkmaarsche recht bank is in hooger beroep gekomen van het vonnis dier rechtbank, waabij B. uit Hoorn, die de vergiftigde taart aan de familie Markus heeft gezonden, tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De eisch was „levenslang" geweest. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Woensdag 28 December 1910, 's avonds 8 uur. Voorzitter: burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer H. J van Eggelen. Aanwezig de heeren Van Everdingen, De Jong, Van Andel, De Mol, Prins, Veerman en Vos. Te behandelen onderwerpen: 1. Rekening over 1909 en begrootingen over 1911 der Godshuizen. 2. Machtiging tot het houden van ver pachtingen en verkoopingen in 1911. 3. Ingekomen stukken. 4. Suppletoir kohier van den hoofd, om slag over 1910. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der op 2 Dec. j.l. gehouden vergadering voorleest, welke on veranderd worden goedgekeurd en vastge steld. Tijdens de behandeling van punt 1 der agenda verwijderen zich de wethouders, de heeren Van Everdingen en De Jong, terwijl de heer Veerman als rapporteur der com missie van onderzoek het woord vraagt. De commissie heeft de zaken uitstekend in orde bevonden, doch de drie admini straties van Wees-, Mannen- en Gasthuis werkte niet mede tot een gemakkelijk over zicht. Na 3 uur had de commissie zich eindelijk door den chaos heengewerkt. Het heeft de bijzondere aandacht der commis sie getrokken, dat er zooveel achterstallige posten voorkomen o. a. van f 31, f 80 en f 68 en nog van vorige jaren. Ook was een achterstallige hypotheek op diens eigendom verleend, vergeefs zocht de commissie naar de rente van dien post op de begrooting. 't Ie toch spreekwoordelijk, dat een half ei te prefereeren is boven een leegen dop en daarom kan de commissie zich wel vereenigen met het nemen van een hypotheek. Kan nu de hypotheek niet worden afge lost, dan diende er in elk geval voor de rente gezoigd te worden. De Voorzitter zegt, dat op financieel ge bied steeds menschen gevonden worden, die niet geregeld aan hunne verplichtingen kunnen voldoen. Ieder verpachter onder vindt dat. De menschen willen wel, gaarne zelfs, maar dikwerf ontbreekt hun de macht. In roerende woorden schetst Z.Ed.Achtb. den toestand van een pachter die onmachtig is, wien 't, om zoo te zeggen, van alle kanten tegenliep. Hoe zijn vrouwtje 'took uitzuinigde, hij moest met loodt n schoenen naar den landheer, wel bewust, al kreeg hij ook enkele maanden uitstel, toch niet te kunnen betalen. Zoo zijn er velen! En wat nu deze achterstallige posten betreft, ze zijn gering. Met wat goeden wil komen ze wel binnen. Ook zal voor de rente van die hypotheek gezorgd worden. Vooral bij sterf gevallen, wanneer de kostwinner aan het gezin ontvalt, moet men menschlievend zijn. De heer Veerman dankt den Voorzitter voor de verstrekte inlichtingen, waarna Z.Ed.Achtbare wederkeerig de commissie dank zegt voor hare bemoeiingen. De heer De Mol sluit zich volkomen bij 't gesprokene van den heer Veerman aan. Met genoegen heeft spreker vernomen, dat de verleden jaar bepleite verhoogingen van het verplegingsgeld plaats heeft gehad en meent de tolk van den geheelen Raad te zijn, door den Voorzitter beleefd te verzoeken heeren regenten der Godshuizen een woord van dank te brengen. De Voorzitter neemt deze aangename taak gaarne op zich. Omtrent punt 2 wordt door den Voor zitter medegedeeld, dat heeren Ged. Staten wenschen, dat voortaan B. en W. door den Raad gemachtigd worden tot het houden van verpachtingen en verkoopingen. Ingekomen a. Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeenschappelijke rege ling voor het aanstellen van een veearts voor Heusden e. o. b. Idem betreffende gemeente-rekening 1909, in ontvangst f 21235.68£ en uitgaaf f 21235.68£ met batig slot van f2056.06. c. Idem goedkeuring der gemeente- begrooting 1911 in ontvangst en uitgaaf op f 19436.81. d. Idem regeling omtrent inning van marktgelden. c. Brief van Ged. Staten omtrent de be naming van de dieren, waarvan het gewicht door de op te richten waag bepaald moet worden. Een voorstel van B. en W. om in plaats van „levend vee" te lezen „runderen en varkens" wordt aangenomen. Nog wordt in behandeling gebracht de belooning voor het schatten der vergunnings- localiteiten. B. en W. stellen voor dit bedrag op f 15 te bepalen. De heer Van Andel acht dit bedrag nog te hoog, daar de arbeid hiervoor in een minimum van tijd kan geschieden en slechts bestaat in het indienen van een lijst der vergunninghouders. Volgens spreker is f 0.50 per vergunning voldoende. De heer Veerman vindt de belooning van f 15 niet overdreven, te meer daar zoo iemand gemeente-ambtenaar is. De Voorzitter beweert, dat het wel wat veel is, maar dat doorgaans voor kleine posten te veel betaald wordt. Toch wil de heer Van Andel zijn voorstel in rondvraag brengen, dat hierop met 6 tegen 1 stem verworpen wordt. Het laatste punt der agenda wordt met gesloten deuren behandeld. HINTHAMERSTRAAT 31, hoek Gasselstraat. f ffH Onderstaande Reclame Hercules allen voorzien van de zoo gunstig bekende onbreekbare uitneembare Hercules Baleinen, franco aan huis ge- leverd, naar alle plaatsen in Nederland, na ontvangst van postwissel 6d juiste opgave van taillewijdte, in volgende prijzen: No. 1. Sterk écru coutil Corset, onbreekb. baleinen, voorhanden v. 54 tot 74 cM. f 1.25. No. 2. Sterk écru coutil Corset, prima, ook onbreekb. baleinen, 54 tot 74 cM. fl.40. No. 3. Idem, extra prima, met rugbaleinen voor scheefheid en onbreekbare baleinen, 54 tot 74 cM. fl.90. No. 4. Chique frack droit devant Corset, met jarretelles, 52 tot 70 cM. f 1.70. No. 5. Chique Droit devant model, écru, of lila gestreept, 52 tot 68 cM. f2.40. No. 6. Chique Droit devant model, écru, of blauw gestreept, 52 tot 68 cM. f2.80 No. 7. Chique Directoire-Hercules Corset, écru of crème, 52 tot 72 cM. f3.ü5. No. 8. Chique Directoire Extra lang modèle, polaire baleinen, in crème of écru, 52 tot 72 cM. f3.50. No. 9. Chique Directoire-modèle, lila met wit gestreept, 52 tot 70 cM. f3.50. No. 10. Demi ere Nouveauté, extra lang Directoire-model, prima le fransch gebrocheerde stof, 52 tot 70 cM. f4.25. No. 11. Speciaal voor zware Dames sterk Corset, lang model, met breeden elastieken band voor de buik in te nemen, onbreekbare Hercules- veeren, 74 tot 100 cM. No. 12. Zelfde model, iets lichter stof, 74 tot 94 cM. No. 13. Positie-Corsets met buikband, 56 tot 86 cM. No. 14. Zuigcorsets, gemakkelijke modellen, 56 tot 86 cM. No. 15. Corsets Orthopédiques, om scheefheid te voorkomen No. 16. Beroemde Teufels Buikcorsetten van 80 tot 125 cM. f4.75. f3.90. f3.50 en f4.50. fl.90 en f2.75. f5.25. f5.25. Men zende Postwissel, met nauwkeurige opgaaf van Taillewijdte en verlangde soort (alleen No. is voldoende). ARNOLD HOYER, Parijzer Corsettenfabriek, 's Hertogenbosch. in tin, geëmailleerd, roodkoper, geelkoper en vertind ijzer. in de grootste sorteering. ELECTRISCHE in diverse uitvoeringen. 00RINCHEM, DORDRECHT, met acht dagen opzegging3^2 een maand J 0/ drie maanden f WJé. j zes maanden I een jaar 0 Reglementen worden op aanvrage gaarne verstrekt. HESLIST het BESTE en GOERl&OOl'STE Adres voor Niet naar genoegen kan geruild worden. Groote Markt, Steegorersloot 39, 3i; n n. I Mr. F. FERNHOUT. De Directie: j_ w> MEKKING.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5