Oorlog tusschen Italië en Turkije. Heusdensche Conservenfabriek. waterstand totdusver is reeds met een voet overschreden. Gebrek aan levens middelen doetzich zeer gevoolen, 125,000 menschen zijn thans dakloos. Het spoor wegverkeer is grootendeels onmogelijk. Daar het land vlak is, strekt de over strooming zich zeer ver uit. Het afvloeien van het water zal maanden eischen. Intusschen vreest men, dat groote stuk ken land moeras zullen worden. Motorbooten worden uitgezonden om de menschen van reeds diep onder water staande huizen af te nemen, doch in vele gevallen zijn zij reeds te laat ge komen. Het was onmogelijk het aantal slachtoffers te schatten. Zondag werd uit Smyrna gemeld: Zestien Italiaansche oorlogsschepen heb ben Rhodus gebombardeerd. Zij ont scheepten troepen in de golf rau Paludia. De Turksche troepen die op Rhodus aanwezig zijn, zijn volgens de opvatting, die in Konstantinopel heerscht, vol doende om den Italiaanschen troepen den noodigen tegenstand te bieden. Het eiland Rhodus, waarop de Itali- anén Zaterdag hun troepen ontscheept hebben, is 18 kilometer verwijderd van de kust van Klein-Azië (Karië) en 1460 vierkante kilometer groot, is hier en daar woest en steenachtig, doch over het geheel zeer vruchtbaar, hoewel slechts gedeeltelijk, voor ongeveer een derde, bebouwd en draagt een berg keten met den 1240 M. hoogen Ataby- rios. De bevolking telt ongeveer 30 000 zielen, waarvan 10.000 in de gelijk namige hoofdstad. De bewoners zijn voornamelijk Grieken; 4000 Mohamme danen zijn in de hoofdstad samenge drongen. De buitenlandsche handel be vindt zich grootendeels in Oostenrijk- eche handen. Over de beteekenis der bezetting bevat de „Corriere della Sera" een uitvoerig artikel, waarin zij er op wijst, dat Rho- dos met Kreta en Scarpanto de Egeïsche Zee in een hal ven cirkel afsluit, waar door Italië in de gelegenheid is alle vt rbindingen ter zee tusschen Konstan tinopel en Syrië te verhinderen. Het program van Italië ten aanzien van de Eneïsche Zee is daarmee echter nog niet afgedaan; er zullen nog andere eilanden bezet worden, welke Italië dienen kunnen als onderpand voor het ophouden der vijandelijkheden in Noord- Afrika, maar ook in geval de vrede wordt gesloten zou Italië die eilanden verder bezet houden om als onderpand te dienen voor de naleving door Turkije van zijne beloften. De beschieting der Dardanellen door de Italiaansche vloot schijnt feitelijk geen andere bedoeling te hebben gehad dan de Turksche vloot te dwingen zich uit de Egeïsche Zee terug te 'trekken. Plaatseiyk ïlleuws. Beusdeii, 8 Mei. Thans is vastgesteld, dat de premiekeuring van merriën van 48 jaar dit jaar niet te Almkèrk, maar evenals voorheen te Heus- den zal worden gehouden en wel op Vrij dag 31 Mei. Daarbij worden uitgeloofd 1 onderhoudsbijdrage van f100, 1 van f75 en 10,Van f 50. Er zullen dit jaar ook afzonderlijke prij zen Wórden uitgeloofd voor dekhengsten- stamvaders, die minstens 3 der beste afstanynelingen mede op de keuringen voorbrengen. Voor de stamvaders kunnen extra prijzen van f 50 worden toegekend en voor-de beste veulens f 10. Verder Ta-een bedrag van f 5100 beschikbaar voor bijdragen van ingevoerde merrieveulens (koud of warmbloed.) Voor het keuringsdistriotHeusden worden beschikbaar gesteld 10 onderhoudsbijdragen van f 90. Maandagmiddag werd alhier de werk man Kuis uit Herpt per rijtuig naar het R. K. Gasthuis vervoerd. Terwijl K. op het Eiland aan het uitetooten van kraaienesten bezig was, stortte hij plotsèling uit een zeer hoogen boom omlaag. Bij toeval kwam hij op zijn voeten terecht, maar de schok was zóó hevig, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze stadgenoot de heer C. E. Leeste- maker J.Lzn., leerling der zeevaartschool te Delfzijl, mocht in het laatst der vorige week het diploma voor 3en stuurman behalen. Waarschijnlijk zal de heer L. bij de paket- vaart dienst nemen. Bij de vorige week gehouden aan besteding van een woonhuis voor den heer W. van Helden was niet veel animo. Er waren slechts een viertal inschrijvers twee voor metsel- en twee voor timmerwerk. De laagste inschrijving bedroeg f 8572. Met een kleine wijziging in het bestek zal nu een herbesteding plaats hebben. 7 Mei. De familie Amoldus viert van daag feest. Het is 25 jaren geleden, dat de heer Arnoldus, koster der Ned. Herv. Kerk, zich in den echt verbond en thans wapper den de vlaggen van alle huizen in de Witte broodstraat, terwijl de Heusdensche Har monie het echtpaar eene aubade brengt, die door de ouders, kinderen en familieleden wordt in ontvangst genomen. De heer De Roon, president der Harmonie wenscht de jubilarissen op hartelijke wijze geluk en een familielid, een wachtmeester der huzazen, brengt op militaire wijze in korte bewoordingen, namens het zilveren echtpaar, dank voor de betoonde hulde, waarop de zilveren bruidegom allen binnen noodigt en deze festiviteit, voor zoover het buiten plaats heeft, met „een lang zullen ze leven I" eindigt. Met het laatste stemmen wij gaarne in. Al jaren her, wordt steeds op Dins dag van de kermisweek door de schutters van St. Blasius met muziek uitgetrokken, om op de stadswal met het z.g. „vogel schieten" proeven van geoefendheid te geven in het scherpschieten. Hij die vroeger den vogel afschoot, werd tot koning van het gezelschap uitgeroepen. Alles verandert echter met den tijd en nu gaat het er om wie bet grootst getal punten behaalt, dat dan ook veel eerlijker is. Dat voorrecht viel ten deel aan den schutter J. Strohm, die nu tot de hooge waardigheid uitgeroepen, met den zilveren keten van medailles werd omhangen, om dan in plech- tigen optocht, na eerst tal van fanfares te hebben genoten, met muziek vergezeld naar de vergaderplaats „de Korenbeurs" te worden geleid, alwaar de dag feestelijk werd be ëindigd. De opvolgende hoogste punten wer den behaald door de schutters J. de Kuyper, B. Baaijens, P. van den Oever en M. van Diggelen. Werkendam. Vrijdag deed de heer J. v. d. Ruit, met gunstig gevolg examen voor onderwijzer. Donderdag kreeg schipper Jac. de Waal, van hier, die onder de brug te Zalt- bommel door moest en daarvoor den mast streek, zulke klappen van de lier op het hoofd, dat hij bewusteloos moest opgenomen worden en naar het gasthuis te Zaltbommel moest worden vervoerd, alwaar men her senschudding constateerde. We vernemen, dat de W. bij kennis is geweest, doch zijn toestand nog gevaarlijk is. Alnik(M'k. Naar we vernemen heeft de heer de Witt, onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, tegen 1 Juni ver lof aangevraagd, om voor 4 maanden naar Ned. Iudië te vertrekken. Iteneden-LaiiK^traat De wol- prijzen staan thans niet zoo hoog als het vorig jaar. Er wordt 65 a 75 cent per kg. betaald. Capelle. j.l. Zaterdagavond circa 9 uur, werden de bewoners der kom alhier opgeschrikt door het geroep van brand. Bij onderzoek bleek, dat 2 groote hooimijten, staande bij het kanaaltje alhier en toebe- ho. rende aan A. Mouthaan, in lichte laaie stonden. Naar we vernemen dekt assurantie de schade. Oorzaak van den brand is on bekend. Hrimiiicleii. Met ingang van 1 Juni a.s., is de heer C. de Lint alhier, benoemd tot brievengaarder aan het hulp- post- en telegraafkantoor. Aan het hul ptelegraaf kantoor alhier, werden in de afgeloopen maand behandeld 41 telegrammen, waarvan 19 werden ver zonden en 22 ontvangen. 's-CJravemoer. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana maakte Dinsdagavond het fanfare corps „Euterpe" eene muzikale wandeling door het dorp, het welk velen op de beenen bracht en eene aardige drukte gaf. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn in de maand April behandeld 30 tele grammen, waarvan 10 zijn verzonden en 20 ontvangen. Op de Rijkspostspaarbank zijn 24 inlagen gedaan tot een bedrag van f 827.90 en had den 24 terugbetalingen plaats tot een bedrag van f 2866.18. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten der sociëteitsvereeniging „Ont spanning" alhier. Herpt. Zondag herdacht de heer A. J. van Grevenbroek, den dag waarop het juist 25 jaren was geleden, dat hij tot Wet houder dezer gemeente werd benoemd. In die kwart eeuw heeft de heer Van Greven- broek zijn beste krachten aangewend tot welzijn der gemeente. Steeds werden zijn adviezen op prijs gesteld. Hij is een kranig werker, die, als hij zich ergens voorspant, niet eerder rust voor hij zijn doel heeft be reikt. Talrijk waren dan ook de bewijzen van achting en vriendschap die de jubilaris mocht ontvangen, zoowel van de zijde der gëmeentenaren als van zijne vele vrienden. Vaa alle huizen in de buurt wapperde de vlag. De harmonie „De Eendracht" bracht hem la avonds een sernade. De muziekan ten werden op roijale wijze onthaald. Mocht het den jubilaris-gegeven zijn, nóg lange jaren met dezelfde ambitie zijn ambt te bekleeden als hij dat deed tot hiertoe. Her wijnen. Slechts enkele dagen is de campagne op de boven steenfabriek begonnen, of eene nieuwe regeling van den arbeidsduur werd ingevoerd. De nieuwe regeling bepaalt den werktijd tot 's avonds 7 uur, een half uur langer dan vroeger. De werklieden, ontevreden over deze rege ling, besloten het werk te staken. De staking omvat 18 personen. IVederlieuiert. (Noordzijde). Een bijzonder krasse vrouw is de bijna 92-jarige weduwe Bruijgom alhier. Op bezoek bij een zieke dochter te Heusden, die tijdens dit bezoek overleed, legde zij den afstand van Heusden naar Nederhemert te voet af zonder eenig steunsel of teeken van ver moeidheid te toonen. Nu begin Mei de nieuwe leerlingen ingeschreven zijn, telt de openbare school alhier meer dan 140 leerlingen, waarvan er 58 bij de onderwijzeres en 50 bij den on derwijzer geplaatst zijn. De school zal even als in 1900 weer vergroot moeten worden. Btauuisdonk. Toen de heer M. A. Zwets Zondagavond 1.1. per fiets huiswaarts keerde ontmoette hij nabij de Protestantsche kerk een 5-tal personen in vrij kennelijken staat", waarvan zekere H. L. hem bij 't passeeren een stoot gaf, tengevolge waarvan de heer Z. zoo hard viel, dat hij behalve inwendige kneuzingen een geopende wonde aan hand en arm opliep. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Aan de stoomzuivelfabriek is in April verwerkt 226719 L. melk. Sleeuwijk. Door den Militieraad zijn van den dienst bij de militie vrijgesteld wegens broederdienst de lotelingen H. A. van Breugel, H. van der Kaa en W. B. Westerhout. Sprang. Naar men ons meedeelde, heeft het bestuur der Coöp broodbakkerij, den bakker W. Werther uit de vele sollici tanten benoemd tot directeur der bakkerij. Zaterdagavond j.l. werd in de open bare school, door den le luitenant Buwalda het eerste onderricht voor schietoefeningen gegeven. Door een 30-tal personen werd deze cursus gevolgd. In de vorige week geraakte een var ken van den arbeider H. in èen beerput, waar het dier zijn dood vond. Voor genoemde een heele schadepost. Ween. Op de voordracht voor onder wij zer(es) ter vervulling der vacature, ont staan door de vermeerdering der school bevolking zijn geplaatst: No. 1 Mej. R. G. Feitman van Dordrecht, No. 2 Mej. D. C. F. Bakker, van Amsterdam, No. 3 de heer J. van Andel, van Andel, No. 4 de heer E. Colet, van Genderen. lW&spik. Met genoegen kunnen we mededeelen dat onze dorpsgenoot de heer N. van Kuijk, is geslaagd voor het examen 1. o. De geslaagde was leerling der Bis schoppelijke Kweekschool te 's-Bosch. Op 20 Mei zal alhier een verkiezing plaats hebben voor een lid van den ge meenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Th. Gijsman. De dagen van stemming en herstemming zijn bepaald respectievelijk op 29 Mei en 5 Juni a.s. Onze voetbalclub „Brabantia" nam Zondag deel aan de medaillewedstrijd, uit geschreven door „Sparta" te Oosterhout. Het lot besliste dat „Brabantia" moest spelen tegen „Sparta" uit Geertruidenberg. Na een geannimeerden wedstrijd won „Bra bantia" met 21. Daarna had de beslis sende match plaats tusschen „Tavenu" uit Oosterhout en „Brabantia". Na een zeer mooien wedstrijd behaalde laatstgenoemde club de overwinning met 10, zoodat aan haar den eersten prijs werd t: egekend. U oudriclKMii Mej. M. C. A. van der Sluijs, leerlinge der Chr. Kweekschool te Gorinchem, is aan die inrichting bevor derd van de le naar de 2e klasse. Door het bestuur van den Uiterwaard „Het Wijkerzand" is voor dit jaar de prijs per koeschaar op f 30 vast gesteld. De fabriek, die gedurende de wintermaan den met kleine kracht gewerkt heeft, geeft nu weder meerdere blijken van leven; zoo als de stoomfluit op afstand getuigt, als schaftijd is aangebroken en als later de werkzaamhe -en weder aanvangen. Ook den hoogen schoorsteen zendt zijn rook weer opwaarts en alles getuigt van werkzaam heid, waarom we niet geaarzeld hebben om weder eens toegang aan te vragen, die ons bereidwillig werd verleend. Het is nu de tijd van sleepasperges. We zagen prachtexemplaren, om zoo in te bijten, die allen op dezelfde lengte werden ge bracht om in daarvoor bestemde flesschen en bussen te worden verpakt. De afvallende einden werden gesneden om, naar we meenen, tot soepgroenten te worden verwerkt. We zagen de inrichting alwaar het per soneel, vóór den aanvang, zich behoorlijk moet wasschen en overkleeden aantrekken zoodat een dertigtal meisjes er allen even helder uitzagen. Eene groote bezending spinazie was juist ontvangen. Groote bergen spinazie lagen in eene zij-afdeeling. Van daar werden de groenten in een bak overgestort, die ze met een zestal cylinders naar een zijvleugel voerde; onderwijl de groenten van zand zuiverende. Nu stonden eenige meisjes ge reed om de wassching meer nauwkeurig onder handen te nemen, waarna alles ge kookt, gemalen, gezeefd en vervolgens in bussen verpakt en machinaal gesloten worden. Alle drijfkracht geschiedt met stoom en de nieuwste machines zij i in werking; zoo dat het niet te verwonderen is, dat de re sultaten alsdan ook zoodanig zijn, dat ten vorige jare ieder van de consumenten vol lof wasover hetgeen de Heusdensche fabriek weet te leveren. Bij alles trof ons de goede orde die er heerscht. Bij elke afdeeling staat een chef. De heer De Jong Verhagen (mede-dir.) die ons rondleidde, gaf ons de meest ge wen echte inlichtingen en ten bewijze dat de directie geheel haar belang begrijpt ver namen we o. m. dat voortaan alle groenten onder rabbinaal toezicht zullen vervaardigd worden; zoodat ook de Israëlieten, met hunne strenge eischen, daarvan voortaan kumen profiteercn. We geven hier slechts eene korte schets. Ieder die in de- Heusdensche industrie be lang stelt, vrage een bezoek aan, dat alsdan gaarne wordt verleend. Vooral de dames, die uit den aard der zaak, daarin het meeste belang zullen stellen, kunnen we een bezoek zeer aanbevelen. Mogelijk zijn ze ook zoo gelukkig als wij en ontvangen dan nog cadeau een zakspiegeltje en een zakpotlood, beiden reclamemiddelen. Kom, zie en oordeel en overtuig U van de waarheid! dat roepen we gaarne alle belangstellenden toe. Gemeenteraadsvergadering van 's-Grave- moer op Woensdag 1 Mei 1912, nam. 2 u. Afwezig is de heer Loeff. De voorzitter opent deze vergadering en leest de notulen van 11 Maart j.l., die daarna ongewijzigd worden vastgesteld en geteekend. Op voorstel van B. en W. wordt de uit voering van een vroeger genomen besluit tot het begrinden der paden van de alge- meene begraafplaats verdaagd, totdat de begraafplaats geheel zal zijn opgehoogd. De voorzitter deelt voorts mede, dat de heer J. Pruissen zijne benoeming als hoofd der openbare school heeft aangenomen en met 1 Juni a.s. in functie hoopt te treden dat er op 16 Maart en 19 April kasopneming is gedaan bij den gemeente-ontvanger, waar bij was gebleken, dat de boeken regelmatig waren bijgehouden en het daarmede over eenstemmende bedrag ook in kas wasals mede dat op 28 Maart kasopneming was gedaan bij het armbestuur met dezelfde resultaten, welke mededeelingen voor ken nisgeving werden aangenomen. De heer Beunis informeert nog of onder de kasgelden van den ontvanger ook zijn begrepen de op de spaarbank staande gelden, waarop de voorzitter een bevestigend ant woord geeft. Aangeboden wordt verder het gemeente verslag over 1911, hetwelk op de secretarie ter visie zal worden gelegd. Eene ingekomen brochure van den Alge- gemeenen Wielrijdersb. omtrent de breedte der velgbanden van voertuigen wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. vragen en verkrijgen machtiging om enkele posten op de begrooting over 1911 voor zooveel noodig met kleine bedragen te verhoogen uit den post der onvoorziene uitgaven. De bepaling van den dag, waarop de hooi landen der gemeente zullen worden verpacht, wordt aan B. en W. overgelaten. Aangezien de lantaarnopsteker J. Rosen- brand als zoodanig slechts voor twee jaren was benoemd en deze tijd thans verstreken is, spreekt de vergadering zich er over uit om deze benoeming tot wederopzeggens te laten doorloopen. Aan de orde is voorts de vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, waartoe op voorstel des voorzitters in geheime zitting wordt overgegaan. Binnenland. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag het aangevraagde Pantserschip verworpen met 63 tegen 26 stemmen De Standaard poogt op de volgende wijze de rechterzijde van de Kamer in haar geheel voor het pantserschap, dat „niet vechten noch vluchten" kan, te winnen „Men zal bij de stemming over het pantserschip van rechts zeer op zijn tellen moeten passen. Gelijk men weet, is links als één man tegen. Komt der halve rechts niet voltallig op, of zijn er rechts stemmen die afzwerven, dan staan we bloot aan het gevaar, dat het schip wordt afgestemd. Nu heeft reeds de minister van marine duidelijk te verstaan gegeven, dat hij zonder schip niet blijft. Doch met zijn heengaan zou ditmaal het gevaar niet van de lucht zijn. Dan toch stond onmiddellijk heel het ministerie voor de vraag, of het de verantwoordelijkheid op zich kan nemen, om gedurende ten minste vijf zes jaren onze vloot te laten verloopen, zonder dat het gesleten materieel ver vangen worde. En het schijnt te voor zien, dat het Kabinet de verantwoor delijkheid hiervoor niet op zich zal kunnen nemen. Rechts zou men dan óf aan eigen slapheid óf aan eigen ver deeldheid te wijten hebben, zoo het ministerie de portefeuilles beschikbaar zou moeten stellen." Zondag heeft de Nederlandsche Wieler bond een terreinrit voor wielrijders ge houden in de omstreken van Breda. Vertrek en aankomst hadden 's mid dags plaats op het vliegterrein De Molen heide. De zeer zware rit, die geleid werd door de heeren Viruly en Berkhout uit Breda te paard, liep over een afstand van ruim 25 K M. dwars door heiden en bosschen, langs mulle wegen, over greppels en slooten enz en werd geheel volbracht door 33 van de 43 opgekomen deelnemers. Als een staaltje van bewonderens waardig uithoudingsvermogen kan ver meld worden dat een dame, mej. G. van Woerkens, dezen rit volbracht heeft nadat zij juist van Den Haag af naar Breda was gefietsteen afstand van ruim 80 K.M. De dader van den moord op den 82-jarigen schaapherder C. v. H., een 27-jarige boerenknecht, genaamd G. v. K., heeft aan den burgemeester van Barneveld bekend, dat hij reeds twee dagen met moordplannen om de hof stede De Kemmena, waar de vermoorde woonde, had rondgezworven. De boeren knecht had namelijk trouwplannen en om nu in staat te zijn, een boerderijtje te kunnen beginnen, had hij het plan opgevat den herder, die gewoonlijk zijn heele bezitting bij zich droeg, te ver moorden en te berooveu. Met dit doel nu verschool hij zich in een boscbje nabij het schapenhok, waarin de herder zijn kudde moest onderbrengen. Bij de terugkomst van den ouden man heeft de boerenknecht hem aangesproken en hem vervolgens op den rug geworpen en met zijn groot broodmes het hoofd half van den romp gesneden. Als een staaltje van zijn cynisme zij nog ver meld, dat hij er nog bij vertelde, dat zijn slachtoffer in het geheel niet ge schreeuwd had. Kalm heeft hij toen gewacht tot hel leven geweken was, waarna hij vest en onderkleeren van zijn slachtoffer heeft losgemaakt, met het doel, naar de begeerde portefeuille te zoeken. Geen cent was'echter op het lijk te vinden. Het eenige dat te rooven viel, was een bijna nieuwen zakdoek, dien de moordenaar echter een eind- weegs verder heeft weggeworpen, waar hij ook gevonden is. Vervolgens heeft de moordenaar zich naar zijn aanstaan den schoonvader begeven, vanwaar hij vergezeld van zijn bruid en getuigen, ten gemeentehuize kwam, om zijn huwe lijk te doen sluiten. Daar heeft zijn aan houding plaats gehad. Deerniswekkend was de toestand van het bruidje, dat van niets schijnt geweten te hebben, toen zij vernam met welk een monster zij bijna in het huwelijk was getreden. Naar men uit VVageuingen meldt, is de stand van het water op den Rijn zoo laag geworden, dat de booten van de Maatschappij Concordia niet meer de buitenhaven kunnen bereiken en aan het Lexcesveer lossen. Sedert Woensdag is de deurwaarder G. R. te Zutphen, onlangs failliet ver klaard, spoorloos verdwenen. Men ver moedt, dat hij op reis is naar Amerika. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: Het vanwege den Nijmeegschen keu ringsdienst van eet- en drinkwater ingestelde onderzoek in zake de ver giftigingsverschijnselen bij de familie W. aldaar, heeft aan het licht gebracht, dat de vergiftiging werkelijk is toe te schrijven aan het gebruik van roode Rangoonboonen. Het varkensvleesch, dat het huisgezin gebruikt had, was onberispelijk, evenzoo de aardappelen, die niet, zooals verteld werd, gekookt waren in het bovennat, maar in versch water. De roode Rangoonboonen bevatten een blauwzuur afsplitsend glucoside, waardoor bij minder goede toebereiding blauwzuur vergiftiging kan ontstaan. Indien de roode rangoonboonen ge- ruimen tijd in water geweekt worden, dit water wordt verwijderd en daarna de boonen in veel en versch water worden gekookt en dan zonder dit water worden opgediend, is het gevaar uiterst gering. Hier echter hadden de boonen te korten tijd in het water ge staan en waren met heel weinig water gekookt, zoodat het blauwzuur niet vol doende in het water had kunnen over gaan, maar in de boomen was gebleven, terwijl zij bovendien ook niet geheel droog waren opgediend. De familie heeft dus het blauwzuur met de boonen binnen gekregen en de gevoeligste kin deren een van 2 jaar en een van 5 jaar gaven ook de eerste teekenen van de vergiftiging n.l. hevig braken. Dat het kindje van 5 jaar vrij plotseling be zweek is waarschijnlijk toe te schrijven aan overgroote gevoeligheid voor het vergift. Op het laboratorium van den keurings dienst heeft men de rangoonboonen nader onderzocht en daar bleek, dat in de roode zeer gemakkelijk blauwzuur was aan te toonen, in de witte daaren tegen niet, terwijl ook in de zooge naamde Chiliboonen geen blauwzuur gevonden werd. De partij, waarvan de familie W. gegeten had, waren bijzon der donkere roode boonen. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht Joh. de R., oud 23 jaar, wonende te Wijk-bij-Duurstede. Aangaande deze aanhouding ver nemen wij het volgende: In den laten avond van Donderdag ontmoetten de R. en een van zijn vrienden te Wijk bij-Duurstede zekere Van Dijk, winkelier en varkenshande laar, wonende te Ravenswaay. Men be sloot gezamenlijk met de pont de rivier over te steken en v. D. thuis te brengen. Aan den veerknecht werd gezegd, dat hij wel naar bed kon gaan; de R. zou zelf wel overgieren. De pont bleef dus aan den den Gelderschen kant. Van het veerhuis af loopt de veerweg naar den dijk; men nam echter de zomerkade, wat een omweg uitspaart. Halverwege deze kade ligt een wiel (een plas) en daar voelde zich v. D. plotseling aangegrepen en van zijn portemonoaie beroofd. Men trachtte hem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2