Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Stofziekten. Teruggeroepen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 310S. Zaterdag O Juli1912 FEUILLETON. AfoD VAM ALT VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De hygiënische wetenschap heeft in de laatste jaren hare opmerkzaamheid in bijzondere mate aan het in de ons omgevende lucht zijnde stof gewijd, en in de kleine, in de atmosfeer zwevende vaste deeltjes de bron van talrijke ziekten ontdekt. Het stof bestaat uit de meest uiteen- loopende lichaampjes, al naar gelang van zijn afkomst, kwartssplinters, kalk- deeltje8, kooldeeltes, plantenvezels, haren en andere. Daartusschen echter bevin den zich ook levende deeltjes, nl. schim melplantjes en bacteriën. Natuurlijk is de massa stof verschillend in hoeveel heid op verschillende plaatsen. Zoo is er veel meer stof in werkplaatsen dan in de vrije lucht. En in de eene werk plaats weer meer dan in de andere. Die werkplaatsen, waar materiaal voor verschillende doeleinden in kleinere stukken moet worden verdeeld, zijn vooral de broedplaats voor stofziekten, die voornamelijk in de ademhalings organen zetelen of aan de huid zich openbaren. Een groot deel van het stof wordt in de bovenste luchtwegen tegenge houden. In de eerste plaats is het de neus, die met zijn vochtige slijmvliezen, zijn haren en zijn kronkelende gangen veel stof van onze longen verwijderd houdt. Doch ook de slijmvliezen van mond, keel en luchtpijp maken groote hoeveelheden stof onschadelijk en ver wijderen dit door hoesten uit 't lichaam. Het dieper ingedrongen stof wordt af gezet aan de wanden der luchtkanalen, in de longen, door ademhalingsbewegin gen in het weefsel geperst, en vandaar door de lympbanen weggevoerd. Zoo lang de hoeveelheid gering is, is dit onschadelijk. Worden massa's stof inge ademd, dan blijven ernstige gevolgen niet uit. Zijn menschen gedwongen, dag in dag uit in een met stof dicht beladen atmosfeer, niet slechts te leven, maar te arbeiden, zoodat tengevolge der lichaamsinspanning deademorganen groote hoeveelheden stof inademen, dan treden in toenemende mate die ver schijnselen op, die men met den naam „Stofziekten" bestempelt. De eerste gevolgen van het rijkelijk binnengedrongen stof zijn ontstekingen in de vertakkingen der luchtkanalen met zwelling en afstooting van slijm- HUGH CONWAY. (23 Macari liep een paar maal de kamer door en kwam toen weer met kalm gelaat voor me staan. „U is een groot tooneelspeler, Mr. Vau- ghan," zei hij met een bedaardheid, waar ik versteld van stond. „U misleidde zelfs mij en toch ben ik zeer achterdochtig." „Ge ontkent dus niet eens die misdaad, schurk Hij haalde zijn schouders op. „Waarom zou ik, tegenover een ooggetuige9 Tegenover anderen zal ik het stellig genoeg ontkennen. En trouwens, ik behoef het tegenover u te minder te doen daar u belang heeft bij de zaak." „Ik er belang bij „Zeker, daar ge met mijn zuster getrouwd zijt. Welnu, mijn goede man, mijn vroolijke bruidegom, mijn waarde zwager 1 Ik zal u zeggen waarom ik dien man doodde en wat ik bedoelde met dat gezegde te Genève." De toon van bitteren, kouden spot, waarop hij deze woorden sprak, deden mij vreezen voor wat er komen ging. Mijn handen jeuk ten om hem de kamer uit te gooien. „Die man, om gewichtige redenen kan ik zijn naanj niet noemen, was Pauline's min naar, welke haar echter misleidde. We hebben van moederszijde adellijk bloed in onze aderen bloed, dat geen beleediging duldt. Hij, de minnaar van Pauline, van uw vrouw, zag ik nog eens. Hij verkoos vlieslaag, uiterlijk gekenmerkt als long- katarrhen. Verlaat de werkman bij tijds de werkplaats, dan geneest dit nog wel, blijft hij in de stofrijke atmosfeer, dan wordt de toestand chronisch. Om die stofophoopingen in de longen, ontstaan weefselwoekeringen, die langzamerhand hard en vezelig worden. Zoo wordeD soms groote longdeelen buiten werking gesteld, terwijl de gezonde deelen den arbeid trachten over te nemen en ziek worden door overspanning; zij worden verwijd. Heel gemakkelijk komt het nu tot etterende processen en beheerscht een longettering het ziektebeeld. Maar voordat het zoover gekomen is, heeft gewoonlyk al een of. andere infectie, en v. n. 1. de tuberkulose, groote ver- wo'sting aangericht. Want het stof vermindert den weerstand der longen tegen infectie en bereidt dus voor bac- terieën een gunstige bodem voor ont wikkeling. Een gezonde long weerstaat het indringen van bacillen, een ver zwakte long nietkouvatten, etc. be gunstigd de ophooping van bacillen. De verschillende stofdeeltjes beschadi gen de slijmvliezen en in de kleine wondjes kunnen de bacteriën binnen dringen en zich zoo door het lichaam verspreiden. Dit gevolg van het stof, van een gunstigen bodem voor de verbreiding vam infecties te scheppen, is des te gevaarlijker, als de lucht in de arbeids vertrekken ziekteveroorzakende bacte riën bevat. Zoo is het te verklaren, dat in sommige bedrijven een buitengewoon groot procent der arbeiders aan long- tuberkulose lijdt. Naast deze verwoestende werking op de ademhalingsorganen heeft het stof op de huid schadelijken invloed, terwijl de oogslijmvliezen in een ontstekings toestand geraken. Ieder, die lange mar- schen maakt, weet hoe lastig het stof op de huid is en aanleiding geeft tot jeuken en stuk wrijven van de huid. Dezelfde uitwerking heeft stof in de werkplaatsen, doch nog heviger door de altyd door plaatshebbende vervuiling van de huid. Het stof vermengt zich met het zweet, verstopt de huidporiën, prikkelt de huid en geeft aldus aanlei ding tot allerlei huidziekten. De scha delijke invloed wordt versterkt, wan neer in warme werkplaatsen gewerkt moet worden of de arbeider aan snelle groote temperatuurs-schommelingen is blootgesteld. niet met haar te trouwen en daarom dood den Ceneri en ik hem in haar eigen tegen woordigheid. Zooals ik u reeds eenmaal zeide, mr. Vaughan, het is wel goed met een vrouw te trouwen, die zich haar ver leden niet kan herinneren. Ik antwoordde niets. Zulk een afschuwe lijke bewering eischte geen verder commen taar. Ik stond eenvoudig op en ging op hem toe. Hij las op mijn gelaat wat ik wilde. „Niet hier," zei hij haastig en deed een stap achteruit, „waartoe zou dat dienen een banale vechtpartij tus- schen twee heeren Neenop het vasteland, waar dan ook, ontmoet mij ergens en ik zal u toonen hoe ik u haat!" Hij had gelijk, die schelm met zijn tegen woordigheid van geest. Waartoe sou het dienen? Een onbetamelijke vechtpartij zou het worden, waarin ik nauwelijks kon hopen hem te zullen dooden. En onderwijl lag Pauline misschien te sterven! „Ga heen," riep ik, „moordenaar en laf aard! Ieder woord, dat ge ooit tot me ge sproken hebt, is een leugen geweest en omdat ge me haat, hebt ge me vandaag den gemeensten leugen verteld van alle. Ga heen; red u door de vlucht van de galeien Hij wierp mij een blik vol boosaardigen triomf toe en ging heen. De lucht in de kamer leek mij zuiverder nu hij haar niet meer inademde. Daarop ging ik naar Pauline's kamer en naast haar bed zittend, hoorde ik haar ver droogde lippen telkens en telkens weer in het Italiaansch of het Engelsch roepen tot iemand, dien zij liefhad. Ik hoorde haar bezweren en waarschuwen en wist dat de Ijlende taal gericht was tot den man, dien Macari bekend had te hebben gedood, omdat hij de minnaar was van zijn zuster van mijn vrouw! De schurk loog! Ik wist dat hij loog! Het meest verbreid is wel het kolen stof, omdat zoo enorm veel kolen ge bruikt worden tot allerlei doeleinden. Het kolenstof zelf is geen bijzonder gevaarlijke stof, het schijnt zelf het op nemen van tuberbacillen in de longen te bemoeilijken. Wordt het echter aan houdend in groote hoeveelheden inge ademd dan ontstaat de zoogen. antra- kose der longen. Alle bovengenoemde longverschijn selen ontwikkelen zich, waardoor het getroffen individu ten gronde gaat. Ge lukkig zien we tegenwoordig heel zel den deze zwaren vorm van antrakose, omdat er vele veiligheidsmaatregelen genomen worden. Ia de steenkolen mijnen, waar vroeger veelvoudig deze ziekte voorkwam, worden de kolen en de mijngangen vochtig gemaakt en ge houden. Niet alleen dat dit hygiënisch goed werkt, doch ook heeft men de ervaring opgedaan, dat het explosiege vaar geringer wordt. Stof van steenen en zand oefent even eens een vernietigende werking op de longen uit, het verloop der ziekte is echter veel sneller en boosaardiger. Dit stof werkt n.l. nog mechanisch, daar de kleine vartikeltjes scherpe harde kanten hebben en zoodoende wondjes maken. Hoe harder soort steen, des te ge vaarlijker het stof. Vandaar dat het steen houwers vak zooveel slachtoffers eischt. Ook voor tuberkelbacillen zijn steenhouwerslongen buitengewoon vat baar. Hetzelfde, hoewel in mindere mate, valt te zeggen van glasstof, por- celeinstof, diamantstof, etc. Hel stof, dat by de metaalbewer king vooral verbreid is, is van ijzer afkomstig. Hel bestaat uit ijzer, of ijzer oxide of roest. Dit stof kleurt de longen geelrood en geeft ook weer aanleiding tot ontwikkeling van boven genoemde verschijnselen. Van de overige metal lische stofsoorten is het loodstof nog van gewicht. De mechanische werking treedt hier op den achtergrond, terwijl de chemische domineert door vergifti- gings verschijnselen. Bij de bewerkingen van plantaar dige of dierlijke deelen ontstaat even eens stofdeze stofsoorten hebben met de bovengenoemde dit gemeen, dat ze de longen een goede broedplaats maken voor de ontwikkeling van longtuber- culose. Komen op dierhuiden infectie- kiemen voor, dan spreekt 't vanzelf, Telkens weer zeide ik tot mijzelf dat het een gemeene, lasterlijke aantijging was dat Pauline rein was als een engel. Maar, wanneer ik trachtte mij zelf zoodoende moed in te spreken, merkte ik toch dat, al was het dan ook een leugen, die aan mijn hart zou knagen, totdat ik kon bewijzen dat het een leugen was. Hoe kon ik de onwaarheid ervan be wijzen? Er waren nog maar twee andere menschen op de wereld, die Pauline's ge schiedenis kenden Ceneri en de oude Teresa. Teresa was verdwenen en Ceneri was in de Siberische mijnen of elders levend begraven. En juist toen ik aan die oude Italiaansche vrouw dacht, begon Macari's laster zijn eerste vergiftigde wonden toe te brengen. Haar geheimzinnige woorden„zij kan niet liefhebben of trouwen", konden iets anders beteekend hebben, iets schan delijks. En andere omstandigheden kwamen mij te binnen. Ceneri's haast om zijn nicht getrouwd te krijgen zijn verlangen om van haar af te zijn. Gedachten van dien aard zouden mijn geest binnensluipen en mij half gek ma*?en. Ik kon het niet langer uithouden naast Pauline's ziekbed. Ik ging de open lucht in en wandelde doelloos wat rond, totdat er twee ideeën in mij opkwamen. Een daar van was om naar den grootsten specialist in hersenziekten te gaan en hem te raad plegen over Pauline's kansen op herstel het andere was naar Horacestraat te gaan en het huis bij daglicht van den kelder tol den nok te onderzoeken. Ik ging eerst naar den dokter. Ik vertelde hem alles, behalve natuurlijk Macari's gemeene leugen. Ik zag geen an deren weg om hem het geval uiteen te zetten, dan door hem alles te vertellen. Stellig moet ik er in geslaagd zijn 's mans belang stelling op te wekken. Hij had Pauline al eens gezien en wist nauwkeurig in welken dat infectie ontstaat. Zoo b.v. bij de bewerking van huiden van aan milt vuur gestorven koeien ontstaat zeer vaak deze gevreesde ziekte bij den ar beider. Overziet men al het onheil, dat de verschillende stofsoorten aan onze ge zondheid bezorgen, dan zal men de bestrijding van het ontstaan ervan als een algemeen noodzakelijken eisch voor de volksgezondheid beschouwen. Rultenland. In de schacht Gustaf van de mijn Victoria Matthias te Essen a.d. Roer, heeft een ontploffing plaats gehad. De benzolfabriek en de ammoniakfabriek werden mede beschadigd. Eén man werd terstond gedood, twee werden ernstig en vier licht gewond. Eén man is nog niet te vinden. i De oorzaak van de ramp was, dat een van de gashouders vlam vatte. Ten gevolge hiervan ontstond de ontplof fing. Een man werd door de kracht van de ontploffing uit het gebouw ge slingerd. Hij werd zwaar gewond. De ammoniakfabriek is een groote puinhoop. De schade is ontzaglijk groot. 1 Te Gateshead, aan de Tyne tegenover New castle, is het volgende griezelige aan het licht gekomen. I Een familie-lid wilde daar twee be jaarde zusters, beiden boven de zeventig, opzoeken. Daar niemand op haar schel len open kwam doen, werd de deur opengebroken. De oudste zuster vond men als ge raamte naast haar, onbekwaam om eenige opheldering te geven over de omstan digheden van den dood van den ander. Een dokter verklaarde, dat de vrouw in de nachtjapon al een jaar dood moest geweest zijn. De twee zusters hadden vroeger een goed beklante mode-zaak met vele be dienden gehad. Toen die verloopen was, gingen zij in een klein huisje wonen. Op het excercitieterrein van het kamp te Lockstedt zijn door een afgedwaald schot dat in den uitkijktoren terecht kwam twee kannoniers gedood, een of ficier en drie onderofficiers ernstig en een officier licht gewond. I i De politie te Kairo heeft op verschil lende plaatsen, o. a. op bureaux van nationalistische bladen talrijke stukken in beslag genomen, die betrekking hebben op de samenzwering tegen de Khedive, Lord Kitchener en den eer toestand zij geweest was. Ik denk dat hij evenals anderen ook zullen doen, alles geloof de, behalve die ééne, vreemde gebeurtenis. Doch hij dreef daar niet den spot mee, ge woon als hij was aan de dolste inbeeldingen. Hij schreef het aan zoo iets toe wat niet meer dan natuurlijk was. En nu, welken steun of hoop kon hij mij geven? „Zooals ik u vroeger al eens gezegd heb, Mr. Vaughan," zeide hij, „zulk een geval, waarin een patiënt gedurende langen tijd zijn geheugen verliest en het dan later weer terugkrijgt op het punt, waarop het afge broken is, is niet zonder voorbeeld. Ik zal naar uw vrouw komen zien; maar zooals de zaak nu staat, lijkt het mij een aanval van her senkoorts toe en voorloopig is er dus geen behoefte aan een specialist. Wees zoo goed mij te laten waarschuwen, als die koorts haar vtrlaat en ik haar kan bezoeken. Ik verwacht dat zij dan gezond van geest kan zijn, maar haar nieuw leven zal dan be ginnen vanaf het oogenblik, waarop haar geest voor het eerst verduisterd werd. Zelfs gij, haar man, zult voor haar een vreemde zijn. Ik verliet den dokter en ging naar den agent, die het opzicht had over het huis in de Horacestraat. Ik kreeg de sleutels en deed naar een en ander onderzoek. Daaruit vernam ik dat in den tijd van den moord het huis verhuurd was geweest aan een Italiaansch heer, wiens naam vergeten was. Hij had de huur vooruit betaald en dus had men geen informaties omtrent hem genomen. Het huis had langen tyd leeg gestaan. Het had niets tegen, behalve dat de eigenaar het alleen wilde verhuren tegen een bepaalde huursom, welke de meeste menschen te hoog vonden. Ik gaf mijn naam en adres en nam de sleutels mee. Het overige gedeelte van den middag bracht ik door met iederen hoek en spleet in 't huis te onderzoeken, doch sten minister. De zaak is thans in han den van het openbaar ministerie. Er zijn in het geheel vier inboorlingen gevangen gezet. Twee daarvan, Wahed en Arabi, staan bekend als heftige nationalisten, die in betrekking staan met de Lewa en andere nationalistische bladen. Reuter seint uit Boekarest: Een automobiel is in botsing geko men met een trein. Drie personen zijn verpletterd, drie ernstig gewond. Donderdag is de sneltrein van New- York te Corning met volle snelheid op een stilstaanden passagierstrein ge- loopen. De twee achterste wagens van den passagierstrein zijn ontspoord. Het meerendeel der reizigers, die zich in deze wagens bevonden zijn omgekomen. Tot nog toe zijn 34 lijken gevonden de meesten daarvan waren kinderen. Verscheiden menschen liggen nog ziel togende onder de puinhopen bedolven. Het aantal slachtoffers bedraagt waar schijnlijk meer dan 40. In Steglitz, een voorstad van Berlijn, heeft de 31-jarige vrouw van een por tier hare vijf kinderen, den een na den ander, in een badkuip verdronken. Daar na heeft zij getracht zichzelf te ver drinken. Men vond haar echter nog bijtijds. De kinderen werden naar hun grootte gerangschikt tegen een muur zittende gevonden. De vrouw had deze daad gepleegd uit angst voor de voor durende mishandelingen van haar man. Omtrent de staking van bootpersoneel in Frankrijk wordt gemeld: De stakers hebben te Havre de kaden versperd met blokken en stapels hout, om te verhinderen, dat de sleepers- wagens bleven rijden. De politie ont vingen ze met steenworpen. De stakers werden uiteengejaagd; vijf zijn opge bracht. Elders spanden zij de paarden voor de sleeperswagens uit en mishandelden zij de sleepers. De officieren en machinisten, wien slechts twee maatschappijen een gunstig antwoord op hun bezwaren hebben ge geven, hebben besloten om onverwijld te staken. Ingevolge van de weigering van de Compagnie Mixte om een regeling van het geschil door een scheidsgerecht te aanvaarden, hebben 70 officieren van deze maatschappij ontscheping aange vraagd. De andere officieren en machi nisten verklaarden zich met hen soli dair. geen enkele ontdekking beloonde mijn moeite. Ik geloof niet dat er één plekje in het huis was, waarin het lijk van het slacht offer verborgen had kunnen worden en er was ook geen tuin, waarin het begraven had kunnen worden. Ik bracht de sleutels terug en zei dat het huis me niet aanstond. Toen keerde ik weer naar huis terug en peinsde over mijn verdrietMacari's leugen knaagde aldoor aan mijn hart. Zoo bracht ik den eenen dag na den anderen door met werken, verdriet hebben en afleiding zoeken, totdat men mij kwam vertellen dat de crisis voorbij was; dat Pauline buiten gevaar en weer zichzelf was. Met kloppend hart trad ik voor haar legerstede. Slap, uitgeput, te zwak om zich te bejegen of om te spreken, lag zy daar, sloeg haar oogen op en zag mij aan. Het was een blik van verwondering, vtua niet- herkennen maar ook van teruggekeerd verstand. Het was, zooals de dokter voor speld hadzij kende mij niet. Ik moest een volkomen vreemdeling geweest zijn voor deze schoone oogen, toen zij zich openden, naar mij staarden en toen, moe, weer dichtvielen. Ik ging de kamer uit, terwijl tranen mij over de wangen liepen en in mijn hart was een mengeling van vreugde en verdriet, van hoop en vrees, die ik niet met woorden kan uitdrukken. Toen kwam Macari's gemeene leugen te voorschijn uit zijn schuilplaats en greep mij als 't ware bij de keel, klemde zich aan mij vast, worstelde met my, schreeuwde: li ben waarheidDuw me maar van je af, ik ben toch waarheid. Het was een schurk, die mij uitsprak, maar dezen éénen keer sprak hij de waarheid. Waarom zou hij anders die misdaad bedreven hebben? Een man begaat zoo licht geen moord! lIEDWÜBifiH DOOR Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 1