De opstand in China. Oorlog tusschen Italië en Turkije. men aanneemt, uit het erts radium te kunnen bereiden voor ten hoogste een derde van de kosten, die het winnen van radium uit pekblende vereischt. Een ontploffing heeft Vrijdagmiddag na schafttijd plaats gehad in de groote fabriek van lijnkoeken der Bibby-maat schappij te Liverpool waar een personeel van 600 man werkt. Een hevige knal werk gehoord. Iedereen in het gebouw wierp zich op den grond. De vloeren spleteu in alle richtingen. Helle vlam- menschichten schoten uit de spleten omhoog en bereikten het dak, dat wegge slagen werd. Een regen van steenen en baksteenen, op schrikwekkende wijze vergezeld van menschelijke lichaams- deelen, viel in de straten en op de ge bouwen neer. Tegelijk met de ontploffing verlichtten de vlammen de vensters van het gebouw geheel. Toen de brandweer aan kwam snellen, zag men menschen aan de vensters staan, terwijl het vuur achter hen woedde. Vele dappere red dingen werden door middel van de red dingstoestellen uitgevoerd. De geneesheeren en verpleegsters togen spoedig aan het werk en de na burige hospitalen waren snel gevuld met gewonden, waarvan er velen, naar verwachting, niet zullen genezen. Het is onmogelij k het totaal der dooden en gewonden te schatten, doch tot dus ver zijn 80 gewonden naar de hospitalen gevoerd; 38 dooden zijn naar het lijken huis gebracht, waar hartverscheur nde tooneelen onder de achtergelaten betrek kingen plaats vonden. De ontploffing wordt toegeschreven aan het gebrekkig werken van een machine, die onder de werklieden den bijnaam had van den „duivel." Men vreest, dat behalve de doodeu en gewonden, die reeds zijn vastgesteld, nog vele lijken onder de puinhoopen der Bibby-fabriek liggen. De moord op den gymnasiast August Winter, jaren geleden te Konitz ge pleegd, is sedert dien onopgelost ge bleven, maar van zekere zijde als ritueele moord tegen de Joden uitgespeeld. Te Laurahütte is nu de commissionair Braulich als verdacht van bedoelden moord in hechtenis genomen op aan wijzing van zijn thans van hem ge scheiden vrouw, die aangifte bij de justitie te Beuthen deed. De vrouw verklaart, dat haar man kort nadat de moord gepleegd is, van Konitz naar Simianowitz was verhuisd en meermalen de bijzonderheden had medegedeeld van den moord, welke door hem zou ge pleegd zijn. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat het gerucht gaat, dat er geheime besprekingen gaande zijn tus- schen de Ohineesche regeering en Japan. Het doel van Japan zou wezen, van China de opdracht te erlangen om zelf standig in China op te treden, dus zon der dat de andere buitenlandsche mo gendheden daarin gekend worden. Nog andere geheime onderhandelingen zijn, naar het heet, gaande, en wel tusschen Rusland en Japan. Die onder handelingen hebben betrekking op Mantsjoerije en Mongolië. De Times verneemt uit Peking, dat de Britsche beambten, in dienst bij het Peking-syndicaat dat de mijnen in Honan ontgint, bij den Britschen gezant te Peking het verzoek hebben gedaan om bewaking door 150 man Britsche troepen, teneinde die beambten in be scherming te nemen tegen muitzieke koelies of onbetrouwbare Chineesche soldaten. De Britsche gezant heeft afwijzend op dat verzoek moeten beschikken maar Joeansjikai had hem de verzekering gegeven, dat de Chineesche regeering alle noodzakelij ke maatregelen zal nemen ter bescherming van de blanken in dienst van het Peking-syndicaat. Het Waiwoepoe heeft ambtelijk be kend gemaakt, dat de aanvoerder der regeeringstroepen voor Hankou gemeld heeft, dat de regeeringstroepen eenige forten hebhen genomen, en dat de ver overing van Hanjang spoedig kon wor den verwacht. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering de vorige week in het geheim twee duizend Mantsjoe-soldaten, evenals zes stukken geschut het paleis heeft laten binnengaan. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de opstandelingen Nanking gedeeltelijk veroverden, nadat hun batterijen op den Tijgerheuvel de kanonnen van de regeeringstroepen, die in stelling waren gebracht op den Leeuwenheuvel, hadden tot zwijgen gebracht. Het Nowoje Wremja verneemt uit Woetsjang, dat de bevolking zeer op wonden is tegen de Duitschers, wegens een leverantie van geweren. Met moeite slechts gelukte het aan de regeerings troepen te voorkomen, dat 3 Duitsche officieren werden gelyncht. De Duitsche consul te Hankou heeft den Duitschen gezant te Peking ver zocht de wacht voor dè concessies te versterken. Aan alle consuls heeft gene raal Li een protest doen toekomen tegen het leveren van materiaal voor een brug door Duitsche firma's. Het mate riaal is den revolutionairen in handen gevallen150 buitenlanders zijn uit Tsjoentsing gevlucht uit vrees voor de anti-vreemdelingenbeweging. De Duitsche gezant heeft van den vertegenwoordiger van de Chineesche regeering in Sjantoeng teruggave ge- eischt van 7 millioen taël, die vroeger van Duitschland werden geleend. Naar aanleiding van de berichten over de wreedheden, om en in Hankou gepleegd door de regeeringstroepen, heeft het Vóór-parlement een onderzoek laten instellen. Een commissaris werd uitgezonden om poolshoogte te gaan nemen, die bij terugkeer een rapport uitbracht. De Agence d'Extrême Orient meldt, dat in bedoeld rapport verklaard wordt, dat de commissaris Hankou gedurende 6 dagen heeft zien branden. De stad is uitgestorvenzelfs geen hond ot geen kip vindt men er meer. De haat van de plaatselijke bevolking tegen het regeeringsleger is intens. In de straten der stad liggen enkel lijken. De soldaten hebben zich aan allerlei uit spattingen schuldig gemaakt. Zij hebben vrouwen geschoffeerd en verder overal gemoord en geplunderd. Er is enorm gestolen, en geen volk zou in het land van een vijandelijk volk op zoo barre, gruwelijke manier hebben huisgehouden. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal Anzeiger geseind Maandag werd in de schatkist op het ministerie van financiën een tekort van 1,800,000 gul den ontdekt. Van den dief geen spoor. Uit Konstantinopel seint de correspon dent van de Lokal-AnzeigerVolgens een bericht, dat ter bevoegde plaatse ontvangen moet zijn, hebben de Turk- sche troepen bij Tripoli een nederlaag geleden. Zij werden gedwongen terug te trekken. Tenten, schietvoorraad en kanonnen moesten op het slagveld wor den achtergelaten. De Temps verneemt, dat Frankrijk, Oostenrijk-Hongarije en Duitschland zich hebben aangesloten bij Ruslands verzet tegen het sluiten van de Dar- danellen. Het Italiaansche Nieuwsagentschap zegt, dat Italië aan Rusland alle noodige geruststelling heeft gegeven. Italië wil de openbare meening in Turkije tref fen door in de Aegeïsche Zee op te treden, zoodra het in Tripoli overwon nen heeft. I'laMtNcllik f%Ti**uw$. lleusdcii, 29 Nov. Met 1 Januari wordt de klerk der poste rijen en telegraphie 2e klas, de heer J. J. Overeem alhier overgeplaatst naar Am sterdam. Ofschoon niet van kwaadaardigen aard heerscht hier vooral onder jeugdige kinderen de kinkhoest. Op de R. C. bewaar school alhier waren reeds zooveel leerlingen aangetast, dat deze school verleden week gesloten is. Bij de op j.l. Vrijdagavond gehouden verkiezing van twee ouderlingen en een diaken werden uitgebracht 62 stemmen van de 91 stemgerechtigden en wel voor ouder ling op den heer H. Prins, aftredend, 56 stemmen, den heer G. van Everdingen, 36 stemmen, die beiden gekozen zijn. Nog verkreeg de heer H. v. Wijk 19 stemmen en de overigen waren verspreid. Voor diaken werd een gelijk getal stem men uitgebracht en verkregen de heeren G. van Everdingen 25 stemmen, H. van Herwaarden 17 en C. A. Baijens 16 stemmen. Aangezien de heer Van Everdingen zijne benoeming tot ouderling direct had aange nomen, zal nu eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. van Her waarden ea C. A. Baijens. De heer A. J. van Weijnsbergen, op zichter bij 's Rijks Waterstaat alhier, is met 1 Januari a.s. in gelijke betrekking over geplaatst naar Amsterdam. ltesofjen, Mej. Leemhuis, onder wijzeres aan de Chr. Bewaarschool alhier is na een verlof van drie maanden, wegens ziekte, weergekeerd. Mej. Grans, die gedu rende hare afwezigheid hare betrekking heeft waargenomen, gaat weer naar Dor drecht. Tijdens de voetbalmatch, Zondag j.l., tusschen R. A P. en B. V. C. had een R. A. P. speler het ongeluk een hard schot tegen zijn bril te krijgen. Het glas drong in zijn linker ooglid. Hevig bloedend moest hij 't voetbalveld verlaten. Drimmelen Zondag, 26 dezer, mochten de echtelieden J. v. Drimmelen en P. C. v. d. Velden, den dag herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Zaterdag werd hun namens de in gezetenen een geschenk in geld overhandigd. Zondag bracht de harmonie van Made het paar een serenade, terwijl 's avonds de zang- vereen. eenige stukjes ten beste gaf. De oudjes waren door deze blijken van belang stelling zeer getroffen. s-Gravemoer. De heer J. A. Tave- nier, hoofd der openbare school alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht voor een hoofd der school te Hooge-Zwaluwe. De rederij kers vereeniging „Oefent U Zeiven", zal op Donderdagavond 30 dezer, hare eerste winteruitvoering geven in de zaal van den heer J. Kuijpers. De laatste weken worden hier weder allerlei baldadigheden uitgehaald. Sinds de afkondiging der nieuwe algemeene politie verordening op 7 Nov. zijn, benevens eenige niet te noemen kwajongensstreken, eerst eene ruit in het gemeentehuis uitgeboemd, daarna een paar straatlantaarns van hunne branders en bollen beroofd en Zondagnacht in het machinegebouw van het raadslid M. verscheidene ruiten ingedrukt, natuur lijk alles door onbekenden, terwijl Maan dagmiddag, toen eenige brooddronken schip- persgasten voor de gesloten deur van het café van L. kwamen, eenvoudig eene ruit werd uitgestooten. Men zoekt, zooals dit wel op meerdere dorpen gaat, verband tusschen deze laag heden en de nieuwe strafverordening, die misschien volgens sommiger oordeel de vrijheid te veel aan banden legt. Iledel- Ten behoeve van de oprichting eener christelijke school is een legaat van f 1000 ontvangen. Heesheeil. Met genoegen vernemen we, dat onze dorpsgenoot K. Verdonk is benoemd tot kantonnier aan het Dron- gelensch kanaal, standplaats Cromvoirt. Meeuwen- Overeenkomstig het raadsbesluit is door Ged. Staten dezer pro vincie, de rekening dezer gemeente over 1910 vastgesteld, de ontvangsten op f 8462,64R de uitgaven op f 7873,874, al- zoo met batig slot van f 588,77. Naar wij vernemen zijn Ged. Staten niet ingegaan op een voorstel van den Gemeenteraad alhier, tot verhooging van de jaarwedden der Wethouders, zulks ter bezuiniging der uitgaven. De heer Burghout, hoofd der school alhier, is thans in het bezit gekomen van de z.g. Reizende Bibliotheek der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. De daarin bevindende boeken kan men voor één cent per deel ter lezing bekomen; de leerlingen kunnen dus hiervan profiteeren. Hïederhemert Door den grooten aanvoer aan de Bredasche suikerfabriek blij ven de bieten aan groote hoopen liggen. Alleen hier te Well, Ammerzoden en Hedik- huizen zijn 14 millioen K G. bieten, welke per schip verzonden moeten worden. In tegenwoordigheid van den burge meester en mevrouw werd het 50-jarig bestaan der naaisehool feestelijk herdacht. De kinderen werden gul onthaald. Jammer, dat de Beschermvrouw dezer vereeniging, baronesse Van Wassenaer, door ziekte ver hinderd was. Van deze halve eeuw heeft de wed. De Kuijper 31 jaar en haar moeder 19 jaar aan het hoofd dezer nuttige instel ling gestaan. Oudlicusdeil. Hetjachtveld schijnt hier bijzonder wildrijk te zijn. Op de laatst gehouden drijfjacht op de goederen van den heer Verhoeven werden behalve een groot aantal hazen, ook veel faisanten, patrijzen en snippen geschoten. Itiiailisdonk. Op de in het hotel „De Witte Leeuw" gehouden vergadering der landbouwvereeniging werden de aftre dende leden tot bestuursleden herkozen. Ontvangen was over 't boekjaar 1 Oct. 1910—'11 f 18222,484, uitgegeven f 18187.874, zoodat er dit jaar een batig slot is van f 34.62, 't welk met het saldo van 1910 f 250,35 een bedrag in de kas vormt van f 284,97. In het pakhuis werd verhandeld voor f 1567.974. Maandag werd alhier tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer M. C. J. Zijlmans, groot industriëel te R'veer. Op de in het hotel „De Witte Leeuw" gehouden vergadering der Raamsdonksche IJsclub werden gekozen: Tot secretaris de heer J. Ph. Peter, tot commissaris de heer A. Oome (Oosterhout) en tot baan-commis- saris de heer H. Scherp (Geertruidenberg). Sprang. Zaterdagavond kwam de Chr. werkliedenvereen. „Bid en Werk", afd. Sprang, van het Ned. Werkliedenverbond, in vergadering bijeen. Na opening door den Voorzitter, het behandelen van ingekomen stukken, werd het woord gegeven aan het lid J. Genuit, die tot onderwerp had ge kozen: „De Christelijke vakorganisatie als middel ter oplossing der sociale kwestie". Na de vraag beantwoord te hebben „Hoe is deze sociale kwestie ontstaan en welke oorzaken zijn voor haar ontstaan te vinden", ging spreker na van hoe een groot belang het is, welke middelen moeten worden aan gewend om tot een goede oplossing te komen. De middelen vallen in tweeën uiteen en wel in: wat de taak der overheid in deze is, en wat het particulier initiatief in deze heeft te doen. Op de taak der overheid ging spr. niet in, doch stond in den breeden stil bij wat het particulier initiatief had te doen, daar dit zich uit in christelijk sociale actie, die uiteen valt in chr.-soc. actie in het alge meen, door middel van chr.-soc vereenigin- gen, zooals „Patrimonium", bij de patroons zooals de patroonsvereen. „Boas", en van de zijde der arbeiders in christelijke vakorgani satie. Is de taak der algemeene sociale ver- eenigingen, zooals P., meer op het terrein der beginselen, de Chr. vakorganisatie richt zich meer op de praktijk, vandaar al gaat het langzaam dat de Chr. arbeiders tot het inzicht komen dat in vereeniging de kracht schuilt om zich tegen de voor hen zoo noodlottige gevolgen van de kapi talistische ontwikkeling van het bedrijf en de desorganisatie op het terrein van den arbeid, te weer te stellen en hun bedreigd bestaan te verbeteren in de erkenning en vaststelling hunner rechten en de verbetering der arbeidsvoorwaarden. Zoo kwam het tot oprichting van Chr. vakvereenigingen. Alsnu behandelde spr. de vraag „Is het streven der arbeiders om verbetering in hun maat schappelijke positie te brengen dan iets bepaald Christelijks, zoodat daarvoor be slist Chr. vakorganisaties noodig zijn." Uit de beantwoording liet spr. op zeer duidelijke wijze uitkomen, dat dit een on mogelijkheid was, daar de socialisten den klassenstrijd voeren en de z.g. neutrale ver- eenigingen meer en meer naar het socialisme gaan overhellen. Spr. was de meening toe gedaan, dat, wilde de chr. vakorg. meer en meer in beteekenis winnen, dat alle arbeiders in ééne chr. vakorg. moesten worden onder gebracht, daar anders de eenheid in krachten te verbrokkeld bleef. Door de oprichting van het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland (April 1908) is aan die verbrokkeling een einde gekomen. Deze oprichting is voor de Chr. vakbe weging een feit van beteekenis. In zijn peroratie wekte spr. alle leden van Patr. op in deze hunne roeping te verstaan en zoo zij nog geen lid waren, zich bij de Chr. vakvereen., die voor de leerbewerkers in deze gemeente is, aan te sluiten. In onze streken is het vooral onder de Protestant- sche arbeiders nog zoo treurig met de or ganisatie gesteld. Moge dat spoedig anders worden. Laten de leden van P. in deze voorgaan, daar deze reeds meeleven met de algemeene sociale beweging. Treed dan onomwonden toe om alzoo mee te werken aan de oplossing der sociale kwestie en mee te helpen arbeiden tot heil onzer maat schappij. Op deze inleiding volgde een levendige discussie, waarna de voorzitter een woord van dank sprak voor datgene wat ons, èn door de inleiding èn door 't debat ten ge- hoore Was gebracht. Waspik. Zondag j.l. werd alhier in de zaal van den heer P. van Dongen eene uitvoering gegeven door de tooneelclub der drankbestrijdersvereeniging „St.-Bartholo- meus".Opgevoerd werden „De kwade Geest" en „Hannes de Duivelbanner". Beide stuk ken werden prachtig gespeeld en hadden een groot succes. Na afloop keerde dan ook iedereen zeer voldaan huiswaarts. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Capelle op Zaterdag 25 Nov. j.l. des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer A. L. Sneep. De Voorzitter heet de leden welkom en opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1. Een schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 21 Sept. j.l. G. no. 167, le afd. Ie bur., houdende bericht van ontvangst der verordening, bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet. 2. Besluit van H.H. Ged. Staten dezer provincie d.d. 21 Sept. j.l. G no. 182, 2e afd. Ie bur. waarbij is goedgekeurd de gemeente- begrooting voor 1912. 3. Afschrift van het besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 28 Sept. 1911 G no. 261, 2e afd. le bur., bij welk besluit de rekening dezer gemeente over 1910 definitief is vastgesteld. 4. Het proces-verbaal van kasopneming, gedaan bij den gemeente-ontvanger op 23 Sept. j.l., en waaruit blijkt, dat boeken en registers ordelijk zijn bijgehouden en het vereischte bedrag in kas aanwezig was. 5. Een adres van de Nederlandsche ver eeniging tegen de prostitutie, inzake het maken van verordeningen betreffende be strijding van ontucht. Op voorstel des Voorzitters worden al deze stukken aangenomen voor kennisgeving. 6. Een adres d.d. 5 Sept. 1911 van de afbeelding „Langstraat" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers verzoekende de salarieering der onderwijzers te willen herzien. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten, aangezien een grondige herziening der jaarwedden in deze gemeente bereids heeft plaats gehad, dit adres aan te nemen voor kennisgeving. 7. Een missive van H. H. Ged. Staten dezer provincie d.d. 26 Oct. 1.1. G no. 214, waarbij wordt verzocht van advies te dienen of verhooging der jaarwedden van den Bur gemeester en den Secretaris noodzakelijk is. Wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten te berichten dat er geen termen aanwezig zijn tot verhooging der jaarwedden. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat Aletta de Bruijn te Vrij hoeven-Cappel bij haar adres d.d. 17 Nov. j.l. wegens vertrek uit de gemeente afschrijving heeft verzocht van haar aanslag in den hoofdelijken omslag. Aangezien adressante op 5 Sept. 1.1. uit deze gemeente is vertrokken wordt het ge vraagde met algemeene stemmen verleend. Vervolgens zegt de Voorzitter dat Burg. en Weth. in verband met een bij hem in gekomen adres van de inwoners op de Hoogevaart alhier, den Raad voorstellen om te besluiten tot het doen aanbrengen van straatverlichting op de Hoogevaart, en wel 7 lantaarnpalen te plaatsen op afstanden zooals door den Voorzitter nader wordt uiteengezet. De Raad besluit daarna met algemeene stemmen bedoelde straatverlichticg te doen aanbrengen, terwijl na eenige discussie en na stemming blijkt dat de stemmen staakten of er wel 8 lantaarnpalen geplaatst zullen worden. Tevens wordt met algemeene stemmen besloten: le. aan de landbouwvereeniging Capelle, Vrij hoe ven-Cappel en Sprang gratis des noodig verwarmd en verlicht, een lokaal van de openbare lagere school in de Nieuw- straat" beschikbaar te stellen voor het laten geven van een landbouwwintercursus; en 2e. den tuin bij de school in de Nieuwstraat te vergrooten met circa 4 aren van het aan grenzend perceel bouwland, omdat het tegen woordige hoofd der school, de heer J. Ben- jaminse, zeer gaarne een grooter tuin zou hebben. Voorts worden de voorwaarden vastge steld voor de openbare verpachting der opbrengst van het kaai- en havengeld over 1912; en wordt besloten enkele posten der gemeentebegrooting van 1911 af- en over te schrijven, waarna aan de orde wordt gesteld punt 8 der agenda: benoeming lid van het algemeen armbestuur, in de plaats van G. M. Verheiden, die aan de beurt van aftreding is. Op de door Burg. en Weth. opgemaakte aanbeveling zijn geplaatst de heeren: l.G. M. Verheijden, aftr., 2. A. J. de Roon. Na stemming blijkt, dat G. M. Ver heijden is herbenoemd. Ten slotte worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden dér stembureaux voor eventueele verkiezingen van leden van den Raad, van de Provinciale Staten en van de Tweede Kamer en van leden van de Kamer van Arbeid, Schoenmakersbedrijf, in 1912. Daar niets meer in openbare zitting te behandelen is en geen der leden het woord meer verlangt, wordt overgegaan in ge heime vergadering voor behandeling van punt 11: vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag, dienst 1911. Verslag der gemeenteraadsvergadering van 's-Gravemoer, op Vrijdag 24 November 1911. Afwezig is de heer C. Mouthaan. Na open ng dezer vergadering worden de no tulen. van 18 Oct. j.l. gelezen, ongewyzigd vastgesteld en geteekend. De voorzitter deelt mede, dat de verorde ning ingevolge art. 19, lett. e. der lager onderwijswet bij besluit van Ged. St. van 26 October 1911, G no. 140, is goedge keurd; dat door Ged. St. is goedgekeurd het tweede kohier van den hoofdelijken omslag bij besluit van 2 Nov. 1911, G no. 42; dat Ged. St. den 26 Oct. 1911, G no. 139, hebben afgegeven een bericht van ont vangst der algemeene politieverordening en der verordening ex art. 178 der gemeente wet (bouwverordening); en dat bij schrijven van 26 Oct. 1911, de heer H. Versteeg Thz. verklaart zijne herbenoeming als lid van het algemeen armbestuur aan te nemen. Op de gemeentebegrooting over 1912, hebben Ged. St. bij schrijven van 9 Nov. 1911, G no. 204, eene nota van aanmerkingen gezonden. Dit college wil, dat daarop nog een post worde uitgetrokken voor premie tot verzekering tegen ongevallen van den veldwachter, doch de vergadering oordeelt daaraan op het oogenblik nog geen gevolg te moeten geven. B. en W. vragen en verkrijgen voorts machtiging om tot verkoop van klei en mest te kunnen overgaan. De voorzitter deelt mede, dat in bewer king zijn eene instructie voor den opziener der algemeene begraafplaats, voor de onder wij zeres en de gemeentearts, welke instruc- tiën eerlang ter goedkeuring en vaststelling zullen worden aangeboden. Aangezien dit wellicht de laatste verga dering is, die dit jaar staat gehouden te worden, onvoorziene omstandigheden voor behouden, stellen B. en W. voor nog over te gaan tot de benoeming van een stem bureau voor het volgend jaar. Gekozen worden de heeren Versteeg en Kielen, als derde lid de heer A. Beunis; plaatsver vangende leden de heeren Verhagen en Mouthaan, als derde lid de heer Loeff. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze vergadering. Ltipaiocw. In den boezem der tuin- en landbouw vereeniging te 'sGravemoer zijn eenige vragen gerezen, die in een openbare bijeen komst door de heeren Van den Broek en Van der Grift, onderwijzers van den tuin- bouwcursus, werden beantwoord. Als middel tegen de preivlieg en uienmot werd aanbevolen in plaats van stalmest eens kunstmest te gebruiken en daarbij wat opgeloste chilisalpeter niet te vergeten. Ter bestrijding van den knol voet bij kool soorten werd geraden het land van onkruid, vooral herik, zuiver te houden, op koolland geen erwten te verbouwen, de planten vooraf nazien, den grond diep omwerken en flink bekalken en oppassen voor bacterieën uit groenvoer in den te gebruiken stalmest; in België wordt ook wel gier aangewend, vermengd met petroleum. Als invloeden van hooge waterstanden werden aangegeven gebrekkige ademhaling der planten en ontwikkeling van minder waardige planten, het opvriezen, verdroogen, verkeerde scheikundige werking, als verzu ren, lage temperatuur, moeielijke bebouwing, vervuiling, enz. van het land en bij ooftteelt het ontstaan vaD wortelrot en als een gevolg ook kanker. De meeste gronden hier werden beter geschikt geacht voor groentecultuur dan voor ooftbouw. Volgens de daarvan bestaande statistiek werden de resultaten van het gebruik van rijksserum tegen de muizen-en rattenplaag wel gunstig geacht over het geheel. Aangezien bessenstruiken ondiep wortelen moeten deze niet diep geplant worden en kon de struikvorm boven den stamvorm worden aanbevolen. In verband met de latere beweiding van een boomgaard moet de lengte voor hoog- stammen op ongeveer 1.80 M. gerekend worden. Als nadeelige invloeden van het hout gewas om de landerijen werden genoemd grondverlies, schaduw, voedselverlies, waar voor misschien de els eene uitzondering maakt als verzamelaar van stikstof, berg plaatsen van onkruid, enz. De voordeelen zijn dat het een mooi effect geeft^ dat de vogels er in huizen en dat het van sommige zijden als windschut dienen kan. Wanneer het land in den winter onder water staat, heeft dit voorzeker een zeer nadeeligen invloed op de bemesting. Kaïnietbemesting in het voorjaar werkt wel datzelfde jaar, maar kan door de daarin voorkomende chloor in sommige gevallen nadeelig werken; daarom deze mest liever in den herfst aan te wenden. Volgens spreker heeft de maan geen in vloed op de planten, noch op het uitzaaien, noch op het plukken van appels, maar alle aanwezigen waren het daarmede niet eens. Eindelijk werd de bemesting van den boomgaard met beer eenzijdig genoemd; daaraan moet patentkali en superphosfaat worden toegevoegd. Het was een leerrijke avond. Met onver deelde aandacht werden de sprekers door de vele hoorders van het begin tot het einde gevolgd, waarom de heer D. Smits, voorzitter der vereeniging, zich tot tolk maakte van alle aanwezigen om de sprekers hartelijk dank te zeggen voor hunne wel willendheid, met verzoek dat^zij eens spoedig weder zouden optreden. Kerknieuws. Capelle. Op Vrijdag 1 Dec. a.s. des namiddags van 143 uur, zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk al hier, de verkiezing plaats hebben van 3 notabelen, 2 wegens periodieke aftreding en 1 wegens overlijden. Spraiig. A.s. Donderdag zal bij den uitgang van het Gereformeerd kerkgebouw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1911 | | pagina 2