Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de dommelerwaard. Pil. \W WIJ 14, Hoogstraat, GORCUM. pijnloos. Voor het LAND VAK ALTEN A C. BAX,BoMsrijwiÉersteller, Nieuwendijk. Gazelle, Burgers, Simplex. Th. 91. van Delft, WAALWIJK. Plaatsii met BIJVOEGSEL. PRIJSLIJST der Reparatiën van Orgels in ruime keuze voorhanden. ■i^Hi het beste Adres Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3O62. Zaterdag 1 Juli. Tandheelkundige behandeling Oppert 156, Rotterdam. Alle andere merken worden ook tegen FABRIEKSPRIJZEN geleverd. Crayon-, Kool-, Platin- en Bromidevergrootingen. LAUB VAM ALTEN/* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Uit Lissabon wordt gemeld: Men heeft de Constituante gewaar schuwd, dat veel officieren, die bij de Noordgrens in garnizoen liggen, konings gezind zijn, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat zij zich bij de monarchisten zullen aansluiten, wanneer kapitein Couceira een inval beproeft. De minister van oorlog beloofde maat regelen te zullen nemen en de bedoelde officieren door republikeinen te ver vangen. Uit PortoAls voorzorgsmaatregel heeft de regeering order gegeven tot een belangrijke troepenverzending naar het Noorden des lands. De reservisten der drie laatste lichtingen zijn onder de wapenen geroepen. Het tramwegverkeer staat stil tenge volge van de staking van het personeel. Het gemeentebestuur heeft het beheer op zich genomen. Uit Bujendorf bij Lubeck komt be richt, dat men daar een ballon zonder mand en met gebroken lijnen uit zee heeft gehaald. Maar deze voerde den naam Continental. Dinsdagavond bood Marseille een merkwaardig schouwspel. De bedienden in koffiehuizen en restauraties en de arbeiders van verschillende andere vak- vereenigingen hadden een betooging in de straten beraamd. Tegenover het mi litaire machtsvertoon vonden zij het echter verstandiger de betooging op te geveu en naar de arbeidsbeurs terug te keeren. Een werkstaking van de arbeiders in de bouwvakken en ook in verschillende andere bedrijven staat voor de deur. In de Chineesche provincie Hoe-nan heeft in de buurt van Tsang-te fou en Tsang-sja-fou een overstrooming vele slachtoffers gemaakt. De schade is zeer groot. De regeering heeft gelast hulp te verleenen. In een vroegere kazerne in Berlijn (oude stad), waar thans 50 gezinnen wonen, is Donderdagochtend brand uit gebroken. Alle bewoners verkeerden in gevaar, daar zij het huis niet meer konden verlaten en de ontwikkeling van rook buitengewoon sterk was. Aan alle ramen vertoonden zich de bewoners van wie velen naar beneden wilden springen. Het is toch gelukt allen te redden. Een oude vrouw bezweek echter aan een beroerte en een andere vrouw met haar vierjarig zoontje moest naar het ziekenhuis gebracht worden. De Parijsche politie is er achter geko men, dat de rentenier Vermeersch, wiens lijk men in den tuin van zijne villa te Vésinet gevonden heeft, 55,000 frs. van zijne reis had meegebracht, het geza menlijk bedrag van de pachtsommen die hij in België geïnd had, op den dag dat hij vermoord moet zijn. Een groot gedeelte van de Hagiawijk te Sofia is door brand verwoest. Er is voor 2 millioen kronen schade aange richt. Een Berlijnsch nieuwsbureau ver neemt uit Rome: Op het eiland Sicilië doet zich een sterke agitatie gelden sedert zich tiaar een week geleden de cholera vertoond heeft. In Baderia zijn betoogingen gehouden. De bevolking heeft de ziekenbarakken in brand gesto ken. In Palazzo Adriano heeft de volks menigte het raadhuis met steenen ge bombardeerd en in Vittoria verhinder den de inwoners, dat dokters, die maat regelen moesten nemen om het uitbrei den der ziekte tegen te gaan, de stad binnenkwamen. De toestand is zeer ernstig. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Leip zig, dat een vergadering van het Sak sisch-Thuringsche Verbond van stof- fenververijen besloten heeft, wegens een staking, al de aangesloten bedrijven te sluiten10,000 arbeiders zullen door deze uitsluiting getroffen worden. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel seint: Naar ik uit goede bron verneem, moeten de Albaneezen besloten zijn, de Turksche voorwaarden niet aan te nemen. Tengevolge de internationale zee mansstaking liggen te Huil reeds ander half millioen schepels graan, alsmede groote massa's steenkool, levensmiddelen en fruit, vast. Van de vruchten is reeds een deel onbruikbaar geworden. In het Noorden van Engeland is er nu reeds schaarschte en zijn de prijzen gestegen en menige fabriek moet uit gebrek aan steenkolen stil liggen. Woensdag zijn de stakers te Huil er in geslaagd vele treilvisschers over te halen mee te staken. De eigenaars van treilvischbooten te Huil hebben toen besloten hun bedrijf te staken. De bin nenvallende booten worden opgelegd en de bemanning afbetaald. De vergadering van transportarbei ders, te Londen gehouden, heeft besloten niet handelend op te treden voor den 3den Juli. Dan zullen zij een algemeene staking afkondigen, indien er op den lsten Juli geen schikking met de stakers is getroffen. De N. R. Ct. schrijft: Men herinnert zich, dat Henri Wijn malen op zijn vlucht van Parijs naar Brussel, een brief van onzen Parijschen correspondent, bestemd voor ons blad, heeft meegenomen. Dat was een vaD de eerste, zoo niet de eerste, briefverzending per vliegtuig. De bekende Engelsche vlieger Op- with, heeft nu iets anders gedaan. Een pakket van den Amerikaanschen milli- onair Wanamaker, geadresseerd aan een van diens vrienden aan boord van het stoomschip Olympia heeft Sopwith be zorgd. Hij vloog te Garde City op met een passagier en bij Fort Hamilton zag hij 't schip, vloog over 't dek en liet het pakket vallen. Veilig is hij weer aan wal gekomen. Naar de Lokal Anzeiger uit Teheran verneemt, is de weg tusschen Kaswin en Resj onbegaanbaar door een aard- schuiving. Het postverkeer van Europa naar Teheran staat daardoor stop. Over laden van goederen bij Kaswin is ge vaarlijk omdat de Sjazewenen in opstand zijn gekomen en de dorpen in den omtrek hebben geplunderd. De gouver neur van Kaswin is in het Russische consulaat gevlucht. Er zullen uit Teheran troepen naar Kaswin gezonden worden. De tolbeambten te New-York hebben een wijdvertakte smokkelarij van luxe- voorwerpen ontdekt, waarbij tal van gezeten kooplieden en ambtenaren be trokken zijn. Er moet voor meer dan 2 millioen dollars aan invoerrechten ontdoken zijn. De justitie heeft de be wijzen reeds in handen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de lucht bol dien men Zondag op Juist in de Noordzee heeft zien vallen, zeer waar schijnlijk de Fransche luchtbol Andro- mède was. De Andromède is Zaterdag met twee reizigers, tegelijk met acht andere ballons, te St. Cloud opgestegen, om te dingen naar den Deutsch-de la Meurthe-prijs. De Andromède is de eenige luchtbol, van welken men tot nogtoe geen bericht heeft. Gezagvoerder was Blondel, die zijn 80ste luchtreis deed. Uit Liverpool werd Donderdag gemeld, dat alle zeelieden, aan boord van de schepen van negen voornaamste trans atlantische lijnen, waaronder de Cunard- en White Star line, de schepen onmid- delijk hebben verlaten. Miss Nan J. Aspinwall is, nadat zij Amerika van den Grooten tot den Atlantisehen Oceaan in dagritten van 4048 K.M. op haar lievelingspaard Lady Helen is doorgetrokken, te New- York aangekomen. Zij begon de reis 1 September van het vorige jaar van San Francisco uit. Haar reis was rijk aan incidenten en avonturen, zoodat zij haar doel veel later bereikte, dan zij zich had voorgenomen. Zij heeft onder weg haar onderhoud verdiend met het geven van voorstellingen waarby zij als kunstrijderes optrad. Zij verklaart: „Voor geen millioen dollars zou ik dezen rit opnieuw beginnen." Uit Atlanta, in den staat Washington, komt bericht, dat daar weer eens twee negers gelyncht zijn. Zij waren beschul digd van een aanrauding, gepleegd op een blanke vrouw. Het grauw hield een trein tegen, waarin een der beide negers werd overgebracht. De ongelukkige werd aan een telegraafpaal opgeknoopt. Hierop ijlde men naar de gevangenis, waar de andere neger opgesloten was De man werd er uitgehaald en gehangen. Daarmee niet tevreden, doorzeefden de lyncheis het lijk met revolver- en ge weerkogels. Een telegram uit New York meldt, dat Lincoln Beachey eergisteren over den Niagara waterval gevlogen is op zijn tweedekker en geland is op Canadeesch terrein. Bea.hey heeft na zijn vlucht verteld over de emotie die zijn tocht hem gebracht had. De vlucht had zeer veel van zijn zenuwen geëischt. Hij vertrok in een regenbui en vloog op 700 M. hoogte. De vlieger zal liet nog eens doen. BINNENLAND. De 's-Hertogenbossche aviateur Henri Bakker steeg Woensdagavond te 's- Bosch om 7 uur 45 op. De vrij sterke wind, vooral in de hoogere windstreken, be moeilijkte zijn vlucht zeer en het vlieg toestel werd meermalen zichtbaar heen en weer gestuwd. Toch bleef Bakker nog 12 minuten in de lucht en daalde bij zonder mooi. Bakker heeft Donderdag een vlucht gedaan met den heer Kanter, directeur der Luchtvaartmaatschappij „De Con dor" als passagier. Deze vlucht duurde ongeveer twintig minutenbij de lan ding werd een schroefblad beschadigd, zoodat het bij één opstijging blijven moest. Men schrijft uit Ede aan de Gelder lander Woensdagavond behaalde de heer Hilgers in het vliegkamp van Verweij en Lugard te Ede zijn brevet als avia teur. Te 8.15 uur besteeg hij, begunstigd door het kalme weer, zijn monoplan, type Verweij en Lugard, onder zijn leiding geconstrueerd. De heer Hilgers is thans de eerste in Nederland, de vierde in Europa, die het brevet haalt volgens de verzwaarde regels, die het beschrijven eischen van 2 maal 5 achten en een hoogtevlucht van minstens 50 meter. Reeds Zaterdag, 17 Juni, beschreef hij onberispelijk 5 maal het cijfer 8 in het luchtruim. Wegens het vergevor derde avonduur moestalstoen het tweede gedeelte van het examen worden uit gesteld, hetwelk thans werd volbracht. Statig koos de sierlijk gebouwde, slanke eendekker den weg naar den hemel en beschreef in groote afmetingen 5 maal het cijfer 8 in den korten tijd van 10 min. 40 sec. Na gedaald en den motor nog eens geinspecteerd te hebben, steeg de vlieger voor de tweede maal op en bereikte een hoogte van 75 meter. Ge durende 15 min. maakte hij op deze hoogte eenige groote cirkels en streek daarna allerprachtigst neer op het punt van opstijging. Onder de spontane, luide toejuichingen van de weinige aanwe zigen, werd de thans gediplomeerde vlieger verwelkomd en in triomftocht naar de hangars geleid. Alles werd onverbeterlijk, zelfs schit terend ten uitvoer gebracht, zoodat deze avond voor den nieuwen vliegmensch een waar succes, voor de aanwezigen een rijk genot is geweest. Aanleg voor politieagent. Het verhaal is historisch meldt „L. enV.": Zij stonden met z'n drieën in een cafêtje, twee politieagenten, die hun vrijen dag hadden en een oolijke werk man. Er werd onder het genot van een glaasje bier flink „geboomd". Zoo hiel den ze diepzinnige beschouwingen over het vraagstuk van den „aangeboren aanleg", die zich op jeugdigen leeftijd openbaart. Ja, zei de ééne dienaar van Herman dad, ik zeg maar, als zoo'n jongen graag met scheepjes speelt, dan steekt er vast een zeeman in hem. Ik heb er één gekend, beweerde zijn collega, die als jongen nooit wat anders wilde doen dan soldaatje spelen, en nou, hij heeft h:t ridder al! Precies, beweerde de derde, de werkman, ik heb een jongen, die heeft bepaald aanleg voor politieagent. Vragende gezichten! Ja 't is zoo, vervolgde hij. Als moeder de vrouw het eten op tafel zet, dan is hij d'r altijd het eerst als de kippen bij; maar als er eens houtjes gehakt moeten worden of een boodschap gedaan, 't is vertikt, maar dan is die aap van een jongen nooit te vinden. De vrije dag was bedorven. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Gcnderen. 180TE1I. K t AS. Gerechtigd tot het voeren van het Riik«boteriiierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.30 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Horloge schoonmaken 75 ct. Nieuwe veer75 ct. Nieuwe cilinder inzetten. 125 ct. Inzetten van nieuwe raderen 75 ct. Horlogeknop25 ct. Horlogebeugel 15 ct. Horlogeglas15 ct. Klokken reparatiën Schoonmaken regulateur150 ct. Nieuwe veer125 ct. Schoonmaken wekker 50 ct. Nieuwe veer50 ct. Wekkerknoppen, enz. 5 ct. Alles met een jaar garantie. Verder Regulateurs vanaf f A tot f OO. Zilveren Dameshorloges vanaf f A,50. Gouden vanaf f 4®. Wekkers f 4,<8». Klokjes f enz. Repareert en stemt Huis- en Kerkorgels. Piano's stemmen bij abonnement. Ph. AAM WIJK, Hoogstraat, Gorcum. GEVËiTIGD sinds 18Ï58. per tancl. per geliit. M.II. Bij plaatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Vertegenwoordiger van - Alle mogelijke Reparatiën. - Eerste klas Emailleer-Inrichting. Verschillende merken ESonden onder garantie, Atelier voor Fotografie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5