Hel Land van Heusden en Ailena, de Langstraat en de Bommelerwaard, JICHT. Teruggeroepen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No31SO. Zaterdag 17 Augustus FEUILLETON. ^pl 2 UfoB VAN ALTEN/i VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De jicht is een echte stofwisselings ziekte waarbij, zooals reeds lang be kend is, urinezuur in de verschillende weefsels van het iichaam wordt afge zet. Er moet dus een storing zijn in de productie en verwijdering van het in 't lichaam gevormd wordende urine zuur. Waardoor deze storing ontstaat, daarmee is men ondanks vele. onder zoekingen en veronderstellingen nog niet tot klaarheid gekomen. De jicht was reeds in de oudheid een zeer verbreide ziekte, in Grieken land en Italië kwam ze menigvuldig voor, vooral ten tijde der Romeinsche keizers, toen overmatigheid en verwijfd heid tegelijk met niets-doen aan de orde van den dag waren. Tegenwoor dig zijn Engeland, Holland en het noordelijk gedeelte van Frankrijk het meest door deze ziekte bezocht, terwijl zij in andere Europeesche staten min der voorkomt en zich hier bgna uit sluitend tot de hoogere lagen der be volking beperkt. Onder de oorzaken van de jicht speelt de erfelijkheid een gewichtige rol. De tot heden toe verrichte onder zoekingen hebben aan 't licht gebracht, dat ongeveer de helft der jichtlijders onderworpen is aan den invloed der erfelijkheid, d.w.z. de aanleg voor jicht met zich ter wereld heeft gebracht. De kennis dezer omstandigheid is van groot belang voor de erfelijk belasten, daar deze door een doelmatige levenswijze de ziekte kunnen voorkomen. De erfe lijkheid van vaderszijde is grooter dan die van moeder's kant, wat wel eens deels zelfs oorzaak heeft in het veel meer voorkomen der ziekte bij mannen dan bij vrouwen, anderdeels daarin dat de jicht pas optreedt op meer gevor derden leeftijd, wanneer dus veel min der kinderen geboren worden. Is er ei lelijkheid in 't spel, dan treden de verschijnselen veel vroeger op dan bij een verworven jicht, ook is het verloop veel ernstiger, maar bij beide soorten heeft een zorgvuldige behandeling veel succes. De ziekte treedt meestal op na het veertigste jaar. Algemeen bekend is het, dat ze meestal ontstaat onder om standigheden, waarbij de opname van voedingsstoffen een zeer rijkelijke is, HUGH CONWAY. (35 Ceneri aarzelde een oogenblik en 3tak toen de hand uit. De deur was nu open. Ik kon de hoop afstootelijke, gemeen e ge zichten zien de gezichten van zijn mede gevangenen. Ik kon het gekakel hooren het nieuwsgierige, verwonderde gebabbel. Ik kon de vuile lucht ruiken, die uit dat hol vol menschelijke wezens opsteeg. En in zulk 'n plaats, met zulke metge zellen, was een man van opvoeding, bescha ving en verfijnde smaak, gedoemd zijn laatste dagen te slijten. Het was een vreeselijke straf Doch verdiend was het. Ik voelde dit, toen hij met uitgestoken hand op den drem pel stond. In elk opzicht was de man een moordenaar. Hoe bewogen ik ook was door zijn lot, ik kon er mezelf niet toe bewegen zijn hand te grijpen. Hij zag dat ik zijn handbeweging niet beantwoordde. Een kleur van schaamte vloog over zijn gezicht; hij boog het hoofd en wendde zich af. De soldaat trok hem ruw bij den arm, en stootte hem door den ingang. Toen keerde hij zich om, en zijn oogen ontmoetten de mijne met een uit drukking, die mij dagenlang vervolgde. Daarop werd de zware deur gesloten, en was hij voor altijd uit mijn gezicht. Ik wendde mij af, ziek van hart, vaag berou wend, dat ik iets had bijgedragen tot zijn straf en vernedering. Ik zocht mijn hoffe- lyken vriend, den kapitein op, die mij zijn woord van eer gaf, dat al het geld, bij hem terwijl het verbruik in 't lichaam zeer beperkt is, m.a.w. dejichtbezoektv.nl. die menschen, die hun natje en droogje zeer goed nemen en zich tegelijkertijd niet dood werken. Het zijn alzoo copieuse maaltijden, verbonden met het gebruik van stof wisseling belemmerende genotmiddelen als koffie, thee, alcohol, likeuren enz., welke hier bedoeld worden. Vooral aan het regelmatige gebruik van zware wij nen of bieren (ale) paast rijkelijke voed selopname wordt niet ten onrechte een grooten invloed toegeschreven, terwijl de gewone jenever, die natuurlijk op andere wijze schadelijker is, in dit opzicht weinig nadeelig werkt. De jicht is derhalve voor namelijk een ziekte der gegoede klasse, der bonvivants, der Don Juans, etc. en het ironisch lachje, dat menig lijder aan het „pootje", aan zijn omgeving ontlokt, zal waarschijnlijk in het boven staande zijn oorsprong hebben. In hoeverre nu al deze invloeden op de stofwisseling zoodanig werken, dat de normale verhouding van het in 't lichaam gevormde urinezuur verstoord wordt, zoodat deze stof bij den een teruggehouden en bij den ander daar entegen afgezet wordt, is nog niet bekend. Wel is het een groote schrede vooruit in de medische wetenschap, dat men het algemeen er over eens is dat het urinezuur de verschijnselen der jicht veroorzaakt. Welke oorzaken nu een ophooping van het urinezuur bewerken, is nog niet ?a8tstaand. Volgens sommigen wordt er te veel zuur gevormd, en niet wegge- voerduit het organisme,anderen meenen, dat alleen de uitscheiding verminderd is door een ziekelijke verandering der nieren. Nog andere theorieën bestaan er, maar ze hebben allen het euvel, dat ze niet steunen op bewijsgronden. Ook is aangetoond, dat het urinezuur een chemisch gift is, in 't lichaam verschil lende organen aantast, en door lang durige werking een ontsteking en onder gang van weefsels en organen kan ver oorzaken. Deze processen uiten zich gewoonlijk het eerst door een plotselinge, voorbij gaande pijnlijke aandoening aan de be wegingsapparaten, doch gaan langzamer hand in blijvende veranderingen over, ook van inwendige organen. De eerste aanval begint gewoonl^k aan den grooten teen, meest in den nacht of in den vroegen morgen, nadat de patient mis- achtergelaten voor den veroordeelde, ook voor hem bestemd zou worden. Ik gaf hem een aanzienlijke som, en hoop nu maar dat een gedeelte ervan zijn bestemming bereikt heeft. Davrop zocht ik mijn tolk op, en beval hem direct ons vervoermiddel voor te laten komen. Zonder mij een oogenblik op te houden wilde ik vertrekken naar Engeland naar Pauline I Binnen een half uur was alles klaar. Ivan en ik stapten in het rij tuigje; de voerman knalde met de zweep, de paarden vlogen vooruit, de belletjes rinkelden vroolijk, en weg gingen we in de duisternis; de terugreis aanvaardend, die bij duizenden mijlen werd gerekend. Daar mijn verhaal geen reisbeschrijving is, wil ik over de reis njet uitweiden. Het weer was haast aldoor goed, en de wegen verkeerden in goeden toestand. Mijn on geduld dreef mij aan, om haast dag en nacht door te reizen. Ik spaarde geen on kosten; mijn uitstekend paspoort bezorgde mij paarden, terwijl andere reizigers moes ten wachten; en mijn groote fooien lieten deze paarden zoo hard mogelijk loopen. In vijf-en-dertig dagen kwamen we voor Hotel Russia te Nisjenej Novgorod, met het rijtuig in zulk een vervallen toestand dat, naar alle waarschijnlijkheid een andere koets haar werk in deze wereld voleindigd zou hebben. Ik gaf haar, als een geschenk aan mijn gids, die, naar ik geloof, haar onmiddellijk voor drie roebels verkocht. Van Nijna per spoor naar Moscou; van Moscou naar St. Peters burg. Ik bleef in de hoofdstad slechts zoo lang, als noodig was om Lordte be groeten, en nogmaals voor zijn steun en bijstand te dankenen daarop, na de bagage opgehaald te hebben, die ik daar had achter gelaten, voortnaar Engeland. Op mijn terugreis van Irkoetsk vond ik te Tomsk, te Tobolsk en te Perm, een brief vanPris- cilla, en eenige, van lateren datum, te St. schien al enkele dagen te voren niet lekker was geweest. Onder heftige boorende pijn zwelt het gewricht, wordt heet en rood, terwijl de patient wat koortsig is. Overdag zijn de pijnen ge woonlijk wat minder, om den volgenden nacht weer even heftig weer te keeren. Dit gaat eenige dagen zoo door tot ten slotte alles weer verdwijnt. Na eenige aanvallen big ven er veranderingen in 't gewricht achter, er ontstaan n.l. zoo genaamde jichtknobbels, die zich vooral aan de kleinere gewrichten van voeten en vingers het eerst vormen. Van de inwendige organen wordt in de meeste gevallen de nier getroffen, als zijnde het orgaan, waarlangs het urinezuur uit het lichaam verwijderd moet warden. Wat nu den invloed der ziekte op het leven betreft, dan kunnen we zeg gen, dat de gewrichtsjicht niet onmid dellijk het leven bedreigt, doch. den lijder meer vatbaar maakt voor andere ziekten, terwijl ze het weerstandsver mogen aanmerkelijk verzwakt. De jicht van inwendige organen is uiteraard veel gevaarlijker en brengt den patient in een ernstige positie. De behandeling is verschillend naar de plaats waar de aandoening gezeteld is. Van een algemeene behandeling kan geen sprake zijn, omdat zoo geheel verschillende organen kunnen worden aangegrepen; vandaar dat de lij Ier het verstandigst doet, medischen raad in te winnen. Stamt iemand uit een jichtige familie, dan hangt zijn wel en wee af van een deskundig dieet en levenswijze. De nauwkeurige voorschriften van zijn lijfarts zullen hem voor veel ellende kunnen bewaren. Als hoofdregel moet de lijder steeds de matigheid betrachten en er met mannenmoed voor waken, niet in zijn oude fouten te vervallen. Het dragen van wollen ondergoederen is sterk aan te bevelen, omdat het or ganisme dan het best wordt beschut tegen afkoelingen. Beweging, sport, fiet sen zijn verder dienstig voor een doel matige spijsvertering. Heeft een jicht lijder de noodigo energie om de voor schriften van zijn arts nauwkeurig op te volgen, dan kan men hem den troost geven, dat zijn gezondheid gedurende langen tijd in goeden staat zal blijven. iluitcitiand. De onthullingen in zake de politie- Petersburg. Tot die van den laatsten datum toe, was alles goed. Priscilla had Pauline mee naar Devonshire genomen. Daar zijzelf in dit Graafschap was opgevoed, had de oude vrouw er een groote voorliefde voor. Zij waren op een stille, maar mooie kleine badplaats, op de noordkust en Priscilla ver zekerde, dat Pauline bloeide als een roos, en even verstandig scheen als mijnheer Gilbert zelf. Geen wonder, dat ik, na zulk goed nieuws vurig naar huis verlangde verlangend, niet alleen om mijn vrouw terug te zien, maar ook om haar terug te vinden, zooals ik haar nog nooit gezien had, helder van geest. Zou zij zich mijner herinneren? Hoe zouden wij elkaar ontmoeten? Zou zij ten slotte nog leeren mij lief te hebben? Was mijn ellende ten einde of eerst begonnen? Al deze vragen konden eerst beantwoord worden, als ik in Engeland was! Eindelijk thuis! Hoe verkwikkend weer tusschen mijn eigen landslui te zijn, en niets om zich heen te hooren dan goed verstaan baar Engelsch. Ik was gebronsd door wind en zon, mijn baard was lang gewordeneen paar kennissen, die ik in Londen tegen kwam, kenden mij bijna niet meer. In mijn tegenwoordigen staat kon ik niet hopen, eenige herinnering in Pauline's geest wakker te roepen. Met behulp van een barbier en nieuwe kleeren was ik al gauw herschapen in een tamelijk goed beeld van mijn vroeger Ik, en dan, zonder zelfs Priscilla van mijn terug komst verwittigd te hebben, reisde ik naar het Westen, om te zien, wat het lot mij beschoren had. Wat beteekent een tocht dwars door Engeland, nadat men een reis als de mijne gemaakt heeft? Toch schenen die simpele honderd en vijftig mijl mij even lang als een maand geleden, de duizend gedaan hadden. De laatste paar mijl moest ik per rytuig gaan, en hoewel vier uitsteken schandalen te New-York duren voort. Onder de hoogere politie-beambten moet, naar uit New-York geseind wordt, een ware paniek heerschen, omdat de banken het verzoek van den officier van justitie om opheldering over hun deposito's ingewilligd hebben. Becker, zoo is nu aan het licht gekomen, heeft in acht maanden 58,845 dollars bij een bank geplaatstbovendien had hij nog geld uitstaan bij vijf andere banken tot een bedrag van 200,000 dollar en bij twee banken had hij een vakje in een kluis, waariD hij papieren van waarde borg. Vier inspecteurs zijn ten gevolge van deze nieuwe onthullingen aan den kaak gesteld. Naar de Magdeburgische Zeitung uit Pera verneemt, moeten tusschen Londen en Konstantinopel onderhandelingen gaande zijn, die ten doel hebben, dat Turkije Barka aan Egypte zal afstaan. Italië zou van ieder recht op Barka afstand hebben gedaan, Engeland zou als vergoeding Turkije oorlogsschepen zenden. Twee Duitsche onderzoekers, Röse en Kunert, zullen eerstdaags een studiereis ondernemen om te onderzoeken welk brood het beste voor de tanden is. Zij beweren dat het toenemen van tanden- bederf bij de beschaafde volken hoofd zakelijk moet toegeschreven worden aan het zachte brood, dat weinig voedings- zouten bevat. Zij strijden met pen en woord voor het gebruik van het goede boerenbrood, dat uit volkoren wordt bereid. Een even gunstigen invloed op het gebit heeft het harde Zweedsche brood. Johann Hackfeld, te Bremen, heeft de som van 2000 Mk. beschikbaar gesteld, om de studies van dr. Röse over de brood-quaestie te steunen. Röse gaat naar Zweden om daar de brood bereiding te bestudeeren en de invoe ring van dit brood in Duitschland voor te bereiden. Volgens bericht uit Rabat is Moelai Joessef tot sultan van Marokko uitge roepen. Moelai Joessef heef totdusver in het Marokkaansche rijk nog geen rol van beteekenis gespeeld. Men zal zich her inneren, dat hij in April, na de troebelen te Fes, benoemd is tot pasja der hoofd stad en khalifa (vertegenwoordiger) van den Sultan sedert Moelai Hafid's vertrek naar Rabat. Vogens de Siècle zou Moelai Joessef een niets beteekend personnage zijn, zwak en dom, die niets geen gezag over de Marokkanen hebben zal. Maar, voegt het blad hier dadelijk aan toe, een door Frankrijk beschermde sultan zal over zijn landgenooten nooit eenig de paarden draafden wat zij konden, leek iedere mijl mij even ver als een Siberische reis. Maar de reis was ten slotte afgeloopen, en na mijn bagage in bewaring gegeven te hebben, vloog ik, om met kloppend hart, Pauline op te zoeken. Ik ging naar het adres, dat Priscilla mij gegeven had. Het huis, een rustige, kleine woning, op een boschrijke heuvel, met daar voor een schuine tuin, vol late zomerbloe men. Al wachtende tot de deur werd open gedaan, had ik tijd om Priscilla's keuze van een rustoord te bewonderen. Ik vroeg naar mevrouw Drew. Zij was niet thuis was een tijdje geleden met de jonge dame uitgegaan, en zou niet vóór den avond terugkomen. Ik ging weg om hen op te zoeken en keek rond, om te beslissen welke richting ik zou nemen. Ver onder mijn voet lag het kleine visschersdorp haar huisjes gebouwd aan de monding van den bruisenden stroom, die door de vallei vroolijk in zee huppelde. Het scheen mij toe dat op een dag als deze, de schaduw rijke bosschen en ruischende stroom on weerstaanbare aantrekkingskracht uitoefen den; zoodoende ging ik de steile helling af, en liep de rivierkant langs, met de vroo- lijke stroom achter mij dansend. Ik volgde zijn loop ongeveer een mijl, nu klauterend over klippen, dan door varens dringend, of mij een weg banend door bui gende takken vaD hazelaars eindelijk een open plek, en daar zag ik een meisje zitten teekenen. Haar rug was naar mij toegekeerd, doch ik kende iedere buiging van dat bekoorlijke figuurtje te goed, om niet zeker te zijn, dat dit mijn vrouw was. Indien ik hiervan bevestiging noodig had gehad, zou een blik op haar gezellin, die naast haar zat en scheen te slapen over een boek, voldoende zijn geweest. Op een mijl afstands zou ik Priscilla's doek herkend hebben, waarvan de gelijke op aarde niet ander gezag hebben dan dat hetwelk de Fransche geweren en kanonnen hem zullen verzekeren. Wij hebben al meermalen berichten over de ongewone koude gegeven. Daar bij sluit goed aan het bericht, dat gis terenochtend op den Feldberg, den hoogsten top van het Zwarte Woud, zich de eerste zomergast op sneeuw- schaatsen vertoond heeft. De sneeuw lag 2 dM. dik en de temperatuur was 1 graad beneden het vriespunt. Van de Zugspitze, den hoogsten top van Duitschland, meldt men, dat het zes' graden vriest en de sneeuw er twee meters hoog ligt. Terwijl men in West-Europa overal verlangend uitziet naar wat warmte, is men in Rusland gelukkig, dat de tempe ratuur is gedaald. Drie weken lang heeft n. 1. in'West- en Noordwest-Rusland een vreeselijke hitte geheerscht. Zaterdag was het te Petersburg de heetste Augustusdag sinds het jaar 1742. In de streken van Saóne en Loire lijden van een veestapel van ongeveer 400,000 stuks runderen, niet minder dan 80,000 aan mond- en klauwzeer. De schrik voor kruitontploffingen aan boord van Fransche oorlogsschepen schijnt er bij de matrozen nog erg in te zitten. Woensdag heeft het barsten van een pijp aan boord van den kruiser Vérité een paniek teweeg gebracht. Het leven, dat de pijp maakte en de stoom, die uit het ruim opsteeg bracht de be manning in den waan, dat er een kruit- ontploffing had plaats gehad. Verschei den lieden sprongen met kleeren en al in het water, andere sprongen in de reddingsbooten. Visschersbooten zorgden dat ze uit de buurt van het schip kwa men. Aan boord van de Vérité ging het intusschen wanordelijk toe. De matrozen zetten zonder het bevel daartoe af te wachten, de munitiemagazijnen onder water. Eerst langzamerhand, nadat men gemerkt had, dat er van een ontploffing geen sprake was, kwam men tot kalmte. Aan boord van de République, die in de nabijheid van de Vérité lag, moesten de officieren de manschappen verhinde ren over boord te springen. De Chineesche raadgevers en de eerste secretaris van den President der Chi neesche republiek hebben bij dezen ge protesteerd tegen de benoeming van dr. Morrison tot politiek raadsman der regeering. Ofschoon men in het bestuur des rijks buitenlandsche vaklieden kan gebruiken in zaken van technischen aard, verklaren zij, dat het land nooit wordt gevonden. Hoe hard ik het vond, besloot ik toch hun mijn tegenwoordigheid niet bekend te maken. Vóór ik Pauline ontmoette, moest ik met Priscilla spreken, en door haar te weten komen, op welke manier ik voortaan met haar om moest gaan. Maar, in spijt van mijn besluit kon ik de verzoeking niet weerstaan om naderbij te komen waar ik stond, kon ik haar gelaat niet zien, dus sloop ik duim voor duim vooruit, tot ik ongeveer tegenover haar stond en, half verborgen door het kreupelhout, beschouwde ik haar met innig welgevallen. Een waas van gezondheid lag over haar wangen, iedere beweging sprak van gezond heid, en toen zij zich omkeerde om een paar woorden tegen haar gezellin te zeggen, was er iets in haar blik en in haar glim lach, dat mijn hart deed opspringen van vreugde. De vrouw die ik terugvond, was een ander dan het meisje, dat ik getronwd had. Zij wendde zich weer om, en keek over het water. Door mijn vreugde geheel be- heerscht, was ik uit mijn schuilplaats te voorschijn gekomen, en onze oogen ont moetten elkander, met de rivier tusschen ons in. Op een of andeae manier moest ze zich mijner herinnerd hebben al ware het slechts als in een droom, maar mijn gezicht moest haar bekend zijn voorgekomen. Zij liet penseel en schetsboek vallen, en sprong op, nog vóór Priscilla haar blijdschap en verrassing uitjubelde. Zij stond naar mij te kijken, alsof zij verwachtte, dat ik wat zeggen of bij haar zou komen, terwijl de oude ge trouwe mij het welkom toeriep over de luidruchtige stroom. DOOR Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 1