DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs bij uitnemendheid. GOED en GOEDKOOP. 1 Kg. i.50 y2 - 0.80 ViKg. f 0.42y VlO 0.18 schen in de vlammen omkwamen. De eerste slaapwagen brandde geheel uit. Uit de puinhoopen zij'n 18 dooden en 16 zwaargewonden te voorschijn ge haald. Later zijn nog 8 zwaar gewonden gestorven. De dooden zijn, op twee En- gelschen en twee Russen na, uitsluitend Zweden. Onder dez waargewonden komen de namen van een Engelschman, een Fin en twee Deensche dames voor. De rest zijn ook Zweden. Naar het heet, is de stationschef van Malmsl&tt, die de zorg voor den wissel aan een ondergeschikten kantoorbe ambte had opgedragen, in hechtenis genomen. Het spoorwegongeluk is het grootste, dat ooit in Zweden is voor gevallen. Een orkaan heeft Zaterdagavond mid den- en westelijk Missouri geteisterd. Er zijn zes en-twintig menschen gedood en er ia veel schade aangericht. De toren' van de kerk te Zanesville in Ohio is verwoest door een wervel storm. Een geestelijke en twee andere personen zijn gedood. De in Ohio aan gerichte schade wordt op een millioen dollars geschat. Aan de Daily Telegraph wordt uit Peking gemeld, dat de gouverneur van Moekden bijtijds een bedenkelijken op stand in Koeng-tsjoe ling heeft onder drukt, bij welken ook talrijke gewapende Japanners en Koreanen betrokken wa ren. Vele Chineesche opstandelingen en drie Japanners zijn gesneuveld. De Chineesche regeering vreest, dat Japan in Mantsjoerije het beleid van Italië ten aanzien van Tripoli zal her halen, tenzij Engeland krachtig tus- schenbeide komt. De Chineezen steken den draak met Katsoera's logenstraffing van de poli tieke doeleinden van diens reis. De Chineezen zijn in elk geval vast be sloten de taktiek van de Japanners in Mantsjoerije even krachtig te dwars- boomen als de Turken het in Tripoli tegenover den toeleg der Italianen doen. Uit New-York wordt van het Berliner Tageblatt geseind: Op Cuba neemt de spanning tusschen blanken en negers nog toe. Het scherp optreden tegen de negers wreken dezen door het vermoor den van blauken. De Cubaansche neger- generaal Antonio Antomarchi heeft be kend gemaakt, dat hij alle vreemdelingen zal ophangen, die hun woonplaatsen niet binnen 24 uur verlaten hebben. Hij rechtvaardigt dezen maatregel met het optreden van de Cubaansche troepen tegen negers, die met den opstand niets te maken hadden en, naar hij beweert, aangevallen en doodgeslagen worden. Ant. Antomarchi richt tot de buiten- landsche consuls de vraag, wat hij zal doen met de bezittingen van de opge hangen blanken. Als hij geen antwoord krijgt, zal hij die in brand steken. De regeering in Washington moet Ferrera, den voorzitter van de Cubaan sche Kamer, wenken gegeven hebben, waaruit zij opmaakt, dat de Vereenigde Staten binnen eenige dagen tusschen- beiden zullen komen, daar de Cubaan sche regeering blijkbaar niet in staat is den opstand alleen te onderdrukken. De Amerikaansche consul in Santiago meldt, dat de streek van Cobre door de vrees voor de negers geheel is ontvolkt. In de stad Cobre zijn 3000 vluchtelingen aangekomen. Volgens de Daily Chronicle, heeft bij de ambtelijke ontvangst op het ministerie van koloniën bij gelegenheid van den verjaardag des Konings, een kiesrechtvrouw een aanval op Asquith gedaan, die de gasten ontving. Toen de deftig gekleede dame den minister werd voorgesteld, trachtte zij onverhoeds de epauletten van zijn uniform te rukken. Heftig tegenspartelend werd zij ver wijderd. Éven later moest ook een jongmensch, die het den minister-lastig maakte, met geweld verwijderd worden. Meer en meer wint de overtuiging veld dat te Brugge, in België, eene samenzwering tegen de Portugeesche republiek is gevormd. De aanhouding van het stoomschip „Vos", geladen met wapenen en munitie, werd reeds gemeld, evenals de aanwezigheid van 250 Portu geesche koningsgezinden in verschil lende logementen te Blankenberghede justitie heeft nu een uitgebreid onder zoek geopend, dat waarschijnlijk tot de uitzetting der verdachten zal leiden. Vermoedelijk in verband hiermee staat, dat in een hotel te Brugge de lijken zijn gevondeu van een vrouw, die met een handdoek gewurgd was, en van een man, die zich van het leven heeft be roofd door eene inspuiting met strych nine. Zij hadden zich laten inschrijven als de heer en mevr. Parent. De man droeg 'n hoed als de Portugeesche mo narchisten als herkenningsteeken dra gen en wordt als een der hoofden van de samenzwering beschouwd. In den nacht van Donderdag op Vrij dag sprongen vijf gemaskerde roovers op het voorbalcon van de tram tusschen Lodz en Pabjanice. Zij begonnen on middellijk te schieten met het gevolg, dat de conducteur en twee passagiers werden gedood, vier andere zwaar ge wond. Daarop ontnamen de bandieten den passagiers al het geld, dat zij bij zich hadden, sprongen van de tram en verdwenen. De toevallig ongedeerd gebleven be stuurder reed daarop met duizelingwek kende vaart naar Pabjanice, waar hij de politie alarmeerde, die dadelijk met soldaten erop uittoog om het spoor der roovers te vervolgen. In het Oostenrijksch vacantie-oord Rodann heeft de onderwijzer Boscher dorfer, in overleg met zijn vrouw en een zoon uit het eerste huwelijk, de drie kinderen uit het tweede huwelijk 7an het leven beroofd. Daarna pleegden de onderwijzer, zijn vrouw en de zoon uit het eerste huwelijk zelfmoord, even eens door cyaankalium in te nemen. Als reden van deze daad worden finan- cieele moeilijkheden opgegeven. Vrijdag hebben soldaten, die opstan delingen achtervolgden, gedurende tien minuten tegenover de buitenlandsche concessie te Kanton een beschieting onderhouden, waarbij de kogels in al lerlei richtingen vlogen. Verschillende voorbijgangers, o. a. een Chineesch dok ter werden gedood of gewond. Men verwacht te Kanton dat moei lijkheden zullen uitbreken, omdat de bankbiljetten, uitgegeven door het voor- loopig Chineesche bewind niet voor de waarde worden geaccepteerd. Aan de kade der buitenlandsche con cessie zijn negen buitenlandsche kanon- neerbooten gemeerd. De rechtbank van gezworenen te Beuthen, heeft den sjouwer Koryiorz wegens overtreding van de wet op ont plofbare stoffen en wegens opzettelijke valsche beschuldiging tot 15 jaar tucht huis veroordeeld. Koryciorz had den huiseigenaar Kozot ervan beschuldigd, dat deze als lid van een geheim genootschap te Krakau den 26sten November 1910 een bomaanslag op den naar Beuthen rijdenden trein des Keizers had beraamd. Uit het onderzoek bleek, dat Kory ciorz zelf bommen en brieven bij Kozot had in huis gesmokkeld. Ook moest hij zelf voor den hoftrein een bom op de rails hebben gelegd. De zittiüg van de rechtbank was geheim. De Matin wijst er op, dat zich ten gevolge van de dure broodprijzen in de provincie een zekere onrust begint te doen gevoelen. In Toulouse is het aan 't gisten, te Epernay kondigen de bak kers verhooging van den broodprijs aan en dreigen met sluiting van hun win kels. Oorlog tasschen Italië en Turkije. Over het gevecht om de hoogten van Lebda bij Homs op 12 Juni, welk ge vecht van Italiaansche zijde als een verpletterende nederlaag van de Turken en Arabieren is voorgesteld, maakt het ministerie van oorlog te Konstantinopel de volgende bijzonderheden openbaar De Turken en Arabieren vielen met twee kolonnes twee groote Italiaansche verdedigingswerken aan, slaagden erin om na een gevecht van zeven uur de verdedigers te dooden en namen een vaandel en een groote hoeveelheid wapens en schietvoorraad. Zij verniel den twee kanonnen. Een andere kolonne rukte op tot aan de kust, viel een Italiaansch kamp in een palmbosch aan en doodde een groot aantal vijanden. De overige sol daten vluchtten naar de forten. De Italiaansche troepen uit Hom» en Markat voerden een tegenaanval uit, maar 'werden zevenmaal teruggeslagen. Daar de plaatsen Homs, Sidi Bark en Markat door de vloot en een batterij sterk verdedigd werden, konden de Turken en Arabieren hun stellingen niet behouden en trokken terug na de opslagplaatsen van levensmiddelen en schietvoorraad verbrand te hebben. De verliezen van de Italianen be droegen 17 officieren en meer dan dui zend soldaten aan doodeu. De Turken en Arabieren verloren honderd dooden, onder wie een luitenant, en ongeveer 200 gekwetsten. Tot de 100 Italianen, die door de politie uit Saloniki werden gezet, be hooren 45 oude lieden en anderen aan wie de Duitsche consul een verklaring had afgegeven, dat zij mochten blijven. De Turksche overheid weigerde echter die verklaring als geldig te erkennen. De meesten hunner moesten al hunne bezittingen verkoopen om den overtocht te kunnen betalen. ftMuatsellgk Hieuw». Heusclen, 19 Juni. Bij de Zondag 1.1. te Stratum gehouden gildefeesten van 't 400-jarig bestaan, was ook de schutterij „St. Blasius" uit Heusden tegenwoordig en had het voorrecht met een verguld zilveren medaille, uit het daaraan verbonden concours, huiswaarts te keeren. „St. Blasius", dat omstreeks 1840 werd opgericht, beleefde tijdperken van bloei en verval. Nu is het weêr in groote opkomst, hetgeen het voor een groot deel dankt aan het tiental eereleden, allen heeren uit de eerste stand der gemeente, die zich tevens mede oefenen in het scherpschieten en die met trotsch op enkele leden kunnen wijzen, die van de 10 schoten een 8-tal punten weten te treffen. Dinsdag j.l. bezocht een aantal leer lingen met twee onderwijzers eener school uit Tilburg onze stad, bezichtigden de ver schillende merkwaardigheden, zooals stad huis met oudheden, de bruggen, en ver trokken met de tram van 5.42 weer naar Tilburg. Werkendam. Voor een zeer matig bezette zaal werd Zaterdag j.l. alhier door de heeren Jules (chansonnier) en Scharp de Visser (piano) van Gorinchem een con cert gegeven, waarvan de opbrengst geheel ten voordeele kwam van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het programma, bevattende verschillende piano-solo's, Hollandsche, Fransche, Engel- sche, Italiaansche en Spaansche voordrach ten, deels met piano-, deels met guitaar- begeleiding, werd door beide heeren vlug en zoo ten ganoegen van het publiek afge werkt, dat beiden telkens met een daverend applaus werden beloond en niet mochten heengaan, voordat nog enkele nummers als toegift ten beste waren gegeven. Onder de nummers, welke het meest in den smaak vielen, namen zeker de piano solo's Impromptu, Fantaisie Impromptu en Spinnlied, de liederen „Moederke alleen", „Marleentje" en „La Baya", benevens de voordrachten „De Schutterij" van SpeenhofF, Liefdesavontuur in Spanje en Liefde in Italië een eerste plaats in. Hoewel het publiek niet talrijk was en daardoor de opbrengst niet groot kan zijn, hopen we, dat beide heeren toch in de gelegenheid zullen zijn eenigen steun te kunnen verkenen aan bovengenoemde ver eeniging. Op de werf van de firma H. Boot Zonen te Vrijenban, bij Delft, is de kiel gelegd voor een stalen sleepkaan, groot pl. m. 550 ton, voor schipper C. Cornet, alhier. In de Zaterdagavond gehouden leden vergadering van de Geref. gemeente (A) al hier, is besloten het bouwen van een kerk met toren te gunnen aan de heer Van Gen- deren te Amersfoort. Aalburg;. Bij de wed. C. Bouman alhier, staat heden voor de 2de maal een win terperenboom in vollen bloei. "'Alm kerk. De heer A. H. vanDaalen, onderwijzer aan de openbare school, alhier, heeft te Breda met gunstig gevolg examen afgelegd in de vrije- en ordeoefeningen der gijmnastiek. Droiigelen. Naar wij vernemen is onze geachte dorpsgenoot de heer A. van Cam pen alhier, benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te Wijk c.a. Dusseil. (Hank.) Vrijdag 1.1. is het tweejarig dochtertje van M. H., in een on bewaakt oogenblik, voorover in een tob met water gevallen en jammerlijk verdronken. In den polder Boerenverdriet, bij J. van B., is besmettelijke ziekte roodvonk geconstateerd. Gameren. In de op 14 Juni ge houden raadsvergadering is tot hoofd der Openbare school benoemd de heer E. Koning uit Leerdam, no. 1 van de voordracht, waarop nog de volgende heeren geplaatst waren, A. A. Beijer te Dordrecht en W. K. Naber te Zaltbommel. S-Gravemoer. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het „Waterschap Polder van 's-Gravemoer" zijn vastgesteld de rekening over 1911T2 en de begrooting over 1912'13. Bij deze laatste zijn de polderlasten voor den buitenpolder met 50 cents per H.A. verhoogd, terwijl die voor den binnenpolder onveranderd bleven, waarom het bijzonder reglement gewijzigd moet worden. Ter dekking der kosten van den aanleg van drie sluizen zal eene leening worden aangegaan van f 1500. Als bestuurs leden zijn gekozen de heeren Daniëls te Dongen, aftredend en A. van Eersel Jz., alhier. Aederhemert (Noordzijde). On der de schoolgaande kinderen heerscht thans een ziekte de bof of dikoor genaamd. In het lokaal der onderwijzeres is reeds een twintigtal aangetast. De hoenderfokkerij neemt alhier gaan- de weg toe. Geen boer of hij houdt er een flink aantal kippen op na. De kroon spant echter de heer J. Slegh, die meer dan 200 hoenders bezit, wat een wekelijksch eier- productie van ruim 600 oplevert. (Rietschoof.) Bij de Vrijdag j.l. ge houden verpachting van hooigraa werden flinke prijzen besteed. Gemiddeld f 18 f 19 per mille. Voor een perceel slechts 1 morgen (84 Are) groot werd zelfs f 181 ge boden. (Eiland). Aan den Noorderdijk grazen een dertigtal prachtige kalfdragende koeien. De heer Timmermans te Capelle, wiens eigendom ze zijn, verkocht een dezer dieren aan den veekooper D. Hoeflaken te Wijk, voor den buitengewonen prijs van f 325. AieuweiuIHk. Door notaris Van der Kaaden te Almkerk, werd Zaterdag al hier aanbesteed het bouwen van 5 arbeiders woningen. Ingeleverd werden 5 biljetten, nJ. A. de Later, Nieuwendijk, f 3314J. J. van Loon, Werkendam, f 3520J. van Breugelen, Nieuwendijk, f 3540C. Bakker, Werkendam, f 3684; M. Bos, Almkerk, f 3695. Onze geachte dorpsgenoot de heer J. v. Delzen, slaagde j.l. Vrijdag te Rotter dam voor het acte examen onderwijs. De geslaagde genoot zijn opleiding aan dechr. kweekschool te Gorinchem. Meeuwen. Voor de met 1 Septem ber a.s. alhier vacant komende betrekking van onderwijzeres aan de openbare school, hebben 4 sollicitanten zich aangemeld. Raamsdonk. Maandagavond te tien uur brandde alhier de z.g. oude water molen aan het Afwateringskanaal geheel af. De brand wordt aan kwaadwilligheid ge weten. Naar men zegt is een landlooper de brandstichter. RUswt)k. Onze dorpsgenoot, de heer F. H. Niemann, is wederom met zijn zoon naar Zuid-Amerika vertrokken, naar men zegt om zijne overige huisgenooten aan te sporen, naar Holland terug te keeren. Veen. Bij Kon. besluit van 12 dezer is goedgekeurd, dat aan den heer R. J. van Do veren, burgemeester dezer gemeente, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag is verleend als tijdelijk secre taris. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangen: te Gorin chem 13 zalmen, wegende van 7 tot 23 pond, alsmede, een partijtje witvisch; te Woudri- chem 63 zalmen, 600 finten, 4 elften, een partij paling, snoek en witvischte Brakel 28 zalmente Nieuwaal 11 zalmen; te Dreu- mel 2 zalmen. Aan de vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm f 0.90 f 1.27, te Woudrichem f0.70 4 fl.25 per half kilo, paling 22 4 25 ct., snoek 25 4 35 ct., wit visch 7 4 15 ct., alles per half kilo; elften 85 ct. 4 f 2.25, finten 4| a 28 ct., alles per stuk. Kerknieuws. Gameren. Beroepen bij de chr. Geref. Gemeente alhier, ds. G. H. de Jonge te Scharnegoutum. Sprang. De collecte voor de buiten landsche zending heeft bij de Gereformeerde kerk alhier f 7,58 opgebracht. Hlnueniand. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen mr. Kist) den beer J. Th. Cremer, oud minister van koloniën, met 38 stemmen, tegen 22 stemmen op prof. Fabius, te Amsterdam. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Bij de landskas te Bandoeng is inge broken. Er is f 10,470 gestolen. Door den Commissaris van Politie te Arnhem is aan agenten van onder nemingen welke de gelegenheid open stellen op de Staatsloterij te spelen, het verbod uitgevaardigd om van af heden nog loten, geldig voor de 400ste of haar opvolgende Nederl. Staatsloterij, te verkoopen. Zulks geschiedt in verband met artikel 1 der Loterij wet. Bij handeling in strijd met het ver bod wordt procesverbaal en inbeslag name van stukken, voor overtuiging noodig, bedreigd. In de duinen op Texel is, onder hooge heide, het nest gevonden van een toren valk met daarin vier eieren. Dit is wel een zeldzaamheid, daar de torenvalk toch nestelt in oude gebouwen, molens of hoog geboomte. Een bewijs dus, dat de vogels zich, bij gebrek aan geschikte nestgelegenheid, zeer goed weten te behelpen. Enkele binnen- en buiten landsche ornithologen, wien het nest werd getoond, verklaarden een dergelijke afwijking nimmer te hebben waargeno men. De ervaring leert, dat de geur van bloemen slaapwekkend werkt en dat bloemen in de slaapkamer vaak be dwelmen. Er zijn echter geuren, die zonder bedwelmend te zijn, de zenuwen rustig maken, waarvan het gevolg is, dat de slapelooze spoedig inslaapt. Een middel tegen slapeloosheid is nu de kussens van zulk een geur te voorzien. In de eerste plaats is hiervoor geschikt de geur van dennennaalden. Men vult een klein zakje met dennennaalden, die pas van de bootnen gehaald zijn. Dit zakje stopt men in het kussen. Na eenige maanden moet men ze vervangen door nieuwe. Zeer aan te bevelen zijn ook gedroogde hop, gedroogde rozenbladeren met klaverbloemen. De steenfabrieksarbeider S. te Hur- wenen (Geld.) is met zijn kleeren tus schen deelen van de vormmachine ge komen. Hij ging éénmaal mee in de rondte en was onmiddellijk een lijk. De N. R. Ct. verneemt, dat ds. Ewoldt in hooger beroep is gegaan tegen zijn ontslag als predikant bij de Ned. Herv. Kerk, hem door het provinciaal kerk bestuur van Friesland verleend. Donderdagmorgen is uit de veld-art.- kazerne te Utrecht een arrestant ont snapt, die nog al eigenaardig te werk giug- Een onlangs tot stukrijder terugge- stelde wachtmeester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich in voorlooplg arrest bevond, greep, toen de arrestantenkamer door den kor poraal der wacht werd ontsloten om hem koffie te brengen en de korporaal de koffie overreikte, dezen bij den arm, duwde hem in het arrestlokaal, gren delde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van het in die gang staande rek en ging er daarmee ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestkamer maakte kwam men erachter wat er eigenlijk gebeurde. Naar het U. Dgbl. meldt, is hij Zater dag te Harderwijk aangehouden en teruggebracht naar Utrecht. Het door hem medegenomen rijwiel, toebehooreude aan een luitenant der veld-artillerie, werd Zaterdagmorgen in de kazerne teruggebracht. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een dag of acht geleden is een kan toorbediende, J. Z. A., van de Machine- en Rijwielfabriek Hollandia, er van door gegaan, met medeneming van ongeveer 900 gulden, die hij voor de firma had geïnd. Hij heeft de firma nog in kennis gesteld, dat hij naar Engeland was ge vlucht, vermoedelijk om de politie etc. te misleiden. Zaterdagochtend werd hij door iemand herkend, toen hij op het Sophiaplein rustig aan het wandelen was. Een politieagent werd gewaarschuwd, die den ontdekte naar het posthuis Rembrandtplein overbracht. Juist voor het politiebureau wist de aangehoudene zich evenwel los te rukken en werd terstond achtervolgd. Een klopjacht ontstond. De vluchteling holde de Klo veniersburgwal op, maar geen kans meer ziende zijn vervolgers te ontkomen, sloeg hij de Zanddwarsstraat in en ver- rastte daar een juffrouw in haar woning met zijn plotselinge tegenwoordigheid. Onder niet geringe verbazing van deze eerzame Zandstraatbewoonster verstopte hij zich onder haar bed. De inmiddels aangekomen politie wist den dader niet dan na hevig verzet, waarbij hij de politie nog met een met 6 patronen geladen revolver bedreigde, naar het politieposthuis en vandaar geboeid naar het bureau Overtoom te brengen. Op hem werden nog 625 gulden ge vonden. In den nacht van Zondag op Maandag hebben tot dusverre nog onbekend ge bleven personen in den tuin van den burgemeester te Oss alles vernieldwat niet uitgetrokken kon worden is stuk gesneden. De stoomtram BredaRozendaal heeft onder Gastel den 11-jarigen C. Jonge- neelen overreden. Een der wielen is den knaap over bet hoofd gegaan, dat geheel vermorzeld werd. Een voorbij gaand arbeider vond later het lijk. Van het ongeluk was op de tram niets be merkt. Aan de halte Hembrug, op circa 40 min. afstands van het station Zaan dam, sprong Zaterdagavond een reiziger uit den in volle vaart zijnden laatsten trein van Amsterdam naar Zaandam. Deze trein houdt aan de halte niet stil en de reiziger, die daar moest zijn, had dus nog een aardigen marsch moe ten maken om thuis te komen. Met ontzetting zagen zijn medereizigers hem den sprong wagen en tegen de straat- steenen van het perron slaan. Niet temin liep zijn waaghalzerij goed af en kreeg hij slechts een onbeteekenende verwonding aan één der handen. In overleg met de justitie is beslag gelegd op en naar het Ziekenhuis te Rotterdam ter gerechtelijke schouwing overgebracht het lijk van vrouw L., uit de Oost Maasstraat aldaar. De vrouw zou, na onder behandeling te zijn ge weest van een zoogenaamde deskundige, gestorven zijn. Een agent van politie, dienst doende aan den politiepost in de Duivenvoorde straat te Rotterdam, is geslaagd voor het akte-examen lager onderwijs. De landbouwer U. H. te Erm (ge meente Emmen) liet zich Maandag van een hooiberg afglijden en is toen boven op een hooi trekker (een ijzeren langwer pige punt met weerhaak aan een stok) terechtgekomen. Het yzer drong hem VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2