Cacao echter niet vervolgen. Zij trokken zich terug naar de rivier Sarantaporos, waar zij tienduizend man reserve hebben staan. Hier namen zij een zeer sterke stelling in, hebben bij den Wigaheuvel aan den ingang van den pas verschansingen op geworpen en zich verder verschanst in een burcht uit de middeleeuwen. De engte bestaat uit een nauwe kloof met overhangende rotsen. Deze pas heeft den Romeinen in den Macedonischen oorlog reeds veel moeite gegeven en de Turken hopen het Grieksche leger hier tegen te houden. Ook in het Westen, in Epirus zijn de Grieken over de Turksche grenzen ge rukt en trokken zij de brug van de Arta over. Zij bezetten een heuvel zonder op tegenstand te stooten. Uit Konstantinopel werd Zondag ge meld Zes Grieksche oorlogsschepen zijn voor Tenedos (het eiland van dien naam ligt niet ver van de Dardanellen) ver schenen, waar een afdeeling mariniers reeds aan land is gezet. En Maandag: Elf Grieksche oorlogs schepen, onder welke de kruiser Georgios Awerof, zijn voor Lemnos aangekomen. De correspondent van de Daily Chro- -nicle te Konstantinopel heeft Kiamil- pasja weer gesproken. Kiamil laakte het ten sterkste in den koning van de Bulgaren, dat deze den Balkan-oorlog als een strijd van de Christenen tegen den Islam had voorgesteld. De oorlog tl al bitter genoeg zijn, meende Kiamil, ■hm dat men er nog den geloofshaat bij nas behoeft te brengen. Kiamil deed een beroep op de Engelsche vrienden van Turkije, om deze poging van koning Ferdinand tot aanwakkering van de hartstochten tegen Turkije, te negeeren. Verder sprak Kiamil over het nieuwe gevaar, dat Turkije in Klein-Azië dreigt. Als dit van troepen ontbloot is, zou Rusland zich een voorwendsel kunnen verschaffen, om gewapend tusschenbeide te komen. Kiamil sprak de hoop uit, dat Engeland rechtvaardig en machtig genoeg zou zijn, om zulk een aanval van de Russen op Klein-Azië te stuiten, terwijl Turkije in Europa bezig is, om de Balkan-staten af te weren. Kiamil vreesde echter, dat de Balkan oorlog het voorspel zou worden van een reusach- tigen strijd, waarin Europa gewikkeld zou worden. Enver-bei, den schitterenden Turk- schen officier die uit het zand van de woestijn de mannen gestampt heeftom Italië te beoorlogen en die gezworen heeft, dat hij zijn trouwe Arabieren niet in den steek laten ën zijn leven lang den strijd voortzetten zou, heeft, met andere Turksche officieren in Tripoli,, over Egypte een telegram van protest tëgen het sluiten van den vrede aan den Sultan van Turkije gericht. Daarin wordt gezegd, dat de Arabieren den dood verkiezen boven overgave aan den vijand, die in alle ontmoetingen ver slagen is. Enver bei werpt de verant woordelijkheid voor de toekomstige ge beurtenissen op hen, die den vrede ge- teekend hebben, waarbij een heldhaftig volk aan Italië overgeleverd wordt. Uit Teheran werd Zaterdag aan het Berliner Tageblatt geseindHet bericht, dat de neef van den gewezen Sjah, Salar ed Dauleh, met 800 man in geforceerde marschen tegen Teheran oprukt, wordt in ambtelijke kringen weliswaar tegen gesproken, doch Teheran is vandaag werkelijk in staat van verdediging ge bracht, en er is een veiligheidsdienst onder den kolonel van de Russische kozakken en den Zweedschen kolonel van de gendarmerie georganiseerd. De stadspoorten zijn met geschut bezet en het is den inwoners verboden des avonds na 9 uur uit te gaan. Wie op aanroeping door de militaire patrouille niet blijft ataan, wordt neergeschoten. De regeering vreest voor een opstand binnen de stad ten gunste van Salar ed Dauleh. Men heeft niet kunnen ontdekken waar deze zich ophoudt. De te Bitterfeld opgestegen lucht ballon Berlin II is Zondagmiddag plot seling bij Spansberg ontploft. Hij was in een onweerswolk gekomen en daar vermoedelijk door een bliksemstraal ge troffen.. De twee reizigers, de eerste- luitenant Stiehler en de ingenieur Goch- ricke kwamen om. De barometer, die sterk beschadigd was, wees nog uit, dat de ballon snel op 3C00 M. gestegen en daarna plotseling tot 5000 M. de lucht ingegaan was. Bij den wervelstorm, welke 16 Sept. de Filippijnen heeft geteisterd, zijn op het eiland Cuba 400 lieden omgekomen en honderden woningen verwoest. Tal van schepen zijn vergaan. De schade wordt daar op 10,000,000 dollars ge raamd. Op het eiland Leyte zijn twee duizend huizen vernield. De .te velde staande hennip, en de suikerriet- en kokosnoot-aanplantingen zijn vernield. De totale schade loopt in de millioenen. De regeering heeft onderstand gezonden. S^laaNelifk Nieuws. Neusden, 23 Oct. De klerk 2e klasse der posterijen de heer G. J. van Erkel, tijdelijk te Gulpen, is overgeplaatst naar Amsterdam, en de heer J. van der Brug, klerk te Uden, is naar Heusden verplaatst. Werkendam. Nadat in de Vrij dag 1.1. gehouden vergadering een paar ingekomen stukken voor kennisgeving wa ren aangenomen werd besloten 2. Aan den Heer L. Verdoorn, onder wijzer, alhier, een stukje tuin achter de oude school en consistorie tot wederopzeg ging gratis in gebruik af te staan. 2. Den heer J. L. Mussert eervol ontslag te verleenen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. 3. De behandeling van een adres van het bestuur der Oranjevereeniging, houdende een verzoek tot het bekomen van f 200 als bijdrage voor het te houden feest in 1913, aan te houden tot dat de begrooting zal worden behandeld. 4. Een commissie te benoemen, die zou nagaan in hoever het plan van den heer J. Visser Az. tot vloedvrijmaking van Wer kendam, voor uitvoering vatbaar is en werden tot leden dier commissie door den voorzitter aangewezen de heeren J. Visser Az., C. J. Visser en K. de Boon. 5. Op voorstel van den heer J. Visser Az., in 't kort de adviezen van B. en W. bij de ter lezing liggende stukken te voegen. Door B. en W. werden vervolgens aan den Raad aangebodende gem-begrooting 1913 in ontvangst en uitgaaf bedragende f 29696,73|; 2. die van het Burg. Armbe stuur, alsvoor bedragende f 1985.en die der gem. waterleiding, alsvoor bedragende f 6600. Beneden-Langstraat. Dehooi- handel wordt langzaam vlugger en rogge- stroo wordt zeer druk opgeruimd. Men be steedt voor het hooi f 12 a f 12,50, afwij kende soorten f 10 a f 11 en roggestroo f 10, alles per 500 kg. Besofjeil. De vorige week begon in onze openbare" school wederom de cursus voor 't herhalingsonderwijs. Hieraan namen, evenals 't vorige jaar 17 leerlingen deel. Geertruklenlierg. Door den raad dezer gemeente zijn tot leden van de com missie tot wering van schoolverzuim be noemd de heeren J. M. Krijger en J. J. Scholtens. kaatsheuvel. Naar wij vernemen slaagde dezer dagen de brievenbesteller Adr. Boom alhier voor assistent bij de posterijen. Naar ons medegedeeld werd, hebben de jongelui, die het initiatief hadden ge nomen om voor den schoenmaker P. v. d. V. alhier rond te gaan, f 12.49 opgehaald op de Lage Zandschel en den tweeden Loonschen- dijk. Zij hebben daarmee den grijsaard in de gelegenheid gesteld enkele dagen zijfi nooden. te lenigen en anderen een voorbeeld gegeven. Meeuwen. Naar wij vernemen heb ben voor het herhalings-onderwijs, dat al hier met 1 November a.s. begint, 8 jongens zich aangemeld. Neder hemert (Nz.) Voor het her halingsonderwijs hebben zich alhier 16 leer lingen aangemeld, waaronder een zestal uit het naburige Welseind. De heer C. Maris is met het geven van dit onderwijs belast. Door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot zetters der directe be lasting de heeren G. van -Genderen en H. Straver. De jongenheer W. Knoop, leerling der Rijks-Norma&lschool te Heusden, slaagde Zaterdag 11. te Breda voor de acte vrije en orde-oefeningen. Raaiiisdonk. Op de Zaterdag door de Landbouwvereeniging gehouden verga dering werden de heer P. Knaap, A. C. Tim mermans en L. J. Verschure tot bestuurs leden herkozen. De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van f 487.99. De heeren Oerlemans en Zonen werden aannemer van 60 HL. erwten f7.15. Maandagmorgen ontstond brand in een hooiberg van den heer A. Smeur. Door de hulp van verscheidene personen uit de buurt werd de brand spoedig gebluscht, zoodat slechts de helft van een der hooi bergen werd vernield. De brand is veroor zaakt door kinderen, die met lucifers speel den. Het hooi is niet verzekerd. Thans is men hier druk bezig met het rooien der suikerbieten, waar van de oogst echter maar middelmatig is. sieeuwtfk. Naar we vernemen zal te Kille, gemeente Sleeuwijk, een begraaf plaats worden opgericht. Tot leden van het college van zetters zijn herbenoemd de heeren B. Dekker en B. van Krugten. Sprang;» Naar men ons meedeelde, is onze dorpsgenoot, de heer D. Vos, als no. 1 geplaatst op de voordracht voor onder wijzer aan de O. L. school te Fijnaard. J.l. Zaterdag kwam het 5-jarig doch tertje van G. v. d. H. bij het spelen zoodanig te vallen, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor de levering van petroleum ten behoeve dezer gemeente, gedurende den winter 1912-1913, was de eenigste en bij gevolg de laagste inschrijver H. Leenen, voor 9| cent per liter. "Ween. Tot steuning van het gezin heeft de arbeider V. alhier eene gift van f 20 ontvangen van H. M. de Koningin. Ziekelijke omstandigheden waren de drijf veer, dat zij dit verzoek richten en waren de beide oudjes met den uitslag daarvan zeer in haar schik. Waspik. Op de alhier gehouden najaarsmarkt werden aangevoerd 218 stuks vee, benevens 6 manden varkens. De handel in vee was zeer levendig, vooral door vele vreemde koopers werden hooge prijzen besteed. De kramers waren in groote getale opgekomen en maakten goede zaken. De uitgeloofde premien vielen, bij loting ten deel aan: No. 4, G. Geene te Loon-op-Zand; no. 6, P- C. Boons te Raamsdonkno. 32, A. Mi chael te Capelle; no. 59, A. Mayers te Kaatsheuvel; no. 75, G. de Bruijn te Ca pelle no. 84, A. Boezer te Capelleno. 142, J. Kooperberg te Raamsdonk veerno. (172, W. de Roon te Waspik. Aan den heer Stationchef alhier, werd door de A. N. W. B. de tweede prijs in de le afdeeling toegekend voor de sta tionsversiering. Bij den heer A. Smeur, wethouder alhier, ontstond Maandagmorgen j.l. een begin van brand in een hooimijt, die door de hulpvaardige handen der buren echter tijdig werd gebluscht. Vermoedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door kinderen. Maandagavond werd J. T., als ver dacht van diefstal bij J. Broks, door de politie achter slot en grendel gezet. T. is een oppassend jongeling, op wiens gedrag tot heden niets viel aan te merken. Woudriehem. Aan onze gemeente is ingevolge Kon. besluit van 1 Augustus j.l., ter ttgemoetkoming in de kosten eener be hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, boven en behalve de Ryks-bydrage volgens art. 48 der Wet op het L. O., eene subsidie toegekend van f1550. \V(] k. Het fanfarecorps „St. Caecilia" uit Ammerzoden is voornemens op Zater dag a.s. hare zustereeniging „Oefening en Uitspanning" alhier, met hare honoraire leden een concert aan te bieden, waartoe niet-leden toegang hebben tegen een matig entree. De goede naam der vereeniging, met haren flinken directeur verzekert een mooien muzikalen avond, terwijl ter afwisseling eenige voordrachten zullen worden gegeven. Wij twijfelen dan ook niet of bij gunstig weder zullen velen van deze gelegenheid profiteeren. De 75-jarige rietdekker W. T., welke voor een paar weken, door het vallen van een dak, zich ernstig benadeelde, is Zon dagmorgen aan de gevolgen daaraan over leden. Donderdag 1.1. herdachten Govert Vos en echtgenoote, den dag waarop ze voor 40 jaren in den echt werden vereenigd. Van zeer veel familie en bevriende zijde, ontviDgen zij zeer veel blijken van waar deering; in een gezellig huiselijk feestje werd deze dag besloten. Woensdag jl. vergaderde alhier ten raadhuize het Spoorwegcomité voor het „Land van Heusden en Altena". In die vergadering werd een adres vast gesteld, waarin aan de Regeering gevraagd wordt zelf in deze streek een spoorweg aan te leggen, of, mocht zij daartoe niet kunnen besluiten, alsdan aan het Comité den weg te wijzen hoe deze streek uit haar isolement te verlossen, in 't laatste geval tevens op welken steun alsdan van Regeeringswege kan worden gerekend. Verder werd besloten niet meer samen te werken met het spoorwegcomité „Bommeler- waard", omdat allereerst de belangen der beide streken nog al uiteenloopend zijnen ten tweede dit comité nu een anderen weg wenscht te bewandelen dan oorspronkelijk hare bedoeling was. Ten slotte werd nog besloten aan het comité „Voor overbrugging der Bergsche Maas te Keizersveer" eene subsidie te vragen in de door het spoorwegcomité te maken kosten. Afdrukken van opgemeld adres zullen worden gezonden aan alle gemeente- en polderbesturen in ,,'t Land van Heusden en Altena", alle leden der Eerste en Tweede Kamer, alle leden der Prov. en Ged. Staten van Noordbrabant, en enkele andere auto riteiten, terwijl den gemeente- en polder besturen verzocht zal worden adhaesie aan 't adres te betuigen. (Te laat ontvangen voor 't vorig no.) Vergadering van den Raad der gemeente Capelle op Zaterdag den 19 October 1912 des voormiddags 1(B ure. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer R. Middelkoop, die' kennis heeft gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden voorgelezen en zonder op of aanmerkingen worden goed gekeurd. Hij deelt mede dat zijn ingekomen: 1. Afschrift van het besluit van H.H. Ged. Staten dezer provincie d.d. 26 Sept. 1912, no. 176, tot vaststelling der rekening dezer gemeente over 1911. 2. Het proces-verbaal van kasopneming, gidaan bij den gemeente-ontvanger op 21 Sept. j.l. en waaruit blijkt, dat boeken en registers behoorlijk zijn bijgehouden en het vereischte bedrag in kas aanwezig was. 3. Een besluit van den Commissaris der Koningin dd. 28 Sept. 1912, houdende mede- deeling dat tot Zetters voor's Rijks Directe Belastingen in deze gemeente met ingang van 1 Januari 1913 zijn herbenoemd de heeren W. B. Rijken en C. de Roon. 4. Een besluit van H.H. Ged. Staten, houdende goedkeuring van een besluit tot wijziging der gemeente-begrooting. 5. Een adres van de Nederlandsche Ver eeniging voor Schoolartsen inzake de school- hygiëne. 6. Provinciaalblad no. 35 van 1912, hou dende vaststelling der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling der gemeente-begrooting. Hij verzoekt de commissie verslag van haar onderzoek te willen uitbrengen, waarna de heer Sneep zegt, dat de commissie de begrooting heeft onderzocht en voorstelt over te gaan tot vaststelling zooals zij door Burgemeester en Wethouders is aangeboden. Dienoverkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. In verband met het onder 6 meegedeelde stelt de voorzitter namens Burg. en Weth. voor, de begrooting te wijzigen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Alsnu legt de voorzitter aan de verga dering over de door Burg. en Weth. opge maakte aanbeveling voor een lid van het algemeen armbestuur wégens periodieke aftreding op 1 Jan. e.k., en die luidt als- volgt 1. A. J. Verhoeven, aftr. 2. J. Rijken. Na stemming blijkt, dat A. J. Verhoeven met algemeene stemmen is herbenoemd. Ten slotte worden nog besprekingen ge houden over het woeste rijden der auto mobielen en motortweewielers. Na eenige discussie wordt besloten voor alsnog geen verordening in het leven te roepen, waarbij de maximum-snelheid in de bebouwde kom wordt bepaald, maar de politiebeambten op te dragen toe te zien, dat de veiligheid door te hard rijden niet in gevaar wordt gebracht en zoo ja, tegen overtreders op grond van de Motor- en Rij- wielwet proces-verbaal op te maken. Niets meer aan de orde en niemand het woord nog verlangende, sluit de voorzitter deze openbare vergadering. Vergadering van den Raad der Gemeente Wijk c.a., gehouden den 21 Oct. 1912. Tegenwoordig alle leden, behalve het lid W. Blijenberg. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, onveranderd goedgekeurd en daarna geteekend. Aan de orde is: 1. Voorloopige vaststelling der rekening van de afdeeling Aalburg, over het dienst jaar 1911. De commissie van onderzoek rapporteert, bij monde van het lid W. van Wijk, geene bedenkingen te opperen tegen den aard der ontvangsten en uitgaven. Het bij de rekening overgelegde besluit, houdende voorloopige vaststelling der reke ning wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen in out- vang8ten op f 7883,70, in uitgaven op f 7259,35£, alzoo met een voord eelig slot van f 624,34|. 2. Vaststelling der begrooting van de af deeling Aalburg, voor het dienstjaar 1913. De begrooting wordt post voor post be handeld. Zonder discussie wordt de begrooting vastgesteldin ontvangst op f 4343,84£, in uitgaaf op f 4343,84$. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Kerknieuws. Sprang. Met het oog op zijn be noeming tot voorzanger bij de Ned. Herv. Gemeente, heeft de heer A. L. de Jong bedankt voor lid van het college van no tabelen. A.s. Donderdag zal de herstemming tusschen de heeren M. Vos Dirkzn. en-J. Werther Jzn. voor een opengevallen notabel vacature plaats vinden. Het stembureau houdt zitting in de consistoriekamer van het Ned. Herv. Kerkgebouw, des nam. van 3 tot 7 uur. Kinnen land. Naar de „Msb." uit goede bron ver neemt, worden de geruchten, die in de buitenlandsche pers circuleeren, omtrent een eerlang ten Hove te verwachten blijde gebeurtenis, bevestigd. De Antwerpsche Kamer van Koop handel heeft, volgens de Neptune, van haar voorzitter, den heer Corty, belang rijke mededeelingen ontvangen omtrent den uitslag van de onderhandelingen van de Nederlandsch-Belgische Com missie voor de kanalisatie van de Maas. De Belgische commissie heeft als voor waarde tot de kanalisatie gesteld: le. het graven van een kanaal van Antwerpen naar den Rijn door Ned. Limburg 2e. het aftappen van water uit de Maas om het nieuwe Ooster- en Noorder- kanalennet van België te voeden. De Nederlandsche leden zouden daar mee accoord gegaan zijn en in beginsel toegestemd hebben om voor het Rijn kanaal het tracé via Bocholt en Venlo te gebruiken, waarbij met het oog op de vergrooting, de gekanaliseerde route zal mogen gebruikt worden, die thans van Antwerpen tot Venlo nabij de Duit- sche grens bestaat. Verder zou de commissie heterover eens zijn, dat er een nieuw kanaalpand van Venlo naar de Duitsche grens moet worden gegraven. Zondagochtend 4 uur is te Utrecht in de brandstoffenbergplaats van den heer A. B. Stomps, aan de Bemuurde Weerd (Oostzijde) 57a, een hevige brand uitgebroken. De brand liet zich eerst zeer ernstig aanzien, niet alleen wijl dit perceel een groote hoeveelheid brandstof be vatte, doch ook omdat het grensde aan de oliefabriek van de firma Verloop. Deze fabriek liep ernstig gevaar te worden aangetast de dakgoot vatte een paar malen vlam doch door het krach tige optreden van de brandweer was reeds om 5 uur het grootste gevaar ge weken. Als oorzaak van den brand werd het volgende medegedeeld. Een losse werk man, J. G. R in dienst van den heer Stomps, schijnt moedwillig den brand veroorzaakt te hebben. Deze man heeft, naar meegedeeld werd, eenige weken geleden den heer Stomps gedreigd, dat hij den boel wel eens in lichten laaie zou zetten, aan welke woorden de heer Stomps niet veel waarde gehecht had. De politie nam R. een voorloopig ver hoor afnaar wij vernamen, heeft R. bekend den brand te hebben ge sticht. R. moet het slot van het pak huis verbroken hebben, een baal met vuurmakers in brand gestoken en te midden van de opgestapelde turven ge plaatst hebben. De politie heeft R. in verzekerde bewaring gehouden. Volgens den heer Stomps zou wraakzucht de drijfveer van R.'s. daad zijn geweest. Nauwelijks is aan de spoorlijn Gouda Schoonhoven de verzakking aan den Kerkweg ter hoogte van de gemeente Ammerstol tot staan gebracht, of een nieuwe verzakking, over een grooter lengte, doet zich voor bij de ijsbaan onder de gemeente Bergambacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een particuliere nachtwaker te Am sterdam twee als werklui gekleede per sonen komen uit perceel Singel 268, waar gevestigd is het engros-magazijn in manufacturen van de firma Röttgering en Van Exter. De nachtwacht volgde hen en vroeg hun, wat ze daar gedaan hadden, waarop ze antwoordden, dat ze IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereidirfg moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder aoodig is voor een smakelijken kop."Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop mof.; men niet meer nemen das een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 a 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (lVj a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelij ke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanrteer men alleen maar warm water of warme melk neemt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2