Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. De Dierentemster. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No3187. Tf7 oensdag 11 September FEUILLETON. De brandnetel tot levering van vezels ter vervanging van katoen. VAN A VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1912. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De vraag, om de levering van vezel stoffen uit te breiden, ter vervanging van katoen wordt voortdurend dringen der, eu op verschillende nieuwe planten wordt met dat doel voortdurend de aandacht gevestigd. Toen in 1851 bij de Londensche wereldtentoonstelling de vezels van Aziatische netelsoorten in groote menigte naar Europa werden ge bracht, waarbij de tegenwoordig nog veel gebruikte Ramie vezel, ook als Chineesch-gras bekend (een bastvezel der Roekmeria nivea en verwante soor ten) de hoofdrol speelde, kwam reeds de gedachte op, of de Europeesche brand netels, bovenal de groote brandnetel, Urtica dioica L. en de kleine brand netel, Urtica urens, L., niet als vezel- stofleverende planten van beteekenis kunnen worden. Dit zou van groot be lang zijn, daar beide planten,-die ook in ons land, vrij algemeen voorkomen aan wegen, op onbebouwde, bescha duwde plaatsen, onder heggen enz. en dus weinig eischen stellen voor hun groei. Het gebruik van de zeer krachtige vezels der brandnetels, die de meeste oudere plantaardige vezels in sterkte overtreffen, is ook ia Europa geenszins nieuw. Reeds lang voor het katoen hier ingevoerd werd, was in Duitschland eu Frankrijk en ook in on a la«a notoM«oi* bekend, geweven uit netelgaren. Yoor onze tegenwoordige eischen is dat netel doek echter niet fijn genoeg, en daaren boven is de prijs hooger dan die van katoen, doordien de bewerking der netels tot bruikbare vezelstof meer arbeid en moeite kost, om die fijnheid, zachtheid en blanke kleur te verkrijgen als katoen. En het is juist de vraag, om het katoen, dat hoofdzakelijk door Amerika gele verd wordt, te vervangen, ten einde niet afhankelijk te zijn van het mono polie van dat land. De crisis op de katoenmarkt door den Amerikaanschen burgeroorlog van 1862-67 gaf aan de Amerikaansche regeering reeds aanlei ding om te onderzoeken ot netelgarens het katoen zouden kunnen vervangen, en ook de Britsch-Indische regeering schreef daarover prijsvragen uit, doch zonder goed resultaat. FEDOR YON ZOBELTITZ. (3 „Kom hier Nila," zei de maëstro goed hartig, „neem je stoeltje en eet! Daar, de kastanjes zijn nog warm en er is ook nog een stuk kaas. 't Zijn slechte tijden, wij moeten zuinig zijn. Morgenavond is 't al beter! Kom, kleine 1" „Morgenavond!" riep Giuliana, „ja, als ik de kas houd, anders blijft het weer het zelfde! Heb je nog geen vrienden gevonden Toddo? Dat verwondert me! Maar ik verbied het je ook, dat zeg ik je. Dezen keer wordt er niet gespeeld en gedronkengeen centime krijg je in je hand, voor we aan den over kant zijn! „Laat dat gezanik toch achterwege," bromde de oude, „wat ik beloof, doe ik. Dat eeuwige schelden!" Hij was opgestaan, naar een hoek gegaan en kwam met een stoeltje aan. „Zoo, ga nu maar zitten, Nila! Pi-Wi je hebt nu wel genoeg naar binnengeslagen, lummel! Eet nu taaar, klein, arm hartje, wat heb je weer moe»«a loopen! Doen je voetjes je zeer? Zal oom "v0ddo je pantoffels halen Manila at al nw vollen mond. „Dank U oom, ze. ;k bert niet moe. Ach neen! Maar hong* - Alg ik geweten had, dat het zoo «uini^ gewee8t, dan had ik den franc genomen,^ deofficier mij wilde geven!" „Waarvoor?" stoof Giuliana v Heb ie weer met je oogen gewerkt? Weer M'<okette gespeeld? ,,'t Is mij in het geheel niet ingeva* antwoordde Manila rustig^Ik heb de p. gramma's rondgebracht en zat er ergenl In 1876 —77 werd in Duitschland voor dat doel een z. g. netelcommissie iDgesteld, bestaande uit botanici, che mici en technologen, aan welke even min de oplossing van het vraagstuk gelukte. Tot aan den laatsten tijd kwam de oplossing der vraag omtrent het gebruik van brandnetels tot vezel stof, hoe ook beproefd, niet veel ver- j der; de brandnetel bleef voor West- Europa een lastig onkruid. Eerst in den laatsten tijd is het aan de firma Kreissl en Siebert te Weenen gelukt, in twee jaren onderzoek en proeven het netelvraagstuk tot nadere oplossing te brengen. Zij heeft den weg gevonden, om van de brandnetels zon der omslachtige en kostbare inrichtin gen, goede, gebleekte tot spinnen ge schikte vezels; te verkrijgen binnen 8 10 uren tijds, en de prijs is veel lager dan die voor katoen. Yolgens de nieuwe methode worden de brandnetels tweemaal per jaar, eind Juni en September, geoogst doormaai- machiues of op andere wijze gesneden. De .gemaaide brandnetels blijven twee k drie dagen op het veld liggen om te drogen, verliezen daarbij de eigenschap om te branden, en de planten worden daarna evenals vlas door een ijzeren kam getrokken om ze van de zij takken enz. te ontdoen. De stengels worden dan met verdund natronloog in een open ketel zoo lang gekookt, dat de bast van de vezels losgaat, en vervol- de bast volledig van den stengel ge scheiden, waarna die door verdere be werkingen in den toestand van open bare vezelstof wordt gebracht, om ver volgens als katoen bewerkt te worden tot garens. Degereedgemaakte vezelstoffen hebben gemiddeld een lengte Van 25 tot 30 m.M. (katoen 15 tot 38 m.M.) en een breedte van ongeveer 0.05 M.zij zyn zacht, buigzaam en glad, met schoonen zijdeachtigen glans en groote sterkte, waarin zij hennep overtreffen. De op brengst moet bedragen ongeveer 13 pet. zuivergebleekte netelvezels uit de van bladen en takken bevrijde netelplant. Al naar den ouderdom schommelt die opbrengst. Wel geven vlas en hennep ongeveer 20 pet. vezelmateriaal van de planten, waardoor deze de netel over treffen, maar daar de brandnetels dichter voor een café een heer, die mij een franc wilde geven „Maar de donna schudde het hoofd en zei: ik ben van ouden adel, mijnheer en neem geen geschenken aan" viel de clown haar spottend in de rede. „Ik had hem ook niet willen hebben" zei Giuliana; wanneer een officier iets weg geeft, dan wil hij ook watOho, wij kennen dat, en zoo ver zijn we nog niet! Eén franc, haha! dan moet hij heel anders voor den dag komen en een wilde blikgl.ed langs de kleine, die op het gepraat nauwe lijks scheen te letten. Ze was er druk mee bezig, om de schaal met kastanjes leeg te maken. Van tijd tot tijd brak ze een stuk van het brood af en nam een slok uit de flesch, die Anatole naast haar gezet had. Het was roerend om te zien, met welk een zorg de oude circusrijder haar bediende, hoe zijn oog vol teerheid en liefde aan haar hing. Toen zij oogensehijnlijk verzadigd was, oogensehijnlijk, want er was niets meer te eten, veegde Manila zich met een stuk papier de handen af en begon te praten over de laatste zeereis, die stormachtig ge weest was en over Ajaccio, dat haar uit stekend beviel. Anatole ging op elk van haar vrugen in en schertste en lachte met haar. Giuliana nietZe was kort en scherp, kennelijk nog geërgerd over de laatste too neelen, die zich in Ci vita-Vecchia afgespeeld hadden. Op haar voorhoofd lag een rimpel en nu en dan beet ze zich met de glinste rend witte tanden op de lippen. Pi-Wi, de clown, ging het eerst weg. Hij sprong op, geeuwde, rekte zich uit en zei „Het souper zal wel niet van invloed zijn op mijn nachtrust, als ik nu al ga slapen. Ik ben nog moe van de zeeziekte" Hij sjokte weg, bleef nog een oogenblik voor de kooi met zijn gedresseerde ganzen staan, die hem snaterend begroetten en hield daarna voor de volgende kooi, waarin zijn, eveneens naar de moderne dressuur geleerde, zeehond -at, het volgend gesprek: „Je word al maar bij elkander groeien is de opbrengst van de brandnetels aan vezelstof grooter. Yolgens onderzoekingen zijn de vezel stoffen der brandnetels met voordeel tot fijnere spin- en weefartikelen te be werken, voor tricotage, lint, kleeding- stoffen, tapijten, naaigaren, enz. enz. Ook kunnen de netelvezels met andere vezels bewerkt worden, waardoor in de damastweverij goed effect wordt verkregen wegens den zydeachtigen glans. Ook de afvalproducten van de netelplant zijn goed bruikbaar; takken en bladeren als veevoeder, terwijl de houtige stengel als grondstof voor de papierfabricage en de kortere vezels, die bij het spinnen afvallen, voor wat- ten-fabricage en voor het maken van schietkatoen kunnen gebruikt worden. Door al deze eigenschappen kon de brandnetel een belangrijke nieuwe cul tuurplant worden, ook in Europa. De spinfabrieken zullen misschien eens door golvende brandnetelvelden omringd wor den; vele, thans nog braakliggende gron den, kunnen- daarvoor dienen. En van veel belang kan het dan zijn, dat de textielnijverheid niet meer afhankelyk is van de Amerikaansche katoenmarkt. Als deze vezelstof voortdurend succes heeft, kan zij voor de textielnijverheid en den landbouw, ook in on3 land, van veel belang worden. BSsnltenland. New-York gemeld, dat „Sandy" Alexan der, een neger die 111 jaar oud is en die onder president Polk bediende op het Witte Huis is geweest, Vrijdag te Helen's in Arkansas, met de zestig jarige Susie McGhee is getrouwd. Alexander schrijft zijn hoogen ouder dom aan zijn matige leefwijze toetoch is hij geen afschaffer en rookt hij. Hij herinnert zich nog heel goed, dat de Engelsche troepen in 1812 kwamen en het afbranden van het Witte Huis en van de gebouwen van de Wetgevende Vergadering. Eenige jongens te Wandsworth in Engeland vonden op den rommelzolder een aantal oude geweren, achterladers, die sedert den Fransch-Duitschen oorlog niet meer gebruikt, maar herhaaldelijk schoongemaakt en nagezien waren, zon der dat men vermoedde dat er nog een van geladen was. De veertienjarige Olaf Petersson nam er een in handen, zette er een slaghoedje op en trok den haan over. Het geweer sprong uit elkaar en de jongen was op slag dood. Na 42 ;jaar was het kruit nog afgegaan. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar alarmeerende berichten zijn ontvangen uit Woetsjang. De te Woetsjang resideerende opperbevelheb ber, generaal Lijoeënghoeng, heeft presi- 1 dent Soeansjikai er van verwittigd, dat j in het leger in de provincie Hoe-pé groote I verdeeldheid heerscht, zoo zelfs dat de eenheid van het leger er ernstig door in de waagschaal wordt gesteld. De volgelin gen van de vermoorde generaals Tjang- tsenghoe en Fangwei zijn in Hankau en Woetsjang zoo talrijk, dat Lijoeëng hoeng het raadzaam oordeelt, de onte vredenen zoo spoedig mogelijk tevreden te stellen. Voor dat doel zijn vermoede lijk 4,000,000 taëls bestemd, welk be drag Lijoeënghoeng aan Joeansjikai ver zocht heeft, onverwijld naar Woetsjang over te maken. Voor de Engelsche kiesrechtvrouwen is nu waarlijk niets heilig. Zij zijn nu zelfs doorgedrongen tot het golfveld van het koninklijk paleis te Balmoral in Schotland, waar op het oogenblik de koning en de koningin vertoeven. En op dat veld hebben zij de roode en witte vaantjes bij de gaten vervangen door purperen, waarop o. a. de woorden „Hou op met gedwongen voeding van vrouwen!" en „Het stemrecht voor de vrouw is de rust voor de ministers". Op een fontein waren de woorden ge- v&* gerant- ten van de streek zijn verontwaardigd. De correspondent van de Daily Mail te Sofia heeft van de twee aanvoerders van de twee groote Bulgaarsche staats partijen een' uiteenzetting gekregen van hun politiek ten aanzien van Macedonië. De voornaamste strekking ervan is, dat Macedonië gewapenderhand vrij ge maakt moet worden, daar Turkije vrij willig niemendal zal doen. De Jongtur- ken hadden beloofd, dat zij staatkun dige hervormingen zouden invoeren maar hebben niets gedaan. Geen Turksch staatsman lijkt er bekwaam toe. Europa moet Turkije er toe dwingen, anders zal Bulgarije dat doen. Bulgarije zal dan een kruistocht tot bevrijding van Macedonië ondernemen. dikker en luier Bobby, waar moet dat heen In Ci vita-Vecchia heb ie mij al geducht geblameerd. Komt dat nog eenmaal voor, dan zal je vierentwintig uur hongerlijden, versta je dat Bobby? Ja, ja, nu wil het weer goedmaken, nu, kom dan maar hier Bobby, geef me een zoen! En nu in het vervolg mooie, aardige kunstjes, verstaan?" Het zwarte kleine ondier was uit zijn bekken gekropen, had zich aan de staven van zijn kooi opgericht en zijn baardigen snuit door de ijzeren stangen gestoken. In de donkere oogen lag een menschelijke uit drukking, alsof het dier ieder woord van zijn dresseur en eigenaar had begrepen. Pi-Wi kuste het beest op den snuit en ging verder. Bij den gebochelden Christofo, die den gang aan het vegen was, bleef hij weer staan. „Vergeet niet om de ganzen versch stroo te geven, oude brombeer," zei hij. „Zorg voor je eigen vee, Pi-Wi," zei de oude, die een hekel had aan den clown, ,,'t zijn jou dieren! Ik heb genoeg met de leeuwen en met den beer te doen! Bij die' snaterganzen behoor jij, je kan zelf niet anders dan snateren!" „Mispunt!" bromde Pi-Wi,floot tusschen de tanden en wilde een sigaar opsteken. Maar Christofo blies den lucifer uit. „Hier wordt niet gerookt," zei hij. „Laat je die stinkstok daarbuiten maar smaken Wil je Azraël weer plagen, je weet dat hij geen rook verdragen kan!" „Mispuntmompelde de clown nogmaals en ging verder. Het athletenpaar hield zich intusschén met het kaartspel bezig. Men speelde om cigaretten. Cecco, de oudste, won en dat ergerde zijn broer Sandro. Ten slotte kregen ze ruzie en Giuliana moest vrede stichten. „Schaamt je toch. Willen jelui mekaar in het haar vliegen om een paar onnoozele cigaretten? Twee nette broers, dat moetik zeggen !.-.." Ze brak plotseling af en keek verbaasd De overheid te Hamburg heeft een grooten smokkelhandel met gedistilleerd uit de vrijhaven ontdekt. Het is alge- op. Ook de anderen deden dat. Een vreemdeling was de menagerie bin nengekomen, een groote, breedgeschouderde man, met open en bijna schoone gelaats trekken, maar waarop een stempel van ver wildering lag. Zijn jas was groen en vol scheuren, de broek wijd en donkerblauw. „Goeden avond," zei hij met welluidende stem in het Fransch en nam zijn, aan den rand gehavenden strooien hoed af. „Kan ik mijnheer den directeur spreken?" Monsieur Anatole stond op en liep, met de handen in de zakken den vreemdeling tegemoet. „Gegroet, waarde heerZeker een reizend kunstenaar, hè? En u komt een ondersteu ning vragen, niet waar? Ja, mijn lieve hemel, die hebben we eigenlijk zelf wel noodig. Ga dus maar verder, mijn vriend, maar neem eerst een snuifje. Talleyrand en Mop-Mop, een zeer goed mengsel!" De vreemde nam het, nieste een paar keer geweldig, lachte en zei: „Duivels, dat frischt opTalleyrand en Mop-Mop ik zal het onthouden. Maar, mijnheer de directeur, houd mij teq. goede, ik kwam hier niet om te bedelenIntegen deel, ik zou graag werk hebben. Niets voor mij te doen, in 't geheel niets?" „Vraag, wat hij kan!" klonk de stem van Giuliana. Haar groot zwart oog monsterde den vreemdeling met zinnelijke nieuws gierigheid. Hij boog en lachte. „Al het mogelijke, signora. Ik ben een flinke rijder, maar vooral een bekwame schutter. Hebt u al een schietkunstenaar bij uw troep?" „Neen. Voor den duivel! Dat is een idee Kunstschutters zijn modern en vallen altijd zeer in den smaak!... Waar was u het laatst De vreemdeling aarzelde een oogenblik en het scheen of er een vluchtig rood over zijn knap gezicht ging. „Kan ik u niet een oogenblik alleen bleken, dat er 50,000 liter sterken drank in de stad binnengesmokkeld zijn. De voornaamste schuldige, zekere Schön- rock, die tegelijk makelaar en slijter was, en tot vele menschen in strafbare betrekking stond, is voortvluchtig. Uit Innsbruck wordt aan Je Lokal- Anzeiger geseind: Op de bergen in Tirol woeden sneeuwstormen. De ver- sche sneeuw ligt in Noord-Tirol reeds tot diep in de dalen. Op den Bren ner pas woedde Zaterdagmorgen een sneeuwstorm, zoodat het vee reeds een maand vroeger dan anders van de Alpen naar beneden gehaald moest worden. Het Boeddhistisch Genootschap in Groot-Brittanje hoopt in den aanstaan den winter een Boeddhistenklooster in Engeland te stichten met aanvankelijk vijf monniken. Prof. Edmund Mills, een lid van het genootschap, heeft een on dervrager medegedeeld, dat er in Enge land reeds elf Boeddhisten zijn, die de gelofte van kuischheid, onthouding en waarheidsliefde hebben afgelegd, en dat te Oxford nog drie jonge mannen hiertoe bereid staan. Védrines, die in de Vereenigde Staten is aangekomen om aan de Gorden-Ben- net-rondvlucht deel te nemen, heeft een aanstelling gekregen van het Ame rikaansche departement van oorlog voor de opleiding van militaire vliegers. Zondag is te Gray tijdens een vlieg- vertooning een vreeselijk ongeluk ge beurd. Om half vier zou Béard op zijn §6ndekker_de lucht in gaanzijn toestel van het publiek gekeerd, op de afrit klaar. Toen het in beweging gebracht werd, reed het een meter of vijftien over den grond voort, zonder evenwel in de hoogte te gaan. In een oogenblik had het de afsluiting, waarachter de toeschouwers zich ophielden, bereikt en deze vernield. Daarbij kantelde het vliegtuig ver scheidene malen achter elkander midden in de volksmenigte, terwijl de schroef de menschen, die zich in de nabijheid bevonden wegmaaide. Verscheidene toe schouwers hadden de tegenwoordigheid van geest te gaan liggen. Vier personen, o. w. twee dames, werden op slag gedood van een man werd een hand afgeslagen, drie andere personen zijn in zorgwek- kenden toestand naar een ziekenhuis gebracht. Een van dezen, een oude dame, was stervende. Béard had zich, door den schrik ver spreken, directeur?" vroeg hij, in plaats van te antwoorden. Anatole keek rond. „Cecco, Sandro, Cristoer uitkomman deerde hij, „ik heb met mijnheer zaken te behandelen Ziezoo, mijn waarde, dat is mijn vrouw, en dat daar, hm, mijn nicht Manila en daarachter dat is grootmoeder, die is doof. Spreek dus maar vrij uit." De vreemdeling draaide zijn strooien hoed besluiteloos tusschen de vingershij scheen nog te overleggen. „Kort en goed, mijnheer" zei hij daarop plotseling, „ik ben gedeserteerd uit het vreemdenlegioen in Algiers. Ik hield mij op het schip verborgen. Drie dagen en drie nachten heb ik krom gelegen in hetpakruim, tusschen vaten en balen en niets gegeten dan beschuit. Maar ik weet, dat ik vervolgd word en hier zijn wij nog op Franschen bodem. Bij u zal mij niemand zoeken, daarom vroeg ik u of u niets te doen hadt. Ik schiet u een kaart uit de hand en een appel van het hoofd, bovendien rijd ik als een bekwame schoolrijder. Houd mij dus bij u, tot het gevaar voorbij is. U hindert het niet en mij helpt het verder. Ik verlang geen salaris, slechts eten en een slaapplaats." „Zeg ja!" riep Giuliana; „wij kunnen hem gebruikenOns gezelschap is te klein, sinds Beretti is weggelooperi en John Dudle, die aap!" „Ik dank u mevrouw," en de vreem deling boog nogmaals voor Giuliana, ter wijl Anatole steeds het hoofd heen en weer bewoog. „Ja, ja," zei hij, ,,'t is mij hetzelfde of ge gedeserteerd zijt, of niet, ik vraag niet naar net verleden van mijn menschen. Alleen moet ik maar zeker zijn dat u iets kunt. Dat begrijpt u, mijnheer." „Natuurlijk en ik ben bereid u morgen vroeg proeven van mijn kunst te geven. Daarnaar zult u mij kunnen beoordeelen." „Goed, ik sla toe. Dat is dus uitgemaakt." Wordt vervolgd, lIUSBltD Naar het Duitsch VAN (Tfona UTA^ 1L' - aaii vj.c uany viuiui mi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 1