Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij Ti VAN WAD CO., FOTOGRAFIE PELGROM, Ph. V A\ IV IJ li, Hoogstraat, GORCUM. Plaalsii iet schriftelüïe praitie. Th. M. Tan Helft, WAAI,WIJK. outhandel Stoomzagerij en L. IIK ARIES Jan., Amerik. Grenen en Eiken in balken en bestek, alsmede Iepen, Essen, loten, Accasia in platen en rond. Wetsteenen. Strikkels HOOIVORKEN *0Dd6r 8tee' f 0.18 per stuk. W. J. Simoiii* de Kok, pijnloos. gorinchem. Visite- of Album-Portretten f 0.50. Cabinet-Portretten Y ergrootingen PRIJSLIJST der Reparatiën van Tandheelkundige behandeling Motraie bij bet NieiwsbM voof bet Land van Hensden ea Altena van Zaterdai 17 Jaai 1911, No. 3058. Goöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", iGetioor-Olie Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZEBWERKEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkolvorm voor DUIIEBS. Zusterstraat 449, Gorinchem. Orgels in ruime keuze voorhanden. Oppert 156, Rotterdam. Crayon-, Kool-, Platin en Bromidevergrootingen. „DE DRIE PROVINCIE V Raamsdonksveer. T A riA "nu* "DD A TTTÜ Méc.Dentist. Kerkstraat48, J A,v1ot* JJili IJxtü. V «Ei, o.h. Postkantoor, 's-Bosch. BUITENLAND. De Sultan van Turkije heeft een al- gemeene amnestie voör de Albaneezen afgekondigd. Indertijd is aan de naar Bulgarije uitgeweken Macedoniërs ook amnestie toegezegd, maar de uitgewe kenen waren bang om terug te keeren en als ze terugkeerden, dan liepen ze vaak toch nog de een of andere straf, althans een onaangename bejegening, op. Als het met de naar Montenegro uitgeweken Albaneezen nu ook maar niet zoo gaat! Het valt moeilijk uit te maken in hoeverre de wijziging van het beleid nadat de opstand officieel voor bedwon gen is verklaard een daad van eigen initiatief der Porte is. Het is wel op merkelijk, dat aan deze verandering van tactiek dringende adviezen van verschillende mogendheden zijn voor afgegaan. Eerst hebben we de waar schuwing van Rusland gehad. Daarna kwam Oostenrijk met zijn ongevraagd advies. En ten slotte Italië Er is dus druk te over geoefend op de Porte. Van Turksche zijde doet men het nu voor komen alsof men al lang uit eigen be weging tot invoering van een zachter beleid besloten had en alsof de reeds lang te voren beraamde reis des Sul tans als gelegenheid zou worden aan gegrepen om de begenadiging officieel af te kondigen, 't Is mogelijk dat de Porte zelve allengs ook reeds tot het inzicht gekomen was dat een stelsel van onmeedoogende hardheid niet het ware was ter „pacificatie" van Albanië, maar de druk, door Europa geoefend, zal zeker het zijne hebben bijgedragen om de Porte met haar totdusver ge volgd systeem voorgoed te doen breken. Een later bericht meldt: De Albaneesche opstandelingen heb ben tien dagen om zich over te geven en hun wapenen in te leveren. Geschiedt dit niet, dan kunnen zij niet meer op genade rekenen. Wie zich echter aan deze voorwaarde onderwerpt, zal niet gestraft worden. De Sultan heeft 110,000 gulden ge schonken voor het herstellen van de aangerichte schade. De regeering zal het weer opbouwen van de verwoeste woningen krachtig steunen en door hervormingen in te voeren aan alle gerechtvaardigde ontevredenheid tege moet komen. Torgoet Sjefket pasja, de opperbevelhebber der Turksche troepen in Albanië, heeft den opstandelingen een en ander medegedeeld. In Montenegro gelooft men echter niet, dat alle gevaar geweken. Men heeft te Cettinje vernomen, dat de opstan delingen besloten hebben den guerilla oorlog te gaan voeren en tot het uiterste vol te houden. Zij zijn tot dat besluit gekomen, omdat de jong-Turksche re geering de beloften, die zij den Alba neezen heeft gedaan, nooit heeft ge houden. De Albaneezen hebben hun vertrouwen verloren. Donderdag kwam uit Triest het vol gende bericht: Vannacht is er een hevige storm over de zee losgebroken. Een Grieksche bark is met haar bemanning van twaalf koppen gezonken. Op een zeilschip is de mast omgewaaid en deze heeft den kapi tein gedood. Men vreest voor veertig visschers, die op zee waren. Men heeft tot nog toe twintig lijken opgevischt. Woensdag werd uit Lissabon gemeld De koningsgezinden hebben zich bij Chaves in het grensgebergte vereenigd. Kapitein Camacho van Villa Real heeft zich bij hen aangesloten. De regeering trekt steeds meer troepen rond bedoeld punt samenkruisers ontschepen marine troepen te Oporto. De minister van bin- nenlandsche zaken is van Almeida naar Vianna Castello vertrokken. De opwin ding en de ongerustheid in den lande nemen toe. Een buitengemeen geraffineerde ont voering heeft in de buurt van Bochum plaats gehad. Iemand, kortelings ge huwd, had ook een lief zusje van zijn vrouw bij zich in huis, die haar brood met naaiwerk verdiende. Terwijl nu de man naar zijn werk was, kwam er iemand de woning binnen, legde een ontzag-afdwingende portefeuille met stukken op tafel en verklaarde, dat hem door den voogdijraad in Bochum op gedragen was het jonge meisje te gaan halen, dat onder staatsvoogdij geplaatst worden zou. Groote ontsteltenis bij de vrouwen, bidden en smeeken, of „mijn heer de ambtenaar" toch zoo goed zou willen zijn te wachten tot de man van zijn werk was thuis gekomen. Maar de ambtenaar was onverbiddelijk. Ten slotte kleedde het meisje zich aan en beiden verwijderden zich. Toen de zwager thuis kwam, was zijn eerste werk naar het bureau van den voog dijraad te Bochum te gaan, maar daar wist men van niets, en evenmin bij de politie. Onmiddellijk werd nu naar alle kanten gezocht, maar 's avonds was nog geen spoor van de ontvoerde gevonden. Men vermoedt, dat men hier met een geval van meisjeshandel heeft te doen en dat het meisje over de Belgische of de Hollandsche grens is gebracht. De „Daily News" ontving uit Sjang hai eeDe beschrijving van den toestand in de streken van China, waar thans hongersnood heerscht. Op de velden staat toch het graan er goed voor, doch wanneer men door de dorpen trekt, bemerkt men spoedig, dat er iets niets in den haak moet wezen. Geen hanengekraai, zelfs geen hon dengeblaf alles wat maar eetbaar was, is door de bewoners verslonden. De woningen staan open en van het dak beroofd alles wat maar geld kon opbrengen om voedsel te koopen werd verkocht. Er worden in de meest noodlijdende districten levensmiddelen van over heidswege uitgedeeld. In een dorp, waar eene uitdeeling plaats had, was zulk een gedrang, dat 21 van de meest door honger verzwakte lieden onder den voet geraakten en aldus een ellendigen dood vonden. Velen hebben hun vrouw, hun kinde ren verkocht, dikwerf niet enkel uit eigenbelang, maar ook om de anderen voor ellende te behoeden. In het district Mengtsjen bewoonden, naar landsgebruik twee broeders, beiden gehuwd, met hun vader hetzelfde huis. Toen de nood ten top steeg, en nog maar weinig was overgebleven, dat in geld en zoo in voedsel kon worden omgezet, zei de vrouw van den oudsten zoon tot den ouden vader, als hoofd van het gezin, dat deze haar maar moest verkoopen. Daartegen kwam de vrouw van den jongsteu zoon op. Zij betoogde, dat zij nog zooveel jonger was, zelve geen, haar schoonzuster wel kinderen had en deze niet goed kon worden gemist. De oude man bepaalde echter, dat geen van beide vrouwen zou worden verkocht en toen de ellende steeds grooter werd, kwam het heele huisgezin, een voor een, ellendiglijk om het leven. Typisch is het verhaal, dat de cor respondent geeft, van eene uitdeeling van levensmiddelen in noodlijdende plaatsen. In een stad in het Mengtsjengdistrict werd bekend gemaakt, dat er eene uit deeling zou plaats hebben. Er waren echter slechts levensmiddelen voor 500 lieden voorhanden, zoodat alleen de menschen, die er het slechtst aan toe waren, in aanmerking kwamen voor bedeeling. De magistraat stelde zich op naast de poort van den tempel waar de uitdeeling zou geschieden. Hij keek een ieder, die uit de menigte op de poort toetrad, strak in de oogen. Stonden deze flets of waren andere uiterlijke teekenen van verzwakking waarneembaar, dan werden de lieden doorgelaten. De ande ren werden echter met een lederen zweep, dien de magistraat in de hand hield, weggejaagd. De noodlijdenden ontvingen steun van het bestuur en van een gemengd hulpcomité. Wat den steun van het bestuur betreft is er voor 500,000 dollars uitgegeven, maar de correspondent acht het zeker, dat een groot gedeelte van dat bedrag in de zakken van Chineesche overheidspersonen is terecht gekomen. De Koning en de ministers van Griekenland hebben de nieuwe grond wet onderteekend, welke daarna in de Staatscourant is afgekondigd. Aan de commissie uit de Kamer, die hem de wet kwam aanbieden, sprak de Koning den wensch uit, dat haar werk moge worden gevolgd door de normale ont wikkeling der liberale instellingen. Naar de Neue Freie Presse verneemt, zijn te Stanislau (Galicië) sociaal-demo craten binnengedrongen in de binnen plaats van een huis, waar een zionis tische kiezersvergadering werd gehou den. Zij maakten daar helsch lawaai, waarop de zionistische kiezers antwoord den door gloeiende kolen en heet water naar beneden te gooien. Ook is er een revolverschot gevallen. De sociaal-de mocraten stormden daarop naar binnen ent ris verwoed gevochten. Vier socialis ten en dertig zionisten zijn ernstig ge wond. De politie heeft daarop de ver gadering gesloten. Het Pruisische spoorwegbestuur heeft een aanschrijving verspreid, waaiin den beambten wordt opgedragen, te letten op vrouwen met gevaarlijke hoeden- spelden, welke spelden in het gedrang aan de stations licht ernstige verwon dingen kunnen veroorzaken. De beamb ten moeten vrouwen met gevaarlijke spelden verzoeken, die te verwijderen of onschadelijk te maken anders zullen zij niet in de spoorrijtuigen toegelaten worden en straf beloopen. De Schotsche steenkolenhandel lijdt op het oogenblik onder de gevolgen van overproductie. De mijneigenaren in Lanarkshire hebben daarom een comité benoemd, dat middelen zal bepalen om de productie te beperken. O.a. wordt voorgesteld, het aantal wekelijksche werkdagen op 4 te brengen. Paris Journal verneemt dat een spin nerij te Brescia, waar honderd vrouwen werkten, is ingestort. Er zijo 8 lijken en 8 zwaar gewonden uit het puin ge haald. Volgens de Messagero staan de laag gelegen wijken van Napels tengevolge van een orkaan onder water. De tram- dienst is gestaakt. Het Italiaansche s. s Europa is t<? New York aangekomen met een geval van cholera aan boord. De patiënt is naar een barak gebracht en de Europa in quarantaine, waar het schip zal worden gedesinfecteerd. .tanbestedingen. Afloop Aanbestedingen. Naar de N. Ct. verneemt, is aan de Hollandsche Aanneming-maatschappij, Den Haag (Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton, Den Haag, en een combinatie van de heeren Van Hattem uit Sliedrecht en Scheveningen) het maken van de havenwerken van Soerabaja opgedragen. Bij de aanbesteding, welke op 1 Mei 1.1. te Batavia plaats had, was de Hol landsche Aanneming-Maatschappij de laagste inschrijver voor den havenbouw van Soerabaja (f 12.808.000). In de plannen werden de kosten geraamd op f 12.800.000: de totaal-uitgaven werden echter op f 14.000.000 gesteld met het oog op bijkomende werken, waarvan de onmiddellijke rentabiliteit zal zijn ver zekerd. Voor welk bedrag het werk thans aan de Hollandsche Aanneming- Maatschappij gegund werd, is hier te lande nog niet bekend. Omtrent een beslissing over de aan besteding voor de verbetering van de haventoestanden te Makassar is nog geen bericht ingekomen. ADVERTENTIEN. Genderen- BOTEIt. KAA§. Gerechtigd tot het voeren van het Rjjkshotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Wed köhn cjS Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé, Telef. 339. ji 1. van oude Portretten in onverander lijke Platin-Bromide vanaf f 1, Horloge schoonmaken 75 ct. Nieuwe veer75 ct. Nieuwe cilinder inzetten. 125 ct. Inzetten van nieuwe raderen 75 ct. Horlogeknop25 ct. Horlogebeugel 15 ct. Horlogeglas15 ct. Klokken-reparatlën Schoonmaken regulateur150 ct. Nieuwe veer125 ct. Schoonmaken wekker 50 ct. Nieuwe veer50 ct. Wekkerknoppen, enz. 5 ct. Alles met een jaar garantie- Verder Regulateurs vanaf f 41 tot f «O. Zilveren Dameshorloges vanaf f -JL,5©. Gouden vanaf f 19. Wekkers f 1,95- Klokjes f 1,85, enz. Repareert en stemt Huis- en Kerkorgels. Piano's stemmen bij abonnement. l*li. VAÜ IVIJk, Hoogstraat. Goreum. GEVE8T1GD sinds 1899. f 9.per tand. 4O.per gebit. N.B. Bij plaatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Telefoon Intercommunaal 110. Coiietirreereiide prijzen. prima kwaliteit, uiterst lage prijzen. enz. alle maten GROOTE VOORRAAD. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden 4 f 9,- Gebitten 4 f 40, Consult dagelijks, des Zondags van O19 uur. 26 Juni. Pro7. bestaar vsb Utrecht, het verruigen van de bestaande booidvoorxiening langt den wattelijken oever van het Merwedekanaal, benoorden de Koninginna- tlait te Vreetwijk, door eene gemetsalde batiltglooiing en van de bettaande boordvoorziening langt den oottel$- ken oever bezaiden de brag in den Leidtehenweg te Utrecht door een bataitmaar en een gemetielde batalt- glooiing, in 2 peic. en in mataa. Raming le perceel 14760, 2e perceel 705^, maata ƒ21800. 28 Jaai. Prov. bestaar vin Drenthe, het aitvoeren van baggerwerk in het Meppelerdiep met bijkomende werken tnischen de Kaap en het gehaeht Leenden. Raming 30<i0 12 Juni. Prov. bestaar van Zuid-Holland, lo, het verruimen en nitdiepen van twee gedeelten van den Hollandtchen IJssel onder de gemeenten Goaderak, Ouderkerk en Krimpen a. d, IJttel. Minste intchr. Gebr. van der Aa te Rotterdam voor 10400. 2o het weder op hoogten brengen van drie ge deelten van de dijken van het Merwedekanaal in Znid- Holland. Minste intchr. P. de Jong Jzo., Hardinxreld, 8750. Prov. beataar van Limborg, het verruimen van en het maken van boordvoorzieningen langt de Zuid-Wil lemsvaart, onder de gemeente Weert. Raming 40 000. Minste inschr. J. M. v. d. Berg, Weert, 83.870. 8 Juni. Prov. bestour van Overjjstel, het verrichten van baggerwerk tot verdieping van het vaarwater tot scben de beide leidammen in het Zwolsche Diep en daarbuiten in zee. Raming 0.21 per kub. M. Minste inschrijver A. van Noordenne, Utrecht, voor ƒ0.155 per kub. M. 14 Juni Min. van Waterstaat, de verbetering van den IJttel bij Zalk. Raming ƒ66300. Mimte intchr. T. v. Haaftea, Zaltbommel, ƒ69.850. Van Dr.G.&Amidt I») Hijln SiaiiMR, t I jiwiS ut; li r: uiig Doofheid, Hard- I hoorigheid. lOorsuizeauOar- vloeingiilftkiji» ouderdc gevallen a If 2. pr.H.mtlïtbniiki- ■unviizine verktiiebatibü dordre 4 Atelier voor Fotografie. hooivorken "kunsttanden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5