HEERLIJK IS STEEDS EEN KOP De Reden van den Roem der Pink Pillen is dat men er zooveel goeds van zegt. werken slechts een kwestie van zeer korten tijd. De Turksche tro pen vechten zeer ongelijk en sommige afdeelingen, die blijkbaar daarvoor nog niet in gevecht zijn geweest, bieden hardnekkig verzot. Het overschot van Nazim pasja's leger toont nu echter teekenen van het al gemeen verzwakte weerstandsvermogen, dat verslagen troepen gewoonlijk aan den dag leggen. De rivier Tsjorloe is nog op vele plaatsen door lijken en oorlogsmaterieel afgedamd, terwijl het water rood ziet van het bloed van dooden en gewonden. In bet bosch naar het Noorden toe is op korten afstand verbitterd gevoch ten en de vinnigheid was aan weers kanten zoo groot, dat de mannen hun wapens wegwierpen en elkander naar de keel vlogen. Vreeselijke tafereelen speelden zich af bij de overmeestering van Istrandzja en bij den geslaagden opmarsch ten N.W. van Kafakli Boenar. De Turksche soldaten, die van vijf kanten door een overmacht werden aangevallen, renden hals over kop naar Kafakli Boenar terug, maar voor zij dit konden bereiken, wer den zij gedecimeerd door het artillerie- en infanterie-vuur van de Bulgaren. Zij waren ook uitgeput door lange dagen van strijd en geforceerde mar3chen De Bulgaarsche troepen dreven door hun meedoogenlooze vervolging alle eenheden van Nazim pasja's leger uiteen. Iedereen, zoo seint luitenant Wagner order, die den toestand heeft aan- aouwd, waarin de Turken bij hun ft,ocht op 5 en 6 dezer verkeerden, moest overtuigd zijn van het hopelooze van allen verderen tegenstand van de zijde der Turken tegen de aanvallen van de Bulgaren. ifluataelljk ilieuwti. Heusden, 13 Nov. Donderdagavond gaf het fanfarecorps „Prins Hendrik" uit Aalst, directeur de heer jtTj.-Jonker te Veen, hare aangekondigde uitvoering. Velen van hier en elders waren opgekomen, om de vereeniging, die zich in den afgeloopen zomer op meer dan een plaats heeft onderscheiden, te hooren. Wat ten gehoore werd gebracht getuigde van flinke studie en degelijke leiding. Ook de heer en mevrouw Krijnen uit Breda, oog sten met hunne voordrachten veel bijval, zoodat het publiek hoogst voldaan huis waarts keerde. (Te laat ontvangen voor ons vorig nummer.) Bij het Zaterdag j.l. te Breda gehouden examen voor vrije- en ordeoefeningen slaag den de jongeheeren H. van Doveren, J. van Each en C. de Graeff, allen leerlingen der R. N. L. alhier. Zondagavond gaf de vereeniging van Post- en Telegraaf beambten „Vooruitgang zij ons streven" in het „Wapen van Amster dam" een uitvoering, waaraan een groote nationale wedstrijd in komische voordrach ten verbonden was. Een drietal zilveren medailles met geldprijzen waren voor de winners disponibel, bovendien een prachtig kunstvoorwerp als publiekprijs voor den deelnemer, die het grootst aantal stemmen op zich vereenigd had. Niet minder dan 8 liefhebbers namen aan het concours deel. teder was verplicht twee voordrachten te houden. De commissie van -beoordeeling had geen gemakkelijke taak. Toch wist zij den juisten man als eersten prijswinnaar aan te wijzen, daar deze ook door het pu bliek met den eerepalm werd gekroond. De uitslag was: le prijs en publiekprijs: J. B. de Turk te Stratum, met „Steven de Melkboer" en „Peer van Lepscheuten" door hem zei ven vervaardigd. 2e prijs J. Kamerman (Heusdenaar), te Woensel met „Teunis de Kippendief" van A. de Winter en „De Boeff", eigen con structie. 3e prijs Jos. v. Herwaarden te Lith, met „De ongelukkige Schoolmeester" van K. Valkenstein en „Hannes Pimpelmees op audiëntie" van Alb. Bol. Wanneer deze vereei liging optreedt, komt zij steeds met iets goeds voor den dag. 't Is dan ook te begrijpen, dat de belangstelling van 't publiek groot was. Geen plaatsje in de ruime zaal van den heer Leestemaker was onbezet; velen moesten zich zelfs met een staanplaats behelpen. We hopen dat „Vooruitgang zij ons streven" op dezen weg moge voortgaan. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. De wind, die Maandag den geheelen dag uit het Westen geblazen had, nu en dan vermengd met hagel en slagregen, ging des avonds over in een orkaan. Alle drie de aanlegsteigers stonden weldra onder, nu kwamen de stoombootloodsen aan de beurt, die eveneens onderliepen en de passage op den weg werd afgesloten door het water. Op de Waard onder Nederhemert werden lantaarns geplaatst, waarop het "nog grazende vee aanliep, dat nu inderhaast gestald moest worden. Een vreemdeling, mogelijk niet geheel nuchter, had het wachtkeetje van het veer uitgekozen om daarin een slaapje te gaan doen. Hij werd wakker toen het water kwam binnenstroomen en stond verlaten. Alles water rondom, waar hij ook heenstaarde en dan pikdonker. Op zijn hulpgeroep kwam de veerman opdagen, die hem voor ver drinken behoed heeft. Nu is het water weg getrokken, alleen staan nog twee steigers onder en het veerkeetje vormt nog een eiland in den waterplas en na den storm is een kalm weêr ingetreden. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. 1912 in de rijks postspaarbank ingelegd f 13723.08 en terug betaald f 15922.13. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5281. Werkendam. Nauwelijks wap perde Zaterdag 11. de vlag van den toren der Ger. Kerk A, alhier, of ze moest weer neerge haald worden op het bericht, dat een der oudgedienden in de kerkelijke gemeente, de heer Joh. Ippel B.Mz., was overleden. Hedenavond zal het fanfarecorps, alhier, met medewerking van een drietal Gnrcummers, in de Nutszaal een uitvoering geven. Door den storm werd het hooge water in den nacht van Maandag op Dinsdag zoo hoog opgevoerd, dat de opstalplaats van de Landbouwvereeniging alhier, aanvloeide en eenige opgeslagen kunstmestzakken nat werden. De raad van Nijmegen heeft besloten, dat de gemeente verwerender wijze voor het Kantongerecht, aldaar,zal optreden in een door schipper G. Versluis, alhier, tegen haar aanhangig gemaakt geding. Besofjen. Toen Zaterdag L. van Es in den buitenpolder naar zijn beide schaap jes ging kijken, kwam hij tot de ontdekking, dat een ervan in een sloot verdronken lag. Naar men vermoedt, heeft een hond het arme dier in den sloot gejaagd, aan den kop had het eenige bloedvlekken. Zaterdagmiddag sloeg het paard be spannen voor een mestkar van P. Klerkx op hol. Het fabrieksvolk wilde het hollende dier tot staan brengen, doch dit ging nie^ gemakkelijk. Het geheele personeel van de Gezusters Van der Heijden ging op straat staan. Nu sloeg het paard, geen uitweg meer ziende het Kerkpadin; de kar kwam tegen een hoek van het huis, waar het dier gelukkig werd gegrepen en geen onheil meer teweeg kon brengen. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor, alleen eenige averij aan den mestkar. Capelle. De koepokinenting, die bepaald was op j.l. Zaterdag, is alhier tot nader tijdstip, in verband met het nogal voorkomen van mazelen, uitgesteld. De landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeven-Cappel en Sprang, zal bij Gebrs. Ockers in de Nienwstraat alhier, op Woens dag 13 Nov. e.k. haar gewone vergadering houden. Op het oproepingsbiljet komen als punten van behandeling voor1. Rekening en verantwoording van den penningmees ter; 2. Verkiezing 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding; 3. Aanschaffen vee voederartikelen. Naar men ons mededeelt, zal de chef aan het station CapelleNieuwevaart al hier, binnenkort vertrekken, Velen zullen den humanen en hulpvaardigen ambtenaar met leedwezen zien gaan. Bussen. Door den heer Directeur- Generaal der Post- en Telegraphie is be paald, dat heden 13 Nov., de spreekcel der rijkstelephoon alhier, ten gerieve van het publiek zal worden opengesteld. fïenderen. Den 15 October, 's mor gens om 4 uur, werd de 70 jarige T. Roza uit Genderen gewekt door gerammel en herrie aan zijn woning. Toen T. riep wie er was kreeg hij geen antwoord. Een oogen- blik later werd er weer gerammeld. Nu kroop T. uit zijn bed, kleedde zich aan en ging naar buiten, waar hij een paar kerels ontdekte, die op de vlucht gingen. Nau welijks was T. weer binnen of opnieuw werd er gerammeld, nu werd T. woe dend en ging de rustverstoorders met een riek na. Zekere Fr. v. B. diemetJ.de R. een koe naar de boot gebracht had, raapte een stuk steen op en gooide daarmee den ouden man vlak onder het oog en liep een leelijke kwetsuur op. De officier van de rechtbank te 's Bosch eischte Dinsdag j.l. tegen v. B. vier weken gevangenisstraf. 's-Oravemoer. Door Burgemees ter en Wethouders is benoemd als deur waarder der plaatselijke belastingen de heer F. Haartsen, kommies-dienstgeleider bij 's rijks belastingen te Dongen. Voor het herhalingsonder wijs aan de openbare school bestaat thans niet veel animo. Slechts één leerling meldde zich aan, waarom dezen winter de lessen niet gegeven zullen worden, Naar men verneemt heeft de directie der Hollandsche Brandwaarborg Maatschap pij te Oud-Karspel besloten hare posten in de provincie's Noord-Brabant, Gelderland en Limburg te roijëeren, behoudens die uit enkele gemeenten', waaronder ook deze be hoort. Wel een bewijs, dat hier weinig brandschade valt, het brandgevaar door de uiteenbebouwing der huizen niet groot is en de brandweer zich in goede orde bevindt. Althans naar een: en' ander was door de directie dier maatschappij vooraf een on derzoek ingesteld. Kaatsheuvel. Bij koninklijk be sluit is aan onze gemeente uit de schatkist van 't Rijk een voorschot verleend tot een bedrag van hoogstens f 22000, waardoor de gemeente in staat gesteld wordt om een gelijk voorschot aan de bouwvereeniging Volksbelang te Kaatsheuvel te verLeenen ten behoeve van den aankoop van grond voor en den aanbouw van 16 arbeiders woningen. Aanstaande Donderdag, 14 November, zal op het Raadhuis de stemming plaats hebben voor drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Een aantal schoenfabrikanten van Kaatsheuvel hebben op een, Donderdag avond gehouden, vergadering besloten een gemeenschappelijke inzending te doen op de Internationale tentoonstelling van Nijver heid, Handel en Kunst, die te Tilburg zal gehouden worden van 18 Juni tot 18 Aug. 1913. Daardoor hebben zij een uitmuntend gelegenheid om de Kaatsheuvelsche schoe nen en laarzen in het algemeen en ieder zijn eigen fabrikaat in het bijzonder meer bekend te maken. Zeer groote ontevredenheid heerscht op het oogenblik bij die aangeslotenen aan de gasfabriek, die het leggen der leiding zelf moeten betalen. Daarvoor ontvingen zij voor ongeveer een maand een rekening, die zij nog al hoog vonden. Maar gepas seerde week kregen allen bovendien een tweede rekening, die bij sommigen nog hooger is dan de eerste. De eerste werd reeds morrend voldaan, de tweede zullen velen, naar wij vernemen, weigeren të be talen. Hoe dit zal afloopen, trekt hier ieders belangstelling. Zondagmorgen begaf zich de knecht van den landbouwer J. v. E., een wees jongen, naar de kerk, woonde evenwel de godsdienstoefening niet bij en is sedert spoorloos verdwenen. Meeuwen. Zaterdagavond j.l. trad alhier in de zaal van den heer Smits op de Hooggeleerde heer Prof. Dr. Ritzema Bos, hoofd van het phytopathologisch In stituut te Wageningen. De heer Van Cam pen, voorzitter van het bestuur der afd. Land van Heusden en Altena der Ned. Pomol. Vereen, opende deze verg. met een kort woord, waarbij hij de aanwezigen een har telijk welkom toeriep en inzonderheid dank bracht aan zijne Hooggeleerde voor de be reidwilligheid om dezen avond als spreker op te treden. Hierna kwam prof. Ritzema Bos aan het woord. In eene zeer duidelijke rede gaf spreker een overzicht op welke wijze de fruitboomen moeten worden be handeld ter bestrijding der kwalen die onze ooftboomen teisteren, waardoor niet zelden de oogst verloren gaat. Een der meest voor komende ziekten onder de appel- en pere- boomen is wel de zoogenaamde „schurft", die veroorzaakt wordt door mikroskopische kleine draadvormige plantjes, welke dikwijls in de bladeren, takken en andere planten- deelen woekerenwelke woekeraars „zwam men" genoemd worden. Deze ziekte wordt thans veel bestreden met de Bordeaueche pap, een mengsel van kopervitriool en ongebluschte kalk. De resultaten zijn dik wijls prachtig te noemen. Den laatsten tijd wordt ook ^el Californische pap gebruikt, een vloeistof op andere wijze samengesteld. In hoeverre dit middel zal helpen, is nog niet afdoende te zeggen. Vervolgens werd het ontstaan der schurft verklaard. De boomen moeten worden ingespoten met de pap, waartoe gebruik dient te worden ge maakt van een spe iaal daarvoor ingerichte spuit, genaamd pulverisateur of sprenkelaar. Hoe dikwijls deze inspuiting, één-, twee- of driemaal, moet geschieden, hangt van de omstandigheden af. Ongeveer 9 uur eindigde de geachte spr. zijne leerzame rede, die den geheelen avond door het publiek met belangstelling was gevolgd. Een ieder werd in de gelegenheid gesteld eenige vragen te stellen, die door prof. Ritzema Bos met welwillendheid wer den beantwoord. Ruim 10 uur werd de vergadering door den heer Van Campen gesloten, waarbij hij dank bracht aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en in het bij zonder aan den spreker van dezen avond, voor het door hem gesprokene, tevens de hoop uitsprekende, prof. Ritzema Bos meer malen in ons midden te zien. Naar wij vernemen zal op Vrijdag den 22 November a.s. de cursus in fruitteelt, welke gegeven wordt door den heer van Rosmalen uit Waalwijk in het lokaal van heer Smits alhier, geopend worden. In aansluiting met een in het vorige nummer opgenomen bericht der gehouden lezing over de „vallende ziekte" kunnen wij thans nog melden dat ook in deze ge meente een halve stuivers-vereeniging voor de on- en minvermogende lijders aan ge noemde z'ekte is opgericht, waarvoor mej. R. Pruissen, alhier als collectante zal op treden. Nederhemert. (Noordzijde.) De oudste inwoonster dezer gemeente herdacht Maandag haar 92sten geboortedag. De we duwe Bruijgom is een zeer kras vrouwtje, dat nog met opgewektheid haar kleine huis houding bestuurt. De afstand van hier tot Heusden een uur gaans heeft zij on langs nog te voet afgelegd. Zaterdagmorgen had de schooljeugd een buitenkansje. Óp het schoolplein werd een voorstelling gegeven door een reizende menagerie. Vooral de schranderheid van een gedresseerd paardje wekte de bewondering van de kinderen op. Met verbazing be schouwden zij een opgezetten krokodil en een levende kangoeroe. Ook een exemplaar van een Indisch rund had veel bekijks. Vrijdag j.l. was de aanvoer van bieten buitengewoon groot. Op de fairbank werden dien dag meer dan 100.000 kilo's bieten gewogen. Ook van Kerkwijk en Del wijnen worden met 't oog op de weegbrug veel bieten aangevoerd. Toen Vrijdag een knecht van den heer A. Bok te Welseind een kar bieten zou storten, liep opeens het paard terug, waar door paard en kar langs de steile bazalt- glooiïng omlaag rolden. T - .eders verbazing had deze tuimeling geen ernstige gevolgen, zoodat de voerman ongedeerd zijn werk kon voortzetten. Baamsdoilksveer. Dinsdagmor gen stond de straatweg tusschen Oosterhout en hier geheel blank. De tram reed door het water. Veehandelaren konden met hun vee niet in Den Berg komen en misten daardoor de Rotterdamsche markt. Was er verleden jaar in dezestreek veel handel in aardappelen voor binnen- en buitenlandsche rekening, thans ziet men geen enkelen commissionair en blijven vele boeren met groote hoeveelheden zitten. Sprang;- Toen jl. Vrijdagavond onze dorpsgenoot, de heer A. de J., per fiets naar Utrecht reed, had hij het ongeluk te J. met een postkar in botsing te komen. Zijn stalen ros was totaal onbruikbaar, terwijl genoemde heer wonder boven wonder met den schrik vrij kwam. Ruiter en ros vervolgden per as hun weg. Nrfjhoeveii-Cappel. Naar we vernemen is in de op j.l. Donderdag bij A. Stam gehouden vergadering der leden van de stoomzuivelfabriek besloten de tap of ondermelk te verkoopen voor 2 cent de liter aan Van den Berg te Rotterdam, die voor het vervoeren der melk een eigen boot in de vaart zal brengen. Het bouwen van de schoenfabriek voor den heer A. Moonen, is reeds zoover gevorderd, dat binnen enkele dagen de machines geplaatst zullen worden. Dit is de eerste flinke zaak op het gebied van schoenindu8tr'e in deze gemeente. Gedurende de maand October 1912 werd alhier in de Rijkspostspaarbank in gelegd f 1930.50. Behandeld werden 52 tele grammen, waarvan 23 verzonden en 29 ontvangen. In de openbare spreekcel werden 50 gesprekken gevoerd. INaalwijk. Zaterdag had een zoontje van H. van Hoek, bij het slootje springen het ongeluk te vallen en zijn arm te breken. kantongerecht Heusden. Op Vrijdag 1.1. werd de gemeente bezocht door een groot aantal personen, wier uiterlijk min of meer aangaf, dat ze tot het visschers- gilde behoorden. Ze togen in optocht tegen 11 uur naar het Kantongerecht en aldaar werd nu in hoofdzaak behandeld lo. Eene botsing op 17 September 1.1. tusschen een motorfiets, bereden door P. van Dongen, graanhandelaar te Raamsdonks- veer, en een kar en paard, bestuurd door A. Pruissen, landbouwer te Werkendam. Eerstgenoemde had zelf de zaak voor het kantongerecht gebracht om door de uit spraak te vernemen wie tot schadevergoe ding in aanmerking kwam. Het O. M. stelde v. D. in het ongelijk en eischte f 25 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het niet geve i van een signaal en f 50 of 10 dagen wegens het niet tijdig stoppen. Vervolgens kwam een steurengeschiedenis aan de beurt (het vangen van een steur binnen den tijd, waarin het verboden is een dergelijken visch te bemachtigen.) Het gaat in deze niet gemakkelijk achter de waarheid te komen. Reeds is de zaak ia eene vorige zitting geschorst moeten worden, om meerdere getuigen te dagvaarden. Thans kan als vaststaande worden aan genomen, gehoord de verschillende getuigen, dat het bewuste dier op verboden tijd op een vlot in de Merwede is gevangen; dat het een touw om den kop is gedaan en aan de andere zijde van het vlot weder te water geworpen is; dat de sleepboot „Aurora" de visch vervoerd heeft, hoewel de kapitein van het vaartuig zegt er niets van gezien te hebben; dat een schipper en een zand- schipper in de nabijheid van het vlot lig gende, gezien hebben dat een steur gevangen is, hetgeen ook door tal van personen op het vlot aanwezig, bevestigd wordt, die echter (toevallig onnoozel) niet gezien hebben of het touw al of niet vastzat, toen ze het dier over boord wierpen; dat Cornelia Potters uit Gorinchem op 9 Juli, 's avonds 11 uur, 4 personen met een handwagen op „dePunt" te Gorinchem heeft gezien en zij de personen aan een brigadier der rij ksveldwacht drie dagen later heeft genoemd (ze is nu die namen vergeten, men kan ook niet alles onthouden.) Weêr een ander vermeent in den bestuurder van den handwagen R. Hart man te hebben herkend (de baas van het vlot.) Een volgende getuige, die gemoedsbe zwaren heeft, tegen het afleggen van den eed, kan met een verklaring volstaan en zegt bij het vangen niet tegenwoordig te zijn geweest, doch hem wel mede te hebben gehaald en te weten dat hij met een vracht brief naar Antwerpen is verzonden. Hij erkent tevens, dat een Steur langen tijd in het leven kan gehouden worden, ook al legt hij aan een touw bevestigd in het warer. Een hoofdagent van politie te Roosen daal heeft aldaar beslag gelegd op een zending versche visch, afkomstig van een visch, gevangen in verboden tijd. Nadat het O. M. de zaak geheel heeft voorgesteld, zooals ze zich waarschijnlijk heeft toegedragen en doen uitkomen, dat 1 Juli tot 31 Aug. een verboden tijd is om soortgelijke visch te vangen, eischt't tegen beklaagde Hartman een boete van f 150 of eene hechtenis van 30 dagen. Uitspraak 21 Nov. e.k. De tallooze zieken door de Pink Pil len genezen, die ons hunne genezing aankondigen, vermelden in hun brief meestal wat hen er toe heeft gebracht de Pink Pillen te gaan gebruiken. Nu eens is het een dokter die ze heeft aanbevolen, dan de apotheker een an der maal is het een vriend of een buur man die er door genezen is. Weer an deren laten zich op meer algemeene wijze uit en zeggen eenvoudig: „Men zegt er zooveel goeds van"; en men spreekt niet van een geneesmiddel dan indien het geneest. iMen spreekt niet van middelen die niet genezen; men heeft geen gelegenheid daarover te spreken. Het is wijl men zoo veel goeds van de Pink Pillen zegt dat Mej. Nelly van Grieken ze heeft genomen en genezen is. De heer en mevrouw van Grieken, wonende Jacob van Lennepstraat 254, te Amsterdam, schreven ons: „Onze dochter Nelly, oud 17 jaren, is gedurende meerdere maanden ziek geweest. Door bleekzucht aangetast, lijdende aan zwakte, terneergeslagen heid en gebrek aan eetlust, verviel het arme "meisje zichtbaar. Men had ons zoo gunstig over de Pink Pillen ge sproken, dat wij ze haar hebben willen doen gebruiken, te eer daar alle mid delen die wij beproefd hadden, zonder uitwerking waren gebleven. De Pink Pillen echter hebben aan onze dochter een volmaakt normale gezondheid weer gegeven, en wij betuigen u daarover al onze voldoening." De Pink Pillen kunnen niets anders dan goed doen. Zij geven bloed en krachten en versterken het zenuwstel sel. Zij geven eetlust, bevorderen* de spijsvertering, bezorgen een kalmen en herstellenden slaap, regelen de tijden, doen de zenuwpijnen en de schele hoofd pijn verdwijnen, geven een frissche kleur en, door de volkomen opname van het voedsel te verzekeren, spieren en kracht. Verkrijgbaar si fl.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam voor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te 's Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Kerknieuws. S-Cl ra vemoer. Bij de Ned. Herv. gem. alhier is gekozen als kerkvoogd de heer A. Beunis en als voorzitter van het college van notabelen do heer P. Rutters. Be so t)e ii. Voor gemachtigden in 'tkiescollege zijn herkozen de leden: M. Gouda, J. van Zeist en H. van Heijst. In plaats van M. Goedhardt is gekozen A. Blok Jr. Sprang. Donderdagavond zal de periodieke verkiezing voor 5 leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gem. plaats vinden. Als ouderlingen zijn aan de beurt van aftreding de heerenA. v. d. Hoeven en M. Ros en als diaken de heer G. Vos Mzn., terwijl in de diakens-vacaturen, ontstaan door het overlijden van de heeren: O. Hol-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2