Oorlog tusschen Italië en Turkije. afpaling van de spheeren van invloed van beide rijken in Mongolië en Mant- sjoerije, ook de verplichting tot ge meenschappelijke verdediging van die streken, zoo een van beide mogend heden wordt aangevallen. Uit New-York wordt aan het Berliner Tageblatt d.d. 21 dezer geseind: De aanvoerder der Mexicaansche rebellen, Zapata, heeft heden met 500 man een trein tusschen de stad Mexico en Cuer- napaca in den staat Morales aangevallen. De bende liet de locomotief door een dinamietmiju in de lucht springen. On geveer 60 reizigers werden gedood. De opstandelingen plunderden daarop de passagiers en de bagage-wagens en be goten vervolgens den trein met petro leum en staken hem in brand. Een afdeeling bondstroepen, die men tegen hen uitgezonden had, sloegen zij terug. Wegens het gebrek aan geld van de Chineesche regeering, heeft keizerin Long-joe aan Joean sji-kai voorgesteld alles wat zij bezit te verkoopen en daarvan de eene helft aan de arme leden van de keizerlijke familie, de andere helft aan de republiek te geven. Het hoofd van de New-Yorksche politie heeft erkend, dat Becker, een luitenant van de politie, in den moord op den speler Rosenthal de hand heeft gehad. De moordenaars hebben uit New- York kunnen weg komen. Zij moeten nu te Chicago zijn. Een boot van het Duitsche oorlogs schip Türingen, die met 14 officieren bemand was, is bij Koningsbergen om geslagen. Eenige officieren zijn daarbij verdronken. Sultan Moelai Hafid van Marokko, blijft van plan afstand te doen van de regeering en naar Parijs te gaan, maar wil eerst een bedevaarttocht naar Mekka maken om het bewijs te leveren dat hij een goed Mohamedaan is. Vermoedelijk zal zijn broeder, de vorige sultan Ab dul Azis, door Frankrijk weer op den troon worden geplaatst. Berichten uit bijna alle streken van Frankrijk melden van zware onweders, waarbij verscheidene personen door het hemelvuur gedood zijn en tal van huizen vernield werden. In Finistère, waar hevige stormen en slagwinden gewoed hebben, moet de schade zeer groot zijn. Met de onweders is ook een sterke daling in de temperatuur ingetreden. Uit de militaire gevangenis te Gre noble is een gevangene in een zak ont vlucht. De gevangenen worden er in den werktijd belast met het hakken van brandhout en dat gaat dan in zak ken naar een opkooper. In een van die zakken was een gevangene gekropen en zoo kwam hij veilig buiten. Men had den zak wel zwaarder dan de andere gevonden, maar geen argwaan gekregen. Eerst bij het appél werd de vluchteling vermist. Een gevangenbewaarder werd naar den opkooper gezonden om bij aankomst van de kar beslag te leggen op den zwaren zak. Maar toen de kar aankwam, was er één leege zak op; de man was er onderweg uitgekropen. Een tweede graaf van Monto Christo Volgens de bladen eischt Portugal de uitzetting uit het continentale Spaansche gebied van alle Portugeesche samen zweerders en tuchtiging van de leiders. De justitie te New-York heeft het onderzoek naar den moord op den speelhol-exploitant Rosenthal opgedra gen aan den particulieren speurder Burns, die, naar men zich herinneren zal, de man is welke indertijd de dyna- miet-complotten en -misdaden der Mc Namara's had aan het licht gebracht. In Oostenrijk hebben Zondag hevige onweders gewoed. Uit alle deelen van Boven- en Beneden- Oostenrijk komen berichten van zwaren hagelslag en wolk breuken. In enkele streken van Boven- Oostenrijk moet de geheele oogst ver woest zijn. Een belangrijke mededeeling ontvangt de Köln. Ztg. van haar berichtgever te Uskub. Hij seinde Zaterdag: Zoo juist ben ik uit Prisjtina en Werizowits te ruggekeerd. In Albanië heerscht vol ledige anarchie. De troepen hebben zich bij de Albaneezen aangesloten. De Al- baneezen van Dsjakowa trekken ge zamenlijk met de troepeu tegen Weri- zowits op. De sluiting van Katsjanik voor militaire transporten door de Al baneezen van Kalkandelen en Gilan werd vannacht verwacht. De straatweg naar Prisren is versperd en de goever- neur is daar afgezet. Bijna de geheele troepenmacht weigert tegen de Alba neezen op te trekken. Vanochtend in de vroegte hebben bij Tsrnalewa trouw- gebleven troepen tegen Albaneesche op standelingen gestreden. Uit Monastir wordt aan de Lokal An- zeiger geseind: De Albaneezen in de buurt van Dibra, Elbassan en Tyrana hebben een verbond gesloten, dat een opstand tegen de regeering ten doel heeft. De algemeene opstand zal met een Albaneesche proclamatie beginnen. Uit Uskub wordt aan de Vossische Zeitung geseind De Albaneezen zijn reeds begonnen hun strijdkrachten in beweging te brengen. Zij zijn van de modernste wapenen voorzien. Issa Bole- tini heeft ondercommandanten benoemd en verwacht nu van het algemeene nationale opperbevel het commando om naar Mitrowitsa te marcbeeren, en van daar per spoorweg den tocht tegen Kon stan tinopel te beginnen. In de vlakte van Dzjakowa hebben zich 12,000 man onder bevel van Mahmoed Zamid verzameld, wachtende op het bevel om naar den spoorweg te gaan. Verschillende stammen uit Middel-Albanië hebben zich vereenigd en zijn eveneens gereed om op te mar- cheeren. De Malissoren ten Noorden van Skoetari, die den vorigen keer aan den opstand deel namen, hebben zich ten Noorden van het Skoetari-meer ver eenigd en rukken tegen Skoetari op. Zij zijn van artillerie voorzien. Afgezien van de soldaten in alle vil lajets, die met de opstandelingen ge- meene zaak maken, moeten thans reeds meer dan 80,000 man onder de wapens staan. Bij een wolkbreuk in den staat Ne vada zijn in de mijnkampen 20 mijn werkers omgekomen. De Agenzia Stefani geeft de volgende verklaring van de gebeurtenissen in de Dardanellen. Tengevolge van inlichtin gen, die de bevelhebber van de Italiaan- sche zeemacht herhaaldelijk gekregen had en die meldden, dat de Turksche vloot van plan was een aanval op de Italiaansche schepen in de Aegaeische Zee te doen, was in de laatste dagen last gegeven, dat de verkenningstochten van de Italiaansche torpedo-jagers vaker zouden plaats vinden en meer naar het Noorden zouden worden uitgebreid. De torpedoboot-flotille voer mitsdien, terwijl zij vijandelijke torpedobooten vervolgde of met het plan een verkenning te ondernemen, met bewonderenswaardige vermetelheid en in volkomen orde on gemerkt de Dardanellen binnen. Het gelukte de tdrpedobooten er ongeveer 20 K.M. in te dringen. Ofschoon zij met zoeklichten werden beschenen en van de vele forten aan beid» zijden, zoowel met geweren als met machine geweren beschoten werden, gingen zij toch verder, tot zij geconstateerd hadden, dat het vijandelijke eskader zich in een sterke verkenningspositie bevond en door ketfingen beschermd werd. Eerst toen besloten zij terug te gaan, nadat zij geconstateerd hadden, dat het vol strekt onmogelijk was een aanval te doen op de vele vijandelijke schepen. De terugtocht vond in volkomen orde plaats, ofschoon de tocht door het leven dige vuur van alle forten in de Darda nellen voor de schepen een vaart op leven en dood was. Het geheele Itali aansche eskader kwam weer in de egaeische Zee terug, zonder dat het door de vijandelijke torpedojagers ge volgd werd. Geen enkele van de Itali aansche torpedobooten is beschadigd en er zijn ook geen verliezen aan menschen- levens te betreuren. Uit Misrata wordt gemeld van 20 dezer: In den ochtend zijn de Italiaan sche troepen naar de oasis Misrata op gerukt. Ze ontmoetten groepen Turken, die zich terug moesten trekken, vele dooden achterlatend. De Italianen trok ken verder, de voornaamste Turksche stellingen aanvallend, die door 1500 man verdedigd werden. Na vier uur hard nekkig vechten, verlieten de Turken hun stellingen met aanzienlijke ver liezen. Aan Italiaansche zijde waren 19 dooden en 87 gewonden. Te Bengazi hebben de Italianen het Turksche kamp beschotental van Be- douïnengroepen, onder het bereik van het geschut, trokken zich terug in de bergen. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 24 Juli. Naar wij vernemen kan met enkele dagen het begin der werkzaamheden te Baardwijk en aan de Tramhaven alhier worden tege- moetgezien en zal nog vóór het einde des jaars de verbinding van de Amsterdamsche booten met de stoomtram te Heusden in werking treden. Maandagmiddag 2 uur ontlastte zich boven deze gemeente een hevig ouweder, met knetterende slagen, vergezeld van een plasregen, die ruim een uur aan hield en op tal van plaatsen door riolen niet kon verzwolgen wordenzoodat het hier en daar in de huizen liep, op andere punten een gedeelte der Btraat onder water zette. In het naburge Wijk, viel tevens hagel, doch niet zoo groot, dat hij schade veroor zaakte, terwijl in het naburige den Bosch het den geheelen middag mooi weer wae, zonder een enkele regenbui. Het concours van het gilde „St. Bla- sius" op Zondag a.s., ter herinnering van het 70-jarig bestaan, belooft eene groote drukte. Reeds hebben zich 23 scherpschut terijen aangemeld. Men zal, bij een optocht door de gemeente, in de gelegenheid zijn vele oude banieren en décoraties van hoofd lieden, Keizers en Koningen te aanschouwen. Als het nu maar mooi weder is! Werkendam. Vrijdag 11. vergader de het bestuur der Oianjevereeniging. Tot voorzitter werd in de plaats van den heer J. Kerkhoven, die als bestuurslid had bedankt, gekozen de heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde en tot secretaris in de plaats van den heer J. de Klerk, die als zoodanig ontslag had genomen, de heer C. de Graaf. Besloten werd, behoudens goedkeuring van de bevoegde autoriteit, op 2 Augustus a.s. muziek te doen geven op het plein in de tent van de ver., door Werkendamsch fanfarekorps en evenzoo op 31 Augustus, zoo het gebleken zal zijn, dat het plein daarvoor geschikt is, anders bij den water toren. Behalve een lampionnenoptocht, mu ziek in de Nutszaal bij de Floralia tentoon stelling en een etalage-wedstrijd zal wellicht nog gehouden worden een optocht van ge- costu meerden. Meerder zal dit jaar niet gehouden worden met het oog op de kosten, ten einde een volgend jaar weer goed uit den hoek te kunnen komen. Bij K. B. van 13 Juli no. 53 zijn de statuten der Jongelings Vereen. Andréas goedgekeurd en is deze vereen, als rechts persoon erkend onder den naam Werken- damsche Christelijke Vereen, van Jonge mannen „Andréas" onder de zinspreuk Hij leidde hem tot Jezus (Joh. 143a) gevestigd te Werkendam. Met genoegen meldden we dat de heer A. A. Mussert te Rotterdam het diploma eindexamens Hoogere Burgerschool be haalde. iHinkci*k> Maandagmorgen werd de 62-jarige J. C. W. M. van Sittert dood op bed gevonden. Ruim 30 jaar was hij secretaris dezer gemeente. 'sCSravemoer- Ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad, vacature Loeff, zijn candidaat gesteld de heeren C. Bosman en P. van der Dussen. De stemming is bepaald op Maandag 29 Juli. De heer J. Loeff heeft ook ontslag gevraagd als ambtenaar van den burger lijken stand en als president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. In het college van kerk voogden bestaan daardoor thans twee vacatures. Ilerpt- Bij de Maandagavond alhier gehouden verkoopiüg van te veld staande tarwe werd tegen f43.50 per hont besteed. Nïeiiweiullïk. Maandagmiddag had hier een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer A. Vink, van den Ippelschen- dijk, kreeg bij het hooirijden den wagen met pl.m. 2500 pond hooi over zijn geheele lichaam. Zwaar gekneusd werd hij er onder uit gehaald. Oudheusdeii. De heer B. van Bavel alhier, ontving gisteren het verblijdend be richt, dat hij geslaagd was voor het Mer- curius-diploma boekhouden. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer H. A. Bonsel te 's Hertogenbosch. Itililillüdoiik.. Verleden week had mej. C. Kamp het ongeluk in de gang harer woning te vallen en den arm te breken. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Ter markt was de aanvoer gering, een gevolg van de kolossale warmte. Buiten- landsche kooplieden vertoonden zich weinig of niet, zoodat de handel zich hoofdzakelijk bepaalde tot het binnenland. Men besteedde de volgende prijzen: Vet vee le qualiteit 7587 ct., 2equali- teit 6570 ct., per K.g., melkkoeien f 150 a f 250, neurende f 145 a f 245, guste f 130 f 235, pinken f 60 f 110, kalve ren f 20 4 f 35 per stuk; vette varkens 58 a 66 ct., voor uitvoer 56 62 ct., vette kalveren 60 65 ct. per K.Ggewicht na slachting, drachtige zeugen f 60 f 75, drachtige gel ten f f schottelingen f f biggen f 6 f 11,weide- schapen f 15 f 25, luxe-paarden f 550 f 675, werkpaarden 1ste kwaliteit f 320 f 470, 2e kwaliteit f 230 f 355, twee- en-een-halfjarige f 235 f 300 per stuk. Kerknieuws. Doeveren. De heer C. W. Bastiaanse cand. t. d. H. D. te Utrecht hoopt D. V. Zondag 4 Aug. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. G. J. A. Jonker uit Utrecht. Sflnnenland. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram ontvangen van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, dd. 19 dezer, betreffende ongeregeldheden onder de Chineesche koelies, aangeworven voor de gouver- nements-tinwinning op Banka: Eergisteren eischten driehonderd pas te Pangkalpinang aangevoerde koelies indeeling bij dezelfde ontginning, het geen onmogelijk was. Overreding bleek vruchteloos, hoewel herhaald door den inmiddels ontboden controleur en den luitenantChinees. De houding der koelies werd steeds dreigender en bij eene poging tot arresteering van den belha mel werden de controleur en een kor poraal der gewapende politienaren be dreigd. Eene gerequireerde militaire patrouille maakte geen indruk en de soldaten werden, bij afzondering van de werkwilligen, tweemaal door met aangepunte knuppels gewapende koelies aangevallen. Na nogmaals dringende aanmaning tot kalmte en toezegging van desgewenscht terugzending naar China vond een algemeene aanval op het kantoor der tinwinning plaats, waar bij een persoon neergeknuppeld werd. Aangezien langer dralen voor het per soneel noodlottig zou worden, werd op last van den controleur gevuurd. Daar door vielen drie dooden en vijftien ge wonden, waarvan zeven zwaar en zes inmiddels overleden. De orde is hersteld en de belhamels zijn gearresteerd. De toestand in de ontginningen is overal voorbeeldig." Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië telegraphisch bericht ont vangen, dat, naar aanleiding van den plotseling toenemenden uitvoer van gewone rijst, ook naar streken, welke gewoonlijk geen Java-rijst betrekken, in verband met de geringe voorraden en hooge marktprijzen in het buitenland en met te verwachten tegenvallers bij den oogst van rijst en tweede gewassen in Nederlandsch-Indië, met ingang van 22 dezer de uitvoer van rijst uit Neder landsch-Indië tijdelijk is verboden. De eerste bijeenkomst van de Voor bereidingscommissie voor de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering heeft Maandagmiddag tot halfvijf geduurd, en was gewijd aan algemeene beschou wingen. Het verluidt, dat daarbij op den mi nister van landbouw, nijverheid en handel van verschillende zijden aandrang werd uitgeoefend om de lage loonen vrij te stellen van premiebetaling. De commissie, die met bijzitters en plaatsvervangers bijeenkwam, was vrij voltallig. De minister deed zich bijstaan door drie hoofdambtenaren van zijn depar tement. Volgens sommigen zou de commissie wellichtdeze week gereedkomen methaar arbeid, volgens anderen zou daartoe nog wel een gedeelte van de volgende, zoo niet de geheele volgende week noodig zijn. Tegen 1 Nov. wordt eene groote pro motie in de hoogere rangen van het leger verwacht. Bij de begrooting van het departe ment van oorlog voor het dienstjaar 1913 zullen belangrijke sommen wor den aangevraagd voor het aanschaffen van keukenwagens, haverwagens en andere treinvoertuigen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, uiterlijk 5 dagen na de loting voor het blijvend gedeelte, aan de manschap pen voorloopig, en 2 maanden na de loting definitief moet worden mede gedeeld, of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte behooren en, zoo ja, tot welke ploeg. Omstreeks kwart voor elven zagen Zondagavond twee voorbijgangers op de Prins Hendrikkade te Rotterdam een hen onbekend man, die ongeveer een 50 meter voor hen uitliep en onder den invloed van sterken drank ver keerde, van den wal in de Koningshaven vallen. Hij verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Montfoort was de driejarige An toon den H. achter het huis zijner grootou ders aan het spelen met den grooten hond. Bij ongelük geraakte de ketting om den hals van het kind, dat daardoor letterlijk werd gewurgd. Toen men het kind vond, had het reeds opgehouden te leven. De geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen den dood constateeren. Te Antwerpen is aangehouden de vleeschhouwer J. W. J., die in de Pijper straat te Rotterdam gewoond heeft en verdacht wordt van het maken van valsch geld. In December van het vorige jaar is hij naar het buitenland gegaan. Zijn uitlevering is aangevraagd. Als gevolg van de staking van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en We verij staan ook de band weverij, de ster kerij en binderij stil, zoodat meer dan 440 personen buiten arbeid zijn. De spinnerij, die in een geheel afzonderlijk gebouw is gevestigd en haar eigen' machine heeft, is blijven doorwerken. De timmerman R., te Hoenkoop bij Oudewater, heeft Zaterdagmiddag in een twist zijn zoon met een grooten beitel zoo hevig verwond, dat deze door bloed verlies bewusteloos ineenzakte. De vader zond zijn zoon nog vier revolverschoten na, die misten. De man is aangehouden. De toestand van den zoon is zeer ernstig. Te Lutterade-Geleen, bij Sittard, heeft de 11-jarige G. den 10 jarigen K. met een pennemes doodgestoken. De steek had het hart geraakt. De jongens hadden ruzie gekregen, doordat de een den ander niet een sigaret wou geven. Uit het Spaarne te Haarlem is het, waarschijnlijk door booten, zeer ver minkte lijk opgehaald van een ongeveer 3o-jarig man. Met het stoomschip Potsdam, van de Holland Amerikalijn, is uit New-York aangebracht de voortvluchtige Amster damsche bankier D. van Eyk, wiens uitlevering werd aangevraagd, nadat hij te Boston aangehouden was. Een in specteur van de Amsterdamsche politie, die te Boulogne sur Mer aan boord van de Potsdam gekomen was, heeft hem gevankelijk medegevoerd naar Amster dam. Volgens zeggen van den gearresteer den D. van Eyk is zijn broer te Boston vrijgelaten. Naar het Hbld. verneemt, was de uit levering van D. van Eyk op grond van oplichting en die van G. van Eyk op grond van verduistering aangevraagd. Deze laatste uitlevering moet door het Amerikaansche gouvernement, na ge houden onderzoek, geweigerd zijn. Maandag zijn te Deil (Gelderl.) twee broertjes van 9 en 7 jaar onder een omgekantelde hooiwagen geraakt. Het oudste bleek, toen men de kinderen kon bereiken, reeds gestikt, het jongste hoopt men in het leven te houden. Aan de flesschenfabriek te Delft is Maandagmorgen ten zes uur door glas blazers, stellers en jongens van de dag- ploeg de arbeid niet opgenomen. In een Zondag gehouden vergadering werd tot staking besloten, omdat de directie bericht had, aan het verzoek van de arbeiders, om afschaffing van nachtarbeid, niet te kunnen voldoen. Er staken met de nachtploeg tusschen 250 en 300 man. De directie heeft de vuren doen dooven en neemt een afwachtende houding aan. Men meldt uit Rotterdam: Zondag is door den len stuurman R. M. van het stoomschip „Carton", liggende in de Maashaven aangifte ge daan, dat uit de kajuit van den kapi tein een bedrag van f 500 aan Engelsch geld is ontvreemd. In tegenwoordigheid van den voor zitter van de vereeniging Reingold, hebben alle kapiteins van de firma's Karl Schroers en West Deutsche Lloyd thans definitief besloten te gaan varen. Dit besluit hebben zij Maandag aan deze firma's bekend gemaakt in een brief, luidende „Met dezen verklaren ondergeteeken- den, kapiteins, zich bereid op de door u gestelde voorwaarden in dienst te treden." Volgen de handteekeningen van 17 kapiteins. Een commissie uit deze kapiteins heeft verder de verklaring afgelegd, dat zij zich van den Bond van machinisten en stokers in Nederland hebben afge scheiden. Te Meppel en omstreken worden in de laatste dagen jonge ooievaars uit de nesten geroofd. Onder Dwingeloo zijn de jonge „eibers" uit alle nesten en te Meppel uit dat bij de olieslagerij op 't Groeneveld, gestolen. De politie doet streng onderzoek. De luitenant-kolonel Van Meurs, van het 4de regiment infanterie te Leiden, is Donderdagnamiddag te Delen, tus schen Wageningen en Arnhem, voor over van zijn paard gestort, doordat het in een kuil stapte. De overste steeg dadelijk weer te paard, maar bleek later dusdanige inwendige kneuzingen te heb ben opgeloopen, dat hij naar het mili tair hospitaal te Utrecht moest worden vervoerd, waar hij wordt verpleegd. Volgens de laatste berichten is zijn toe stand niet onbevredigend. Van een nieuwe truc der Haagsche straatroovers is aldaar een juffrouw het slachtoffer geworden. Deze vervoegde zich, schrijft de „N. Ct." aan een onzer groote magazijnen om inkoopen te doen. Twee net gekleede heeren stonden aan de deur te praten. De juffrouw die af stapte en de fiets binnen wilde plaatsen, kreeg van een der heeren heel galant ten antwoord „Ga uw gang maar, dame, we zullen wel even opletten!" Deze, in de stellige meening, dat ze met de eigenaars der zaak of een paar bedien den te doen had, maakte van de wel willendheid dankbaar gebruik, om even later tot de ontdekking te komen, dat de beide heeren met de fiets waren verdwenen. De daders zijn onbekend gebleven er loopen zooveel nette heeren in onze drukke winkelstraten. Men zij dus ook in dit opzicht op zijn hoede. Door de strandpolitie te Wijk aan Zee is een zwervelinge van vreemde nationaliteit aangehouden, 't Is een 17 jarig meisje, blijkbaar zeer overspannen, dat, toegesproken in 't Fransch, En gelsch, Duitsch, Russisch en Poolsch, hierop geen verstaanbaar antwoord gaf. Nu eens rookte ze kalm tientallen si garetten, een oogenblik later balde ze de vuisten en keek ze met wilde oogen de nieuwsgierigen aan. Verteld werd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2