et Land van Beusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3Q18. Zaterdag 28 Januari. FEUILLETON. DE BOETELING. Het Credietvraagstuk voor den Middenstand. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. „Een ramp" noemde mij onlangs een winkelier in mijn woonplaats het geven van crediet op langen termijn aan de clientèle. De Middenstand zeide hij wordt door de onderlinge concur rentie gedwongen geen contante beta ling van koopers te eischen, en loopt daardoor ten eerste het gevaar dat er onder hen die „poffen", wanbetalers schuilen, die zich zoo soliede voordoen dat men geen argwaan heeft, en ten tweede ondervinden zij het groote be zwaar dat men krachtens de bepalingen van ons wetboek niet na de indiening van rekeningen rente kan berekenen voor schulden, ontstaan uit levering van goederen door den kleinhandel en uit werkzaamheden door klein-industrieelen (ambachtslieden enz.) verricht. Voor de wanbetalers grijpt de Mid denstand dan vaak naar het door hen zelf bedenkelijk geachte middel, invor dering der schuld door een „man met 'n roode pet", in de meeste plaatsen al bekend als „berenleider", wiens ver schijning dikwijls geld klopt uit de zakken van schuldenaren die voor alle andere vertoogen doof waren gebleven. Maar bij inderdaad als solied bekend staande menschen, die alleen maar erg langzaam in het betalen zijn, durft men dit niet aan, uit vrees hen als klant te verliezen. En dan wacht de winkelier, en wacht en lydt daardoor groote schade, omdat hij renteloos crediet geeftmaar dat natuurlijk van zijn leveranciers niet ontvangt. Kan hy niet h contant in- koopen dan verliest hij in de eerste plaats de korting daarvoor en wordt bovendien min of meer afhankelijk van bepaalde leveranciers, bij wie hij wel moet koopen, ook al bieden anderen hem voordeeliger condities. Het crediet-vraagstuk is voor den Middenstand dus „brandend", en men kan wel zeggen dat het even oud is als de middenstandsbeweging zelve. Men heelt het pogen op te lossen door het stichten van coöperatieve credietbanken, speciaal bestemd voor den Middenstand, daar gewone bankinstellingen meer voor de groote industrie werken, en dus voor dit doel niet unnen dienen. De bedoelde coöperatieve crediet banken, die reeds gevestigd zijn te Groningen, Amsterdam, Middelburg, Rotterdam, Haarlem, Coevorden en 1) I. De Andergandera waren verontwaardigd. In het dorp dat doorging voor een kweek plaats van streng kerkelijke gezindheid, was een diefstal gepleegd. De Anderganders hadden geen ondeugden. Wel werd er de brandewijn niet versmaad en kwamen er veel overtredingen voor van de wetten op de houtvesterij en de jacht, maar dat waren nu eenmaal zwakheden van de bergbewoners, waarvan zelfs som mige leden van den raad niet vrij waren eigenlijke ondeugden hadden de Ander ganders niet. En nu een diefstal! Noller's Toni, den braafsten man van het dorp had men een zak goudstukken volle tweehonderd francs ontstolen. En de dief was een vijftienjarige, glad verwaarloosde knaap Steiner'8 Lori! „Wie kon het anders zijn dan hij, die zoo'n vader gehad hadbabbelden een paar vrouwen in het dorp rond. „Men had dat boevenpak het dorp moeten uitjagen, toen de oude gestorven is", wier pen een paar andere er tusschen in. Zij, die met deze praatjes bedoeld werden, konden zich ook overigens niet verblijden in de gunst der boeren. Het dorp lag in een nauw dal in het hooggebergte eenzame, verborgen woon- Leeuwarden, terwijl in Den Haag en andere steden nog meerdere in wording zijn, kunnen hun leden helpen (waar de gewone bankiers slechts hun, die soliede borgen hebben tegen tamelijk hooge rente ter zijde staan) door tegen matige rente voorschotten als tweede hypotheek te verleenen op winkelvoor raden, op inschulden, op incourante fondsen, op machinerieën, die de be trokkene zich zonder crediet niet had kunnen aanschaffen. Zelfs zij die ten eenenmale geen onderpand en geen borgen hebben kunnen geholpen worden, wanneer zij een gunstige en te contro leeren balans hebben en hun reputatie een goede is. Het geld voor de bank, dio niet beoogt winst te maken, wordt gevonden door de aandeelen, die de leden verplicht zijn te nemen (en die zij ook op afbetaling kunnen krijgen), beleggingen, subsidie der Regeering enz. Het spreekt van zelf dat dergelijke banken in middenstandskringen zegen rijk kunnen werken, maar zij kunnen het „pofsysteem" dat tal van klanten verlangen en dat de winkeliers, gezien de sterke concurrentie niet durven wei geren, niet voorkomen of er zelfs maar de ergste nadeelen aan ontnemen. De Middenstand zelf is trouwens van oordeel dat dit onmogelijk is zonder wettelijke hulp, en bet is dan ook een der punten welke de Staatscommissie voor den Middenstand ernstig onder de oogen heeft gezien. Zij heeft gemeend het geneesmiddel te vinden in een wets ontwerp, dat eerlang bij de regeering zal worden ingediend en gericht is op bevordering der contante betaling. De Staatscommissie wil n.l. in de wet zien opgenomen een artikel waardoor rente kan worden berekend van schuldvor deringen van kleinhandelaars en klein- industrieelen. De moeilijkheid zat vooral in de be paling van het juiste tijdstip, waarop de renteberekening zal kunnen ingaan. Vele koopers zyn gewend op een be paald tijdstip, na het doen van hun in koopen, de rekening te ontvangen. De betaling dezer rekeningen volgt dik werf zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaamheden behoort dat een middenstander bij zijn klant „voor schot" vragen gaat op zijn eigen vor dering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aanbieding van de reke ning tot den dag der betaling 5 pet. rente over de schuldvordering berekend kunnen worden. Teneinde de aanbie- plaats van ongeveer duizend menschen, waarvan het meerendeel niet veel meer van de wereld kende, dan zij van de hooge steenen wachttorens in het gebergte hadden kunnen waarnemen. Verweerde houten huisjes stonden langs beide oevers van de beek, die er doorheen stroomde. Verder lagen de hutten, die het dorpje vormden, ongeregeld door elkander, eigenlijk om een paar steenen huizen heen die er goed onderhouden uitzagen. Boven alles uit stak het torentje van de kapel. Tegen de hellingen aan lagen soms op een uur afstand van elkander eenige hofsteden met stallen en hooischuren. Op alles neer keek het donkere, zwijgende woud en daar boven verhieven zich de kale rotsen. In de verte staken de sneeuwtoppen boven de wolken uit; de hoogste was de Winterstock, ^en grijze reus, die daar stond als een drei gende wachter over het dal. Tegen de helling aan de zonzijde lag de hut van Vrouw Steiner als 't ware aange kleefd. Toen haar man bezweken was voor den brandewijn-duivel, had de arme vrouw zich met haar laatste kind een dak ver overd, hoog boven op de helling, daar waar de eerste dennen zich vertoonden. Steiner die twee jaar geleden gestorven was, had als bloedjonge man een vrouw uit den vreemde meegebracht en dat was in de oogen van de boeren een misslag ge weest. Voor de vrouw zou het zeker geluk kiger geweest zijn, als zij nooit in het dorp gekomen was. Toen zij haar man gevolgd was, had zij gemeend niets op te offeren. Zij was een jong ding en had er niets op tegen gehad met een knecht te trouwen. Maar van het uur af, dat deze van zijn vaderlijk erfdeel in Andergand een stuk land gekocht had, was het bergaf met hem gegaan. Hij had plotseling een hekel aan ding der rekening te kunnen bewijzen wordt voorgesteld een regeling met de posterijen te treffen, volgens welke de crediteur een rekening in duplo bij de posterijen zal aanbieden. De rekening wordt dan van een officieel datum- j stempel voorzien en wordt aan den debiteur doorgezonden. Het duplicaat ontvangt de crediteur terug als bewijs van verzending zijner nota en het tijd stip waarop. De Staatscommissie voor den Midden stand, zal, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, zeker met voldoeuing op haar arbeid kunnen terugzien. De oplossing van dezen kant van het cre dietvraagstuk beteekent een groote stap vooruit. Buitenland. Londensche bladen bevatten een mededeeling, blijkbaar afkomstig van ex-koning Manuel, naar aanleiding van een verklaring van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken, waarin sprake was van verdraagzaam heid en edelmoedigheid jegens de koninklijke familie van Portugal. In de mededeeling in de Engelsche bladen wordt gezegd, dat de uitkeering van de Portugeesche regeering aan de koningin grootmoeder, Maria Pia, geregeld is bij een overeenkomst, goedgekeurd door de Portugeesche en Italiaansche Kamers, vóór het huwelijk van Maria Pia met Dom Louis, dus door een internatio nale overeenkomst, die door elke Por tugeesche regeering, welke ook, geëer- biedig moet worden. Ex-koning Manuel, zoo wordt er in de Engelsche bladen dan verder gezegd, heeft totdusver niets ontvangen dan wat hem uit de eigendommen van het huis Braganza, die zijn persoonlijk eigen dom zijn, toekomt. Van verdraagzaam heid en edelmoedigheid te zijnen op zichte kan dus moeilijk sprake zijn. In de aan de Londensche bladen verstrekte mededeeling heet het ten slotte, dat Manuel volstrekt geen afstand heeft gedaan van zijn rechten op de Portugeesche kroon en dat hij vastbe- besloten is die te handhaven, zelfs zoo hem de goederen worden onthouden, die zijn wettig eigendom zijn. Eenige dagen geleden zijn te Athene overste Lapathiotis, oud-minister van oorlog, en eenige onderofficieren ge vangen genomen. De Atheensche cor respondent van de Vossische Zeitung geeft over deze kwestie, die begrijpe lijkerwijs veel opzien baart, de volgende bizonderheden werken gekregen en was lichtzinnig gewor den tot het misdadige toe. Voor zijne vrouw was het vier tienjarig huwelijk een aaneen schakeling van lijden geweest. Toen de Dood haar ruwen levensgezel tot zich nam, had zij een zucht van verlichting geuit, maar de toekomst was ver van rooskleurig voor haar geweest. Vrouw Steiner was niet sterk; nauwe lijks was zij in staat een matig dagloon voor zich en haar kinderen te verdienen. Toch had zij er zich nu reeds twee jaren, zij 't met groote moeite en in de grootste armoede, doorheen geslagen. De Meizon zond haar stralendsten licht zegen in het dal. De gouden stralen deden de laatste sneeuwplekken tusschen het steen gruis op de hellingen en onder de zwij gende dennen smelten. De hemel prijkte in lachend blauw. De sneeuwtoppen glin sterden als de diamanten in een kroon. Vreedzaam, als een verblijfplaats van al wat goed is, lag het dorpje daar badend in het zonnelicht. Zelfs vrouw Steiner's hutje maakte in dien lichtglans een indruk van welvaart en gezelligheid. Maar de bleeke vrouw, die met haar beide kinderen daar juist uit de hut kwam en zich gereed maakte om naar het dorp af te dalen, paste niet bij dien lichten dag. Op vrouw Steiner's gelaat was uitputting en hartzeer te lezenhet kon vroeger mooi geweest zijn, maar de stempel van het lijden was er zoo duidelijk op afgedrukt, dat het nog slechts medelijden kon opwekken. Er lag zekere vrome gelatenheid in, vooral in de groote, donkere oogen, maar in haar voorkomen ontbrak energie. Het glad ge streken, in het midden gescheiden haar was nog zwart en haar volle gestalte verried, dat zij nauwelijks den dertig jarigen leeftijd bereikt had. Zij droeg een zwarte, afgedra- De regeering was meer dan een week geleden op de hoogte van een samen zwering, die tegen de regeering werd gesmeed. In een geheimen ministerraad werd besloten door krachtige maatre gelen een uitbreken der beweging te voorkomen. Overste Lapathiotis en acht onderofficieren werden achter slot en grendel gezet. Intusschen is de samen zwering niet tot militaire kringen be perkt gebleven. Ook eenige leden van de oude partijen zijn er in betrokken, nl. partij vrienden van Mavromichalis, in wiens kabinet Lapathiotis met de portefeuille van oorlog was belast. Een bekende rijkaard, die mede tot de oude partijen gerekend pleegt te worden, had belangrijke sommen beschikbaar gesteld. Verder zijn subalterne officieren uit kleine provinciegarnizoenen bij de zaak. betrokken. Officieel wordt medegedeeld, dat de gevangen genomen onderofficieren 's uacbts in het huis van Lapathiotis vergaderden. Zij hadden in een adres aan den Koning geprotesteerd tegen een verbod der regeering om nieuwe adspi- ranten in de onderofficiersschool te laten. Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat in de Russische hoofdstad bericht is ontvangen uit Oeroemia om trent belangrijke troepenbewegingen der Turken in het Turksch-Perzische grensgebied. Een afdeeling Turksche infanterie met 2 kanonnen is uit Saldos vertrok ken om een belangrijken bergpas tus schen Saldas en Oeroemia te gaan be zetten. Beide plaatsen liggen op Per zisch gebied. De bewakingstroepeu van het Turksche consulaat te Saldat zijn voorzien van een stuk veldgeschut. De arbeid in den Zwitserschen Loetsch- bergtunnel door de Berner Alpen, is thans zoover gevorderd, dat de arbeiders, die van twee zijden naar elkander toe werken, het geluid van het wederzijd- sche boorwerk kunnen hooren; men koestert de hoop, dat zij einde Maart of begin April elkaar de hand zullen kunnen reiken. Waarschijnlijk zal aan een zijde de arbeid W6l spoedig moeten worden gestaakt, daar het anders te veel gevaar zou opleveren, indien men den tusschenwand van beide kanten bleef bewerken. De arbeiders, ten getale van onge veer 3286, zijn meest Italianen. De temperatuur in den tunnel is vrij hoog, maar een uitmuntende ventilatie maakt het verblijf er in dragelijk. Woensdagnacht hebben de spoorweg beambten bij Florence en bij Ancona, Italië, een trein, waarin eenige Kamer leden gezeten waren, op reis naar Rome om de Kamerzittingen bij te wonen, laten stoppen als waarschuwing voor wat zij zullen doen wanneer hunne eischen niet worden ingewilligd. Het vondelingengesticht te Jekate- rinoslaf is op last der regeering gesloten. Van de 1060 kiuderen, die in het ge sticht waren, zijn gedurende het laatste half jaar 1002 gestorven. De kinderen werden op de schandelijkste manier verwaarloosd. Verscheidenen zijn blijk baar verhongerd. Het geheele medische personeel van het gesticht is in hech tenis genomen. In Rhodesië heerscht groote ontevre denheid onder de blanke bevolking, omdat de gouverneur-generaal het over een Kaffer, die een blanke vrouw heeft beleedigd, uitgesproken doodvonnis iu gevangenisstraf heeft veranderd. In eene vergadering te Buluwayo werd het denk beeld geopperd in het vervolg de lynch wet toe te passen en besloten een pro test te zenden aan den miuister van koloniën. Blijkens officieele Russische mede deeling zijn bij de aardbeving in Bochara 376 landsbewoners en 14 Russen omge komen; 10,000 gezinnen lijden gebrek. Blijkens officieele mededeelingen be draagt het aantal opstandelingen in Yemen 40,000, waarvan zich op het oogenblik 10,000 in den omtrek van Sanaa bevinden. Twee jaren lang zegt de regeering getracht te hebben den opstand te bedwingen, door zelfs aan de leiders, imam Jahia en Seid Idris, vorstelijke rechten toe te kennen, maar zij hebben al hunne beloften geschon den en spannen thans samen om een onafhankelijk rijk te stichten. Een groot aantal stammen hebben zij reeds voor dat plan gewonnen. Seid Idris heeft voor zes maanden leeftocht en munitie. Hij heeft officieren en soldaten gevan gen genomen, zich van alle wegen in Yemen meester gemaakt, vaste steden omsingeld en de Arabische afgevaar digde Sucidi in boeien gesloten. De Arabische boeren hebben hunne vrou wen reeds in veiligheid gebracht en staan gereed tot den strijd. De regee ring kan dan ook geen verdere con- sessiën doen maar heeft zich genood zaakt gezien tot uitzending eener aan zienlijke troepenmacht, welke vooreen deel reeds onderweg is. Komoera, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, heeftin de Kamer een rede gehouden over de buitenland sche politiek. Hij verzekerde dat de betrekkingen van Japan met de vreemde mogendheden voortdurend hartelijker worden en door geen enkel incident gen, maar zindelijke japon haar Zondag- sche en had een mooi blond kind aan de hand, Felici, die nu en dan bij na angstig naar haar moeder opkeek. Vrouw Steiner had tranen in de oogen, terwijl zij berg afwaarts ging naar het dorp. Op vrij grooten afstand achter haar aan kwam haar zoon, Lori, een groote, krachtig gebouwde knaap, met de handen, tot vuisten gebald, in de broekzakken. Men kon hem aanzien, dat er iets in hem omging. Hij leek op zijn moeder. Zijn gezicht was even smal en bleek; dezelfde donkere, zwaar moedige oogen lagen er in en ook zij n haar was zwart. Maar hierbij bepaalde zich de gelijkenis. In de gelaatstrekken van den knaap was niet de minste zachtheid te bespeurenelke trek getuigde nu reeds van wilskracht. Om den mond lag een sombere trek en tusschen de wenkbrauwen vertoonde zich nu reeds een rimpel, zoo diep als bij een ouden man, wien het leven de zorgen op het voorhoofd heeft geschreven. Ook Lori had zijn Zondagsche buis aan. Hij en zijn moeder waren geroepen om voor den dorpsraad te verschijnen. Zwijgend bereikte het drietal de eerste huizen aan den zoom van het weiland en sloegen daar den weg in naar het gemeente huis, waar de raad zitting hield. Gejaagd, met neergeslagen oogen liep de vrouw langs den stoffigen weg. Uit alle huizen volgden haar nieuwsgierige blikken, en hier en daar bleef er een vrouw of een nieuwsgierige boer op de straat staan om het groepje na te kijken. De jongen had den pas wat ver sneld en dacht er niet over het hoofd te buigen, terwijl hij de straat door liep. Maar ook keek hij rechts noch links. Weldra stonden zij voor het raadhuis. Hetgeen deze grootscheepsche naam droeg Lwas een in vakken gebouwd huis, dat midden in het dorp naast de kerk stond en tevens diende tot pastorie. Langs de achterzijde stroomde de dorpsbeek door haar diep ingesneden, rotsachtig bed. Vrouw Steiner ging de twee of drie uit gesleten granieten trappen op, die naar de huisdeur leidden, en legde haar bevende hand op de deurkruk. „Wees bescheiden daar binnen, Lori, versta je, en zeg de waarheid." „Ik lieg niet, moeder," antwoordde hij. Toen gingen zij naar binnen. Door een korte gang, waarvan de vloerplanken onder hunne voeten kraakten, bereikten zij de deur van een vertrek, waaruit hun het gemompel van stemmen te gemoet klonk. In dat ver trek zaten de zeven dorpswijzen met hun schrijver. Toen de deur geopend werd kwam hun dikke tabakswalm te gemoet. De raadsleden zaten aan een wit geschuurde tafel, die midden in het ruime vertrek stond, allen forsch gebouwde, grofbeenige boeren met verweerde gelaatstrekken, in kleederen van schapenwol; de schrijver scheen nog heel jong en was een tenger mannetje. Onder de mannen trok er een onmiddel lijk de aandacht. Hij was veel grooter dan alle anderen en had dtn kop van een profeet, al verloochende hij zijn boerenaf komst niet. Het zwarte, hier en daar grij zende haar was van het hoog gewelfde voor hoofd naar achteren gestrekeneen lange, donkere baard viel op de breede borst. Zijn gelaatstrekken waren even hard en grof als die der anderen, maar de scherpe, grijze oogen veredelden zijn gelaat. Hij beloofde de ware leider van de Anderganders te zullen zijn, die hem eenige weken geleden tot hoofd van hunne gemeente gekozen hadden. Naar het Duitsch. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1