rooverhoofdman, was tot voor driejaar zwijnenhoeder. Toen is hij roover van beroep goworden. Hij is in Griekenland ter dood veroordeeld, maar zijn vrienden hopen genade voor hem te krijgen, omdat hij door het vormen van benden voor de nationale zaak weer nuttig ge weest is. Volgens een bericht aan het Berliner Tagebïatt is er van de roovers van Richter weer een brief ontvangen, waar in het Duitsche consulaat uitgenoodigd wordt een onderhandelaar over het los geld uit te zenden, wien volkomen veiligheid wordt beloofd. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Müllheim, dat de machinist Platten, die den bij Müllheim verongelukten snel trein heeft gereden, bekend heeft, dat hij te Bazel zijn rusttijd heeft gebruikt om in een Spaansch wijnlokaal te drin ken. Door den zwaren wijn heeft hij nog meer dorst gekregen en daardoor nog meer gedronken. Toen hij weer op de machine stond, sliep hij bijna. Platten is reeds eens, wegens een dergelijk ver grijp geschorst geweest, maar op zijn dringend verzoekschrift was hij weer aangesteld. Het Parlement van Perzië heeft met algemeene stemmen een door een groep afgevaardigden ingediend voorstel aan genomen, om op het hoofd van den afgezetten Sjah een belooning van 100,000 toman en op de hoofden zijner broeders S dar-ed-Dowlé en Sjoas-es- Sultanen ieder 25,000 toman te stellen. Twee Fransche officieren-vliegers, die over Rambouillet vlogen, hebben draad- loos-telegrafische verbinding met den Eifeltoren onderhouden. Het hof van assisen der Siene heeft bij verstek den medeplichtige van Duez, den ontrouwen boedelberedderaar Gau- tier, veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en drieduizend frank boete. Reuter seint uit Chartres: Level heeft met een tweedekker het bestaande record voor afstand en duur met passagier gebroken. Hij heeft 3 uur en 13 minuten en 35 seconden gevlo gen en in dien tijd 341 K.M. en 790 meter afgelegd. Een Havas-nota spreekt de dagblad- berichten tegen, volgens welke Duitsch- land in ongewoon grooten getale man schappen van de oude lichtingen zou oproepen en Frankrijk buitengewone militaire maatregelen zou nemen inzake Marokko. In verband met den brand te Stam boel (Konstantinopel) zijn reeds 450 personen gearresteerd, zoodat de regee ring toch moeilijk zal kunnen volhouden, dat die niet aan kwaadwilligheid is te wijten. Tot de gearresteerden behoort eene als man verkleede vrouw, die beweerde in opdracht van een geheim comité te hebben gehandeld. Lucien Wolf vertelt in de Daily Graphic, dat de bekende uitlating van den Eugelschen minister George, die een paar dagen den politieken hemel in Europa bewolkt heeft gehouden, haar oorsprong had in het volgende: Na Asquith's eerste verklaring over Marok ko deelde Grey, de minister van buiten- landsche zaken, den Duitschen gezant mede, dat Engeland geen blijvende ves tiging van Duitschland in Marokko kon toelaten. Daarop kwam van Duitschland geen antwoord in. Dat maakte de Engel- sche regeering zenuwachtig en leidde tot Lloyd George's verklaring. Maar, zegt men in Duitschland, waarom zou de Duitsche regeering op die mede- deeling van Grey hebben geantwoord? Zij was al begonnen met te zeggen, dat zij alleen tijdelijk, tot de belangen van haar onderdanen beveiligd zouden zijn, een oorlogsschip naar Agadir had gezonden. In een beschouwing over Asquith's tweede verklaring vestigt de Nation, het radicale Engelsche weekblad, er de aandacht op, dat Asquith Engelands onzijdigheid, voor 't geval Duitschland en Frankrijk het buiten Marokko over afstand of ruil van grondgebied eens werden, uitdrukkelijk afhankelijk heeft gesteld van de overeenstemming tus- schen die twee. Het zou dus niet lijde lijk toezien, als Duitschland Frankrijk tot afstand van grondgebied trachtte te dwingen. Aan den Boven-Rijn heerscht in de dalen groot gebrek aan water. Van over heidswege wordt het gebruik van water voor alle andere doeleinden dan om te drinken en te koken verboden. Het aantal ziekten stijgt in eenige gemeenten bedenkelijk. Vooral vele kinderen ster ven aan de gevolgen van ziekten door de warmte veroorzaakt. De stai.d van het water daalt zoo zeer dat een visch- epidemie dreigt. Het aantal scheepvaartongelukken neemt toe. De hitte in Bohemen is grooter dan die ergens in Midden-Europa. Vrijdag bereikte te Praag de thermometer in de zon een hoogte van ruim 127 graden Fahrenheit. De geheele oogst van ooft, welke jaarlijks in Bohemen millioeDen inbrengt, is ernstig bedreigd en wanneer niet spoedig neerslag valt, is deze zoo goed als vernield. Boschbranden verwoesten bij na dagelijks groote partijen bosch en de plaatselijke onweders veroorzaken bran den en kosten menschenlevens. In Tirol heeft het vee zwaar te lijden en moet het overdag in de stallen worden gehouden, eerst 's nachts laat men het op de weiden. Tengevolge van de abnormale warmte zijn te Weenen 24 menschen op straat door een flauwte bevangen. Eén geval had een doodelijken afloop. Volgens berichten uit Innsbruck is de hitte in Tirol schier ondragelijk. In vele industrieele bedrijven is tijdelijk een andere indeeling van den arbeid ingevoerd. Te Trente hebben de brievenbestel lers wegens de warmte het werk moeten staken. Bij Oberhofen is een groot tarweveld in brand gevlogen door vonken van een locomotief. Bij Prutz is een uitgestrekt hooiland door het achteloos wegwerpen van een lucifer een prooi der vlammen geworden. Te Kopenhagen is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer Oscar Carré, de bekende circus-directeur. Reuter seint, dat de directeur bij het baden koude had gevat, waarop een longontsteking gevolgd was. l*laatiel(jk Hieuws. Heusden, 2 Aug. Als verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het misdrijf omschreven in art. 242 Wetboek v. Strafr. zijn in den nacht van 30 op 31 dezer door den brigadier commandant der Kon. Marechaussee alhier te Veen aangehouden J. V., 22 jaar, en A. v. W., 21 jaar en gevankelijk overgebracht naar 's-Hertogenbosch ter beschikking der justitie. Werkendam. Vrijdag 1.1. verga derde de Raad dezer gemeente. Na opening door den Voorz. en na lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, werd medegedeeld, dat de keeten verordening voor de zooveelste maal was teruggekomen met verzoek ze alsnog te wijzigen. Aangezien de Raad daartoe niet genegen is in die mate als Ged. St. wenschen, wordt aan de keeten commissie opgedragen Ged. St. nog eens dezelfde motie ven en bezwaren te ontvouwen als indertijd was gedaan aan Z. Ex. den Commissaris der Koningin. De bezwaren tegen den aanslag in den H. O die waren ingekomen van de heeren H. Cornet, D. C. Hakkers, L. van Drunen, Hagethorn en C. H. Bogers, werden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren M. J. Meijer, C. J. Visser en J. Visser Az. Tot onderwijzeres aan school A werd met 9 van de 11 uitgebrachte stemmen benoemd mej. Bril, onderwijzeres aan school B alhier. Op mej. Regenbogen, van Hilversum, werden 2 stemmen uitgebracht. Op voorstel van B. en W. werd de ge meente-veldwachter tegen ongevallen ver zekerd bij de maal schappij „Fatum" Het voorstel van B. en W. om tooneel- vertooningen en openbare vermakelijkheden door beroepsmenschen met f 5 te belasten werd aangenomen zooals voorgesteld, be houdens de wijziging van f 5 in f 2.50. Aan B. en W. werd de bevoegdheid ge geven hen, die de voorwaarden, welke op de levering van water gesteld zijn, voortaan overtreden, te beboeten tot een bedrag van 100 gulden. De rekening en verantwoording over 1910 werd den Raad aangeboden, in ontvangst bedragende f 30047.61| en in uitgaaf f 29989.37, alzoo met een batig slot groot f 58.24|. Tot het nazien werden benoemd de heeren M. J. Meijer, K. de Boon en W. Kieboom. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1911 werd goedgekeurd in ontvangst op f 1797.27^ en in uitgaaf op f 1792.21, dus met een batig slot groot f5.06J. De geloofsbrieven van de laatst gekozen of herkozen raadsleden werden door de heeren T. de Klerk, C. J. Visser en J. Visser Az. onderzocht en in orde bevonden, zoodat ze tot toelating adviseerden. Bij de rondvraag gaf de heer C. J. Visser de wenschelijkheid te kennen de politie verordening te herzien, informeerde de heer M. J. Meijer hoe het stond met het rijden in de Kade, waarop de Voorz. mededeelde, dat aan het einde van de Kade, de losplaats door Ippel niet meer beschikbaar zou worden gesteld, wat aan de bestrating der Kade zou ten goede komen. Ten slotte wenschte de heer J. Visser Az. het reglement van orde te herzien en zagen anderen dat dan gaarne in druk onder de leden rondgedeeld. De Voorz. belooft van het een en ander werk te maken en sloot, daar er niets meer te verhandelen viel, de vergadering. Almkerk. Vrijdag 1.1. vergaderde alhier ten huize van mej. de wed. J. C. Heicoop, het spoorweg-comité „Het Land van Heusden en Altena" onder presidium van den Burgemeester van Werkendam. Mede waren tegenwoordig B. en W. van Zalt-Bommel. Nadat eerst eenige besprekingen hadden plaats gehad omtrent de wijze waarop men voldoende financiën zou kunnen krijgen, werd op voorstel van den Burgemeester van Zalt-Bommel besloten eene commissie uit dit spoorwegcomité af te vaardigen naar de Hooge Regeering en naar den Raad van Administratie voor de spoorwegdiensten, ten einde te trachten financieëlen steun van rijkswege te verkrijgen. Uit het comité „Bommelerwaard", 't welk spoedig zal zijn geconstitueerd, zal dan ook eene commissie worden afgevaardigd voor de spoorlijnen aldaar. De commissie uit het comité „Het Land van Heusden en Altena" zal bestaan uit de heeren Gr>ote Balderhaan ten Velde, Burgemeester van Werkendam en Van der Schans, Secretaris van Drongelen, Secretaris van 't comité. Nog werd besloten de volgende vergade ring te Werkendam te houden, terwijl de voorzitter officieus kon raededeelen dat van wege 't Provinciaal Bestuur van Noord brabant, zeer zeker grooten steun zal zijn te verwachten om deze zoo vruchtbare streek uit haar isolement te verlossen en van betere communicatiemiddelen te voorzien. Alleen door den aanleg daarvan kan een streek zich vlug oeconomisch ontwikkelen, 't welk o. a. bewijzen de locaalspoorwegen in den Noordoosthoek van Overijssel en Drenthe. Beneden-Laugstraat. Groot vertier bestaat er in den hooihandel nog niet. Men wil over het geheel) bijzonder het mooi gewonnen hooi, voor den prijs van f 13 per 500 kg. nog niet afstaan. Met de na weide is het niet zoo voor- deelig gesteld. Door de aanhoudende droogte is er nog weinig toemaat gewassen. Het heerschende mond- en klauwzeer is boven dien belemmerend voor het verscharen van het vee. De fruitoogst zal niet geheel mee vallen en vooral peren zijn schaarsch. Er worden dan ook aanvankelijk goede prijzen gemaakt. Voor de vroegrijpe peren besteedt men f 6 a f 6,50 per H.L. Morellen leveren slechts een matig beschot en doen dan ook 30 cent per kg. af. Hoiiimelerwaarcl. De langdurige droogte heeft gunstig gewerkt op de werk zaamheden op 't land. Het hooi werd vlug en goed gewonnen. De opbrengst van binnen- veldsche kampen moet echter als geheel mislukt beschouwd worden; die van uiter- waardsche velden was iets gunstiger. De veldmuizen berokkenden echter onnoeme lijke schade. Ook het koren is reeds volop gemaaid en binnengehaald. Doch op de nog te veld staande gewassen heeft de geweldige droogte een minder gunstigen invloed gehad. Rogge. Dit gewas gaf een middelmatig beschot. Tarwe. Deze is rijp, de volgende week zal met maaien worden begonnen. Dit gewas is kort van stroo, de veldmuis richtte veel schade aan, zoodat de opbrengst blijft be neden het middelmatige. Haver. Deze begint te spoedig te rijpen en wordt volop geel, zoodat dit gewas als geheel mislukt beschouwd moet worden. De muizen brachten veel nadeel door bet afbijten der halmen, terwijl de voortdurende droogte dit gewas veel deed lijden. Wintergarst leverde een goed beschot en is uitstekend binnengehaald. Erwten. Ook dit was een goed gewas ze zijn bij zonder droog en hard. Dit product kwam prachtig binnen. Aardappelen. Hadden deze vroeger van te veel nat te lijden, thans is de aan houdende droogte oorzaak dat de opbrengst minder zal zijn, dan verwacht had kunnen worden. Langzamerhand sterft het loof af, zoodat de knol zich niet voldoende ontwik kelt. De kwaliteit is echter uitstekend. Regen kan niet meer helpen. Met het rooien zal dan ook veel vroeger dan andere jaren begonnen moeten worden. Bieten. De stand mag nog gunstig ge noemd worden, hoewel ze ook van de droogte gaan lijden. In de weiden begint gebrek aan gras te komen. Op hoog gelegen landen sterft het af door de geweldige droogte. De eimat is geheel verschroeid. Komt er niet spoedig regen, dan lijdt het vee in het veld honger, door gebrek aan gras. In sommige weiden krijgt het vee ook gebrek aan drinkwater. Veie eigenaars moeten de waterstoepen be langrijk uitdiepen om water te verkrijgen. Was de eerste snede klaver flink meege vallen, van de 2e snede komt weinig of niets terecht. Aan alle veldgewassen is door de muizen veel schade toegebracht. In de laatste weken neemt dit gedierte meer toe dan af. Hoofd zakelijk huizen ze thans in het aardappelen en peeën veld. Capellc. Naar we vernemen heeft mej. van Doorn, onderwijzeres in de Kom alhier, tegen 1 October a.s. eervol ontslag aangevraagd. De jongenheer H. Rijken op den Loonschendijk is op 't gymnasium te 's-Her togenbosch van de 4e naar de 5e klasse bevorderd. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente verschrikkelij k uit. Dage lij ks worden 4 a 5 nieuwe gevallen aange geven. Mej. Hoffman, onderwijzeres aan de chr. school te Loonschendijk, ontving dezer dagen bericht van hare benoeming als zoo danig aan de chr. school te Rotterdam (Feijenoord). Drimilielen Vrijdagavond, tijdens het hevige onweder, is bij A. v. d. Sluijs alhier de bliksem in den schoorsteen ge slagen, zonder evenwel ongelukken of noe menswaardige schade te veroorzaken. Dlliseil. Vrijdagnamiddag ia alhier een koe van den landbouwer J. v. d. Broek door den bliksem gedood en een boom bij B. v. D. werd totaal stuk geslagen. Zondagmiddag 1.1. ontstond bij den landbouwer D. Koekkoek, alhier een begin van brandmen wist door het flink optre den het vuur te blusschen. Vermoedelijk door kinderen veroorzaakt. Elshout. Gistermiddag is de landbou wer C. de K. door een zonnesteek getroffen en kort daarna aan de gevolgen overleden. De man laat een vrouw en 5 kinderen on verzorgd achter. Ciiesseu. Ook in deze gemeente is dezer dagen bij vier veehouders het mond en klauwzeer uitgebroken, 't Is te hopen dat deze ziekte zich niet verder zal uit breiden. De handel in aardappelen is alhier in de laatste dagen zeer levendig. Eiken dag worden groote partijen opgekocht en verzonden naar Dordt en Rotterdam. De uitkomst is over 't algemeen bevredigend, terwijl de qualiteit niets te wenschen overlaat. Men besteedt thans voor Geldersche kra len f 1,90 a f 2 en voor eigenhijmers f 1,80 per mud. Tijdens een kort doch hevig onweder dat alhier Vrijdagavond woedde, sloeg de bliksem in een populieren boom, welke geheel versplinterd werd. Her plBij den landbouwer J. de Wilt (Luttelherpt) lag gisteren een vaars dood in het weiland. Daar het dier niet ziek is geweest en er niets aan te bespeuren was, is vermoedelijk de hitte oorzaak van den dood. De oogst is in vollen gang. Het koren is zeer goed en wordt prachtig ge wonnen. De maaiers lijden echter zeer door de hitte en telkens hoort men dat deze of gene de bezwijming nabij was. Bij het amoveeren van den ringmuur om het kerkhof alhier bleek, dat achter den bestaanden muur nog een muur stond van veel ouderen datum. Het schijnt, dat men vroeger eenvoudig een nieuwen muur vlak tegen den bestaanden heeft opgetrokken. Hade. Alhier is Vrijdagavond de bliksem in het huis van J. Reniers, brood bakker, geslagen met het gevolg, dat het geheele pand afbrandde. Bij de wed. Th. Ligthart is eene koe door den bliksem gedood. Heeuwen. Aan het telefoonkan toor alhier werden gedurende de maand Juli j.l. ontvangen 18, verzonden 20 tele grammen. Het mond- en klauwzeer breidt zich onder deze gemeente steeds uit. Thans zijn weder twee gevallen met doodelijken afloop geconstateerd. Bij ministrieele beschikking is op geheven het verbod tot vervoer van dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Meeuwen, omvattende den polder Westhengmeng. Mederhemert, (Zuidzijde.) Het mond- en klauwzeer neemt onder het vee, dat op de Doornwaard graast onrustbarend toe. Reeds is meer dan de helft der runderen door de gevreesde ziekte aangetast. De zangvereeniging „Nut en Ge noegen", directeur de heer W. Knoop, hoofd der openbare school alhier, zal Woensdag 2 Augustus een reisje naar Scheveningen maken. Mogen de zangers aan het strand der Noordzee verfrissching vinden van de ontzettende warmte. Sprang;. Als oorzaak van het hevige onweder dat j.l. Vrijdag des nam. boven deze gemeente losbarstte, brandde het huis, bewoond door de fam. C. Soeters en Ardon, tot den grond af. Van den inboedel kon nog een gedeelte gered worden. Bij eerst genoemde dekt assurantie de schade, terwijl laatstgenoemde niet verzekerd was. Voor hem een heele schadepost. Door het flink optreden der brandweer, en den stortregen die neerviel, kon men het huis aan de oostzijde behouden. Bij zekeren M. Vos aan de „Berk haag" sloeg de bliksem in den schoorsteen en baande zich een uitweg door het keuken raam. Hier liep alles zonder eenige schade af. Door de Chr. Zangvereen. „Excelsior" is besloten om op Dinsdag 15 Aug. e.k. een pleizierreisje naar de omstreken van Nijmegen te maken. Wröhoeven-Cappel. Ter secre tarie alhier, is de eerste aangifte geschied van mond- en klauwzeer (aan de dijklanden.) Waspik. Aan den landbouwer M. J. Langer werf alhier, is vergunning verleend tot het plaatsen van een electromotor tot het in beweging brengen van verschillende landbouwwerktuigen. Een bewijs dat hier de landbouwers met hun tijd medegaan. Door het overmatig drinken van water, mede naar aanleiding van de groote hitte, is alhier Zaterdag, plotseling gestor ven, zekere L. arbeider. Bedoelde persoon werd dood op het land gevonden. Bij het hevig onweder dat we Vrijdag j.l. gehad hebben, is de bliksem ingeslagen in den schoorsteen der leerfabriek van de firma Th. Haagen alhier, gelukkig echter zonder brand te veroorzaken. Als een bewijs van de groote slapte in de bouwbedrijven alhier, kan worden medegedeeld, dat voor eene aanbesteding welke hier Zaterdag plaats had en werd aangenomen voor de som van f 219, niet minder dan 15 aannemers waren opge komen. Het mond- en klauwzeer breidt zich hier nog steeds uit. Er zijn reeds 50 ge vallen aangegeven. Wffk. De koopman V. miste sedert 3 weken een zijner eenden. Verwonderd keek hij op toen de vermiste eend onver wachts voor den dag kwam met een 7-tal kleintjes. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Hoewel de aanvoer op de markten nog niet groot was, kenmerkte de handel zich door meer levendigheid. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 78 it 82 ct., 2de kwaliteit 65 il 70 ct., vette kalveren 57 a 59 ct., vette var kens 52 a 56 ct., voor Engeland, 51 53, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 120 f 240, neurende f 140 si f 280, guste f 100 k f 185, pinken f 60 k f 110, kalveren f 12 f26, biggen f k f drachtige zeugen f 60 a f 70, drachtige gelten f 38 k f 48, schot telingen f 20 f 26, schapen f f vette schapen f 18 f 24, luxe-paarden f 550 k f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 320 it f 455, 2e kwaliteit f 230 k f 365, twee-en-een-halfjarige f 200 f 300, ander- halfjarige f èf per stuk. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangen: te Gorin- chem 43 zalmente Woudrichem 226 zalmen, alsmede een partij snoek en paling; te B rakel 55 zalmen; te Nieuwaal 59 zalmen; te Opijnen 7 zalmen; te Bato's Erf 1 zalm. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor de zalm f 0.40 f 1.34 per half kilo. Kerknieuws. Loou-op-Xand. De WelEerw. heer ds. J. H. Koster te Wijckel (Fr.) heeft voor het beroep der Ned. Herv. gem. aan den Loonschendijk alhier bedankt. Kurs^eriyke Stuud. Heusden, van 21 tot 28 Juli. Geboren Jacoba Johanna Margaretha, d. v. F. Olsthoorn en M. van Wal; Adriana, d. v. N. aan de Wiel en M. van Sprang; Maria Elisabeth, d. v. L. M. Hesselmans en J. M. Belzer. Overleden: Johannes Antonie van Herwaarden, 86 j.; Aagje van der Brugge, 4 m. Vrijh.-Cappel, over de maand Juli. Geboren: Johannes, z. v. P. Wage- makers en S. Verhagen; Adriaan, z. v. C. A. Tactor en P. voor de Poorte. Nederhemert, over de maand Juli. Overleden: Dirk van den Oever, 67 j., wed. v. N. van EkDirkje Schalk, 35 j., echtg. v. D. Keinemans. Vertrokken naar: Zalt Bommel, A. Schouwenburg en P. IJsenbout. Meeuwen, van 15 tot 31 Juli. Getrouwd: Wouter Vos, 26 j. en M. C. v. d. Beek, 29 j. Overleden: C. in 't Veld, 77 j. Ingekomen van: Arnhem, H. Dekker. Vertrokken naar: Apeldoorn, W. Vos en gezin. Capelle, over de maand Juli. Getrouwd: M. v. d. Laar, 21 j. en P. C. Verduijn, 21 j.; P. J. Priveé, 31 j. en J. Verduijn, 31 j. Geboren: Dirk, z. v. J. van Peer en A. M. de RooijElisabeth Geertruida, d. v. H. van Beek en T. van Zeist; Marinus, z. v. G. D. de Bie en D. M. van Campen; Leentje Dirkje, d. v. L. P. van Pelt en A. M. de Bruijn; Abra ham, z. v. A. Konings en J. van Campen. Overleden W. Kloot wij k, 63 jech tg. van W. Ramstijn; M. Hakker, 81 j.; M. Wagemakers, 1 j.; D. van Peer, 12 d.; P. M. Spierings, 3 w.; G. A. N. van Pas, 1 m. Ingekomen van: Raamsdonk, A. A. van Peer; Sprang, G. v. d. Schans en M. Glavimans; Utrecht, H. A. Quirijns; Heusden, M. Zwart; Rotterdam, A. S. Vertrokken naar: Zaandam, M. Heur- ter; Besoijen, H. van Dommelen, A. M. de JongSprang, A. J. de Rooij's Gra- venhage, J. Verduijn en A, van Vuuren. (Binnenland. Ruim honderd fabrikanten, grossiers en handelaars te Amsterdam, hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer waarin zij er op wijzen, hoezeer be halve hunne bijzondere belangen, ook het algemeen belang bedreigd wordt door het ontwerp Tariefwet. In ons land is gedurende een reeks van jaren algemeene welvaart en een daaruit voortvloeiende stijgende koop kracht te constateeren en nu zien onder- geteekenden in het wijzigen der tot nu toe gevolgde handelspolitiek met zorg hiervan hoogst schadelijke gevolgen te gemoet. In het bijzonder wenschen zij te wijzen op het feit, dat onder den bestaanden toestand onze industrie in den loop der jaren op menig onderdeel van dit uit gebreid gebied aan den buitenlander den pas heeft afgesneden, zoodat het getal der ingevoerde artikelen gaande weg is verminderd. Met het oog op de belangrijke plaats, die onze nijverheid op de wereldmarkt inneemt, is volgens hen de in het voor uitzicht gestelde bescherming volkomen overbodig, ja zelfs in de meeste gevallen schadelijk te achten. Dat onze tak van handel en nijver heid van zeer groote beteekenis is wordt ten duidelijkste aangetoond door de cijfers der daaruit geraamde opbrengst van invoerrechten van ruim 6 millioen, dus ongeveer Vs gedeelte van het geheel. Het valt niet te ontkennen dat eene dusdanige verhooging voor enkele in dustrieën beschermend zal werken en eenig voordeel zal bezorgen aan enkele binnenlandsche producenten, maar dit kleine voordeel staat in geenerlei ver houding tot het onberekenbare groote nadeel dat een overwegend grooter aan tal fabrikanten en handelaren hiervan zoude ondervinden. Verhooging van den prijs van de meeste verbruiksartikelen kan niet uit blijven en het is niet aan te nemen dat deze prijsverhooging spoedig zal worden gevolgd door eene evenredige verhooging van loonen of salarissen, zoodat adr. duchten dat eene vermin derde koopkracht van de bevolking een belangrijken achteruitgang in zaken te weeg zal brengen, terwijl als vrij zeker kan worden vastgesteld dat ook de bin nenlandsche nijverheid hierdoor ge voelig zal worden getroffen en de ra ming van het recht op buitenlandsch fabrikaat niet aan de verwachting zal beantwoorden. Men zou onze nij verheid ook daarom geen dienst bewyzen, indien men op kunstmatige wijze de productie zoude willen vergrooten, omdat zij nu reeds voldoende in de behoefte kan voorzien en de invoer van een aantal artikelen door verschillende bijomstandigheden onmogelijk zal kunnen worden gemist. Het is dan ook in het belang van den geheelen handel en van alle klassen der bevolking dat adr. dringend ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2