HEERLIJK OPWEKKEND Bij besluit van Ged. Staten d.d. 31 October 1912 is de rekening der gemeente Wijk vastgesteld in ontvangsten op f 15661.86 en in u'tgaven op f 14935.59, alzoo met een batig slot van f 676.27, en* die der afd. Aalburg in ontvangsten op f 7883.70 en in uitgaven op f 7259.35$, alzoo met een batig slot van f 624.34$. Verslag van het verhandelde in de Ge meenteraadsvergadering van 's-Gravemoer op 1 November 1912. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter en secretaris de heer D. Smits, burgemeester. Na de gebruikelijke opening worden de notulen van 11 Sept. j.l. gelezen en onge wijzigd vastgesteld en geteekend. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten op de gemeenterekening over 1911 eene nota van aanmerkingen zonden, dewelke, zijnde van geheel administratieven aard, bereids door B. en W. was beantwoord, waarna deze rekening door Ged. Staten is gesloten en vastgesteld, zooals zij was voorgedragen met een goed slot van f 2202.65. Naar aanleiding dezer nota van aanmer kingen stelt de heer Versteeg voor om het abonnement op de Gemeentestem, bestemd ter circuleering onder de raadsleden, op te zeggen, maar aangezien dit voorstel geen steun ontvangt, komt het niet in stemming. De Voorzitter dringt er alsnu op aan, dat er eene meer geregelde circuleering plaats hebbe. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat Ged. Staten de tractementen van den burgemeester en secretaris opnieuw hebben vastgesteld, dat door den heer Commissaris der Koningin zijn benoemd als zetters voor's Rijks directe belastingen de heeren A. van Eersel, aftr. en C. Blom; dat er door B. en W. kasop- neming is gedaan bij het Armbestuur op 17 Sept. en 14 October en bij den gemeente ontvanger op 12 October, bij welke opne mingen alles in orde was bevonden en dat eindelijk door B. en W. op 19 Sept. de scholen zijn bezocht, welke mededeelingen allen voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de. orde is thans de vaststelling der rekening van het Algemeen Armfonds over 1911B. en W. hebben eenige opmerkingen betreffende de daarbij overgelegde nota's en quitantiën, waarvan er eenige onvolledig of niet behoorlijk zijn geteekend; de heer Beunis heeft als rapporteur der commssie van onderzoek eenige bemerkingen over nog openstaande posten, maar wenscht daarover niet in openbare vergadering te spreken, waarom hij voorstelt in geheime vergadering over te gaan. Dit voorstel wordt aangenomen; tegen verklaren zich de heeren Blok en Kielen, wethouders, en Bosman. Na de behandeling.tevens van ingekomen reclames tegen den bioofdelijken omslagen vaststelling van het suppletoir kohier worden de deuren weder geopend en verkrijgt de armenrekening, sluitende met een batig saldo van f 1544.50 met algemeene stemmen hare goedkeuring. Daarna passeert de begrooting van het Armfonds in ontvangst en uil gaaf van f 4949 den hamer des Voorzitters. Alleen wethouder Kielen heeft bezwaar tegen den verhoogden post der bedeeling en een uit getrokken post voor de beleening van gelden, waarom deze ook tegenstemt, alle verdere leden voor. Voor de benoeming van een armmeester bevelen B. en W. aan de heeren S. Blom, aftredend, en R. van der Dussen. Eerstge noemde wordt als zoodanig herkozen met 6 stemmen, terwijl laatstgenoemde 1 stem verkrijgt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W, wordt met algemeene instemming de borg tocht van den vorigen gemeenteontvanger, wijlen den heer M. Beunis, opgeheven. Naar aanleiding van een adres van J. van Gooi, verzoekende het aanbrengen van eene rookgeleiding door de zuidzijde zijner werk plaats, merkt de voorzitter op, dat de ge meenteraad onbevoegd is hiervoor toestem ming te verleenen; allen zijn het er dan ook over eens, dat de bouwverordening moeielijkheden geeft, maar dat er niets tegen te doen is, waarom adressants verzoek niet ontvankelijk wordt verklaard. De heer Bosman merkt op, dat B. en W. het schouwen der schoorsteenen op een ongelegen tijd laten verrichten, wijl de kachels reeds voor den dag zijn gehaald. De voorzitter bestrijdt spreker en zegt dat die schouwvoering is bepaald op een tijdstip, dat de najaarsschoonmaak achter den rug is. Ged. Staten hebben eene nota van aan merkingen gezonden op de gemeentebe- grooting over 1913. Vooreerst zijn daarop niet de traktementen van burgemeester en secretaris gebracht volgens de nieuwe rege ling, welke posten dan ook zullen worden aangevuld. Verder dringen Ged. Staten er op aan den gemeente veldwachter tegen on gevallen te verzekerenhieromtrent hebben B. en W. thans geinformeerd bij de maat schappij Fatum, waaruit blijkt dat eene gemengde verzekering nog al duur op stok komt; na eenige discussie besluit mem hieromtrent de trafctementsregeling der veldwachters eerst af te wachten en tevens! ook wat de sociale wetten brengen zullen. Op voorstel van B. en W. worden ook nog de kosten van den burgerlijken stand ver hoogd met f 20,voor het opmaken der 10 jarige tafels, wordt de post voor buiten gewone aflossing met f 100,verminderd en zal met gelijk bedrag de post voor on derhoud der school worden verhoogd. Bo vendien hebben B. en W. nadere inlich tingen ingewonnen omtrent de kosten eener' publieke telephoon, waarbij wordt gerekend op f 100,voor inrichtingskosten en f 25. per jaar voor de bediening. De heer Beuni» ver kapitaliseert eens wat het hulptelegraaf- en telephoonkantoor voor de gemeente kos ten zal, maar éénparig wordt toch goedge vonden eene definitieve aanvrage voor eene publieke telephoon te doen en met de kos ten op deze begrooting ook rekening te houden. De voorzitter wenscht het oordeel der vergadering eens te hooren over het al of niet afsluiten van het voetpad over de Moer- kade, maar na wikken en wegen is men het er over eens om den toestand onver anderd te laten. Naar we vernemen zijn er pog en kele personen na afloop van de zanguitvoe ring bij Van Dongen op j.L Vrijdag zoo danig aan 't vechten geweest, dat de politie met kracht heeft moeten optreden on> de kemphanen te scheiden. Eén persoon moet zelfs nogal kwetsuren opgeloopen hebben. Naar men ons mededeelt zal de zoogenaamde ondermelk of wel tapmelk van de leveranciers der stoonizuivelfabriek „De Toekomst" alhier evenals 't vorige jaar wederom tegen flinken prijs worden verkocht, hetgeen zeer in 't finantieel be lang der leveranciers is. Iïrimiiieleii Gedurende de maand October werden aan het postkantoor alhier 50 telegrammen ontvangen en 39 verzonden. In de maand October werd aan het Postkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f665 en terugbetaald f810. 's draveitioer. Door het hulptele graafkantoor zijn in de vorige maand ver zonden 20 en ontvangen 26, totaal behan deld 46 telegrammen. Op de rijkspostspaarbank werden 23 in lagen gedaan tot een bedrag van f 959.62, terwijl 14 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1244,90. Kaatsheuvel. Zondagmiddag ont stond bij den heer D. op den Loonschendijk, doordat een zijner kinderen een stoof met vuur had omgeworpen, begin van brand. Daar het spoedig ontdekt werd, kon het tijdig gebluscht worden. Dezer dagen zijn des nachts bij den heer K. op den Hil 14 kippen en een haan gestolen. De politie zoekt ijverig naar de daders. De koetsier van dr. de Bot, v. d. V., is door de marechaussee op heeterdaad op diefstal betrapt en daarvoor in hechtenis genomen. Dezer dagen had de koopman P. N. van de Hooge Zandschel het ongeluk, dat zijn paard van een dijk afliep en in een sloot, die zich onderlangs bevond, terecht kwam. De vracht bestaande uit breekwaar en diverse artikelen schoof van de kar en werd gedeeltelijk gebroken. Voorwaar een schadepostje voor den man. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn aan de openbare scholen van Kaats heuvel benoemd om herhalingsonderwijs te geven: aan de school te Kaatsheuvel de heeren Van Rooij en Teurlings, aan de school te Berkdijk de heeren Van Gennip en Kemperman en aan de school te Loon schendijk de heeren Van der Horst en Van Dommelen. Meeuwen. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand October j.l. ontvangen 22, verzonden 19 telegrammen. Naar wij vernemen zal op Zaterdag den 9 Nov. a.s. des n.m. 6 uur in de zaal van den heer Smits alhier als spreker op treden prof dr. J. Ritzema Bos, hoofd van den phytopatalogischen dienst te Wagenin- gen, ter behandeling van de ziekten en beschadigingen der fruitboomen. HederlHMiiert (Zuidzijde.) Bij da Vrijdag j.l. gehouden houtverkooping zijn buitengewoon hooge prijzen besteed. Voor een enkelen boom, maar 't was dan ook 'n dikkerd, werd vergeefs f 100 geboden. Maandag had alhier een jachtpartij plaats op de goederen van Baron van Wassenaèr van Nederhemert, waaraan ook door Jhr. von Kretschmar van Veen, direc teur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen werd deelge nomen. Het jachtveld was matig voorzien. Een twintigtal hazen werd neergelegd. (Noordzijde.) De bietencampagne is thans in vollen gang. Reuzenhoopen be- dekkea den hoogen Maasdijk in de om geving van de fairbank. Deze verricht tot ieders voldoening uitstekend werk en spaart, daar vroeger de meeste bieten per bascule gewogen moesten worden, veel tijd uit. Werkt het weer wat mee, dan zal de campagne snel verloopen. SKua(lisdonk. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Oct. 1912 ingelegd f 12641.90 en terugbe taald f 13785.05. Laatste boeknummer 5025. Toen de heer J. de Roon Mzn., met zijn pulpkar door de Molenstraat reed, ging eensklaps een der wielen van de kar. Het paard schrok, ging op hol en liep tegen een lichtpaal bij H. Bouwens, zoodat het in zijn vaart gestuit werd. D,e heer De Roon kreeg gelukkig geen letsel. Zondagavond hadden alhier verschil lende vechtpartijen plaats, waarbij messen en bierglazen danig werden gehanteerd. De politie stelt een onderzoek in. Sleeuwfjk. Gedurende de maand November werd in de rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 457.50 en terugbetaald f 825.68. Het aantal behandelde gesprekken aan het telefoonkantoor bedroeg 8 en be handelde telegrammen 28. Sprang. Daar de heer P. D. Netten bedankt heeft voor zijn benoeming,tot zetter dezer gemeente, is in diens plaats benoemd de heer J. Nieuwenhuizen, die deze benoe ming heeft aangenomen. Gedurende de vorige maand werd aan het hulppostkantoor alhier, op de Rijks postspaarbank belegd f520.45 terwijl f2483.25 werd terug betaald. Vrijdagmiddag had de voerman R., 't ongeluk met zijn hand zoo beklemd te raken, dat onmiddellijk verband moest worden aangebracht. Met het herhalings-onderwijs werd j.l. Vrijdagavond een aanvang gemaakt. Door slechts 6 leerlingen wordt deze nuttige cur sus gevolgd. Het is te betreuren dat niet meer oudera de noodzakelijkheid van dit onderwijs voor hun kinderen beseffen. Vrijhoeven Cappel. Naar we vernemen bestaan alhier plannen om te geraken tot oprichting van een onderlinge paardenverzekering op den zelfden leest geschoeid als het bestaande onderlinge vee fonds. Een vergadering in verband daar mede moet reeds gehouden zijn. Wük. De landbouwer J. v. Bergeijk alhier, vond dezer dagen een anderhalfjarig veulen dood in den stal. Het dier had in een sloot gezeten en was daardoor ziek ge worden. trekken over een schipbrug, die de Montenegrijnen geslagen hadden. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel heeft de Porte om de bemiddeling van de mogendheden verzocht om tot staking van de vijandelijkheden en vredesonderhandelingen te komen. Omtrent het tot stand komen van dit besluit wordt verteld, dat tot Zater dag de prinsen van de keizerlijke familie, de grootvizier en de leden van de re geering door de optimistische telegram men van den generalen staf volkomen misleid waren. Een ommekeer in de stemming van de voornaamste kringeD kwam eerst, toen de Engelsche kruisers voor de Dardanellen verschenen. Door een gesprek van den Engelschen gezant met den grootvizieren den minister van buitenlandsche zaken, dat daarop volgde, kreeg de Porte een duidelijker voorstel ling van den algemeenen toestand op het oorlogsterrein, en van het nutte- looze van een allerlaatste krachtsinspan ning bij Tsjataldzja. De grootvizier verklaarde zich, naar het heet, onder tranen bereid, Rodosto te laten ontruimen, en zijn toestemming te geven tot het terugtrekken van het leger, eD de zorg voor de veiligheid van Konstantinopel toe te vertrouwen aan de gendarmerie van de hoofdstad en aan de politie van Stamboel en Pera De gezanten moeten machtiging gekre gen hebben, naar goeddunken troepen aan land te laten komen, om hun huizen te beschermen. De Messagero verneemt uit Weenen, dat Frankrijk, Rusland en Engeland bij de Balkan-staten stappen hebben gedaan om hun aandacht te vestigen op de ernstige gevolgen die een be zetting van Konstantinopel en Saloniki voor den Europeeschen handel en de veiligheid der christenen zou kunnen hebben, en die staten vermaand den opmarsch hunner legers op eenigen af stand van die steden te staken. 5*laatsel!fk hadden geledenvuie op 90.000 strijders 40.000 dooden en gewonden moeten bedragen hebben, moesten zij terug trekken. De verliezen van de Bulgaren moeten ook buitengewoon zwaar zijn. De troepen die van Rodosto terug trokken, hebben last gekregen, om naar San Stefano te gaan. De minister van buitenlandsche zaken heeft Zondagochtend een bezoek aan den Oostenrijkschen gezant gebracht, die daarna in den loop van den middag den grootvizier en de andere gezanten bezocht. De regeering is er op uit, om de veiligheid in de hoofdstad te verzekeren en heeft besloten het Turksche leger Konstantinopel niet weer te laten bin nenkomen, maar het te San Stefano op te houden, waar het ontbonden zal worden. De minister van binnenlandsche zaken, de militaire gouverneur van Stamboel en de directeuren van Stamboel en Pera hebben een samenspreking gehouden. Het gerucht, dat Turkije om de be middeling van de mogendheden ver zocht heeft, schijnt voorbarig te zijn, maar het is zeker, dat de Porte in de laatste dagen duidelijk vredelievende gevoelens en den wensch om vrede te sluiten heeft geuit. Maandag zijn te Londen de eerste berichten van Engelsche corresponden ten, die den "slag bij Loele Boergas bij gewoond hebben, ontvangen. Zij melden40,000 man van de beste Turksche troepen zijn gevallen. Abdoel- lah zelf, die bij Loele Boergas het com mando voerde, ontsnapte ternauwernood aan gevangenschap. Vijfenzeventig per cent van de Turksche artillerie viel in handen van den vijand. In volle vlucht kwamen de Turken, door de Bulgaar- sche artillerie meedoogenloos vervolgd, »,e Tsjorloe aan en verspreidden zich ver het geheele land in de richting v> de hoofdstad. Zij hebben een cata- -phe beleefd, die slechts met den u-rugtocht van Napoleon uit Moskou te vergelijken is. Dinsdagmorgen hadden de Turken nieuwe stellingen van Baba Eski tot Loele Boergas en Boenar His sar ingenomen. Van het begin af bleek, dat de Bul- gaarsche artillerie beter schoot dan de Turksche. De mannen achter de kanon nen en de paarden vielen in menigte, zoodat de kanonnen in den steek ge laten moesten worden. De Turken wer den van de hoogten van Loele Boergas in de richting van de stad terugge dreven. Dinsdagmiddag begon de Bulgaarsche artillerie de stad, die door de bewoners verlaten was, te beschieten, waarop de infanterie met de bajonet tot den aanval overging. Het vierde Turksche leger korps, dat twee dagen lang geen stuk brood gezien had, kon tegen dezen stormloop geen stand houden. De ver liezen waren verschrikkelijk. Nu richtten de Bulgaren hun aanval op het spoor wegstation. Hier stuitten zij op krach- tigen tegenstand. Terwijl zij een hef- tigen aanval op 'het spoorwegstation deden, ontmoette hen het doodelijke grcnaatkaitetsvuur van de artillerie van de Turken. De Bulgaren raakten in wanorde en wankelden, Toen kwam de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2