Hel Land van ileusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. eenige LEERJONGENS Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3QS2Zaterdag 9 September BIJVOEGSEL. 1911. UiJD VAM ALTEN' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Y, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De bladen te Teheran beweren, dat te Odessa een overeenkomst is gesloten tusschen Rusland en den ex-sjah van Perzië, waarin Rusland dezen zedelijken steun belooft, maar verklaart met den materieelen steun te zullen wachten, totdat de nationalistische regeering ge capituleerd heeft. De oud-sjah zal straf expedities naar verschillende deelen van het land zenden om de orde te herstellen en hij heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voornemen van Rus land om, zoo noodig, Aserbeidjan te bezetteu, tot tijd en wijle de orde in het land hersteld zal zijn. De duurte van veel levensmiddelen lokt nog op tal van plaatsen in Frank rijk ongeregelden uit, die echter in heftigheid afnemen. Te Atrecht hebben op verzoek van het Kamerlid Basly, afgevaardigde van het departement Nauw van Calais, drie- en-dertig burgemeesters uit het depar tement vergaderd en aan den prefect verzocht de regeering te willen vragen maatregelen te nemen, dat de uitvoer van vele eerste levensmiddelen belet en de invoer gemakkelijker gemaakt worde. Na een lange gedachtenwisseling hebben de burgemeesters ten slotte de prijzen van rund-, varkens- en schapen- vleesch en van brood vastgesteld. Te Lens en Maubeuge keert de kalmte terug; te Duinkerken staken de melk- verkoopers; te Bourbourt, op twintig kilometer afstand van de stad, hebben de huismoeders zich vereenigd. Hun bond telt 3500 leden, maar de meeste vrouwen zijn kwaadschiks toegetreden. Te St. Quentin zijn twintig betoogers veroorpeeld tot gevangenisstraf, afwis selend van veertien dagen en zes maan den. De gemeenteraad heeft er besloten tijdelijk de stedelijke belasting opvoe dingsmiddelen op te heffen. In de buurt van Amiens blijlt het onrustig; in ver schillende plaatsen van het departement Somme komen opstootjes voor. Te Brest blijven de huismoeders druk betoogen, evenals te Vannes (Morbihan), waar zeshonderd vrouwen voor het stadhuis, de prefectuur en het gebouw der recht bank geprotesteerd hebben tegen de duurte der levensmiddelen. Ook in België begint het oproer tegen de duurte der levensmiddelen heviger te worden. Vleeschhouwers worden ge- boycotteerdboterboeren zien hunne waar in den ban geslagen. Zoowel in het Walenland als in Vlaanderen grijpen op de markt en voor de winkels meer of minder tragicomische tooneeltjes plaats. Te La Louviêre evengoed als te Brugge bewijzen de huismoeders hun woede anders dan bij woorden. Protest der verkoopers helpt nietalle verweer wordt hun zelfs verijdeld; en met de hitte die heerscht, en die inderdaad den eetlust niet bevorderlijk is, liggen de waren te rotten, terwijl de ver bruikers liever van honger omkomen aldus verklaren zij dan de dure prijzen te betalen. De slagers in het gebied van Bergen, Charleroi, Lalou- vière en een groot aantal slagers te Brussel hebben daarom tot de algemeene werkstaking besloten. Te Perpignan zijn vijf dames van de kostschool Lafargue dezer dagen door hevige ingewandspijnen aangetast en aan de gevolgen overleden. Aanvanke lijk dacht men aan cholera, maar een geneeskundig onderzoek heeft aange toond dat de dood veroorzaakt is door vergiftiging met eene arsenicum hou dende vloeistof, welke door de wijn bouwers gebruikt wordt om de druiven tegen bladluis te beschermen. De dames bleken die vergiftigde druiven onge- wasschen gegeten te hebben. Op enkele mijlen van Teheran is het, zoo seint Reuter van daar, Dinsdag tot een beslissenden slag gekomen. De meerendeels uit Toerkomenen bestaande troepen van Serdar *Arsjad werden vol komen verrast. De zaak van den vroegeren Sjah heeft een slag gekregen, waarvan zij zich waarschijnlijk niet zal herstellen. Driehonderd man, onder wie Serdar Arsjad, werden gevangen ge nomen en vier kanonnen van den vij and werden met vele voorraden buit gemaakt. De correspondent van de Lokal An- zeiger seint uit Teheran, dat Arsjad, de verslagen en gevangen genomen aanvoerder van het hoofdleger van den vroegeren Sjah, na een grondig ver hoor, dat voor de tegenwoordige regee ring van buitengewoon groote waarde is, te Djaver volgens de krijgswet is doodgeschoten. De eerste-luitenant Neumann, die den vlieger Leconte als passagier bij zich had, was Donderdagochtend te Mui huizen opgevlogen voor een tocht naar Straatsburg. Bij Bilzheim zijn zij ge vallen. Beiden waren op slag dood. Volgens de mededeeling van een oog getuige, moet aan het ongeluk een ont ploffing voorafgegaan zijn. Het toestel viel van een hoogte van ongeveer 20 M. Uit Belgrado wordt aan het Berliner Tageblatt geseind300 Arnauten hebben bij het blokhuis van Bonjak tien Turk- sche soldaten ontwapend en 700 schapen weggevoerd. Daarop drongen zij het stadje Gostivar binnen, bedreigden de overheid en het volk en begonnen de plaats te plunderen. De inwoners grepen naar de wapens en het gelukte hun, met de hulp van eenige gendarmes, na een hardnekkigen strijd de Arnauten te verdrijven. Talrijke personen zijn hierbij gedood en gewond. Ook de Arnauten hebben gevoelige verliezen geleden. Volgens een officieel bericht, hebben de bergstammen aan de Montenegrijn- sche grens in de laatste weken vijftien maal Turksche blokhuizen aangevallen. Volgens een bericht uit Sjanghai is het in Tsjangtso ten gevolge van het gebrek aan rijst tot ernstige ongeregeld heden gekomen. Het volk plunderde de rijstschuren der handelaren, die de markt te Sjanghai voorzien. Ook in laatstge noemde plaats heerscht rijstgebrek en de prijzen zijn zeer gestegen. Het gebrek aan rijst wordt toegeschreven aan het opkoopen van voorraden door eenige groote handelaren. Woensdag werd uit Lissabon gemeld: Gisteren hadden al voortdurend ge ruchten geloopen, dat Couceiro, de aan voerder van de koningsgezinden in Por tugal, klaar stond om over de Noord grens binnen te vallen. De regeering heeft den ganschen nacht vergaderd. Vanochtend kwamen berichten, dat de koningsgezinden in het Noorden reeds voet hadden gezet en er schoten gewisseld waren. De verdachte schepen te Londen moeten voor hier bestemd zijn geweest. Twee die niet in beslag zijn genomen, zijn al onderweg. Chagas heeft medegedeeld, dat hij volkomen van den toestand op de hoogte was. Couceiro heeft geen geld en slechts duizend man ontmoedigde troepen. De algemeene opvatting is echter, dat Couceiro met zijn inval van heden mogelijk erin zal slagen, de noordelijke provincies op te zetten. Anders heeft de stoutmoedige poging weinig kans. Volgens een telegram uit Stockholm aan de Lokal Anzeiger, neemt de typhus- epidemie onder het regiment van Falun grooter omvang aan. Er is vastgesteld, dat in het geheel 717 soldaten van het besmette bier, afkomstig uit een bier brouwerij van Falun, gedronken hebben. Ook lieden van de brouwerij zijn ziek geworden. Het regiment is geheel afge zonderd. Woensdag hebben te Berlijn weer twee geweldige boschbranden gewoed, die de brandweer eerst na vele uren van ont- zaglij ke krachtsinspanning meester heeft kunnen worden. Volgens de Berliner Lokal Anzeiger, veronderstellen de po litie en de brandweer, dat er weer een tijdperk van brandstichtings-epidemie heerscht. In Berlijn en voorsteden is gedurende de laatste maand gemiddeld meer dan dertig maal per dag de hulp van de brandweer ingeroepen en hebben er meer dan zestig groote branden ge woed, bij welke men voor het meerendeel brandstichting als oorzaak aanneemt. Te Verdun zijn op klaarlichten dag tijdens een doopplechtigheid alle schil derijen uit de kerk- gestolen. De verdwenen schilderijen zijn een Christus van 2 M. 10 bij 1 M. 50, een Sinte Clara en een Christus, aan Maria Magdalena verschijnende. Het zjjn schilderijen van groote waar de. De lijsten ervan waren eerst stuk geslagen. De politie heeft eindelijk den diefin handen gekregen, die in den laatsten tijd de openbare gebouwen en de huizen van vele particulieren te Berlijn onvei lig maakte. Eerst dacht men hem ge vonden te hebben in den man, die zich voor een officier van justitie uit Amerika uitgaf. Maar die bleek andere dingen op zijn kerfstok te hebben. De dief is een jongen van 20 jaar, die vroeger loopjongen geweest is. In Potsdam kwam hij dezer dagen in de villa van een rentenier, zoogenaamd om de waterleiding na te zien. Met een fiets als buit vertrok hij. De rentenier waarschuwde de politie en deze wist hem aan boord van een stoombootje te achterhalen. Allerlei menschen, bij wie hij, onder voorwendsel dat hij de een of andere beambte was, aan huis ge weest is en gestolen heeft, hebben hem herkend. Op zijne rooftochten heeft hij o.m. diefstallen gepleegd in het paleis van den rijkskanselier, bij gravin Hül- sen-Hiiseler, in de Badensche, Oosten- rijksche en Fransche gezantschappen, bij graaf Dohna en in Het gebouw van den Rijksdag. Naar uit Weenen aan de Lokal-An- zeiger wordt geseind, hebben te Ruczow tien als heeren gekleede bandieten, met geweren gewapend, het kantoor van een fabriek aangevallen, juist op het oogen- blik, dat de boekhouder het loon aan de arbeiders uitbetaalde. De boekhouder en de arbeiders losten schoten op de roovers. Een beambte werd gedood en verscheidene arbeiders gewond. De mis dadigers, van wie slechts een werd ge dood, zijn ontkomen, nadat zij de kas volkomen hadden leeggeplunderd. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Dinsdag 5 Sept. 1911, te 7Vs uur. Voorzitter: Burgemeester P. L. Hon- coop. Secretaris: de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig 6 leden, afwezig met ken nisgeving de heer L J. Veerman. De agenda bevatte de volgende on derwerpen, waaraan na goedkeuring door den raad nog één punt werd toe gevoegd. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Beëediging van de herkozen leden, de heeren G. v. Everdingen en H. Prins. 3. Benoeming van een wethouder, wegens gewone aftreding van den heer G. v. Everdingen. 4. Wijziging begrooting 1911 (aan koop terrein aan de gasfabriek van Erven Roomer voor f305). 5. Vaststelling der gemeenterekening 1910. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Onmiddellijk vraagt de heer Van Everdingen het woord en zich tot den Voorzitter wendende, spreekt hij: Mag ik U op deze plaats, Mijnheer de Voor zitter, namens ons allen hartelijk ge- lukwenschen met de hooge onderschei ding U dezer dagen ten deel gevallen, toen het H.M. onze geëerbiedigde Ko ningin mocht behagen U van Ridder tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau te bevorderen. Naar onze mee ning heeft U die onderscheiding ten volle verdiend, door een lange periode van 30 jaren als Dijkgraaf van Stad en Lande van -Heusden steeds ijverig op Uw voornamen post te zijn geweest en de belangen nauwgezet te hebben behartigd. Wij hopen, geachte Voor zitter, dat het symbool dezer orde nog lange jaren Uw borst moge sieren. Ook U, geachte Secretaris, die als secretaris-penningmeester zoo accuraat en vol ambitie zoo vele jaren het Wa terschap naar Uw beste weten hebt gediend, ik feliciteer U met de benoe ming tot Ridder van Oranje-Nassau en hoop dat U dit eereteeken nog lang moogt dragen. De' Voorzitter dankt den heer Van Everdingen voor zijn gevoelvolle woor den en zegt dat het zijn gewoonte is op 31 Augustus namens den Raad H.M. te feliciteeren, waarop reeds een telegram van dankbetuiging is inge komen, hetwelk hier ter tafel ligt. Alsnu wordt overgegaan tot beëedi ging der herkozen raadsleden G. v. Ever dingen en H. Prins. Terwijl alle leden zich van hun zetels verheffen en de secretaris de voorgeschreven eeden voor leest, leggen de nienw herkozenen in handen van den Voorzitter den ver- eischten eed af. Burgemeester Honcoop feliciteert thans de geinstalleerde leden en spreekt den wensch uit, dat het hun lang gegeven moge zijn de belangen der stad Heus den te behartigen. Vervolgens heeft de verkiezing plaats van een wethouder. Met 5 van de 6 stemmen en 1 blanco werdt de heer G. v. Everdingen tot deze waardigheid herkozen. I)e heer Van Everdingen antwoordt op een vraag van den Voorzitter deze benoeming zeer gaarne te aanvaarden en dankt den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Met algemeene stemmen wordt daar na tot aankoop van een terrein aan de gasfabriek van de Erven Roomer be sloten voor f305, wat met bijkomende onkosten van f 31.05 de som van f H36.05 zal bedragen, welke kosten door het batig saldo van 1910, ruim f1888, ge dekt kunnen worden. Nadat de Secretaris voorlezing heeft gedaan van ingekomen stukken, w. o. een verzoekschrift van den heer L. J. Veerman en mej. Kramer, respectieve lijk president en secretaresse van de afdeeling Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om gebruik te mogen maken van 2 lokalen van de tcekenschool, hetwelk wordt toege stemd en een brief van het benoemde hoofd der M. U. L. O. school, dat hij zijne betrekking met 1 Oct. a.s. zal aanvaarden, wordt overgegaan tot het onbekende punt der agenda: Vaststel ling der gemeenterekening 1910. De heer Vos brengt namens de com missie van onderzoek een zeer gunstig rapport uit. De commissie heeft alles nauwgezet nagegaan en in orde bevon den en moet ten hoogste het nauw keurig beheer van den gemeente-ont vanger prijzen. Na een woord van dank door den Voorzitter aan de commissie wordt daarna deze rekening vastgesteld. In verband met de opening der M. U. L. O. school deelt de Voorzitter mede, dat door Burg. en Weth. met het nieuwbenoemde hoofd het leerplan is opgemaakt. In beginsel is besloten alleen kinderen toe te laten, die met succes de 3e klas der lagere school hebben doorloopen. Wij verwachten evenwel niet zooveel kinderen van dien leeftijd. Nu zou zich het geval kunnen voordoen, dat zich kinderen uit hoogere klassen aanmelden, om toch in deze klasse plaats te nemen. Dezen zullen niet geweigerd worden, voor hen kan echter geen afzonderlijke klasse worden ingericht. De heer Van Andel informeert naar de schooltijden. Deze zullen met vrijen Woensdag middag gehouden worden van 912 en van 1.304.30, terwijl er 's Zater dagmorgens ook school is. Handwerks- onderwijs zal op deze school niet ver strekt worden. De leerlingen zullen daarvan op de lagere school kunnen profiteeren. Nog vraagt de heer Van Andel of het geen overweging zou verdienen den toelatingstermijn voor beide scholen op denzelfden datum te stellen. Wordt van beide scholen gesteld op 1 Sept. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter na de gebruikelijke rond vraag de vergadering. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Sprang, gehouden 5 September. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, burgemeester Meijer, opent de vergadering en stelt aan de orde van behandeling de volgende punten: 1. Beëediging herkozen raadsleden. De heeren Haverhals en Rijken leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter feliciteert de nieuwe leden met de hernieuwing van hun mandaat en spreekt de wensch uit dat zij nog vele jaren op dezelfde vriendschappelijke wijze als tot dusver met den raad moge samen werken aan de behartiging van de belangen der gemeente. De heer Rijken dankt den voorzitter voor het gesprokene en de kiezers voor het bij vernieuwing in hem gestelde vertrouwen. Spreker belooft de gemeente belangen te zullen voorstaan zooveel in zijn vermogen is. 2. Lezing notulen der vorige vergadering. Deze worden goedgekeurd. 3. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Maijers. De heer Maijers wordt met 6 stemmen herkozen. Een stem in blanco. De herkozene wordt door den voorzitter eveneens hartelijk gefeliciteerd. De heer Maijers, dankzeggend voor het vertrouwen dat de raad in hem stelt en voor den hartelijken wensch van den voorzitter, verklaart de benoeming aan te nemen. 4 Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1912. De voorzit! er biedt deze begrooting namens Burg. en Weth. aan en stelt voor deze ter secretarie ter inzage neder te leggen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Waspik, gehouden 5 September. Afwezig de heer M. C. J. van Son. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en daarna onveranderd goed gekeurd. Aan de orde is: 1. Beëediging nieuwgekozen raadsleden. De heeren De Bont, Smeur, Ruitenberg en Kamp, die dit jaar herkozen zijn, leggen in handen van den voorzitter de voorge schreven eeden af. 2. Benoeming wethouders. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren De Bont en Smeur. Na gehouden stemming bleken beiden te zijn herbenoemd en wel elk met 9 stemmen. 3. Vaststelling gemeenterekening 1910. Met algemeene stemmen wordt deze voor- loopig vastgesteld in ontvangst op f 19536,20 en in uitgaaf op f 19249,77*. Alzoo met een goed slot van f 286.42*. 4. Vaststelling gemeentebegrooting 1912. Na artikelsgewijze behandeling dezer be grooting wordt zij met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 20296.92*. 5. Wijziging verordening heffing leges. Besloten wordt deze verordening in dier voege te wijzigen, dat voortaan voor het trouwen op Maandag, Vrijdag en Zaterdag f 5 en op Dinsdag en Woensdag f 10 zal worden geheven. Daarna wordt overgegaan in geheime vergadering ter opmaking van het supple toir-kohier H. O. en ter behandeling der ingekomen reclames H. O. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Capelle, gehouden op 5 September. Afwezig de heeren A. van der Hoeven, A. L. Sneep en Stef. Oerlemans. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en stelt aan de orde de beëediging der herbenoemde raadsleden de heeren R. Middelkoop en J. van der Hoeven, die vervolgens in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden afleggen en alzoo zitting nemen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd, waarna mededeeling wordt gedaan van het navolgend ingekomen stuk: Besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 21 Aug. 1911, G. no. 170, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 12 Aug. j.l. tot wijziging der gemeen te-begrooting voor 1911. Aangenomen voor kennisgeving. Ten slotte wordt met algemeene stemmen herbenoemd als wethouder de heer R. Mid delkoop, die, na gelukwensch van den voorzitter, de overige leden en den secretaris onder dankbetuiging voor het in hem ge stelde vertrouwen verklaart, de herbenoe ming aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. ADVERTENTIEN. Op de SCHEEPSWERF alhier kunnen ter opleiding geplaatst worden. Zich persoonlijk aan de werf te vervoegen. NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 5