Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. SIGAREN, S. Varossieau. Krjitstraat 308a, Tel Int. 94, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3113Zaterdag 3 Januari. BIJVOEGSEL. Oorlog tusschen Italië en Turkije. De opstand in China. Codp. Stoomzuivelfabriek „OF HOOP TAN ZE0EN", HEUSDEN, ENGSTRAAT. UMD van ALT^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Ad verten tiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Uit Tripoli wordt volgens de National Zeitung naar Rome gemeld, dat de Italiaansche vliegtuigen hun opstijgin gen weer hebben hervat en aanmerkelijke troepenmachten in de omstreken van de stad hebben gesignaleerd. Uit Rome wordt aan de National Zeitung geseindVoor Tripoli zijn reeds 120,000,000 lire uitgegeven. De staatskas beschikt nu nog over 480,000,000, zoodat een oorlogsleening, zelfs al beantwoordt de loop van den oorlog niet aan de verwachtingen, niet noodig zal zijn. Het Giornale d'Italia bevat de vol gende bijzonderheden van zijn corres pondent te Tripoli: De door de Arabieren verstrekte in lichtingen zouden doen gelooven, dat in het Turksch Arabische kamp een aanvallende beweging voorbereid wordt tegen ODze linies. De schermutselingen of liever de in den laatsten nacht ge wisselde geweerschoten schijnen deze inlichtingen te bevestigen. Het is zeker, dat de vijand van Garian de enkele stukken geschut heeft laten komen, waarmede de Turken dit punt versterkt hadden. Ofschoon een gedeelte van vroeger reeds gemobiliseerde troepen nog te Napels wacht, verneemt de correspon dent van de Frankf. Ztg. te Milaan, dat ook het 11de en 30ste regiment infan terie op voet van oorlog gebracht worden. Montagu, de Engelsche luitenant die uit het Turksche kamp te Londen is teruggekeerd, lijdt aan dysenterie. Ter wijl hij doodziek in het hospitaal van AïnZara lag, wierp een Italiaansch vlieger bommen op dat gebouw, ofschoon de Roode Halve Maan op het dak ge- heschen was. Een groot aantal Arabie ren werden dientengevolge gedood of gewond. Aan de Liberté wordt uit Rome ge seind, dat de door de Italianen tot 31 December bij de verschillende gevech ten geleden verliezen 1800 man be dragen. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de staat van zaken aller- kritiekst is: op tal van plaatsen zijn de revolutionairen weer aanvallend op getreden. De verklaring van de Russische re geering, dat er geen Russische troepen in Mongolië en Toerkestan zullen door dringen, wordt te Peking dubbelzinnig geacht. De Mongoolsche prinsen wape nen tienduizenden manschappen. De Mongoolsche prinsen hebben de Mantsjoe prinsen gemeld, dat zij geen president van een republiek China zouden erkennen. Naar de N. Y. Herald uit Peking verneemt is een oorlog tusschen Noord en Zuid-China onvermijdelijk. Uit Petersburg wordt aan de Lokal Anzeiger geseind, dat in Mongolië een hoogst verwarde toestand dreigt te zul len ontstaan, daar Zuid- en West-Mon golië zich naar het voorbeeld van Noord- Mongolië onafhankelijk willen verklaren. Men verwacht, dat tusschen deze drie nieuwe onafhankelijke gebieden spoedig oneenigheid en oorlog zal uitbreken. Het Berliner Tageblatt teekent hier bij aan: „Het einde zal dan natuurlijk interventie van Rusland zijn!" Te Lantsjou, de hoofdplaats van de provincie Kansoe, waar de regeerings- gedelegeerde Wantweitse naar de op standelingen is overgeloopen, hebben nu ook 700 soldaten, die het arsenaal bewaakten, gemuit. De bevelhebber is naar Kaiping gevlucht, vanwaar hij naar Tientsin seinde, dat de muiters het voornemen hadden het spoorweg verkeer te verhinderen. Te Thrais, in het departement der Seine, zijn gisterennacht een 90-jarig rentenier en zijne 60-jarige dienstbode gruwelijk vermoord, waarna de daders zich met 25.000 francs aan goud en eenige voorwerpen van waarde uit de voeten gemaakt hebben. Woensdag heeft het in Turkije zoo zwaar gesneeuwd, dat het internationaal spoorwegverkeer gestremd is. Ook het te^foonverkeer van Konstantinopel met Europa is door de sneeuw verstoord. Uit Tandzjer wordt aan de Echo de Paris gemeld, dat de Rifstammen be sloten zijn den veldarbeid ditmaal ge- geheel te laten liggen en het gansche jaar aan den strijd tegen de Spanjaar den te wijden. De zoogenaamde vloedgolf, die Zon dagnacht te Folkestone is waargenomen, blijkt veroorzaakt door de storting der Abbotsklippen tusschen Folkestone en Dover. Deze aardstorting geldt voor de omvangrijkste, die sedert 1810 is voor gekomen. Men raamt de massa in zee gestorte rots en aarde op een millioen ton, die over een lengte van vierhon derd meter een dam in zee vormt. Er worden nog meer aardstortingen ver wacht. De Fransche spion, kapitein Lux,welke in een gevangenis te Glatz (Duitschland) zat opgesloten, is daaruit ontvlucht. Hij had zijn vlucht zorgvuldig voorbereid, zelfs levensmiddelen opgezameld en zijn kolenschop en tang tot wapenen inge richt. De Matin zegt de geschiedenis van de ontvluchting uit Glatz te hebben vernomen en vertelt dan eerst, dat de Fransche kapitein niet zijn woord had gegeven, dat hij niet ontsnappen zou en dan, dat hij geen Duitschen mede plichtige gehad heeft. Het waren Fran sche officieren geweest, die Lux uit de vesting hadden helpen ontsnappen, welke op 30 kilometer afstand van de Oostenrijksche grens ligt, hem pakken kranten hadden gestuurd, waarvan hij de touwtjes zorgvuldig bewaarde, en lijvige boekdeelen, uit welker dikke banden hij Duitsch geld en platte vijlen te voorschijn had doen komen, in 't geheel ongeveer 500 mark en vier vijlen. De Fransche officieren hadden ook een geheime briefwisseling met hem gevoerd door middel van een bijzondere soort inkt, welke eerst bij verwarming zichtbaar wordt. Op deze wijze waren 2 ontvluchtingsplannen in zijn handen gekomenhet eene voerde naar Rus land, het andere naar Italië. De Kerst dagen schenen zich voor de ontsnapping het beste te leenen, een ontsnapping, welke niet zonder gevaren was. Twee binnendeuren moesten worden doorge broken, een ijzeren stang doorgevijld. Dan zou de touwladder, die uit do bindtouwtjes was samengesteld, den ge vangen officier den 5 meter hoogen vestingmuur af moeten helpen, waarna hij door tuinen en over andere hinder palen heen eindelijk voor een traliehek van 2 5 meter hoogte zou komen te staan, dat sterk belicht was en door een schildwacht werd bewaakt. Hier kon hij bij de minste ontdekking gevaar loopen van doodgeschoten te worden. Maar de Franschman had het geluk met zich en kwam bij de automobiel, die hem op een op het ontvluchtingsplan aan gegeven punt stond op te wachten, en waarmede hij in korten tijd aan de Oostenrijksche grens was. Kapitein Lux is Zondag over Milaan te Parijs aangekomen. De Fransche minister van oorlog heeft aan kapitein Lux, die voor eenige dagen uit de vesting van Glatz ontsnapt is en thans te Parijs vertoeft, order ge geven zich aan alle hem ter eer op touw gezette betoogingen te onttrekken. Er waren van verschillende kanten in schrijvingen geopend om den officier geschenken aan te bieden en er waren plannen gevormd om hem in feestelijke bijeenkomsten te vieren. Kapitein Lux heeft voor al het eerbetoon bedankt. De jonge Fransche taalleeraar, die ervan verdacht wordt kapitein Lux bij zijn ontvluchting te hebben geholpen, is in Frankenstein gevangen genomen. BINNENLAND. De minister van binnenlandsche zaken noodigt in de Stct. de besturen van de vereenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1912 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijks subsidie, uit, hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei, tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften, over eenkomstig welke de verzoekschriften, enz. van de plaatselijke en daarmede gelijkgestelde vereenigingen behooren te worden ingericht, zijn kosteloos aan het departement van binnenlandsche zaken te bekomen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Uit goede bron vernemen wij, dat de regeering en de spoorwegautoriteit met elkaar in verbinding zijn getreden naar aanleiding van het vermoeden, dat er plannen bestaan hebben daden van sabotage op den spoorweg te plegen. Een feit moet het zijn, dat verschillende lijnen door de politie streng bewaakt worden en ook vanwege den spoorweg dienst zelf een bijzonder wakend oog op den weg en de werken gehouden wordt. Een feit is het verder, dat Dinsdag avond 2 dezer op den verbindingsweg tusschen het Centraalstation te Utrecht station Maliebaan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor de treinenloop tusschen Utrecht-Centraal- station en Utrecht-Malibaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arn hem over verkeerd spoor moesten loopen. Voorts vernamen wij, eveneens uit een geloofwaardige bron, dat een spoor wegbeambte van uit het Zuiden des lands de autoriteiten moet hebben ge waarschuwd. Onder het spoorwegpersoneel zelf loopen verschillende geruchten. Zoo werd van die zijde verteld, dat de mi nister en de directeur-generaal der staatsspoorwegen dreigbrieven moeten hebben ontvangen, welke brieven gepost waren te Bodegraven. Deze geruchten moet men echter laten, voor wat ze zijn, namelijk niets meer dan geruchten. Als lijnen, die bewaakt worden, worden bepaaldelijk genoemd de lijnen Arn hemAmsterdam, BoxtelNij megen en UtrechtLeiden. Waarschijnlijk is het echter, dat alle lijnen bewaakt worden. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben, naar de Zw. Ct. meldt, on verlaten deerlijk huisgehouden te Oude Avereest. Bij verschillende landbouwers werden hekken uitgelicht en in de sloo- ten geworpen, veestallen losgemaakt, waardoor dit vee op verschillende plaat sen moest worden opgezocht en aan de school werden ruiten en de pomp ver nield. Ook de pastorie der N. H. Kerk aldaar werd niet vrijgelaten, de hekken van de afrastering werden uitgetild en over de tramlijn geworpen, benevens andere voorwerpen op de lijn gezet, welke de machinist echter opmerkte en verwijderde. Later werden die voorwerpen opnieuw op de lijn gelegd, wat evenwei wederom door den machinist werd gezien. Ook een treinontsporing te Avereest, waar een steen op de rails gevonden werd, wordt aan deze personen toegeschreven. Met den luchtballon de „Rotterdam" heeft men Woensdag, onder commando van den heer Chr. A. C. Nell een weten schappelijke vaart ondernomen van Zeist uit. De ballon steeg om 11 uur 25 op en verdween reeds na vier minuten op 550 M. hoogte in de dikke wolkenlaag, die men eerst op 1700 M. te boven kwam. Het bleek toen dat hoogerop een tweede wolkenlaag lag, in welke de ballon na vrij veel ballast-gebruik op 2900 M. hoogte kwam. Hier viel wat sneeuw en nam men een tempe ratuur van vier graden vorst waar. Het gelukte, met opoffering van vrij veel ballast, iets hooger dan 3000 M. te komen, zonder dat de bovengrens der tweede wolkenlaag bereikt werd. Met het oog op de mogelijkheid van regen onder de wolken en de nog voorhanden ballast moest men besluiten niet hooger te stijgen. Om 2 uur begon de daling, die verder zeer geleidelijk verliep. Nadat gedurende de geheele vaart boven de wolken niets van het land gezien was, kwam om 2 uur 30 de ballon op 650 M. hoogte boven de zee onder de wolken uit en bemerKten de luchtreizigers, dat zij in een bergachtige streek waren terecht gekomen. Vijf minuten later landde de ballon vrij vlot op een klein weiland in de nabijheid van Latrop, dat ten zuiden van Arnsberg in het Sauerland ligt. In 3 uur 10 minuten had de ballon een afstand van 240 K.M. afgelegd. Ergens in Brabant had, zoo vertelt het Huisgezin, eene familie een varken geslacht en zou daarvan met de feest dagen eens heerlijk smullen. Men had het varken goed ingezouten, om het voor bederven goed te bewaren. Korten tijd daarna kwam men tot de ontdekking dat men in plaats van zout fijne suiker gebruikt had. Zoodoende was er een groot gedeelte van het vleesch onbruik baar geworden. Tijdens afwezigheid van de bewoners is er te Velp, bij Arnhem, ingebroken in de woning van den rentmeester E. B., op Klein Biljoen. De dieven ver schaften zich toegang tot de woning door tegen een veranda op te klimmen en toen een ruit van een slaapkamer in te drukken. De geheele woning is doorzocht; in het kantoor zijn uit een schrijfbureau de sleutels van de brand kast genomen, die daarmede is geopend. Nadat er een bedrag van ongeveer f5000, waaronder een bankbiljet van f 1000, uit gestolen was, werd de brandkast weer gesloten. De heer B. is tegen inbraak verzekerd. In het gezin van W. H. E. te Haarlem zijn twee dochters na het eten van appel moes, van droge appeltjes bereid, ziek geworden. Ook de hond, die ook van de appelmoes gehad heeft, werd ziek. Er wordt aan vergiftiging gedacht. De resten van de moes, de pan, waarin ze gekookt werd, en een monster appelen zijn in handen gesteld van den directeur van den keuringsdienst. Dinsdagavond heeft, op de zoogenaam de Tachtig bunder onder Ambt Harden- berg een geduchte snijpartij plaats ge had. Drie jongelui, een zekere Timmers, een Gedeke en eenTeunisaen, hebben tal van wonden gekregen, zoodat oogenblik- kelijk geneeskundige hulp uit Den Ham moest worden ingeroepen. Ook de kleeren van de verwonden zijn erg ge havend. De daders zijn bekend. Voor een paar weken ging een 18- jarig meisje uit Heerenveen elders lo- geeren en keerde niet terug. Bij onder zoek is thans gebleken, dat zij met haar verloofde op reis gegaan is naar Indië, met een stoomboot van de Rotterdamsche Lloyd. Namens de ouders is telegrafisch haar terugkeer gelast. Donderdagochtend vroeg is aan het station Maarsbergen G. v. H., een on gehuwde man van ongeveer 60 jaar uit Veenendaal, toen hij, uit een trein ge stapt, zich in de richting van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komenden trein ge grepen en overreden. Levenloos werd hij onder den trein weggehaald. De politie van Doorn stelt een onderzoek in, of dit ongeluk aan eigen schuld dan wel aan gebrek aan voldoend toezicht moet worden toegeschreven. Als vermoedelijke dader van den moordaanslag op W. van N. uit Geffen, die Maandagavond te Nuland-Geffen met een steekwond in den rug is ge vonden, is aangehouden zekere J. G., van beroep landbouwer. De loestand van den gewonde is veel beter. De laatste weken worden het platte land en de kleinere steden van Noord- Brabant bewerkt door een oplichter, die oudheden aan den man tracht te brengen. Hij dient zich meestal niet aan als koopman, maar als iemand, die in Duitschland werk wil gaan zoeken en nu, om aan geld te komen, genoodzaakt is eenige erfstukken van zijn familie te verkoopen. Verscheidene liefhebbers van oud heden, o. a. te Bergen-op-Zoom, Etten, Leur en elders, werden het slachtoffer van den jongen man. Bij den officier van justitie te Breda is tegen den bedrieger een klacht in gediend. Een paardenkoopersfamilie en een Zigeunerstroep, die Maandag nog te zamen duchtig het Nieuwjaarsfeest vier den, doch overigens vijaudig gezind zijn, geraakten dien avond onder de nawer king van hun merkwaardig feest, slaags aan de boorden van den Amstel. Een tweede grootere troep paardenkoopers, aan de overzijde van den Amstel ge kampeerd, spoedde zich naar het tooneel van den messenstrijdgelukkig bleef het door het intijds ingrijpen van de Watergraafmeersche politie bij één ge wonde aan beide zijden, die door een padvinder verbonden werd. Den gan- schen avond en een deel van den nacht bleef het rumoerig aan de Weesperzijde en uit vrees voor een hernieuwd nachte lijk gevecht bleef de versterkte politie surveilleeren. De Tel. verneemt, dat van de per sonen, die bij de tusschen de bewoners van eenige woonwagens aan den Amstel geleverden veldslag gewond werden, zekere G. B., een Nederlander, vrij ernstig is. Men achtte zijn toestand zelfs levensgevaarlijk. Een van de Duitschers heeft eene ernstige hoofdwond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Een andere Duitscher kreeg een sabelhouw op het hoofd, ter wijl een derde, een Zigeuner, met een stuk ijzer een klap heeft opgeloopen. Deze laatste bevindt zich aan het politie bureau te Watergraafsmeer. Men houdt hem voor een van de aanstokers van de vechtpartij. Tot dusver zijn in verband met het Zigeunersgevecht aan den Amstel nog geen arrestanten voor deu officier van justitie geleid. Eigenaardig is het te vermelden, dat in een van de woon wagens gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer f 6000 gevonden zijn en dat aan bankpapier omstreeks f 5000 aanwezig was. De vier Zigeuners, die Dinsdag door de politie te Watergraafsmeer waren gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Hunne wagens blijven echter onder politiebewaking. ADVERTENTIEN. Ciendere». KOTER. IA 4 AS. Gerechtigd tot het voeren van het Riikohotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.70 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Ondergeteekende brengt het ge achte publiek ter kennis, dat hij voorhanden heeft een mooie sor teering Prijzen van f 0.50, f 0.60, f 0.75 en f 1 het kistje van 25 stuks. DESSERT-SIGAREN f 2.—, verpakt in kistjes ïl 20 stuks; verscheidene soorten 5, 4, 3, 2£, 2 cent en minder. Puike Java-IAoflie 64 ct. p. halve Kg. id. No. 1, 68 SPIIiilEkUIIE.l: Alle werkdagen van 93 uur. 's Zondags van 121 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5