tj eft aan den correspondent van de Daily Chronicle te Adrianopel verzekerd, dat die stad feitelijk onneembaar was. De Turken hebben er nieuwe verdedi gingswerken aangelegd, terwijl het kali ber van het Bulgaarscbe geschut ontoe reikend zou zijn, om Adrianopel plat te schieten, al slagen de Bulgaren er ook in, om Adrianopel te omsingelen. De correspondent van de Times ver neemt uit Sofia, dat het Bulgaarsche legerbestuur besloten heeft om Adriano pel niet te bestormen, maar uit te honge ren. De stad zal zich dan uiterlijk bin nen twee maanden moeten overgeven. De Grieksche troepen, die zich van Kozani (Z. W. Macedonië) hadden mees ter gemaakt, hebben ook den omtrek bezet. Zaterdagavond heeft het leger Phili- piade, Loeros en Eloethrokori en de bruggen over de Pantanasra en de Strebina bezet. De Turken vluchtten met achterlating van een groote hoe veelheid schietvoorraad, levensmiddelen en oorlogsmaterieel. Een Turksch offi cier met 12 soldaten zijn gevangen ge nomen. De bevelhebber van het leger in Epirus meldt, dat de Grieksche troepen de passen van Loeros en Pentepigardia bezet hebben, en oprukken naar Jamina Berliner Tageblatt geseind: Ambtelijk verluidt, dat Zondag Prewesa (Epirus) door Grieksche schepen gebombardeerd is. De forten hadden echter op het bom bardement zoo krachtig geantwoord, dat de schepen zich moesten terugtrekken. Zij kruisen thans voor Santa Quaranta. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel geeft men generaal Mach moed Mochtar pasja de schuld van de Turk- sche nederlaag bij Kirk Kilisse, en be staat het voornemen, hem voor den rijksraad te dagen. De Egyptische prins Asis, die bij den terugtocht van Kirk Kilisse bevelhebber van de cavalerie was, de gouverneur van Kirk Kilisse en eenige officieren zijn naar Konstantinopel gebracht onder beschuldiging, dat zij aanleiding hebben gegeven tot de vlucht van het leger. Allen zijn opgesloten. Op bevel van den minister van oorlog zijn 200 soldaten gefusileerd voor hetzelfde feit. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Belgrado geseind: Dagelijks komen hier eenige treinen met slachtoffers aan van den strijd bij Koemanowa. Er moeten er thans reeds bijna 2000 in Belgrado zijn en daarbij zijn nog niet eens de zwaargewonden, die naar het binnen land van Servië gebracht zijn, omdat zij een lang transport niet konden uit houden. Aan dokters en verplegersper- >ueel is groot gebrek en eveneens aan verbandmateriaal en instrumenten. Het Russische Roode Kruis heeft 1 millioen roebel toegestaan voor zieken en gewonden van de legers der Balkan- staten. Na de inneming van Baba Eski hebben de Bulgaren een militairen trein ver- meesterd, die Turksche troepen en voor raden van Konstantinopel overbracht. De correspondent van de Vossische Zeitung te Konstantinopel seint: Het Oostelijke Turksche leger zet den terug tocht, die het karakter van een vlucht draagt, voort. De censuur te Konstantinopel heeft dit telegram opmerkelijkerwijze door gelaten. De Bulgaren hebben den pas van Kresjna bezet en Boenar Hissar inge nomen. De oorlogscorrespondent van de Ween- sche Reichspost seinde Maandag: De actie van de Bulgaren tegen het Ooste lijke Turksche leger gaat ondanks het slechte weer, goed vooruit. De terug tocht der Turken naar Konstantinopel is reeds afgesneden. De spoorweglijn Kon- stantinopel-Loele Boergas is bij Tsjer- keskeui halverwege tussehen Konstanti nopel en Loele Boergas afgebroken en de spoorwegbrug bij Tsjarloe is opge blazen. Het Turksche leger is thans ge dwongen den slag bij de Ergene te aanvaarden. De sterkte van de Turksche strijd krachten die zich tussehen Eski Baba en Loele Boergas bevinden, wordt op vier legercorpsen geschat. Een deel van de Turksche troepen te Adrianopel heeft nog langs de Maritsa naar Demotika terug kunnen trekken. De rest van de bezetting is reeds ingesloten. Maandagavond werd uit Belgrado ge meld Het Turksche leger, dat van Uskub op Tetowo terugtrok heeft zich aan de Servische calvalerie overgegeven en de wapens uitgeleverd. Honderd drie en twintig kanonnen vielen den Serviërs in handen. De kracht van het Turksche leger, bij Koemanowo verslagen, blijkt ten eenen male gebroken te zijn. De Tur ken trekken van Istip op Weles terug. De bevolking van Istip heeft de wape nen opgevat en is tegen de Turken op gestaan. De Servische voorhoede heeft van daag Istip bereikt, na den pas in het owtsjepoljeplateau te zijn doorgetrokken, zonder een spoor van den vijand te ontdekken,, ofschoon jn^n hier een van De Sabah meldt, dat de Egyptische regeering hare betrekkingen met de Balkan-staten heeft afgebroken en den consuls van deze staten hun paspoorten heeft thuisgestuurd. Zoodra de moge lijkheid van een aanval van de Griek sche vloot niet meer zal bestaan, zal Egypte, indien de Porte dat noodig verklaart, aan de Balkanstaten den oor log verklaren. Een Belgisch scheikundige, Effront, is erin geslaagd goedkoop kunstvleesch te maken. Uit allerlei bijna waardeloozen afval van branderijen en stokerijen heeft hij door behandeling met zwavelzuur, kalk enz. een extract gemaakt, dat vol komen den smaak van vleesch en drie maal zooveel voedingswaarde heeft. Ver schillende geneesheeren te Brussel heb ben met dit voedingsmiddel proeven genomen op menschen met uitstekend gevolg. Effront is nu bezig uit hooi, klaver en andere gewassen een ander volledig voedingsmiddel te maken. De advocaten van den schuldig ge- oordeelden luitenant bij de New-York- sche politie, Becker, zullen in beroep gaan van de uitspraak van de jury, zoo dra de terdoodveroordeeling zal zijn uitgesproken, hetgeen Woensdag wordt verwacht. Zij verdedigen een herziening van de zaak 0. a. op grond van het feit, dat de rechter niet alle getuigen toeliet. Over de houding van Becker vertelt men, dat deze tot het laatst toe zijn koelbloedigheid bewaarde en volhield, dat hij onschuldig was. De patronenfabriek van Francotte, May en Co. te Luik, is door brand verwoest. Er zijn drie millioen patronen ontploft; ongelukken zijn er niet ge beurd, maar de materieels schade is groot. De vorige week werd telkens melding gemaakt van het aan Enver bei toege schreven voornemen, om ook na den tussehen Turkye en Italië gesloten vrede zijn onverzoenlijke houding tegen dit laatste land te handhaven. Aan de Morning Post wordt nu echter uit Rome gemeld, dat Enver bei, nadat hij de ambtelijke bevestiging van den vrede ontvangen had, toegezegd heeft, dat zijn troepen van verdere vijandelijkheden afzien. Naar gezegd wordt, zal Enver bei Tripoli verlaten en naar zijn vader land terugkeeren. Volgens een bericht uit Athene heeft de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Kreta, Dragoemis, die reeds op Kreta is aangekomen, de opdracht, de regeering van het eiland in handen te nemen en het bestuur in te richten. Reeds de vorm, waarin zijn benoeming heeft plaatsge had, is opmerkelijk. In 1906 was Zaimis tot gouverneur van Kreta benoemd, maar dit was met goedkeuring van de beschermende mogendheden. Deze be noeming vindt echter plaats bij konink lijk besluit en men is in Griekenland blijkbaar niet van plan de groote mo gendheden daarvan officieel in kennis te stellen. Dragoemis is thans ongeveer 77 jaar oud en vroeger minister van buiten- landsche zaken en minister president geweest. De minister van buitenlandsche zaken verklaart, dat de benoeming van Dra goemis en zijn aankomst op Kreta niets verandert aan de vorige verklaringen van de regeering. Dragoemis zal alleen de leiding van het bestuur van het eiland op zich nemen en er de orde verzekeren. Het 'eiland zal een gemeen schappelijke Kamer met Griekenland hebben. De Kretensische kwestie, die slechts een deel is van het geheele Oostersche vraagstuk, zal na afloop van den oorlog geregeld worden. Het uitvoerend bewind van Kreta is dadelijk na de aankomst van Dragoemis afgetreden. ut} mone ueige verneemt, aat prin ses Louise van België, op raad van haar advokaat, van plan moet zijn door een schikking een einde te maken aan haar proces met den Belgischen staat. De politie te Philadelphia heeft de hand gelegd op een individu, dat kans had gezien 10 huwelijken te sluiten en daarbij nog vier verschillende vrijages tegelijk aan de hand te hebben. De meesten van de 10 vrouwen zijn nog in leven; en het trouwlustige heerschap, zekere Addison Francis Ellsworth, nam nooit de moeite een echtscheiding uit te lokken. Zijn methode was, er stil van door te gaan. Ellsworth was 18 toen hij voor de eerste maal trouwde, thans is hij 39. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 30 Oct. Het auto-ongeluk te Oosterhout, waarbij ook twee Heusdensche heeren betrokken waren, dat wij in ons vorig nummer bij geruchte mededeelden, is helaas gebleken waarheid te bevatten. Enkele aanvullingen zijn echter noodig. De inzittenden in de auto waren de heeren W. de Roon en D. de Roon uit Waspik, de heeren Verhagen en Van Qven uit Heusden en een chauffeur uit Nijmegen. Ten circa 9.30 des avonds, toen de auto zich in de richting Breda bewoog, werd een verhuiswagen opgemerkt, waarvoor de auto moest uitwijken over de tramrails, toen de voorwielen slipten en het achterge deelte tegen een boom aanliep, waardoor de inzittenden allen uit het voertuig werden geworpen. De heer W. de Roon kwam daarbij met het hoofd tegen een boom en werd helaas terstond gedood. De heer Van Oven werd te water geworpen en op het drooge ge bracht verloor hij direct zijn bewustzijn, waaruit hij eerst circa 12 uur later ontwaakte. Deze was aan het hoofd verwond en had een lichte hersenschudding ondergaan. De overige heeren kwamen er met lichte kneu zingen en den schrik af. Het lijk van den heer W. de Roon, een man in zijne gemeente zeer geacht en be mind is naar zijne woonplaats vervoerd en Dinsdagmiddag te Waspik ter aarde besteld. De toestand van den heer Van Oven, die in het ziekenhuis te Oosterhout verpleegd wordt, geeft alle reden om te hopen, dat hij geheel zal herstellen. De rijtuigverhuurder Van Hoof, kwam Zaterdagavond met paard en rijtuig te huis. Het paard, op den stal gebracht, leek ge heel gezond, at en dronk en toen men 's morgens in den stal kwam lag het dood. Een groote schadepost voor den eigenaar, die, naar wjj vernemen, niet geassureerd was. Werkendam. De le luitenant J. A. Mussert, van het corps torpedisten te Brielle, wordt 2 Januari e.k. overgeplaatst bij het 2e regiment vesting-artillerie te Amsterdam. Aan mej. T. M. Visser, weduwe van den heer W. J. de Vries, commies bij 's Rijks belastingen le klasse, is een pensioen ver leend, groot f 457. Hedenavond te acht uur, zal de Oranjevereeniging eene algemeene vergade ring houden, ten huize van mej. de weduwe Wink, teneinde de in 1913 te houden feee ten te bespreken. Morgenavond te half acht zal in de Nutszaal optreden de heer A. M. Borren, van Breda, om te spreken over „meer uit gebreid lager onderwijs". Capelle. Als een bewijs, dat er nog beste paarden zijn, kan dienen, dat de heer A. J. de Roon een door hem zelf gefokt veulen van nog geen jaar oud heeft ver kocht voor de kolossale som van f 400. - Naar we vernemen zullen de leiders van de Zondagsschool alhier bij de inge zetenen collecteeren om alzoo in staat te zijn met Kerstmis a.s. een Kerstboom op te richten ën de kinderen een boekje te verschaffen. De zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" zal op Vrijdag 1 November a.s. in de zaal van L. F. van Dongen een uitvoering geven die, gezien de drukke repetiën, weder zeer amusant belooft te worden. Vele boeren in deze streken gaan 's morgens zeer vroeg melken zonder licht op hun hondenwagens te hebben. Daarvoor werd de landbouwer M. d. Br. op de Nieuwe Vaart door de Marechaussees bekeurd. Een waarschuwing voor anderen. Naar wij vernemen is mej. D. G. van Doorn, onderwijzeres alhier, gekozen als afgevaardigde van de afdeeling Langstraat naar de algemeene vergadering van den B. v. N. O. De heer W. de R., op de Willem van Gentswaart kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat hem een partij sparren ontstolen was. Van de daders was echter geen spoor te ontdekken. Geertruideiibera;- Met ingang van 1 November a.s. is de heer J. H. Hees sels, thans Telegrafist op het station S. S. alhier, benoemd tot Eerste Haltechef aan het station Nuenen-Tongelre. 's-C*ravemoer. Voor de lichting 1913, zullen van het 10-tal lotelingen uit deze gemeente er 8 bij de militie worden ingelijfd. Eene curiositeit mag het voorzeker wel heeten, dat de landbouwer A. van Eersel Cz. onder zijne baggen of koolrapen er een aantrof, die het kolossaal gewicht van 18 pond haalde. Meeuwen. Tot ons genoegen ver nemen we dat onze vroegere dorpsgenoot A. Burghout, thans korporaal van het 2e Reg. Infanterie, geslaagd is voor het examen voor sergeant. de voor een wagen met loof gespannen paarden van den heer J. de Bout van de motorfiets van den heer Honcoop te Dus- sen. De paarden sprongen in de sloot, de wagen kantelde en de knecht J. Verschure uit Waspik geraakte er onder, waardoor hij ernstige inwendidige kneuzingen op liep. De paarden raakten los en holden de spoorlijn op, waar zij door den heer J. Kamp nabij Raamsdonksveer gegrepen werden. Op de gisterenmiddag ten huize van mej. Floris gehouden paardenmonstering waren een 5-tal paarden, waarvan geen en kel werd verkocht. Sleeuwjjk. Bij inschrijving is j.l. Maandag een perceel griendhout ter grootte van ruim 2 H A. toebehoorende aan de gemeente, verkocht aan K. de Boon te Werkendam voor de som van f 1266.25. Het vorig gewas bracht f 705.93 op. Sprang. Deed eerst het gerucht de ronde dat op Vrijdagavond als zijnde een avond die zich prachtig leende voor een openbare vergadering, daar alsdan de meeste fabrieksarbeiders vrij zijn da. A. Pop zou optreden in het belang van het Chr onderwijs. Na ingewonnen informaties kun nen wij berichten, dat zijn Eerw. door verschillende omstandigheden, den dag zijner lezing tot een nader te bepalen datum heeft uitgesteld. Volgens besluit van Ged. Staten zullen van de 10 lotelingen uit deze ge meente 8 personen voor den militairen dienst worden opgeroepen. J.l. Zaterdag behaalde de heer C. Kleijn te Breda, de acte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. In haar vergadering van Donderdag 24 Oct. heeft de Raad dezer gemeente de heer J. L. van Santen benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Waspik. De landbouwcursus is al hier dit jaar weder geopend door den heer Van Moerkerk, uit Dordrecht. Dertien deel nemers hebben zich aangemeld. Met het oog op het groot aantal landbouwers is de deelname zeer klein. Schipper J. v. D. alhier, die vóór eenige weken bij de firma Gebr. van der Rijken een nieuw schip haalde, is door een ernstige aanvaring verplicht nu reeds al hier zijn averij te komen doen herstellen. Het melkrijden voor de stoom zuivel fabriek „Nooit Gedacht" alhier, is bij in schrijving gegund aan J. Picocrie alhier, voor 12 cent per 100 liter. Well (gem. Ammerzoden.) Vrijdag avond zagen twee fietsers een auto stil houden. Nieuwsgierig wat er gaande was, reden zij zoo snel mogelijk naar den auto, maar deze was al weer verdwenen. Wat lag er echter langs den weg? Een grooten zak, waarin zich iets bewoog. Zou het een vondeling zijn, dacht de een, of een misdaad Eeinsde de ander I Eindelijk betastten zij eel voorzichtig den zak. Ja, er zat leven in, maar... hat waren konijnen. Een koop man had ze ongemerkt van zijn wagen verloren. n uk. Het aantal in te lijven man schappen uit deze gemeente voor de lichting der militie 1913 bedraagt 10, weshalve slechts 2 lotelingen van de 12 ingeschrevenen zijn vrijgesteld. De barbier H. r. d. B., verpleegd wordende in het Diaconessenhuis te Heus den, blijkt door het hem onlangs over komen ongeval zoodanig inwendig bena deeld te zijn, dat hij voortaan niet meer tot werken in staat zal zijn. Raadsvergadering van Sprang, gehouden op 24 October. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, goedkeuring notulen en mededeeling van een paar in gekomen stukken, komt aan de orde 1. Een voorstel om den huurder van de kamer onder het Raadhuis kwijtschelding van huur toe te staan over het tijdvak 1 Sept.31 Dec. e.k. wegens overlijden van zijn vrouw, waardoor hij verplicht was bij anderen te gaan inwonen. Aangenomen. 2. Een voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting, betreffende teruggaaf ver gunningsrecht aan J. H. Maas, die afstand van vergunning gedaan heeft. Aangenomen. 3. Voorstel tot verhooging van het salaris van den hulptelegraafkantoorhouder, over eenkomstig het advies van den Directeur- Generaal. Wordt verhoogd met f 10 en gebracht op f 75. 4. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim wegens over lijden van den heer T. B. van Santen. Aanbevolen werden no. 1J. L. van Santen, no. 2J. A. Haverhals. Benoemd wordt de heer J. L. van Santen, gemeente-Secretaris. 5. Vaststelling der begrooting voor 1913. Na voorlezing en toelichting en met alge meene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 11099. Resloten wordt een lantaarn te plaatsen bij de Dammersteeg. Hierna gaat de Raad over in geheim comité ter vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Kerknieuws. 's-Ciravemoer. A.s. Donderdag avond hoopt ds. E. J. H. van Leeuwen al hier, weder een aanvang te maken met zijne bijbellezingen gedurende de winter maanden. Meeuwen. Tot ouderling der Geref. Kerk alhier, is benoemd de heer B. van Mersbergen te Drongelen. Sprang Door het college van kerk voogden bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is besloten om bij de voortaan te houden stemmingen voor het college van notabelen, met het oog op de fabrieksarbeiders, dat ook zii hun stem zouden kunnen uitbren gen, ae zmmg van net stemoureau te doen plaats vinden des nam. van 4 tot 8 uur. Loonopzand. De lijst van manne lijke lidmaten der Ned. Herv. gemeente van Loonopzand, die een stem kunnen uitbrengen bij de verkiezing van notabelen, ligt van 28 tot en met 30 October voor belanghebbenden ter inzage bij den secre taris-kerkvoogd C. Verhoeven op den Loon- schendijk alhier. Er komen 145 stemge rechtigden op voor. Hlnnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Ook te Cheribon zijn er botsingen tussehen Arabieren en Chineezen voor gevallen. Twee Chineezen en één Ja vaan zijn daarbij gedood; er vielen 23 gewonden. De tokos zijn gesloten. En later: Van morgen hebben de relletjes te Cheribon zich herhaald. Drie personen zijn daarbij gedood. Bij de Maandag in het district Ommen gehouden herstemming, is tot lid van de Tweede Kamer gekozen ter ver vulling van de vacature dr. A. Kuyper de heer JE. baron Mackay (Chr.-Hist.), met 4305 stemmen. Op mr. H. van der Vegte (antirev.) waren 3551 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 7040, thans zijn er 7856 geldige stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming verkreeg mr. Van der Vegte 3440, baron Mackay 1888, mr. D. Fock (U.-L.) 1406, en de heer A. B. Kleerekoper (S. D. A. P.) 306 stemmen. Bij de verkiezing in 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen dr. Kuyper er 4141 en de heer H. W. Teesselink (U.-L.) er 3109. Dr. J. C. J. Bierens de Haan te Rotter dam, daartoe door het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis aange zocht, zal als chef optreden van de ambulance, die dit hoofdcomité ten dienste van het Grieksche Roode Kruis zal uitzenden. De ambulance zal waar schijnlijk over een week vertrekken. Zij zal bestaan uit 2 geneesheeren, 10 verpleegsters en 2 verplegers, benevens eene volledige uitrusting voor een chirurgisch hospitaal. Aan dr. Bierens de Haan is opgedragen zelf het be- noodigde personeel te kiezen. De heer R. Lehmann. consul-gene raal van Griekenland in Nederland, eerelid van het Nederlandsche Roode Kruis, zal de ambulance vergezellen Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. Op 1 Liter (kan) melk neemt men U/2 a 2 eet lepels (35gram)R0NA cacao en 2l/i a 3 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Roer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. Maak daarvan met kokend water een papje. Giet die pap in de kokende melk en laat even door koken. Uit 1 Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurlijk kan men des- ge wenscht ook gedeeltelijk melk en gedeeltelijk water gebruiken. 1 kilo RONA cacao van 1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. MVdHIIiaiUVIIHl> ovuiuKAOU

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2