Inboedel en levende have Manlels - Manlelcostunies, Cosluumrokkeu en Itiiidermanlels. Firma M. STRUIJK, Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij TAS WASH A Co., Pendules, Regulateurs, Horloges. v.h. Janssen-Steegmans. pijnloos. lij let Nieowsiiail Toor let Lans van Heasieii ea Alteia van Zaterdag 16 Maart 1912, No. Aparte modellen. Onberispelijke pasvorm. Lap prijzen. I iet sclrifteljjle praiitie. Langendijk 149, Gorinchcm, Waardoor stellen wfj beslist de laagste prijzen? Omdat wij geen korting geven aan tusschenpersonen. Daardoor zfjn wy beslist goedkooper dan elders. Notaris!. G. van Gendt te Heusden, verkoopen om contant geld: ONTVANGST BERICHT van een groote keuze der modernste Ons Magazijn is Zondags tot 2 uur geopend. Tandheelkundige behandeling Oppert 156, Rotterdam. Coöp. Stoorazuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Patten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkelvorm voor DUIKERS. Firma J. J". v. d. Gr A ES, Fraaie collectie GOUDEN en ZILVEREN WERKEN. Kerkboekjes met slooties. Grootste sorteering Moderne Bloezespelden. BUITENLAND. (Vervolg Amundsen aan de Zuidpool). Den 17en November kwamen wij aan op de plaats, waar de vaste wal den ijsdam raakt. Wij kwamen zonder veel moeite daar over heen. De dam gaat daar over in een golving ter hoogte van 300 voet. Eenige groote scheuren wijzen de grenzen aan. De grond waarvoor wij ons bevonden en dien wij moesten aan vallen, scheen zeer indrukwekkend. De dichtstbijgelegen toppen langs den dam verheffen zich van 2000 tot 10.000 voet maar vele andere meer naar het zuiden bereiken 15.000 voet of meer. Den volgenden dag begonnen wij de bestijging. Het eerste deel was gemak kelijk. De bodem verheft zich in lichte golvingen en zachte bergachtige glooi ingen. Onze honden hadden den weg spoedig afgelegd. Op een verder punt vonden wy eenige gletschers, klein maar zeer steil. Daar moesten we 20 honden voor elke slee spannen, zoodat de vier sleden in twee groepen moesten worden opgehaald. Op sommige plaatsen is de weg zoo steil, dat we moeilijk onze ski's konden gebruiken. Lange groote scheuren noodzaakten ons nu en dan een omweg te maken. Den eersten dag stegen wij 2000 voet. Den volgenden, toen wij voornamelijk over kleine gletschers moesten trekken, kampeerden wij op een hoogte van 4500 voet. Den derden dag waren we ver plicht weer af te dalen op een zeer groeten gletscher, die de bergen scheidt van die, meer naar het zuiden gelegen. Den dag daarop begon het langste deel van onzen klimtocht. Wij werden tot vele omwegen genoodzaakt om breede kloven te ontgaan. Waarschijnlijk zijn die bijna geheel gevuld, want naar alle waarschijnlijkheid heeft de gletscher sedert lang opgehouden zich te bewegen, maar toch moesten wij voorzichtig zijn, daar men nooit kan weten hoe diep de sneeuw kan zijn. Ons kamp sloegen wij dien avond op op een zeer schilderach tige plek op een hoogte van 5000 voet. De gletscher wordt daar ingesloten door twee bergen van 15000 voet, de Fridtjof Nansen- en de Don Pedro Christopher- sens-bergen. Beneden den gletscher zien we den Ole Engelstad-berg, een grooten sneeuwkegel van 13 500 voet. Dien dag vorderden wij slechts 35 kilometers. Wij bereikten toen 5600 voet, een bijna on gelooflijk record, en overnachtten daar. Wij moesten er 24 van onze brave honden afmaken, zoodat we er slechts 18 overhielden, zes voor elk der drie sleden. Het slechte weer dwong ons vier dagen op die plaats te blijven. Den 26sten hadden wij een zwaren sneeuwstorm te doorstaan, waarin wij niets konden zien, maar gevoelden dat we, ondanks onze verwachting snel daalden, volgens de hoogte-meter dien dag wel 600 voet. Den volgenden dag zetten wij onzen marsch voort, te midden van een orkaan en een geweldigen sneeuwjacht. Onze gezichten waren bijna bevroren. Wij verkeerden niet in gevaar, maar konden niets zien. Wij bereikten dien dag 86 graden en waren 800 voet gedaald. Den 29sten werd het weer kalm en scheen de zon. Wij ontdekten op onzen weg een grooten gletscher, die naar het Zuiden liep, met aan zijn uiteinde een bergketen. Het Westelijk uiteinde lag in een dikken mist. Aan den voet van dien gletscher, den Duivels-glet- scher, vestigden wij een bewaarplaats voor zes dagen proviand, op 861 21' Z.B. Drie dagen hadden wij noodig om dien gletscher te bestijgen, wegens den mist en de vele gaten en scheuren. De top voor ons, die 9100 voet hoog is, geleek een bevroren zee of een licht hellend ijsplateau, overdekt met ijs- heuveltjes. De tocht over die ijszee was verre van aangenaam. De grond onder ons is hol, zoodat elke pas weerklinkt alsof we over ledige vaten liepen. Een man en twee honden vielen door de ijslaag. Wij konden onze ski's daar niet gebruiken. We noemden het de „Dans zaal van den Duivel." Den 8 December lieten wij het slechte weer achter ons. Opnieuw scheen de zon en konden we waarnemingen doen. Wij waren op 88° 16' Zuid. Voor ons strekte zich een plateau zonder glooiing uit, hier en daar alleen een kleine on- effenheid. 's Middags passeerden wij 88° 13', de grootste breedte, door Shackleton be reikt. Wij vestigden ons kamp en ons laatste depót op 88° 25'. Den 13 December bereikten wij 89° 45'. Tot zoover stemmen onze bereke ningen en waarnemingen volkomen overeen, zoodat wij besloten den vol genden dag aan de Pool te zullen zijn. De middag van dien dag was voortref felijk met een lichte zuidooster bries en een temperatuur van 23° onder nul. De grond en de sledebaan waren uit stekend. 's Middags te 3 uur maakten wij halt. Volgens onze berekening hadden we ons doel bereikt. We verzamelden ons rond de nationale kleuren, een prach tige zijden vlag. Alle handen omklem den den vlaggestok en plantten dien in den grond. We gaven aan het uit gestrekte plateau, waarop de Zuidpool gelegen is, den naam van Koning Haa kon VII. Naar alle kanten strekt die vlakte zich uit. Gedurende den nacht onderzochten wij den omtrek van ons kamp binnen een straal van 18 kilometers. Den volgenden dag deden wij een reeks van waarnemingen van 6 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds. Wij waren op 89' 55'. Om de plaats van de Pool zoo nabij mogelijk te naderen trokken wij nog 9 K.M. naar het Zuiden, naar het juiste punt, waar de Pool zich bevindt. Den 16 December kampeerden wij daar bij heldere zon. Vier onzer deden waarnemingen van uur tot uur, gedurende 24 uren. Het resultaat daar van zal door deskundigen moetén wor den onderzocht. Een ding is echter zeker. Wij zijn de Pool zoo dicht moge lijk genaderd met behulp van de in strumenten, die te onzer beschikking stonden. Den 17 December bouwden wij op het punt, waar de Pool zich moet be vinden, een kleine tent, welke wij hadden meegebracht, en plantten daarop de Noorsche vlag en die van de „Fram". liet Noorsche huis aan de Zuidpool doopten wij „Polheim". De afstand van onze winterkwartieren tot de Pool is ongeveer 1400 K.M. Ge middeld hebben wij 25 K.M. per dag afgelegd. Denzelfden dag aanvaardden wij de terugreis. Het weer was gunstig, de terugtocht veel gemakkelijker dan de heenreis. Wij keerden in onze winterkwartieren terug, welke wij „Framheim" hadden gedoopt, den 25 januari 1912. Wij bren gen twee sleden mee en elf honden. Alle leden der expeditie zijn volmaakt gezond. Gedurende de terugreis legden wij gemiddeld 36 K.M. per dag afde laagste temperatuur bedroeg 31°, de hoogste 5° beneden het vriespunt. De voornaamste resultaten der expe ditie zijn, behalve het bereiken van de Zuidpool, de vaststelling van den om vang en den aard der Ross-barrière, de ontdekking van de waarschijnlijke ver binding van Zuid-Victoria-land met Koning Edwardsland en hunne ver lenging in hooge bergen, loopende naar het zuidwesten ter lengte van 850 K.M. Wij hebben daaraan den naam gegeven van Koningin Mauds-land. De expeditie naar Koning Edwards land, onder bevel van luit. Prestud heeft uitstekende resultaten opgeleverd. De ontdekkingen van Scott zijn er door bevestigd en de studie van de Walvisch- baai en de Ross-barrière is van het hoogste belang. Eene interessante geolo gische verzameling is van daar mee gebracht. De „Fram" is den 9 Januari in de Walvischbaai aangekomen, daar de Oos tenwind hare vaart heeft vertraagd. Den 16 Januari is de Japansche ex peditie in de baai aangekomen en op de barrière ontscheept, nabij onze win terkwartieren. Wij verlieten de Walvischbaai den 30en Januari. De reis was lang wegens tegenwinden. Wij zijn allen welvarend. Raould Amundsen." Tot zooverre Amundsen's reisverhaal. Doch zijn plannen reiken nog verder: de „Fram" met dezelfde expeditie aan boord gaat van Hobart-Town via enkele Australische havens naar Buenos-Ayres, vandaar om kaap Hoorn naar San Francisco en dan door de Beringstraat het pakijs van de Noordpool-zee inhij hoopt dan over de pool te zullen drijven en ten slotte in open water benoorden Spitsbergen of tusschen Spitsbergen en Groenland te zullen uitkomen. Met den tocht zouden opnieuw vijf jaren gemoeid zijn. ADVERTENTIEN. Om contant geld. is voornemens op Dinsdag 19 llaart a.S-, des voormiddags om ÏO uur, voor LAURENS VAN MERSBERGEN Gz. te Genderen, te zijnen huize publiek te als: Meubelen en Huisraad, Glas- en Aarde werk, Fornuiskachel, Spiegels en Schilde rijen en voorts een 6-jarige Vosmerrie, een Melkschot, twee Graskalveren, Hoogkar, Kar op veeren, Melkkar, Kruiwagen, twee Ploegen, Egge, Gareelen, Hoofdstellen en verdei Paardentuig, Kafmolen, diverse Zeven, Manden, Tonnen, Bakken en Lad ders en hetgeen verder zal worden voorge bracht. GEVESTIGD sinds 189%. f per land. f 411.per gebit. N.B. Bij plaatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. Genderen. BOTER. kllS. Gerechtigd tot het voeren van het ItijkN-botermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.70 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen k rembours door geheel Nederland. Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé, Telef. 339. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, dat bij de vh. Wed. van Keekem, is ontvangen een prachtige sorteering Wij kunnen U ten zeerste een bezoek aan dit magazijn aanbevelen. *90 HL. -• J j '5- V "-V: N lanteloiagazijo JE DUIF C±3 WIE PRIJS STELT on goedkoop en iictlc lilteding De Paradijsvogel I GORIIMCHEM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5