De opstand in China. deelgenomen, de vijand is natuurlijk aangemoedigd door het feit, dat hij de gevechtslinie dichter naar Tripoli heeft teruggedrongen. De Turken hebben ook hun geschut vooruit gebracht en be schieten op 't oogenblik de Italiaansche linie. Het groote Italiaansche legerkorps heeft nooit een aanvallende beweging ondernomen en is teruggedreven naar een punt, van waar het zich niet verder terug kan trekken, behalve door een inscheping. Iedere gedachte over een marsch de woestijn in is voor 't oogen blik opgegeven en de taak van het leger is nu de oase van vijanden te zuiveren. Zoolang de Turken en Arabieren zich in de oase handhaven, die 15 mijlen lang is, kunnen zij tot April leven op dadels en sinaasappels. De Italianen houden ongeveer één vijfde van de oase bezet, de Arabieren vier vijfden. Iedere duimbreed gronds zal hier al vechtende moeten veroverd worden. Iedere tuin, iedere boomgaard vormt een natuurlijke versterking voor de Turken en Ara bieren. Caneva's taak is dus uiterst moeilijk. Bovendien is het Italiaansche leger zeer ontmoedigd door den terugtocht. De manschappen beginnen hun geest drift voor den oorlog te verliezen. Toch is de Italiaansche gevechtslinie op het oogenblik zoo sterk dat zij met eenige hoop op succes niet aangevallen kan worden. Zoo ziet Caneva zich met zijn 25U00 man opgesloten in een enge ruimte en zal wellicht moeten besluiten tot den aanval over te gaan. Vele gevallen van cholera zijn onder de troepen voorgekomen. De veldtocht kost millioenen en het is duidelijk dat Italië zichzelf te land en ter zee zwaar op de proef stelt. De Italiaansche legatie te 's-Graven- hage heeft dd. 4 dezer de volgende mede- deeling ontvangen van het ministerie van buitenlandsche zaken in Italië: De Italiaansche troepen zijn tot dusver overwinnaars gebleven in alle gevechten te land en ter zee, zonder eenige uit zondering. Zij hebben de steden Tripoli, Bengazi, Derna, Homs en Tobroek bezet. Zij hebben de vijandelijke troepen over wonnen en op de vlucht gedreven met vermeestering hunner kanonnen en vaandels. Alle aanvallen der Turken zijn met hevige verliezen afgeslagen. Sedert de jongste Italiaansche overwin ning te Tripoli, dateerende van den 26sten October, heeft geen enkel nieuw wapenfeit plaats gegrepen. Uit Rome wordt gemeld De Agenzia Stefani maakt bekend, dat de Koning een besluit geteekend heeft, waarbij Tripoli en Cyrenaica (Barka) onder de aigeheele en volstrekte souvereiniteit van het koninkrijk Italië geplaatst worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Italiaansche gezanten, bij de vreemde hoven geaccrediteerd,'ge seind, dat elke weerstand, welke Tur kije nu nog zou willen bieden, nutteloos en vergeefs zou zijn. Ten einde onnoodig bloedvergieten te voorkomen en den inlanders van Tripoli en Barka alle onzekerheid omtrent hun toestand te ontnemen, zijn deze gewesten onder de souvereiniteit van Italië gebracht. Elke andere oplossing zou een bron van toe komstige conflicten gebleven zijn. Italië is bereid op de voor Turkije meest eer volle wijze de gevolgen van het „vol dongen feit" te regelen, mits de Turken niet nutteloos bij den krijg volharden. De Romeinsche correspondent van de Matin zegt dat het annexatiebesluit niet beteekent dat Italië den vrede vol strekt behoeft. Het is eigenlijk een soort nieuw ultimatum. Italië houdt zich bereid om met den krachtigsten dwang den vrede aan Turkije op te leggen. Tevens vergemakkelijkt het annexatiebesluit de vredesactie der mogendheden. De Consulta had zich vooraf verzekerd van de goede ontvangst van het besluit door de mogendheden. Zaterdag werd uit Berlijn gemeld Hedenmiddag om 5 uur heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening van de overeen komsten betreffende Marokko en Kongo plaats gevonden. Uit St. Petersburg wordt aan de Lokal-Anzeiger geseindHet hoofd van politie, Fuchs, het hoofd van de Ochrana Kossitzki en het hoofd van de Pristaf Lasofski, allen uit Tomsk, zijn uit den dienst ontslagen en gevangen genomen. Zij worden beschuldigd, van Joden, van publieke huizen en variétés aanmerke lijke sommen te hebben afgeperst. La sofski wordt verder beschuldigd zich aan vrouwelijke arrestanten te hebben vergrepen en hij wordt ook verdacht den commissaris van politie, Wassiljef, te hebben vermoord. De Weensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Onlangs werd niet ver van Lunden- burg het vreeselijk verminkte lijk van iemand gevonden, die vermoord was. Zijn oogen waren uitgestoken, zijn hoofd verbrijzeld ooren, neus eu lippen waren afgesneden. Bij nader onderzoek had de doode de kleeren van een zekeren Thoman en werden diens legitimatie papieren op het lijk gevonden. Men dacht dus dat Thoman vermoord was. Maar bij «le schouwing zeide de doctor, die Thoman kende, dat deze twee wrat ten op de eene hand moest hebben, die hij nog onlangs behandeld had. Daar op de handen van het lijk die wratten ontbraken, moest het dus dat van een ander zijn. Er werd een nader onderzoek ingesteld, waardoor aan het licht kwam, dat Thoman den man ver moord, het lijk onherkenbaar gemaakt en in zijn kleeren had gestoken, om 70,000 kronen op te steken, waarvoor hij zich bij een maatschappij te Berlijn had laten verzekeren. De verzekering, die op toonder luidde, zou door een van zijn medeplichtigen opgeëischt worden. De booswicht is na lang zoeken vannacht in Brünn, bij het uitstappen uit den trein, herkend en gearresteerd. Niettegenstaande het slachtoffer on herkenbaar gemaakt was, heeft de poli tie ten slotte toch ontdekt, dat de ver moorde een kastemakersjongen geweest is, met name Schuller, aan wien Thoman een betrekking beloofd heeft. Hij had Schuller in Weeneu ontmoet vóór het bureau van een courant, waar Schuller bezig was met het lezen van adverten ties in welke betrekkingen werden aan geboden. Van de Westkust van de provincie Sleeswijk-Holstein komen berichten over groote schade, die de storm heeft aan gericht. Uit Bredstedt wordt gemeld, dat de dijk aan de Noordzee, die 2 K.M. lang en twee tot drie M. hoog was, door het water weggerukt is. Men vreest het ergste als het weer hoogwater wordt. Uit Wesselburen meldt men, dat de dijken bij de Wesselburener Koog en het Schülper Siel op tal van plaatsen bezweken zijn. De eerste dijk is over een lengte van 50 M. weggespoeld en de Kogen zijn ondergeloopen. Ook tusschen Süderstapel en Erfde is de dam van de Eider bezweken. Geheel Denemarken is geteisterd door een orkaan. Vooral Jutland heeft te lijden gehad; overstroomingen aan de westkust hebben veel schade aangericht. De veerdienst tusschen Warnemünde (bij Rostock) en Gjedser, op de zuidpunt van Falster, moest worden gestaakt. Er zijn veel scheepsrampen te be treuren. Een telegram uit Sjanghai dd. Zater dag behelst dat de forten van Woensoeng (rivierhaven benoorden Sjanghai), die den mond van de Jangtse beheerschen, zich dien ochtend kalm aan de opstande lingen hebben overgegeven, hetgeen reeds lang was afgesproken. De opstandelingen in Sjanghai be heerschen den geheelen omtrek, ook de spoorwegstations. Zonder dat verzet werd ondervonden vermeesterden de opstandelingen Soetsjou en Hangtsjou. In de buitenlandsche concessies te Sjang hai heerscht groote opwinding. Hon derden Chineesche firma's ontplooien aan hun winkels de vlag van den op stand. De Times laat zich uit Peking seinen, dat het nu vaststaat, dat Sjanghai eigen lijk het middelpunt is van de revolutie. Dit heeft in Peking grooten indruk ge maakt en men is er daar van overtuigd, dat ook Tientsin en Takoe naar de re bellen zullen overgaan. Nog verneemt de Times uit Sjanghai, dat de hoofden der opstandelingen ver klaard hebben dat het z g. Vóór-Parle ment te Peking geenszins het Chineesche volk vertegenwoordigt. Het'volk toch blijft er op aandringen, dat de Mantsjoe- dynastie zal worden verdreven. Drie kanonneerbooten van de regee ring, van admiraal Satsjenping, kwamen Zondag in Sjanghai, om daar voorraden en munitie aan boord te nemen. Maandagmorgen gingen de drie booten naar de opstandelingen over. Toen de revolutionaire vlag geheschen werd, zag men op het dek der kanon neerbooten de opvarenden dansen en elkaar de hand schudden. De Maandag te Londen uit Peking ontvangen telegrammen behelzen, dat de leider der rebellen, generaal Li- joeënghoeng, de vredesvoorstellen van Joeansjikai heeft afgewezen. Li formuleerde tegenvoorstellen, o. m. inhoudende, dat de republiek zal worden uitgeroepen en dat de minister-president door de opstandelingen zal worden aan gewezen. Maandag werd uit Sjanghai gemeld: Kasjing, een belangrijke mijnplaats in de provincie Tsjekiang, is in handen gevallen van de opstandelingen. Koeïsan, een ommuurde stad, halverwege tusschen Sjanghai en Soutsjou, heeft zich ook aan de opstandelingen overgegeven. Alle steden aan de lijn van Sjanghai naar Tsjinkiang hebben de zijde van den opstand gekozen. Het streven, om den omtrek van Sjanghai neutraal te verklaren, heeft men laten varen. Daarentegen worden pogingen aangewend om de rebellen als oorlogvoerende mogendheden te erkennen. Volgens te Washington ontvangen inlichtingen is de verdragshaven Amoy in handen der opstandelingen gevallen. Plaat Mei ttk nieuws. Iletisclcn, 8 Nov. Maandag-avond werd een ieder opge schrikt door een snel opkomend onweder. Enkele zeer harde slagen, als in de hitte van den zomer, deden de huizen trillen, terwgl de hagel in zware korrels nederviel. Alles, gelukkig, zonder onheil te veroorzaken. Werkendam. Door de stemge rechtigde lidmaten der Geref. Kerk A alhier, is beroepen de WelEerw. heer Meijerink, predikant te Katwijk aan den Rijn. Zondag 1.1. nam de WelEerw. heer Rispens, predikant der Ger. Kerk A, alhier, afscheid van zijn gemeente naar aanleiding van 1 Petrus 5:10 en 11. Het Kerkgebouw was eivol. Andel. Op het door de ingezetenen dezer gemeente ingezondén request, aan het hoofdbestuur der posterijen, is goedgunstig beschikt en wordt vanaf heden de gevraagde tweede postbestelling uitgevoerd. Door Mej. M. alhier werd Maandag morgen op haar reis naar Gorinchem een gouden horloge verloren. Gedane nasporin gen leidden nog tot geen resultaat. ISahiloiiiëiibrock. Met 1 Novem ber j.l. is alhier de cursus van herhalings- onderwijs voor jongens begonnen. Door 13 leerlingen wordt daaraan deelgenomen. ISesofjeil. Met genoegen kunnen we melden, dat de zoon van onzen burge meester Johan Verwiel, bij 't te 's-Graven- hage gehouden examen voor Staatsinrich ting M. O. geslaagd is voor de schoolakte. J.l. Zondag speelde de voetbalver- eeniging B. F. C. een bondswedstrijd tegen D. V. C. uit Dongen. De laatste behaalde een overwinning op hun terrein met 52. Voor de B. V. C. een tegenvallertje, daar zij stellig op een overwinning gerekend hadden. Drongelen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat alhier bij C'nr. Millenaar een reuzenpompoen is geteeld. De vrucht had het kolossale gewicht van 40 pond. Drunen. Vrijdag overkwam M. Klerks alhier een ernstig ongeluk. Terwijl hij een ledige kar met de burrij op den schouder voorttrok, werd hij door een achterop komend voertuig aangereden. De schok was zoo hevig, dat hem enkele tanden uit den mond geslagen en zijn kaak ver brijzeld werd. Door ontzettende pijn verloor de man het bewustzijn. 's-Glra-vemoer. Door het hulp telegraafkantoor alhier, zijn in de vorige maand behandeld 38 telegrammen, waarvan 18 verzonden en 20 ontvangen. Op de rijks postspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedrag van f 899.70, terwijl 10 terugbetalingen plaats hadden tot een be drag van f 273,90. De koolbouw is dit jaar eene mis lukking. Het minste, dat er is gegroeid, heeft daarom thans nog waarde. Althans de lang vingers bewijzen dit. Op verschillende plaatsen zijn hier de laatste dagen kooien gekaapt, en jammer genoeg blijven dergelijke velddiefstallen meestal verholen. Bij de toenemende groenteteelt, zal de politie haar toezicht evenwel verscherpen. In de jaarvergadering der vereeniging tot oprichting en instandhouding van de school met den Bijbel, is de heerA. P. van Beek, aftredend penningmeester, als zoo danig herkozen. Meeuwen. Naar wij vernemen heeft onze vroegere burgemeester, de heer J. H. van Wessem, tegen 1 Maart a. s. ontslag aangevraagd als burgemeester van Gelder- malsen. De cursus voor herhalingsonderwijs aan jongens is 1 Nov. j.l. begonnen. Aan dat onderwijs wordt door 7 leerlingen deel genomen. Medcrhcmcrt. (Rietschoof.) De werkman T. v. d. Pol, die buitengewoon veel last van ratten had, zou probeeren, of hij niet enkele van die ongenoode gasten kon vangen. Het gelukte hem binnen enkele dagen een elftal van die langstaarten mach tig te worden. r%Tieuwend(jk.> Verleden week Woensdag kreeg de landbouwer B. V. al hier bericht, dat zijn 3 paarden, weidende in den polder Boerenverdriet, niet goed waren. Verleden week Vrijdag was er een dood en Zondag weer een, en het derde is niet best. Voor den man een heele schade post. De voordracht voor hoofd der chris telijke school voor gewoon lager onderwijs alhier, bestaat uit de heeren Spit, Water graafsmeer, Van Vlaanderen, Den Haag en Wesselink, Gouda. Raailisdonk. Gisteren gingen de voor een wagen met bietenloof gespannen paarden van de wed. De Bont nabij den heer B. Kamp op hol. De knecht viel van den wagen en kreeg een rand over 't lichaam. Zwaar gekneusd werd hij bij dr. Smits bin nengedragen. Bij de drijfriemenfabriek van den heer Hagen werd het gespan door J. Kemmeren tot staan gebracht. Itaauisclonksveer. Naar wij uit goede bron vernemen zal de voetbrug tus schen het Veer en Den Berg binnen enkele maanden door middel van electriciteit wor den bewogen. Sprang. Terwijl zekeren H. F. voor den landbouwer H. de B. een paard afdraaf de, had hij het ongeluk zijn voet zoo te ontwrichten, dat onmiddellijk de genees kundige hulp van dr. J. v. d. Meulen moest worden ingeroepen. Veen. Zaterdag j.l. was het de dag, waarop Alida Schalk voor 25 jaren bij de familie Jiskoot in betrekking trad. Van de verschillende familieleden ontving de jubi laris menigvuldige blijken van waardeering harer trouwe diensten, doch wegens treurige familie-omstandigheden was het hare wensch, dat deze dag zonder uiterlijk vertoon zoude voorbij gaan. Ar^h.-Cappcl, Gedurende October 1911 werd in de rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1631,30. Gevoerd werden 34 ge sprekken, verzonden werden 25 telegrammen en 13 ontvangen. Waspik. Terwijl de landbouwers knecht W. v. K. alhier, bezig was met bieten te rijden, sloeg zijn paard plotseling op hol. K kwam te vallen, met het gevolg dat -een der wielen over zijn been ging. Per wagen werd hij naar zijn ouderlijk huis vervoerd, waarna onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen. Het paard was inmiddels reeds door eenige personen tot staan gebracht. Deze winter zal onze tooneelvereeni- ging „Entre Nous", weder eene uitvoering geven. Naar we vernemen zal worden op gevoerd een drama. De vereeDiging „Volks vlijt en Volksvermaak", heeft haar f 35 subsidie toegezegd. Melseincl. Toen Zaterdagmorgen een inwoner van Gameren, alhier een vracht aardappelen aan den commissionnair W. v. Genderen had afgeleverd, geraafcle hij bij het wenden met paard en kar in de Kreek tusschen het schip en den wal. Met veel moeite werden paard en kar weer op het droge gebracht. Het geval liep zonder schade af. W fik. De bietenweger De Groot uit Ammerzoden, wilde Vrijdag in het bootje van den veerman stappen, toen dit reeds van den wal ging. Zijn sprong te kort nemende, kwam hij in de Maas terecht. Gelukkig stond er weinig water, zoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Vrijh.-Cappel, gehouden op 31 October. Tegenwoordig de burgemeester en alle leden, behalve de heer Oerlemans met ken nisgeving en de heer Van der Schans. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas- opneming dd. 27 Sept. 1911, waaruit blijkt dat de boeken behoorlijk waren bijgehouden en het vereischte bedrag in kas werd be vonden. (Aangenomen voor kennisgeving). 2. Adres inzake overbrugging Bergeche Maas bij het Keizersveer, Besloten adhaesie te betuigen. 3. Adres van de afdeeling Langstraat van den Bond van Nederlandsche onderwijzers inzake herziening jaarwedden onderwijzend personeel. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Adres van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tegen de Prosti tutie in zake het maken van verordeningen betreffende ontucht. Aangenomen voor ken nisgeving. 5. Een door burg. en weth. ontworpen adres aan H. M. de Koningin, houdende voorstel aan B. en W. machtiging te verlee- nen om voor de localiteit van A. M. Stam alhier, Nieuwstad 1, een vergunning boven het vastgestelde maximum te verleenen. Met algemeene stemmen wordt het concept onveranderd vastgesteld. 6. Concept-voorwaarden haven verpachting 1912. Onveranderd vastgesteld. 7. Behandeling begrooting dienst 1912. Onveranderd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf beide op f 6361.60. 8. Concept-adres aan H. M. de Koningin tot het erlangen eener buitengewone subsidie in de gewone kosten van het lager onderwijs en art. 53 onderwijswet (dienst 1912). Met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 9. Brief van het gemeentebestuur van Capelle, houdende verzoek lantaarnpalen te mogen plaatsen op den Hoogevaartschen grindweg. Met algem. stemmen de gevraagde vergunning tot wederopzeggens verleend. 10. Brief van de Gedeputeerde Staten dezer provincie inzake jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. Conform het voorstel van burg. en weth. voelt de raad zeer zeker voor verhooging, maar meent, dat deze moet afstuiten op de beperkte ffnanciëele middelen waarmede toch reeds gewoekerd moet worden. 11. Brief van het Gemeentebestuur van Waalwijk inzake subsidieering van provin ciewede van het handelsonderwijs. Besloten adhaesie te betuigen. 12. Hierna gaat de raad in geheim comité over ter vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofdei, omslag, dienst 1911 en een verzoek om afschrijving hoofd, omslag. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. kerknieuws. ItaanlwUk. Zondag j.l. was het een bijzondere feestdag voor de Herv. gemeente. De nieuwe kerk, welke er uit- en inwendig keurig uitziet, zou ingewijd worden. Als sprekers traden op de Eerw. heeren ds. Louwe Kooijmans alhier en ds. Van der Hof te Drunen. Een belangstellend gehoor vulde het sierlijk kerkgebouw. Meeuwen. De collecte welke Zondag j.l. alhier is gehouden, tot instandhouding der kerk, heeft ongeveer f 4.50 opgebracht. Naar wij vernemen zal in de Gerefor meerde Kerk alhier, een orgel worden ge plaatst. SHnnenland. Blijkens door de regeering van den consul-generaal te Sjanghai ontvangen telegram, is die stad in handen der opstandelingen. De aldaar verblijvende Nederlanders zijn ongedeerd. De minister van landbouw deelt in zijn antwoord betreffende het wetsont werp tot verhooging van de begrooting van zijn departement in zake maat regelen ter bestrijding van het mond en klauwzeer mede, dat een verslag over het mond- en klauwzeer bij de directie van den landbouw in bewer king is, waarin uitvoerig het verloop van de ziekte en de ervaringen, met betrekking tot hare bestrijdi ig in dit jaar opgedaan, zullen worden medege deeld. Het is niet wel mogelijk, nu reeds een afdoend oordeel over de resultaten te vellen en aan te geven, welk richt snoer op grond daarvan in de toekomst moet worden gevolgd. Dat intusschen de toegepaste maatregelen geen ander resultaat zouden gehad hebben dan het wekken van ontstemming bij hen, die daarvan last en schade ondervinden, kan de minister niet toegeven. Het af maken van ziek en verdacht vee is aangewend, waar verwacht kon worden, dat geen of slechts geringe verspreiding van smetstof had plaats gevonden, of waarin met eenige zekerheid mocht worden verwacht, dat de ziekte in haar voortschrijden nog kon worden achter haald. Dat afmaken als ondoelmatig en on juist zou moeten worden aangemerkt, wordt door de ervaring voldoende weer sproken. Op het verkrijgen van een middel ter voorkoming van de ziekte is de aandacht van de regeering bij voortdu ring gevestigd. In verband hiermede wordt aan de Rijksseruminrichting in deze richting gewerkt. In ronde sommen is thans aan de bestrijding f 1,070,000 ten koste gelegd. Bij het comité tot steun van de drie Bergsche schippers, die in den jongsten storm hun vaartuig verloren, is te Bergen-op Zoom een gift van f 200 van H. M. de Koningin ontvangen. Naar de Alkm. Crt. verneemt is de milicien D. Brommer, die bij de manoeu vres zoo noodlottig door een schot werd verwond, vooruitgaande. Over ongeveer drie weken zal hij het hospitaal kunnen verlaten. Daarna zal hij voor rekening van H. M. de Koningin een blinden instituut bezoeken, om zich te bekwamen in het machineschrijven. In den laatsten tijd doken af en toe berichten op omtrent het voornemen der gemeente Amsterdam om een nieuw park te stichten; dit park is geprojec teerd om het zoogenaamde Nieuwe Diep, een uitgestrekt binnenmeer bij Zeeburg, dus in de onmiddellijke nabijheid van de zoogenaamde Indische Buurt. Water en land zouden een gezamen lijke oppervlakte hebben van ruim 100 hektaren. In het park zijn eenige vijvers ge projecteerd, terwijl mede ruimte is ge reserveerd voor eenige kleine gebouwen. Tevens zou het in het voornemen van B. en W. liggen den verbindings- dam van Zeeburg naar Schelling- woude, in dezen dam liggen de Oranjesluizen, te doen beplanten, zoodat er eene uitgestrekte en aange name wandeling zou ontstaan van het nieuwe park naar het bosch aan de overzijde van het IJ. Het is te hopen, dat B. en W. het gemeentelijk plan niet naar een verre toekomst zullen verwijzen, in verband met de vorstelijke aanbieding, welke, naar verluidt, dezer dagen van parti culiere zijde bij hen ingekomen is. Eenige vermogende ingezetenen zouden namelijk aan het gemeentebe stuur hebben meegedeeld, dat het in hun voornemen ligt aan de gemeente een park ten geschenke te geven, ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van Neerland's onafhankelijk heid in 1913. Uit Den Haag is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht een in woner van Tilburg, die zich te 's Her togenbosch ten nadeele van een te 's-Gravenhage gevestigde onderneming heeft schuldig gemaakt aan oplichting, door het doen verzilveren van coupons, waarvan hij wist dat ze waardeloos waren. Te Bovenknijpe is Zondagmorgen de eerste vrouwelijke predikant uit ons land mej. A. Zernike van Amsterdam aan de Doopsgezinde gemeente verbonden door ds. Wartena, predikant te Heeren veen naar aanleiding van Eph. 3 14a en 16, en des middags heeft de nieuwe leerares haar intreq gedaan met den tekst Jer. 31 33b en 34a. Een groot aantal belangstellenden van Heerenveen en elders was opgekomen om getuige te zijn van deze belangwekkende ge beurtenis. Te Rucphen, bij Rosendaal, heeft een acetyleengas-ontploffing plaats gehad in de R. K. kerk, juist onder den dienst. Met een hevigen knal sprong de gas houder uit elkaar, het gebouwtje, waarin het toestel was geplaatst geheel ver nielende. De pastoor en koster bekwamen vrij ernstig letsel. De kerkgangers bleven ongedeerd. Een dronkaard, die heel wat keertjes in zijn leven in een van de politie- bureau's op een brits zijn roes uitge slapen had, werd Zaterdagavond weer in kennelijken staat naar het bureau aan de Kattenburgergracht te Amster dam gebracht. Volgens voorschrift keek een van de dienstdoende agenten op de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2