eenige LEERJONGENS DÏËWSTBÖDR Aangifte van Leerlingen AFBRAAK lekoop, Houtverkooping De Bioscoop-Voorstelling PAARDEllONSTEMNG FRIEDLI, Denrwaarfler. Groote te Heusden, van 4 tot 10 jaar, VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1911. HUGO HERTZ, School voor M. L. Onderwijs te Heusden. to Heusden. Overzicht van ons rijk varieerend Frogram hetwelk hier ter stede nog nimmer vertoond werd. Overleden: Aletta Pruijsen, 74 j., echtg. van G. Nootenboom. Ingekomen van: Oud- en Nieuw- Gastel, W. Tak en gezin. Genderen, van 1--31 Aug. Geboren: Margarethus Marius, z. v- A. P. Boll en J. M. VosJenneke, d. v- H. van Berkel en M. Valk. Overleden: Pieternella Paans, 49 j., echtg. van M. van Enkhuizen; Albert Adriaan Branderhorst, 10 m., z. v. B. Branderhorst. Vertrokken naar: Amsterdam, H. Klein. Andel, van 15 tot 31 Aug. Getrouwd: C. Pellikaan, 27 j. en C. Pellicaan, 30 j.: A. Jiskoot, 23 j. en I. L. Bouman, 22 j. Geboren: Diugena, d. v. O. Bouman en H. van de Wetering. Overleden: B. Schouten, 9 m.; A. van Andel, 70 j., wed. van Joh. de Feij ter. Ingekomen van: Rheden, I. J. Lind- hout. Vertrokken naar: Zuilichem, J. Bou man en zoon. Sprang, van 1 tot 31 Aug. Ondertrouwd: J. C. de Cloe, 23 j. en D. W. Ramsteijn, 22 j. Getrouwd: A. van Zeist, 27 j. en E. van Thielen, 22 j.A. M. Verheijden, 42 j. en P. C. van den Heuvel, 26 j. Geboren: Gerdina Johanna, d. v. B. Ophorst en F. van der SchansMaria Antonia, d. v. J. van Tiggelen en J. Taqui; Jacoba Adriana, d. v. P. Bras penning en A. van der Schans. Overleden: Gerrit van Dongen, 81 j., ongeh.; A. van Ham, 68 jechtg. van J. Snèeuw; M. Versteeg, 3 m.W. Haverhals, 7 w.J. C. van Dommelen, 60 j., echtg. van J. Maijers; G. Mole- graaf, 8 w. Drongelen, over de maand Augustus. Geboren: Sijke, d. v. J. M. Verheij en A. Roza; Adriana, d. v. A. de Haan en A. in 't Veld. Overleden: Adriana Antonia Groot huis, 13 d.Johanna Treffers, 4 mnd. Nederhemert, over de maand Augustus. Getrouwd: L. den Fuinder, 21 j. en M. J. Kuijpers, 21 j. Geboren: Govert, z. v. L. van de Werken en J. Bragt; Cornelis Floris, z. v. M. van den Oever en F. van Bijsterveld. Overleden: A. Hobo, 80 j., echtg. v. S. Klerks; C. Spiering, 4 m. Ingekomen van: Eindhoven, M. J. Kuijpers. Vertrokken naar: Heerewaarden, A. Keinemans; Kerkwijk, L. van Wijk. Kinneiiltiiid. „De Telegraaf" meldt: Naar wij vernemen, is door den mi nisterraad het besluit, om bijzondere voorbereidende maatregelen te treffen, genomen in verband met de militaire werkzaamheid, welke aan Duitsche zijde, in de onmiddellijke nabijheid van onze grenzen, wordt ontwikkeld. Tot die voorbereidende maatregelen behoort de verlengde dienst der man schappen, die voor herhaling onder de wapenen zijn verlenging met 23 dagen. Aanvankelijk bestond het voor nemen, om de bepaling alleen voor liet veldleger infanterie, wielrijders en hospitaalsoldaten toe te passen, doch bij nader inzien werd het, om niet den schijn te wekken, dat men alleen tegen het oosten zich wapent, verstandig ge acht, met het oog op de bezetting der kustforten, ook den dienst der vesting artillerie in de verlenging te betrekken. Terwijl aanvankelijk het voornemen bestond, om de bataljons uit Zeeland voor het houden van regimentsoefe ningen naar Bergen-op Zoom te doen komen, is nader bepaald, dat zij te Middelburg en Vlissingen moeten blij ven; ook de positie Terneuzen-Elle- woutsdijk wordt in staat van verdediging gebracht. De vesting-artilleristen, tot verlengden herhalingsdienst bestemd, zijn die, be- hoorende tot de compagnieën uit Den Haag, de compagnie Willemstad, die van Hellevoetsluis en 2 compagnieën Den Helder. Ook door het Departement van Oorlog werden verschillende bevelen uitgevaar digd om een eventueele mobilisatie in te leiden. Hoogstwaarschijnlijk zullen heden de kustwachten worden betrokken. Nader deelt men nog mede, dat de versperringen in de stelling van de monden der Maas en van het Haring vliet sedert Zaterdagochtend volkomen in gereedheid liggen om op het eerste sein onmiddellijk te worden te water gelaten. De infanterie officieren uit Den Haag, die bij de oeleningen der vesting artillerie in de positie Brieile-Hellevoet- sluis tegenwoordig waren, ontvingen midden in den nacht opdracht van den maritiemen bevelhebber om zich bij het aanbreken van den dag naar hun gar nizoen terug te begeven. Door het zich snel opvolgen van orders en door het voortdurend ontvangen van telegrafische aanvullingsorders, die in eersten aanleg schijnen vergeten te zijn, wordt over het algemeen den indruk gevestigd, dat er een overdreven zenuw achtige stemming heerscht aan onze militaire departementen en dat er van een doelbewust beleid weinig sprake is. Ook de geheimzinnigheid met betrek king tot tal van zaken, die immers on mogelijk geheim zijn te houden, brengt er het hare toe hij om het vertrouwen in eigen kracht te verzwakken. De pompenmakers in Neder-Betuwe, Tieler- en Bommelerwaard hebben last gekregen met het slaan van pompen door te gaan, waaruit men het besluit trekt, dat de legeroefeningen op groote schaal wordeD gehouden. Men schrijft uit Utrecht aan „Het Volk": Vrijdag werd een groot gedeelte der pioniers van het regiment genietroepen gemobiliseerd en in <le kazerne gecon signeerd. Het betrof n.l. de detache menten voor de brugvernieling die gereed staan om ieder oogenblik naar de groote spoor- en voetbruggen te vertrekken. Zij zijn geheel en al uitge rust, ook met scherpe patronen. Ook zijn de detachementen voor de inundatie van de Hollandsche Water linie klaar. Ook deze manschappen zijn in de kazerne geconsigneerd. Er heerscht ouder de manschappen en officieren verwarring, die wel hieruit voortspruit, dat alles heel geheimzinnig toegaat en men niet weet waarvoor de mobilisatie plaats vindt, noch ook wat er aan de hand is. Op last der regeering zijn alle binnen- en buitenlandsche verloven aan mili tairen ingetrokken. Te Maastricht heeft het garnizoen Vrijdagnacht en Zaterdagnacht oefe ningen gehouden, n.l. het uitzenden van detachementen tot het afzetten van toegangswegen, het bewaken van via ducten, afsluiten van bruggen enz. en andere functies, welke bij mobilisatie uiteraard tot de taak van een grens- garnizoen behooren. Van de zijde der militaire overheid wordt omtrent deze bewegingen het stilzwijgen bewaard. Dinsdagmorgen is te Helmond vrij plotseling overleden de heer Karei Raijmakers, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer, lid van den gemeen teraad van Helmond en groot industriëel aldaar. In het kleine dorpje Buurse, aan de Buurserbeek bij Haaksbergen, zoo schrijft het N. v. d. D., worden sedert ruim een jaar boringen gedaan naar steenkool-lagen, zooals die ook plaats hebben bij Winterswijk. Hoewel deze laatste tot dusver meer succes hebben, ook wegens het aantref fen van een zoutlaag, dik genoeg voor exploitatie, zoo zijn toch de boringen te Buurse niet zonder uitzicht op goede uitkomsten. Een steenkolenlaag wordt steeds voor afgegaan door een zoutlaag, die ter dikte van 30 meters te Buurse is aan geboord. Belangwekkend is het de verschillen de delfstoffen te bekijken, die uit de diepte opgehoord worden. Eerst kwam te voorschijn een laag bonte zandsteen of Rot, een steen van bruinachtige kleur, ge/onden op een diepte van plm. 150 meter. Toen is de boor gegaan door een laag gips, eerst waterhoudend, daarna watervrij (260 meter). Dit gips is van een leiachtige kleur en voelt als lei vettig aan. Op een diepte van 300 meter werd zout aangetroffen in een laag van plm. 30 meter dikte. Het zijn doorzichtige kristallen brokken zout, keukenzout, dat gezuiverd als zout gebruikt wordt en ongezuiverd als meststof. Deze kristallen zijn doorsneden met grijze gipsaders. Op 400 en 500 meter diepte werden weer zandsteenen gevonden, die in kleur afwisselen van donkerbruin tot terra cotta. Zeker is, dat als er steenkool gevon den wordt voldoende voor exploitatie, Twente nog meer het industrieland zal worden, omdat dan een belangrijke hulp bron in zijn midden ligt. Te Leeuwen heeft de zoon van de wed. Keller, die in het bezit was van scherpe patronen, Zondag een daarvan op een stoep gelegd en er met een hamer op geslagen, met het gevolg dat de kogel hem in de borst drong en on middellijk den dood veroorzaakte. Een jongmensch van goeden huize te 's Gravenhage is Zaterdag op heeter- daad betrapt bij het stichten van brand in de Scheveningsche Boschjes. Naar men verneemt, heeft hij bekend, her haalde malen in den laatsten tijd soort gelijke brandjes opzettelijk gesticht te hebben. Hij is gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. Op de eerste verdieping van perceel 27 aan de Zandstraat te Rotterdam woont B. S. met zijn bijzit J. M. N. Bij hen woont in de broeder van B. S. In den loop van Zondagavond was B. S., toen hij een oploop verwekte in de Zandstraat, verjaagd, doch des nachts trof de politie hem op het sluitingsuur daar weer aan in gezelschap van zijn bijzit, zijn broeder en van J. V., uit de Doelstraat. Ditmaal dreigde B. S. met een mes. Van de straat verdreven, nam het geheele gezelschap de wijk in de woning van B. S., schoof de ramen open, schold de politie uit en maakte groot kabaal. Op de straat ging de politie voort met ruim baan te maken. Hierin was zij geslaagd, toen er plotseling een schot viel en de agent van politie D. Tiernego getroffen ineenzakte. Met een kogel in het linkergedeelte van zijn zitvlak en veel bloed verliezende werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. Het schot was gelost uit een van de opgeschoven ramen van de woning van B. S. De politie drong deze woning binnen, doch B. S., zijn broeder en J. V. waren reeds verdwenen. Aan de achterzijde waren zij uit een raam ge sprongen en gevlucht. Later zijn zij echter allen in hechte nis genomen. Wie van de drie mannen geschoten heeft is nog niet vastgesteld kunnen worden. Het wapen waarmede geschoten is, werd evenmin gevonden. Uit het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, het St. Joris Gasthuis, te Delft, wordt, naar de Res.b. meldt, sedert enkele dagen de 60 jarige ver pleegde L. D. van O., uit Gorinchem, vermist. Hij heeft zich een bedrag van f 130 toegeëigend ten nadeele van het gesticht. Bij den heer C. C. v. Sch. te Haar lem is tijdens een korte uitstedigheid een gat geboord in de brandkast en daaruit gestolen bedragen van f 250 en f 4000 aan bankpapier en f 4000 aan gouden tientjes met de beeldenaar van Willem III. maakte hij nu gebruik en sprong er uit, met het gevolg, dat hij tegen de brug en daarna weer terug tegen den trein werd geslingerd. De man liep daardoor vreeselijke wonden op, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd. Geneeskundige hulp kon eerst te Zevenbergen worden verleend, waarna des avonds de ouge* lukkige nog naar zijn woonplaats is vervoerd. Zondagnacht is te Rotterdam den schipper C. H., van een aan de Steen- plaatliggend rijnschip, op het Spuij water een portefeuille ontrold, inhoudende f 200 en 200 mark aan bankpapier. Een Duitscher rijnschipper is dien nacht door een vrouw, die hij op de Blaak ontmoette, medegetroond naar de Brouwerijsteeg. Daar heeft zij hem, zoo als hij eerst later bemerkte, een porte- monnaie met f 150 ontrold. Marktberichten. Zaterdagmorgen heeft in den Zuid westhoek van Drente een hevig on- weder gewoed. Te Frederiksoord sloeg de bliksem in een woning van de Maat schappij van Weldadigheid, bewoond door J. Bolding, die geheel afbrandde. De heele inboedel, met al het hooi en koren, werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Te Vledderveen brandde de woning van J. Brouwer af. Ook daar verbrandde de heele inboedel, zoomede een varken. Te Wittelte, gem. Diever, werd een boerderij getroffen, die eveneens afbrandde. Te Brunsting is de boerderij van A. Zantinge afge brand. Een paard, drie koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Een hofstede in Eierland (Texel) is tengevolge van blikseminslag afgebrand. Alles was verzekerd. Te Wouw is een 14-jarig knechtje van den landbouwer J. de Greif, die spelenderwijs een touw om een boom tak had gedaan en daaraan was gaan slingeren, daardoor gewurgd. De naam van den Duitschen rijwiel- dief, die de schietpartij te Heemstede aanrichtte, is thans bekend geworden, doordat de Duitsche regeering aan de Nederlandsche de opsporing van de deserteurs Krueger en Herman Dza- raeitat heeft verzocht. Krueger bekende toen dat zijn kameraad Dzameitat heette. Deze is uit het Gasthuis te Haarlem naar het Huis van bewaring aldaar overgebracht. Tuinbaas Bloemendaal is Zaterdag als genezen ontslagen. De plantsoenwachter Kolderie ligt nog met een pijnlijken kniewond in het Gast huis. Alle zes gestolen rijwielen zijn thans terecht. Rotterdamsche eierenreiling, gehouden op de Groote Beurs van Koophan del. Aangevoerd binnen- en buitenlandsche eieren 40,346 stuks. Hoendereieren van f 4,50f 6,35 per 100 stuks. Onder begunstiging van goed weder is men nog druk bezig met den oogst van het na gras, althans voorzoover dit niet als voeder gras naar huis wordt gehaald of afgeweid. Waterhoogte Heusden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor eenen werd op den hoek van Raadhuisstr. en Spuistraat bij het postkantoor te Amsterdam door een 19 jarig jong mensch aan een ongeveer 15-jarigen jongen een grijslinnen zakje met geld afhandig gemaakt. De dief zette het op een loopen en werd bij de Molsteeg door eenige personen gegrepen en toen aan de politie overgeleverd. Een bij een orgel behoorende vrouw nam den dief het zakje met geld af en stelde het den bestolene ter hand, waarop de vrouw en de jongen verdwenen. 8 9 10 11 Hoog Water Sept. 0.76 M. 0.87 0.78 0.56 Laag Water. 0.21 M. -»■ N.A.P 0-26 0.17 0.05 Advertentlën. Waterhoogte Maastricht (brug). 11 Sept. 0.63 M. beneden 0. 12 0.63 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 11 Sept. 0.73 M. beneden 0. 12 0.62 Op de SCHEEPSWERF alhier kunnen ter opleiding geplaatst worden. Zich persoonlijk aan de werf te vervoegen. Te Gorinchem wordt in een klein gezin gevraagdEen Dienstbode, die zoo noodig als Meid-Huishoud ster kan optreden. Brieven te adreeseeren onder letter P, aan het bureau van dit blad. voor de twee laagste klassen, vóór September a s-, schriftelijk aan den Burgemeester. als: oude Steenen, Itaaui en Deurkozijnen, Ribben, Planken enz. Achter de Ned. Herv. Kerk Te bevragen bij E. v. EGGELEN, Timmerman. L. v. d. STAAK, Metselaar. Zaterdag 16 Sept. 1911, des voormiddags ÏO uur, aan de aanlegplaats. Con tante betaling. die op Koninginnedag geheel is mislukt en treurig is afgeloopen zal nu worden gegeven door „Leo Frères" uit Nijmegen in de open lucht op de Groote Markt te Heusden, En verzekeren deze keer een prach tige voorstelling, daarom noodigen wij het geacht publiek van Heusden en Omstreken deze Voorstelling op de Groote Markt te komen bijwonen op DONDERDAG 14 SEPTEMBER, des avonds van 8 tot 11 uur. 1. Rosalie richt haar nieuwe woning in. 2. De Nieuwe Huisonderwijzer. 3. Het ruikt hier naar Gas. 4. De Twee Overjassen. 5. Frits leert Rolschaatsen rijden. 6. Frits laat zijn Berliner vriend Mar seille zien. 7. De goed geveegde Schoorsteen. 8. De Landpachter. 9. De Album. 10. Het Visioen. En hetgeen verder vertoond zal worden. De dochter van den smid Kuipers, te Stad-Almelo, werd na thuiskomst van een concert plotseling hevig ongesteld. De ontboden geneesheer constateerde vergiftigingsverschijnselen, waarschijnlijk door het eten van gar- nalen. Naar men mededeelt is de toe stand van de patiënte vrij ernstig. V.m. Te Assen zijn Vrijdagavond betoo gingen gehouden door miliciens der lichtingen 1907 en 1908 die langer in dienst moeten blijven. Op het terrein achter de kazerne waren eenige honderden miliciens samengekomen, die al zingende en schreeuwende spoedig de geheele ka zerne in opschudding brachten. i De kapitein W. Weenink was echter spoedig ter plaatse, aan wien het ge- j lukte vrij spoedig de orde te herstellen. De metselaar Br. uit Dordrecht keerde Zaterdagavond uit Rotterdam huiswaarts, doch merkte, toen hij de brug over 't Hollandsch Diep in zicht kreeg, dat de trein te Dordrecht niet gestopt had. Van het langzamer rijden van den trein 57 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 5.30 u 7.— 8.— 8.15 8.30 9.— 9.15 9.30 9.45 10.— 10.15 Café Roskam. Asperen. Braadaal, Vuren, v. Krieken, Herwijnen. Vo8sejacht, Hellouw. Kunst, Tuil. Akkerman, Z.-Bommel V oor thuisenKer k w ij k Hopwaag, Ammerzoden P. Smits, Nederhemert Uitenboogert, Aalst. J. Buys, Herpt. Wed. v. d. Maaden, Wijk bij Heusden. Wed. Kalis, Andel. Gebr. de Graaff, Meeuwen. 11.30 12.- N.m. 12.30 1.- V.m. 11.15 u. Café L. v. Dongen, Capelle (Langstraat). Ant. Pruijssen, Waspik. Gez. Floore, Raamsdonk C. Kommers, Raamsdonkveer. Van der Pluijm, Dussen polder. Dekker, Almkerk. Van den Heuvel, Nieuwendijk. Wed. v. d. Wiel, Werkendam. Sprenger, Sleeuwijk. Hotel De Korver, Gorinchem. 1? 77 1.30 2.— 2.30 3.— 4.— 10.45 Heessels, Dussen. Vossen en alle soorten Schimmels worden zeer ver langd en worden ook direct ontvangen. Paarden bandelaar, Munster. Westfalen (Duitscliland). Alles geschiedt per Automobiel. WERKENBAM. De zetting der boter it deze tceek op de marlet 81 etz., in de winkelt dut 85 et per half kilo. Eieren f 1.20 de 26 ttukt. OOSTERH0UT. 12 Sept. Boter ƒ1,50 a 1,56 per Kg, Eieren f 0,20 en 0,22 de 4 ttukt SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 83 et. per half kilo en die der eieren f 1 35 de 26 ttukt. BESOOIJEN12 Sept. De prijs der Boter wat heden f 1.50 1 58 per Kilo. Aangevoerd 400 K.G. Eieren f 1.30 de 26 stuks. GORINCHEM, 11 Se t. Op de veemarkt tearen aan gevoerd 246 runderen, 10 nuchtere kalveren, 22 vette varJcent, 957 biggen, 0 tchapen en - lammeren De prijzen waren alt volgtzware kalf koeien f 220 ƒ300, kalfvaarzen lfO a 240 guiste vaarzen f 110 a 130, melkkoeien 180 a 250, twee-en-een-halfjarige otsen a anderhalf jarige f a pinken f 00 a 000 graskalveren f 30 a 70 nuchtere f 8 a 15, schapen fa lammeren f a biggen f 7 a 13 per stuk. Vette varkens 24 a 25 cent per half blo. Op de graanmarkt besteedde men voorristarwe f 8 50 a 9,roode dito 8 25 a 9 witte dito f 8 50 a 9.25 inl. rogge f 6.25 a 6 50 buitenl. dito f 6 85 a 7.10, gerst f 5.35 a 6.00, haver f 4.10 a 4.35 duivenboonen -. a -. blauwe erwt n f a mais, 75 pond, 6.15 a 6.40 alles per heet Boter 85 a 90 ct. per half kilo Eieren f 1.30 1.40 per 26. Kippen f 0.60 a 1.30 per ttuk. ROTTERDAM, 11 12 Seyt Op de veemarkt waren heden aangevoerd 1121 vette runderen, 1129 magere dito, 1022 vette en graskalveren, 183 nuchtere kalveren, 1415 tchapen of lamineren, 64 1 varkens, 320 biggen. De prijzen waren alt volgt: runderen le kwaliteit 86 2e kw 70 cent, kalveren le kw. 120, 2e kw 90 ct. schapen le kw 48, 2e kw. 40 et. vette varkens 46 a 51 et. licht soort et. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 14.a 20.idem voir de slacht f 8. a 14 Biggen f 1.20 a 1 50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 77/8 en 32/16 ton en 2 2 stukken van een half ki o. Prijt le kwali teit f 64 2e kw f 61, 3e kw. f 57. Per half blo 80 a 85 cent. Zeeuwsche eieren 4 80 a 5 Overmaassche dito 5 20 a 5 40 per 100. ROTTERDAM 11 S-pl. Tarwe puike jarige per 80 blo. f - a per 100 kilo f 9.50 a 11 75 nieuw a Rogge f 6.25 6 60 er heet Gerst f 0 «00 Chevalier fa Haver f 8 50 a 9 per 100 blo, Bruine boonen f 00 a 00 witte fa Erwten fa Beneden-Langstraat, 12 Sept. De hooihandel is bijzonder levendig en de persen werken bijna dag en nacht. De verzending gaat meerendeels naar Duitscliland. Men besteedt thans f 20 en f 21 per 500 K.G., voor 2e soort f 18 a f 20 en voor schraal hooi f 11 a f 13. Er worden nog hoogere prijzen verwacht. Nieuwste sensationccle opnamen van de be- roemste Firma's PATHé FRèRES Paris, GOIMOND, Paris, MIL tAN. Apparaten van de nieuwste constructie. Het Bestuur van de Feestcommissie. i 6.— 6.30 6.45 77 77 77 77 77 77 57 77 7 f 77 77 77 17 77 '1 77 17 17 71 11 77 77

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 3