De opstand in China. Oorlog tussehen Italië en TnrWjo. Het Nowaja "Wremja verneemt, dat de diplomatieke betrekkingen tussehen Rusland en Perzië afgebroken zijn. De beide gezanten blijven echter voorloopig de een te Teheran en de ander te Petersburg. Het ultimatum, door de Russische regeering aan de Perzische regeering gesteld, was niet binnen den gestelden termijn beantwoord door Perzië; de door Rusland geëischte satisfactie was uitgebleven, en de breuk is nu van dien aard geworden, dat Rusland dwang maatregelen gaat nemen. Een troepenmacht van 4000 man voetvolk, ruiters en artillerie welke in Kaukasië was saamgetrokken, gaat over de Perzische grens. De Russen brengen acht stukken geschut en ver scheidene machinegeweren mee. De bestemming der Russische macht is Kaswin. Het is niet de eerste maal dat die Perzische stad Russische troepen binnen haar muren krijgt. Een vorige maal kwamen de Russen echter niet om de Perzische regeering te dwingen, doch „om de orde te handhaven". Dat was in de dagen van den burgeroorlog. De opmarsch zal ditmaal niet beperkt blijven tot Kaswin. Mocht de Perzische regeering hardnekkig blijven en de geëischte voldoening niet spoedig ge ven, dan zal de Russische macht naar Teheran doorgaan. Het spreekt vanzelf, dat nu de Rus sen overgaan tot actief ingrijpen in Noord Perzië, de zaak met het aanbieden van verontschuldigingen door Perzië niet meer zal zijn af te doen. De Rus sen komen dan natuurlijk met eischen om schadeloosstelling voor de genomen moeite en ook met de vordering, dat waarborgen voor de toekomst worden gegeven. Zoowel het begrip „schade loosstelling" als het begrip „waarborg" zijn in dit verband rekbaar. Dat zal Perzië tot zijn schade moeten onder vinden. Alleen, kan het tegen Rusland natuurlijk niet op; en de voornaamste buiteulandsche geïnteresseerden bij den status in Perzië zullen niet in verzet kunnen komen. Immers, Turkije heeft elders de handen meer dan vol, Duitsch- land heeft naar algemeen wordt aangenomen zich met Rusland ver staan over de Russische politiek in Noord Perzië, en Engeland zal zich wel weten schadeloos te stellen voor even- tueele voordeelen, door Rusland in het noorden van Perzië te behalen, door zelf aan het zuiden des lands te knab belen. Er zijn trouwens reeds Britsche troepen geland in Zuid-Perzië; en het heet, dat er meer zullen volgen. Blijkbaar acht Rusland het oogenblik gekomen om over te gaan tot het plukken der rijp geworden Perzische vrucht. Nadat de inval van den ex- Sjah Mohammed Ali in Perzië, welke had plaats gevonden met oogluiking der Russische autoriteiten, mislukt was, en nu de benoeming en de werkzaam heid van Schuster en de houding van het Perzische parlement duidelijk lieten zien, dat Perzië streefde naar volledige opheffing der Russische voogdij, wilde men te Petersburg niet langer weifelen. De Russische couranten schrijven op zeer dreigenden toon; haar raadgevin gen komen hierop neer, dat er nu maar eens flink moet worden doorge tast. Uit Teheran wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind Er kan geen kabinet gevormd worden, omdat niemand minister wil worden. De ongerustheid in toonaangevende kringen wordt verhoogd door het be richt, dat de vroegere Sjah met troepen bij Semnan, eenige dagreizen van Te heran, zou staan. Het Parijsche Journal laat zich zeer pessimistisch uit over het Russisch- Perzische conflict. Het blad meent, dat men het gewicht van dit conflict niet te hoog kan schatten. Het is een groot avontuur, dat daar begint op een oogen blik, dat het Italiaansch-Turksche con flict den vrede in het Oostelijk Europa bedreigt en dat de opstand in China een toestand vol dreigende onzekerheid in het Verre Oosten heeft geschapen. Zondagavond is te Lissabon de alge- meene bakkersstaking afgekondigd. Daardoor is den ganschen nacht Lissa bon het tooneel van een broodoproer geweest. De bevolking, die den stakers vijandig gezind is, poogde overal haar broodvoorraad in te slaan en daartoe werden de winkels bestormd en leegge- kocht of door het plebs leeggeroofd. Een bakkerij is verbrand. Botsingen met de politie kwamen voor. Vele per sonen zijn gewond en vele gevangen genomen. De overheid heeft voorzorgen genomen en de regeering heeft een be sluit uitgevaardigd om het brood van buiten af vrij binnen te voeren. Zij waarborgt vrijheid van arbeid. Van Oporto is per trein brood ontboden. een artikel van Ewald Banse over de militair-geografische gesteldheid van Tripoli wordt herinnerd aan de moei lijkheden, die de geulen in het terrein, de weds of oeïdan, die zich na zware regens plotseling met kokende berg- stroomen kunnen vullen, voor de krijgs verrichtingen kunnen opleveren. En nu is een telpgram uit Tripoli gekomen, dat vermeldde, hoe het water in een van die weds, de Medzjoeïn, tengevolge van de aanhoudende regens zoo sterk gezwollen is, dat het de Italianen van hun zuiderfront terug heeft gedreven. De Medzjoeïn komt van den Dzjebel en zijne bedding stond loodrecht op de verdedigingslinie der Italianen bij Boe- miliana. Het plotseling in een woe denden stroom veranderde kreekje heeft de Italiaansche verschansingen wegge spoeld en in een grooten plas herscha pen en daarna zijn weg door de stad tot aan zee vervolgd. „De troepen zoo heet het verder in het telegram zijn verplicht geweest, om achteruit te gaan en hun stellingen achter Boemi- liana te vestigen. Het slechte weer ver klaart de werkeloosheid van de Ara bieren". De bergstroom heeft het pompstation van Boemiliana buiten het bereik van de Italianen gebracht en de groote troe penmacht moet dus zoo goed als al haar water, gelijk haar proviand, over zee aangevoerd krijgen. Maar ook de ver binding over zee heeft van het slechte weer te lijden. In het bovengenoemde artikel van Banse heeft deze reeds in het licht gesteld, hoe dikwijls het in den winter voorkomt, dat de gemeenschap van de zee met de stal verbroken wordt. Hij schreef: „Het pompstation bij Boemi liana is ten eenenmale onvoldoende voor het leger. De tankschepen moeten het water onophoudelijk uit Italië aan voeren. Hoe nu echten als hij de winter stormen het binnenloopen in de haven twee of drie weken lang onmogelijk is, wat eiken winter geregeld eenige malen voorkomt? Dan kan men in Tripolitanië eene groote sterfte verwachten, ook omdat de mondvoorraad van de troepen voor bijna 80 pet. van buiten af aan gevoerd moet worden." In verband met het bovenstaande is het van belang in een telegram uit Italiaansche bron uit Tripoli te lezen „Het slechte weer houdt op zee en land aan. De oorlogsschepen en stoomschepen hebben hun ankerplaats moeten ver laten en zee moeten kiezen." Wat baat het den Italiaanschen bevelhebber al, dat hij tussehen de dertig- en veertig duizend man om en bij Tripoli be schikbaar heeft, nu het slechte weer de krijgsverrichtingen en het oprukken belemmert, de oorloggschepen, die met hun artillerie de landmacht moeten steunen, naar zee terugdrijft; nu zijn eerste zorg moet zijn, het expeditie- leger aan mondkost en water te helpen. De moeielijkheden van de Italianen zijn pas goed begonnen. VrijwilHg naar Jehof zullen terugtrek-1 ken, waar hun aller veiligheid het best zou zijn gewaarborgd. Intusschen zou het Vóórparlemeut, aangevuld met afgevaardigden uit de opgestane provincies, te Peking kunnen bijeenkomen om een beslissing te ne men over de vnag of China een keizer rijk zal blijven of een republiek zou worden. Narir het heet weigert het hof, naar Jehol te vertrekken. Er is een toenemende partij onder de Chineezen, die aandringt op de tus- schenkomst van het buitenland. Echter wantrouwt men Engeland, vanwege zijn verbond met Japan, terwijl de invloed van de overige mogendheden niet aan zienlijk genoeg wordt geacht. PlaatNeMik lieuwN, Bij besluit van den minister van En geland en Wales (John Burns) moeten daar, van 1 Januari 1912 af aan, de dokters aangifte doen van gevallen van longtuberculose. De Times verneemt uit Peking, dat Joeansjikai generaal Toeantsjitsjoean heeft benoemd tot onderkoning van Hoenan en Hoepe en hem heeft op gedragen, de regeeringstroepen aan te voeren teneinde de opstandelingen bij Hankou te onderwerpen. De opstande lingen weigeren n.l. elk vergelijk met de regeering en blijven aandringen op wegjaging van de Mantsjoedynastie. De Daily Mail verneemt uit Peking dat de positie van Joeansjikai hachelijk is geworden en dat er in den boezem van het nieuwe kabinet oneenigheden zijn uitgebroken. De onderhandelingen tussehen de leiders der regeeringstroepen en de op standelingen bij Hankou hebben vol komen schipbreuk geleden. De toestand van de regeeringstroepen voor Hankou is hachelijk. Vele soldaten weigeren te vechten of loopen over naar de rebel len, tal van officieren plegen zelfmoord. De opstandelingen hebben de macht op de Jangste in handen en beletten alle scheepvaart van de Chineezen op de rivier. Naar de Daily Telegraph uit Peking verneemt, gaat daar het gerucht, dat Japan met Engeland en Rusland on derhandelt over een gemeenschappe lijke gewapende inmenging in China. Joeansjikai heeft laten bekendmaken, dat de opstandelingen te Hankou een aanval hebben uitgevoerd in den rug der regeeringstroepen. Er ontstond een hevig gevecht. De opstandelingen wer den met aanzienlijke verliezen terug geslagen. Blijkens een te San Francisco ont vangen telegram wordt de Amerikaan- sche vloot in den Stillen Oceaan ge mobiliseerd, waarschijnlijk om naar China te worden gezonden. Naar luid van een telegram uit Tientsin heeft de Amerikaansche ge zant te Peking den Amerikaanschen burgers in het binnenland van China bevolen, hun plaatsen van vestiging te verlaten en zich naar de tractaathavens te begeven. De Tripolitaansche winter begint den 't welk beoogt dat het Keizerlijk hof Italianen leelijke parten te spelen. In met de prinsen en den Regent zich Werkendam. Zaterdagavond 1.1. had de heer J. Drievoet, meester-vleesch- houwer alhier, nog iemand in zijn winkel geholpen, waarna hij zich plotseling onwel gevoelde en kort daarop het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. IBene<Ien-Eaiig;straat. In den hooihandel bestaat geen groot vertier. Wel werken af en toe de persen, maar de goede animo wordt feitelijk gemist. Toch wordt er wegens het bestaand gebrek nog wel eene verandering ten goede verwacht. Rog- gestroo wordt zeer druk gekocht. Men be steedt voor eerste soort hooi f 18 a f 19, mindere kwaliteiten f 15 a f 17, schraal pershooi f 11 a f 12 en stroo f 11, alles per 500 kg. lteso|)en. Maandagmorgen had me juffrouw J. v. D., een vrouwtje van ruim 200 pond, het ongeluk van den zolder te vallen. Bewusteloos werd ze door de buur vrouw opgenomen. Na een kwartier her kreeg ze 't bewustzijn terug; gelukkig kwam ze er heelhuids af. Het glas, dat ze in de hand hield was ongeschonden. Door met zijn fiets te kort te draaien aan een bocht, had G. G. alhier het onge luk te vallen en in een sloot terecht te komen. Spoedig was hij op 't droge en kwam met de schrik en een nat pak vrij. Ectfldl. J.l. Zaterdagavond gaf de fanfare „Nooit Gedacht" hare le uitvoering. Niettegenstaande het ongunstige weer was de zaal goed gevuld. Hoewel slechts kort geleden met moeite tot stand gekomen, werden de verschillende nrs. goed gespeeld en ook de voordrachten met applaus begroet. Namens donateurs en het publiek werd door den heer H. Bos de directeur, de heer F. Jonkers uit Veen, en de werkende leden dank gezegd voor het genotene en ook aan de voordragers voor de komische voordrach ten en de wensch uitgesproken, dat meer dere dergelijke avonden zouden worden aangeboden. Geen wanklank werd noch onder, noch na de uitvoering vernomen, wat wel niet j anders te verwachten was, want de beoefe ning der schoone kunsten verzacht de zeden en laat den mensch niet toe ruw te zijn. ticertrulileiiberg. Door den Raad dezer gem. is in zijne vergadering van 17 dezer o. a. besloten toe te kennen eene bijdrage van f 25 aan de Hanze, een idem van f 25 aan de harmonie „Apollo" en vast te stellen eene verordening ex. art. |114bis der gemeentewet op het beheer der gemeentelijke acetyleen gasfabriek. I llceuwen. De begrooting dezer gemeente voor den dienst 1912, is door Ged. Staten bij hun besluit van 16 Nov. j.l. G no. 188, goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 8530,62£. roederliemert (N.z.). Maandag 20 Nov. was het 50 jaar geleden dat door wijlen baronesse Van Nagell de naaischool werd opgericht. Deze nuttige inrichting waarvan de Wed. De Kuijper reeds vele jaren de leiding heeft staat thans onder protectie van baronesse Van Wassenaer. Woensdag zal dit gouden feest met de leerlingen gevierd worden. (Z.z.). Trots de verwoede jacht, welke op de mollen gehouden wordt, schijnen er toch weer een groot aantal te zijn. Een mollen vanger ving Maandag op de Doorn- waard 34 stuks. Berekend tegen 12 cent per vel bracht hem deze jacht ruim f4 op. (Welseind). Hoewel het in den aard- appelhandel bijzonder slap is, werd Vrijdag j.l. alhier een schip geladen met bestem ming naar Den Haag. 1 )e partij bestond uit blauwen en bonten en men besteedde f 3 per H.L. Raatiisdonk. Op de gehouden publieke aanbesteding van de vergrooting der schoenfabriek van de heeren J. v. d. Westen Zonen was laagste inschrijver de heer A. RooversZwaans te Waspik voor f 1310. Raamsdonksveer. Naar wij uit goede bron vernemen zal dr. Hoijing zich binnenkort als gemeentearts te Roermond vestigen, terwijl dr. Lips van Waspik naar RVeer komt. In het hotel „De Witte Leeuw" van den heer A.. P. de Reijer alhier is eene sociëteit opgericht met 20 leden. Tot be stuursleden zijn gekozen de heerenG. v. Suijlikom, penn., H. Zijlmans, secr. en H. Simonis, voorz. Sleeuw|)k. Voor de lichting 1912 zullen uit deze gemeente 10 lotelingen wor den ingelijfd voor de nat. militie en wel 7 bestemd ter volledige oefening en 3 voor korte oefening. Sprang;* L.l. Vrijdag had het 5-jarig dochtertje van J. K., toen zij in de gang uitgleed, het ongeluk, haar been te breken. Door den ontboden geneesheer werd een verband aangebracht. Veen. Door den landbouwer B. al hier, werd op de paardenmarkt een veulen afgeleverd voor den hoogen prijs van f260. Wel een bewijs, dat dit dier een goed soort vertegenwoordigt. De prijs van de zoete melk is een cent gedaald, en wordt thans 8 cent per liter besteed. De boeren welke reeds een contract hadden gesloten, ontvangen 9 cent. Er is gecontracteerd voor de levering tot de maand April. lYaspik. Donderdag liep van de werf der scheepsbouwmeesters P. en A. Ruijtenberg alhier, met goed gevolg te water de stalen sleepkaan genaamd „Hortense", groot 550 ton, gebouwd voor rekening van schipper J. Vercammen te Retheij (België.) De kiel zal worden gelegd voor een sleep kaan van dezelfde grootte voor schipper Em. Wijckmans te Rumpst (België.) IVijk Dagelijks worden door den agent Schouten alhier, ongeveer 1600 liter zoete melk afgeleverd. De melk is bestemd voor een boterfabriek te Rotterdam. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Op alle markten was de aanvoer van rundvee in de laatste dagen zeergroot; het aantal kooplieden hield daarmede gelijken tred. Overal was zóóveel melk- en jong vee aangevoerd, dat de handel niet bijzonder vlug kon zijn. Er bleef veel onverkocht, vooral in de mindere qualiteiten. Men besteedde de volgende prijzen: Melkkoeien f 150 f 245, neurende f 130 k f 235, guste f 140 f 240, pinken f60 k f90,kalveren f12 f40, biggen f k f drachtige zeugen f 50 k f 65, drachtige gelten f 30 a f 50, schot telingen f 13 f 24, vette varkens 56 k 60 ct., voor uitvoer 54 Èt 58 ct., vette kalveren 50 k 60 ct. per KGgewicht na slachting, vette schapen f 15 4 f 24, luxe-paarden f 540 k f 655, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 k f 450, 2e kwaliteit f 215 k f 330, twee-en-een-halfjarige f 190 k f 265, ander- halfjarige f i, f per stuk. Meuw magazijn te Waalwijk. Door den heer De Groot is in het huis, vroeger bewoond door den heer Bierlaagh, gevestigd een magazijn van Heeren- en Kinderconfectie, genaamd de „Adelaar". Het mooie winkelhuis is op practische wijze voor deze zaak ingericht. Alles in den winkel is in afdeelingen opgeborgen en de etalage geeft een overzicht wat in deze zaak te koopen is en tegen welke prijzen. Het geheel geeft een indruk of men in een grooten winkel in Rotterdam of Amsterdam is. Zelfs is ook gezorgd voor ten paskamer. Zeker voorziet het magazijn dan ook in een be hoefte, en zullen vooral ook de bewoners der omliggende gemeenten in dezen winkel hunne inkoopen gaan doen. (Zie verder advertentie in dit nummer). Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Vrijdag 17 Nov. 1911, 's avonds te 7.30 ure. Agenda. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Rekeningen 1910 en begrootingen 1912 Godshuizen. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1912. 4. Circulaire Gedep. Staten jaarwedden Burgemeester en Secretaris. 5. Ingekomen stukken. Voorzitter: burgemeester Honcoop. Secretarisde heer H. J. van Eggelen. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering van 24 Oct. j.l. voorgelezen, welke door den Raad on veranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De heer Prins brengt namens de com missie van onderzoek rapport uit over de rekeningen 1910 en begrootingen 1912 der Godshuizen. Spreker zegt alles nauwkeurig in orde te hebben bevonden. De Voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeiïngen. De heer Van Andel, zitting hebbende in de commissie tot onderzoek der gemeente- begróoting voor 1912, zegt, dat de commissie den indruk heeft gekregen, dat, hoewel de gewone uitgaven met f1500 zijn gestegen, de Hoofdelijke Omslag, volgens B. en W., toch niet behoefde te worden verhoogd. Spreker prijst het wijs beleid en zuinig financieel beheer van 't Dag. Bestuur, maar stelt namens de commissie voor, den Hoofde- lijken Omslag met f 500 te vprhoogen en alzoo te brengen op f 3500, dan was er altijd nog geld disponibel, wanneer de Raad voor noodzakelijke uitgaven kwam te staan. Nu was met dit voorstel der commissie een gevoelige snaar bij den Voorzitter aan geroerd. Het dag. bestuur acht de begrooting in orde en wil van geen verhooging weten We hebben thans geen geld méér noodig, misschien in 1913 zei de Voorzitter. Maar als er dan eens iets buitengewoons voorvalt repliceerde de heer Van Andel. Waar zullen we 't dan vandaan halen? Wat zou er in onze kleine plaats zonder industrie kunnen gebeuren, hernam de burgemeester. Elke post is geraamd. Ik vind het een verkeerd systeem. Velen brengen met moeite hun aandeel in den Hoofd. Omslag op. De heer Veerman wil deze kwestie laten rusten tot de vaststelling van de begrooting. Aldus wordt besloten. De heer Van Andel informeert wanneer de herstelling van de klinkerbestrating, aan vangende bij den heer Verhoeven, een aan vang zal nemen en of de Kaaimuur ook in 1912 ook eene herstelling zal ondergaan. De Voorzitter deelt mede, dat de onkosten aan de M. U. L. O. en de rioleering, bij het huis van dr. Oerlemans zooveel uitgaven vorderden, dat deze herstelling niet vóór 1912 zal kunnen geschieden. Wat de restauratie der kaaimuren betreft, deze was vertraagd, doordat de aanlegplaats dringende herstelling behoefde. De sterke stroom op dat punt der Maas had het zand tussehen de steenen losgewoeld. Thans is er klei opgebracht in de verwachting van gunstig resultaat. De heer Van Andel vroeg verder, wat het Kroondomein heeft geantwoord in zake de verbetering van de groote Demertsluis z.g. Bromsluis. De Voorzitter zegt, het dag. bestuur is van meening, dat deze sluis geen gemeente eigendom maar domeingoed is, evenmin als de wallen. Ook de poorten behoorden er toe, maar we mochten ze afbreken. De rent meester heeft gevraagd ot er ook subsidie van de gemeente bij restauieeren kan ver strekt worden, maar-daarvoor ben ik niet te vinden. Bovendien is mijns inziens deze sluis zóó sterk, dat ze nog eeuwen kan bestaan. Nadat de periodieke verhoogingen van den stads-architect en den veldwachter v. d. Wiel met f 50 zijn toegestaan, vraagt de commissie voor de beide vaste stadswerk- lieden (in stede van f 0.50 per week volgens B. en W.) voor Van Balkom die een gezin heeft eene verhooging van f 1 per week en voor den ongehuwde een van 50 cent per week. De Voorzitter zegt, de menschen hebben nooit om verhooging gevraagd. De heer Van Andel: ze durfden nietl De een zal al blij zijn, als hij f 0.50 per week méér krijgt. En toornig roept Z.Ed. Achtb. uit: Ik bedrgp niet, hoe de heeren zoo royaal zijn! De Peer De Mol verdedigt het voorstel der commissie en zegt, dat het een feit is, dat vele particulieren wegens den duren tijd de loonen van hun werkkrachten hebben verhoogd. Onze stad als werkgeefster mag thans niet achterblijven. De loonen zijn zoo, laag, dat ze bij de minste gelegenheid on dersteuning noodig hebben. Spreker vindt f 6 per week voor een gehuwd werkman met kinderen veel te weinig, 't Is onmoge lijk daarmede rond te komen. Bij informatie door den heer Van Andel hoeveel dienstjaren de werkman v. B. reeds heeft wordt de Voorzitter ongeduldig en met stemverheffing zegt Z.Ed. Achtb.Hoe min der hoe beterIk heb zelf iemand in dienst hoelang weet ik niet hij kan wekelijks, f 4 krijgen als hij heengaat. Doch de heeren schijnen niet om de oude spreuk te denken „Zet de tering naar de nering." Meer dan 30 jaar heb ik ze toegepast en als 't er zoo naar toe moet, zullen we binnen enkele jaren een berooide kas hebben. De heer Prins acht het weekloon te laag en is voor verhooging. De tijden zijn zoo duur. De menschen kunnen er niet mee toekomen. De heer Vos is van een tegenover gestelde meening en zegtvelen zouden blij zijnjwinter en zomer f 1 per dag te hebben. Het voorstel der commissie in rondvraag gebracht werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de beide Wethouders en Vos. Van Balkum krijgt dus f 7 en Bruijsters belast met verzorging op Zondag van het paard f 7.50. Zoo viel er door de naastenliefde deze vier raadsleden een warme zonnestraal in de kille woning eens armen daglooners. De heer Van Andel wijst op het feit, dat alhier geen bizondere commissie van toezicht op het lager onderwijs bestaat en noodigt B. en W. uit tot een voorstel om zoodanige commissie in te stellen. De Voorzitter erkent de goede bedoeling des heeren Van Andel, om de taak van het Dag. Bestuur te verlichten, doch B. en W. vinden deze taak niet te zwaar en achten zoodanige commissie overbodig. De heer Prins zegt acht jaren lid van den gemeenteraad te zijndoch dat in al dien tijd geen rapport van B. en W. als school commissie is ingekomen. De heer Veerman zegt, dat in zijn jonge jaren alhier zoodanige commissie bestond. Spreker vindt het een goed idee. Bovendien is het onderwijs de laatste jaren met reuzen schreden vooruitgegaan. Jonge menschen zullen meer op de hoogte zijn. Ik heb, evenals B. en W., slechts het gewone meer uitgebreid lager onderwijs genoten (uitge zonderd de heer v. E.) In deze commissie zou spreker wetenschappelijk ontwikkelde mannen zitting willen doen nemen. De Voorzitter is er ook tegen uit een financieel oogpunt. We hebben reeds een leerplichtwetcommissie, 't Kost alles geld. De heer Van Andel zegt, nu er geen voor stel van B. en W. te verwachten is tot instelling eener schoolcommissie, in een volgende vergadering een voorstel dienaan gaande te zullen indienen. Ook trekt spreker zijn voorstel tot verhooging van den Hoofd. Omslag namens de commissie in nu B. en W die verhooging geheel overbodig achten. De begrooting wordt thans met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f24.971, waaronder buitengewone uitgaven f 4000, hoofdzakelijk voor het beschoeien van de Demer, en on voorziene uitgaven f 135.06. Na voorlezing van de circulaire van Ged. Staten tot regeling der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris geeft de Voor zitter te kennen,' dat geen wijziging in be volkingscijfer of levensstandaard heeft plaats gehad, waardoor verhooging van jaarwedde noodzakelijk is. Z.Ed.Achtb. kan best met zijn salaris rondkomen (algemeen gelach) en de Secre taris ook. De heer Van Andel: het advies van B. en W. is dus voor geen salaris verhooging? Dat vinden we uitstekend! Ingekomen stukken: Besluit Ged. Staten inhoudende goedkeu ring verhuring grond aan den heer Leeste- maker. Idem goedkeuring wijziging gemeente- begrooting 1911. Idem goedkeuring bestuur en beheer der Godshuizen. Idem goedkeuring wijziging verordening v. d. God-huizen. Idem goedkeuring heffing schoolgeld. Dankbetuiging mej. Kramer, onderwij zeres, voor vergoeding handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren. Na de gewone vraag van den Voorzitter wordt deze interessante vergadering gesloten. Jammer dat er zoo weinig publiek aan wezig was. Du choc des opinions jaillit la vérité Kerknieuws. Werkendam. De Zaterdag 1.1. ge houden stemming voor 3 notabelen der Ned. Herv. Kerk, alhier, had den volgenden uitslag. Van de 72 uitgebrachte stemmen, vereenigden de volgende heeren de achter hunne namen staande stemmen op zich:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2