De opstand in China. Oorlog tussehen Italië en Turkije. heeft Védrines alle bestaande snelheids records geslagen. Hij vloog zeer laag, mooi streek hij met de vleugels van zijn vliegtuig langs de toppen der mas ten, die de baan afbakenen. Hij bereikte sommige oogenblikken een snelheid van 145 K.M. 177 M. per uur. Na een uur gevlogen te hebben had hij 142 K.M. 430 M. afgelegd. Het oude record stond op naam van Nieuport (129 K.M. per uur afgelegd) en de grootste snelheid in dat uur be reikt was 133 K.M. 136 M. Zondag heeft in Amerika een dwaas den droom van zijn leven verwezenlijkt. Het is zekere John Jay Mc Devitt te Wilkesbarre, die als zwerver, melkboer, politicus enz. na een leven van velerlei lotswisseling een bedrag van 3 a 4000 gulden had bijeengespaard. Die heeft hij er nu in één dag doorgelapt. Het was n.l. zijn ideaal toch ook eens, al was 't maar voor één dag, de sensaties te smaken van millionair te zijn. Daarom moesten de duizenden er in één dag aan. Het programma van den dag was: per extra-trein met vier bedienden naar New York, daar door de stad rollen in een voor één dag gehuurde prachtauto, voor 250 gulden het couvert eten in het Waldorf-Astoria-hotel's avonds in een eigen loge de opera bijwonen; des nachts dure vermaken zoeken, enz. De malle namaak-millionair heeft zijn program afgewerkt. In een dag en een nacht waren de 1500 dollars, die hij had meegenomen, opgemaakt, 's Morgens ontwakende, had hij nog 1.75 dollar over. Toch heeft hij moeite gehad om „zijn millioenen" kwijt te raken. Hét was o. m. noodig 's nachts een paar maal achtereen een duur souper te bestellen. Het grootst was McDevitt toen hij bij een operettevertooning in zijn loge verscheen en daar plechtig plaats nam met zijn dokter, zijn secretaris en zijn oppasser. Nu is zijn geld op, maar de gouden tijd duurt nog wat voort. Want zijn hotel, het Waldolf Astoria, heeft zooveel toeloop gehad van menschen, die McDevitt kwamen bekijken, dat hij er nu nog een dag of wat als gratis eeregast mag blijven. En de spoorweg maatschappij die hem per (betaalden) extra-trein van Wilkebarre naar New- York bracht, was zoo erkentelijk voor de reclame, dat hij een gratis kaartje terug mag komen vragen. De New-Yorkers zullen hem nog een dag of wat als held vieren en gastvrij heid bewijzen. Eu dan is 't voorgoed gedaan met de millionairsglorie. De opzet van de zaak is niet zoo zot, want McMevitt zal zich door het schrij ven van zijn memoires en op andere manieren weer in het bezit van een deol van zijn verspilde gelden trachten te stellen. Door de jury te Caen is barones De Bouvrigny die te zamen met haar zoon haar echtgenoote had doodgeschoten, ter dood veroordeeld. De baron stond bekend als een gentleman, die zich alle moeite gaf, zonder middelen zijn land goed behoorlijk "te beheeren en zijn vier kinderen een goede opvoeding te geven. Wat zijn oudste zoon betreft mocht hij er niet in slagen in dezen degelijke beginselen te ontwikkelen. Het 18-jarige jongmensch had blijkbaar volkomen het ontaarde karakter van zijn moeder, die dronk eu alle slechte gewoonten had. Om zijn tweeden zoon te onttrekken aan dien slechten invloed, had de vader doze naar een kostschool gezonden. Zijn vrouw was daarover zeer geërgerd, omdat het geld kostte, wat voor haar minder drank beteekende. Zij stookte haar zoon Robert op en tot tweemaal toe beproefde zij door vergift haar echtgenoot van het leven te berooven. Maar diens sterk gestel bleek daartegen bestand. Toen nam zij haar toevlucht tot een andere vorm van sluipmoord en schoot op hem toen hij van de naburige stad terugkwam. Zij en haar zoon waren achter struikgewas verborgen. Toen zij zeker wisten dat hun slachtoffer dood was, waarschuwde de zoon de politie. Eerst beschuldigde zij een boer, maar bij het verdere ver hoor geraakte zij verward in haar eigen leugens en eindigde te bekennen. De jury vond voor haar geen ver zachtende omstandigheden en sprak het doodvonnis uit. De zoon werd tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Uit Peking werd 13 dezer gemeld: De kroon heeft na bericht ontvangen te hebben van toenemende troebelen in de provincies, feitelijk tot den afstand besloten en tot zoo spoedig mogelijk vertrek naar Jehol. De Mantsjoeprinsen, het volk en de troepen stemmen met den afstand in, als het eenig mogelijke. In een lang durige vergadering van de hoofden der regeering werden heden enkele der noodige schikkingen getroffen. Telegrammen uit verschillende pro vincies miken melding van gevallen van moord, brandstichtig en vrouwen verkrachting. Honderden vrouwen ple gen zelfmoord om aan een schandelijke bejegening te ontkomen. Het Petersburgsche Telegraaf agent schap te Charbin meldtDe aan den Trans-Siberischen spoorweg (niet ver van het grensstation Mantsjoerija) ge legen stad Chailar is door gewapende Mongolen bezet. Het Chineesche gar nizoen en de Chineesche overheden zijn in de Russische nederzetting ge vlucht. De Mongolen hebben nieuwe overheden aangesteld en zich onafhan kelijk verklaard. Telegrammen uit Sjanghai behelzen, dat 3 transportschepen en 3 kruisers met 3 bataljons infanterie der opstan delingen en 11 kanonnen Sjanghai heb' ben verlaten met bestemming naar Tsjifoe. Meerdere schepen zullen binnen een week volgen. De slachting van tienduizend Mant- sjoes in de provincie Sjensi wordt be vestigd. De Engelsche bladen bevatten een mededeeling van den Turkschen gezant, waarin deze de berichten van den Turk schen minister van oorlog over de neder laag der Italianen bij Homs overbrengt. Volgens die mededeeling zouden de Italianen 200 dooden hebben verloren, waarvan alleen 150 van hun vernietigde achterhoede. De Italiaansche minister van marine heefteen lang verslag openbaargemaakt, dat de commandant van de Italiaansche zeemacht in de Roode Zee hem gezon den heeft over het gevecht bij Koenfida, waarin zeven Turksche kanonneerbooten in elkaar geschoten zijn en een Turksch jacht buitgemaakt is. Koenfida, waar het gevecht geleverd is, ligt aan de kust van Jemen. PIaatsel||k Nieuws. Heusden, 17 Jan. Naar wij vernemen was het Maandag 25 jaar geleden, dat de heer P. A. van Andel, Rijks-ontvanger alhier, zijn loopbaan begon als surnumerair der Ryks-belastingen. Op 15 Januari 1887 benoemd tot Ont vanger te Peize, had hij achtereenvolgens tot standplaats Emmen en Grootegast, om daarna zijne functie in Heusden te aan vaarden. Een nauwgezet ambtenaar, een stipt doch rechtvaardig superieur, een welwillend per soon tegenover het publiek, zijn de alge- meene hoedanigheden van den heer v. A. als rijksambtenaar. In het particuliere leven heeft hij daarbij veel goed gesticht, getuige zijne doortastend heid, alwaar het, als gemeenteraadslid, de belangen der gemeente betrof; maar ook in andere kringen was hij een opbouwend medewerker. Wij hopen, ook in het belang onzer gemeente, hem nog jaren in ons midden te hebben. Dat het geen ijdel praatje is geweest: de afvaart van Heusden naar Amsterdam van de drie stoombooten, behoorende aan de Hollandsche Buurtspoorwegen, is de laatste dagen gebleken. Eene, opmeting is gedaan om te Drunen en te Baardwijk de tram onder door de bruggen te laten doorloopen. Nu is men bezig met de opname alhier. Zooals het afgebakend staat, moet een gedeelte van den wal, toebehoorende aan het Kroon domein, worden afgegraven, eene coupure worden gemaakt in den Hoogen Maasdijk en, met den af komenden grond, een gedeelte der tramhaven worden opgehoogd, om de noodige ror.ding in de tramlijn te verkrijgen. Komt de gewenschte goedkeuring van alle desbetreffende autoriteiten, dan zouden zich alhier vestigen twintig gezinnen. Rekent men elk gezin op vijf personen, dan wordt de bevolking met honderd personen ver meerderd. We hopen zeer, dat alles tot stand zal komen. De ondernemers zouden alles gaarne reeds met 1 Mei in werking zien. Dus er zit eene gewenschte voort varendheid achter. De vorst doet zijn intrede en het bui tenwater begint flink te vallen, zoodat wel dra de aanlegsteigers en bewaarplaatsen der goederen weer watervrij zullen zijn. Zeer ten gerieve van koop- en veehandel. Werkendam Hedenavond zal in de Nutszaal te half acht een specialiteiten gezelschap, onder directie van den heer E. Werij, uit Rotterdam, een voorstelling geven. Andel. De echtgenoote van C. de D. alhier, bezig zijnde met het ophangen van waschgoed, had het ongeluk den vinger aan een roestige spijker te verwonden. Daar de arm later opzwol werd de dokter ontboden, die bloedvergiftiging constateerde. liesof jen. Toen Zondagmiddag J. Jansen bezig was zich in het fietsen te oefenen moest hij voor een hond uitwijken. Hij had het ongeluk te vallen en kwam terecht voor het rijtuig van den heer A. H. van Schijndel. Het paard sprong over den jongen heen, zoodat hij alleen een der raderen over het lichaam kreeg. Kermend werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. De burry van het rijtuig was gebroken, ook waren eenige speilen uit de fiets getrapt. llenedeii-Lan^straat. Alhoe wel voor onmiddellijke behoefte steeds wordt gekocht, is de hooihandel zeer kalm gestemd. Men besteedt voor eerste kwaliteit f 18, afwijkende soorten f 15 en f 16 en schraal pershooi f 11 en f 12 per 500 K.G. De handel in stroo daarentegen is zeer levendig. Bij geheêle scheepsladingen wordt het verzonden. Er wordt thans f 11 f 11,50 per 500 K.G. besteed. Capellc. Dat ook in deze gemeente best vee gefokt wordt, blijkt wel hieruit, dat voor een eigen gefokte kalfkoe van den landbouwer J. van der Hoeven Bz. alhier tevergeefs f 412,50 werd geboden. Wel een bewijs dat Van der Hoeven de kunst van fokken verstaat. Naar we vernemen is onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Kerst, thans onder wijzer aan de Chr. school te Amerongen, als zoodanig benoemd te Kinderdijk. De Werken. Overleed verleden week plotseling op ruim 30-jarigen leeftijd P. van der Stelt alhier, eergisteren over kwam dat W. Vervoorn, aan de Schans, alhier, die 's morgens nog gearbeid had en onder het koken van zijn middagmaal het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. 's Clravemoer. Bij het dagelijksch melkvervoer naar de stoomzuivelfabriek aan het Oosteind trof den landbouwer P. Melsen Maandagmorgen een ernstig ongeluk, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Zijn paard schrok namelijk zoodanig, dat de strengen braken, met het gevolg dat voorts de burrie's van zijn wagen afbraken, de voerman op den grond smakte en de melk kannen hem achterna rolden, waardoor hij zich nog ernstig bezeerde. Hulpvaardige handen kwamen terstond zooveel mogelijk te hulp. De op 18 dezer in de Ger. kerk te houden lezing door ds. A. J. Mulder te Klundert is tot nadere aankondiging ver daagd. Meeuwen. Bij koninklijk besluit van 28 Dec. 1911, is aan deze gemeente eene rijkssubsidie van f 400 toegekend in de kosten van het lager onderwijs. Nederlieiuert, (Noordzijde.) Van lieverlede heeft zich alhier een eigenaardige industrie ontwikkeld. Zeitere G. Oomen, rietdekker, begon enkele jaren geleden riet matten te vervaardigen. Gaandeweg kreeg hij meer afzet voor zijn solide en sterke waar. Thans komt hij met zijn 3 zoons handen te kort, om de bestellingen uit te voeren. In het afgeloopen jaar werden on geveer 10000 matten vervaardigd. Door den hoogen waterstand is de veerdam weder onder gezet. Toch danken we het aan de werking van den Nieuwen Maasmond, dat het water niet als voorheen van dijk tot dijk staat en vele landerijen overstroomt tot groote schade van de land bouwers. Raamsdonk. Zaterdagavond had alhier door de landbouwvereeniging de aan. besteding plaats van 70 H.L. voererwten- Leverancier werd de firma Oerlemans Zonen, te Capelle, k f 7,53 per H.L. Verleden Zaterdag vierde de vereeni- ging „Lang Verwacht", in het café Bouwens, op gezellige wijze z'n jaarfeest. Met 't zingen van vroolijke liederen, het houden van voordrachten, het drinken van een glaasje en, last not least, het gebruiken van een stevig diner, werd de avond genoeglijk doorgebracht. Dezer dagen had de heer M. de Roon alhier, het ongeluk door de gladheid op de brug over 't kanaaltje te vallen, en bezeerde zich de knie zoo ernstig, dat dr. Quirijns hulp moest verleenen. De echtgenoote van den heer J. v. d. Westen, viel eenige dagen geleden door een openstaand kelderluik, en ontwrichtte zich den schouder, zoodat zij zich onder behan deling van dr. Smits heeft moeten stellen. De bevolking' Ider Gemeente bestond op 31 December 1910 uit 3141 mannen, 3143 vrouwen, totaal 6284 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 113 mannen en 89 vrouwen, totaal 202, door vestiging met 121 mannen en 132 vrouwen, totaal 253 en verminderde door overlijden met 71 mannen en 59 vrouwen, totaal 130, door vertrek met 135 mannen en 174 vrouwen, totaal 309. De geheele toename bedroeg alzoo 16 zielen. Het bevolkingscijfer bestond dus op 31 December 1911 uit 3169 mannen en 3131 vrouwen, totaal 6300 zielen. In 1911 werden 37 huwelijken voltrokken. Als levenloos werden aangegeven 6 kin deren. D088UIII. Verleden Zondag, bij het nazien van het gecollecteerde in de Ned. Herv. kerk alhier, bleek dat door een on bekenden milden gever een bedrag van f 150 in den zak gestopt was, dat moest dienen tot plaatsing eener kachel in de kerk. Sprang. Vorige week Vrijdag viel het 3-jarig zoontje van D. N., achter de woning van den metselaar M. in 't Veld, voorover in een met water gevulden kalk put. Door een buurvrouw, die op het hulp geschrei was toegesneld, werd het kind van een anders wissen dood gered. Uit de heden gehouden veetelling bleek, dat in het afgeloopen jaar 115 paar den en 789 runderen aanwezig waren. Zijn de 131 stuks vee minder dan het vorige jaar. Het bestuur der hulpkas, verbonden aan de afd. „Patrimonium" alhier, is saam- gesteld uit de n.v. personen: B. de Rooij, voorz., B. Schiedon, seer., J. C. de Roon, penningm., A. Hoevenaars, administrateur, J. v. d. Schans, H. M. Zwart, C. Bogers en J. Molengraaf, commissaris van toezicht. Neen. Bij den landbouwer B. werd Zaterdag een kalf geboren dat verschillende groote al wijkingen had. Het beest had 5 pooten, waarvan een boven op den rug, ook de staart stond geheel op de verkeerde plaats. Bevolking 1911. Er vertrokken uit deze gemeente 47 personen en overleden 17 totaal 64. Er werden geboren 30 personen en er kwamen 34 personen, samen 64 per sonen. De bevolking uit 926 personen be staande bleef dus dezelfde, 5 huwelijken werden voltrokken. llaahvjjli. Zaterdagmiddag ont stond een begin van brand bij J. v. Delft. Terwijl het bed afgehaald lag kwam er een brandende lamp opvallen; dadelijk stond het bed in volle vlam. Door spoedig toege schoten hulp werd het vuur gebluscht. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De handel in vee is gedurende de laatste dagen vrij stil, in hoofdzaak een gevolg van de afwezigheid van vreemde kooplieden. Men besteedde de volgende prijzen: Melkkoeien f 145 a f 250, neurende f 140 f 240, guste f 145 k f 250, pinken f 65 f 100, kalveren f 16 f29, biggen f I f drachtige zeugen f 55 a f 68, drachtige gelten f 45 a f 58, schot telingen f 14 f 24, vette varkens 58 60 ct., voor uitvoer 57 k 59 ct., vette kalveren 57 k 61 ct. per KGgewicht na slachting, vette schapen f 15 a f 25, luxe-paarden f 500 f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 325 f 460, 2e kwaliteit f 210 Èt f 325, twee-en-een-halfj arige f 190 f 255, ander- hall] arige f k f per stuk. Hlnnenland. Te Alteveer (Gr.) is gisteren bij een vechtpartij de arbeider G., zoodanig met een mes toegetakeld, dat hij onmiddel lijk naar Groningen moest worden ge bracht, om onder behandeling van een specialiteit te worden gesteld. Een kolenwerker, wonende aan het Boterdiep te Groningen is Zaterdag morgen in de jenever gestikt. De politie te Noordwijk heeft de hand gelegd op e6n bende inbrekers, bestaande uit 7 knapen van 10 tot 13 jaar, die zooals ze bekend hebben reeds onge veer 14 dagen bezig zijn geweest in leeg staande villa's in te breken. In dien tijd hebben ze aan een 8-tal villa's be zoeken gebracht, waar ze binnenkwamen met valsche, gestolen sleutels of door 't stukslaan van ruiten. Zij hebben alle kasten en laden in die villa's openge broken en veel schade aangericht aan meubelen en anderszins. In één villa hebben ze niet minder dan 13 flesschen wijn leeggedronken, in een andere von den ze Duitsch geld, dat ze meenamen. Terwijl ze zich aan limonade te goed deden in het Koloniehuis van 't Cen traal Genootschap, werden ze betrapt. Nadat ze geraimen tijd in 't cachot ge zeten hadden, hebben ze alles volledig bekend. 'tls aan 't licht gekomen, dat ze ook verleden jaar maar toen op beschei dener schaal in leegstaande villa's ingebroken hebben. Zooals vroeger reeds werd medege deeld, werd in Augustus van het vorige jaar in verband met een in 1900 te Wapserveen gepleegden moord het echt paar Bruinewoud aldaar gearresteerd, naar aanleiding van uitlatingen der vrouw. De man werd daarna wegens gebrek aan bewijs ontslagen, terwijl de vrouw, tegen wie 9 jaar gevangenis straf werd geëischt, vrijgesproken werd. Hoewel de vrouw haar man had aan geklaagd, om hem in de gevangenis te krijgen, omdat ze een hekel aan hem had, hebben ze elkaar toch weer opge zocht en zich gevestigd in de buurt van Havelte. Niemand is echter van hun verblijf aldaar gediend. Hun eerste wo ning werd door kwaadwilligen in brand gestoken, toen zijn ze zelf aan het bouwen gegaan op de Schierink bij Darp (gem. Havelte). Een armzalige keet, half in, half boven den grond, dient hun dan thans tot woning. Op het rangeerterrein van het Staats spoorwegstation te 's-Gravenhage is Maandagmiddag de rangeerder M. op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hoe het geval zich heeft toegedragen is niet met zekerheid te zeggen. Men vermoedt, dat M. tusschen buffers is bekneld geraakt en toen uaast de rails is neergevallen. Altans daar werd hij opgemerkt door een machinist. De on gelukkige, die zijn signaalfluit nog in den mond had, lag naast de spoorbaan, hevig uit den mond bloedende. M. laat een vrouw en drie jeugdige kinderen achter. De 19-jarige mijnwerker Reinders, uit Meerssen, is op de mijn Willem Sofia te Spekholzerheide onder een locomotief geraakt. De jongen werd letterlijk in stukken gereten. Het O. M. bij de rechtbank te Leeu warden eischte Maandag V/2 jaar ge vangenisstraf tegen N. C. B., ontslagen vader van het Nieuwe Stadsweeshuis, wegens onzedelijke handelingen met jongens. Ten gevolge van nekkramp is in het ziekenhuis te Enschedé overleden een 2-jarig kind van Goorhuis, te Lonneker. Naar „Opwaarts" bericht, is de heer M. Koornstra, vertegenwoordiger van den Ned. Militairen Bond, die onder den schuilnaam „Agur"als propagandist op trad voor den Bond van Chr. Socialisten, door het hoofdbestuur van den Ned. Mil. Bond na 28-jarigen dienst ont slagen. Bij juffrouw E. M. H. in de Middel landstraat te Rotterdam, kwamen twee haar onbekende kooplieden, van wie er een Duitsch sprak. Met mooi praten haalden zij die juffrouw over van hen een lap linnen, lang ongeveer 56 meter, te koopen voor f 39. Later bleek aan de koopster, dat zij in plaats van een koopje te hebben, bedrogen is uitge komen. De lap linnen is nauwelijks f 10 waard. Te Schiedam doet zich het zeldzame geval voor, dat een gezin in den tijd van 13 maanden gezegend werd met 5 kinderen. De echtgenoote van den vee houder A. B. van Nuchteren kreeg den 9den December 1910 een tweeling, en j.l. Vrijdag een drieling, nl. 1 jongen en 2 meisjes. Eene juffrouw is Zaterdagavond in het Vondelpark te Amsterdam door eenige personen aangevallen en beroofd van een zilveren horloge met ketting, twee gouden ringen en een portemon- naie, inhoudende ruim f 7.50. Den paardenhandelaar Van Deursem, uit Dreumel, is in Rusland door een Russischen makelaar f 5000 ontstolen. Vrijdagavond is te Kesteien een ijze ren geldkist met f 7000 uit een trein gestolen. Na lang zoeken is de kist ongeopend teruggevondenze was begraven bij het station. De justitie te Middelburg is Maan dag naar 's Heer Arendskerke vertrok ken tot het instellen van een onderzoek naar een vermoedelijk geval van ver giftiging met doodelijken afloop, door het eten van slecht of bedorven vleesch. Te Sloten (N.-H.) is bij afwezigheid van de bewoners, die naar de kerx waren, Zondagmiddag ingebroken bij den veehouder Hogenes; een kistje, in houdende o.m. f 425 aan bankpapier en geld, is ontvreemd. Van de daders, die vermoedelijk per fiets waren, geen spoor ook niet bij het onderzoek met politie honden. Uit Panningen (Limb.) wordt aan de Nieuwe Koer. gemeldDe in 't Beringer- veld plaats hebbende diepboring naar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2