CACAO Zuiver Goed g r\ Goedkoop Vraa^ bfj Uw winkelier een bus en l/ergelijk met andere soorten van olenzelfden prijs Het is zeker dat deze dan bl ij ft drinken - Overal verkrijgbaar, f XK° bus ƒ1.50 XK? bus/0,425' Xo,.-0.18 x,, -o,i Bijzondere voorzorgsmaatregelen tegen het drijfijs in den Atlantischen Oceaan zijn dezer dagen o.a. genomen door het stoomschip Cedric van de White Star lijn, dat op zijn reis naar New-York den meest Zuidelijken koers heeft ge nomen en zoo 2 dagen te laat op zijn plaats van bestemming is aangekomen Donderdag had men recht vooruit een ijsveld gezien, waarop de vaart veel verminderd was en het schip een wijden boog had beschreven om het veld te vermijden. Groote ongerustheid heersch- te er onder de reizigers, toen den 7en Mei per draadlooze telegrafie dertig mijl vooruit een groote ijsberg was gerap porteerd. Een extra-uitkijk was den ge- heelen nacht in het kraaiennest ge plaatst. Het groote ijsveld, met een gedeelte waarvan de Titanic in aanvaring is ge weest, smelt nu snel weg op 391 N.B ietwat ten Zuiden van de lijn, die men totnogtoe als de ijsgrens iu den Atlan- .tischen Oceaan heeft beschouwd. De Carmania, die Zaterdag te New-York is aangekomen, had 7 groote ijsbergen zien drijven in het water van een tem peratuur van 64 graden Fahrenheit. Zij smolten zichtbaar weg. Uit New-Orleans wordt geseind, dat de toestand zich in het overstroomings- gebied van Louisiana tengevolge van regen en wind zeer verergerd heeft. De straten van het hoogste gedeelte van New-Orleans staan een halve voet diep onder water. Het water is ook in de handelswijk doorgedrongen. Uit Mainz wordt gemeld, dat de oever van den Rijn met gendarmen is bezet om de aankomende schepen te bescher men. De werkwilligen, die zich opgeven, zijn over het algemeen onbruikbaar. Het zijn veelal Polen en Galiciërs, die nog nooit een schip hebben gezien en zich nauwelijks verstaanbaar kunnen maken. Een ambtelijk telegram van Mozam bique meldt, dat er onder de inboor lingen in het noorden van de bezitting opstand uitgebroken is. Veertien opper hoofden zijn gevangen genomen en naar de hoofdplaats vervoerd. Zij zullen ver bannen worden. De aanhoudende regens blijven in Tirol vallen en groote ongelegenheid scheppen, terwijl de stormklokken op nieuw in vele plaatsen de inwoners, ook de brandweer, tot afwering van het watergevaar hebben opgeroepen. Vrijdagmiddag begon het hemelwater in Innsbruck weer neer te stroomen. De spoorweg naar het Zuiden werd ge stoord, doordat een over een beek voerende brug door het woeste water werd medegesleurd. Daardoor was ook de verbinding met Weenen afgebroken en daar tevens de Arlberglijn sedert Donderdag gestoord is, is eveneens de verbinding van Innsbruck met Duitsch- land afgesneden. Védrines heeft het ziekenhuis ver laten en is nu gebracht naar een par ticuliere ziekenverpleging, waar hij nog rust moet genieten om geheel op krach ten te komen. Zijn schedel is Zaterdag met x stralen bekeken, men heeft geen breuk kunnen ontdekken. Uit Nancy wordt gemeld, dat de anar chistische moordenaar Bill zich nog steeds in dé bosschen in den omtrek van die stad ophoudt. De politie heeft de zekerheid gekregen, dat hij huisves ting heeft genoten van verscheidene personen, die het niet gewaagd hebben hem te verraden, uit vrees voor de wraak der anarchisten. In Choisy le Roi zijn onder grooten aandrang van het Parijsche publiek de voor 14 dagen door den brand in de automobielloods beschadigde machine- deelen, benevens kleeren van Bonnot en Dubois, en ook eenige toiletvoor- werpen van vrouwen verkocht. De zaken werden tegen hooge prijzen van de hand gedaan. 8it. fleusden, 15 Mei. Zondagavond ruim 6 uur, toen in de Herv. Kerk gepredikt werd en gelijkertijd de kermis in vollen gang was, verduisterde allei.gskens de lucht en zag ten deele bruin zwart, terwijl een geruisch vernomen werd, alsof er een orkaan in aantocht was. Weldra kwam eene hagelbui opzetten, zooals het meerendeel nooit beleefd heeft en na 1855 hier ook niet gewoed heeft. Hagelsteenen ter grootte van kersen en kleine aardappelen vielen neder. De prediking moest geëindigd worden en eene juffrouw viel flauw en moest door kunstmiddelen bijgebracht worden. Op de kermis was het „red wie kan". De kramen werden gesloten en de hagelsteenen kwamen hier en daar door de zeilen heen. Veel pu bliek van buiten zocht een toevlucht in de koffiehuizen en inmiddels rinkelden de glazen en werden glazen dakpannen, schuin- liggende vensters, broeibakken en zelfs bij verschillende personen de ruiten ingehageld. De dakgoten konden den hagel niet lossen, zoodat de opvolgende slagregen overal kleine overstroomingen veroorzaakte, zich niet ont ziende om plafonds te door weeken en op keurige meubelen neer te droppelen. Alge- meene confusie en ieder moest zich zelf zien te helpen, want het was niet alleen Zondag, zoodat de bazen geen beschikking hadden over personeel, maar de meeste onderge schikten waren bovendien nog aan het kermishouden en dus niet op te vangen. In de tuinen zag het er verschrikkelijk uit. De bladeren van de boomen met de gezette peren, zelfs tal van takken lagen tegen den grond. Alles was met groen be zaaid, planten hadden gescheurde bladeren en het geheel wees op verwoesting. Bij dat alles had van eene zijde weldra de vroolijkheid de overhand. Destoomfiets liet het orchestrion weder hooren en het jonge volkje draaide weer rond en daar joelde en krioelde weer alles dooreen en aan schade of gebroken ruiten, daaraan dacht er geen een. Maandagmorgen werden overal ruiten in gezet en toen de tuinen bij gerijfd waren en de meest verwoeste planten waren wegge nomen, zag het er nog zoo vreeselijk niet uit en hoopt men op den zomer die veel goed zal maken. Ook hangt er nog eene goede hoeveelheid fruit aan de boomen. Als dat alles tot wasdom komt zal het nog wel schikken. Buiten is het erger gesteld. Aldaar is het graan verhageld en is meer schade aange richt. De zwarte bessen zijn zoo goed als weg en de kruisbessen voor 2/3 gedeelte. Voor tuiniers, die daarin hun bestaan heb ben, eene enorme schade. Tijdens den hagel, liep het vee als dol door de weide, want de hagelsteenen kwamen gevoelig aan. Laat ons hopen, dat we dit jaar voor meerdere nadeelen bewaard blijven. Uit bijna alle plaatsen in het Land van Heusden, Langstraat en Bommelerwaard komen berichten omtrent zwaren hagelslag en daardoor verwekte groote schade. De omvang der geteisterde streek loopt van 's-Bosch, Vlijmen, Nieuwkuijk tot Raamsdonksveer, om dan in Noordelijke richting te worden voortgezet Vooral Vlijmen en Nieuwkuijk, dat zich speciaal op tuinbouw toelegt, heeft enorm geleden* Men spreekt van korrels als duiveneieren zoo groot. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de Huisvlijttentoonstelling, met de daar aan verbonden verloting op 15 en 16 Mei e.k., opgeluisterd door muziek en te houden op Concordia. Zoowel de ingezonden stukken als de prijzen voor de verloting aangekocht en geschenken zullen zeer de aandacht trekken. De eerste prijs, een serre-ameublement, zal zeker animeeren tot de uitgifte van 25 cent voor een kanslot. Die echter meer loten neemt, heeft natuurlijk rreer gelegenheid om een flinken prijs te trekken. Men houde bij alles in het oogdat h t voor een goed doel is. De heer W. van Helden toonde ons een ei, dat een kleiner ei, eveneens met schaal, in zich verborgen had. Het buiten ste was voorzichtig opengemaakt, waardoor de kleinere editie zichtbaar werd. Werkendam- Met genoegen kun nen we mededeelen, dat de heer C. van Santen verleden week met gunstig gevolg examen deed als onGerwijzer. Voor het schoonmaken van haven en kadesloot is Zaterdag 1.1. ingeschreven doorC. W. van der Schuit voor f 199.98, H. den Dekker, voor f 165.C. en C. G. Ippel voor f 160. Almkerk. Van de kinderen Snoek alhier is Zondagavond een koe in de weide door den bliksem gedood. Andel. Onze geachte dorpsgenoot J. v. A., die in April te Breda slaagde voor onderwijzer, is als zoodanig benoemd te Veen, welke benoeming hij ook heeft aan genomen. Naar we uit goede bron vernemen wordt hier ook eene weegbrug opgericht en wel bij mej. de wed. Bouman. Besofjen. Dinsdagmorgen 8 uur had vrouw Roelofs het ongeluk van den zolder te vallen en op een ketel terecht te komen. Bewusteloos werd zij opgenomen en op haar bed gelegd, daarna werd dr. Vermeulen ont boden. Twee uur later had zij 't bewustzijn nog niet herkregen. Biesbosch. Op den polder Steenen muur sloeg Zondagavond de bliksem in de schuur van J. B. In korten tijd was de schuur, benevens daarbijstaande knuisten schelven (62 in getal) een prooi der vlammen. Cdeuderen. Op Vrijdag 10 Mei werd alhier gehouden een vergadering der zuivel fabriek „Op Hoop van Zegen", tot verkiezing van een bestuurslid en een commissaris, door het bedanken van de heeren L. v. d. Beek en H. Kleinloog. In hunne plaatsen werden gekozen tot bestuurslid de heer C. van Cooik met 3 stemmen meerderheid en tot commissaris de heer J. v. d. Mooren met 16 stemmen meerderheid. *'sC<raveinoer. In afwijking met de voorloopige vaststelling is de kiezerslijst dezer gemeente thans definitief vastgesteld met 191 kiezers: voor de Tweede Kamer, 190 voor de Prov. Staten en 188 voor den Gemeenteraad."- flerwjjnen. Zaterdagmorgen om streeks 9 uur had er op de rivier de Waal, ter hoogte van Herwijnen, kilometerraai no. 88, een aanvaring plaats tusschen de goederenboot „William Egan No. 7" en het schip genaamd „De Jonge Arnold" groot 95 ton, geladen met Waalsteenen. Het schip is gezonken. Er waren geen persoonlijke ongelukken. liUttellierpt. Twee treurige sterf gevallen hadden hier Zondag IJ. plaats. De heer Jac. Luijben, oud 56 jaar, was ernstig ziek (longontsteking). Zijn broeder, de heer Thomas Luijben, te Bergharen, oud 66 jaar, kwam op 5 dezer herwaarts om den zieke te bezoeken, werd den zelfden dag eveneens ziek, kreeg dezelfde ongesteldheid en op Zondagmiddag overleed eerst de heer Th. Luijben en kort daarna de heer Jac. Luijben, beiden hoofden van groote gezinnen. Raamsdonk. Zondagavond ont lastte zich over onze gemeente een hevige hagelbui met. steenen zoo groot als knikkers. Aan veldvruchten en fruit moet veel schade berokkend zijn. BUswjjk. De prijs der melk is door de landbouwers alhier met 1 ct. per L. verminderd, zoodat zij nu, in plaats van 8 ct., 7 ct. per L. kost. Zeker eene aangename tijding voor de huismoeders, die in den tegenwoordigen tijd niet gewoon zijn te hooren, dat de levensmiddelen goedkooper worden. Sprang. J.L Vrijdag kwam de vrouw van P. v. D. alhier zoo te vallen, dat haar arm ontwrichte en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar m^n ons meedeelde, is bij P. B. het waschgoèd van de bleek ontvreemd. Van de(n dader(s) geen spoor. Zaterdagavond kwam het bestuur der hulpkas (verbonden aan de afd. van „Patri monium") in haar gewone driemaandelijk- sche vergadering bijeen. Het verslag van den penningmeester vermelde een inkomsten van: f 77,57. De uitkeering bij ziekte be droeg over hetzelfde tijdsverloop f 77.33. Veen. Tot onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, is benoemd de heer J. van Andel te Andel. Woudrlchem. De heer A. van Dis te Dinteloord is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school, alhier. Verslag van het verhandelde van den Raad van Meeuwen, gehouden op 10 Mei 1912. Tegenwoordig de heeren: A. Straver, D. van Buuren, A. van Koijk en G. Boom. Voorzitter de heer J. Oerlemans. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Hierop doet de Voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, die allen voor kennisgeving worden aangenomen. 3. Overeenkomstig het gedaan verzoek, wordt aan mej. A.- H. van Gelderen eervol ontslag verleend als onderwijzeree der open bare school te Meeuwen, met ingang van 1 September 1912. 4. Eveneens wordt, overeenkomstig eigen verzoek, aan den heer J. E. Sprong, als ambtenaar van den Burg. Stand, eervol ontslag verleend, ingaande 15 Mei 1912. Door B. en W. worden voor deze vacature aanbevolen: 1. de heer J. P. Sprang; 2. de heer J. Dammers. Met algemeene stemmen wordt daarop, met ingang van 15 Mei 1912, tot ambtenaar benoemd de heer J. P. Sprang te Meeuwen. 5. Nog wordt besloten tot af- en overschrij ving dienst 1911. 6. Het door B. en W. opgemaakte kohier van den hoofdelijken omslag voor 1912, wordt tot de volgende vergadering aange houden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. kerknieuws. Babilonienbroek. Tot predikant bij de Ned Herv. gemeente alhier, is be roepen de heer D. M. Blankhart, candidaat te Rotterdam. Aalst. Ds. G. Davelaar, predikant bij de Geref. Kerk alhier, hoopt Zondag 19 Mei a.s. van zijn gemeente afscheid te nemen. Den daarop volgenden Zondag zal hij te Lunteren zijn intrede doen, na des morgens in zijn dienstwerk bevestigd te zijn door ds. W. Mulder van Ede. Hïederliemert. In de Ned. Herv. Kerk, Zuidzijde, werd de beroepen predi kant ds. P. F. J. van Voorst Vader, des voormiddags in het predikambt bevestigd door ds. C. B. Oorthuijs van Rotterdam, die tot tekst had gekozen Matth. 281820. Een zevental predikanten was bij de handoplegging tegenwoordig. In de namid daggodsdienstoefening hield de nieuwe pre dikant zijne intrêerede naar aanleiding van II Cor. 12:19a. Na de gebruikelijke toe spraken nam de consulent ds. ten Bokkel Huinink het woord, om namens de Ge meente deze nieuwen herder toe te spreken, waarna de gemeente hem psalm 133 vers 3 toezong. Eene zeer groote opkomst was bij beide plechtigheden aanwezig, zoodat een groot aantal opgekomenen zich met eene staan plaats moesten tevreden stellen. Sprang. Donderdag (Hemelsvaarts dag), zal bij de Ned. Herv. Gem. den dienst om 9,30 uur aanvangen, waarbij ds. Pop hoopt voor te gaan. In de Geref. Kerk zal leesdienst gehouden worden. SleeuwtJk. Predikbeurten op Hemel vaartsdag: Geref. Kerk v.m. 9,30 uur ds. P. H. de Jonge. Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 uur ds. H. Visch. Loou op Xand. Bij de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk alhier, is als herder en leeraar beroepen de WelEerw. heer ds. H. Doornveld te Oudewater. Het Classicaal Bestuur heeft de inge brachte bezwaren tegen het herzitting nemen in den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van den diaken J. Smits, zonder opnieuw be vestigd te zijn geworden, ongegrond ver klaard. Binnenland. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 14 dezer: 1®. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den vice-admiraal J. Went- holt, als minister van marine, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen; 2tijdens de ontstentenis van een minister van marine, het beheer van het departement van marine, ad interim, opgedragen aan den minister van oorlog, den heer H. Colijn. Naar de N. R Ct. verneemt, zal vice- admiraal Wentholt binnenkort ontslag aanvragen uit den dienst der Koninklijke marine. Het lid van de Tweede Kamer de heer Hugenholtz heeft, naar Het Volk meldt, aan den minister van buitenl. zaken de volgende vraag gesteld Is de minister van buitenlandsche zaken bereid te onderzoeken met welk recht de politie te Ruhrort de beide leiders van den Machinisten- en Stokers- bond G. Kerkhoff en J. van 't Hoff van 2 tot 8 Mei van hunne vrijheid heeft beroofd, en indien hem mocht blijken, dat daarvoor geen wettige redenen heb ben bestaan, de noodige stappen bij de Duitsehe regeering te doen om aan deze Nederlandsche burgers genoegdoening te verschaffen Naar de Tel. verneemt, worden er te Amsterdam pogingen aangewend tot oprichting van een politieke vereeniging van personen uit de protestantsch- Christelijke partijen, die het niet eens zijn met de tot nu toe gevolgde coalitie politiek. Volgens het Vaderland is het denk beeld uitgegaan van kringen, waartoe antirevolutionnaire en Chrietelijk-his- torische kleine luyden behooren. Het voornemen is een meer democratisch gezinde Christelijke politieke partij te vormen, die als haar voornaamste pro grampunten hebben zal de wettelijke voorziening in de sociale nooden en, ten opzichte van het thans brandende kiesrecht-vraagstuk, de oplossing daar van in democratische richting met daar aan gepaard gaande invoering van even redige vertegenwoordiging. Voordat Zaterdagmiddag de man schappen van het 21 bataljon landweer infanterie te Haarlem, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen geweest waren, naar hun haardsteden terugkeerden, stelde een van de land weermannen van de le compagnie den waarnemenden compagniescommandant een bedrag van honderd gulden ter hand, met het 7erzoek, dit te willen verdeelen onder die landweermannen der compagnie, die geldelijken steun noodig hadden. Twintig behoeftige landweermannen hebben daardoor een extra-vergoeding van vijf gulden ontvangen. Op last van de hoofdadministratie der posterijen is te Deventer de com mies der posterijen J. de G. aange houden, verdacht van valschheid in geschrifte en financieels malversaties. Verschillende door den aangehoudene ingeleverde staten bleken vervalschtte zijn. De aaugehoudene heeft bekend. De onregelmatigheden, die tot deze arrestatie aanleiding hebben gegeven, bestonden in het vervalschen van staten, betrekking hebbende op den buiten- landschen postwisseldienst. De aange houdene heeft zich zoodoende voor om streeks f 800 toegeëigend. Naar werd verzekerd had de aangehoudene reeds eenigen tijd lang in finaneieele moei lijkheden verkeerd. Hij is gehuwd doch heeft geen kinderen. Ten huize van den opzichter over de Noorderbegraafplaats te Groningen, den heer Dussel, vertoefde tijdelijk diens dochter, gehuwd met zekeren P. J. M., wonende te Cochum, in Westfalen, met het 3-jarig zoontje uit dat huwelijk. De echtgenoote van M. had bij de recht bank te Bochum een eisch tot echt scheiding ingediend, wegens voort durende mishandeling. De rechtbank h d goedgevonden, dat zij met haar kind bij haar ouders te Groningen ver blijf hield, doch daarbij beschikt, dat M., hangende de procedure, twee keer in de maand in de gelegenheid moest worden gesteld, gedurende een paar uur met het kind samen te zijn. Zon dag nu maakte hij voor de eerste maal van dat recht gebruik. Hij was van Bochum overgekomen en haalde om twaalf uur het kind van de tijdelijke woning zijner moeder bij de Noorder begraafplaats af. Een particuliere be waker ging mee, omdat men vreesde, dat M. het kind zou ontvoeren of letsel zou doen. Onder meer werd een fotograaf bezocht. Op den terugweg vlak bij het huis van zijn schoonouders haalde M. onverwachts een revolver voor den dag en schoot zijn kind in de linkerslaap. Het knaapje gaf bijna onmiddelijk den geest. Dadelijk na dit eerste schot richtte M. zijn vuurwapen op zichzelf en schoot zich eveneens in de slaap. Het schot was niet doodelijk, maar toch van dien aard, dat hij, nadat hij per brancard naar het academisch ziekenhuis was overgebracht, niet verhoord kon worden. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet direct levensgevaarlijk. Zekere v. d. B. te Dordrecht was sedert een paar dagen niet thuis geweest. Zijn vrouw, vernemende, dat haar man zich met zijn broer in de tapperij van v. D. aan den Bleijenhoek ophield, ging hem daar met haar zoontje opzoeken, maar hij weigerde met haar mede te gaan. Zijn broeder bemoeide zich met het geval en kreeg twist met de vrouw, die hem daarbij een paar leelijke woor den moet hebben toegevoegd, waarover hij zich zoo boos maakte, dat hij zijn schoonzuster een bierglas naar het hoofd wil$e werpen. Hij trof echter haar zoontje tegen het oog, dat daardoor zoo ernstig verwond werd, dat het er moest worden uitgenomen. Sedert moet zich eene her senontsteking hebben voorgedaan, aan de gevolgen waarvan het kind is be zweken. De politie heeft het lijkje Zaterdag in beslag genomen en naar het Zieken huis doen overbrengen om gerechtelijk te worden geschouwd. De landbouwer J. de B., wonende na bij de Wijkbrug, onder de gemeente De Wijk (Zuid-Drente), is, naar de Tel. meldt, aldaar met afgesneden hals ge vonden. De politie heeft de zaak in handen. Te Reeuwijk zijn Zaterdag de lijkjes opgevi8cht van het 4-jarig zoontje van T. van Eschoten en het 2-jarig doch tertje van C. Stofbergen aldaar. Beide kinderen waren in de onmiddellijke na bijheid van hun woning te water ge raakt en verdronken. Te Leeuwen-Maasniel heeft zich Vrij dagmiddag een verschrikkelijk drama afgespeeld. De 34 jarige J. B. was tot voor een paar dagen gevaarlijk ziek, thans beterende, zoodat hij van den geneesheer zelfs in de buitenlucht mocht. Wel was hij nog zwak en leed ook, denkelijk ten gevolge der zwakte, aan vervolgingswaanzin. In den morgen was hij een paar malen buiten geweest, in den namiddag ging hij weer buitenshuis. Daar hij eenigen tijd weg was, gingen de huisgenooten zich overtuigen waar hij was. Toen hij in de richting der Maas wandelde, begaf zijn vader, verge zeld van zekeren R., zich zoo spoedig mogelijk op weg om den zieken zoon in te halen. Deze ziende, dat men hem op den Rijn betrekking hebben, maar ook op het Rijn-Rböne-kanaal en het Dortmund-Eemskanaal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2