Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hona Cacao Hotel JAN GEERTZEN, SI Jaisstr. 's-BOSCH. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3120. Zaterdag 2Q Januari, vertelt een belangwekkende geschiedenis. c%3MMp Krijtstraat 3ö8a, TeL M. 94, GoraÉsi. BIJVOEGSEL. VAN HOUTENS HEUSDEN Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Aanbevelend, JAK GEERTZEN. UWB VAN ALTEN/ VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Einile Dubonnet en Pierre Dupont, de twee helden, die, de eerste als be stuurder, de tweede als passagier, den tocht hebben gedaan van La Motte-Breuil (Frankrijk) naar Sokoiowska in Rusland, in den ballon de Condor III, zijn Vrijdag avond aan het Noorder Station te Parijs aangekomen, in gezelschap van mevrouw Dubonnet, die haar echtgenoot tot Keu len tegemoet gereisd was. Een medewerker van de New York Herald, die te Saint-Quentin in den trein kwam, kreeg, nadat hij zijn geluk- wenschen aangeboden had, ongeveer het volgende relaas te hooren: We hebben La Motte-Breuil verlaten Zaterdagnacht om 12 uur 5 met 80 zakken ballast. Het vertrek ging niet zoo gemakkelijk, daar het hard waaide, zoo hard zelfs, dat, toen er bevolen was „alles los", juist een gevaarlijke ruk wind ons bijna tegen het dak van een loods zou hebben aangeslingerd. Dank zij het nog tijdig uitwerpen van ballast, ontsnapten we aan dit gevaar, maar de eerste vijf uren bleef, door den wind, de ballon slecht in evenwicht. We voeren met een vaart van meer dan 100 K.M. per uur. Om 5 uur 's morgens gingen we over de Ardennen en den Rijn, dicht bij Worms. Om half tien bereikten we Bohemen en van dien tijd bleek de ballon veel beter in evenwicht. We zagen Praag om 12 uur. Om drie uur, Zondagmiddag dus, begon 't te sneeuwen en we moesten meer ballast uitgooien, omdat de sneeuw, die op den ballon bleef liggen, ook natuurlijk het gewicht verzwaarde. Boven de Kar paten bereikten we onze grootste hoogte, 3500 M. Om 4 uur, 's middags, sneeuwde het nog steeds en het was intens koud. De sneeuwbuien begonnen 's avonds om 9 uur weer en toen moesten we weer met ballast werken. We gooiden zooveel uit, dat we boven de wolken kwamen. Het sneeuwde dus beneden ons. We zagen geen grond meer en konden onze be rekeningen niet meer maken. Toen we weer lager kwamen, bemerkten we, dat we in Noord-Oostelijke richting voeren. Middernacht trokken we over een groote stad, die we bespeurden door haar schijnsel, 't Bleek later Kief te zijn. Kort daarop begon 't weer te sneeuwen, zoodat we weer moesten stij gen en weer de Aarde uit het oog ver loren. Om 4 uur, Maandagochtend dus, de wind had al wat raar gedaan daalden we wat en bemerkten, dat we terugdreven. De ondervinding, opgedaan op onzen tocht om den Gordon Bennett, kwam ons nu te pas en we besloten direct te landen. We slaagden daarin ten slotte, te midden van een vreese- lijken sneeuwstorm, om 6 uur, zoodat we precies 29 uur en 55 minuten in de lucht waren geweest. We lieten den ballon maar liggen en na een wandeling van een uur door een wilde en onontgonnen streek von den we een hut, waarin een Russisch gezin leefde. Toen begon de misèrewe kenden geen Russisch en men verstond ons ook natuurlijk niet. In gebarentaal slaagden we er in den Rus te beduiden, dat hij zijn slee naar buiten moest halen, en op dat voertuig gleden we met onzen gastheer naar de plaats, waar de ballon lag. De ballon lag reeds onder de sneeuw, bevroren, en zoo keerden we maar naar de hut terug, waar we 20 uur moesten blijven vanwege den sneeuwstorm, die maar aanhield. We sliepen 's nachts op een tafel en leden kou, omdat we op zulk weer niet gerekend en er ons niet op gekleed hadden. Te eten hadden we niets, alles was bevroren, en daar we in de lucht ook niet gegeten hadden zijn we drie dagen lang zonder voedsel gebleven. Den volgenden ochtend bracht onze gastheer ons naar het dichtsbij zijnde station. We waren zoo verkleumd, dat we nu en dan hard naast de siede gingen loopen om ons aldus wat te verwarmen. Aan het station troffen we gelukkig een Franschman, die ons be hulpzaam was o. m. met het treffen van maatregelen ten einde van den ballon te redden wat er te redden viel. Op onze treinreis bleven we maar voortdurend in twijfel of we ons doel, het breken van 't record van graaf de la Vaulx, bereikt hadden, ja of neen, totdat we heden van mevrouw Dubonnet een brief van de Fransche Luchtvaart club kregen, in welken het heugelijke nieuws vermeld stond, dat we het record met ongeveer 50 K.M. hadden geslagen. Deze week hebben zware sneeuwstor men over Schotland gewoed. Een ver- schrikkelijk drama heeft zich afgespeeld, toen ook de omgeving van Tarbert aan het Lock Tyne door de witte wade bedekt werd. Een schaapherder en zijn zoontje waren in Tarbert geweest en keerden, toen zij den storm zagen aankomen, terug over het moeras, om zoodoende nog tijdig thuis te komen. Maar de storm kwam sneller op dan ze gemeend hadden en halverwege werden ze overvallen. De verblindende sneeuw in hun oogen, de veranderde omgeving en de ingetreden duisternis brachten hen van het spoor en zoo doolden ze rond in het moeras, totdat de knaap van vermoeienis en uitputting niet verder kon. Hij viel in zwijm en de vader wikkelde hem in zijn jas om hem voor bevriezen te bewaren. Doch de dood was onverbiddelijk en het uit geputte ventje stierf van ellende. Toen droeg de oude herder, dwalend door het moeras in een vreeselijken nacht zijn dood kind totdat de krachten ook hem begaven. Op een kleinen heuvel liet hij het lijkje achter en ging alleen verder. Na zeventien uur zwervens vond hij half dood eindelijk zijn woning. Eenige dagen later ging door de blanke sneeuw een kleine, stille stoet donkere menschen. Uit Keulen werd 17 dezer gemeld: Hedenmiddag is er in de dynamiet- fabriek voorheen van Alfred Nobel te Schiebusch weer een ontploffing geweest. Zij richtte in wijden omtrek groote verwoesting aan. Verscheiden huizen werden sterk beschadigd. Zolderingen stortten in en de menschen, die aan tafel zaten het was juist etenstijd werden gekwetst. Dadelijk na de ontploffing sloeg de vlam uit ettelijke gebouwen, zoodat men voor nog meer ontploffingen vreesde. Menschen, die in de nabijheid waren, werden tegen den grond geslagen. Ge lukkig waren de meeste arbeiders (het liep tegen twee uur) om te schaften uit de fabriek weg. Uren in den omtrek is de uitwerking van de uitbarsting waar te nemen. Huizen staan zonden dak. Bij de ontploffing zijn, naar thans vaststaat, twee menschen omgekomen en vijf zwaar gewond. Een aantal men schen zijn licht gewond. Men vermoedt dat de ontplofte nitroglycerine bevroren was, wat haar veel ontplofbaarder maakt. De arbeider, die iets over de oorzaak had kunnen navertellen, is geheel uit elkaar gespat. Men heeft niets dan wat beenderen van hem gevonden. Te Swansea (Engeland) zit een man in de gevangenis, tot 18 maanden ver oordeeld wegens diefstal. Nu blijkt, dat hij onschuldig veroordeeld is. De schul dige heeft bekend. Op de Beneden-Elbe voor Hamburg is zware ijsgang. Op de Eems is de scheepvaart tot Papenburg gestremd. Bij Leerort kan men te voet de Eems oversteken. Oscar Mathiesen is van het jaar on betwistbaar de beste Noorsche hard rijder. Zaterdag won hij het te Chris- tiania op de 500 en 10.000 M., Zondag op de 1500 en 5000 M. Evenals hij op de 500 M. het Noor sche record (van hem zelf, 45 s.) op 44.9 bracht, verbeterde hij het Noorsche record op de 1500 M. (van Henning Olgen, 2.25). Hij reed de 1500 M. in 2 m. 24.4 s. De uitslag op de 5000 M. was: 1. O. Mathiesen in 8 m. 45.8; 2. Henning Olsen in 8 m. 58.2; 3. Lundgren in 9 m. 6.3; 4. Stener Johannesen in 9 m. 9.4; 5. Saterhaug in 9 m. 13. Van de juniores waren er zes, die over de 500 M. niet meer dan 50 s. reden. No. 1 deed er 48.7 over. O. Mathiesen gaat naar Davos, waar hij zich o. a. zal moeten meten met den geduchten Stroennikof, den Rus die verleden jaar alle Noren, Zweden en Finnen sloeg. Oorlog tasschen Italië en Turkije. Te Napels wordt, volgens een bericht van de Press-Telegraph uit Rome, de uitzending van een nieuw expeditie-leger van 20,000 man voorbereid, dat uitzeven regimenten infanterie, ruiterij en artil lerie bestaan zal. Te Spezzia vertoeft sedert eenige dagen schout-bij-nacht Cagni, die belast is met het bevel over een afdeeling van twintig schepen, die moet dienen om den invoer van wapenen en oorlogsmaterieel aan de kust van Tripoli en Barka te be letten. Uit St. Petersburg wordt aan de Na tional Zeitung geseind De bladen mel den, dat de vredesbemiddeling van Rus land weinig kans op succes heeft. Turkije weigert beslist de inlijving van Tripoli en Barka door Italië te erkennen. Een meer aannemelijk voorstel is nog niet gevonden, dus is de hoop op een spoe dig einde van den oorlog gering. Toch zullen de mogendheden met elkander voeling blijven houden, omdat een ge meenschappelijke actie in Rome en Konstantinopel tenslotte toch wel tot het doel zal kunnen voeren. Uit Weenen wordt aan hetzelfde blad dd. 17 Januari geseind, dat men daar de plotselinge terugkomst van Von Aehrenthal in Weenen in verband brengt met het bemiddelingsvoorstel van Rusland inzake den oorlog. De opstand in China. Toen Joeansjikai van een bezoek ten paleize terugkeerde, werd een bomaan slag gepleegd op zijn leven. Joeansjikai bleef ongedeerd, maar twee politieagen ten en twee soldaten kwamen om, ter wijl nog twee politieagenten werden gewond. Toen de bom naar hem werd gewor pen, keerde Joeansjikai juist in een open rijtuig van het paleis terug, voorafge gaan en gevolgd door een bereden es corte. De weg was afgezet met soldaten en politiemanschappen, die ongeveer 4.5 meter van elkaar stonden, om beurten naar binnen en buiten de rijen keken en geladen geweren droegen met opge stoken bajonet. Om 12 uur 15 in den middag slin gerde ëbn van drie goedgekleede Chi- neezen, die aan den hoek van een huis stonden, een bom weg. Hij had die over een afstand van ongeveer 28 meter ge worpen om het rijtuig te treffen, doch mikte slecht, zoodat de bom reeds op ongeveer twintig voet van het rijtuig ontplofte. Ofschoon gezegd werd, dat het geluid van de ontploffing niet bij zonder hevig was, was haar kracht toch zoo groot, dat de huizen tot op een afstand van bijna 100 meter trilden. De plegers van den aanslag vluchtteü in een naburige theegelegenheid, achter volgd door de soldaten en de politie. Zij werden tegelijk met 2 andere van medeplichtigheid verdachte personen, in hechtenis genomen. De Daily Mail verneemt uit Peking, dat Japansche politiemannen een cordon vormden om de plek waar de aanslag op Joeansjikai gepleegd was en vijftien verdachten arresteerden. De correspondent van de Daily Tele graph seint, dat de gearresteerde hoofd dader bekend heeft, dat de vermoording van Joeansjikai het sein had moeten wezen voor een algemeenen opstand in Peking. Huiszoekingen, die in verschei den woningen plaats vonden,bevestigden dat. De politie ontdekte een bommen- fabriek en arresteerde ettelijke personen, die in het geheim bommen bij zich droegen. De ontdekking van een bijna geslaagde poging om de keizerin-weduwe te ver giftigen deed de ontsteltenis in de stad toenemen. Aan de buitenlandsche legaties geeft men te Kennen, te vreezen voor ernstige gevolgen in de toekomst. De New York Herald verneemt uit Peking, dat de hoofddader een zendeling is, die zijn opleiding ontvangen heeft in Japan. De autoriteiten in Peking beweren te hebben ontdekt, dat de bommen werpers werktuigen zijn van de revo lutionaire leiders in- Sjanghai. De correspondent te Peking van de New York Herald heeft een onderhoud gehad met Joeansjikai het schijnt, na den aanslag. De minister-president verklaarde, dat hij zijn ontslag had aangeboden, maar dat het hof het niet had aangenomen. De bommenwerper Hoeangtoeipeng en zijn gegrepen medeplichtigen hebben bekentenissen afgelegd. De dader is 22 jaar. Langs den weg, dien Joeansjikai na den terugkeer uit het paleis zou nemen, stonden nog verscheiden mede plichtigen gereed om mocht de eerste aanslag falen op hun beurt een kans te wagen. Dit voornemen werd verijdeld doordien Joeansjikai na den aanslag zijn route veranderde en langs een anderen weg naar zijn woning terugreed. Een officier en een soldaat zijn nog aan de bij den bomaanslag bekomen wonden overleden; zes soldaten ver- keeren in levensgevaar. Veertig ver dachten zijn in hechtenis genomen. De drie bij den aanslag op Joeansjikai betrokken en in hechtenis genomen personen zijn Donderdagmorgen te Pe king door wurging ter dood gebracht. De provincies Sjensi, Sjansi en Honan verkeeren in staat van anarchie. Tien duizend menschen zijn te Sianfoe om gebracht, waaronder de kinderen van de zendelingenschool. Bisschop Bashford en veertig andere gezaghebbende Amerikaansche zende lingen in China hebben een telegram gezonden aan de Amerikaansche re geering te Washington, waarin zij als hun meening te kennen geven, dat de republiek in China onvermijdelijk is en dat een Chineesche republiek praktisch zeer goed mogelijk zal blijken. Een Woensdag uit Tiensin afgezon den telegram beschrijft de op de bijeen komst van het hof afgespeelde toonee- len als stormachtig en roerend. De keizerin-weduwe weende bitter, toen zij de piinsen mededeelde, dat de af stand noodzakelijk was geworden. De oudere prinsen, o. w. Tsjing, stemden met het besluit in, doch de jongeren verzetten zich en drongen er bij de keizerin-weduwe op aan, den afstand te weigeren. De eindbeslissing is uit gesteld. Oostelijk Mongolië, waarvan in admi nistratieven zin een gedeelte is ingedeeld bij Mantsjoerije, zal zich nu ook wel losscheuren van China. De stamhoofden van Oost-Mongolië zijn in Tsjengtsjia- toen, een paar honderd K. M. ten noor den van Moekden gelegen, bijeengeko men om te beraadslagen over een onaf hankelijkheidsverklaring. Waarschijnlijk staat de aanval van gewapende Mongolen op de Chineesche stad van Tsjallar met deze vergadering in Tsjengtsjiatoen in verband. Uit Tandzjer wordt aan de Vossische Zeitung geseind: Sultan Moelai Hafiid heeft, volgens het te Tandzjer verschij nende Engelsche blad, de kleine haven stad Moelai boe Selham met een groot stuk vruchtbaar achterland (tusschen Rabat en de monding van de Seboe) aan een Fransche firma verkocht. Deze streek ligt in de Spaansche sfeer van invloed. Het blad vreest dus nieuwe moeilijkheden. Wij ontvangen het volgende schrijven van Graaf Félix du Rietz de Serny, wonende Place du Rietz te St. Sauveur, Arras (Frankrijk), met verzoek dit op te nemen. Ik stam af in rechte lijn van een der oudste grafelijke geslachten, die onze landgoederen hadden rond de Fransch- Belgische grens, tusschen Condé en Peruwelz. In 1893 trof mij een vreese- lijke slag, ik verloor al mijn goederen en fortuin, waardoor ik thans als ver tegenwoordiger in wijnen in mijn onder houd voorzie. Ik ben daarenboven oud heidkundige, schrijver en archivaris. Graaf Felix du Rietz de Serny. Toen mij in 1893 dat hevige onge luk trof, werd ik tengevolge der ont steltenis voor langen tijd aan het ziek bed gekluisterd, uit welke ziekte ik overhield een bronchitis, gepaard gaan de met laryngitus (keelziekte), waarbij zich later griep (influenza) voegde. Be halve dat ik voortdurend hoestte en pijn had op de borst en in de lendenen, had ik steeds hartkloppingen, keelpijn en pijn tusschen de schouderbladen, die vergezeld gingen van ondragelijke hoofdpijnen en maagkrampen. Zoo heb ik geleden gedurende 16 jaar. Jaarlijks moest ik weken lang het bed houden en daar vele middelen, die ik ter ge nezing aanwendde, niet baatten, wan hoopte ik aan mijne genezing. Op merkzaam gemaakt op de vele gene zingen door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, liet ik een fleschje komen, welks inhoud mij onmiddellijk na het gebruik veel verlichtte. Ik heb na dien tijd nog eenige fleschjes Abdijsiroop gekocht en thans kan ik verklaren, dat ik, dank zij het gebruik van de voor treffelijke Abdijsiroop, totaal van mijne ziekte genezen ben. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. 2MITES8. kAAi. Gerechtigd tot het voeren van het Rijk.tt!>otemierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.70 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. TE verkrijgbaar in bussen. Adres: VOLKS KOFFIEHUIS, Pelsterstraat O 64. iPRflEklJRE Ai: Alle werkdagen van 93 uur. 's Zondags van 121 uur. 3 minuten van 't Station. Interc. Telef. 436. WSB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 3