et Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Sommeierwaard. Levensstrijd. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3085. Woensdag 20 September. FEUILLETON. 1911. DURE TIJPEN. T UrJD VAN ALTEl^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De klacht: „alles wordt duurder", is in de laatste jaren zoo vaak vernomen, dat er door hen, die er de nadeelige gevolgen niet van behoeven te onder vinden, wel eens te weinig op gelet wordt. Er was blijkbaar nog eene bij zondere omstandigheid noodig, om al gemeen de overtuiging te vestigen, dat wij gekomen zijn in een wanverhouding van zeer groote beteekenis, een enorme wanverhouding tusschen de gemiddelde inkomens en de prijzen der zaken in 't algemeen; eene wanverhouding die vermoedelijk over een zeer lang tijd perk zal werken, omdat er geen rede lijk uitzicht bestaat dat binnen afzieu- baren tijd een voldoende verhooging van loonen en inkomens zal worden verkregen, noch dat binnen zoodanigeu tijd de prijzen van levensmiddelen en andere behoeften aanzienlijk zullen dalen. Die bijzondere omstandigheid is ge komen in den vorm van een buiten gewoon warmen en regenloozen zomer, die aan het bekomen van ruime oogsten over 't algemeen niet gunstig was en daarom bijzondere moeilijkheden mee brengt voor hen, die van een vast of een zeer beperkt inkomen moeten leven en die in het maatschappelijk verkeer verreweg de meerderheid vormen. En dan verkeeren wij Nederlanders nog niet in den allerslechtsten toestand. Het is ons allen bekend dat in het buitenland de ontevredenheid over den toestand reeds tot ongeregeldheden aan leiding gaf. Dat is natuurlijk altijd af keurenswaardig, ook omdat het aan de zaak niets ten goede veranderen kan maar daarom is het toch volstrekt niet onnatuurlijk en dient wel ernstig de vraag overwogen te worden, of er niets kan gedaan worden om in de naaste toekomst de moeilijkheden weg te ne men, die steeds ernstiger dreigen te worden, of althans geene stappen te doen, die tot verergering van den toe stand zouden kunnen leiden. Het is een algemeen bekend en ook zeer verklaarbaar feit, dat de duurte in het eene die in het andere ten ge volge heeft. Die zijn dagelijksche levens behoeften zeer duur moet inkoopen, moet het daardoor ontstane tekort door verhooging van de waar, die hij zelf aan de markt brengt, zien te dekken. Een arbeider tracht dan ook zijn koop waar, die in zijn werkkracht bestaat, (37 De boeien schudden hun hoofden ge wichtig. Dat zou het zijn! De kastelein uit „De Os" had geld noodig en Russi leende het hem. Hier en daar bogen zich twee hoofden dichter tot elkaar en bespraken het geval met groote wijsheid en breedvoerig heid, sommigen zaten met de handen diep in de zakken en boorden met hunne oogen gaten in de tafelals Russi geld leende dan men kon het onthouden, het mocht eens te pas komen! Een kwartier later kwamen de drie man nen terug uit het zijvertrek. De gemeente klerk trok een gezicht zoo lang en zoo plechtig, als een hoog waardig heidsbekleeder. Maar niettemin verwaardigde hij zich, om met stijve hoffelijkheid naast Russi plaats te nemen, die hem eigenhandig een glas wijn inschonk en met hem aanstootte. De kastelein scheen niet op zijn gemak te zijn; hij zag vuurrood, liep nog een paar malen het vertrek op en neer en verdween toen eensklaps. Russi zag er ook anders uit als te voren; het scheen, alsof men de ge dachten in zijn hoofd zag werken, terwijl hij daar zat en den klerk nu en dan toe sprak, of de kellnerin toeriep, dat zij den een of ander, die zijn glas geledigd had, nog eens zou inschenken. Na een poosje schraapte bij zich de keel, moedigde zijn buren aan, om zich nog eens flink in te schenken, bestelde nog meer wijn en nam toen, terwijl hij opstond, zijn hoed van den spijker. duurder aan de markt te brengen door verhooging van loonsoms gelukt dit, maar de tallooze ambtenaren staan in dit opzicht geheel machteloos. De hooge prijzen der levensmiddelen hebben ook andere prijzen doen stijgen en zijn ook van invloed geweest op de woning- huren, waaronder de belastingen in meer of minder nauw verband staan. Hooge prijzen van woningen zijn vooral ook een gevolg van de moeilijkheid om op ruime schaal woningen te stich ten die aan alle vereischten voldoen. Toch zou het verkeerd zijn om die moeilijkheden, uit het wettelyk woning toezicht, in 't algemeen uit de gezond heidswetten ontstaande, weer weg te nemen. Men moet nooit door onnatuur lijke middelen slechte toestanden trach ten te verbeteren, dat is noch de ware, noch de afdoende weg. Daarvoor is in derdaad slechts één aangewezen weg, namelijk het wegnemen van alle hin derpalen in de voortbrenging en het bevorderen van alles wat die voort brenging in de hand kan werken. De toestand van 's lands financiën is voor het tegenwoordige volstrekt niet ongunstig te noemen, maar de verhooging van de salarissen der lagere ambtenaren alleen zou den Staat reeds op vier millioen per jaar komen te staan en deze zal wel noodig blijken, wanneer de duro tijden mochten aan houden. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij aanhouden, wanneer gevolg mocht worden gegeven aan het voornemen, om het tarief der invoerrechten op de voorgestelde wijze te verhoogen met ongeveer tien millioen per jaar en daardoor de duurte kunstmatig te be vorderen. In het buitenland, waar hier en daar eene onverdragelijke duurte is ontstaan, is men het er vrij wel over eens, dat dit een noodzakelijk gevolg is van het beschermend stelsel. De Fransche minis ter Caillaux heeft die duurte reeds zeven jaar geleden voorspeld. In Amerika heeft men de gevaren van dit stelsel ook reeds helder leeren inzien, en wat Europa betreft, is het zeer waarschijnlijk, dat men gaarne van de dwaling zijns wegs zou terugkeeren, indien niet de buitensporig hooge op drijving der kosten van een staat, die steeds op voet van oorlog verkeert, dit onmogelijk maakte. Dat ook bij ons de Staatslasten steeds hooger zullen worden, is aan geen rede lijken twijfel onderhevig en dat behoeft „Ik moet nu naar huis," liet hij hooren, terwijl iedereen zweeg, en naar hem luister de; het was vermakelijk, om te zien, hoe het respect den menschen in de leden scheen te zijn gevaren. „Het heeft me veel pleizier gedaan een glas met jelui te hebben ge dronken. Misschien zien wij elkaar voortaan wel meer!" En met een „goeden dag!" verliet hij de gelagkamer. Terwijl hij door het vertrek ging en totdat hij de deur achter zich gesloten had, was alles stil geweest in het vertrek. De Gemeenteklerk hief zijn glas op, keek er in, alsof hij naar vliegen zocht en wendde toen den blik zijwaarts naar de nieuwsgie rig wachtende boeren. „Weten jelui" wat hij hier gedaan heeft, wat zijn bedoeling was, met hier te komen begon hij langzaam en met nadruk. Oogen en monden stonden overal wijd open. „Hij heeft de herberg gekocht," vulde de klerk aan, op gewichtigen toon. Een gewirwar van stemmen volgde, dat alle perken te buiten ging. Alles schreeuwde door elkaar; hooge en lage stemmen. „Wat wil hij met „De Os" doen? Wil hij zelf kastelein gaan spelen? Verdient hij niet genoeg aan zijn steenen?" „Het huis en al het land, met alles wat er op en erin is, heeft hij gekocht, en kontant betaald ook, geld op tafel. Op die manier wil nog menigeen zijn goedje aan hem verkoopen", het was de schrijver die dit zeide. „Ja, daar heb je wel gelijk aan, man," stemde een arm boertje toe, dat tot over de ooren in de schulden zat. „En het land van Jos Marielis heeft hij ook gekocht," wist de Gemeenteklerk nog te vertellen. „Dat heeft hij gisteren, in Wei- Ier, al afgemaakt." geenszins afneming van de algemeene welvaart te beteekenen; het tegendeel kan zelfs waar zijn, want het staat vast, dat verzekeringswetten, gezond heidswetten, subsidies voor openbare werken enz., die zeer veel geld kosteD, die welvaart langzamerhand doen stijgen, waardoor op dezelfde wijze de draag kracht der natie toeneemt. Maar eene algemeene verzwaring der Staatslasten, die verzwaring der levens lasten, met andere woorden verhooging van den prijs der levensbehoeften, ten nadeele in de eerste plaats van de min vermogenden ten gevolge heeft, dient vermeden te worden. Wat er thans ge beurt is een ernstige waarschuwing om de heffing van algemeene en zware in voerrechten achterwege te laten, want deze moeten eene voortdurende alge meene stijging van prijzen ten gevolge hebben, die ten slotte toch weer het meest en het langst op den minderen man drukt. Dit is niet uitsluitend het geval omdat de prijzen der eerste levens behoeften er door stijgen, maar omdat ieder al het noodige, al wat hij be hoeft of zich wenscht te verschaffen, noodzakelijkheid of luxe dan, duurder zal moeten betalen en daardoor de loonen worden gedrukt. En wie anders dan de werkman en de zoogenaamde min dere man is daarvan het slachtoffer? Hoe weinig menschen toch zijn of kun nen absoluut onverschillig zijn voor het meerdere of mindere dat zij te betalen hebben; hoe weinigen betrekkelijk zijn in staat om, wanneer zij tot buiten gewone uitgaven verplicht zijn, dat meerdere steeds en onder alle omstan digheden door buitengewone ontvang sten te dekkenMet de groote massa is dat geenszins het geval. Deze is integendeel gedwongen om zich in de uitgaven te beperken, dus: minder ar beid en lager loon. We hopen dat de wetgever dat alles nog in tijds bedenken zal en de nieuwe belastingwet, die den wijdschen maar bedriegelijken naam van tariefsherzie ning draagt, uit het „Staatsblad" ver wijderd houden. De bijzondere om standigheden, waarin wij verkeeren, maken dit thans dubbel noodzakelijk. Ituiteitlaiid. (Jit Warschau seint de correspondent van de Vossische Zeitung, dat aan jood- sche leerlingen, die de hoogere burger school hadden afgeloopen en zich bij Het gesprek ontaardde bijna in hoog gaande ruzie. „Maar die vent moet schatrijk wezen," klonk het nu van vele kanten: de stem ming balanceerde tusschen afgunst en be wondering. Aan den ouden haat dacht op dit oogenblik niemand. En op eenmaal stond daar de Praeses, in de post van de deur, breed, rechtop en streng. Het was alsof de grootste schreeu wers op eens met stomheid geslagen waren. De oude man nam den hoed van den machtigen, witten kop, streek met de hand langzaam van de wenkbrauwen opwaarts over het voorhoofd en vroeg: „Is hij al weg, die die man van van Weiier?" De Gemeenteklerk stond op, wreef zich de handen, om zijn verlegenheid te ver bloemen en deed zijn best, om een dragelijk figuur te slaan. „Hij is nog niet lang geleden heengegaan. Is u hem niet tegengekomen?" vroeg hij. „Dan zou ik niet gevraagd hebben," gaf de Praeses koeltjes terug en stond, nog altijd recht en breed in de po3t van de deur. Zijn blik flikkerend, bijna verachtelijk, van den een naar den ander. „Zoo, zoo! Heeft hij jelui te drinken gegeven," liet hij hooren, met trillende lip, „en dat hebben jelui aangenomen ook! Wel, zoo!" „Waarom niet?" vroeg de stem van iemand, die achter een ander stond. „De wijn is goed en wie hem betaald heeft, zal mij een zorg zijn." Furrer kruiste de armen over de borst. „Hij vat 't knapjes aan, vervloekt knapjes siste het van zijn lippen. „Eerst lijmt hij den pastoor en nu lijmt hij jelui! Hij ver staat het vak van stroopsmeerengoed! Wie dat maar goed verstaat is een bol! Wie maar met vijffrankstukken kan rinkelen, die draait jelui om den vinger!" het gymnasium voor een afzonderlijk examen in Latijn hadden opgegeven, is te verstaan gegeven, dat zij niet tot het examen konden worden toegelaten, daar het maximum percentage joodsche leerlingen ook in dit geval niet kon worden overschreden. Toen de afgewe zenen hierop de 10 roebel terugvroegen, die zij vooraf voor het afleggen van het examen hebben moeten storten, kregen zij ook hierop een weigerend antwoord. Omtrent den aanslag op den Rus- sischen minister wordt gemeld: Volgens de resultaten van het onder zoek schijnt de lever van Stolypin licht door den kogel geraakt te zijn. De St.Petersburgsche correspondent van de Lokal Anzeiger seintDe dader van den aanslag op Stolypin is inderdaad naar officieel door de politie is uitge maakt, agent van de staatspolitie. Hij heet Mozes Bagrof en noemt zich Dmitri Bagrof. Hij woonde de feestvoorstelling als detective bij. Eenige jaren geleden was hij wegens politieke beroeringen gestraft, maar begenadigd, waarop hij terstond in dienst van de politie trad. Hij zegt dat hij den aanslag in opdracht van de revolutionaire partij heeft ten uitvoer gebracht. De broeder van Bagrof, advocaat te St. Petersburg, is aldaar na een huiszoeking gearresteerd. Velen vreezen, dat de aanslag op Stolypin het begin zal zijn van een nieuwe reeks en dat een nieuw revo lutionair tijdperk zal aanbreken. Stoly pin had zich echter door zijn optreden tegenover de Doema zoowel als tegen over Finland in vele kringen gehaat gemaakt. Hij gold voor den overwinnaar der revolutie, den verwoeden vijand van alle elementen die den vooruitgang van het Russische Rijk met wat al te krachtige hand wilden bevorderen. Ook als persoon had hij vele vijanden. Reeds lang waren er invloeden tegen hem aan 't werk, uit naijver op zijn hooge positie en zijn gunst ten Hove. Telkens liepen er dan ook geruchten dat Stolypin's val nabij was, maar telkens kwam Stolypin weer triomfantelijk als de gunsteling des Tsaren voor den dag. In het feit, dat Bagrof een gedoopte jood is, vinden sommige bladen aanlei ding om anti-semietische artikelen te schrijven en de regeering tegen de joden op te zetten. De Standard verneemt uit Kiëf, dat de pogingen der politie, om medeplich tigen aan den aanslag van Bagrof op te sporen, vergeefs zijn geweest. Bagrof heeft pertinent geweigerd eenige mededeeling te doen. De Daily Mail verneemt uit Kiëf, dat de nihilisten Bagrof de keus lieten „Ho! Ho!" morden er een paar. „Wij geven er de brui van om jaar in en jaar uit te vechten voor niemendalAls je ruzie hebt met hem, maak het dan zelf met hem uit. Wij hebben niets tegen dien man, en bovendien, nu hij „De Os" gekocht heeft, kan je hem toch niet meer tegenhouden. Hij zit er in." „De Os" gekocht?" vroeg Furrer en werd bleek. „.Ta, hij heeft de herberg gekocht. Zij hebben zoo pas het kontrakt geteekend," bevestigde de Gemeenteklerk. De Praeses trad aan de tafel, waaraan Russi had gezeten. Zijn gezicht was vaal en hard als steen. „Wijn!" bulderde hij de kellnerin toe. Toen keek hij den klerk aan. „Is het waar Heeft hij „De Os" gekocht?" „Ik heb de handteekeningen gecontrasig neerd," antwoordde deze. „Zoo?" zeide de Praeses en het klonk, alsof er iets in zijn binnenste brak. Daarop evenwel viel hij uit: „Ezels, die jelui bent! Blinde mollen! Ben jelui dan zoo stom, datje niets begrijpt van hetgeen die kerel in den zin heeft. Honderden jaren lang, sedert onheugelijke tijden, is Fruttnellen een bergdal geweest, dat aan geen andere heeren gehoorzaamde, dan aan zijn eigen bewoners, zijn eigen boeren. Geen vreemdeling, wie dan ook, heeft hier ooit gezag kunnen krijgen, zelfs de Landsregeering heeft hier altijd wei nig te zeggen gehad! En de mannen van Fruttnellen zijn altijd trotsch geweest op hun oude rechten en hebben die beschermd, als hun hoogste goed. Tevreden en gelukkig zijn zij geweest in de wetenschap vrije man nen te zijn, hun eigen meesters! Waar de vreemdelingen vasten voet krijgen, waar 't lawaai van geldsjacheraars en speculanten gehoord kan worden, waar de luie, rijke, genotzuchtige vreemde boemelaars zich kun- tusschen de vermoording van Stolypin of zelf door hen te worden vermoord. Volgens berichten van de Russische pers, zijn gedurende de laatste 48 uur talrijke vluchtelingen gevangen geno men, die, gecompromiteerd door gevon den papieren, naar het buitenland wil den vluchten. Daarbij zijn vele ambte naren van politie, die werden verdacht den aanslag op Stolypin te hebben vergemakkelijkt. De huiszoekingen in St. Petersburg, Moskou en andere steden, worden voortgezet. De minister-president is Zondagmid dag geopereerd; men heeft den kogel gevonden en verwijderd. Daarna werd buikvliesontsteking ge constateerd, waaraan Stolypin Maandag avond is overleden. De dader heeft bij de verhooren, ver schillende dingen losgelaten. Hij zeide o. a dat hij reeds een paar dagen te voren de daad had willen en kunnen plegen; maar toen had hij niet gehan deld, wijl hij vreesde anders lieden uit het publiek te zullen treffen. Vóór den aanslag had Bagrof zich naar den chef der geheime politie in Kiëf begeven met de mededeeling, dat revolutionairen uit Petersburg naar Kiëf waren over gekomen, om een aanslag te plegen op op Stolypin en op den minister van onderwijs. De politie-chef ging toen in op Bagrof's voorstel om dezen zelf de bewaking van den minister-president op te dragen. De politie-man vertrouwde Bagrof blindelings, wijl deze, die ook betrek kingen onderhield met de revolutio nairen, herhaaldelijk samenzweerders aan de politie had verraden. Het was dan ook de politiechef zelf, die Bagrof toegang verschafte tot den schouwburg en hem den minister-president aanwees. Ook aan Stolypin's omgeving (niet aan den minister-president zelf) was medegedeeld, dat er een aanslag was voorbereidmaar tevens had de politie chef van Kiëf verzekerd, dat alle maat regelen ter bescherming van den minis ter-president waren genomen. Bagrof heeft meegedeeld, dat hij nog een oogenblik voornemens was geweest, den aanslag te richten tegen een nog hooger geplaatst persoon (den Tsaar); maar hij had daarvan afgezien, uit vrees voor mogelijke Joden-vervolgingen, om dat hijzelf van Joodsche afkomst is. - Er was uitdrukkelijk bevel gegeven, dat geen Israëlieten tot den schouwburg zouden worden toegelaten. Enkel voor twee millionairs was een uitzondering gemaakt en voor den politieman Bagrof. Stolypin is dus het slachtoffer ge worden van zijn eigen politiestelsel nen vestigen, daar gaat de ingeborene, de heer van het land, te gronde, daar verandert hij binnen korten tijd van heer in knecht. Daarom is altijd onze leus geweestDeuren dicht! Geen vreemdelingen in onze land palen! Daarom zijn wij tegen de spoor ge weest, die nog aan geen enkelen Frattneller eenig voordeel heeft gebracht, daarom heb ben wij de buitenlandsche werklui, die zich in ons dorp hadden willen nestelen, met geweld verjaagd. En nu" de stem van den krachtigen grijsaard zette zich zoodanig uit, dat zijn woorden op de straat konden worden verstaan, „en nu, heb jelui zelf de deur opengemaakt voor een vreemdeling! Weten jelui, wat die Russi wil? Hij heeft nog een oude rekening met jelui te vereffenen, met jelui, zoo goed als met mij. Er zijn er nog onder jelui, die weten, hoe wij hem uit het dorp gejaagd hebben, en Russi heeft een goed geheugen. Daarom heeft hij de deuren opengetrokken en is binnengetreden, neen binnengehaald, domkoppen, die jelui zijt! Meen je mis schien, dat hij hier kastelein wil gaan spelen Neen, zóó dom is hij niet! Een vreem deling zal hij als zetbaas hier brengen; en na dien eenen, komen er meer. Let maar opRussi zal jelui, zoo waar als ik hier voor jelui sta, de vreemdelingen op jelui dak sturen! En dan heb je dat zelf gewild! Blinde mollen! Foei! Foei! De Praeses hield op. Met beide handen greep hij de leuning van een stoel, om zich zelf weder meester te worden. Toen legde hij met bevende vingers een geldstukje op tafel voor den niet gebruikten wijn en ver liet met snelle schreden de gelagkamer en het huis. Dien avond verloor de herberg „De Os" al haar klanten. Roman naar het Duitsch. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 1