Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Borninelerwaard. BOUWLAND, 15,06,44 Heel. BOUWLAND, El*9 HUIS, BIJVOEGSEL. Genderen. |3 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3Q7S, Zaterdag 20 Augustus Een model-fabriek. DIEHSTBODE. P.G. publieke Verpachting van Maasmondgronden een groot gedeelte dier gronden zal worden aangeboden om het Nagras naar verkiezing te hooien of te beweiden. Openbare Verhuring verhuren voor den tijd van 5 jaren: en de HEIDE om te hooien, in 3 perceelen. Deurwaarder Friedli, publiek verkoopen: VOOR UnD VAN ALTEN*1' Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1911. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Alle berichten spreken van een volle dig herstel des Pausen. De Paus heeft reeds gewandeld in den tuin. Hij zag er goed uit en was in opgewekte stem ming. Het gewone ochtendbezoek der artsen is afgeschaft. Uit Saloniki seint de correspondent van de Berliner Lokal AnzeigerAmbte lijk wordt bericht, dat de indertijd door roovers ontvoerde ingenieur Richter Donderdagmorgen bij deTurksche wacht post van Miloena is gekomen, waar hij vertelde dat hij des nachts door de roo vers was vrijgelaten en in de nabijheid van Miloena op den grooten weg was gebracht. Door een afdeeling gendarmen begeleid werd Richter naar Elassona gevoerd. De ingenieur heeft verklaard, dat hij den geheelen tijd in Griekenland is geweest in den omtrek van Djovali Moesalar, wat overeenkomt met de streek Larissa Tirnavos. De vrijlating van Richter geschiedde tegen betaling van een losgeld van 4000 Turksche ponden, welk bedrag in Duitschland is bijeengebracht uit inza melingen. Bovendien ontvingen de roo vers vier gouden horloges, vier gouden kettingen en vier gordels. De onder handeling met de roovers werd onaf hankelijk van de overheid door een geschikt persoon van het Duitsche con sulaat gevoerd. Richter moet zeer neerslachtig zijn. Sedert maanden is er gisting onder het personeel van de Berlijnsche tram. De beambten klagen over te lage be zoldiging en te lange werktijden. Met fooien zijn de Berlijners over het alge meen niet scheutig en de dienst is zeer afmattend. Ook het personeel van de omnibussen en van den onderaardschen spoorweg schijnt ontevreden te zijn en zoodoende loopen er reeds geruchten over een op handen zijnde groote ver- keersstaking. De directie van de Berlijnsche tram heeft zich totnogtoe, ondanks de groote winsten die de onderneming oplevert, niet bijster toeschietelijk getoond, maar volgens de laatste contracten heeft ook het gemeentebestuur in de zaak te zeggen. Vandaag zullen de beambten nog eens overleg houden over een nieuwe poging, om met de directie tot overeenstemming te geraken. Mislukt die, dan vreest men dat het wel tot een staking zal komen. In den laatsten tijd werden de mu seums in Duitschland op zeldzaam bru tale wijze bestolen. De politie te Berlijn meent thans den man, welke zich hieraan schuldig maakte, in handen te hebben. Sedert eenige weken kwam in het gerechtsgebouw in Moabit een als heer gekleed personage, die zich uitgaf voor een officier van justitie, dr. Marcuse, uit San Francisco. Hij zat in de rechtzalen geregeld als toehoorder en moet zelfs vergunning hebben gekregen, om het huis van bewaring te bezichtigen. Ver schillende voorzitters van gerechtshoven stonden hem verder toe, om bij zittingen met gesloten deuren tegenwoordig te zijn. Toen Dinsdag de aanschrijving van de politie verscheen, waarin voor een gevaarlijk heer werd gewaarschuwd, die in scholen, gezantschappen, op departe menten en in andere openbare gebouwen zijn slag trachtte te slaan, rees de ver denking, dat deze dief wel dezelfde man als de officier van justitie uit Amerika kon wezen. Toen hij nu Woensdag ochtend weer in het gerechtsgebouw verscheen, is hij in hechtenis genomen. Hij bekende, dat hij geen officier van justitie was en een valschen naam had opgegeven, maar verzekerde, dat hij werkelijk uit San Francisco kwam. Hij zit nu in het huis van bewaring, dat hij pas nog met zooveel belangstelling in oogenschouw had genomen. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt: Volgens het laatste bulletin der ge- zondheidspolitie van het vee, breidde het mond- en klauwzeer zich voort durend uit van 16 tot 81 Juli. Er kwamen in 668 Belgische gemeenten 5225 nieuwe besmette hoeven voor, met 50,105 run deren, 30,607 varkens en 8113 schapen. Op de 89,000 nieuwe besmette dieren van de le helft van Juli, kwamen er 55,000 voor in West-Vlaanderen en 14,000 in de provincie Luik. Dus in de grasstreken woedt die veeplaag het meest, en men zou moeten opklimmen tot in den tijd dat er geen veeartsen bestonden, om verwoestingen door de plaag te vinden, zooals zij er thans verspreid is. Volgens een bericht uit Parijs aan de Wiener Allgemeine Zeitung, moet op dit oogenblik te Parijs tusschen Cambon en het Fransche Kabinet het volgende voorstel in overweging ge nomen worden Spanje staat aan Frank rijk de kolonie Rio Muni af, die tus schen Fransch Kongo en Kameroen ge legen is en het eiland Fernando Po, dat voor Kameroen ligt. Frankrijk doet deze bezittingen aan Duitschland over en staat verder een streek van de Fransche kolonie Middel-Kongo aan Duitschland af. Frankrijk erkent het noordelijke deel van Marokko, waarvan de Zeboe de zuidelijke grens vormt, Tandzjer inbegrepen, als Spaansch ge bied van invloed. Een dergelijke schik king, waardoor Tandzjer niet in handen zou vallen van een groote mogendheid, zou ook met Engeland's wenschen over eenkomen. Het overige gebied van Marokko wordt tot Fransch gebied van invloed verklaard. Duitschland zou door deze schikking in Afrika ongeveer 230,000 vierkante kilometers met ongeveer 1,200,000 in woners winnen. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat het Woensdag te Cortina opnieuw tot bloe dige gevechten is gekomen tusschen Tsjechische en Duitsche soldaten; 32 man moeten door bajonetsteken ge wond zijn. Donderdag werd uit Berlijn gemeld: Tengevolge van den lagen waterstand kunnen de booten van de Keulsch- Düsseldorfsche Stoombootmaatschappij op verschillende aanlegplaatsen niet meer aanleggen. De schepen hadden in de laatste dagen bijna alle meer dan een uur vertraging. Het scheepvaart verkeer gedurende den nacht is geheel gestaakt. De correspondent van de Berliner Lokal- Anzeiger te Konstantinopel seint, dat bij Koemanowo, waar reeds meer bomaanslagen hebben plaats gehad, een nieuwe dynamietaanslag op den trein van Saloniki naar Uskub heeft plaats gehad. Twee reizigers werden gedood en twee gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Uit Boedapest seint de correspondent van het Berliner Tageblatt: Naar ik uit Belgrado verneem, worden mijn vermoedens bewaarheid die reeds ge durende de laatste gevechten in Albanië bij mij zijn gerezen, dat er nl. afspraken, welke dan ook, tusschen Servië en Mon tenegro bestaan over een verdeeling van Albanië na een mogelijk einde van de Turksche heerschappij. Het kan als een vaststaand feit worden beschouwd, dat er over een mogelijke verdeeling van Albanië een geheim verdrag tus schen Servië en Montenegro bestaat, waarin is bepaald, dat elk van de beide staten den ander bij het verwerven en behouden van die vergrootingen van gebied met geweld van wapenen heeft te ondersteunen. Het Duitsche verbond van industriee- len richt zich in zijn orgaan Deutsche Industrie tegen het Nederlandsche tarief ontwerp, waarvan het voor de Duitsche nijverheid ernstige nadeelen verwacht. „Moet zoo vraagt het verbond evenals bij de verleden jaar ingevoerde verhooging van de Fransche invoer rechten de Duitsche uitvoernijverheid gevoelige nadeelen lijden, zonder dat Duitschland in staat is, deze nadeelen te voorkomen of ook maar op de be rokkende schade met behoorlijke tegen maatregelen te antwoorden? Op grond van verdragen, die ten deele 50, 60 enr meer jaren oud zijn, afkomstig uit tijden met al lang verouderde toestanden op het gebied van de handelspolitiek, heb ben wij aan iedereen behandeling op voet van meestbegunstigde natie toe gestaan. Maar wat na de ervaringen vooral van de laatste jaren bij deze behandeling als meestbegunstigde natie voor Duitschland overblijft, verdient waarlijk eiken anderen naam dan dien van „begunstiging". Het verbond zegt verder: „Zal men zich herinneren, dat het Duitsch-Neder- landsche verdrag nopens behandeling als meestbegunstigde natie van 1851 met een termijn van zes maanden op zegbaar is en dat het Duitsche rijk op de dreigende nadeelen krachtens zijn autonoom tarief en zijn tariefwet ook eens met tegenmaatregelen zou kunnen antwoorden?" Manuel Arriaga is Donderdag met 121 stemmeD tot president van Portugal gekozen; Machado kreeg 86 stemmen. Ér heerschte een ontzettende geestdrift in de Kamer, toen de president de be lofte aflegde, de wetten der republiek te zullen eerbiedigen. Geschut en vuur pijlen donderden. Toen hij op het balcon verscheen begroette het samengestroom de volk hem met juichkreeten. Door deze verkiezing is de nederlaag van Costa en de scheidiugswet volkomen. Na het afleggen van den eed heeft de president der republiek een toespraak gehouden, waarin hij den raad gaf de dwalingen der voorouders te vergeten en waarin hij bijzonder aandrong op de eenheid van de republikeinsche partij tot heil van het land en tot het behoud van het nieuwe regime. De president heeft in zijn particuliere woning Braga ontvangen, die hem het ontflag van het kabinet aanbood. Arriaga vroeg het kabinet om de zaken te blijven behandelen tot de samenstelling van een nieuw ministerie. De gasbron te Neuengamme bij Ham burg zal nu een nuttige bestemming krijgen. Er zijn twee locomobielen ge plaatst van 50 P.K., die, door het gas in beweging gebracht, electrischen stroom zull-n voortbrengen. Uit Madrid komt een bericht, dat een compagnie infanterie te Las Palmas bevel heeft gekregen om naar Santa Cruz de Marperquena te vertrekken, waarop Spanje volgens een tot he len niet in werking gesteld artikel van het vredesverdrag van 1860 rechten heeft. Het Fransche ministerie van finan ciën heeft besloten, den verkoop van 100,000 oude legerkarabijnen tot later uit te stellen en in het algemeen geen oude wapens van de hand te doen, zoo lang de expeditie in Marokko niet ge ëindigd is. Op de Dresdeuer tentoonstelling wa ren o.a. ook statistieken te zien omtrent den invloed van alcoholgebruik. Reeds herhaaldelijk werd er op gewezen, dat de hoeveelheid arbeid, op Maandag verricht, gewoonlijk min of meer be langrijk achterblijft bij de gewone ar beidsprestatie. Vooral bij stukwerk komt dat duidelijk uit. Stelt men de normale hoeveelheid arbeid op 100, dan bedroeg deze des Maandags in een flesschenfabriek te Dresden 28; in een parapluiefabriek te Keulen 16 in een ijzergieterij in het Zwartewoud slechts 8. Wat een enorm verlies aan geld, aan arbeidskracht en gezondheid! En dat, terwijl men juist door den rustdag fris scher voor den nieuwen arbeid moest komen te staan Uit Uralsk wordt gemeld dat in de Kirgiezen steppen de longenpest bacte riologisch is vastgesteld. In Mecklenburg-Schwerin is groot opzien gewekt door de ontdekking, dat de onlangs gestorven advokaat en no taris Ihlefeldt in de uitoefening van zijne ambten ruim 400,000 mk. meeren- deels ten nadeele van kleine luiden verduisterd heeft. In vereenigingen van oud-strijders en tot bevordering van den landbouw had hij een groote rol gespeeld, en toen hij onlangs als be stuurslid van een dezer vereenigingen een jubileum vierde, had hy den titel van hofraad gekregen. Ihlefeldt heeft ook zijn eigen zwager deerlijk uitge kleed. Kleine renteniertjes, die hem geld hadden toevertrouwd om dit op hypotheek te zetten, zijn jaren lang door hem om den tuin geleid. Wij waren dezer dagen in de gelegen heid om de nieuwe fabriek van likeuren, limonades en alcoholvrije dranken te bezichtigen, welke kort geleden door de bekende firma Adrianus v. d. Eelaart aan den „Amsterdamsche Weg" te Arn hem is gesticht en in gebruik genomen. Reeds uitwendig maakt deze fabriek met haar reusachtigen schoorsteen een zeer aangenamen indruk, welke bij het binnentreden der keurig ingerichte kan toren nog wordt versterkt. Naast en achter deze kantoren be vinden zich de eigenlijke fabriekslokalen, zóó ingericht, dat het geheel van uit het kantoor overzien kan worden. Allereerst betieden wij het expeditie- lokaal, waar de verschillende fabrikaten der firma worden verpakt en aan de over het geheele land verspreide agenten worden verzouden. Aan die lokalen sluiten zich aan de geheel van steen en beton gebouwde flesschenhokken, waar duizenden flesschen van verschil lenden vorm netjes opgestapeld liggen te wachten, tot zij naar het wat meer naar achteren gelegen spoellokaal zullen gebracht worden, om van daar na nauw lettende zuivering naar het reusachtige voorraad- en aftaplokaal te verhuizen, waar lange rijen vaten op stellingen liggen en de werklieden druk bezig zijn om den inhoud dier vaten op flesschen over te brengen, die dan verder gekurkt, gecapsuleerd en geëtiquetteerd worden en van daar naar de koele voorraad kamer worden overgebracht, om op hun beurt verzonden te worden. Daar de2e mengsels, uit de meng- bakken komende, nog eenigszins troebel zijn, vindt men daarnaast nog eene rij van grootere en kleinere filtreertoe- stellen, waar zij geheel geklaard worden alvorens op vaten getapt en naar het aftaplokaal gevoerd te worden. Daarnaast vindt men weder een lokaal waar de potten met rozijnen in lange rijen staan te wachten om in boeren jongens gemetamorphoseeid te worden, want ook die boerenjongens vormen een voornaam artikel der firma, die ze „met en zonder vergunning" bereidt, of m.a.w. met laag en hooger alcoholgehalte. Onder een ander deel der fabriek vindt men de ruime wijnkelders, even eens met stellingen waarop de port- en sherry- en verdere vaten liggen. Daar naast zijn geheel in beton opgetrokken wijnhokken, waar de flesschen met deze wijnen, als zij gebotteld zijn, een plaats vinden, om behoorlijk belegen te worden vóór zij aan de consumenten worden gezonden. In een afzonderlijk deel van dezen kelder, erg donker en koel, ligt de ad vocaat, want dat is een teere juffer, die met groote zorg moet behandeld worden. Bijzonder practisch zijn de toegangen naar deze kelders ingericht, zoodat de zware vaten bijna zonder moeite met behulp van zelfwerkende takels kunnen versjouwd worden. Een deel der kelderruimte ontvangt ruimschoots licht van boven, zoodat daar het aftappen en behandelen van den wijn gemakkelijk kan plaats hebben. In dezen kelder zagen wij ook nog lange rijen zakken, gevuld met de prach tigste rozijnen voor boerenjongens en heele stapels kistjes met kandijsuiker, die de grondstof moeten leveren voor de siropen ter bereiding van limonades en likeuren. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat zich boven de verschillende lokalen nog ruime zolders bevinden ter berging van manden en kisten, pakhooi, hulzen en meer dergelijken, terwijl verder nog een afzonderlijk deel is bestemd voor archief en berging van kantoorbehoeften, enz. Geheel afgezonderd van het overig deel der fabriek is nog een lokaal inge richt voor een hoogst modern distilleer- apparaat, dat dient voor het afstoken van de geurige extracten, welke aan de verschillende likeuren hun aangenamen en piquanten smaak geven. Dit toestel munt vooipl uit door de zeer werkzame rectificeer-inrichtiDg, waardoor het dus mogelijk is zeer sterke extracten te be reiden. Zooals de lezer uit bovenstaande zal bemerkt hebben, heeft de Arnhemsche afdeeling van de bekende Schiedamsche firma die echter een geheel zelf standig bedrijf vormt onder de bekwame leiding van den heer Zonneveldt een model-fabriek gesticht, die ongetwijfeld bestemd is om tot grooten bloei te ge raken. De verschillende fabrikaten, waaf- onder wij speciaal noemen de Eelaartine, Boerenjongens en Advocaat, zijn reeds overal in den lande bekend, terwijl een nieuw artikel, eene likeur, die onder den naam „Roem van Arnhem" even eons een groot afzetgebied belooft te verkrijgen, zeer geroemd wordt. ADVERTENTIEN. Mevrouw VEERMAN te Heusdenvraagt tegen Oc tober of November eene fatsoenlijke Goede getuigen verlangd. De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Werkendam, maakt bekend, dat bij de op 5 §EPTE1I1IER a.s., VAN ONDER AALBURG, WIJK, bij den Biesheuvel, onder VEEN, OUDHEUSDEN, ELSHOUT, DRUNEN en HEDIKHUIZEN. zal op Zaterdag 2 September 40JL1, «les voormiddags ure, ten her- berge van J. L. LEESTEMAKER in het „Wapen van Amsterdam" te Heusden, in het openbaar bij enkelen afslag Nadere inlichtingen geven de opzichters A. VAN BOKHOVEN te Haarsteeg en P. WAGEMAKERS te Heesbeen. Breeder bij biljetten omschreven. llaaudag 28 Augustus 1911, des namiddags ten 2 uur, zal ten verzoeke van JAN BONIS en ten huize van HUIBERT VAN DER MOOREN Mathijszoon, beiden wonende te Genderen tegen contante betaling, Een Hoogkai', een Aardkar, Rolwagen, ingericht voor vervoer van varkens, Hondenkar, kruiwa gen, Ploeg, Dg, Slep, Paar dentuig, Zadel, Horden, Plan ken, Tobben, Tonnen, Hla ver zaad, Tilbalken, Brandhout, enz. enz. Te zien op den dag der verkooping van 101 uur. Bet College ran) Regenten der Godshuizen te Ueusden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5