Hulp voor de Zending onder de Heidenen en Mohammedanen. ADRIANUS VAN DEK EELAART, HOVKIJV FOTOfwBl .1 FIK» 11.11. La li (I b ouwer§ UW Gereedschappen, Prikkeldraad, Heiningdraad, Gaas, Krammen en Draadnagels Bierlaagh v. d. Heijden, Waalwijk b. d. Markt. j II voor Laaft m Heista ei Altena Yffl Zaterftafi 20 April 1912, No. 3146. Yd 'eet Stoom-Limonadefabriek „De Vrijheid", ARNHEM. Rijwielen en Automobielen. Verhuurinrichting van eerste klasse Automobielen, Portretten, groepjes, Familie-opnamen. In elke plaats aan huis te ontbieden voor Familie- of Bruilofts opnamen, voor dorpsgezichten voor H.H. Winkeliers, enz. Gorinchem. Omdat onze confectie vanaf de goedkoopste tot in de fijnste genres op eigen ateliers onder toezicht van bekwame coupeurs vervaar digd worden. Omdat zij daarom past gelijk maatwerk. Omdat wij in onze confectie het volmaakte bereikt hebben. Omdat wij daarom ook de abnormale modellen in onze maten kunnen bedienen. Omdat wij in alle maten reusachtige sorteeringen nahouden en dus ieders wenschen volkomen kunnen bevredigen. J Alle Foto-artikelen en Toestellen met gratis onderricht. BUITENLAND. Naar aanleiding van de schipbreuk van de Titanic wordt melding gemaakt van de volgende statistiek van een Duitsche zeevaartmaatschappij betref fende de groote scheepsrampen sedert 1875: 7 Mei 1875. De Schiller, van Ham burg, vergaat met 371 personen aan boord. 31 Mei 1878. De Grosser Kurfurst, Luitsch oorlogsschip, zinkt, 275 slacht offers. 3 Sept. 1878. Schipbreuk van de Engelsche stoomboot Alice, 600 slacht offers. 14 Jan. 1883. Schipbreuk van de Cimbria, van Hamburg, 454 slachtoffers. 23 Juni 1893. Schipbreuk van de Engelsche stoomboot Victoria, 422 slachtoffers. 30 Jan. 1895. De stoomboot Elbe, van de Norddeutsche Lloyd, zinkt met 375 personen. 16 Maart 1895. Schipbreuk van de Spaamche stoomboot Reina Regente, 435 slachtoffers. 8 Dec. 1895. Schipbreuk van de Fransche stoomboot Salier, 279 slacht offers. 17 Juni 1896. Schipbreuk van de Engelsche stoomboot Drummond Castle, 235 slachtoffers. 4 Juli 1898. Schipbreuk van de Fransche stoomboot Bourgogne, 270 slachtoffers. 6 Mei 1902. De Engelsche stoom boot Casmorta vergaat met 739 personen. 17 Juni 1904. De pleizierboot van New York, Slocum, vergaat met 100 reizigers, waarvan het grootste gedeelte is verbrand. 1 Juli 1904. Schipbreuk van de Noorsche stoomboot Norge met 600 pas sagiers. 10 Sept. 1905. Een Japansch oor logsschip zinkt met 599 personen. 4 Aug. 1906. Schipbreuk van de Italiaansch Spaansche stoomboot Sirio, 335 slachtoffers. 21 Febr. 1907. Schipbreuk van de Berlin, 170 slachtoffers. 12 Maart 1907. Oorlogsschip Iéna, 118 dooden. 25 Nov. 1908. Schipbreuk van de Engelsche stoomboot Sardina, 156 slachtoffers. 10 Febr. 1910. Schipbreuk van het Fransche schip General Chanzy, 157 slachtoffers. 20 Maart 1910. Schipbreuk van het Engelsche schip Aurora, 187 slacht offers. 25 Sept. 1911. Ontploffing van de Liberté, te Toulon, omtrent 400 slacht offers. Sprekende te Penrhiwceiber heeft Watts Morgan, een van de voormannen van de Engelsche mijnwerkers, gezegd dat indien de stakende machinisten in Zuid-Wales geen meer redelijke houding aannamen, de leiders der mijnwerkers hun mannen den raad zouden geven de plaatsen van de machinisten te be zetten. Een groot aantal mijnwerkers in Zuid-Wales is nl. gedwongen, door de staking der machinisten werkeloos te blijven. Oorlog tussehen Italië en Turkije. De bemiddelende stap van de mogend heden waarop Europa reeds zoo lang was voorbereid, blijkt niet veel om het lijf te hebben. De mogendheden hebben der Porte gevraagd onder welke voor waarden ze bereid zou zijn, de vijande lijkheden te schorsen, om daardoor den weg te effenen voor vredesonderhande lingen. Maar van deze zelf is dus eigen lijk nog niet eens sprake, het gaat slechts over het al dan niet mogelijk zijn van een wapenstilstand. Het is niet duidelijk, als men de gezindheid van de Turksche regeering kent, hoe op deze wijze een vrede tot stand zal komen, zoolang het Italiaansche inlijvingsbesluit blijft be staan. Het is echter niet onmogelijk dat de Porte in een wapenstilstand zal toestemmen. De Konstantinopelsche correspondent van de Lokal Anzeiger verneemt de volgende bijzonderheden over het bezoek van de gezanten aan Assim-bei. Zij ver klaarden, dat de oorlog niet alleen de belangen van de oorlogvoerende partijen schaadde, maar dat geheel Europa het sluiten van den vrede wenschte. Als Turkije evenals Italië zijn vredesvoor waarden wilde opgeven, konden de mogendheden een grondslag vinden voor vredesonderhandelingen. Assim-bei heeft beloofd, dat hij na overleg met zijn ambtgenooten en met den sultau de gezanten antwoorden zou. Naar de correspondent verder verneemt, zal de Porte aan de mogendheden binnen 10 dagen een lange memorie van antwoord zenden, waarin zy de onwettige hande lingen van de Italianen, vooral in Tri poli, opsomt en verlangt, dat de Italianen eerst hun troepen uit Tripoli terug trekken, voor dat gebeurd is, kan zij niet aan vredesonderhandelingen be ginnen. Te Konstantinopel uit Tripoli ont vangen brieven bevatten het bericht, dat een Italiaansche wetenschappelijke expeditie in het achterland Fezzan ge vangen wordt gehouden. Uit Konstantinopel werd Donderdag gemeld Een Italiaansch eskader bombardeert de forten aan den ingang van de Dar danelles Naar bericht wordt, bestaat het uit 27 schepen. En later: De Italiaansche vloot heeft 180 projectielen afgeschoten, waarvan er één geringe schade heeft toegebracht aan de kazerne van het fort Seddil Bahr, dat gelegen is op den Europeeschen oever van de Dardanelles Het fort be antwoordde het vuur. De kazerne en de forten van Orhani en Koemkale zijn licht getroffen. Het fort Orhani beantwoordde eveneens het vuur en heeft ernstige schade toe gebracht aan een Italiaansch oorlogs schip, aan boord waarvan een brand uitbrak, die het schip de gevechtslinie deed verlaten. Na ongeveer 3% uur gevuurd te heb ben heeft de vloot weder zee gekozen. Een andere vloot heeft de kazerne en de munitiemagazijnen op Samos be schoten. De drijvende mijnen, die in den in gang van de Dardanellen geplaatst zijn, zijn gereed. De scheepvaart is geschorst. Een gevecht is geleverd te Tadzjoera, Tripoli, waar de Arabieren zijn terug geslagen en achtervolgd. Het gevecht was hevig en duurde twee uren. De Arabieren hebben een 50 tal dooden en een 100-tal gewonden verloren. BINNENLAND. De zonsverduistering is te Amsterdam de indirecte oorzaak geweest tot een zeer ernstig ongeluk. Op de tweede verdieping van perceel 33 van het Leidscheplein, bewoond door de familie Beguin, was het twintigjarig dienst meisje met eenige kinderen alleen aan wezig. Toen het douker begon te wor den, begaf zij zich met het jongste kind, een knaapje van twee jaar, op den arm op het balcon, zonder te be denken, of zonder te weten (ze was er pas in dienst) dat het balkon in repa ratie was. De vloer ervan bestond slechts uit een pleisterplaats, waarover nog planken heengelegd moesten worden. Zoodra het ongelukkige meisje den voet op het balkon had gezet, zakte zij er door. In haar val moet zij instinct matig net kind stijf vastgehouden heb ben, zoodat het bovenop haar op de straat is neergekomen. De kleine had althans niet anders dan eenige min ernstige hoofdwonden en eenige tandjes waren hem uitgebroken. In zijn ont steltenis snelde een voorbijganger met het kind naar het naastbijzijnde politie bureau, vanwaar het naar het gasthuis werd gebracht. Erger was het arme dienstmeisje er aan toe, zij was bewus teloos en klaarblijkelijk zwaar gewond. Per auto-brancard werd zij naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. Haar toestand is wel ernstig, maar zij is buiten levensgevaar. Dieven hebben Woensdagnacht te Wassenaar hun slag weer geslagen. Op de villa Berkenrode van graaf de la Grelle zijn ze door het raampje van het privaat naar binnen gekomen en hebben zich meester gemaakt van on geveer f 90. Op het kasteel Oud-Clingendaal van den heer D. Haagmans was het op het tafelzilver gemunt Blijkbaar hebben ze er veel van hun gading gevonden. In de eetkamer lag alles overhoop. Aan gezien de bewoners echter afwezig zijn, kan nog niet worden opgegeven, wat vermist wordt. De scheepsbouwmeester R. T. moest Dinsdag aan een visscher P. te Meppel een boot afleveren, wat ook geschiedde, doch aangezien T. de boot voor een veel te laag bedrag aangenomen had weigerde hij het geld in ontvangst te nemen en wilde ook geen kwitantie teekenen, maar vroeg de boot terug. P. wilde dit niet toestaan. Dinsdagavond durfdê P. zich niet ter ruste te begeven uit vrees dat T. de boot zou weghalen. Daarom stelde hij zich met zijn zoon verdekt op achter een kruisbessenboompje. Zijn zoon ging toen met een geweer gewapend in de boot. T. had eveneens een gew.er bij zich. Bij de vischboot gekomen legde T. zijn geweer er in en klom in de boot. Van dit oogenblik maakte de zoon van P. gebruik het geweer van T. te grijpen en in het water te werpen. T. werd j hierop woedend en wierp zich op den jongen P. In de worsteling ging het geweer van P. af en kwetste T. zoo ernstig, dat hij spoedig daarop over leed. Terwijl hij Woensdagmorgen te Dor drecht met eenige andere werklieden aan het spoordok zijn bezigheden ver richtte is de 41-jarige werkman P. Y. d. Voorden, van Puttershoek, tussehen een stootblok en een wagen van een ran geerenden trein geraakt. Hij werd ter hoogte van de heup getroffen en in wendig zoodanig gekwetst, dat hij in bedenkelijken toestand naar het gast huis moest worden gebracht, waar hij aan zijne wonden is bezweken. Het Hbl. van Antw. meldt, dat Woens dagochtend in het rijnschip Gustel, lig gende in de haven van Antwerpen, de 22-jarige schippersknecht Arick Kool, geboortig uit Zwijndrecht, dood en twee personen bewusteloos zijn gevonden ten gevolge van de inademing van kolen damp. De twee bewusteloozen, de 15 jarige schippersknecht Martinus Oubel, geboortig van Rotterdam, en een ou bekende vrouw, werden tot het leven teruggebracht en zijn buiten gevaar. De onvoorzichtigen hadden den avond te voren de kachel laten branden en het vertrek goed gesloten. Het lijk van luitenant Raland, ver leden week door het omslaan van een zeilboot in de Brielsche Msas verdronken, is ter hoogte van Zwartewaal opgehaald. Aan een woning aan de Juliana-van- Stolberglaan te 's-Gravenhage belde Woensdag een bejaarde vrouw aan, die aan de dienstbode, toen deze de straat deur opende, verzocht, even den zuigeling vast te houden, die zij bij zich had, daar zij een pakje in haar zak had en dit niet voor den dag kon halen, als, zij het kind op den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw het op een loopen zette. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de vrouw het kind in verzorging had van de mosder. Beiden zijn niet te vinden. Dinsdagmiddag waren op het dak van het gebouw Concordia een drietal lood gieters in de dakgoot aan de N. Z. Voorburgwal-zijde te Amsterdam, aan het werk. Plotseling schoot een emmer die zij aan een touw naar beneden lieten uit den haak, viel naar beneden en kwam met zulk een kracht op het hoofd van een juist passeerend 9-jarig knaapje, dat het, per rij wiel brancard naar het Binnengasthuis overgebracht, overleden bleek te zijn. Te Lonneker heeft de arbeider J. G. uit Enschede een moordaanslag gepleegd op v. d. P., wien hij verdacht in onge oorloofde betrekking tot zijn vrouw te staan. Zijn poging misluktede onhan dige schutter, die zich zelf licht ver wondde, is gearresteerd. De oudste ingezetene van Groningen, mej. Grietje Lesterhuis, geboren 15 April 1810 te Woldendorp, sedert 30 jaren weduwe van T. Mulder, oud-strijder van 1830, heeft Maandag onder vele blijken van belangstelling, haar 102den ver jaardag zeer opgewekt gevierd. Zij is nog zeer flink. Zij kan alles mee-eten. Het „koppien troost" smaakt haar steeds goed en zij slaapt, loopt, hoort en ziet nog best. Eiken avond om 7 uur gaat zij naar bed en 's morgens staat zij om 8 uur op. Zij woont bij haar 70-jarige dochter en schoonzoon, die goed voor baar zor gen, ofschoon het armbestuur per week slechts f 1 75 en per jaar een hoeveel heid turf voor ondersteuning geeft. Zij heeft nog een dochter van 60 en een broer van 90 jaar. ADVERTENTIEN. Wie Uwer kent niet de Eelaartine, die overheerlijke vruchtenlimonade, welke in bijna alle plaatsen van ons land verkrijgbaar is? Zooals men weet bevindt zich om den hals der flacon een takje met oranjeappel. Tot heden kwamen deze takjes öf geschonden öf in 't geheel niet terug. Voor ieder Eelaartiae takje wil ik in 't vervolg 3 cent terugbetalen, mits de takjes ongeschonden en bij eenig kwantum aan mij worden teruggezonden. Porto voor overzenden wordt vergoed, 't Geld wordt franco overgemaakt. In 1910 bracht ik de Eclaartiiie in den handel en werden er toen circa 10000 flacons verzonden, in 1911 verzond ik reeds ruim 60000 flacon# Eelaartine, zoodat er dus in 1911 f 1800,voor de zending besteed had kunnen worden, wat nu onnoodig verloren ging. In plaatsen waar de Eelaartine niet verkrijgbaar mocht zijn, wil ik gaarne enkele depots vestigen. Zendingsvrienden die nadere inlichtingen wenschen, gelieven zich te wenden tot: Telefoon 114. Anto-flartf** Oudst en meest bekend adres roor Levert elk gewenscht fabrikaat. JI&smsbJwxj\ C.ROMEIJN.GORINCHEM. ook voor Zieken vervoer. Speciale inrichting voor het laden van aecumelatoren en opnieuw magnetiseeren en ontstekingsmagneten. Lakken en nikkelen van Rijwielen, ook van Huishoudelijke Artikelen. Bondsrijwiel- en Motorhersteller. O.s. Prijzen zijn alleen geldig gedurende de Paaseh- en Pinksterdagen, vanaf 7 APRIL tot 1 JUNI. 8 l'isiie (Album) portretten eu 5 Medaillon- voor f t. 4 groote Cabinet foto's en 3 Itrief'kaart f I. 8 Foto-IKriefkaorten en ft Cabinelportret I ft. met een of meer personen zelfden l*r$i<«. vitivt; prijk. Voor nette afwerking zal worden gezorgd. Aanbevelend, J. A. TUKKER, L4\ClimniJÜ B 18», UOIII^CIIEH. koopt IJ het voordeeligst hfj: Vertegenwoordiger van N. S. f/., Eysink en Douglas-Motorrijwielen. I. .1 IN II in i II II Mi# r- I mm iir-iin-"r i - r -ii—mri—i Paradijsvogel Waarom is gemaakt koop de weg! Waarom kan iedereen gemaakt koopeo?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5