een neUe DIENSTBODE Th. M. Tan Delft, WMLW1JK. De Handels-en Landbouwbank SPAARBOEKJES Dames, N.V. Eerste Gorinchemsche Stoom-Wasch- en Strijkinrichting vlh. H. G. TIMERS FOTOK11AFBF- behooreade lij let Nienwsblad voor lei Land van Hensden ei Altena vi Zaterdai 24 Ai. 1912, No. Adrianus van den Eelaart, Arnhem. neemt gelden a déposito en reikt aan inleggers UIT. Portretten, groepjes, Familie-opnamen. Alle Foto-artikelen en Toestellen met gratis onderricht. In elke plaats aan huis te ontbieden voor Familie- of Bruilofts opnamen, voor dorpsgezichten voor H.H. Winkeliers, enz. Crayon-, Kool-, Platin- en Bromidevergrootingen. Wat Rembrandt is onder de Schilders, Wat Shakespeare is onder de Dichters, Wat Beethoven is onder de Toonkunstenaars, Dat is EELAARTINE onder de Limonades. G0RINCHEM, DORDRECHT, Groote Markt, Groenmarkt, BUITENLAND. Te Kaïro is in oproerige plakaten de bevolking aangezet om wraak te nemen over de zware gevangenisstraffen, een paar jonge Egyptenaren wegens een komplot tegen het leven van Lord Kitchener opgelegd. De Nation, het Engelsche weekblad, opperde laatstelijk twijfel of de schuld van de veroordeel den wel vast stond. De veroordeeling geschiedde grootendeels op grond van het getuigenis van een medeplichtige, die daarmede vrij kwam. Was hij geen agent provocateur Te Sjanghai houdt de opwinding over het doodschieten van de generaals Tjang- Tsjeng-Woe en Fang-Wei aan. Beide generaals hebben in de omwenteling van Woetsjang in October van het vorige jaar een groote rol gespeeld en namen sedert aan verschillende tegen den vice- president Lijoeanhoeng beraamde kom- plotten in Woetsjang deel. De vice- president zond aan Joeansjikai een brief, waarin hij hem voor het eerzuchtige doen der ontevreden generaals waar schuwde. Joeansjikai droeg de zaak over aan den president der politie te Peking, blijkbaar om die verder te vervolgen, maar het hoofd der politie heeft de generaals eenvoudig, zonder verder naar bewijzen van hun schuld te vragen, gevangen laten nemen en doodschieten. De Toeng meng-hoei partij probeert op geweterilooze wijze munt uit het voor gevallene te slaan en zoekt tweedracht onder de aanhangers van Joeansjikai te zaaien, wat haar blijkbaar gelukt. Het orgaan van Soenjatsen, de Republi kein, trekt hevig tegen Joeansjikai te velde. Het blad schrijft, dat de pre sident de eene schanddaad op de an dere stapelt en met zijn autokratisch optreden gevaarlijker is dan de Man- dsjoes. De Republikein verwacht het uitbreken van een gevaarlijke crisis, waarvoor het Joeansjikai verantwoor delijk stelt, die zich, zoo zegt zij, een voudig gedraagt alsof hij keizer was. De Daily Telegraph maakte een tele gram uit Peking openbaar, waarin ge zegd wordt, dat men vreest, dat het terechtstellen der generaals het uit breken van een burgeroorlog tengevolge zal hebben. Vele officieren uit de pro vincie Hoepee zouden reeds hun ont slag genomen hebben en er gaat een gerucht, dat er in de vroegte te Oeds- jang een hevige kanonnade gehoord is. Bijzonderdenheden ontbreken. Volgens een telegram uit Managua (Nicaragua) van 18 dezer is het geheele garnizoen van de stad Leon, ten noorden van Managua, uit 500 man bestaande, in den nacht van 17 dezer, op 70 man na, vermoord door de opstandelingen. De krankzinnige losse werkman Gustav Harnau, dien men voor den aanrander van drie vrouwen in den trein tusschen Nauwen en Berlijn hield, heeft zich bij de politie te Berlijn aangemeld. Men gelooft achteraf niet, dat hij den aanslag gepleegd heeft. Klotsch, een ambtenaar van de Schaff hausensche Bank te Berlijn, deponeerde daar Woensdag 70.000 mark. Daar dit opviel werd een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek dat Klotsch het vorige jaar voor 120,000 mark Pruisische consols ten nadeele van deze bank verduisterd heeft Zoetjesaan had hij 50.000 mark er doorgebracht en nu de rest van de pa pieren voor 70,000 mark verkocht. Klotsch is gevangen genomen, voor dat hij kon vluchten. In de streken rond de Zee van Mar mara duren de aardschokken nog steeds voort. Volgens een telegram uit Sebastopol, is Dinsdag daar een militaire ballon met drie officieren naar zee gedreven. Een torpedoboot ging te hulp. Juist toen zij den ballon bereikte, viel er een officier uit en verdronk. Een matroos, die hem trachtte te redden, zonk ook. De twee andere officieren werden gered. Te Powonski bij Warschau heeft een soldaat uit wraak over een straf hem opgelegd, drie schoten uit een Mauser karabijn op prins Toemanof, "den kolo nel van het bataljon, gelost. Een schot drong den kolonel in de long, het tweede verbrijzelde hem een been, het derde trof een oppasser in het onder lijf. Officieren, op het geknal toege sneld, maakten den soldaat met revol verschoten af. Uit de Montenegrijnsche grensdis tricten komen voortdurend ernstige en verontrustende berichten. Volgens een telegram uit Weenen aan de Vossiscbe Ztg. had de strijd te Berane (dat de Montenegrijnen inmid dels moeten ingenomen hebben) en in andere grensplaatsen het karakter van ■een bloedige guerrilla aangenomen. De opwinding wordt steeds grooter. De Porte heeft naar Cettinje een nota gezonden, verklarende dat de verzeke ring als zouden geen Montenegrijnsche soldaten aan de gevechten aan de grens hebben deelgenomen, onj-uist schijnt te zijn, naardien de aanvallers onder bevel van Montenegrijnsche officieren staan. Het Turksche gebied is geschonden en Turkije heeft daarom krachtdadige maat regelen genomen. Wij aanvaarden, be sluit de nota, geen verantwoordelijkheid voor hetgeen ei gebeuren zal, indien gij de Montenegrijnen niet terugroept. De mogendheden hebben aan de Porte meegedeeldWij zullen te Cettinje krach tige maatregelen nemen. Niettemin neemt de Porte gewichtige militaire maatregelen. Uit Uskub werd Donderdag aan de Vossische Zeitung geseindHet conflict met Montenegro heeft scherpere vormen aangenomen. De Levant-spoorweg moest heden 10 bataljons voor den strijd tegen de Montenegrijnen naar Werisowitsj ver voeren. Deze bataljons zullen dadelijk ten strijde trekken. De troepen zijn zeer geestdriftig. Generaal Dzjawid-pasja zou twee divisies tegen Montenegro aan voeren. Zesduizend Montenegrijnen en Malissoren staan bij Berne en in het Morara-dal. Alle wachthuizen aan de grens zijn vernield. De Vossische Zeitung, die dit tele gram met vette letters afdrukt, schrijft er boven„Turksch-Montenegrijnsche oorlog I" en meent, dat het de taak van Europa is, nog op het laatste oogenblik de noodlottige botsing te voorkomen. Ook de Hongaarsche bladen zien, vol gens een telegram aan de Deutsche Ta- geszeitung, het Montenegrijnsche con flict zeer ernstig is. Zij achten een oor log onvermijdelijk, omdat geheel Mon tenegro, gesteund door Rusland, den oorlog met dolle geweld wil. Montenegro laat zich door niemand meer tegen houden, om thans met zijn erfvijand af te rekenen. Ook in Bulgarije schijnt de stemming oorlogzuchtig te blijven. Dagelijks wor den in de provinciesteden protestver gaderingen gehouden. In alle moties wordt de oorlog tegen Turkije verlangd. Het uitvoerende comité van de Mace donische broederschappen zal Zondag te Sofia bijeenkomen. Op dit congres zal met beslistheid de eisch van een oorlogsverklaring gesteld worden. Te Sofia zijn telegrammen ontvangen uit Cettinje, waarin gevraagd wordt, dat Bulgarge met Montenegro den strijd zal aanbinden tegen Turkije. Vier Turksche regimenten van Gal- lipoli zijn naar Monastir vertrokken. Vijf en dertig bataljons, aan Gallipoli en Smirna onttrokken, zullen naar Ma cedonië, Albanië en de Montenegrijnsche grens worden gezonden. De regeering, rekenende op vrede met Italië, ontbloot Smirna en de Dardanellen van troepen. Het slechte weer, dat Frankrijk reeds een groot deel van den zomer geteis terd had, maar waarin de vorige week eenige verbetering scheen gekomen, is opnieuw begonnen. Uit Dijon, Bergerac, Mauriac, uit ge heel Bretagne komen onrustbarende be richten in van onweders met slagregens en hagelbuien, die over uitgestrekte gebieden de veldgewassen vernietigen en aan wegen en huizen, ook door het inslaan van den bliksem, groote schade aanrichten. Men herinnert zich niet, den Oceaan op de Fransche kust in den zomertijd ooit zoo woest gezien te hebben. Te Eastbourne heeft men Maandag ochtend in een brandend huis de lijken ontdekt van een man, «en vrouw en drie kinderenverder was er een vrouw in, nog levend, met twee schotwonden in den hals. Zij zal vermoedelijk her stellen. Uit haar verhaal weet men, dat haar echtgenoot haar twee kleine kin deren, van 2 7, en lx/s jaar, heeft dood geschoten en toen het haar wilde doen. Men gelooft, dat het lijk van den man dat van den moordenaar is, en dat van de vrouw, van een kinderjuffrouw. Het derde kinderlijk wist men Maandag nog niet thuis te brengen. De lijken lagen op een rij op den vloer en waren groo tendeels verkoold. Drie leege petroleum- kannen duidden aan, hoe de brand was gesticht. In een zilveren vaas vond men een goede f 250 aan geld, met een briefje, waarin deze woorden: „Ben volkomen geruïneerd. Heb doodgeschoten al die van mij afhingen. Wensch in één graf be graven te worden. God vergeve mjj De man was kort geleden nog kapitein bij het Engelsch-Indische leger. Drie jaar geleden trouwde hij. De familie had het huis pas gehuurd. Een later bericht meldt Er is reeds eenig licht gekomen in het vreeselijk drama, dat zich te East bourne heeft afgespeeld. De moordenaar en zelfmoordenaar heette Murray; hij gaf zich wel uit voor een kapitein van het Engelsche leger, maar is vermoedelijk slechts soldaat of misschien onderofficier geweest. Waar schijnlijk heeft hij tegen de Boeren meegevochten. Al meer is de opmerking gemaakt, dat vele Engelschen, uit den oorlog teruggekeerd, bloedige misdaden hebben bedreven. Ook in Zuid Afrika trouwens zijn dergelijke misdrijven na den oorlog talrijker dan er voor. Murraj had een knap voorkomen en leek een deftig heer, die altijd over geld scheen te kunnen beschikken. Hij was getrouwd met Edith Paler, de dochter van een spoorwegbeambte, maar leefde ook met haar zuster Florence. Bij deze had hij twee kinderen, bij zijn echtge- noote een. Desondanks waren de twee zusters op goeden voet met elkaar. De getrouwde naaide b.v. de kleeren voor de kinderen van haar zuster. Edith was de jongste van vier zusters; voor haar huwelijk had Murray verkeering met Florence, met wie hij het spoedig na het huwelijk weer aanlegde. Dit had ten gevolge, dat hij met zijn schoon ouders in onmin leefde. De verhouding tusschen Edith en Florence schijnt ge spannen te zijn geworden, toen Edith een jaar geleden een kind kreeg, maar laatstelijk waren zij verzoend. De twee huishoudens toefden echter afzonderlijk, tot Murray, onder een aan genomen naam, drie weken geleden het groote huis te Eastbourne huurde en ze daarin samenbracht, vermoedelijk met het plan eerst de vrouwen en kin deren en daarna zich zelf te dooden. Hij begon met te schieten op Florence. Hij wondde haar met twee schoten in den hals, maar niet doodelijk. Zij vlucht te op straat en hoorde toen acht tot tien schoten lossen. Later schijnt zij weer in huis te zijn gegaan. Murray heeft dus doodgeschoten: Edith, zijn echtgenoote en haar kind, de twee kinderen van Florence en daar na zich zelf. Murray was, volgens een niet-ambtelijke meded«eling, 32 jaar, zijn vrouw 26; de twee kinderen van Florence 3 en 11/3 jaar. BINNENLAND. De vuilverbrandingsinrichting, welke te Charlois door de gemeente Rotterdam is opgericht, werkt sedert eenige dagen reeds met twee van de vijf ovens; ver moedelijk tegen het einde van de vol gende week zal de derde oven in ge bruik worden genomen. De stoom uit de ketels, waarvan er op eiken oven een geplaatst is, wordt door pijpleidingen naar de electrische centrale op het terrein gevoerd. Een stoomturbine van 1500 P.K., die 3000 omwentelingen per minuut maakt, ver werkt daar den stoom tot electriciteit, die op tweeërlei wijze wordt aangewend. Hij wordt door kabels, die, ter hoogte van de Dokhaven, in de Maas gezonken zijn, gevoerd naar de fabriek Schiehaven en ten nutte gemaakt voor het gebruik van de tram, of hij wordt door kabels om de Maas- en Rijnhaven heen, naar het onderstation aan de Wilhelmina- kade gevoerd, vauwaaruit daarmede het grootste gedeelte van den Linker-Maas- oever van stroom wordt voorzien. Het ligt in de bedoeling, dat het bedrijf over eenige weken dag en nacht door zal gaanop het oogenblik werkt het alleen nog overdag; bij vol bedrijf, verwacht men, dat de hoeveelheid ge leverde electriciteit voor een groot ge deelte in de behoefte van de tram zal kunnen voorzien. In de centrale bevin den zich, behalve de stoomturbine met pompen en condensatie-inrichting, uit gebreide schakelinrichtingen en voorts een loopkraan met een hefvermogen van 15 ton. Wat het verbranden van het vuil aangaat, daaraan heeft jarenlang groote behoefte bestaan; reeds sinds ongeveer 30 jaren zijn dan ook klachten gehoord over de wijze van vuilverwijdering uit deze stad. De verzamelplaatsen van mest, die gelegen waren op groote terreinen aan Boschland en aan de Lagen Boezem naast de algemeene begraafplaats, ver oorzaakten grooten overlast. Naarmate de stad zich uitbreidde en dus ook meer vuil opleverde en de mestopslagplaatsen meer en meer om- bouwd werden, viel het niet te ont kennen, dat zich daar misstanden voor deden. In 1899 waren de klaehten daar over zoo ernstig geworden, dat de raad besloot, om aan een commissie en den directeur van de gemeentereiniging op dracht te geven, het vraagstuk van vuil verwijdering in studie te nemen en de daaruit voortvloeiende plannen van wij ziging in te dienen. Een oplossing voor dit vraagstuk te vinden, bleek in die dagen, evenals elders, groote bezwaren op te leveren. Voornamelijk daar elke verbetering zoo veel kapitaal bleek te vorderen, duurde het nog jaren, voor de gemeenteraad in deze een beslissing nam. Men was in den loop van die jaren tot de over tuiging gekomen, dat de meest afdoende oplossing gezocht moest worden in het verbranden, d. w. z. dagelijks onscha delijk maken van de verzamelde hoe veelheid afvalstoffen, die te Rotterdam wel ongeveer 300,000 K G. per dag be draagt. In 1907 besloot het gemeentebestuur in principe tot dit stelsel over te gaan en twee jaren later werd aan de hand van inmiddels opgemaakte concrete plannen een bedrag van ruim f 1,000,000 toegestaan voor een vuilverbrandings inrichting, die zooals zij tot stand ge komen is, de grootste in de wereld is en ingericht volgens de allernieuwste eischen. Bij dat verbranden, hetwelk geschiedt zonder eenige toevoeging van brand stof blijft een groote hoeveelheid warmte beschikbaar, welke volkomen benut wordt tot het maken van den stoom, waarmede, zooals hierboven vermeld is, electrische energie wordt opgewekt. Thans worden reeds bevredigende resul taten bereikt. Het vuil wordt op deze wijze omge zet in stoom en bovendien in de over blijvende slakken, welke beide producten een waarde zullen vertegenwoordigen, grooter dan de tegenwoordige opbrengst van het vroegere, zooveel aanstoot gevende, mest- en lompenbedrijf. ADVERTENTIEN. P. G., goed kunnende werken en van ge tuigen voorzien. Wasch buitenshuis. Liefst tegen 15 Sept. of 1 Nov. Adres Mevr. W. L. ZECKENDORF, W a a 1 w ij k. Winkeliers vraagt gratis monster en prachtige Reclameplaat Stoomlimonadefabriek „DE VRIJHEID", met acht dagen opzegging 3 °/0 een maand 3l/2 drie maanden 3l/s zes maanden A 0 een jaar a/0 Reglementen worden op aanvrage gaarne verstrekt. n n. Mr. F. FERNHOUT. indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de te CiORllCHEIl, Schutterswacht. Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz.^ en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. UITST001EN rail wollen en katoenen Dekens en Vitrage en audere Gordijnen. Inlichtingen en Prijscouranten worden gaarne verstrekt door G. DOEDEYNS te Heusden. 8 V isite (Album) portretten en 5 lledalllou- voor f f. 4 groote Cabinet foto's en 3 Rrtefkaart t 1. 8 Foto-Rrlrf kaar ten en 1 Cabinet portret f f. met een of meer persouen zelfden l'riis. riuaci PMJS. f oor nette afwerking zal worden gezorgd. Aanbevelend, J. A. TUKKER, MNCtËHDMk B 1», COBIXCUBIR. Atelier voor Fotografie. 3iZ De Directie: j_ w MEKKING. Beleefd aanbevelendDE DIRECTIE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 5