Cacao De beste voor den prijs VAN HOUTEN'S De Pink Pillen zuiveren het bloed. ZOO ZIET EEN BUS ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. 1.50 0.80 /4Kg. /0.42è Ho 0-18 eerst den toegang tot den stevig ver sterkten Bosporus met geweld moeten verkrijgen. En dat Rusland met open lijke vijandelijkheden zou willen ingrij pen, dat gelooft, volgens den correspon dent van de Temps, in St. Petersburg niemand. Uit Rome wordt aan de Vossische Zeitang geschreven, dat de krachten van Paus Pius X gaandeweg achteruit gaan. De teekenen van lichamelijk ver val vermeerderen zoo sterk,'dat m n vree3t, dat de Paus den zomer niet meer overleven zal. De Paus zelf verzet zich met groote wilskracht tegen de ziekte en is niet geneigd zich te ontzien. Hij lijdt aau jicht en aan een groote zenuw zwakte, die zich uit in hevige prikkel baarheid en in een slecht functioneeren van het geheugen, in flauwten en van tijd tot tijd in het weigeren van het hart. De Schipbreuk van de Titanic. Het kantoor der White Star Line te New York zond aan het hoofdkantoor te Liverpool de volgende lezing van de ramp rl)e Titanic" volgde stipt de Zuide lijkste Westwaartsche baan, wijzigde den koers waar de 47e lengtegraad den 42t.n breedtegraad snijdt en stuurde Zuid, 86 graden ten Westen. Alle officieren van de wacht zijn omgekomen behalve de vierde, Boxhall, die in de kaartenbut werkte. De nacht was volkomen helder, met sterrenlicht, geen wind, kalme zee. Het schip had nog geen ijs ontmoet Er werd scherp uitgezien en gevaren met geminderde volle kracht, vermoedelijk 21 tot 22 knoop. Alle machinisten zijn omgekomen. Den 14en April om 11.45 n m. kwam een lage, liggende berg in zicht vlak voor den boeg. De eerste officier wierp het roer naar stuurboord, liet met volle kracht achteruit slaan en sloot alle schot ten. De berg met stuurboordboeg hard geraakt. Lichte schok, maar een knar send geluid, blijkbaar door het openen van verscheiden afdeelingen aan stuur boord. Booten klaar gemaakt, met vrouwen en kinderen gevuld, neergelaten en weggezonden onder verantwoordelijke personen. Het schip zonk met den boeg vooruit om 2.20 vin. Alle booten afge gaan, behalve een opvouwbare boot. Volkomen tucht. De „Carpathia" redde de overlevenden om 4 vm." De White Star Line geeft als aantal mensehen dat bij de schipbreuk van de „Titanic" is omgekomen, 1442 op, die als volgt verdeeld zijn: eerste klas reizigers 124, tweede klas reizigers 196, tusschendek 518, bemanning596, muziek 8. Gered: eerste klas 202, tweede klas 115, tusschendek 178, bemanning 210. illieuwÈi. Heusden. 24 April. De heer J. van Andel, leerling der Rijks- normaalschool alhier, mocht de vorige week te Breda de acte van bekwaamheid als onderwijzer behalen. De nachtvorsten hebben weer schade aangericht. Vooral de kruisbessen moesten het ontgelden. Van den tuinder B. K. zijn op den stadswal de aardappelen afgevroren. Ook hebben perziken en abrikozen veel geleden. w flcrkeiidaiu. Klemde de vorige week schipper W. v. d. H. zich een been, wlakdoor geneeskundige hulp noodzakelijk was, Zaterdag 1.1. kreeg een knecht van den "landbouwer A. v. Vugt een trap van een paard tegen een been en dienzelfden dag gleed P. de K. van een zaaimachine, ge raakte daaronder en brak een been, terwijl hij tevens nog eenige kneuzingen en vleesch- wonden bekwam, zoodat beide personen genees- en heelkundige hulp moesten in roepen. Oiidheiisden Bij de op 19 April gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad verkreeg de heer H. van Herpt 89 en de heer A. Cox 68 stemmen, zoodat de heer H. van Herpt is gekozen. V rij li.-Cap pel. Aan den verlof ganger der Nationale Militie W. J. Rueb, schipper alhier, is toestemming verleend om zich voor d -n tijd van een jaar in het buitenland, Duitschland en België, op te houden, met vrijstelling om zich in 1912 aan de inspectie te onderwerpen. De afkondiging van de nieuwe alge- meene plaatselijke politieverordening dezer gemeente zai plaats hebben na het luiden der bel door aflezing op Zaterdag 27 April a.s. tusschen des voormiddags elf en des namiddags één uur, vanaf de pui en door aanplakking in de vestibule van het ge meentehuis. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te 's Hertogenbosch op Zaterdag 4 Mei 1912 en aanvangen des voormiddags te 10 uur. Woudriclieitl- Onze stadgenoote, Mej. W. E. Varossieau is benoemd tot tijde lijke onderwijzeres te Leerdam. Sleept. Bij een koe van den land bouwer M. de W. alhier, heeft zich een geval van besmettelijk miltvuur voorgedaan. Flet cadaver is verbrand Door het kerkbestuur der Herv. Ge meente alhier, is onderhands aanbesteed het vergrooten van het, kostershuis. Minste inschrijver A. J. van Hazen alhier; voor het zink- en loodgieterswerk P. Boll te Heusden. De 'harmonie „De Eendracht" alhier, die eiken le Zondag van iedere maand een concert geeft, heeft besloten op die dagen gedurende de zomermaanden een muzikale wandeling door de gemeente te maken. Sprang. Vrijdagavond zullen de stemgerechtigde ingelanden met het bestuur van het waterschap „De binnenpolder van Sprang" in het café van J. Maas in alge- meene vergadering bijeen komen. De agenda vermeld 4 punten ter behandeling, waar onder de verkiezing voor één bestuurslid. Periodiek treed af de heer J. A. Haverhals. J1. Maandag trof den landbouwer J. v. Z. het ongeluk, dat zijn paard schrok en stijgerde. De gevolgen waren dat hij viel en het rad der kar over zijn hoofd ging. Zwaar gewond werd hij opgenomen. De ijlings ontboden geneesheer, achte het wenschelijk, dat genoemde naar een gasthuis zou worden vervoerd. liaarihvjjk. Het gezin van den sehoenmakersknecht Karei Leijten werd Vrijdag j.l. vermeerderd met 3 dochters. Groot was de belangstelling om de 3 jeug dige spruiten van den gelukkigen vader te bezichtigen. Mederliemert. Steeds neemt het aantal kinderen op de openbare school aan de Noordzijde toe. De school is dan ook overbevolkt. Van Welseind worden geen niéuwe leerlingen meer aangenomen; deze zufien dus voortaan de school te Well op ruim 3 K.M. afstand moeten bezoeken. Welseiild. Door gebrs. Oomen wer den Vrijdag de eerste elften gevangen. In tegenstelling met vorige jaren is de prijs niet hoog, f 1,50 f 1,75 per stuk. De aanvoer van buitenlandsche elft aan onze vischmarkten is de oorzaak dezer prijs verlaging. Veen. Deze week werd reeds door de boeren een begin gemaakt met het zaaien van bieten. Het weder leent er zich niet erg voor. Een regenbui zal hieraan veel goed doen. Enkelen moeten dan ook het zaaien uitstellen omreden de grond te hard is. Vrijdagavond maakte het fanfarecorps Wilhelmina alhier ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik een muzikale wandeling door de Kom van het dorp. Dat de jeugd vertegenwoordigd was laat zich begrijpen. Een groote menigte was dan ook op de been om van de muziek te profi teered Wijk. Zondag j.l". hoorden we hier reeds den koekoek zijn ouderwetsch deuntje tot ons roepen. Dit is zeer vroeg, daar we deze vogels hoogst zelden vóór de Meimaand vernemen. Er is hier reeds zeer veel handel in jonge lammeren, terwijl ook weer hooge prijzen worden besteed voor lammeren van 6 ft 7 weken, en wel vanaf f 7 tot 110. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins, hield onze fanfare eene opgewekte muzikale wandeling door onze gemeente, gevolgd door eene groote menigte belangstellenden. Meeuwen. De verpachting van het grasgewas langs de gemeentewegen bracht hier op de som van f 58, dus bijna f 20 meer dan het vorige jaar. 's Oravemuei'. Ofschoon het ver schillende nachten nog aardig heeft gevro ren, is het algemeen gevoelen, datdefruit- boomen nog niet veel hebben geledende hoop op een goed fruitjaar blijft daarom nog levendig, want in geen jaren heeft men het gezien, dat alles zoo vol in bloei staat of met vruchtknoppen is bezet, zoodat ons dorp thans wel op één grooten bloemhof lijkt. De kruis- en zwarte bessen schijnen eenigermate door de nachtvorsten geleden te hebben. Door mej. L is de vorige week al hier eene p>rteleuille met f 300 aan bankbiljetten verloren, zonder dat deze nog aan de eige nares is terugbezorgd geworden. De num mers der biljetten zijn bekend. Verslag van den Raad der gemeente Heus den op 22 April 1912, des avonds 7.30 uur. Voorzitter: burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering van 5 Maart j.l. voor, welke worden goedgekeurd en daarna vast gesteld. Vóór de agenda, waarop slechts een viertal punten vermeld staan, verder wordt afg^ handeld, doet de Voorzitter voor het reizend publiek een belangrijke mededeeling. Er is n.l. gunstig door den Directeur der Posterijen beschikt op een verzoekschrift van B. en W., om ook personen met de posttram, welke om 2 uur uit Drunen naar Heusden ver trekt, te doen vervoeren. Thans komt in behandeling een verzoek van M. A. Weck, om vergunning tot het bouwen van een woning op gemeentegrond onder Oudheus- den. Het prae-advies van B. en W. luidt gunstig om aan dat verzoek te voldoen, onder conditie, dat hij jaarlijks f 1 per boom en f0.06 per meter grond betaalt. De heer De Mol vindt f0.25 per boom voldoende. De heer Van Andel vraagt, of de boomen niet te kort bij de woning zullen komen en wil 5 boomen doen vellen. De Voorzitter zegt: de boomen leveren geen bezwaar op en zijn sterk genoeg. De fondamenten van de woning worden niet zóó diep, dat ze de boomen hinderen. De heer Van Everdingen deelde eerst hetzelfde bezwaar met den heer Van Andel, maar is bij nadere beschouwing hierop teruggekomen. Na rondvraag wordt de ver gunning verleend. Punt 3 der agenda behelst beschoeiing van den Demer Dit onoogelijk watertje, dat de Bergsche Maas door een duiker en sluis met het oude Maasje verbindt en dwars door de stad loopt, is in den loop der eeuwen in sterk verval geraakt. Geen won der dat de Voorzitter het hoog noodig oor deelde in dien toestand verbetering te bren gen. We hebben zegt Z. E. A. veel aan de rioleering van de stad ten koste gelegd en nu moeten we de kroon op 't werk zetten door Demer-verbetering. Het is nuttig en noodig. Nuttig uit een oogpunt van hygiëne en schoonheidszin; noodig bij brandgevaar daar bij laag water de Demer droog ligt. Op andere gedeelten hebben we genoeg brandputten, doch in dit gedeelte ontbre ken die. En of we nu deze karwei al uit stellen, dat baat niets. Nu of later moet het er toch toe komen. We zullen voor dezen post moeten leenen, maar 't is ook een buitengewoon werk. De heer Veerman informeert over den afstand van de beschoeiing. De Voorzitter deelt mede, dat het plan is deze te beginnen bij den tuin van mej. De Wild en te ein digen bij de Schapenbrug, verderop is niet noodig, daar door het opstuwende water het vuil wel in de gracht komt. De heer De Mol vraagt of uitdiepen, zonder beschoeiing te maken, niet voldoende zou zijn. De voorzitter zegter kan niet gebaggerd worden, want dan zakt alles weg. Vroeger lieten we dat uitbaggeren door een parti culier, die er zijn weide mede bemestte, maar ik zou dat liever door de stadswerk- lieden laten verrichten. De heer Vos, zeer ingenomen met het plan, brengt den voorzitter een woord van lof voor zijn kloek optreden. Hij wijst op ons prachtig stadhuis, de schoone ligging van de c.mwalde oude vesting aan de heer lijke rivier, om dan in tegenstelling met al deze aantrekkelijkheden een Demer-be- schouwing te geven. Spreker noemt dit de donkere plek van Heusden, de stad onwaardig, vuil, vies en onooglijk. Minstens twee derden van de vreemdelingen passeert deze desolate buurt. Het is hoog noodig, dat hier verbetering komt. De heer Veerman zag gaarne bij elke brug een groote vergaarbak geplaatst voor zak water, teneinde bij brand direct gereed te zijn. De Voorzitter denkt niet, dat deze bij de geringe breedte van den Demert geplaatst zullen kunnen worden. De heer De Jongh wil die bakken dan achter de schoeiing doen plaatsen, welk idee algemeene instemming vindt. De heer De Mol vindt de heele zaak overdreven en denkt dat de schoonheid van den Demer er niets bij winnen zal. Spreker betwijfelt sterk of wel twee derden der vreemdelingen die buurt passeert. Nog nimmer is er een adres door de bewoners van dit gedeelte bij den Raad om verbete ring ingekomen. De Voorzitter noemt spreker opposant, daar hij overal tegen is en zich tusschen- beiden maar eenp wil laten hooren. Wij allen willen van Heusden een ideaal stadje maken, dat tot bezoek uitnoodigt, maar U mijnheer De Mol werkt ons altijd tegen. Het pleit niet voor uw schoonheidsgevoel, dat U zulk een toestand bestendigen wilt. TJ is den geheelen dag buiten de stad, maar velen maken langs den Demer graag een wandeling. De heer Veerman noemt het schalksch „den Boulevard van Heusden". Ook heeft spreker opgemerkt, dat verleden jaar bij lagen waterstand juist bij het beschoeide gedeelte water aanwezig was, terwijl op an dere plaatsen alles droog lag. De heer De Mol verklaart dezen toestand, omdat er niet genoegzaam gebaggerd wordt. De heer Van Andel vraagt of er geen gevaar bestaat, dat op het niet geschoeide gedeelte een verstopping zal ontstaan. De Voorzitter zegt, door den sterken stroom wordt daar alles weggespoeld. De besteding zal publiek plaats hebben in 3 gedeelten. De heer Veerman wil, nu het pro en contra besproken is, een voorstel tot beschoeiing in rondvraag brengen. Dit voorstel wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het hoofd der M. U. L. O. school wijzende op de nood zakelijkheid wegens toeneming van het aan tal leerlingen tegen 1 September a.s. een onderwijzer aan te stellen. Wordt besloten spoedig een oproeping te doen. Idem. Een schrijven van den Directeur- Generaal der Posterijen met gunstige be schikking tot personenvervoer met de post tram. Verslag toestand der gemeente en volks huisvesting. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van verhuring eener schuur aan A. v. Dijk. Idem, gem.-begrooting 1911. Bij de gewone rondvraag informeert de heer Van Andel of de paardenkeuring naar Almkerk verplaatst zal worden. De Voorzitter antwoordt hierop: mij ie ter oore gekomen, dat de gemeente Almkerk een overdekte manége zou bouwen en schu ren beschikbaar stellen wanneer aldaar keuring gehouden werd. oor sommigen is de afstand b.v. uit Den Biesbosch te ver om hier heen te komen. Wij hebben alle pogingen in het werk gesteld om de keuring te behouden. Volgens de raporten zijn de gelegenheden voor keuring alhier uitstekend. Door den Minister van Landbouw is thans bepaald, dat bij wijze van proef dit jaar een keuring te Heusden en een te Almkerk zal worden gehouden. De heer Van Andel dacht, dat de com missie beslist een overdekte manége eischt. Zoo'n manége kost zoo wat f 600 en we krijgen er f 60 huur voor. De heer Veerman vraagt hoeveel paarden doorgaans aan de keuring deelnemen. Het zou ook spreker spijten, wanneer de keuring verviel. De Voorzitter zegt dat er ruim 40 paar den gekeurd worden en betwijfelt de voor deden van de keuring voor de inwoners. De heer Van Andel dankt den Voorzitter voor diens inlichtingen en spreekt den wensch uit, dat alle stappen in de goede richting gedaan zullen worden om de keu ring te behouden. De Voorzitter belooft alle pogingen in 't werk te stellen. Niemand meer 't woord wenschende, sluit de Voorzitter de vergade ring, waarbij het publiek had geprofiteerd van een watertochtje op den schoonen Demer gevolgd door een rit in de open manége. kerknieuws, Itahiloniënbrook. Zondagmid dag hield ds. Hermanides zijn afscheidsrede, welke was gegrond op Lucas 24, waarin ons verhaald wordt van de Emmaüsgangers. Een talrijke schare was opgekomen, waarvan velen ook uit de omliggende gemeenten. BurKerl|ike Stmid. Woudric em, vau 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd: Arie Vink, 29 j. en Elizabeth Suiits, 21 j. Getrouwd: D. Maas, 22 j.euA. Ver zijl, 25 j. Geboren: Arie Cornelis, z. v. H. C. Vink en D. Rouikes; Heiltje Adriaua, d. v. J. van Andel en A. Pellikaau Jan Hendrik Frans, z. v. M. A. Baks en C. A. Bron; Alyda, d. v. P. Wester- laken en A. M. VinkMatthijs, z. v. F. J. Metz en H. Baks; Jan, z. v. D. van Vuuren en J. de Kloe; Antonie Cor nelia, z. v. A. C. de Kriek en G. Viveen. OvETRlkdk^: M. Walraven, 12 j.; H, Verzijg 68 j., eek tg. van A. van Gooi. Dassen, over de maand Maart. Getbouwd: J. v. d. Stelt, 43 j. en q v. d. Assem, 45 j.T. v. d. Assem, 26 j. en C. de Rooij, 24 j. Geboren: Johannes, z. v. M. M. B ix en H. J» van Dijk; Adriana C, d v. W. van der Pluijm en W. van Olst; Berta, d. v. B. van Biesen en M Schal den Adrianu8 Th., z. v. A. van Dort- cnont en J A. van der Pluijm; Alrianus G z. v. M. Schalken en J C. van MoergestelSebastiaan H. J., z. v. J. A. F. M. van Alphen en M. E. 0. Ver hoeven Petrus J. eu Rosalia J., z. en 6, v. J- S. Schimmel en C. R. M. Groot- haert. Overleden: Joannes W. Leeggangers, 2 jAbraham van Dijk, 81 j., we ln. van H. van Koten. Ingekomen vanAmsterdam, J. A. E. M. Pennings; Teteringen, J. van Dort- mout; Arnhem, E. S. J. de la Coud; Meeuwen, W. van Nunen; Poortugaal, M. Th. Akkerman; Uden, M. L. Lam bert; Velseu, J. Bouman; Waalre, M. J. van Daal; Meeuwen, M. van Bommel; Winterswijk, W. J. Prinsen met gezin Almkerk, W. de Peuter met gezin. Vertrokken naar: 's Graveuhage, F. ReedCapelle, T. MiddelkoopAlmkerk, G. v. d. Assem met gezin; Besoijen, Johannes W. J. van Loon met gezin; Tilburg, J. van der PluijmGeertruiden- berg, J. v. d. ValkAssen, C. P. Schim mel met gezinGorinchem, P. van Breu- gel: Velsen, J. Bouman. binnenland. De minister van financiën heeft aan zijn ambtgenoot van oorlog medegedeeld, dat het middel van „inlegering van een militair" tot invordering van 's Rijks directe belastingen in 't vervolg niet meer zal worden toegepast. Voor de invordering van plaatselijke belasting blijft de toepassing van gar- nisaires voorloopig nog van toepassing, doch de aanhangige wijziging der ge meentewet beoogt ook de mogelijkheid tot inlegering van een militair op te heffen. Een zeer oud gebruik komt hiermede dus te vervallen. In de heide onder Mierlo woedt sedert Maandagochtend een felle heidebrand. Het is nutteloos u te zeggen: Neem dit, neem dat", gy hebt geen enkele goede reden ons te geloovendaarom laten wy liever het woord aan hen die wy genezen hebben. De heer Jan Dippeld, oud 63 jaren, zal u zeggen hoe hy van zyn rheumatiek is genezen Gedurende langen tyd, schryft hy, heb ik geleden aan rheumatische pynen door het geheele lichaam. Wanneer ik zulk een crisis had, leed ik zoo hevig en had ik zoo veel moeite om my te bewegen, dat ik genoodzaakt was te bed te blyven en myne bezigheden er aan te geven; van daar de dubbele onaan genaamheid eerstens myne pynen, vervolgens geldverlies. Ik heb dranken en andere geneesmiddelen ingenomen, men heeft my gevreven, en dat alles volkomen te vergeefsch. Eindelyk heeft men my de Pink Pitten aangeradenik heb ze genomen omdat zy my waren aangeraden do«r iemand die vertrouwen verdiende, maar zonder aan de mogelykheid myner genezing te gelooven. Ik heb my vergistde Pink Pillen hebben my wel degelyk genezen. Ik moet hier by voegen dat het reeds lang geleden is dat ik de kuur heb gedaan. Ik hoop dat de genezing duurzaam zal zyn, want het schynt my dat indien de pynen hadden terug moeten komen, zy reeds zouden teruggekomen zyn. Verkrijgbaar fl.75 per doos, en f9 per 6 doozeu, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eegheulaan 22, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te' 's Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Ron A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2