PlnatfielHk llsuwf, lleusdeu, 16 Oct. Maandag overkwam onze stadgenoot P. Verheij een droevig ongeluk. Terwijl hij aan een pand op het Wilhelminaplein de glazen zou Wasschen gleed hij uit. In zijn val wist hij de ladder nog te grijpen, welk« echter brak. Nu stortte Verhey naar beneden. Doch zijn val was gebroken, zoo dat hij er met eenige lichte kneuzingen afkwam. Bij K. B. d.d. 27 Sept. 1912, Stbl. noT 312 is -bepaald, dat de lichting der militie van het jaar 1913, 23000 man zal bedragen, waarvan 400 voor den dienst ter zee bestemd, het aantal door elke provincie in die lichting te dragen is als volgt: Noord-Brabant 2098, Gelderland 2625, Zuid-Holland 5167, Noord-Holland 4862, Zeeland 887, Utracht 1123, Friesland 1274, Overijsel 1433, Groningen 1505, Drente 757, Limburg 1269. Bij dé wet van 23 Sept. j.l. (Stbl. no. 304) zijn bepalingen vastgesteld tot wering en bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw, daarbij is o.m. ver boden deö in- en doorvoer van struik en van kruisbessen, zwarte bessen, roode of witte aalbessen of frambozen, deelen dier struiken of voorwerpen, welke dienen of gediend hebben tot verpakking.dier strui ken en, Van welk verbod evenwel ontheffing kan worden verleend door den minister van L. N. en H. Krachtens die wet is ieder gebruiker van een perceel, waar zich struiken bevinden, welke verschijnselen van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw ver- toonen, verplicht daarvan terstond kennis te geven aan den Burgemeester, die daarvan mededeeling doet aan het hoofd van den phytopathologischen dienst, welke de ma t regelen tot bestrijding dier ziekte opgeeft. Werkendam. Uit de rekening en verantwoording door den penningmeestér van de Werkliedenvereniging „Eendracht" in de laatst gehouden dricmaandelijksche vergadering gedaan, bleek, dat gedurende le laatste drie maanden was uitgegeven 543,23 en ontvangen f 453,05, zoodat er -eu nadeelig slot was, groot f 90.18. Het kapitaal was groot f 2565,16, het reserve fonds f 1013,13. terwijl bij den penn. in kas was f 118,88. Het een en ander werd nagezien en in orde bevonden door de leden J. van den Heuvel, C. Biesheuvel en A. de Vries, welke laatste den penningmeester bedankte voer zijn goede boekhouding. Iteiiedeii-Langslraat- Nog steeds blijven vette varkens bij groote vrasg op hoogen prijs. Men besteedt van 36 tot 38 cents per kg. schoon gewogen. It rakel- Wegens het heerschen van diphteritis is de openbare school alhier gesloten. Ca pel'le. In deze gemeente kan mon zoo zoetjes aan merken dat het weder de lijd wordt van uitvoeringen. 31 Oct. reeds kr'jgen we de zangvereeniging ,,'t Rozen knopje" te hooren; 2 Nov. geeft de Onder- wijzerstooneelvereeniging een uitvoering; kort daarna zal ook de Rederijkerskamer „Vriendentrouw" ten tooneele verschijnen; terwijl ook de zangvereeniging „Hallelujah" reeds druk aan 't repeteeren is voor een uitvoering. Naar we vernemen zal de Christelijke zangvereeniging „Dorcas" haar werkzaam heden niet kunnen beginnen, zoo zij niet finantieël gesteund wordt. We zouden- ten zeerste betreuren, wanneer er geen liefda dige menschen gevonden werden om de vereeniging in staat te stellen de noodlijden den in de vaak koude winterdagen te hel pen. De wil van de dames -is zeer goed, maar er moet begrijpelijkerwijze ook geld zijn om alzoo goed te koopen. Cieertruidenberg. Zaterdag om 10 uur had de plechtige begrafenis plaats van den EdelAchtbaren heer N. Meijers, oud-burgemeester dezer gemeente. De lijk stoet bestond, behalve uit de dragers en 4 politiedienaren, uit ongeveer 70 personen. Op het kerkhof sprak eerst de heer Pels, secretaris van 's Bosch, die met den heer De Voort, uit 's Hage, het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gem .-Ambtenaren, waarvan de overledene onder-voorzitter was, vertegenwoordigde, en herdacht de groote werkkracht, welke steeds van den overledene was uitgegaan en die hij ook in het belang der gem een te-ambtenaren had aangewend, en daarna de heer Bakker alhier als vriend van den overledene, welke dezen eveneens nog een laatste woord van dank en hulde bracht. De heer Meijers stond dan ook bekend als een hulpvaardig man, die, waar hij kon, steeds met raad en daad ieder bijstond en .niets onbeproefd liet om de gemeente tot steeds grooter bloei te brengen. Met recht kon hij een Burgervader genoemd worden. In de plaats van den heer P. J. Bakker is alhier, met ingang van 1 Nov. a.s., tot Ontvanger der Dir. belastingen benoemd de heer S. Doedends, in gelijke hoedanigheid te IJzendijke. Kaatsheuvel. De jacht op mollen is hier in vollen gang. Dagelijks ziet men enkele personen de weilanden doorkruisen, vergezeld van een hond en gewapend met een schopje. Daar de gevangen diertjes 18 cent per stuk opbrengen, maken hier de jagers een ruim weekgeld mee. Hoe gevaarlijk het is kinderen met kleine voorwerpen te laten spelen, onder vond dezer dagen de heer v. d. S. op de Zandschel alhier. Kameraadjes hadden zijn vierjarig zoontje boontjes in de ooren gestopt, een er van konden de ouders er niet uit verwijderen, zoodat ze gedwongen waren de geneeskundige hulp van dr. Kohier in te roepen, die hen naar een specialiteit in Den Bosch zond. Meeuwen. Naar wij vernemen is op den loswal alhier eene weegbrug ge plaatst en reeds in gebruik genomen, die voorzeker goede diensten zal bewijzen. Door 'Geef. Staten dezer provincie is de ontvangst bericht van de door den Raad dezer gemeente vastgestelde „MotofVeror- dening". Deze verordening verbiedt het sneller rijden dan 10 K.M. per uur met motorrijtuigen in de kom. Deze verordening zal thans zeer spoedig in werking treden. !\ederhemert. Het jachtseizoen is alhier Vrijdag door den heer Den Ouden van Opijnen geopend. Op de Arckenswaard werden slechts 4 hazen geschoten. Het wild schijnt door den natten zomer zeer schaarsch te zijn. Verleden week is met de levering van andijvie aan de conservenfabriek te Heusden een begin gemaakt. Per mudzak wegende 30 kilo werd f 0,75 ontvangen. (Rietschoof.) Ofsqhoon de mollen- vangers van vele landeigenaars geen ver gunning kunnen krijgen om de jacht op deze nuttige dieren uit te oefenen, schijnen ze toch goede zaken te maken. De vorige week verdiende een 13-jarige knaap met deze vangst nog ruim f 6,-—. Raamsdonk. De heer P. v. d. Biggelaar te St. Oedenrode, is benoemd tot bode bij de posterijen alhier. De benoemde treedt 16 Oct. in functie. Het rooien der suikerbieten is overal in vollen gang. Het beschot is alleszins bevredigend. Het verschepen geeft aan de Melkhaven weder een levendige drukte. Sprang. Door deafd. „Patrimonium" werd besloten om voor de leden die hier van gebruik wenschte te maken, coöperatief brandstoffen aan te koopen. Maandagavond werd de huisvrouw van J. de R., nabij de Dijkstraat, dooreen fietser aangereden vermoedelijk zekeren B. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen en bij A. v. T. binnengebracht. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Haar toestand is niet zonder zorg. Waalwijk. De afdeeling Waalwijk van het' Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap heeft als candidaat gesteld voor re dacteur van „Het Schoolblad" den heer J. J. Wacherhausen te Eindhoven. De andere candidaten zijn de heeren Bigot te Arnhem, Roosma te Zaandam, Stout te Rotterdam en Ter Horst te 's-Gravenhage. Waspik. Zondag 20 Oct. a.s. zal alhier eene vergadering worden gehouden van Middenstanders om te komen tot de oprichting eener afdeeling van de Hanze. Tevens is deze vergadering een voorberei ding voor de Algemeene Vergadering van patroons in de bouwvakken te houden op Zondag 27 Oct. e. k. te Raamsdonk. 'Onze dorpsgenoot, de heer J. H. v. a. Heijden, is door de commissie van Midden standsvoorlichting benoemd tot spreker bij de Rijksvoorlichtingsdienst. Zondag j.l. speelde de Waspiksche voetbalvereeniging „Brabantia I" een vrien- schappelijke match tegen „B. V. V. I" uit 's Bosch. De uitslag was 31 in het voor deel van Waspik. Thans is men hier reeds druk bezig met het rooien der suikerbieten, waarvan de oogst echter maar middelmatig is. Het zoontje van den heer S, alhier had het ongeluk zoodanig van een hek te vallen, dat hij zich ernstig aan zijn rechterbeen bezeerde. Steunend op den arm van een zijner kameraden kon hij zich nog naar huis begeven, waarna onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Herhaalde malen kwam het reeds voor dat alhier des nachts kleine diefstallen plaats hadden. Zoo (g weder in den nacht van Zondag op Maandag bij den weled. heer De Roon, alhier een prachtige Thee- rengerwaldkonijn met zeven jongen gestolen. De politie stelt een ijverig onderzoekin. Toen de heer W. Klerts, alhier met zijn nieuwe motor de Vrouwkensvaartsche haven had verlaten, braken nabij de Kil, de sporlijnen van zijn opperlast, zoodat een gedeelte der lading overboord sloeg. Assurantie dekt de schade. WUk. Heden, Woensdagmiddag 3 uur, zal alhier ter raadkamer der gemeente eene vergadering worden gehouden van het spoorwegcomité voor het land van Heusden en Altena. In die vergadering zal o.a. aan de orde komen de vaststelling van een adres aan H. M. de Koningin, waarin verzocht van Rijkswege te willen overgaan tot den aan leg van een spoorweg door onze streken of de totstandkoming daarvan te willen be vorderen. Zaltbommel. De beide roofmeeuwen langs de Waal geschoten en in bezit van den heer Bellaart, amanuensis aan de Hoo- gere Burgerschool alhier, zijn door den heer dr. E. D. van Oort van het rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden opnieuw gedetermineerd. Deze bevestigde dat de grootste wasGroote Jager (Megalestris skua) en de andere een jeugdig voorwerp van den Kleinsten Jager (Stercorarius longicandrus). De groote zeldzaamheid van voorkomen binnen onze grenzen maakt dat deze vogels voor elk museum van Natuurlijke Historie een aanwinst zullen zijn. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Sleeuwijk, gehouden Zaterdag 12 Oct. 1912. Tegenwoordig 10 ledon. Afwezig de heer Sigmond. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, worden de notulen van de vorige vergadering door den Secre taris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, als: 1. Het proces-verbaal van kasopneming d.d. 26 September 1912, waaruit blijkt dat de boeken regelmatig waren bijgehouden en de vereischte gelden in kas waren. 2. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het kohier van het schoolgeld over het 4de kwartaal 1912. 3. Een adres van de Nederlandsche Ver eeniging van Schoolartsen tot bevordering van de gezondheid op de lagere scholen. 4. Een besluit van den Commissaris der Koningin in deze provincie houdende her benoeming tot leden van het college van Zetters van de heeren B. Dekker en B. van Krugten. 5. Provinciaalblad no. 35 van 1912, houdende regeling der jaarwedde van den Burgemeester en Secretaris. 6. Verzoeken om afschrijving van hoofde- lijken omslag van mej. G. M. de Leeuw en D. C. Nelisse, wegens vertrek uit de gemeente. Wordt besloten de noodige afschrijving te verleenen. 7. Een schrijven van het Gemeentebe stuur van Werkendam, houdende verzoek om bericht of er al of geene bezwaren be staan tegen den verkoop van de boomen in het Laantje, alsmede die op het kerkhof aan de West- en Zuidzijde en aan de Oost zijde om den anderen, Wordt besloten te berichten, dat daar tegen geene bezwaren bestaan. 8. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1912. 9. Wordt besloten tot het verleenen van subsidiën aan de burgerlijke armbesturen voor 1913, ten bedrage van f 1300. 10. Worden yastgesteld de begrootingen van de burgerlijke armbesturen voor 1913. 11. Wordt vastgesteld de gemeentebe- grooting voor 1913, tot een bedrag van f 18041,2l£ in ontvangst en uitgaaf, en tevens bepaald dat voor 1913 het percen tage van den hoofdelij ken- omslag met 1 pet. verminderd wordt en alzoo gesteld op 3 pet. Bij de gebruikelijke rondvraag stelt de heer Monshouwer voor, om aangezien het begraven van lijken uit deze gemeente te Almkerk, niet meer mag geschieden, te Kille eene begraafplaats op te richten en nu reeds eene commissie te benoemen, welke een onderzoek zal hebben te doen naar eene geschikte plaats en eene begrooting te maken van de daarvoor benoodigde kos ten. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten voor dat doel eene commissie tt benoemen. Voor de heeren Van der Meijden, Slag molen, Van der Stelt, Monshouwer, Pruis- sen en Brienen. Tegen de heeren Van Ar- kel, Van Krugten, Verhagen en van 't Sant. De commissie wordt samengesteld uit de heeren Van der Stelt, Van der Meijden, Monshouwer en Slagmolen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws. Capelle- De heer B. Werth'er, predi kant te Otterloo en vroeger alhier woon achtig, heeft voor de 2e maal voor het beroep naar de Ned. Herv gemeente te Woubrugge bedankt. Door de kolossale uitbreiding van het aantal kinderen, dat de Zondagschool in de kom alhier bezoekt, is het noodig gebleken, de personen, die Godsdienstonderwijs geven, met twee te vermeerderen. De uitbreiding der kinderen is wel een bawijs dat Gods dienstonderwijs alhier zeor op prijs wordt gesteld. Aalburg. Zondagmorgen 11. had te Hendrik-Ido-Ambacht de bevestiging plaats van onzen zeer geachten predikant, ds. J. C. C. Trillaard. Tot tekst had de bevestiger, ds. Lans uit St. Annaland, gekozen Jer. 2328. Na dë bevestiging zong de gemeente haren nieuwen herder en leeraar toe Psalm 1212. Des middags trad ds. Trillaard op om, naar aanleiding van Jesaja 408 zijn intreerede Hit te spreken. Na de godsdienstoefening en de gebruikelijke toespraken aan den Kerke- raad, de Ringbroeders en de Gemeente, sprak Z.Eerw. nog een woord van dank uit aan enkele personen uit zijne vorige gemeente, Aalburg, voor de blijken van belangstelling, betoond door hun tegenwoor digheid ter dezer plaatse. Spreker noemde hen verspieders .uit een ver land, maar ook tevens uit een goed land. Een groote schare van belangstellenden vulde zoowel des. morgens als des middags het kerkgebouw. Moge het ds. Trillaard en zijn gezin ook te Hendrik-Ido-Ambacht in alle opzichten wel gaan. topran j£ Zondagavond trad voor de Gereformeerde Kerk alhier op ds. H. Dekker, van Venlo, ten einde voor deze gemeente een gedachtenis-predikatie uit te spreken, hun herinnerend aan het feit, dat zij als kerk vóór 25 jaar tot openbaring kwam. Zijn Eerw. deed dit naar aanleiding van 1 Samuel 12 vers 24: „Vreest slechts den Heere en dient Hem trouwelijk met uw gansche hart; want ziet hoe groote dingen Hij bij ulieden gedaan heeft". Een groote schare volks vulde het kerkgebouw. De Hooge Raad heeft niet-ontvanke- lijk verklaard het revisieverzoek van Teunis van E, gedetineerd in de straf gevangenis te Leeuwarden, door het gerechtshof te Amsterdam wegens moord veroordeeld tot levenslang gevangenis straf. De rechtbank te Dordrecht heeft J. de P., scheepsklinker te Bolnes, wegens zware mishandeling met voorbedachten rade van een politieagent in functie en mishandeling, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Kantongerecht Heusden. Uitspraken van Strafz. dd. 10 en 11 Oct. 1912. Hond onbeheerd laten loopenP. A. L., Heusden, f 10 of 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan J. G. T., Waalwijk, f 2 of 1 d. Overtr. pol. verord. van Oud-Heusden A. v. G., Baardwijk, f 5 of 3 d. Overtr. pol. verd. van AlmkerkJ. J. v. d. K., Almkerk, vrijspr. Overtr. visscherijwetL. O. v. d. K., Doeveren, f6 of 3 d. en teruggave van aalfuikC. den D., Andel, f 10 of 5 d. met verb, verkl.; J. v. D., de Werken, f 5 of 3 d. met verb, verkl. Overtr. ArbeidswetA. d. G. Elshout, f 3 of 2 d. en ged. vrijspr. Overtr. ScheepsvaartreglT. v. B., Leerdam, f 5 of 3 d. Overtr. Springstierenregl.A. v. A., Andel, f 5 of 3 d. Overtr. Ongevallenwet: G. R., de Werken c a., f 5 of 3 d. Overtr. Prov. reglement: P. D. v. d. W. en H. W. K Almkerk, vrijspr. Overtr. art. 426 S. W.: H. P., de Wer ken, f 10 of 5 d. Openb. dronkenschapM. v. d. B., M. v. d. B. en G. v. O., Heusden, ieder f 5 of 3 d. Nachtrumoer verwekken J. Th. v. d. P., Dussen, f 2 of 1 d. Voertuig zonder licht: M. v. B Nieuw- kuijk, f 1 of ld.; C. B., idem, f 2 of 1 d. Rijwiel zonder licht: J. B. en A. S. te Woudriehem, Ch. v. O. en H. C. R. te Werkendam en J.C. B. te Almkerk, ieder f 3 of 2 d. StrooperijT. v. d. S., Werkendam, terug aan ouders zonder toepassing van straf. Straatschenderij A. B., Woudriehem, terug aan ouders zonder toepassing van straf. Art. 461 S. W. (vorzetzaak)H. A., Werkendam, f 1 of 1 d. Het eerste levensjaar. Een nieuw idéé, dat een pakkende reclame is, is het Album, uitgegeven door de firma P. Molenaar Co. te Westzaan, met tal van portretten van aardige kleuters, met bijgevoegde dankbetuigingen van oudera, die zich verblijden ift het succes van kin dermeel, dat de kinderen in hoofdzaak tot zulk eene ontwikkeling bracht. Dit Album, met een gekleurd medaillon portret van een kind in zijn eerstelevens- jaar, op het omslag, is in het geheel keurig op kunstdruk uitgevoerd en wordt gratis toegezonden aan een ieder die het aanvrage. Moeders van kinderen, die al of niet suk kelen met de voeding, verzuim niet eene briefkaart te zenden aan het adres van de firma P. Molenaar Co. of aan hare ver tegenwoordigers jp tal van plaatsen en ge zult van den inhoud gaarne kennis nemenwaardoor u mogelijk veel zorg en verdriet wordt bespaard. De kindersterfte gedurende het eerste levensjaar is groot, zoo groot, dat door verschillende gemeentelijke besturen groote sommen zijn uitgetrokken om het hulpe- looze kind ten goede te komen. Laat nu ook ieder in zijn kring daartoe medewerken. Men bewijst daardoor een weldaad aan de maatschappij in het algemeen, maar in hoofdzaak aan zijn gezin, als men het voorrecht heeft met kinderen gezegend te zijn. 3S«ar«;erlffke Ktnnd. Heusden, van 8 tot 15 Oct. Getrouwd: Leendert Sluimers, 29 j. en Maria Kamerman, 27 j. Overleden Francisca Hermina Meijer Cluwen, 78 j. Werkendam, van 4 tot en met 10 Oct. Ondertrouwd: C. T. Kieboom, 29j. en S. Bril, 23 j. Ingekomen van Eersel, J. Mennink Heusden, J. Manni en gezin. Vertrokken naarHeusden, J. v. d. Hoeven en gezin Giessendam, S. J. de Keijzer. Almkerk, over de maand Sept. Getrouwd: H. v. d. Pijl en A. v. Krimpen. Geboren: Willemina,d. v. W.Schmidt en A. Verwoordt; Wouter, z. v. L. de Graaff en A. NieuwenhuizenLijntje, d. v. A. Monshouwer en A. C. Kornet Johanna, d. v. C. Verhoeven en Duijzer; Cornelia, d. v. A.Prins enC. Vriens; Aria, d. v. C. de Jong en J. Smits; Huibertje, d. v. A. Broekhuizen en A. Groeneveld Jan Cornelia, z. v. B. v. Breugel en L. F. J. Peuter; Adriaan, z. v. H. Zwart en C. Burghout; levenl. kind vr.geslacht v. G. Pellikaan en G. v. Genderen; levenl. kind vr. geslacht v. C. Verhoe ven en A. Duijzer; levenl. kind m. ge slacht v. P. v. Breugel en H. Versteeg Thomas, z. v. H. Ebert en W.Romijn. Overleden: Cornelis van Wijk, 76 j. Marinus Kant, 23 j. Ingekomen van Rotterdam, T. van Drimmelen; de Werken en Sleeuwijk, H. v. d. Pijl; Teteringen, W. J.S. Pon tier en gezin. Vertrokken naar: Werkendam,P. van Drunen; Ermelo, A v. Vark; Werken dam, H. Lagrouw Utrecht, J. G. Scher mers Strijen, H. Romijn en gezin Watergraafsmeer, J. G. C. Beth (wed. J. C. W. M. v. Sittert); Raamsdonk, A. van Breugel en gezin. Brakel, over de maand Sept. Getrouwd: P. van Wijgerden, 29 j. en D. S. van der Linden, 27 j.; C. van Wijgerden, 32 j. en J. Schreuders, 30 j. Geboren: Johanna, d. v. A. van der Linden en W, Brand; Jan, z. v. L. L. van Dalen en G. de Vries; Hendrik Dirk Adriaan, z. v. H. D. Duijzer en A. van WijgerdenJacobus, z. v. L. van Dalen en G van Tongerlo; Aartje, d. v. T. van Hemert en W. van Geloven. Overleden: Adriana van Wijgerden, 30 j., echtg van H. D. Duijzer. Pouderoijen, over de maand Sept. Getrouwd: G. Smits, 32 j. en T. J. Kol bach, 32 j. Geboren: Johanna Antonia, d. v. J. van Ballegooijen en O. van der Zalm; Gijsbeit, d. v. G. den Hollander en A. M. Oomen; Grietje, d. v. D. den Hol lander en J. van der Zalm; Hendrik Gerard, z. v. A. van Zee en G. van Ooijen Gerrit, z. v. G. van de Laar en A. Baks. Overleden: Simon de Gast, 74 j., wedr. van J. van der WalArie Hen- drikus van Son, 44 j., echtg. van A. Exalto. Waspik, van 15 tot 30 Sept. Ondertrouwd: A. van Dinteren en H. A. Boom. Getrouwd: W. C. de Graaff en M. J. Zijlmans. Geboren: Phillippina, d. v. A. v. Tilborgh en C. Taktor. Ingekomen vanRotterdam, H. P. A. Zonhoven; Dussen, M. A. van Bommel. Vertrokken naar: Heusden, A. D. en Dingena Batteren; Besoijen, J. Boezer. Hliineniand. Zooals velen weten, is het een ge woonte van tal van winkeliers om brie ven, bestemd voor klanten in de buiten gemeenten, aan boodschaploopers ter bestelling mede te geven, die daaruit een aardige bijverdienste maken. Dat is echter in strijd met de wet op de brievenposterij, welke tegen het vorvoer van brieven, in strijd met art. 2 dier wet, een geldboete van ten hoogste f 200 bedreigt, wanneer die overtreding is gepleegd door een ondernemer van een openbaar middel van vervoer. Langen tijd is dat echter oogluikend toegelaten, maar op eens schijnt het hoofdbestuur der posterijen uit zijn hoek te zijn gekomen en heeft het aan de justitie een onderzoek gevraagd. Het gevolg daarvan is geweest, dat Vrijdag de rnarechausseé te Papendrecht een boodschaplooper opSliedrecht heeft aan gehouden en gefouilleerd, waarbij een 'aantal brieven, geadresseerd aan per sonen te Papendrecht en Sliedrecht, op hem bevonden en in beslag genomen werden en proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, zoodat hij wel verder van de zaak zal hooren. Anderen moge dat ter waarschuwing strekken. De „Standaard" heeft vernomen, dat ten stadhuize te Amsterdam niet minder dan 130 aanvragen in behandeling zijn voor het openen in de hoofdstad van bioscoop-theaters. Door den heer R. Kuipers, ingenieur te 's-Gravenhage, is aan de 7 gemeente raden op het eiland Tholen een schrijven gericht, waarin hij een plan mededeelt van een gezamenlijke bronwaterleiding op dat eiland. Het benoodigde kapitaal zal f 726.000 bedragen, waarvan f 20.000 aandeelen door de gemeente te nemen, en de rest door leeningen te dekken. De bemiddelings-eommissio in de staking van de glasarbeiders deelt mede De staking in de flesschennijverheid is thans opgeheven onder de volgende voorwaarden, vastgesteld bij overeen komst tusschen den Nederlandschen Bond van Glasfabrikanten eenerzijds en de besturen van de Nederlandsche Ver eeniging van Glas- en aardewerkers en den Christelijken Glasbewérkersbond anderzijds. De stakende arbeiders zullen aan alle flesscheufabrieken terstond weer aan het werk gaan. De besturen der Nederlandsche Ver eeniging van glas- en aardewerkers en van den Christelijken Glasbewerkers- bond in Nederland verbinden zich, ter beoordeeling van de commissie van be middeling, alle pogingen in het werk te zullen stellen om de arbeiders, die naar aanleiding of ten gevolge van de staking elders zijn gaan werken, naar hun vorige fabrieken te doen terug- keeren. De fabrikanten verbinden zich deze arbeiders aan te nemen voor hetzelfde werk, dat zij vroeger deden, zonder dat te dién einde andere arbeiders mogen worden ontslagen. Er zal een proef genomen worden om te onderzoeken, of afschaffing van nacht arbeid in de flesschennij verheid zonder benadeeling van de productie mogelijk is; onder nachtarbeid wordt verstaan arbeid tusschen 10 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Deze proef zal plaats hebben hij de N. V. Van Deventer's Glasfabrieken SchiedamDelft, en wel aan 3 fabrieken (waarvan 1 fabriek met 2 ovens) te Delft eh aan 1 oven in de fabriek te Schiedam. De proefneming zal ingaan op 4 Novem ber en gedurende twaalf achtereenvol gende maanden worden voortgezet. Mocht, naar het oordeel der commissie van bemiddeling, na zes maanden ge bleken zijn, dat het bedrijf bij een voort zetting van de proef te groote schade zou ondervinden, dan kan de proef reeds na zes maanden worden gestaakt. De beambte der posterijen en tele graphic v. D., die jl. Woensdagnacht is aangehouden als verdacht betrokken te zijn bij den diefstal van een fiets met postzak uit het postkantoor aan het Stadhoudersplein in Den Haag, verleden jaar gepleegd, is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis vaa bewaring overgebracht. Uit Ermelo wordt aan de Puttensche Ct. geschreven, dat men op den weg Itcsotjcil. Zaterdagmiddag heeft een hond twee schapen, die in den buitenpolder liepen en -toebehoorden aan T. van Tuijl alhier, doodgebeten. Gallieren. Beroepen bij de Geref. Gemeente alhier ds. Voogel te Puttershoek. Rechtzaken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2