Hel Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bomeiervvaard. HEEREN~ ROOKT Firma Soesman, In de „Kleine Winst". J. IBüller, LAHDBOU WKALK.J SPEELKAARTEN. De Abdijsiroop Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3130Zaterdag 24 Februari W. VAN DE WATER, Goedkoopst aires Tier Emailleeren. Hoogstraat, hoek Korten Jijt A 9, Gorinchem.. Klooster Sancta Paulo BIJVOEGSEL. TE HUUR, W. SPITZERS, Heusden. Rijwielen en Onderdeelen en Electrische Zaklantaarns. R eparatie -1 n ri cb ti n g. Bondsrijwielhersteller. Nieuwe en Gebruikte Rijwielen. Mannheimer Cement. Verder: Luiksche Meelkalk, And. Tras, Eng. en Oosterh. Buizen enz. De ABDIJSIROOP genas haar van Borstpleuris. lANB VAN ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Een sergeant-ziekenverpleger heeft Zaterdag in een riviertje, dat door het dorp Bourogne loopt, het aan stukken gesneden in doeken gewikkeld lijk van een 30-jarige vrouw gevonden. De justi tie liet een verder onderzoek instellen, dat leidde tot het vinden van een hemd, dat blijkbaar aan het slachtoffer heeft toebehoord. Het lijk had vermoedelijk zes weken in het water gelegenwaar schijnlijk is het in het Kanaal van de Rhone naar den Rijn geworpen. Het onderzoek duurt voort. gelsch gebied overgaan, zoo ze dit wenschten. En toen is er tusschen de inboorlingen van Alboga en Balegga onmin ontstaan over de vraag of ze in hun oude woonplaatsen zouden blijven, maar onder Belgisch gezag, of dat ze naar Engelsch gebied zouden overgaan. BINNENLAND. Aangaande den opstand in het Portu- geesche gedeelte van het eiland Timor wordt door een der groote bladen te Lissabon gemeld, dat de hoofdstad Delhi in staat van beleg is verklaard. De in boorlingen, in het bijzonder de Raoea- stammen, hebben haar aangevallen en zich, daar de bezetting te zwak was, van haar meester gemaakt en haar ge plunderd. In tal van fabrieken en werk- plaatsen werd alles kort en klein ge- slagen, waarna de gebouwen in brand gestoken werden. Twee Portugeesche officieren werden op straat gedood, waar na hunne hoofden, evenals die van verscheidene soldaten, afgeslagen en op staken tentoongesteld werden. Blanke vrouwen werden overvallen en als gijze laars medegevoerd. De oproerlingen, die zich van een kanon, vijf Reming- ton-geweren en 6000 patronen hebben meester gemaakt, hebben zich met hun buit verschanst. De aanvoerder der op standelingen, Bonaventura, tracht den opstand over het geheele eiland uit te breiden. De Portugeesche regeering heeft 300 man troepen aan boord van den kruiser „Patria" naar het eiland gezon den, maar men vreest, dat die macht onvoldoende zal zijn om met succes tegen de opstandelingen te kunnen optreden. Reuter's Agentschap heeft uit Middel- Afrika bericht ontvangen van een ver schrikkelijk gevecht, dat er in de buurt van de Engelsch-Kongoleesche grens bij het Albert-meer geleverd is en waar bij 295 inboorlingen gedood en onthoofd, honderden inboorlingen in het meer gejaagd zijn. Op 12 December ging onder de in boorlingen het gerucht, dat de stammen in het Balegga-district, in het Kongo- gebied, ten westen van de rivier Semliki en niet ver van den zuid-westelijken hoek van het Albert Nianza-meer, open lijk in opstand gekomen waren tegen het gezag, het plaatselijke opperhoofd en zijn eersten minister en meer dan twee honderd volgelingen vermoord hadden. Tevens verluidde, dat er drie Europeanen gedood waren. Enkele dagen later werd het gerucht gedeeltelijk be vestigd. Er was een groot bloedbad geweest. Toen de tijding ter oore van de En- gelsche overheid te Bunyorokwam, werd de stoomboot Samuel Baker langs den westelijken oever van het meer gezon den om vluchtelingen aan boord te ne men en te zien of soms Europeanen hulp noodig hadden. De Samuel Baker keerde den 19den terug en berichtte, dat er geen Europeanen gedood waren. Tweehonderd Kongoleesche soldaten, onder aanvoering van twee Belgische officieren, trachtten de orde in de streek te herstellen. - Het gevecht was uitsluitend tusschen inlandsche stammen geleverd. Drie in- landsche zending-onderwijzers en nog achttien anderen, die gered waren, maak ten vreeselijke bijzonderheden van de slaehting bekend. Er werden 259 dooden gevonden. De lijken waren allen ont hoofd en stukken uit de lichamen ge sneden vleesch waren op de gezichten der gedoode inboorlingen gelegd, terwijl al de afgehouwen hoofden op een rij langs den verkeersweg geschikt waren. Reuter meldt voorts, dat het gebied, waar de slachting is voorgekomen, tot April van verleden jaar onder Engelsch gezag stond, maar bij gelegenheid van de grensregeling tusschen Oeganda en Kongo aan België is afgestaan, in ruil voor een gebied, dat bekend staat als Alfoembiro. De inwoners van Balegga, zoo was er bepaald, mochten naar En- Te Westerschouwen had Maandag de 13-jarige zoon van den landbouwer B. B. de onvoorzichtigheid een buks, welke naar hij meende ongeladen was, gek scherend, onder de bedreiging: wil ik eens op je schieten? op een 11-jarig buurmeisje af te schieten. Haar linker oog werd getroffen en het rechteroog zoo zwaar beleedigd, dat de ongeluk kige voortaan blind zal zijn. Schipper H. H. van der M., van het praamschip Eben Haêzer, liggende in de Zalmhaven te Rotterdam, zocht een vrouw. Dit vernam de schipper van een eveneens in die haven liggend schip, de Cornelia. Men maakte kennis en schipper Van der M. bracht een bezoek aan boord van de Cornelia, welks schip per een jongedochter aan boord zeide te hebben, die H. zeker zou passen. De kennismaking viel zóo mede, dat Van der M. besloot korte metten te maken en een huwelijk aan te gaan. Van zijn spaarbankboekje haalde hij al vast f 450 en stelde dit geld ter beschikking van zijn aanstaande, om zich het benoodigde huisraad aan te schaffen. Maar zoodra het geld aan boord van de Cornelia achter slot en grendel lag, verdween dit schip uit de haven en de trouw lustige schipper kwam, toen hij op zoek ging naar zijn aanstaande vrouw, tot de ontdekking, dat zij reeds de wettige echtgenoote van een schipper van de Cornelia is. Zijn geld heeft hij tot nog toe niet terug gezien. Het classicaal bestuur van Heerenveen heeft, naar men weet, ds. E. te Ooster zee, die zich in verband met de ver drinking van zijn echtgenoote in voor- ioopige hechtenis bevindt, in verband met tegen hem ingekomen klachten tot ontslag voorgedragen. In de Woensdag gehouden vergadering had hierover de beslissing moeten vallen. Deze is echter onbepaald uitgesteld in afwachting van de rechterlijke uitspraak in de ver drinkingszaak. Te Halfweg Haarlem is in zijne be trekkingen geschorst de bejaarde heer W. T., secretaris-penningmeester van de Houtrak- en Amsterdammer polders. Er is een aanzienlijk tekort, slechts ten deele door borgstellingen gedekt. Meer dan 30 jaar heeft T. deze be trekkingen samen met die van opzichter bekleed. Uit Amsterdam wordt gemeld: De invoer van buitenlandsch vleesch neemt in den laatsten tijd dusdanig toe, dat zoowel groote als kleine slagers te dezer stede groote aankoopen doen, om daarvan niet alleen de werkmans klasse, maar ook de burger- en gegoede klasse te bedienen. De veehouders, die in den laatsten tijd van de slagers ab normaal hooge prijzen voor hun slacht vee eischten, hebben hun prijzen reeds aanmerkelijk moeten verlagen, terwijl een veel grooter daling dier prijzen te verwachten is. Onnoodig te zeggen, dat een en ander ten goede zal komen aan burger- en werkmansklasse. Te Emmer-Co mpascuum waren 2 kinderen aan het spelen met pijl en boog. Een der knaapjes schoot hiermee en trof het zoontje van den heer De Groot in het oog, met het treurig ge volg, dat het geheele oog naar buiten gedrongen werd. Het kind is onmiddelijk naar Groningen vervoerd. De heer D. te Ter Apel (Gr.) had bloedvergiftiging aan het been. Bij het uitwasschen van het verband kreeg zijn vrouw smetstof in een wondje aan hare hand. Beiden zijn per auto naar Gro ningen vervoerd. Er bestaat groot ge vaar, dat de man een been, de vrouw een arm zal moeten missen. De Haarlemsche politie heeft de aan houding gelaat van den heer v. G.f boekhouder bij de firma Beynes, te Haarlem, die ten nadeele van deze firma een bedrag van f 10,000 heeft verduisterd. Van G. is naar het buiten land gevlucht. Op het Zieke te 's-Gravenhage zijn door de recherche aangehouden een viertal personen, die verdacht worden schuldig of medeplichtig te zijn aan den diefstal van een rijwiel, waaraan een postzak met aangeteekende stukken en andere waarden, uit het bijpostkantoor aan het Stadhoudersplein aldaar, in den avond van 17 October j!l. De recherche hield reeds geruimen tijd een huis aan het Zieke in het oog, waarin zich een persoon uit Haarlem had gevestigd. Opgemerkt was nl., dat daar herhaaldelijk personen kwamen, die verdacht werden meer te weten van bovenbedoelden diefstal, en tegen wie wel vermoedens, maar geen voldoende bewijzen bestonden. Toen deze personen, goede bekenden van de justitie, weer in de omgeving van bedoeld perceel werden opgemerkt, zijn zij door de recherche («lie daartoe met het gansche recherchepersoneel in den omtrek aanwezig was) gearresteerd. Op het viertal, allen Hagenaars, werden effecten gevonden, afkomstig ^an den diefstal. Bij de huiszoeking in de woning van een der verdachten gedaan, nadat aan vankelijk de toegang was geweigerd, werd diens zoon in voorloopige bewaring gesteld, doch later weder op vrije voeten gelaten. Hoewel het publiek zooveel mogelijk op eerbiedigen afstand werd gehouden, ontging het den toeschouwers toch niet dat bij de huiszoekingen verschillende voorwerpen in beslag werden genomen, die niet van den postdiefstal afkomstig konden zijn, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten schijnt dat men hier ook op de daders van de inbraken van den laatsten tijd de hand had gelegd. Be vestiging van dit vermoeden kon echter niet worden verkregen. Woensdagmiddag tusschen 4 en 5 uur is het aakschip Nelly uit den mond van de Voorstraatshaven te Dordrecht ver wijderd. Men had het schip geheel ge lost en daarna leeggepompt, waarna het vaartuig, dat met den kop aan een lichter verbonden was, vlot kwam en vrij gemakkelijk door een sleepboot kon worden weggetrokken. Het schip is op de werf van de firma Hoebee gebracht om daar hersteld te worden. De 24-jarige onderwijzer aan een open bare school te Goes, J. F. P., die ver dacht wordt van het plegen van ontuch tige handelingen met leerlingen, en die aanvankelijk op vrije voeten was gesteld, is thans, na het hooren van getuigen, weer gearresteerd en in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. De politie heeft te Sittard een 25-jarig jongmensch aangehouden, die met een 15-jarig meisje uit Eygelshoven op het punt stond naar Luik te vertrekken. Zij hadden samen in Herzogenrath karnaval gevierd en na afloop daarvan had hij het meisje aangeraden met hem mee te gaan naar Luik, waar hij een goede betrekking voor haar wist. De politie heeft het meisje bij haar familie in Eygelshoven teruggebracht. De jonge man is te Sittard in arrest gesteld om vervolgens naar Maastricht te worden overgebracht. De 19-jarige W. S., uit Emmen, is aangehouden in verband met de aan randing en berooving van mej. A. v. d. G., onderwijzeres te Vries. De zedenpolitie in Den Haag, die reeds geruimen tijd haar aandacht ge vestigd hield op een bewoonster van de Bagijnenstraat aldaar, op sterk vermoe den, dat zij, ook na het in werking treden van de zedelijkheidswetten, in hare woning gelegenheid gaf tot het plegen van ontucht, is gisteren, in ver band met de verklaringen van verschil lende personen, overgegaan tot arresta tie van die vrouw, zekere A. de H. Zij werd, omdat zij slecht ter been is, per rijtuig naar het bureau van de zeden politie overgebracht. De vroaw ie aa verhoor en nadat nog nadere getuigenverklaringen waren af gelegd, ter beschikking van de justitie gesteld. ADVERTENTIEN. te IIEEUIVEM. Te bevragen bij L. VAN BERGEIJK, Opzichter te Meeuwen. 100 stuks 3. - 3.— - 2.50 - 2.35 - 1.90 - 1.80 - 1.90 - 1.50 ADRES: Eolkskolttehuisvan Alcoholvrije Dranken. De van ouds bekende heeft een prachtige nienwe aanvulling in hare collectie stalen ontvangen. ZWARTE EN GEKLEURDE JAPONSTOF- FEN, FANTAISIE KATOEN k JOUR, alles in ruime keuze. Vitrage, Tule, Glas-gordij nen, Overgordijnen, Vlaamsch linnen met gewerkt midden stuk, in alle breedten. Gordijnstoffen, Franje Embrassen, gemaakte Sloopen, Beddelakens, Badhanddoeken, Tafellakens, Servetten, Gezondheidscorsetten in alle w ij d t e n. Prachtige sortrerinjj Karpetten, Kapok en Veeren voor Bedden, enz., enz. Beleefd aanbevelend, HK1J»»E!V «reestraat. ALMkERK. HANDEL IN Steeds voorhanden: Minzaam aanbevelend. Alleenverkoop voor Gorcum en Omstreken van de alombekende Goedkoop in 't Gebruik. Het beste adres voor: L. J. VEERMAN, Heusden. „Gedurende geruimen tijd leed ik aan eene borstpleuris, die mijn jong leven verwoestte. Ik hoestte dag en nacht en gaf dan slijm met bloed op, ik was lusteloos en ter neergeslagen, in mijn bezigheden had ik geen zin moer en mijn eetlust had ik verloren. De nachten bracht ik wakende door en ik was ten einde raad, tot men mij de AIIDBJSmOOB», kloos ter Sancta Paulo, aanried. Mej. G.Valentijn van Tol (volg. portret). Ik kocht deze bij den winkelier O. van Kouwenhoven te Langeraar en reeds na het gebruik der eerste flesck Ahdfjsiroop kon ik eene verzachting en verlichting bespeu ren, die ik nog nooit, bij welk geneesmiddel ook, bemerkt had. Natuurlijk zette ik het gebruik met de Abdijsiroop voort en gaandeweg werd ik beter. Het op geven van slijm werd minder, ik begon mij opgeruimder en prettiger te gevoelen en mijn eetlust werd beter. Toen ik twee flesschen Ab dijsiroop gebruikt had, kon ik 's nachts weer rustig slapen en na drie flesschen Abdijsiroop ge bruikt te hebben, ben ik thans volkomen genezen en moogt u mijne verklaring gaarne publi- ceeren." geneest asthma, kink- en slijm hoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, heeschkeid, pleuris, influenza, keelpijn en alle borst en longaandoeningen. Voorkomt de Tering I De Abdijsiroop, klooster Saiicta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1.per flacon van 550 gram f 2.en per flacon van 1000 gram f 3.50. Eischt den rooden baud met de handtee- kening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Heusden bij H. van Eeuwijk; Aalburg: H. T. Schouten; AalstG. v. d. Zalm AünkerkS. van Drunen; Andel: J. G. Schouten; Be- soijenD. van Helvoort; Drunen (N.-B.): L. v. d. Lee, Wied. J. Sikkers zoonDassenJ. J. PaesGraderenB. de Graaff; Giessen: J. van Vugt;Hank (Dussenpolder)A. van der Pluijm Heijmans: Jïeeuwen: G. Sterkenburg; NieuwendijkR. Romeijn; Veen: J. Vos Bz.; Vlijmen: H. v. Wordragen v. d. Ven; Werkendam: C. P. Cornet; W«u- drichemG. Wilhelm Wijk: G. Vernfelt en M. Schouten en bij alle Drogisten en de meeste Apothekers. lIEtlWSBLA NIET anders, dan alleen de BEKENDE merken: Uiltje Reichspost E Aquella Santa Rieto H.M. Wilhelmina Karei v. d. Heijden De Fieto Erica Modesta (klein) Rosita panatella Bellevue Volteo - 2.— - 2.— - 2.— - 2.20 mmmmu*— Mejuffrouw G. Valentijn van Tol, wonende te Langeraar /Z.-H.J, schrijft ons:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5