selfbestuur voor oud-Servië verlangt. De oorlogsverklaring wordt Zondag verwacht. CluatselUk \leuw», Neusden, 12 Oct. Op de jl. Woensdag te 's Hertogenbosch gehouden verplichte lajaarskeuring van dekhengsten werden de volgende hengsten goedgekeurd Rève d'Or van de vereeniging te Cu'jk. Faveur de Bassie van de vereen, te Lith. Pharo van Gebr. Schepers te Beers. Satwine van W. v. d. Langenberg te Esch. Sultan van A. Verschoor te Almkerk. Robert VIIÉ van Wed. A. Kolf te Alm kerk. Jules IV van W. v. d. Langenberg te Esch. Mont d'Or van kipderen van Lokven te Rosmalen. Jupiter de Stabroek van L. Vermeulen te Nuland. Brack van L. v. d. Bosch te Nuland. Benoit van Gebr. Oerlemans Van der Schans te Drongelen. Li on Beige II van W. Vermeulen te Nu land. Max IX van E. Bens te Escharen. Frans IV van Gebr. Oerlemans Van der Schans te Drongelen. Rinaldo van M.TimmermansteHelvoirt. Zwingli van E.- Bens te Escharen. Ehren berg van de vereeniging te Meeuwen. Julian II van B. Dekker te Sleeuwijk. Cicero van Gebr. Oerlemans Van der Schans te Drongelen. Martin III van P. J. v. Hoek te Mill. Prins Hendrik van M. J. de Kroon te Wijk. Ruthard van B. Dekker te Sleeuwijk. FraDS V van A. van Drunen te Werkendam. Ciampi van G. Millenaar ts Andel. Diabolo van Aug. v. d. Bossche v. d. Schuren te Vollezeele (België). Ehrenknabe van de Associatie Biesbosch en Hercules van Schuirenga te Winsum, gestationeerd te Waspik. 1 Hengst werd uitgesteld wegens cornage 3 werden afgekeurd. De Oud-Notaris zijnen De Gier, die aiüier ruim 33 jaar zijne functie waarnam, o'm die op het einde des vorigen jaars te beëindigen, is thans met zijn gezin ver trokken naar Teteringen bij Breda, om al daar zijn overige dagen in rust door te brengen. De heer De Gier, die alhier als een nauw gezet m streng, eerlijk ambtenaar bekend stond, laat alszoodanig de aangenaamste heriunering achter. Ook als mensch en medeburger was hij algemeen geacht en velen zuilen hem in vriendschap gedenken en allen zullen den wensch daaraan ver binden, dat voor hem en de zijnen nog vele gelukkige dagen zullen zijn weggelegd. De heer W. van Limborg, eertijds ontvanger der Rijks-Belastingen alhier, heeft alszoodanig zijn eervol ontslag aangevraagd. Een detachement wielrijders, gevormd uit grenadiers, jagers en verdere infanterie, sterk 24 man, maakte alhier halt, om verder de reis naar Nieuwereluijs voort te zetten, alwaar het garnizoen is. Zo hadden een vierdaagsche tocht gemaakt naar Maastricht, hadden te 's Bosch over nacht en kwamen nu op heden weêr aan het punt van uitgang. Met een hoornblazer voorop, trokken ze in gelijke gelederen voorwaarts. Woensdag werd met goed gevolg te water gelaten van de scheepswerf van De Haan Oerlemans te Heusden een Sambre- schip, lang 47 M., breed 5.03 M., hol 2.30 M., groot 346 ton, voor den heer Bodaux te Seilles. Onmiddellijk daarna werden de kielen gelegd voor een dito schip voor Belgische en een motorboot voor Holl^nd- sche rekening. Allllkerk.. In de Maandagmiddag gehouden vergadering der Ingelanden van „Zandwijk" en „Uppel" is met algemeene stemmen besloten om een stoomgemaal te plaatsen. Capelle. Onze vroegere Wethouder de heer W. Wachter, thans Candidaat-No- taris te Doetinchem, is naar we vernemen benoemd tot Notaris te Leeuwarden. Bij de op j.l. Woensdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van de villa van den heer P. Quirijns aline*-, is het laagst ingeschreven door de Wed. Roovers te Waspik, voor de som van f 8480. De Werken. Door onbekende oor zaak, is Donderdagmorgen het woonhuis van A. Verhoeven Gz., aan de Schans, waarin zich veel hooi en aardappelen bevonden, in de vlammen opgegaan. Assurantie dekt de schade. Doeveren. Donderdagmorgen kwam de dienstbode van J. H. C. met een hon denwagen op een smallen weg L. C. tegen met een beladen kar. Waarschijnlijk, door dat beiden niet voldoende uitweken kwam de hondenwagen met de kar in botsing, en werd vernield. De marechausséè te Heus den werd met het geval in kennis gesteld en was spoedig ter plaatse tot het instellen van een onderzoek. Dussen. Zondagavond had hier een ongeluk plaats hetwelk hoogst ernstig» ge volgen had kunnen hebben. Toen de heer A. W. Donker van Nieuwendijk met zijn tilbury hier halfweg passeerde, schrok het paard en kwam in den vollen Vliet terecht. Met veel moeite werden gerij en paard uit de diepte gehaald. Vader en zoon kwamen met den schrik vrij. Door .den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks Directe Belastingen de heeren R. van Houtum en B. van Daalen. Het dagelijksch bestuurdezergemeente heeft bij inschrijving aanbesteed het leveren van. steenkolen voor dezen winter. Minste inschrijver is de heer Oberholzen te Raams- donksveer voor Duilsche éteenkolen f 1.00 per 100 kilo; en Belgische anthracietf 1.50 per H.L. Cleertruidenberg. Dinsdag avond, 8 dezer is alhier in den ouderdom van 71 jaar overleden de edelachtb. heer N. Meijers, oud-burgemeester en ridder in de orde van Oranje-Nasaau. 's-Gravemoer. Als bewijs, dat hier goed fruit wordt gekweekt, mag zeker wel dienen, dat door den heerW. M. Nijen- huis, secretaris der tuin- en landbouwver- eeniging alhier, voor zijne inzending fruit op de tentoonstelling te Tilburg de vierde prijs is behaald. Herpt. Aan de mangelwortelstroop- fabrieken van de kinderen Buijs en van mej. de Wed. Luijben—de Wilt opLuttel- herpt, is de jaarlijksche campagne weer begonnen. De eerste resultaten waren niet schitterend. Er komt weinig stroop uit de mangelwortelen. Een verschijnsel dat meer maal met veel regenval is waargenomen. Dat het aantal kilo's mangelwortelen dat verwerkt wordt, nogal van beteekenis is, blijkt wel uit het feit, dat fabrikanten, be halve de vele aankoopen die zij hier deden, nog 100,000 k.g. mangelwortelen te Drunen hebben aangekocht. Dank zij het mooie herfstweder, -be gint de aardappeloogst ten einde te loopen. De opbrengst van dit gewas is ruim. De rotziekte is zeer meegevallen. De handel is flauw en men verwacht middelmatige prij zen. Enkele partijtjes bravo's zijn verkocht voor f 2,50 a f 2,60 per H.L. Kaatsheuvel. Zooals hier wel meer gebeurd, had de landbouwer T. v. B. op de Hooge Zandschel een hoop aardappelen buiten liggen. Hij kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat ze door den nachtvorst zoo geraakt waren, dat ze voor het gebruik totaal bedorven zijn. Van de op het veld staande aardappelen zijn de bovenste ook alle bevroren. Een waarschuwing voor de boeren, om ze zoo spoedig mogelijk te rooien. Nieuwen cl fjk- Door stemgerech tigde ingelanden van Nieuwland van Altena, werd in de j.l. Donderdagmiddag gehouden vergadering met algemeene stemmen be sloten om in de drie watermolens een motor te plaatsen, doch vooraf eerst naar de kosten daarvan te vernemen. In de Zondagavond gehouden ver gadering der Zendingscommissie alhier, deed de secretaris-penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de bus jes-collecte lang de huizen heeft opgebracht f 283, waarvan bij ds. Goedbloed van een gever 475 stuivertjes (nikkelen) waren in gekomen. Woensdagmiddag ontstond bij de Wed. M. Lievant alhier, een zware schoor steenbrand. Gelukkig bleef deze beperkt bij een schoorsteenkozijntje, 't welk door het flink optreden met emmers* water gebluscht werd. Raaitisclonk Woensdag gaf het Kon. Gilde „St. Bavo" ten huize van den heer J. Boons eene welgeslaagde uitvoering. De dramatische schets „De eer eens vaders", werd goed gespeeld. Vooral de ronselaar Pakhem was eenig. Ook de andere rollen werden goed vertolkt, doch het kwam ons voor, dat een paar spelers niet erg rolvast waren. De heer Anton Broeders gaf nu een paar komische scènes, n.l. „Een blauwtje geloopen" en „De ongelukkige Schoenma ker" die beiden uitstekend voldeden en waardoor hij zich weer deed kennen als een echt karakterkomiek. Het blijspel „Een luistervink" was werkelijk hoogst aardig, en bracht het publiek in vroolijk'e stem ming. De heer Van Disseldorp bedankte in welgekozen woorden de eereleden voor hunne belangstelling en steun, de heeren Broeders en Van Dongen voor hunne zeer gewaardeerde medewerking, en de Gebr. J. en M. Kuijsters voor de mooie stukjes, die deze heeren tuscchen de verschillende num mers gezongen hadden. Aan de boterfabriek werd in Sept. verwerkt 155444 L. melk. Rijswijk. Naar we vernemen is ook het salaris van burgemeester en secretaris in deze gemeente vermeerderd. üleeuwjjk. Tot zetters van's rijks directe belastingen zijn alhier herbenoemd de heeren B. Dekker en B. van Krugten. Kprans; Het bestuur der Coöpera tie „De Broederhulp" heeft in haar ver gadering, onzen vroegeren dorpsgenoot L. Martens, tot bakker benoemd. Heden is genoemde in de bakkerij reeds werkzaam. Veel). Met genoegen mogen we melden dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. v. Ballegooijen, postbode te Gieesendam, met gunstig gevolg heeft afgelegd het examen voor adsistent bij de posterijen. Naar men verneemt zal genoemde 's-Bosch als stand plaats worden aangewezen. De laatste veertien dagen werd geene aangifte gedaan van een geval met doode- lijken afloop onder de vette varkens en kan beschouwd worden dat de ziekte ge weken is. Verschillende eigenaren zullen evenwel dezen winter hun winterspek moeten missen. Deze week werd het 5-jarig zoontje van bakker S., nabij den hoek van de tabaks fabriek dusdanig tegen den grond gereden, dat het een wonde aan 't hoofd opliep. De wielrijder viel natuurlijk ook met de fiets tegen den grond, en was zoo begaan met het lot van den kleinen jongen dat hij direct op de fiets sprong en dézen aan zijn lot overliet. Woudricheiii. Onze stadgenoote mej. H. J. Varossieau, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, staat no. 3 op de voordracht naar Den Haag. Tot kommies der Dir. Belastingen 2e klasse alhier, is gedurende de campagne aan de suikerfabriek benoemd de heer G. Neppelenbroek. De heer Werther, is benoemd'tot gemeente-deurwaarder in deze gemeente. R'aalwjjk.. Donderdag 10 Oct. hield het „Onderwijzersgezelschap" in 't arrondis sement Waalwijk een vergadering in Musis Sacrum alhier. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den WelEdelGestr. heer districtsschoolopziener en door den Edel Achtb. heer burgemeester van Waalwijk. Bij de opening riep de arrondissements schoolopziener deze beide heeren in het bijzonder het welkofia toe. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd overgegaan op punt 4 der agende: Lezing van den heer Froklage over het Reformteekenen. De heer Froklage brak een lans voor de nieuwe richting in ons teekenon der wijs. Hij toonde met een collectie teekeningen aan, dat hiermee betere resultaten bereikt worden, dan met de oude richting. Het voorstel om in het vervolg alleen des namiddags te vergaderen, werd met op 1 na algemeene stemmen verworpen. Daarna werden nog enkele minder belangrijke zaken afgedaan. Na sluiting der vergadering gaf de On derwij zers-tooneel vereening „O. K. O." het blijspel van Fr. van Eden, „De student thuis", ten beste. De jonge vereeniging heeft een aantal kranige spelers onder haar leden en zal meteenige oefening veel succes behalen. Waspik. Het jaarlijks onderzoek der land weer verlofgangers, zal voor deze ge meente plaats hebben te Capelle op 16 Nov. e.k. Verslag van den Raad der Gemeente Heusden, op Donderdag 10 Oct. 1912, te 7,30 ure. Agenda. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Rekening over 1911 en begrooting 1913 der Godshuizen. 3. Gemeente-begrooting 1913. 4. Benoeming onderwijzeres M. U. L. O. School. 5. Voorstellen van B. en W. tot: a. Onderhandsche verhuring van een schuur aan A. Merkx; b. Wijziging art. 64 der alg. politie verordening. 6. Verzoek van de firma De Haan en Oerlemans tot het in gebruik nemen van een stuk vestingmuur voor aanbouw ma chine-kamer. 7. Ingekomen stukken. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Nadat de Voorzitten de vergadering heeft geopend, worden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De voorzitter benoemt eene commissie tot onderzoek der rekeningen over 1911 en be grootingen voor 1913 van het college der Godshuizen, bestaande uit de heeren Vos, Prins en De Mol, welke benoeming door allen geaccepteerd wordt. Vervolgens wordt een voorstel van B. en W. ter tafel gebracht tot wijziging der ge meentebegroting 1913 en hierop te plaatsen een post van f 100 voor verhooging der jaarwedden van burgemeester en secretaris elk met f 50. Het equivalent voor dezen post kan gevonden worden door het school geld met f 100 te verhoogen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Prns brengt namens de com missie van onderzoek rapport uit over de rekening der gemeente 1911 en de aanstaande begrooting. De commissie heeft alles zèer nauwkeurig onderzocht en in orde bevonden. De voorzitter bedankt de heeren voor hun bemoeiingen en ontbindt de commissie. De Voorzitter stelt voorden Hoofdelijken Omslag met f 500 te verhoogen en het salaris van den klokopwinder met f 25 te verminderen, aangezien diens werkzaam heden, door de plaats gehad hebbende her stelling, zeer vereenvoudigd zijn. Wordt aan genomen. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de M. U. L. O. School is van B. en W. de volgende voordrachten ingekomen: 1. Mej. C. M. Top te Kamperveen; 2. Mej. M Varossieau te Woudrichem 3. Mej. A. Stevens te Nijmegen. Mej. Top wordt met 5 stemmen benoemd tegen 1 op mej. Varossieau en 1 blanco. Burg. en Weth. stellen voor de schuur afkomstig van de familie Roomer aan A. Merx onderhands te verhuren tegen f 35 per jaar. De heer Veerman informeert naar den voiigen huurprijs. Deze was f 50 zegt de voorzitter, maar Merkx heeft een goeden borg. Wordt goedgekeurd. Thans wordt voorgesteld art. 64 te wij zigen der- algemeene politie-verordening. Onlangs is het voorgekomen, zegt de voorzitter, dat een paar personen door de politie verbaliseerd werden wegens het rij den over het klinkerpad De kantonrechter kon echter die menschen niet veroordeelen, daar de verordening hierin niet zeer dui delijk is. Daarom stellen B. en W. voor deze verordening zoodanig te wijzigen, dat het art. luidt„Het is verboden met een an der vervoermiddel dan kinder- en melk wagens het klinkerpad te berijden". De heer Van Andel wil het woord „paelk- wagens" schrappen, anders loopt men ge vaar, dat melkwagens met paarden bespan nen van het klinkerpad gebruik maken, wat toch zeker niet in de bedoeling kan liggen. Spreker heeft een andere redactie voor dit artikel luidende: „Het is verbo den met eenig ander vervoermiddel dan kinderwagens en rijwielen met uitzondering van motorfietsen het klinkerpad te berij den of paarden en vee er langs te leiden, terwijl de bestuurders van rijwielen voor voetgangers naar de straatzijde zullen moe ten uitwijken. De heer Van Everdingen wenschte het klinkerpad te behouden voor de voetgan gers uit vrees voor ongevallen. Terwijl men zijn woning verlaat, zegt spreker, komt geheel onverwachts een woest fietser met groote snelheid aanvliegen. Dan is een on geluk onvermijdelijk. De heer Van Andel heeft nog nimmer van een ongeval vernomen. Op de groote ongelijke keien is het haast onmogelijk te fietsen. Over 't algemeen wordt er niet woest gereden. Uitgezonderd enkele gevallen valt er niet te klagen. Ook dezen zullen wel meer respect voor de voetgangers gaan krijgen. De heer Veerman,- hoewel persoonlijk weinig van een fiets gebruik makende, wil het voorstel van den heer Van Andel on dersteunen; z. i. biedt het fietsen op het klinkerpad veel gemak en zal weinig stoor nis wekken. De heer Van Everdingen vindt het moei lijk het vee door de stad te drijven, zonder de verordening te overtreden. De heer Vsn Andel acht ook dit bezwaar gering en wijt dit euvel aan de opvoeding dezer dieren. De Voorzitter sluit de discussie en brengt het voorstel van den heer Van Andel in rondvraag, hetwelk met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Voortaan zullen de fietsers naar hartelust van het klinkerpad gebruik kunnen maken. Op hét verzoek van de firma De Haan en Oerlemans stellen B. en W. voor gunstig te beschikken met eene jaarlijksche recog nitie van 25 cent. De steenen, welke uit den vestingmuur vrijkomen kunnen aan de walmuren gebruikt worden. Aldus wordt besloten. Ingekomen c. Proces-verbaal kasopneming gemeente ontvanger, luidende in orde bevinding der financiën. Idem vaststelling kohier Hoofd.Omslag. Burg. en Weth. stellen voor alsnog niet uit te voeren het maken van een brandput aan den Demer. De Voorzitter verwacht, dat het water in den Demer na de beschoeiïngswerken bruik baarder zal worden en wil een afwachtende houding aannemen, alvorens den put te graven. Bovendien hebben we nog 15 16 andere brandputten. De heer Vos informeert of het maken van dien put in de aannemingssom is be grepen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit een extra kosten van f 60.eischt en dan weggeworpen geld zou zijn. De heer Veerman zegt zich wel met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen. Spreker gelooft echter niet, dat het water voor de brandspuit op den duur zal voldoen en vreest dat met water ook modder zal worden gepompt. In de Pompstraat en de Breestraat is weliswaar een brandputmaar die putten kunnen slechts 10 15 minuten water geven; zoodat„mer; spoedig tot den Demer zal moeten terugkeeren. Toch wil de heer Veerman het afwachten, we kunnen dan later nog zien en er op terugkomen. Aldus wordt besloten. De heer Van Andel wenschte een paar vuilnisbakken langs den Demer geplaatst te zien, om het verontreinigen verder te doen ophonden. De Voorzitter ziet hierin weinig heil. Die bakken zouden niet aan hun doel beant woorden. Er zou nog wel wat anders dan compost in geworpen worden. Liever moest de vuilniskar daar meer diensten verrichten. Ook zal een waakzaam oog gehouden worden op het werpen van allerlei vuil in de Demer. De heer Veerman acht een afrastering van het beschoeide gedeelte zeer gewenscht. De Voorzitter zal er een prikkeldraad langs laten spannen. Bij de gebruikelijke rondvraag verzoekt de heer De Mol het woord. Spreker acht het gevaarlijk, dat auto's gebruik maken van de Gasthuisstraat, vooral voor de schoolkinderen, welke daar druk passeeren. Zelfs voor volwassen personen is het dan gevaarlijk. De heer Veerman vindt, dat de Engstraat voor deze voertuigen eveneens gevaar op levert. De Voorzitter stelt voor het verbod om met auto's de Gasthuisstraat en de Eng straat te passeeren. Aangenomen. Nadat de heer Van Andel nog geïnfor meerd heeft naar de steilte der opritten bij de tramhaven en door den Voorzitter gerust gesteld is, daar zij dezelfde glooiing als die van 't Wilhelminaplein zullen hebben, sluit Z.Ed.Achtb. met forschen hamerslag deze vergadering. Kerknieuws. Werkendam. Maandagavond om 7 uur hoopt alhier voor de Chr. Ger. Gem. op te treden ds. L. H. van der Meijden, beroepen predikant te Enschede. Gameren. Herkozen tot leden van 't kiescollege in de Herv. kerk met alge meene stemmen de heeren As. van Tuijl Gz., en P. A. v. d. Werken Hzn. Door den kerkeraad der Geref. kerk is 't navolgende tweetal opgemaaktds. Has- pers te Garrelsweer en ds. Voogd te Put- tershoek. Sleeu w(j k. Tot ouderling bij de Geref. kerk alhier, is gekozen de heer G. F. van 't Sant. Sprang;. De bij den uitgang van het Ger. Kerkgebouw gehouden „Unie" collecte, voor het chr. onderwijs heeft f 6.50 opgebracht. J.l. Donderdag trokken de stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier, ter stembus op, om in een open gevallen vacature, in het college van nota belen te voorzien. Den uitslag was, dat tusschen de heeren M. Vos Dzn. en J. Werther Jzn. herstem ming zal moeten plaats hebben, welke op Donderdag 24 Oct. e.k. zal gehouden worden. PKEDIKBEURTEIi, 13 October. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 5.30 u. leeskerk. Geref. kerk (Putterstraat) nm. 5.30 u. ds. Laatsman. Geref. kerk A, vm. 9.30 u. consistorie, lezen en in de Nuts- zaal ds. De Jong en nm. 2 u. in de Ned Herv. kerk, dezelfde. Geref. kerk B, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Kamper. Chr. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. de heer Van Brum- men. Loonechendijk, vm. 9,30 lezing en nm. 2 u. ds. Locher van Waspik. Doeveren, vm. 9.30 u. ds. Bastiaanse. Drunenvm. 10 u. ds. Van def Hoff. Drongelen, nm. 1.30 u. ds. Van Asch. Drimmelen, vm. 10 u. ds. J. B. C. Schuuring. Geref. kerk, geen dienst. Dussen, vm. 9 u. ds. Van Stein Callenfels. Geref. kerk vm. 9,en nm. 2 u. ds. Rennes. Chr. Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leeskerk. ker# Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leeskerk. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Brouwer. 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. Van Leeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2,30 u. ds. G. v. d. Zanden. Chr. geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. G. Klumper. Heesbeen, geen dienst. N. Z. nm. 2 u. ds. Van Voorst Vader. 2 u. ds. Goedbloed. Vader uit Nederhemert Raamsdonk, nm. 2 u. ds. Meischke. Raamsdonksveer, vm. 9.30 u. ds. Meischke. Rijswijk, vm. 9.30 u. ds. Benders. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. P. H. de Jong. F. Gobius du Sart. H.H. Correspondenten worden ïPSiF beleefd verzocht de Predikbeurten vooral juist en tildig in te zenden. binnenland. M. M. de Koningin heeft aan de commissie te Utrecht tot leniging van den nood der gezinnen van in het Vossegat verdronken miliciens f 100 doen toezenden. Dinsdagavond brak brand uit op Wil ton's Scheepswerf en machinefabriek te Oud-Delfshaven, in een loods, dienende tot berging van verfwaren, petroleum enz., ten behoeve der schepen, die van de droogdokken der firma Wilton ge bruik maken. Met 5 stralen werd de brand in een uur tijds gebluscht. Te Venlo is onder leiding van den officier van justitie te Roermond, door een achttiental agenten een inval ge daan in twee beruchte huizen op de Maaskade. De aanwezigen, onder wie een minderjarig meisje uit het nabu rige dorp B., dat zonder verlof van hare ouders in een van die huizen ver toefde, werden naar het politiebureau overgebracht en verschillende papieren in beslag genomen, zulks mede in ver band met overtredingen gepleegd tegen de Zedelijkheidswetten. De handelsreiziger N., te Breda, die sedert 6 Juli in voorloopige hechtenis zat, omdat hij verdacht wordt van ver giftiging van zijn vrouw, is, naar het Dbl. v. N.Br. meldt, op vrije voeten gesteld. De instructie in de zaak is nog niet gesloten. De rijkspolitie heeft den laai sten tijd eenige malen proces-verbaal opgemaakt tegen eigenaars van vee, dat met volle uiers op de veemarkt te Groningen te koop werd aangeboden. De veekoop lieden zien in deze vervolgingen een groote belemmering van den handel, en in een gehouden vergadering van de Prov. Groningsche Vereeniging van Vee handelaren is besloten, een der gever baliseerde leden vanwege de vereeniging rechtsbijstand te verstrekken. De vee kooplieden beweren, dat het vee wel ter markt dient gebracht te worden met volle uiers, omdat daarnaar in hoofd zaak de waarde van een melkkoe be paald kan worden. Zij beweren verder, dat een volle uier noch pijnlijk, noch nadeelig kar zijn voor het dier. Mr. S. C. H. Romkes zal in deze zaak, die Zaterdag 19 dezer voor het kanton gerecht te Groningen zal worden be handeld, de verdediging op zich nemen. Te Hengelo (O.) vond Dinsdag in de a. Besluit van heeren Ged. Staten, hou dende goedkeuring verhooging jaarwedden burgemeester en secretaris met ingang van 1 Jan. 1913. b. Adressen tot afschrijving H. O. van mej. de wed. D. van Wijnen en den heer Van 't Hof, wegens overlijden. d. Schrijven Ged. Staten, houdende goed keuring geldleening. e. Idem wijziging begrooting met f 500. Heusdenvm. 10 en nm. 6 u. ds. Ruijsch van Dugteren. Werkendam, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Aalst, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Paddenburgh. Ger. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leeskerk. Aalburg, nm. 2 u. ds. Feijkes uit Genderen. Almkerk, vm. 9.30-u. en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put." Baardwijk, vm. 9,30 u. ds. Louwe Kooijmans. Babylonïènbroek, vm. 9.30 u. ds. Blankhart. Besoijen, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Dierkens. Capellevm. 9,30 en nm. 2u. ds. J. J. Ruijsch. Ger. kerk, vm. 9 30 en nm. 2 u. ds. A. Brummelkamp. Eethenvm. 9,30 u. ds. Van Asch. Gameren, vm. 9.30 en nm. 6,30 u. ds. Dek- Geertruidenberggeen opgaaf. Genderen, vm. 9.30 u. ds. Feijkes. Giessen, nm. 2 u. ds. Benders. Herptgeen dienst. Loevestein, geen dienst. Meeuwen, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Klomp. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. lezing. Nederhemert, Z. Z. geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk vm. 9,30 en nm. Pouderoijen, vm. 9.30 u. Ds. van Voorst Sleeuwijk, vm. 9,30 u. ds. H. Visch. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u ds. Pop. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 5,30 u. ds. Dekker van Venlo, (vm. bed. H. A.) Uitwijk, vm. 9.30u. ds. Niemeyer. Veen, vm. 9.30 en nm. 6 u. dr. Tjalma. Vlijmen, vm. 10 u. ds. Ossewaarde. Waspik, vm. 9 30 ds. J. C. Locher. Woudrichem, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. J. W. Wijk c.a., vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2