L. VAN BLADEL Zonen, Sier- en MtentÉen. Bestuur der Domeineu. GRONDEN liet B'Rl IT, Fruitgewas. Gopieer-persen behoorende bij het Nieuwsblad yoor 'aei Land van Mensden ra Altena van Zaterdai 12 Ai 1911, Na. 3014. Notaris B. A. MIDDELKOOP ie Capelle, Notaris J. 1.1. DE 70CÏÏT te Waal»®, BOUWLAND openbaar verpachten: Coöp. Stoomznivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN', Notaris Kerkhoven te Werkendam, Notaris Kerkhoven te Werkendam, Bloemisten-Tuinlieden, WAALWIJK. Levering van Baugueifen, Kransen enz. langs de Bergsche Maas (Nieuwen Maasmond) gelegen ten Zuiden van de Rivier. I. Op Vrijdag 18 Augustus 1911, II. Op Zaterdag 19 Augustus 1911, bij inschrijving verkoopen, Notaris RIETRA te Dussen, publiek verkoopen: Het FRUITGEWAS, in x- ul x xxx o keuze L. J. VEERMAN, Boekhandelaar. BUITENLAND. Op Helgoland is Woensdagochtend om half vier brand ontstaan bij een banketbakker, die een pension hield. Onmiddellijk daarop vatte een naburig hotel vlam. Het ging zoo snel in zijn werk, dat de gasten zich slechts met moeite en velen ongekleed konden red den. Een huisknecht is omgekomen. De brand liet zich zeer dreigend aan zien en men had nauwlijks hoop de plaats zelf met haar houten huizen te kunnen redden. Aan de vereende krach ten van brandweer, visschersbevolking en 350 matrozen gelukte het echter met groote inspanning den brand te beperken. Zes badgasten zijn gewond, doch niet ernstig. Naar de Times uit Tandzjer ver neemt, is het met den geestestoestand van den sultan van Marokko bedenke lijk gesteld. Hij lijdt nagenoeg aan verstandsverbijstering. Hij is nergens toe te krijgen en zijne raadslieden weten niet, hoe zij de zaken van staat moeten afdoen. Als wij de berichten juist verstaan, heeft hij een aanval van zijn oude kwaal: delirium tremens. Volgens een telegram uit Gibraltar is het Eng. stoomschip Silverton Woens dagochtend om 7 uur op 5 mijl afstand van Tarifa, tijdens mist en Oostenwind in aanvaring geweest met het Fransche stoomschip Emir, hetwelk om 3 uur van Gibraltar naar Marokko was ver trokken. Laatstgenoemd stoomschip is dientengevolge in diep water gezonken. Van de passagiers en bemanning wor den 86 personen vermist; 27 opvaren den werden gered. De Newyorksche correspondent van de Berliner Lokal-Anzeiger seint, dat op alle spoorwegen ten Westen van den Mississippi een reusachtige staking dreigt. De beambten eischen een loons- verhooging, die een vermeerdering der uitgaven met 50 millioen dollars zou meebrengen. De spoorwegmaatschappijen bereiden zich tot een hardnekkigen strijd voor. De Daily Express spreekt als haar meening uit,, dat als de staking van de havenarbeiders nog tien dagen duurt, Londen tot een volkomen stilstand zal zijn gekomen. De stad zal dan den hongersnood tegemoet zien en in vol slagen duisternis gehuld zijn omdat er geen steenkolen meer zullen zijn om de machines te stoken. Weinig menschen stellen zich den omvang van het gevaar goed voor oogen. Londen heeft voor tien dagen steenkolen. Is die tijd om en de voorraad uitgeput, dan staan er vreeselijke dingen te bezien. Van steen kool haDgt de watertoevoer af, het gas, de trams, de treinen, het electrisch licht en den geheelen publieken dienst. Ook moet men er wel van overtuigd zijn, dat elke poging om elders dan te Londen steenkolen te lossen onmogelijk is, want het verbod van den Nationalen Transportwerkersbond omvat alle ha vens. Een groot aantal stoombooten met licht bedervende waar in hun koel- kamers liggen nu in de haven, maar als er geen kolen komen om te ver voeren, zullen al deze goederen voor het gebruik ongeschikt worden. De prijs van voedsel zal, als de sta king voortduurt, zeer snel rijzen, en voor de menschen er goed over gedacht hebben, zullen ze van hun dagelijksche verbruiksmiddelen verstoken zijn. Woensdagavond zijn er opstootjes aan de Oost-Indische havens geweest. De politie sloeg er met den stok op in. Daarna veegde de bereden politie de wegen schoon. Verscheidene menschen uit de menigte zijn met kwetsuren aan de ziekenhuizen gebracht. De toestand in Londen is zeer ernstig. Aan de havens ligt een groote voorraad vleesch, groenten en fruit te bederven. De ingangen van de havens zijn ver sperd door schuiten. De straten zijn gevuld meteen booze menigte, die eiken wagen, die goederen vervoert, tracht om te gooien. Er is veel politie, maar niet genoeg om de menigte op zooveel verschillende punten in bedwang te houden. Er ontstaat schaarschte aan de meeste levensmiddelen. Het gebrek aan petro leum is reeds zoo groot geworden, dat de maatschappij van de motorbussen genoopt is een groot aantal wagens buiten gebruik te stellen. De papier- schaarschte zal vele Londensche cou ranten binnenkort dwingen de uitgifte der bladen te staken, daar de papier- voorraad weldra uitgeput zal zijn. De leiders der staking schatten het aantal stakers te Londen thans op honderdduizend. Het zijn arbeiders in alle havenbedrijven en arbeiders die daarbij min of meer betrokken zijn. De vrees bestaat, dat de op de sporen rijdende vrachtrijder1 mee zullen staken, evenals de goederendragers in de Lon densche stations, waarvan sommigen het werk reeds neergelegd hebben. Alle troepen van het garnizoen Col chester hebben Donderdagavond plot seling bevel gekregen zich gereed te houden om naar Londen te vertrekken. De treinen staan gereed om ze te ver voeren. Tien duizend man troepen staan te Aldershot gereed om naar Londen te vertrekken. De militaire politie bewaakt de sporen van de gouvernementsspoor weg en heeft het bevel ontvangen te zorgen, dat niemand de voorbereidende maatregelen ziet. De Times verneemt uit Petersburg het een en ander over een merkwaardige ontdekking, die gedaan is in een hol op een der Alard-eilanden. Men vond daar een steenen doodkist, met een geraamte, voedsel, bijlen, andere werk tuigen uit het Steenen Tijdperk. Het onderzoek van deskundigen schijnt te hebben uitgemaakt dat de gevonden voorwerpen dateeren uit een tijd, om streeks 3000 v. C. Later daalden de Alard-erlanden tot onder den zeespiegel, om, weer veel later, opnieuw te ver rijzen. Dat zou tenminste een verklaring kunnen geven voor de uitstekende wijze waarop de gevonden voorwerpen be waard zijn gebleven. Men zal in de oumiddelijke nabij heid van de plaats, waar de vondst is gedaan op uitgebreide schaal nasporin gen laten verrichten. Uit Hamburg wordt gemeld, dat eerst daags een aanvang zal gemaakt worden met het leggen van een dijk van het vaste land naar het eiland Sylt. De lengte van den dijk zal 12 tot 13 K.M. bedragen. De bedoeling is, de stroo mingen in de zee engte tusschen het eiland en het vaste land te stuiten en de aanslibbing te bevorden. Men hoopt op deze wijze eenige duizenden hekt- aren vruchtbaar land aan te winnen en tegelijkertijd het eiland met het vaste land te verbinden. De dijk wordt zoo sterk gemaakt, dat hij terstond voor spoorwegverkeer kan worden gebruikt. De regeering is voor nemens nog meer dijken aan de West kust van Sleeswijk-Holstein te laten leggen, om op dezelfde wijze land aan te winnen. Uit Keulen wordt aan de Lokal-An zeiger gemeldDe melkproducenten zijn voornemens de melkprijzen voor geheel West-Duitschland te verhoogen. Daar men in verschillende steden een ver hooging der melkprijzen heeft kunnen doorzetten, besloot de vereeniging tot bevordering van de belangen der melk producenten van het Rijnsch-Westfaal- sche nijverheidsgebied tot een prijsver- hooging met 2 pfennig. Daar de ver bruikers weigeren hoogere prijzen te betalen, zal het waarschijnlijk tot een uitgebreiden melkoorlog komen. Uit Hamburg wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld: De beambten Wege ner en Hamann van het hier gevestigde hoofdkantoor van de Rijksbank, zijn wegens verduistering tot een bedrag van Mk. 250,000 gevangen genomen Zij hebben deze som met wedden bij wed rennen verloren. Zij verschaften zich het geld door stukken Duitsche Staats schuld uit het depót van een Hamburger Bank weg te nemen en deze door tus- schenpersonen te laten verpanden. Als de ontvreemde stukken weer noodig waren, verpanden zij andere en losten met het aldus verkregen geld de oude stukken weer iu. Zoodoende hadden de beide bedriegers tot een waarde van Mk. 250,000 ontvreemd en verpand. Korten tijd geleden was Wegener, dien het hier te benauwd begon te worden, naar het buitenland gevlucht, doch eergisteren keerde hij weer terug en gaf zichzelf bij de politie aan. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op zijn aangifte heeft de politie zijn medeplichtige Hamann gevangen ge nomen. BINNENLAND. Omtrent den vermisten oud-minister, mr. J. C. de Marez Oyens, is nog niet de minste tijding vernomen. De tweede brigade, die uittoog om eenig spoor te zoeken, keerde zonder resultaat te Partenkirchen terug. De pogingen worden met nog meer krachten herhaald. Men schrijft uit Nijmegen aan de Maasbode" t Het ia niet van algemeene bekend heid dat onze stad er op kan bogen den zwaarsten man van Nederland onder haar inwoners te tellen, n.l. den heer Emile SeLbach, die het kolossale gewicht van 500 pond bijna heeft bereikt. De heer S., van middelbaren leeftijd, is te Nijmegen geboren, en eigenaar van 't café „Centrale" aan de Lagemarkt aldaar. De laatste weken werd hij door hon derden vreemdelingen bezocht. Een Amerikaan8che impressario deed hem het voorstel voor een tournee door zijn land. De heer S. heeft echter voor dit aanbod bedankt. De eendenkooien in en om Giethoorn hebben geen voldoend water meer, om het bedrijf daarin met voordeel te kun nen uitoefenen: vangst bijna nihil! De Dedemsvaart, te Lutterhoofdwijk en het Lichtmiskanaal laten voor de de scheepvaart slechts een diepgang toe van 1.27 M. Door de aanhoudende droogte is het water in slooten, putten, en andere drinkgaten voor het vee geheel verdwtnen. De boeren worden daardoor zeer getroffen. Ook het gras in Drenthe is in de meeste weiden verdwenen. Het is te w< nschen, dat hierin spoedig ver andering kome. Omtrent de scheepsramp welke Woens dag te Rotterdam plaats had, lezen we: Voor haar lichter aan de Prins Hen drikkade Oz. lag tot vertrek gereed de passagiersboot Gutenberg, van de Rhein- Dampf-Schiffart Kölnische und Dussel- dorfer Geselschaft. Eenige passagiers, een 10- of 12-tal bevonden zich aan boord, en de bemanning, uit 22 per sonen bestaande, was hoofdzakelijk op het achterdek en midscheeps werkzaam. Het was 8 minuten vóór zeven uur. De passagiers stonden aan dek te wui ven tegen aan den wal staande familie betrekkingen, toen er plotseling een hevige slag werd gehoord, die daverde over heel het Noordereiland en de omgeving. Even later boden de plaats, waar de Gutenberg lag, en de omge ving er van een ontzettenden aanblik. Het was een ruïne van belang. Gillende menschen, door den schrik verbijsterd, liepen over den wal, een gekerm van gewonden steeg op, en de aangerichte vernieling was geweldig. Stukken ijzer en hout waren door de lucht geslingerd, sloegen hier en daar door de daken en ruiten, om vervolgens met groot geweld op de straat terecht te komen. De stuurboordsketel aan boord van de Gutenberg was gesprongen en de lucht ingevlogen. Zware ijzeren staven lagen verbogen en verwrongen aan d k, het dek zelf werd midscheeps uiteen geslagen en stak gedeeltelijk rechtstan dig naar boven. Een golf van modder overstroomde dadelijk na de ontploffing het schip, dat in het midden zonk, doch op het voor- en achterschip bleef drijven. Al spoedig werden op den lichter, waarlangs de Gutenberg lag, gevonden de verminkte lijken van den lsten stuurman A. Pohlman, een man van 31 jaar uit Bingen en van den licht matroos H. Lehr, uit Bacharach. De kapitein P. Seip en de matroos A. Wolz lagen met gebroken been en inwendige kwetsuren op den wal, eenige passagiers liepen met kwetsuren aan het hoofd rond. In het ziekenhuis op den Coolsingel werden van de bemanning opgenomen de 2e machinist G. Müller, uit Dussel dorf, met zeer uitgebreide brandwonden over het geheele lichaam; de monteur J. Exel, eveneens met ernstige brand wonden; de kapitein met kneuzingen aan den rechtervoet; een machinist met niet ernstige brandwonden; de hof meester met brandwonden en inwendige kwetsureneen matroos met lichte kwetsureneen kellner met lichte brand wonden een matroos met een gebroken been en brandwonden. Behalve van den 2en machinist en den monteur, levert de toestand van geen dezer menschen oogenblikkeliik gevaar op. Van de passagiers heeft juffrouw J. G. Bröckmann, die in de Boomgaardstraat woont, brandwonden aan den hals en een gebroken been. Een andere passa gier, juffrouw P., uit de Jozephstraat, werd, door den schrik verlamd, per rijtuig naar huis gebracht. Geen van de passagiers is gevaarlijk gewond. Omstreeks halftwaalf is uit het ge zonken middenschip opgehaald het lijk van den stoker K. Gottsieck. Vermist wordt van de bemanning alleen nog de stoker Geil,, die zich, met zijn omgekomen makker Gottsieck, op het oogenhlik van de ramp in de ma chinekamer bevond. Ook worden nog vermist juffrouw Van Beek, uit de Josephstraat no. 89b, en haar 4-jarig dochtertje. Zij hadden juist afscheid genomen van haar moeder, juffrouw J. G. Brückmann, uit de Boomgaardstraat, die als passagier met de boot vertrekken zou en die, met brandwonden in den hals en een gebroken been, naar het Ziekenhuis gebracht is. Een vrouw meent haar op het oogenblik dat de ontploffing plaats had, met haar kind op de Loopplank te hebben gezien, om naar den wal te gaan. Volgens later bericht heeft de rivier politie des avonds om 9 uur aan de Prins Hendrikkade het lijk van juffrouw Van Beek uit het water opgehaald. Het dreggen naar het lijk van haar 4-jarig dochtertje wordt nog voortgezet. Recht tegenover de ligplaats van de Gutenberg ligt het groote pand van de stoomdrukkerij met kantoor, enz. van de firma H. A. Hofmans, op den hoek van de Prins Hendrikkade en de De Ruyterstraat. De verwoesting in dit gebouw aangericht is zeer groot. Bijna geen ruit is er heel. De buitenromp van den gesprongen ketel met den daaraan bevestigden stoomhouder is rechtstandig de lucht ingegaan en vervolgens over den lichter heen langs het dak van het pand vau den heer Hofmans geslagen. In dit dak is een dakvenster met be- bording in stukken geslagen. Toen is de buitenromp waarschijnlijk gezwaaid, heeft een stuk van de lijstgoot vernield eu is daarop een 80 meter ver in de Ruyterstraat neergeploft, een gat in de straat slaande. Een ander stuk van den romp is door het dak van een ver in bovengenoemde straat staande kantoor geslagen en heeft het daaronder gelegen plafond vernield. Het binnengedeelte van den gespron gen ketel met de vlampijpen werd op den wal bij den lichter teruggevonden. Ook over de Koningshaven, in tegen overgestelde richting, zijn stukken van den ketel en het vernielde middenschip gevlogen. Een zware, ODgeveer twee meter in het vierkant groote, ijzeren plaat heeft haar weg genomen over de Koningshaven, boven over de spoorbrug heen en is terecht gekomen tegen de R.-K. kerk. De plaat sloeg stukken steen uit den gevel van de kerk en plofte toen op de straat. Ook in de Rosestraat ziju stukken hout van de Gutenberg af komstig, terug gevonden. Het aantal vernielde ruiten aan de Prins Hendrikkade tegenover de lig plaats van de stoomboot is zéér groot. Over een lengte van een paar honderd meter bleef geen huis onbeschadigd. Een zware plaat werd teruggevonden op het dak van het pakhuispand Galbah. Stukken steen zijn tot zelfs in de De Ruyterstraat bij de Maaskade, uit gevels geslagen. De gesprongen ketel, die naar schat ting een verwarmiugsoppervlakte van 80 tot 90 vierk. meter had, was 17a jaar oud en stond onder Duitsche controle Omtrent de oorzaak van het ongeluk verkeert men in het duister. Niemand kan zekerheid geven. Den 21 jarigen Duitschen stoker Otto Sachs, welke het ongeluk meemaakte, doch ongedeerd bleef, verklaarde: Wat de oorzaak was, kan ik niet zeggen. Ik weet alleen, dat met dezelfde ketel twee jaar geleden een ongeluk plaats vond, waarbij twee van mijn kameraden wer den gewond. Meermalen mankeerde er iets aan dien ketel. Soms wou er geen water in komen en stookten we hem roodheet, zonder dat men ontdekte, dat hij leeg stond. ADVERTENTIEN. Gen (leren. HOTEH. Gerechtigd tot hot voeren van het Rtjktbotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. zal Wociisdag 16 ilu^ustus 1911, des voormiddags 44 uur precies, in het Café Wed. H. VAN DER MAJlDEN, aan het Veer, te Wijk, in het openbaar verhuren: voor den Heer P. van Tien hoven, voor 5 jaren, 10 Hectaren, 77 aren, 35 centiaren Bouw land, op de „Kerkverreweide", onder Wijk, in 15 perceelen, als van ouds. Daarna zal worden verkocht: voor de Erven J. van Helden Wz., ruim 35 a. 48 c. (2A hont) Suikerbieten, wassende op perc.8 van de „Kerk verre weide" onder Wijk. onder WIJK.. zal op Woensdagen 16 en 23 Augustus 4944, telkens des roormid- dags 44 uur precies, in het café van de weduwe VAN DER MAADEN, te W ij k, veilen en verkoopen: voor den heer SIMON VAN DER WIEL Het perceel Bouwland, op den Gans akker, nabij de Heistraat, in den polder van Wijk, onder Wijk, kadaster sectie A, nummer 669, groot 1,13,70 H.A.; breeder bij biljet omschreven. Aanvaarding blootschoof 1911. Inlichtingen te bekomen bij den ver- kooper en ten kantore van den Notaris. AANLEG en ONDERHOUD van Prijsopgaaf en teekening worden gratis verstrekt, indien ons het werk wordt opge dragen, anders billijke berekening. Deskundige behandeling van Vruchtboom en. van De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Waalwijk, zal in het Voor het Seizoen 1911. ten overstaan van in het Hotel „DE PLOEG" van J. W. Teugen te Waspik, te beginnen des voor middags precies om half'tieu uur: A. De Uiterwaarden langs den Nieuwen Maasmond van het ongedempte gedeelte van het Oude Maasje, nabij den Hagoortschen loswal, benedenwaarts tot aan de uitmonding van het Oude Maasje, even boven het Keizersveer, in 105 perceelen, nos. la tot en met 105a. De perceelen la tot en met 49a om uitsluitend te hooien. De perceelen 50a tot en met 105a om naar verkiezing te hooien of te weiden met schapen of rundvee en hoogstens een paard op vijf volwassen runderen. B. De Zomerkade beneden het Capelsche veer vanaf den watergang langs de kade benedenwaarts tot aan de aan sluiting der kade aan den Zuiderdijk juist boven het Keizersveer, in 9 perceelen, nos. 106a tot en met 114a, om naar verkiezing te hooien of te weiden met schapen of rundvee. ten overstaan van in het Hotel „DE TWEE KOLOMMEN" bij A. Gerris te Waalwijk, te beginnen des voormiddags precies om lialftien uur: De Uiterwaarden langs den Nieu wen Maasmond van het ongedempte gedeelte van het Oude Maasje, nabij den Hagoort schen loswal, bovenwaarts tot de uitmonding van het kanaal 's HertogenboschDrongelen in 55 perceelen, nos. la tot en met 55a. De perceelen la tot en met 37a om te weiden met schapen of rundvee en hoogstens een paard op vijf volwassen runderen. De per- ceele r 38a tot en met 55a om uitsluitend te hooien. Deze verpachtingen worden alleen bij afslag gehouden zonder uitloving van strijkgeld. Er is geen onraad verschuldigd. Ingeval van rampen wordt de pacht ver minderd. Van iedere verpachting zijn boekjes, bevattende de voorwaarden en perceels beschrijving met de grootte van elk perceel, tegen 10 cent verkrijgbaar bij den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Waalwijk, den Waardsman van de Bergsche Maas te Drongelen en de Notarissen DE VOCHT en MIDDELKOOP. De perceelen zijn op het terrein aangeduid door palen. Het BESTUUR van de Afd. Land van Heusden en Altena der Ned. Pomol. Ver eeniging, zal op 44 Augustus U.S., nam. 2 uur, ten huize van D. SMITS te Meeuwen, van 19 eigenaars. Op aanvraag bij den ondergeteekende, wordt een volledige lijst toegezonden. te Eethen. zal aldaar bij v. BEURDEN, op Woens dag Aug- 4944, n m. 2 uurpreciea, van 26 boomgaarden, onder Dussen, Dussenpolder, Almkerk, Nieuwendijk en Babiloniënbroek. Breed bij biljetten, die gratis te verkrijgen zijn bij voornoemden Notaris. uit de fabriek HENRI DE BEAUS0NT te flaas- iricht, voorradig bij den specialen Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN: Teekeningen met prijsopgaven, van 14 ■•telles worden op aanvraag toegezonden. penbare Yepii De Secretaris D. BRANDERHORST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5