Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lianies- K leermaker ij 0 Farwick-Aiïüns. WW BURGERS - GAZELLE - SIMPLEX RIJWIELEN I. P. Michaël, üalbnr^ HUIDUITSLAG. Kloosterbalsem, JJfiSL, BIJVOEGSEL. Krijtstraat 308a, Tel. Int. 94, land van Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3122Zaterdag 27 Januari. De opstand in China. Oorlog tussehen Italië en Turkije. j Rouw-, Trouw- en Gelegenheids-Toiletten. Maison V§ IU1 IIIvil. Ill IvllKJ® 's-Hertogenbosch. pip"* Coupeur of Coupeuse Tailleurs, Mantels, Rokken, Blouses, Costumes. zijn de merken bij uitnemendheid. Groote Reparatie-inrichting. Gij lijders, die geplaagd wordt door het ondragelijk jeuken en de pijn van huidziekte, ook voor U brengt de KLOOSTERBALSEM redding. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft het gebruik van methyl-alcohol en methylhoudende pre paraten bij de bereiding van genees middelen in apotheken en drogistwin kels verboden en gewaarschuwd, om het ook niet in haar- en reukwateren te gebruiken. Luitenant de Lépinne, die door den socialistischen afgevaardigde in de Bel gische Kamer, Vandervelde, bij delaatste Kongo-dedatten genoemd was, is gis teren aan het parlementsgebouw ver schenen om Vandervelde een oorvijg te geven. De socialistische afgevaardigde antwoordde met een vuistslag, waarop de boden tusschenbeide kwamen. De officier verklaarde, dat hij Vander velde nog wel eens zou weten te vinden. Na eenige dagen van kalmte is de politieke strijd te Bahia (Brazilië) op nieuw uitgebroken. Botsingen kwamen in de straten voor. Gedurende den nacht en den dag van Woensdag werden de gebouwen van de aan de candidatuur van minister Scabra vijandige bladen in brand gestoken en geplunderd. De toestand is eveneens ernstig te Fortaleza (Ceara). Volgens een bericht uit Konstanti- nopel aan het „B»rl. Tagebl." worden thans door de mogendheden onderhan delingen gevoerd over eene oplossing van het Kreta-vraagstuk in dien zin, dat voor dat eiland een bestuur wordt ingevoerd als vroeger voor Oost-Rumelië bestond. Te Hamilton, in Georgië, heeft de menigte de gevangenis opengebroken en zich meester gemaakt van vier negers, onder wie een vrouw, die beschuldigd worden van moord op een pachter. Allen werden gelyncht en hunne lijken met kogels doorboord. In het gerechtsgebouw te Marseille heeft een voormalig tapper tijdens den gerechtelijken verkoop zijner huizen, twee advocaten en zichzelf door revol verschoten doodelijk gewond. Volgens een telegram uit Oran aan de Echo de Paris is het 59e regiment Spaansche troepen in Marokko in het gevecht op 27 December bijna geheel vernietigd. Slechts een twintig man zijn aan de slachting ontkomen. Inzake den moord op de ju weiiers- familie in de Alte Jacobstrasse te Ber lijn heeft de politie bij een pandjes huis 115 personen gearresteerd. Het verhoor leverde niets op. Bij een staking van boerenarbeiders te Evora (Portugal) is het tot een bot sing gekomen met de soldaten, waarbij er geschoten is Een staker werd ge dood, zes werden er gewond en dertig gevangen genomen. Vier soldaten wer den gewond. Alle winkels zijn er ge sloten. Men vreest voor herhaling van de ongeregeldheden. Men acht den toestand te Evora ernstig. De stakers vielen de republi- keinsche garde aan. De regeering heeft Camacho, Kamerlid voor Evora, ver zocht ter plaatse een onderzoek in te stellen, opdat de regeering de noodige maatregelen kan nemen. Ongeveer 1000 karrevoerders van den Grooten Engelschen Noorderspoorweg hebben Donderdag gestaakt wegens de oude grief. De maatschappij ontsloeg een karrevoerder, omdat hij geweigerd had een hem opgedragen taak te vol voeren, voorgevende dat het niet zijn werk was. De anderen trokken toen zijn partij. Men vreest nu, dat het overige personeel zal volgen en mede zal staken, tenzij het geschil onverwijld bijgelegd wordt. renbaan van Windsor, evenals de Theemsoevers tot Oxford overstroomd. De Theems lijkt nabij Richmond een meer te zijn. Honderden buitenhuizen zijn door het water van de buitenwereld afgesloten. Er is belangrijke schade aangericht. De Theems blijft wassen. Donderdag werd uit Londen gemeld Aanhoudende slagregens hebben het dal van de Theems, de speelgronden van Eton College, het slotpark en de Nemen de Indianen in de Vereenigde Staten wederom toe in aantal? Die vraag is onlangs te New York behandeld en op grond van officieele publicaties in bevestigenden zin beantwoord. Nu bespreekt in het jongste nr. van het tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr Gen. dr. H. ten Kate diezelfde vraag. Uit het artikel blijkt o. a., dat de ook nog onlangs ingekomen berichten, als zouden de Indianen in N. Amerika toenemen, niet waar zijn en dat niet kunnen zijn. Onze zoogen. beschaving, met haar heirleger van zegeningen en giften, heeft haar vernielingswerk nog wel niet geheel volbracht, maar toch in voldoende mate om een aanwas der inlandsche bevolking onmogelijk te maken. De waarheid is veeleer, dat sedert de komst van de bleekgezichten in N. Amerika de Indianen ongeveer 65 pet. in aantal zijn afgenomen.. Wat bijdraagt tot verspreiding van boven genoemde dwaling is de omstandigheid, dat in officieele statistieken alle mes tiezen, zelfs die van 1/ti Indiaansch bloed, tot de Indianen worden gerekend. Na een onderzoek van drie dagen heeft de politie te Lawrence (Massachu setts) 3 mannen en 2 vrouwen, allen afkomstig uit Syrië, in hechtenis ge nomen. Deze personen worden van een anarchistische samenzwering tegen het leven en eigendommen beschuldigd, welk complot gesmeed is in verband met de staking in de textielnijverheid. Een hoeveelheid dynamiet werd even eens in beslag genomen. De laatste dagen is de militaire macht te Lawrence krachtig versterktop het oogenblik bevinden zich in hetfabrieks- gebied over de 1000 soldaten en hon derden buitengewone politieagenten. De meeste stakers zijn buitenlanders; en de plaatselijke autoriteiten vreezen voor ordeverstoring. De soldaten hebben order om, in geval van verzet, onmiddellijk met scherp te schieten. De staking, die zich nog steeds uit breidt, is ontstaan als gevolg van een wet, onlangs door dien staat aange nomen, waarbij het aantal uren arbeid in de textielfabrieken van 56 wordt gebracht op 54. De fabrikanten hebben bij de invoering van de wet het week loon met 40 (Ainer.) ets. verlaagd. De stakers nemen met deze verlaging geen genoegen. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat te Peking ettelijke juwe liers, o.w. vele Franschen, zijn aange komen, om de kunstschatten der keizer lijke familie op te koopen. Zij hebben reeds voor millioenen franken aan parels gekocht, echter geen zwarte. Ook koch ten zij oud-Chineesch porselein, maar daarvoor moesten zij enorme sommen betalen. Een Amerikaansch deskundige heeft de kunstschatten onderzocht, die te Moekden aanwezig zijn. Hij rapporteerde, dat 40,000 stuks porcelein, die daar bewaard worden, nagenoeg waardeloos zijn. De kostbare stukken waren weg gegeven of gestolen. Wat er echter is aan paarlen, bronzen en gouden voor werpen is van buitengewone waarde. In den ochtend van 18 dezer rukte een Italiaansche kolonne, die uit in fanterie, ruiterij en artillerie bestond, uit Gargaresj op, om Zanzoer te be zetten. De Turksche bevelhebber schoof dadelijk een Turksche en Arabische strijdmacht vooruit, die de Italianen bij Gargaresj aanviel. Het gevecht duurde drie en een half uur. Door een om trekkende beweging van den Turkschen linker vleugel werden de Italianen ge dwongen twee van hun verdedigings linies op te geven, 's Middags trokken zij op een derde linie terug, om ver sterkingen uit Tripoli af te wachten Tegen den avond ondernamen de Tur ken en Arabieren een nieuwen aanval op den vijand, die reeds versterkingen had gekregen. Het nachtelijke gevecht werd uiterst bloedig. De Italianen moes ten ten slotte ook de derde linie op geven en tot in de oase voor de muren van Tripoli terugtrekken. De Italianen hadden 150 doodeu en vele gewonden en lieten ook oorlogsmaterieel in den steek. De Turken en Arabieren hadden 18 dooden en eenige gewonden. Het gevecht bij Gargaresj is nauwe lijks minder smakelijk voor de Italianen afgeloopen dan dat bij Bir Tobros. Het bevestigt ook opnieuw, hoe weinig de Italianen vermogen, zoodra zij buiten het bereik van de scheepskanonnen de steppe in willen trekken. En dan moet men er nog bij in aanmerking nemen, dat de Italianen bij hunne opmarschen een sterke artillerie met zich meevoeren, terwijl de Turken en Arabieren daar tegenover slechts infanterie en ruiterij kunnen stellen. Het gaat erop lijken, alsof Italië met de verovering van Tri poli een taak heeft ondernomen, waar van het einde niet te bezien is. Volgens nieuwe berichten over het gevecht bij Gargaresj waren de Italianen vernietigd geworden, indien niet een vlieger de omtrekkende beweging der Turken had opgemerkt. Het Italiaansche ministerie van open bare werken heeft een uitgebreid plan uitgewerkt voor de verbetering van de haven van Tripoli, omvattende den aanleg van een havendam, kaden, stei gers enz. Het ligt in de bedoeling, de haven van Tripoli tot een der beste van de Noordkust van Afrika te maken. Er zullen millioenen aan ten koste worden gelegd. Het werk is toegewezen aan een groote Italiaansche onderne ming. Ook in Bengazi zal de haven worden verbeterd. De Italianen hebben nu ongeveer 100 000 man onder 25 generaals in Tri poli, welke troepen als volgt verdeeld zijn: Ruim 50.000 te Tripoli, ruim 25.000 te Bengazi, 6000 te Homs, 12.000 te Derna, 3000 te Tobroek. Te Tobroek behoeft de bezetting niet groot te ziju, omdat de plaats een mooie natuurlijke haven heeft, die de vloot in staatstelt grootendeels voor de verdediging te zorgen. Te Napels staan bovendien 20.000 man voor vertrek gereed. Verder zijn totnogtoe uit Napels naar Tripoli gezonden9000 muildieren, 6000 paarden, 200 oorlogshonden, 400 kanon nen, waaronder 232 veldstukken, 100 bergstukken.de rest belegeringsgeschut; voorts materieel voor 50 KM. spoor, 14 vliegtuigen, nieuwe loodsen voor lucht schepen (in plaats van de vroegere, die omgewaaid zijn), een luchtschip. Begin Februari zal een tweede luchtschip te Tripoli aankomen. Men weet, dat de Italianen de stad Zoeara ten Z. waarvan zich een be langrijke opslagplaats voor de Turksche strijdmacht bevindt en dat een belang rijk punt aan den grooten karavaanweg van Tunis naar Tripoli is, al herhaal delijk beschoten hebben en dat het hun plan is, om spoedig een poging te doen om daar te landen. De Zorg, de correspondent van de Temps aan Turkschen kant, seint nu dd. 20 dezer: „Vijf Italiaansche oorlogs schepen kruisen sedert acht dagen voor Zoeara, dat opnieuw hevig beschoten is. Gisteren zijn verscheidene granaten op de stad gevallen. Men verwacht elk oogenblik een poging tot ontscheping, welke totnutoe wegens den slechten toestand van de zee onmogelijk is ge weest. Al de Arabieren in het Westen van Tripoli zijn om Zoeara verzameld. Men kan een zeer hevig gevecht verwachten. ADVERTENTIEN. ÜPREEkURE.\: Alle werkdagen van 93 uur. 's Zondags van 121 uur. zijn ten allen tijde te ontbieden. - - 1 - J v/^Vfv; ',T VERTEGENWOORDIGER voor het Land van Heusden en Utena Bondsrij wielhersteller. Ook voorhanden alle mogelijke Onderdeelen voor alle merken Rijwielen, benevens Wieltjes en Banden voor Kinderwagens en Sportkarren. Verder: Lantaarns, Bagagedragers, Vaseline, Olie, Lak, Carbid, los en in bussen, enz. enz. Des Zondags gesloten. Het was zoo erg, dat zij in 't geheel geen werkzaamheden kon verrichten. De verschillende ge neesmiddelen, die haar werden aanbevolen, baatten niet. Het Mej. A. Huisman (volg. portret), werd met den dag erger, en zij werd er ten slotte wanhopig onder. Wij raadden haar aan het eens met den KIoo§ierbal§c:ii, klooster iancta Puulo, te probeeren, dien zij kocht bij den drogist A. Jonker te Apeldoorn. De Kloosterbalsem deed, wat geen enkel middel tot nog toe gedaan had. De Btlnosterhalsem schonk haar verlichting en gaandeweg zag zij de beterschap intreden. Na korten tijd den Klooslerbalsem gebruikt te hebben, waren de pijnen en de huiduitslag geheel verdwenen en groeide er een nieuwe, versche huid over de oude been en thans is zij volkomen genezen. geneest onvoorwaardelijk rheumatiek en alle rlieu- niatisehe aandoeningen, spit in den rug, spierver- rekkiugen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Eischt rooden hand met handteekening van den Generaal-A gent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Drogisten, Apothekers en de bekende Depot houders. iimim tS ■&L Mejuffrouw de Wed. Van 't Einde, wonende te Wenum bij Apeldoorn, deelde ons mede, dat haar zuster, Mej. de Wed. A. Huisman, geb. Mannesen, oud 69 jaar, die bij haar inwoont, een paai jaar ge leden pijn in de vingers kreeg, die weldra in uitslag veranderde, waardoor als het ware een ver ettering van de huid plaats had.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5