Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Dienstbodennood. Teruggeroepen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3178. Zaterdag IQ Augustus. FEUILLETON. VAN alten': VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/« ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De mevrouwen klagen tegenwoor dig steen en been, dat ze zoo slecht een dienstbode kunnen vinden, als ze er een noodig hebben, omdat de vorige bijvoorbeeld in een andere dienst ge gaan is. Er zijn te weinig dienstboden, zeg gen de mevrouwen. Er is dus dienstbodennood Dit moet een verschijnsel zijn van den laatsten tijd, want vroeger hebben we nimmer van zooiets gehoord. Maar hoe kan dat nu, zullen enke len vragen, want ze weten maar al te wel, dat er tegenwoordig toch ook niet minder meisjes zijn dan vroeger, en dus zou er, naar ze denken, geen gebrek aan dienstboden kunnen zijn, evenmin als dit vroeger het geval was. En toch zijn er te weinig dienst boden. Dit is niet het gevolg hiervan, dat er tegenwoordig minder meisjes zijn dan vroeger, maar wèl het gevolg hier van, dat de meisjes van tegenwoordig, althans velen hunner, niet meer dienst bode willen zijn. Liever gaan ze in een fabriek of werkplaats. Waarom Daarvoor hebben ze verschillende redenen. Zoo is ten qprste het loon, dat ze in fabrieken en werkplaatsen verdienen, meestal hooger dan het loon van de dienstbode. Dan zijn ze om 6 of 7 uur 's avonds, als het werk in fabriek of werkplaats stopgezet wordt, vrij, wat in een dienst bij een mevrouw-in verre weg de meeste gevallen niet het ge volg is. In een fabriek of een werk plaats verdienen ze dus niet alleen meer, maar bovendien hebben ze groo tere vrijheid. Dan nog dit: Een dienst bode heeft aan allerlei persoonlijke wen schen en behoeften in een gezin te voldoen, ''t Is waar in fabriek en werkplaats moet het meisje zich onder werpen aan vaak strenge tucht en orde, maar dit doet ze gemakkelijk en met meer plezier dan dat ze doet wat mijn heer en mevrouw, de jongeheer en de jongejuffrouw van haar vragen. Dat ten allen tijde maar klaar staan voor iedereen, alles en nog wat, dat is iets, HUGH CONWAY. (33 Op hetzelfde oogenblik, dat hij viel, staakte Pauline haar gezang en een kreet van af grijzen klonk door het vertrek. Van af haar plaats voor de piano kon zij zien, wat er gebeurd was. Is het een wonder dat dit gezicht haar van haar zinnen beroofde? Macari stond over zijn slachtoffer gebogen. Ceneri was verstomd over de misdaad, die in een oogwenk de noodzakelijkheid om zijn complot uit te voeren, deed verdwijnen. De eenige, die zijn zinnen nog bij elkaar scheen te hebben, was Petroff. Pauline moest be slist tot zwijgen gebracht worden. Haar kreten zouden de buren doen opschrikken. Hij sprong op haar toe, wierp een breed wollen sofadoek over haar hoofd, legde haar op de sofa en hield haar vast. In dat oogenblik deed ik mijn krank zinnige entree blind en hulpeloos, maar in hun oog een bode der wrekende gerech tigheid. Zelfs de meedoogenlooze Macari was ont steld door mijn verschijning. Het was Ceneri, die, gedreven door het instinkt van zelf behoud, een pistool voor den dag haalde en de haan spande. Hij was het, die mijn hartstochtelijk beroep op hun medelijden begreep, en die, naar hij verklaarde, mijn leven redde. Zoodra Macari van zijn verbazing bekomen was, drong hij erop aan, dat ik Anthony March's lot zou deelen. Zijn dolk bedreigde opnieuw een menschenleven, terwijl Petroff, die, door den nieuwen stand van zaken gedwongen was geworden om Pauline los te laten, my tegen den grond gedrukt hield waar vele meisjes 't land aan hebben. Dan, als de werkzaamheden in dienst van een mevrouw zijn afgeloopen, vindt 't meisje meestal haar plaats in de keu ken, waar ze den geheelen langen avond in alleen-zijn moet doorbrengen. Hoe een groote kwellingen verschrik king dit voor vele meisjes is, dat kunnen zijzei ven u beter.zeggen dan wij het hier kunnen beschrijven. En zijn ze overdag in een fabriek of werkplaats, en keeren ze dan na afloop der dagtaak daaruit, dan vinden ze in eigen kring huiselijkheid en gezelligheid, waarvoor bij de meeste menschen nu eenmaal zin aanwezig is, en bij de vrouwen vooral, 't Huis-zyn heeft bij de jonge meisjes dus veel voor by 't z >o'n heelen langen avond in de-keuken zijn. Deze en nog meer redenen misschien zijn er bij vele meisjes oorzaak van, dat ze liever in een fabriek of werkplaats werkzaam zijn dan de plaats van dienstbode bij een mevrouw innemen. De mevrouwen weten dan nu waarom er tegenwoordig zoo weinig dienstboden meer zijn. De mevrouwen zullen nu óók kun nen weten boe er meer dienstboden te vormen zijn. Als ze er niet veel werk van willen hebben om een dienstbode te houden of te krijgen, dan is 't hun geraden ze egn flink loon te geven, ze een gezel liger en huiselijker leven te bieden, ze meer op te nemen in den kring van het gezin, enz. enz. Want, de goeden onder de mevrou wen niet te na gesproken, er zijn er nog vele, zeer vele onder hen die hun dienstmeisje niet anders dan als „meid" beschouwen en ook als zoodanig be handelen. Is 't wonder dus dat de meisjes dan een h. i. beter leven verkiezen? En hebben de mevrouwen aan dat een en ander voldaan, dan, wij zijn er van overtuigd, dan zal 't met de dienst bodennood spoediger gedaan zijn dan ze durven denken. Nu zijn er menschen, die de meisjes, welke liever om bovengenoemde redenen in een fabriek of werkplaats zijn dan in dienst bij een mevrouw, van uit een ongunstig licht bezien, ook voorname lijk omdat ze niet weten wddrom de meisjes de fabriek of werkplaats ver kiezen boven de dienst bij een mevrouw. op de plek, waar ik gevallen was. Ceneri sloeg het staal opzijde en redde mij. Hij onderzocht mijn oogen en bevestigde dat ik inderdaad blind was. Er was geen tijd voor verwijten of beschuldigingen, doch hij zwoer dat er geen tweede moord zou begaan worden. Petroff steunde hem en Macari stemde ten slotte knorrig toe, doch onder voorwaarde dat ik, gelijk reed3 vermeld is, in den hoek geplaatst zou worden. Had men er de mid delen toe bij de hand gehad, dan ware ik aanstonds bedwelmd gewordennu werd de oude meid, die nog niets wist van het drama, dat had plaats gehad, gewekt en uitgezonden om het noodige drankje te halen. De mede plichtigen durfden mij niet uit het oog verliezen en dus werd ik gedwongen te gaan zitten en alles aan te hooren wat zij deden. Waarom gaf Ceneri den moordenaar niet aan. Waarom werd hij een medeplichtige, althans na de misdaad. Ik kan er alleen maar van denken dat hij slechter was dan hij zeide te zijn ot dat zijn aandeel in de aangelegenheid hem vrees inboezemde. Bij slot van rekening toch had hij een misdaad voorbereid, die bijna even erg was en, wan neer de waarheid omtrent zijn geldelijk beheer aan het licht zou komen, zou geen jury ter wereld hem vrijgesproken hebben. Misschien was noch in zijn oog, noch in dat van Petroff het leven van een mensch zoo heel veel waard: hun handen waren stellig niet rein van politieke moorden. Zich bewust dat hun een hard vonnis zou treffen, maakten zij gemeene zaak met Macari en hielpen hem ieder spoor van de misdaad te doen verdwijnen. En van toenaf was er geen groot onderscheid tusschen ieders graad van misdadigheid. Nu zij allen in hetzelfde schuitje zaten, twijfelden ze niet aan het succes. Teresa was in het vertrouwen genomen. Dat had niets te beteekenen, daar zij zóó aan Ceneri gehecht was, dat zij in een dozijn moorden zou geholpen hebben, als haar meester er 't Is bij alle werkplaatsen- en fabrieks meisjes niet de zucht naar het lossere, vrijere en ongebondene leven in den slechten zin opgevat dat hun de weg naar de werkzaal deed gaan, zoo als wy boven ook reeds schreven, maar zooals vele ten onrechte toch meenen, alleen omdat ze meenen dan werkelyk beter en aangenamer leven te hebben. Wij meenden de werkplaatsen- en fabrieksmeisjes tegen die verkeerde meening nog even in bescherming te moeten nemen. Dultenland. Volgens berichten uit Adrianopel is het jong Turksche comité vast besloten tot ernstig verzet tegen de regeering. In genoemde plaats zou een tegenpar- lement bijeenkomen. Aan de nieuwe verkiezingen zou niet worden deelge nomen en er zou een oproep tot de bevolking worden gericht om zich van deelneming aan de verkiezingen te ont houden. Er is dus gevaar voor een burgeroorlog en de regeering zal een krachtige houding moeten aannemen, wil men ernstige troebelen voorkomen. De vraag is ook, welke de blijvende indruk van de Kamerontbinding in Albanië zal zijn. De Neue Freie Presse wijst op den sterken nationaleu geest die in Albanië ontwaakt is. Het is de taak der Turksche regeering met de grootst mogelijke takt en omzichtigheid op te treden, want niet alleen voor Turkije doch voor gansch Europa leveren de troebelen in Albanië een gevaar. Het brandpunt der crisis is en blijft in Albanië, 't Is daar dat het lot van het huidige kabinet zal beslist worden. De Porte heeft reeds maatregelen ge nomen om onmiddellijk de leden van het tegenkabinet in hechtenis te nemen, zoodra het mocht gevormd zijn. De commandant van het le legerkorps te Konstantinopel heeft het reglement van den staat van beleg openbaar ge maakt. Den officieren wordt verboden in het openbaar redevoeringen te houden, manifesten uit te geven of vergade ringen te beleggen zonder machtiging van de politie. Voorts wordt verboden deelneming aan de geheime bijeen komsten in de verschillende propaganda- clubs en het laten drukken en aanplak ken van berichten nopens de politiek der regeering. Alle koffiehuizen moeten te twaalf uur 's nachts gesloten worden. De Russische vlieger Abramowitsch bevel toe had gegeven. 't Allereerste moesten zij van mij ontslagen worden. Pe troff want Ceneri vertrouwde mij niet in handen van Macari ging uit en vond een rijtuig. Voor een flinke vergoeding was de koetsier genegen hem dit voor anderhalf uur af te staan. Het was nog nacht, en zoo deed zich geen moeilijkheid voor, om mijn bewusteloos lichaam zonder bekijks erin te dragen. Petroff reed af, en, na mij op een tamelijk lange afstand van het huis neer gelegd te hebben, bracht hij het rijtuig weer terug en ging zijn makkers opzoeken. En Pauline? Haar gekerm was lang zamerhand opgehouden, en zij lag in een doodelijke verdooving. Het groote gevaar zou van haar kant moeten komen totdat zij bij was gekomen, kon niets worden ge daan, dan haar naar haar kamer te brengen en aan Teresa's zorgen toe te vertrouwen. Als zij bijkwam, moest beslist worden, wat zij te doen hadden ten opzichte van haar. Maar het dringendst was nog, wat er met het lijk van den vermoorden man moest gebeuren. Alle mogelijke plannen werden besproken, totdat ten slotte één voorstel, dat door zijn vermetelheid ongetwijfeld succes zou hebben, werd aangenomen. In hun wanhopigen toe stand waren zij bereid veel te wagen. Vroeg in den morgen werd een brief naar Anthony's kosthuis gezonden, waarin stond dat de heer March den avond te voren ernstig ziek was geworden, en bij zijn oom was. Dit moest dienen om zich te vrijwaren voor navraag van dien kant. Terzelfder tijd werd de arme jonge man zoo voegzaam mogelijk neergelegd, en alles aangewend, om den indruk van een natuurlijke dood te geven. Nu werd een bewijs van overlijden door een dokter vereischt. Ceneri vertelde mij niet, hoe aan dien vorm was voldaan. De man waar hij het van kreeg, wist niets van den doode. Een begrafenisondernemer werd toen het bezorgen van de doodkist opgedragen, die er den volgenden avond heeft een tocht van Berlijn naar Peters- burg met een passagier volbracht. Hij was 21 dagen onderweg. Het aantal vliegdagen bedroeg 14. De 1600 K.M. zijn afgelegd in 20 uur. Hij bereikte met zijn WVight-tweedekker dus een gemiddelde snelheid van 80 K.M. in het uur. De familie Krupp heeft naar aan leiding van de feestelijkheden, ter viering van het honderdjarig bestaan der Krupp- fabriek, een fonds van veertien miljoen mark gesticht, dat ten deele is bestemd voor jubileumsgeschenken aan arbeiders en ambtenaren bij Krupp en ten deele voor inrichtingen van algemeen welzijn voor inwoners van Essen en voor man schappen van leger en vloot. De vooruitstrevende conventie te Chi cago heeft Roosevelt candidaat gesteld voor het presidentschap van de Ver- eenigde Staten. Tooneelen van buiten gewone geestdrift speelden zich bij die gelegenheid af. Wilson heeft zijn candidaatsstelling door de democratische partij aange nomen. Johnson, de gouverneur van Califor- nië, is candidaat gesteld voor het vice- presidentschap. De zeekrijgsraad te Petersburg heeft uitspraak gedaan in zake de muiterij op de Oostzeevloot. Elf matrozen werden veroordeeld tot dwangarbeid voor den tijd van 4 tot 4VS jaar, zeven tot bal lingschap, twee tot tuchthuisstraf van 3 jaar, negen tot militaire gevangenis straf van 6 maanden 29 beklaagden werden vrijgesproken. Tengevolge van de hevige regens hebben op verscheidene plaatsen in het gebied van Como (Lombardije) over stroomingen plaats gehad, waardoor groote schade veroorzaakt is. Te Ar- gegno is de rivier Telo buiten de oevers getredeD. Twee huizen zijn ingestort en drie zijn beschadigd. Te Dorio is een huis ingestort. Drie personen zijn onder het puin bedolven. De bergstroom Brencia heeft twee bruggen meegesleept, waardoor drie menschen het leven ver loren hebben. Uit Lecco, Valsassina en het meergebied komen berichten, ge wagende van de door de overstroomin gen veroorzaakte schade. Het verkeer op den spoorweg van Colico naar San- drio is door de regens onderbroken. Op het schietterrein te Reims is een ongeluk gebeurd. Eenige dragonders moest zijn. Het lijk werd er, in Ceneri's tegenwoordigheid eenvoudig ingestopt, zon der de gebruikelijke kleeding, en als reden daarvoor opgegeven, dat dit enkel een voor- loopige regeling gold, en het voor de be grafenis wel in orde zou worden gemaakt. I)e lijkbezorger verwonderde zich, maar, daar hij goed betaald werd, hield hij zich verder stil. Daarop, met behulp van het vervalschte certificaat, werden de noodige formaliteiten vervuld, en binnen twee dagen, reisden de drie mannen, in rouwkleeren, naar Italië met het lijk van hun slachtoffer. Er was niets om hun tegen te houden, niets verdachts in hun manier van doen, of in de omstandigheden van het geval. Zij brachten inderdaad de doodkist naar de stad, waar Anthony's moeder was gestorven, en begroeven den zoon naast zijn moeder, met zijn naam en datum van overlijden op den steen. Toen voelden zij zich veilig, uitgenomen wat Pauline betrof. Zij waren veilig zelfs ten opzichte van haar. Toen zij ten laatste uit haar verdooving ontwaakte, kon zelfs Teresa zien, dat er iets niet goed was. Zij zeide niets over de ge beurtenis waar zij getuige van was geweest, zij vroeg ook naar niets. Het verleden was uitgewischt voor haar. Gehoorzamend aan de haar gegeven bevelen nam Teresa haar zoo spoedig mogelijk mee naar Italië, naar Ceneri, en hij merkte, dat Macari's misdaad, de broeder van het leven, en de zuster van het verstand beroofd had. Er werd geen navraag gedaan of onderzoek ingesteld naar Anthony March. Zijn vermeten plan naar de letter uitvoerend, droeg Ceneri een zaak waarnemer op, diens geringe eigendommen in zijn kosthuis op te halen, en de menschen daar te verwittigen, dat hij in zijn huis was gestorven en naar Italië was gebracht om bij zijn moeder begraven te worden. Een paar vrienden betreurden hun makker een poosje, en daar was de zaak mee afgeloopen. Daar men van den bliDden man niets meer hoorde, nam men aan, dat hij verstandig wilden een muur in de lucht laten vliegen; de bom sprong echter te laat. Een tiental dragonders moesten naar het hospitaal werden vervoerd. Tien zijn minder ernstig gekwetst. Men meldt uit Port-au-Prince dat Leconte, de president van Haïti, is om gekomen bij een brand in zijn paleis, veroorzaakt door een ontploffing in een aangrenzend kruitmagazijn. Volgens latere berichten is het ver blijf van den president, dat van hout was, vernield door een reeks hevige ontploffingen, die 's ochtends om 3.15 begonnen en een uur aanhielden. Hon derden zijn gedood of gewond. De na tionale vergadering heeft last gekregen een opvolger van den president te be noemen. Donderdagmorgen om halftien heeft er in de schacht I en II van de mijn Lotharingen te Bochum een hevige ont ploffing van mijngas plaats gehad, waarbij over de 120 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Hoewel het reddingswerk zeer moeilijk was, omdat de plaats des onheils onge veer 2 K.M. van de schacht verwijderd is, waren des avonds reeds 108 lijken, ten deele tot onherkenbaar wordens toe verbrand en ineengeschrompeld, naar boven gehaald. Het schijnt thans zeker, dat, daar de arbeiders die nog benedeu zijn aan beide zijden door den brand zijn ingesloten, geen van hen zal kunnen worden gered. Hoe de ontploffiing is geschied, weet op het oogenblik nog niemand en zal men ook wel nooit te weten komen, omdat de ooggetuigen waarschijnlijk allen dood zijn. Twaalf mijnwerkers zijn van alle redding afgesneden omdat de schacht, die naar hen toeleidt is inge stort. Voor de mijn stond een jammerende menigte te wachten op de namen van dooden en gewonden. De zwaar gewon den, waarvan er 20 naar boven gebracht zijn, verkeeren in een verschrikkelijken toestand. Zestig lichtgewonden konden zelf naar huis gaan. De plaats des onheils ligt op 400 M. diepte. Men heeft een loods tot hospi taal ingericht. Daar behandelt men de arbeiders die bewusteloos zijn opgehaald met zuurstoftoestellen. De meesten heb ben erg geleden door den rook. Katho lieke én protestantsche geestelijken spreken de ongelukkigen moed in. De reddingbrigades van de naburige mijnen Schamrock, Rheinelbe en Erin zijü toe gesneld om te helpen. De mijn Lotharingen had met het genoeg was geweest om zijn mond te houden. Maanden na maanden gingen voorbij en Pauline bleef in dezelfden toestand. Teresa droeg zorg voor haar, en woonde met haar in Turijn, in dien tijd, toen ik hen zag in de San Giovanni. Ceneri, die geen vaste woon plaats had, zag weinig van het meisje. Zijn tegenwoordigheid wekte geen pijnlijke herinneringen in haar op, maar voor hem was het bijzijn van zijn nicht ondragelijk. Het deed hem denken aan wat hij liefst vergeten wilde. Zij scheen nooit gelukkig in Italië te zijn: op haar onzekere manier verlangde zij naar Engeland. Verlangend haar uit het gezicht te hebben, had hij erin toegestemd, dat Teresa haar naar Londen zou brengen was werkelijk dien bewuBten dag naar Turijn gekomen, om alles voor hun vertrek in orde te maken. Macari, die, zelfs met haar broeders bloed tusschen hen haar op een of andere manier als zijn eigen dom beschouwde, vergezelde hem. Aanhou dend had hij er bij Ceneri op aangedrongen, haar met hem te laten trouwen, zelfs zooals zij nu was. Hij had gedreigd, haar geweld dadig weg te zullen voeren. Hij had gezworen, dat zij de zijne zijn zou. Zij herinnerde zich immers niets waarom zou hij dan niet met haar trouwen? Zoo slecht als Ceneri mocht zijn, was hij hiervoor toch terugge deinsd. Als het mogelijk geweest was, zou hij zelfs alle gemeenschap met Macari ver broken hebben, maar zij beiden waren te diep in eikaars geheim ingewijd, om door een misdaad, hoe gruwelijk ook, van elkaar te scheiden; daarom zond hij Pauline naar Engeland. Daar was zij veilig voor Macari. Toen kwam mijn voorstel, waarvan de aan neming haar, ten mijnen koste geheel en al aan zijn handen zou onttrekken, en ook van zijn makker af zou voeren. DOOR Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 1