Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hotel JAN GEERTZEN, KERKBOEKEN. St. Jansstr. 's-BOSCH. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3070Zaterdag 19 Augustus 1911. BIJVOEGSEL. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Aanbevelend, JAN GEERTZEN. éjm LAND VAN AW*" VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Tot de officieren van de intendance, die weldra voor den rechter zullen ver schijnen wegens onregelmatigheden in Rusland, behooren 9 kolonels en 8 kapi- teins. Zij hebben staatsgelden verduis terd ten bedrage van bijna een millioen roebel. Pas 6 weken geleden zijn 66 andere officieren en ambtenaren van de admi nistratie wegens oneerlijk beheer van gelden veroordeeld. Müller had, toen een verzoek om gratie van zijn vader en zijn geestelijke ver worpen was, eerst geweigerd zelf gratie j te vragen, maar op den laats ten dag voor /.ijn terechtstelling was hij van gedachten veranderd. Daardoor was het j vonnis indertijd uitgesteld, maar ook zijn eigen verzoek is niet ingewilligd. Om 6 uur is hij in de strafgevangenis te Preungesheim ter dood gebracht. Over de Saksisch-Boheemsche grens wordt veel saccharine gesmokkeld, zoo dat de grenswachters op allen, die de grens overgaan, scherp het oog houden. Te Groltau heeft men nu pas twee van smokkelen verdachte vrouwen aange houden, die haar keurslijf elk met 10 kg. saccharine hadden opgevuld. De waarde van deze 20 kg. bedroeg ruim 300 gulden. Bij een andere vrouw te Zittau vond men aan huis vier met saccharine opgevulde corsetten, die samen 44 kg. wogen en klaar lagen voor andere smokkelaarsters. Sedert het midden van de vorige week is Philipp Adam, boekhouder van de spaar- en leenbank te Niedermodau in het Odenwald, afwezig. Een Zondag bijeengeroepen algemeene vergadering van de leden ontdekte, dat er een te kort van 800.000 m.k. was. De raad van toezicht is bereid, 300,000 mk. bij te passen, maar voor het dan nog ont brekende halve millioen zullfen de leden moeten opdokken. Uit New-York wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind, dat de aanvoerder van de lynchers van Coutesville, die een neger levend hebben verbrand, op aan klacht van moord gevangen is genomen. Het beruchte Bulgaarsche bendehoofd Apostol Petkoff is gedood in een gevecht met Turksche troepen te Yenidie Vardar. Te Perim, is het stoomschip Ardande- arg aangekomen met een van de booten die werden gemist van het stoomschip Fifeshere, dat den 14en dezer is vergaan. In de boot zaten de eerste stuurman en vijf van de bemanning. Bij de cavalerie-oefeningen te Debrec- zin (Hongarije) heeft een soldaat ge schoten in de richting van generaal Pockzuli. De manoeuvres werden ge staakt en de soldaat werd in hechtenis genomen. Hij verklaarde dat hij den generaal had willèn dooden om zich te wreken wegens eene onverdiende straf, welke hem was opgelegd. Reeds einde Juni heeft de Agence d'Extrême Orient de mededeeling ge bracht, dat men in China het bestaan van een Japansch geheim verbond was op het spoor gekomen, dat streefde naar de opperheerschappij van Japan in Oost-Azië. Genoemd agentschap maakt thans een geheim rondschrijven open baar dat den Japanschen gezanten en consuls in Oost-Azië door de Japansche regeering is toegezonden. In dit rond schrijven staan allerlei bijzonderheden over genoemd geheim verbond, dat zoogenaamd ten doel heeft de bevor dering van den Japanschen handel, doch inderdaad een spionnage op groote schaal in Oost-Azië beoogt. Het verbond staat onder direct toezicht van den generalen staf te Tokio en heeft zijn hoofdzetel te Peking. Het heeft allerwegen ver takkingen. Elk bureau staat onder lei ding van 2 ambtenaren. Een van dezen heeft tot taak zich aan de handelsbe langen van zijn land te wijden en vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen met de plaatselijke bevolking. De andere, in de meeste gevallen een Japansch officier, maakt van de door zijn collega aangeknoopte betrekkingen gebruik om in 't geheim militaire en diplomatieke berichten te verzamelen, die dan naar het hoofdbureau te Peking worden opgezonden. Tot het verbond behooren, behalve officieren, ook vele particulieren, die zich geheel aan de belangen van het verbond moeten wijden. Het verbond wordt geldelijk gesteund uit de fondsen van den generalen staf en van het departement van buiten- landsche zaken. In verband met het aanstaande af- loopen van het mandaat van den hoogen commissaris van Kreta heeft de Porte haar gezanten bij de beschermende mo gendheden opgedragen aan te dringen op een definitieve regeling der Kretenzer kwestie. Met verwijzing naar het gevaar van prikkelende kwestiën hangende te laten, herinnert de Porte aan de slechte behandeling, door Christenen aan Mo hammedanen aangedaan. Voorts ver klaart de Porte dat de Kretenzer re geering ten eenenmale onbekwaam is orde en veiligheid te handhaven en ten slotte doet de Porte een beroep op de vriendschappelijke en welwillende ge voelens der beschermende mogend heden. Een later bericht luidt: In een rondzendnota aan de bescher mende mogendheden van Kreta heeft de Porte verklaard, dat zij geen ver nieuwing van het mandaat van Zaismis als hooge commissaris van Kreta zou aanvaarden, noch de benoeming van een anderen commissaris op dezelfde voorwaarden, te weten met aanwijzing van den candidaat door den Koning van Griekenland. Da Porte acht het oogenblik gunstig voor een definitieve oplossing van de zaak. De beul Engelhardt uit Maagdenburg heeft Donderdag te Frankfort het dood vonnis voltrokken aan den onderofficier Müller, die zyn meisje had vermoord. In de bij de gemeente Keulen be- hoorende voorstad Kalk werd eergiste- renmiddag op den bodem van een door de warmte uitgedroogden vijver het lijk van een vrouw gevonden, waaraan hoofd, armen en beenen ontbraken. De romp was met tallooze messteken door boord. Waarschijnlijk heeft deze moord binnen de laatste drie weken plaats gehad. Een gerechterlijk onderzoek is spoedig ingesteld. Men heeft den vijver droog gemaakt, maar de andere lichaams- deelen zijn tot nu toe nog niet ge vonden. Volgens berichten uit Tokio heefter Dinsdagochtend te 5 uur een uitbarsting van den Asama Jama plaats gehad. De Asama Jama of Asama No Dake is een vulkaan van 2525 Meter hoogte op het eiland Hondo, ten Noordwesten van Tokio. Zeventien vreemde bezoekers en een aantal Japansche kinderen, die onder politie-geleide juist den berg be stegen, zijn omgekomen. Naar de Times uit Teheran verneemt is de oud sjah van Perzië, na de neder laag die hij heeft geleden, teruggetrok ken. De gunstige oplossing van de Malisso- renkwestie heeft vooral wegens het toe staan van het recht om wapens te dragen, ontevredenheid verwekt bij de andere stammen in Albanië. De slechte stem ming onder de Miridieten zou volgens de Vossische Zeitung wel eens gevaarlijke afmetingen kunnen aannemen. Volgens een bericht uit Toulouse, heeft zich te Villefranehe een geval van cholera voorgedaan. De Pruisische minister van landbouw heeft een circulaire verzonden aan de gezamenlijke Kamers van Landbouw, waarin hij de landbouwers met nadruk wijst op hunne verplichting tot voor ziening der bevolking van vleesch en hen vermaant zich ook door hier en daar voorkomende verliezen niet tot het prijsgeven of beperken der veeteelt te laten verlokken. De vrees dat door de langdurige droogte de voeding van het vee kan worden bemoeilijkt, wordt als gegrond erkend en naar de „Deutsche Tageszeitg." uit betrouwbare bron ver neemt, is eerstdaags de afkondiging van een noodtarief voor voedermiddelen, turfstrooisel en turfmolm voor den gan- schen Pruisischen staat te wachten. Te Eimsheim is een 50-jarige slager, die eene aan miltvuur lijdende koe uit nood geslacht had, ziek geworden en onder verschijnselen van vergiftiging binnen enkele uren overleden. Zijn 22- jarige zoon, die bij het slachten had geholpen, werd eveneens naar het zie kenhuis gebracht onder gelijke ver schijnselen, zoodat hem de beide armen moesten worden afgezet. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. De commissie van buitenl. zaken uit den Senaat der Vereen. Staten heeft besloten de bekrachtiging voor te stellen van de arbitrage-verdragen met Enge land en Frankrijk, nadat daaruit gelicht zal zijn de paragraaf, waarbij aan eene gemengde commissie het recht zal wor den toegekend om uit te maken welke vraagstukken in de termen dier ver dragen vallen. President Taft heeft ech ter aan de commissie medegedeeld dat hij niets onbeproefd zal laten om de handhaving van genoemde paragraaf te verzekeren. Meer en meer komt aan het licht dat de eigenlijke bedoeling van den Presi dent der Vereen. Staten niet is een oorlog met Engeland of Frankrijk te voorkomen, want daarvoor bestaat niet het minste gevaar, maar om Japan te isoleeren. Den 13 Juli j.l. ishetEngelsch- Japansch verdrag van bondgenootschap vernieuwd vcor den tijd van tien jaren maar herzien in overeenstemming met het arbitrageverdrag tusschen Engeland en de Unie. Zoo als eerstgenoemd trak taat thans luidt, ontslaat het Engeland van den plicht om als bondgenoot van Japan naar de wapenen te grijpen ip geval van oorlog tusschen Japan en de Vereenigde Staten, ook al mag als vast staande worden aangenomen dat Enge land ook onder de geldigheid van het oude verdrag van bondgenootschap daar aan nooit zou hebben gedacht. In Japan is men echter met de wijziging verre van ingenomen, waar die aan de chau vinisten de kans ontneemt op nieuwe oorlogen, welke de wereldpositie van Japan nog zouden kunnen versterken, aangezien het nog niet sterk genoeg is om zich verder zelf te helpen, ook al weet het, dat bet bondgenootschapslechts een vormkwestie is. Voor Japan zal er nu niets anders overschieten dan met de Vereenigde Staten een algemeen arbitrageverdrag te sluiten, ook al is het daartoe nog weinig gezind. De Petersburgsche correspondent van de Berliner Lokal-.Anzeiger seint: In het artilleriekamp bij Kars legde een officier aan de manschappen, die odi hem heen stonden, de inrichting van een nieuw kanon uit, dat ter verduidelijking met een kartets geladen was. Plotseling ging het schot af. Dozijnen soldaten werden aan stukken gereten en vele zijn zwaar gewond. De aanblik was zoo verschrik kelijk, dat de wanhopige officier ver scheidene malen probeerde zich van het leven te berooven. Naar de correspondent van de Ber liner Lokal-Anzeiger uit New York seint, vreest men te Coatesville in Pensylvanië voor een neger opstand. De blanken bevolking is hoogst opgewonden. Daar de negers een derde van het aantal inwoners uitmaken, heeft de overheid omvangrijke maatregelen getroffen. De aanleiding is het lynchen van een neger, die een politieagent had neergeschoten. BINNENLAND. Na het relaas van het U. D., naar aanleiding van inlichtingen ingewon nen bij den burgemeester van Jutfaas, heeft de Stichtsche courant het noodig geacht nogmaals een onderzoek in te stellen naar de bekende zaak te Jutfaas. En dit onderzoek heeft volgens haar ten volle bevestigd, wat zij in haar nummer van 11. Zaterdag schreef. De gemeente-veldwachter Ooaterkamp heeft wel degelijk onverantwoordelijk gehan deld. Bij de verschillende personen waar inlichtingen ingewonn n zijn, is uit eenzetting, die de St.ct. van het geval geeft, ten volle als juist erkend, ter wijl de beschouwing van het U. D. steeds als onjuist werd gekwalificeerd. Na de uitgebreide inlichtingen, welke de St. Ct. heeft ingewonnen kan deze nog het volgende meedeelen: Het was circa 5 uur, dat de over ledene Hillebrand te Jutfaas bij den tol door veldwachter Oosterkamp werd aangetroffen in zwaaiende houding. Meenende dat de man dronken was, welke meening door geen enkel ander feit als het onzekere loopen werd ver sterkt, heeft veldwachter Oosterkamp, den aangehoudene gebracht naar het arrestantenlokaal. Volgens het U. D. „niet in het cachot waar men gewoon lijk dronkaards opsluit, maar in een ander vertrekje". Dit is volkomen on juist. Er zijn te Jutfaas, twee arrestan tenlokalen. Dat waarin Hillebrand was opgesloten, wordt steeds voor opberging van dronkaards gebezigd, terwijl het andere bijna nooit wordt gebruikt. Wat de opsluiting aangaat werd dus wel degelijk door veldwachter Ooster kamp geen enkele gunstige uitzonde ring gemaakt. De persoon in kwestie werd gewoon behandeld als iedere an dere dronkaard behandeld zou zijn. Hij werd in het arrestantenlokaal gelegd wat door Oosterkamp gesloten werd met het slot en twee grendels. Dat hem zijn schoenen zijn uitgetrokken kan waar zijn, maar dat doet men de meeste menschen die gearresteerd worden. Veld wachter Oosterkamp heeft Hillebrand daar laten liggen en zei de tegen zijn collega Jacobs die later kwam, dat hij een dronken kerel in het hok had zitten. Een onderzoek of de persoon werkelijk dronken was, heeft bij niet ingesteld. Veldwachter Jacobs, die van het geval niets afwist, ook niet bij de arrestatie geweest was, moet toen gevraagd hebben of het een bedelaar of een landlooper was, in antwoord waarop Oosterkamp zeide, dat het Hillebrand was. Jacobs kende echter den gearresteerde niet en wist niet dat het een oppassend persoon was, wat Oosterkamp wel wist. Heb je, zeide Jacobs, zijn boezeroen open gedaan en het luikje en de raamp jes opengezet, met het oog op de warmte, wat veldwachter Oosterkamp verzekerde gedaan te hebben en ook werkelijk gebeuld was. Daar Jacobs eenigszins met het lot van den gearresteerde was begaan, vroeg hij Oosterkamp of hij hem niet na een poosje zou kunnen ontslaan. Veldwachter Oosterkamp die weg ging antwoordde daarop: Neen dat zal ik zelf wel doen als ik terug kom I Jacobs had daardoor later niet de vrijmoedigheid den ge arresteerde los te laten en meende vast met een dronkaard te doen te hebben. Oosterkamp ging daarop weg, en Hillebrand werd in het hok achterge laten, woelende op zijn krib. De wed. C. van Dorssen die een koffiehuis naast het Gemeentehuis heeft, heeft toen van 6 tot 8 uur den gear resteerde hooren rochelen, blijkbaar was toen reeds de doodstrijd ingetreden. Daarna werd het stil, de man was toen waarschijnlijk gestorven. Oosterkamp was spoedig na de arres tatie weggegaan. Omdat hij, zooals hij aan Mej. v. Dorssen verzekerde meende dat Hillebrand er slecht aan toe was, ging hij naar de vrouw van Hillebrand die op geruimen afstand van het dorp woont, om haar even op de hoogte te stellen. De vrouw van Hillebrand schrok hevig en verzekerde den veldwachter dat haar man nooit gebruik van sterken drank maakte, laat staan misbruik, en dat zij zeker was, dat haar man niet beschonken was. Tevens vertelde zij dat haar man 's morgens bij het van huis gaan reeds niet goed, en dus waarschijnlijk door de warmte bevangen was. In stede van na deze mededeelingen gehoord te hebben, oogenblikkelijk terug te gaan, is Oosterkamp toen doorgereden. H. bleef gewoon in het hok liggen. Inmiddels kwam eerst bij veldwachter Jacobs, die op het gemeentehuis was, een broer van den overledene met een zoontje van Hillebrand, met verzoek om vrijlating van den gearresteerde, op welk verzoek Jacobs, die door de handelingen van Oosterkamp in de meening verkeerde dat Hillebrand zwaar beschonken was, niet inging. Wel ging hij kijken door het luikje, hoe de ge arresteerde het maakte, en meende dat hij sliep. Daarom zeide Jacobs tegen den broer en het zoontje van Hillebrand Hij slaapt rustig, laat hem liggen, dat is voor hem het beste; steeds in de meening verkeerende, dat Hillebrand werkelijk dronken was. Hij toch meende dat Oosterkamp dat goed onderzocht had. Later, toen de patroon van den over ledene te Jutfaas, met zijn onderbaas Stroom om vrijlating vroegen, heeft hij hetzelfde antwoord gegeven. Dat ging niet, en ook bezoek kon hij niet toe staan, wel als de dokter kwam. Beiden zijn daarop naar dr. Idenburg gegaan, die echter niet meeging. Toen men nu ongeveer 9 uur naar Hillebrand ging kijken, bleek dat hij was overleden. Men meldt uit Den Helder aan de „Tel." Zondag zijn twee bekende beoefenaars van de zwemsport alhier, de heeren H. J. Seeboldt en H. van Willigen, het Mars diep overgezwommen. Van hier door een vlet naar Texel gebracht, meenden de zwemmers van de zandplaat Onrust af den tocht te wa gen. Aangezien echter gevreesd werd met den opkomenden vloed te veel af te drijven in de richting der Zuiderzee, werd besloten ter hoogte van den Razen- den Bol te water te gaan, hetgeen dan ook geschied isv - De zwemtocht heeft 35 minuten ge duurd en de flinke zwemmers kwamen aan den Zeedijk hier aan. Ds. J. Schrijver, sinds ruim acht jaar predikant-directeur der Weesinrichting te Neerbosch als opvolger van den heer J. van 't Lindenhout heeft medegedeeld dat met 1 Augustus j.l. de geheele schuld der inrichting is afbetaald. Dinsdagmorgen vertrokken ongeveer 40 metselaars en timmerlieden van Groningen naar Helgoland, waar een werkstaking is uitgebroken in de bouw vakken. Deze werklieden waren door een werf- agent te Groningen aangenomen tegen een loon van vier gulden per dag. Het vertrek ging met heel wat drukte gepaard. Ongeveer 20 werklooze bouw vakarbeiders trachtten met alle moeite de vertrekkenden over te halen de reis niet aan te nemen, geen onderkruipers diensten te verrichten, enz. Een hevig opdringen volgde, bedrei gingen vlogen over en weer. Het ge volg was, dat geen enkele zich terug trok, maar onder geleide van den werf- agent, die de reiskosten voor hen be taalde, met den trein vertrokken. ADVERTENTIEN. Geiideren- BOTER. KAAS. Gerechtigd tot het voeren van het R$jksljotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.70 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. 3 minuten van 't Station. Interc. Telef. 436. L. J. VEERMAN, Heusden, lIMjWMtUH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5