nieuw gezaagd HOUT, F EL GS-ROM, \**s Os. 55 1 achterstraat 2, 's-ISosch. Moorade bij kt HU voor kt Lid vai Hensden en Altena vi Zateriai 29 April 1911, No. 3044. Notaris Kerkhoven te Werkendam, Zusterstraat 449, Gorinchem. FRANS FRERKER Co. Beste en beslist goedkoopste adres. Zondags tot 2 uur geopend. FOTOCHK1FIF Yisite- of Album-Portretten f 0.50. Cabinet-Portretten 1. A. P. MICHAëL, Bondsrij wielhersteller. AALBURG. O V>* Steeds ruime keuze in: Zwarte Damesmantels, Fantasie Paletots. Mantelcostumes. Costuumrokken. Stof-, Reis- en Regenmantels. Kindermantels. Omhangers, (rijk gegarneerd) BUITENLAND. Amerika, „het land van de onbe grensde mogelijkheden", zooals men het graag en dan liefst schouderopha lend noemt, heeft nu eenmaal en misschien ook niet geheel onverdiend, een zekere reputatie van onbetrouwbaar heid en wij zijn daarom begrijpelijker wijze eenigszins huiverig onze lezers mededeeling te doen van een geval, dat kort geleden groot opzien gebaard heeft in wetenschappelijke kringen en de pers van de Nieuwe Wereld, maar dat er ontegenzeggelijk tamelijk onwaarschijn lijk uitziet. Het wetenschappelijk onder zoek is op het oogenblik nog niet af- geloopen en wij geven het verhaal daar om onder voorbehoud. Een Amerikaansch meisje Leila Hol- lerhof verloor toen het een maand oud was door een droevig ongeluk het ge zicht. Alle pogingen tot genezing bleven vruchteloos. De ouders van de kleine Leila besloten het kind op een zeer bijzondere en waarschijnlijk nog nooit tevoren toegepaste wijze op te voeden; hij en zijn vrouw deden eenvoudig of haar gebrek in het geheel niet bestond, zij negeerden het bij de opvoeding van hun kind en met het verbazingwek kend gevolg dat Leila Hollerhof nu ziet zonder oogen 1 Andere blinden mogen en moeten tasten om voorwerpen en personen te onderscheiden en te herkennen. Dat mocht Leila Hollerhof juist volstrekt niet. Zij moest zonder dat weten wien ze voor had. En ook op andere wijzen werd zij beschouwd als een gewoon kind. Mevrouw Hollerhof leerde haar bij het loopen, niet zooals blinden gewoonlijk doen met doorgezakte knieën te sloffen, maar ferm te stappen en haar hielen op te lichten 's middags aan tafel kreeg zij een mes en een vork in de handen en moest zij zelf haar vleesch snijden. Haar moeder liet haar vaak voor het heele huisgezin de soep opscheppen en als ze gasten had de glazen volschenken en ronddienen. Deze behandeling lijkt, wat wij zou den noemen, een paardenmiddel, maar zij moet toch goed gewerkt hebben, want het „blinde" meisje vindt nu even goed als gewone menschen haar weg door het leven. Zij heeft er als het ware een nieuw zintuig bij gekregen, waardoor zij bijvoor beeld een sterk gevoel heeft voor het onderscheiden van kleuren. Het klinkt ongeloofelijk en het kan niet anders dan ons verwonderen dat er voor kleuren, om tot het bewustzijn van den mensch door te dringen, ook nog een andere weg is dan die der oogen I Miss Leila Hollerhof onderscheidt duidelijk den morgen van den middag en den middag van den avond en op ieder uur van den dag heeft zij een bepaald gevoel, dat haar zegt hoe laat het is. Men heeft haar de wereld nauwkeurig beschreven en zij heeft er een voorstel ling van die sterk afwijkt van de onze, maar niet minder veel omvattend is. Uit kleinigheden begrijpt zij het wezen der dingen. Als er bijvoorbeeld een man tegen haar spreekt hoort zij aan zijn stem of hij een snor heeft of kaalge schoren is. Aan iemands manier van spreken hooit zij wat zijn aard is en daaruit weet zij weer hoe hij er uit ziet, of hij blond of bruin, groot of klein, goed of slecht, dik of mager is. Zij geeft concerten en zingt, evenals vogels, wier oogen zijn uitgestoken. Bovendien danst zij, zwemt zij, roeit zij, rijdt zij paard en fietst zij. Zij kent Latijn, Fransch, Duitsch, Italiaansch en Spaansch. Zij is een prachtig bewijs voor de waarheid van het spreekwoord, dat zegt „nood breekt wet" en tot een voorbeeld van wat men langs schijnbaar onmogelijken weg kan b reiken, wanneer men maar den moed heeft dien weg te gaan. Ou ze lezers zullen hot met ons eens zijn, dat dit een hoogst merkwaardig „Amerikaansch" geval is. Ricciotti Garibaldi heeft de volgende nota aan verschillende bladen toege zonden Generaal Ricciotto Garibaldi beklaagt er zich over, dat vrienden van de zaak der Albaneezen in al te grooten ijver en tegen alle afspraken in, begonnen zijn met werven voor mogelijke expe dities. Dit optreden dwingt de regeering, de bij de wet vastgestelde straffen op te leggen en heeft daardoor betreurens waardige gevolgen. Verder zijn, naar het schijnt, enkele ongeduldigen van plan, op eigen risico te vertrekken en een soort van voorhoede te vormen. Met het oog daarop wil de generaal doen weten, dat het volvoeren van zulke plannen, zoowel in moreel als in mate riaal opzicht, een vernietigenden invloed zal hebben op de beweging ten gunste van Albanië, De generaal verklaart daarom, dat hij alle verantwoordelijk heid voor deze voorbarige tochten van vrijwilligers afwijst, geeft in overweging te overleggen, hoe moeilijk dergelijke tuchtelooze ondernemingen zijn, ook wanneer zij uit een edel verlangen voortkomen, en eischt van hen, die in ieder geval bereid zijn, het roode hemd aan te trekken, volkomen vertrouwen, dat in overeenstemming is met de verantwoordelijkheid, die op niemand anders dan op hemzelf rust. Sommige Italiaansche bladen zien in deze proclamatie het bewijs, dat van Garibaldi's expeditie naar Albanië niets zal komen. De aandeelhouders van de Fransche Oosterspoorwegmaatschappij hebben een ODgewoon drukbezochte vergadering ge houden. Het belangrijkste punt van de agenda was natuurlijk het weer ia dienst nemen van de naar aanleiding van de staking ontslagen beambten. De presi dent deelde mede, dat van de ontsla genen slechts 54 geen werk hadden kunnen vinden. De maatschappij is gaarne bereid deze lieden zoo welwil lend mogelijk te behandelen en hen geldelijk te steunen. Van weder in dienst nemen kan echter geen 3prake zijn, met het oog op de veiligheid van het reizende publiek, die strenge tucht onder het personeel eischt. Deze ver klaring van den president is met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het Noord-Oostzee-kanaal zal bij de verbreeding waarmee men doende is, de grootste sluizen van de wereld krij gen, zelfs grooter dan die van het Panama-kanaal, zoodat zij, ook al worden de schepen steeds grooter, nog jaren lang kunnen dienen. De afmetingen van de nieuwe sluizen zullen zijn: 330 M. lang, 14 M. diep en 45 M. breed aan het Panama-kanaal zullen die maten 305, 12 en 33.5 M. zijn. Een telegram uit Juouval (Engelsch Indië), meldt den dood van den 28 jarigen Gentschen vlieger Emm de Hemptinne, die met zijn vliegmachine in een rivier viel en verdronk. Het bendewezen in Macedonië schijnt nog steeds te bloeien De autoriteiten hebben nu een jagerbataljon in secties van 50 man verdeeld en deze secties aan de gendarmerie toegevoegd. Er zullen nu geregelde drijfjachten ge houden worden. BINNENLAND. In de staatsmijn Emma te Hoens- broek heeft Woensdag een ernstig on geluk plaats gehad. In schacht I is de 250 meter lange waterpersleiding inge zakt. Van de 25 arbeiders, die beneden aan het werk waren, kwamen er slechts 7 ongedeerd boven. Er zijn 4 dooden. Het zijn de arbeiders Crijns en Leunis- sen, van Amstenrade, Bubs, van Oirs- beek, en een Duitscher; 1 mijnwerker van Heerlerheide wordt vermist. Er zijn 14 gewonden opgehaald, van wie 0 ernstig; deze zijn in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen de 8 anderen zijn minder ernstig. Van de 4 gedooden zijn er twee ver dronken, waarvan de lijken nog niet zijn gevonden. De directie van de mijn en verschil lende ingenieurs waren aanwezig. Ver schillende ingenieurs daalden in de schacht af. Men meldt later dat in de staatsmijn Emma het water 10 meter hoog staat. Een der pompen is stuk, zoodat er slechts met één pomp gewerkt kan worden. Men schrijft nader omtrent deze ernstige mijnramp: Op het oogenblik dat de stijgbuis van de afdieppomp welke op een diepte van ongeveer 280 meter in de schacht hing, over haar geheele lengte naar beneden stortte, werkten in den schachtbodem 25 man, waarvan twee gedood werden, vier personen werden zwaar gewond en tien licht, waaronder de opzichter Post- ma, terwijl twee personen worden ver mist, welke vermoedelijk onder het water liggen. Zoo spoedig mogelijk waren de leden der directie en de bedrijfs- ingenieur op de plaats van het onheil aanwezig en werd met het reddings werk begonnen, dat echter door de stij ging van het water wegens het niet meer werken der pomp zeer werd be moeilijkt. Geneeskundige en geestelijke hulp uit de naburige gemeenten waren onmiddellijk ter plaatse. Dokter De Wever van Heerlen en de pastoor van Amstenrade daalden in de mijn af om zoo mogelijk hulp te verleenen, maar moesten onverrichter zake terugkeeren, daar het water reeds tot ongeveer mans hoogte was gestegeu. Omtrent de oorzaak van het ver schrikkelijk ongeluk ontbreken nadere bijzonderheden. De slachtoffers, wier lijken zijn opgehaald, waren beiden on gehuwd; de vermisten, gehuwd en resp. vader van drie en vier kinderen. Vijf gewonden werden naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hun toestand bevredigend werd geoordeeld. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door de reddingsbrigade der Wilhelmina-< mijn. Men tracht de lijken der vermis ten te vinden. Gisteren heeft een duiker pogingen aangewend om deze lijken op te halen, echter zonder resultaat, daar deze bekneld zaten tusschen balken. Nader vernemen wij dat de toestand der gewonden gunstig is en alle hoop op behoud bestaat. ADVERTENTIEN. DOOR van eene groote partij op Dinsdag Mei 1811, des na middags uur precies, op het terrein bij het Stoom bootenveer, aldaar. Goöp. Stoomzuivelfabriefe „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. HOTËSK. klli. Gerechtigd tot het voeren van het R|jk* hoteriuerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingcn a rembours door geheel Nederland. Vp.TgrflOtlTlgPn van 0U(^e Portretten in onverander lijke Platin-Bromide vanaf f 1, VS^* 4» 6, Werkelijk goedkoop is alleen dat wat men niet duur betaalt en waarvan de samenstelling, afwerking, soliditeit, in één woord Ge hoe danigheid van het artikel uitstekend kan worden genoemd. In de Paradijsvogel wordt deze stelregel gehandhaafd. Vanaf de goedkoopste tot de beste goederen worden met KLEINE WINST verkocht. Al is in de goedkoope soorten de grondstof niet van de fijne wol, toch zijn ook deze goederen kleur- houdend en sterk. (Laken en Kamgaren). enz. enz. Prima kwaliteit. Onberispelijke coupe. Lage pi'fjzen. Aanbevelend, MATH. STRUIJK, Firma Janssen-StBapians. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5