Twee Italiaansche acrobaten, die tevens vaardigheid in het samenstellen van bommen bleken te hebben, zijn iu hechtenis genomen. Zaterdag zijn in Frankrijk voor het eerst de loonkortingen ingehouden voor de wet op de ouderdomspensioenen. Er is veel protest aangeteekend en vele arbeiders hadden geen verzekerings- kaarten bij zich, zoodat de werkgevers de zegels niet konden opplakken. Ver der bleek het bijna totale ontbreken van centimestukken een groot bezwaar. De munt heeft nu opdracht gekregen zoo spoedig mogelijk eenige millioenen centimestukken te slaan. Zaterdag werd uit Boedapest geseind In den afgeloopen nacht hebben hier twee aardschokken plaats gehad, die een paniek veroorzaakten. Er is aanzienlijke schade aangericht. Te Kecskemet (Z.W. van Boedapest) is het stadhuis onbruikbaar geworden. (Later) Het observatorium geeft den duur van de aardbeving aan als 12 minuten. Te Kecskemet is de infanterie- kazerne onbewoonbaar geworden. De klokketoren van een kerk, een synagoge, een gendarmeriekazerne en een wacht huis zijn ingestort. Het paleis van justi tie, een banken de schouwburg hebben zwaar geleden. Uit alle deelen van het land komen berichten over de aardbeving. Te Nagy- Kökös zou een vallende muur twee personen hebben gedood. Eigenaardig is dat alle dieren, naar het schijnt, een voorgevoel hadden dat er iets gebeuren zou; uit vele steden wordt bericht, dat paarden, rundvee en honden opvallend onrustig waren, vooral de honden, die reeds een kwartier vroeger door hun gehuil de menschen wekten. In de kazerne der bereden politie hier rukten zich een aantal paarden los. En vele paarden op straat schrikten dermate van de aardbeving, dat zij neervielen. Te St. Petersburg zijn drie boerinnen, die zich bij een secte van zelfkastijders hadden aangesloten, den hongerdood gestorven. Een vrouw, de heilige Darja, «lie zich door haar volgelingen als de moeder Gods laat vereeren, had drie vrouwen 21 dagen strenge vasten op gelegd. Maar alle drie waren dood voor dat de 21 dagen voorbij waren. Maandagmorgen is te Saragossa de algemeene staking afgekondigd. Het tramverkeer heeft zijn geregeld beloop. Er heerscht volkomen kalmte. Naar de Times uit Teheran verneemt is de toestand in Perzië zeer slecht, door opstanden, die op verschillende punten zijn uitgebroken. De stadhouder van Sjiras heeft gedreigd een gedeelte van de stad te zullen platschieten. Te Kermansja zijn een aantal regeeriugs- gebouwen vernield. Volgens den Weenschen correspon dent van het Berliner Tageblatt denken de aanvoerders der Albaneesche op standelingen erover, het op een alge- meenen opstand in Albanië af te sturen. Volgens bericht uit Boedapest zijn tengevolge van de aanhoudende regens de rivieren in Moldavië buiten de oevers getreden. Overstroomd zijn tal van dor pen, een deel der steden Piatra, Bacau en Neamtu, alsmede eenige straten in Jassy. De schade is aanzienlijk. Men vreest dat er menschen zijn omgekomen De Pnith stijgt voortdurend. De spoorweg TsernowitzKoloméa en tal rijke lokaalspoorwegen zijn onbegaan baar. Tal van bruggen zijn vernield en in vele straten is het verkeer onmogelijk. Vooral de districten Stowzinsj, Soue zawa en Vaqkovs hebben geleden. De bewoners van Sjilisjeni en Rusniet- Pojemie verkeeren in doodsgevaar. Te Petersburg is een bekende Pool- sche balletdanseres, mevr. Kresinska, in hechtenis genomen onder beschul diging zich aan spionnage schuldig te hebben gemaakt. Sinds eenigen tijd reeds was bemerkt, dat belangrijke militaire geheimen in Duitschland en Japan bekend raakten en achtereenvolgens waren verschillende officieren van den generalen staf, onder verdenking die geheimen te hebben overgebriefd, in hechtenis genomen zij vermochten echter allen het bewijs te leveren van hunne onschuld. Toen viel de verdenking op de danseres, er werd een huiszoeking bij haar gedaan en daarbij schijnt zooveel bezwarend mate riaal ontdekt te zijn, dat zij in hechte nis werd genomen. Maandagvoormiddag is aan het heeren- badstrand van het eiland Juist het lijk aangespoeld van een der reizigers van den op 25 Juni j.l. verongelukten Fran- schen luchtballon Andromade". Of men hier te doen heeft met den bestuurder van den ballon Blondel of met diens metgezel Corbin staat nog niet vast. I*laataell|k. ilieuns. Heusden, 12 Juli. Op Maandag den 28en Augustus, des morgens ten 9| ure, zal alhier loting ge houden worden voor de Nat. Militie en wel voor de volgende gemeentenDrongelen en Meeuwen met Genderen, Drunen, Heusden, Veen met Wijk. En op Dinsdag den 29en Aug. des mor gens ten 9f ure, voor de volgende ge meenten Herpt en Oudheusden met Hedik- huizen, Nieuwkuik, Vlijmen. In het ambtsgebied der te Heusden zetelende gezondheidscommissie, zijn ver schillende gevallen van tongblaar bij men schen voorgekomen, hetgeen toegeschreven wordt aan het gebruik van melk van door mond- en klauwzeer aangetaste runderen. Een ware verrassing was het voor de leden van de Buitensocieteit, om Vrijdag 1.1. te wordeh uitgenoodigd voer een con cert des avonds op het terrein te geven door de Heusdensche Harmonie. Een gezellige toon heerschte onder de opgekomen dames en heeren en de harmo nie kweet zich dapper van haar taak. Eene bezieling ging uit van den ver dienstelijken directeur, de heer Spiero, en ieder was vol lof over hetgeen ten gehoore werd gebracht; tevens over de vordering van het gezelschap. Een keurige solo schonk de directeur op zijn koperen blaasinstrument (trombone). Wie had kunnen vermoeden dat uit zoo'n enkel instrument zulke gevoelige toonen konden worden voortgebracht. Hij oogste dan ook algemeenen bijval jnevenzoo het gezelschap voor hun goed geslaagd concert Werkendam. Zaterdag 1.1. ver gaderde ten herberge van J. B. Zwets, de Griendwerkersvereeniging „Onderling Be lang" alhier. Tengevolge van de vele werk zaamheden, zoowel hier te lande als in het buitenland, waren van de 158 leden slechts 17 aanwezig. DeVoorz., de verg. openende, deelde mede, dat wegens wanbetaling 2 leden waren be dankt, dat iemand, die om kwesties, vroeger de vereeniging had verlaten, thans weer lid was geworden en de verzuimde contributie had bijbetaald, terwijl een trouw lid, die tijdelijk in Rosario werkzaam was. aan de vereeniging door den dood was ontvallen. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd, waarna de penning meester rekening en verantwoording deed van 't geldelijk beheer. Uit die rekening bleek, dat in de afgeloopen 3 maanden was ontvangen f 87.85 en uitgegeven f 23.91, batig saldo f 63.94; 8 Juli was bij den penningm. in kas f 8.93 en stond op de spaarbank f 1200. De leden C. de Keizer, J. W. den Haan en C. Mol zagen het een en ander na en bevonden alles in orde, waarvoor eerstgenoemde dank bracht aan den penningm. Wegens het gering aantal leden, dat tegenwoordig was, werd de be handeling van het boetestelsel verdaagd tot een volgende vergadering en sloot de Voorz. de vergadering. Hedenavond te half acht hoopt in de Chr. Geref. kerk (lokaal Bewaarschool) alhier op te treden de WelEerw. heer P. de Groot, predikant te Noordeloos. Aalburg;. Wegens de toenemende hitte der laatste dagen, moest het de trek hond van C. D. alhier opgeven, het dier kon niet meer en viel door de warmte be vangen, dood in het tuig. *Aildel Gisteren zijn hier de eerste witte of St. Jans uitjes geleverd voor den prijs van f 3.50 per 65 K.G. Algemeen wordt over het gewas geklaagd. Van een alhier passeerend schip viel de knecht, door het uitschieten van den vaarboom in de kolk der schutsl uis. Slechts met groote moeite werd de man (die niet kon zwemmen) gered. HaJifjloiiiënbroek. Naar wij vernemen zijn enkele stemgerechtigde mans lidmaten der Ned. Herv. kerk alhier in hooger beroep gekomen bij het Prov. kerk bestuur van N.-Brabant met Limburg der uitspraak van het classicaal bestuur van Heusden, inzake de alhier onlangs gehouden tienjaarlijksche stemming. ltexoofjen. Tot leden van den ge meenteraad zijn gekozen: C. G. Verwiel 123 st. en J. C. Winkel 83 st., terwijl Dins dag 11 Juli herstemming zal plaats hebben tusschen W. A. A. Brokken en W. F. Klerkx Capelle. De jongeheeren Brummel- kamp en Van den Hoek alhier legden deze week met gunstig gevolg het toelatingsexa men af voor de Hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch. In deze gemeente zijn in verband met het mond- en klauwzeer, om als waker op te treden, tot tijdelijk onbezoldigd rijks veldwachter benoemd D. van der Wiel en A. de Jong. He Werken en Sleeuwijk. Bij de Maandag j.l. gehouden herstemming ter verkiezing van 4 leden van den Gemeen teraad zijn uitgebracht op D. van Ar kei 172 stemmen, J. Bakker 151, O. Brienen 194, T. Cornet Jz. 151, L. G. de Graaff 163, J. Monshouwer 195, G. Pruissen Mz. 182, J. van der Schoot 153, zoodat gekozen zij n de heeren D. van Arkel, O. Brienen, J. Monshouwer en G. Pruissen Mz. Doeveren. Alhier vervoegde zich een man aan de huizen der ingezetenen, die trachtte het medelijden op te wekken, en geld in te zamelen, omdat hem een ongeluk was overkomen. Hij gaf voor, schip per te zijn en zijn scheepje was te Heusden gezonken. Natuurlijk is van het verhaal niets waar. Men zij op zijn hoede voor dergelijke bedriegers. Drongelen. Was aanvankelijk deze gemeente verschoond van mond- en klauw zeer onder 't vee, thans is deze ziekte bij verscheidene landbouwers uitgebroken. Een der aangetaste dieren is daaraan reeds be zweken. Dlissen Bij 6 Juli j.l. gehouden stemming voor 4 leden voor den gemeente raad zijn uitgebracht: Stemdistrict I 195, waarvan 9 van onwaarde. Stemdistrict II: 126, waarvan 3 van onwaarde. Vervolgens verkreeg A. H. van Honsewijk 136 en 70 206 st., G. v. d Koppel 112 en 95 207 st.} T. v. Moergestel 59 en 18 77 st„ L. v. d. P. 52 en 74 126 st., T. v. d. P. 70 en 41 114 st-., zoodat hiervan zijn geko zen A. H. v. Honsewijk en G v. d. Koppel herstemming moet plaats hebben tusschen de 3 laatstgenoemden. C«eertruiileiiberg. Tengevolge de ontslagname van den heer L. C. Hansen, als lid van het college van zetters in deze gemeente is benoemd de heer C. L. Scherp. Maandag 10 dezer had alhier de stem ming plaats voor 3 leden van den gemeen teraad. Uitgebracht werden 234 geldige stemmen en 3 van onwaarde. De aftredende heeren N. Meijers, C. L. Schep en L. P. J. Smets, verkregen 190. 134 en 168 stemmen. Op den heer J. Jonker werden 81 st. uit gebracht, zoodat de aftredende heeren her kozen zijn. 's-Clravemoer. Nu de zomer in het land is, hangt het reizen in de lucht. Vorige week maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openbare school met hunne onderwijzers een tweedaagsch reisje naar Amsterdam en IJmuiden. Dinsdag dezer week maakte de christelijke zang ver eeniging „Halleluja" een uitstapje naar Rotterdam, en volgende week Woensdag is het Zuider-Zendingsfeest, waar hier ook velen heen willen. En wie weet, wat er nog meer volgen zal. Herpt- De kegelvereeniging „Door vriendschap saam verbonden", die evenals andere hier bestaande vereenigingen, van onzen nieuwen burgemeester onlangs een roijale fooi kreeg, is voornemens daarvan Donderdagmiddag een feestje te maken. Allereerst zal 's middags een wedstrijd worden gehouden in het kegelen, waarvoor een aantal mooie prijzen zijn aangekocht. De overige tijd zal op een gezellige wijze worden doorgebracht. De landbouwer J. V. alhier, miste ten zijner melkkoeien. Bij onderzoek bleek, dat het dier in een sloot verdronken lag. llade en Drïmmelen. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor vier leden van den gemeenteraad, waarbij 420 geldige stemmen werden uitgebracht, verkregen de aftredende heeren J. van Heivoort, N. Ooijens, F. J. v. d. Reijt en W. W. Stal, resp. 145, 120, 288 en 177 stemmen, ter wijl op de heeren A. Leenaarts en A. Ver hoeve Wzn., 117 en 104 stemmen uitge bracht werden, zoodat gekozen is F. J. v. d. Reijt en tusschen de andere heeren her stemming moet plaats hebben. Meeuwen. Dat de paartjes alhier niet erg trouwlustig zijn blijkt wel uit het feit dat gedurende één jaar geen enkel huwe lijk is gesloten. IVeilerliemert. N.z. Bij A. v. d. Werken in den Nieuwendijk alhier is onder de varkens de gevreesde vlekziekte uitge broken. Hoe gevaarlijk het is, wanneer kin deren op den hooizolder klimmen, onder vond het 8-jarig zoontje van J. v. O. alhier. Naar eieren zoekende zakte het door de balklaag en werd met een gapende hoofd wonde opgenomen. (Welseind). Toen Vrijdag het 14-jarig zoontje van den verver Joh. v. Diggelen per fiets voor een hooikar wilde wijken, veranderde deze plotseling van richting, waardoor de knaap met fiets van de bazalt- glooiing stortte. Ofschoon men aanvankelijk dacht, dat de pols gebroken was, constateerde de dok ter slechts zware kneuzing. rVieuweiiiltjk. Toen de 7 jarige C. Vermeulen de kalveren voor zijn vader uit de weide haalde struikelde hij en brak zijn arm. Dr. Overbosch verleende heelkandige hulp. Hanilisdonk. Aan de coöperatieve roomboterfabriek alhier is in de maand Juni 1911 verwerkt 200,073^ L. melk. Bij den heer C. de Bruin te R'veer stierf verleden Zaterdag een koe ten gevolge van de tongblaar. Bij de heden alhier gehouden stem ming voor den gemeenteraad werden uit gebracht 464 stemmen. Van onwaarde 20 stemmen. De uitslag is: Dorp Veer Totaal H. C. de Bont 76 21 97 D. Lankhuizen Gzn. 39 136 175 A. J. Lankhuizen Szn. 44 43 87 J. C. Schoenmakers 115 82 197 J. H. Schoenmakers 30 85 115 G. J. Simonis 48 162 210 W. F. Simonis 20 143 163 D. Timmermans 83 129 212 J. Zijlmans Azn. 28 78 106 W. Zijlmans 83 116 199 zoodat geen der candidaten de volstrekte meerderheid behaalde en herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli a.s. Gisteren is een koe van den heer P. van Raansdonk in een sloot gevallen en in den modder gestikt. topraiiii Voor enkele dagen geraakte bij zekeren M. v. B. het petroleumstel in brand. Daar het zijn vrouw spoedig be merkte, werd hier erger voorkomen. Zij nam het brandend stel op en wierp het in een kuip met water. Veen. De dekknecht S., werkzaam op de stoomboot „Thor", wilde nabij de Moerdijksche Brug de pijp neerstrijken. Dit geschiedde niet vlug genoeg, daar de pijp plotseling in de knel achterover sloeg en genoemde S. hier tusschen bekneld raakte. Aanmerkelijk werd hij aan zijn rug en beenen bezeerd. Per rijtuig werd hij naar huis getransporteerd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ween. In de omgeving worden nu reeds de noten door kooplieden opgekocht om te worden ingemaakt en ze zoo naar Engeland te verzenden. Er wordt f 6.50 per H.L. besteed. Door het telefoonkantoor werden over de maand Juni 52 telegrammen behandeld waarvan 28 werden verzonden en 24 werden ontvangen. I'rjjlioe veii-Cappel. Gedurende de maand Juni 1911 werden aan het hulp- postkantoor 9 gesprekken gevoerd en 43 telegrammen behandeld, waarvan 15 ver zonden en 28 ontvangen. De loting der nat. militie zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag z3 Augustus 1911, des voorm. te 10.15 uur. *fV aalwUk. Tot leden van den ge meenteraad zijn gekozen: J. Gragtmans, 288 st., H. G. Everdingen, 238 st., terwijl er herstemming zal plaats hebben 20 Juli tusschen Jac. van Riel, W. Timmermans en W. Brekelmans. In deze gemeente zal op Woensdag 30 Aug., des morgens ten 9£ ure, de loting voor de Nat. Militie gehouden worden en wel voor de gemeenten Baardwijk, Besoijen, Cappelle en Waalwijk. Vkaspik. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, breidt zich in deze gemeente langzamerhand uit Tot heden zijn 4 gevallen geconstateerd. Bij elk geval wor den wachters aangesteld. De heer D. Pronk, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, gaat met ingang van 16 dezer onze gemeente verlaten. Naar wij vernemen is de heer Pronk be noemd tot commies 2e klasse te 's Gra- venhage. 1W »u clric lie lil. De loting voorde Nat. Militie voor de gemeenten Werken dam, deWerken en Woudrichem, zal alhier gehouden worden op Maandag den 4 Sep tember, des voormiddags ten 9£ ure. Een veertien dagen geleden vergaderde alhier, ten huize van den heer H. J. van Gooi, het Spoorwegcomité „HetLand van Heusden en Altena", onder presidicum van den Bur gemeester van Werkendam. Ter vergadering waren mede tegenwoordig B. en W. van Zalt-Bommel, benevens de H.H. Van der Kaaden, notaris te Almkerk, en Snijders, secretaris der gemeente Dussen. De beide laatste heeren hebben als oud leden van het voormalig comité „Middel koop" in bovengenoemd spoorwegcomité zitting genomen. Besloten werd het project Ammerzoden KerkwijkBruchemZalt-Bommel te vei- anderen in AmmerzodenGamerenZalt- Bommel. Voor eene aansluiting te Hedel werd weinig gevoeld, mede omdat het Gemeente bestuur aldaar blijkbaar geen medewerking wil verleenen. B. en W. van Zalt-Bommel wilde gaarne hunne medewerking verleenen in de tot standkoming der lijnen in de Bommeler- waard, Nederhemert, Ammerzoden, Game ren, Zalt-Bommel, indien bovengenoemd comité aansluiting aan het groote spoorweg net wenscht. De Burgemeester van Z.-Bommel wilde trachten een spoorwegreomité „Bommeler- waard" in 't leven te roepen, ten einde in medewerking met het comité „Het Land van Heusden en Altena" en het spoorweg comité „de Maaskan ter" het tot stand komen van locaalspoorwegen te helpen bevorderen in eene streek des lands waar nog geen enkele spoorlijn is te vinden en waaraan toch groote behoefte bestaat. Die lijnen zullen dan zijn Werkendam AlmkerkDussenMeeuwenGenderen NederhemertAmmerzodenGameren Zalt-Bommel eenerzijds en Zalt-Bommel Nijmegen („de Maaskanter") anderzijds. Het project AmmerzodenKerkwijk BruchemZalt-Bommel komt dan te ver vallen, omdat officieus bekend is dat de gemeente Kerkwijk geen medewerking wil verleenen, tenzij de dienst op Zondag ge staakt zij. De polder Kerkwijk zegde reeds een rente loos voorschot toe. Het project WerkendamSleeuwijk WoudrichemRijswijkGiessenAndel VeenWijkbrug Heusden, alsmede Alm kerkKeizersveer(Raamsdonk-Geertruiden- berg) blijft ook in behandeling. Binnenkort wordt wederom eene vergade ring gehouden, waarop zullen worden uit genoodigd alle belanghebbende polderbe sturen, ten einde tot een meer definitieve vaststelling der in projectie gebrachte lijnen te komen en eene bespreking te houden nopens de verdeeling der voorloopige kosten. kerknieuws. $I>i •ang. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, ds. F. Kijftenbelt van ter Aa. Loon-op-Zaii<l. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk alhier, ds. J. H. Koster te Wijckel (Fries land.) Koloiiichuizeii ran het Centraal Genootschap. Woensdag j.l. vertrokken 56 kinderen uit de koloniehuizen „Weezenkas" en „Kinderhuis" van het Centraal Genoot schap te Nunspeet en werden Vrijdag vervangen door 58 kinderen uit de afdeelingen Den Haag II, Enkhuizen, Rotterdam II, Utrecht I, Steenwijk, Rlokzijl, Haarlem, Alkmaar en Amster dam I. Donderdag vertrokken 125 kinderen uit het koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee, ierwij 1 Zaterdag den achtsten Juli dit tehuis weer door 125 kinderen betrokken wordt uit de af deelingen: Bolsward, Weesp, Groningen, Utrecht I, Veendam, Baaru, Deventer, Alkmaar, Heerenveen, Koog a. d. Zaan, Oost Dongeradeel, Den Haag I, Haar lem, Apeldoorn en Amsterdam I. De resultaten van de Juni-verpleging zijn bijzonder gunstig; de hoogste ge wichtstoename bedroeg in 27 dagen ii pond. Mlnnenland. Uit Batavia wordt gemeld Uit Medan is bericht ontvangen, dat de Chineesche koelis der onderneming Limau Manis, na een vergeefschen aan- val op een assistent gedaan te hebben, op weg naar Medan zijn gegaan Zij werden echter op hun tocht gestuit door den controleur van Tebingtinggi, die de gewapende politie last gaf te vuren. Twee Chineezen zijn daardoor gedood, drie gewond, terwijl er vier en zeventig zijn gevangen genomen. Zondagnacht omstreeks halftwee i3 in het volkskoffiehuis van P. Heij aan den Dam te Zaandam brand uitgebro ken. Al zeer spoedig deelden zich de vlammen mede aan de omliggende per- ceelen en bleek het dat er zes menschen waren omgekomen De slachtoffers zijn: P. Heij en zijn echtgenoote, P. Jonge- neel, oud 43 en 48 jaar, alsmede hun kinderen, 3 meisjes van 13, 10 en 5 jaar en een jongen van 4 jaar. Hun verkoolde lijken zijn hedenochtend ge vonden. Het groote pand van Gebrs. Perk, in ijzsrwareu, met bovenwoning van den heer F. Perk, aan den Oostkant, het koffiehuis van J. Hessels aan de Daru- kade, het hotel Het Wapen van Amster dam, van den heer P. Brouwer, en de banketbakkerij van J. A. Dil gingen geheel in de vlammen op, vele omlig gende huizen kregen enorme water schade. Eerst te vijf uur had men de zeker heid, dat geen verdere uitbreiding was te vreezen. De Zaandamsche rijdende en drijvende stoomspuiten kregen van de Amsterdamsche Jan van der Heyden krachtige hulp. Voor zoover bekend, zijn alle panden en inboedels verzekerd en zal de schade tusschen de 3 a 4 ton bedragen. Over dezen noodlottigen brand wordt aan het Hdbl. nog gemeld: Alle lijken, zoowel van het echtpaar Hey als van de vier kinderen, zijn van onder het puin te voorschijn gebracht. Ze lagen allen bij elkaar. Wat de oor zaak betreft, gelooft men met een gas ontploffing of iets dergelijks te doen gehad te hebben. Daaruit zou verklaard worden, dat het gebouw zoo spoedig in lichte laaie stond. Sommigen zeggen zelfs een knal gehoord tè hebben. Zooals' bekend zou Lütge vanaf Zater dag op Duindigt vliegen, maar op het laatste oogenblik was er verandering in dat plan gekomen, en werd besloten reeds Vrijdag de entree-hekken voor het publiek open testellen. Er was aan deze wijziging echter niet voldoende bekendheid gegeven, zoodat er slechts weinig publiek op den vlieger wachtte. Deze verscheen om 7 uur en besloot niet tegenstaande den vrij krachtigen wind, toch op te stijgen. Spoedig zat hij op den stuurstoel, de motor sloeg dadelijk aan en het toestel rolde voort in de richting van Wassenaar, doch het verliet den grond niet; aan het eind der baan, bij den spoordijk van de Electrische, stopte de machine. Lütge liet het toestel om draaien en opnieuw den motor aanzet ten, doch ditmaal wilde deze niet pak ken, hoe vaak Emile, de mecanicien, den schroef ook omrukte. Ten slotte stapte de aviateur er uit en gaf order de machine naar den hangar te duwen. De bougies waren vuil en de motor moest eerst nog eens geducht gerepas seerd worden. De secretaris van den heer Lütge, de heer Busch, zelf leerling-aviateur, be weerde dat het niet aan den motor lag, en om dit te bewijzen sprong hij in het vlieg-toestel en liet nog eens den schroef omtrekken. Onmiddellijk pakte de motor en daar eigenlijk niemand de staart vasthield ging de machine er spoedig met een reuzenvaart van door, recht op het publiek aan. De mecanicien, opzij gesprongen, holde er achter aan en wierp zich met nog een ander op het achter stuk, om te trachten, het op hol ge slagen toestel nog te remmen, doch daar was nu geen denken meer aan. In minder dan een seconde misschien was de machine met Busch het terrein af gerend en naderde nu het uiteenstuivend publiek. Een jonge dame kreeg een zenuwtoeval en ieder zag een verschrik kelijk ongeluk aankomen. Op dat oogen blik echter wierp Busch het stuur om en zwenkte naar rechts. Een toeschou wer, die daar bij het hek stond en nu op eens het toestel met een sneltrein vaart op zich af zag komen, sprong als een hazewind de omheining over en zette het op een loopen. Busch stond nu overeind in den stuur stoel met de armen ten hemel, en toen hij zich op het hek zag toerennen sprong hij uit de machine. Het volgend moment vloog deze tegen de houten omheining van de renbaan. De schroef rukte het hek uit den grond en versplinterde het en alsof er geen hindernis stond suisde de machine verder. Nu was het echter spoedig gedaan; de schroef was bij de botsing totaal versplinterd en het toestel kwam weldra uit zichzelf tot stilstand. Wonder boven wonder was alles nog goed afgeloopen. Busch stond onmid dellijk weer overeind en was er zonder eenig letsel afgekomen. Alleen de schroef was er geheei af en de as van den motor en een steunijzer van een der vleugels een weinig versteld. Een tweetal dagen waren noodig om een en ander weer in orde te brengen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2