BMaateeltik Nieuws. Heusden, 14 Dec. Met de klepvlot- of galgvisscherij schijnt men weinig resultaat te hebben. Woens dagmorgen verscheen de galg getrokken door een sleepbootje voor onze stad. Den zelfden middag vertrok het vaartuig weder zonder een enkelen zalm bemachtigd te hebben. Donderdagavond trad voor de leden van het Nut alhier op de heer Van Giessen, doopsgezind predikant te Winschoten. Nadat de vergadering, bij ontstentenis van den heer Hilwig, door den onder-voorzitter den heer v. d. Maaden uit Wijk was geopend, be gon de spr. met een causerie over „het lezen" om vervolgens de vergadering meer in het bizonder te bepalen bij een werk van Marie Corelli, getiteld „Thelma" eene Noorsche Prinses. We bezochten de Fjorden, zagen de Middernachtzon, om vervolgens met The ma, de hoofdpersoon kennis te maken. Keurig waren de schilderingen van toestan den en personen. Nu en dan vergaten we den voordrager en meenden de fantastische grot met den dwerg, den ouden Bonde en de liefelijke Thelma voor ons te zien. De ademlooze stilte bij de voordracht en de algemeene toejuiching aan het slot, gaven het bewijs dat de vergadering boven ver wachting voldaan was. Benige bijdragen, na de pauze in hoofd zaak ontleend aan de geschriften van dr. Laurillard, lieten zien, dat de spreker ook de kunst verstaat de lachspieren zijner hoorders op te wekken. We stemmen geheel met den Voorzitter in, toen hij in gloedvolle bewoordingen dank bracht aan den spreker en den avond niet alleen als een aangenamen maar tevens als een nuttigen schetste, als de leden de schoone moraal, op dezen avond zoo keurig aange toond, mede huiswaarts namen en in toe passing brachten. Ook wij roepen hem een hartelijk en welgemeend „tot weerziens" toe. Het verwondert ons niet, dat alle depar tementen er op uit zijn om den spreker in hun midden te zien. Nu was het reeds de 22e maal, dat hij in dit seizoen optrad. Dat kan dezen winter nog een aanzienlijk getal worden. Werkendam, Ook deze week heeft men aan de suikerfabriek alhier, weer gestaakt, doch niet om opslag van loon te ontvangen, doch om zekerheid te hebben, dat men het door staking verbeurd inge houden loon, niet zou moeten missen. Zoo dra die zekerheid gegeven was, hervatte men 't werk. Eergisteren schoot, bij ongeluk, een zoon van A. Tromp, alhier, zijn boer in 't gelaat met hagel. Naar we vernemen, is de heer P. A. van der Scheer, ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, als zoodanig benoemd te Amersfoort. Een bekende persoonlijkheid, die vroe ger veel door de jeugd werd omringd, als hij zich op straat en den Sasdijk vertoonde, „Gekke Aai" is gestorven, in den ouder dom van 47 jaar. Velen zien hem nog de roeiende beweging maken, wanneer hij op den berm van den Sasdijk zat en kunnen zich zijn lach nog herinneren, wanneer men hem een sigaar of een boterham pre senteerde. De Ka gaf voor hem een onbe kende omgeving, waar hij zijn riviergezicht miste, niet meer tierde en binnen bleef. Gapelle. In deze gemeente zijn in den loop van eea achttal dagen drie beste koeien plotseling doodgebleven. Een moet zelfs een waarde hebben gehad van circa f 400. Op Maandag 23 Dec. e.k. zal de Rederijkerskamer „Vriendentrouw" alhier in 't cafe van L. F. van Dongen haar eerste winteruitvoering geven. Aangezien dit de eerste uitvoering der Rederijkers is met medewerking van dames, zal ieder onge twijfeld reeds verlangend naar de uitvoe ring uit zien. Deze week at de heer B. Timmer mans een heerlijk konijnenboutje, doch had daarbij het ongeluk een der beentjes, be stemd voor den hond, in z'n voet te trappen. Na eenige uren zwol de voet dermate op, dat de heer T. zich onder behandeling van dr. Kohier moest stellen. Blussen. Bij den verkoop van lande rijen is tegenwoordig weinig ambitie. Bij de laatst gehouden verkooping van elf perceelen werd er slechts 1 verkocht. Zouden de boeren beginnen in te zien, dat het beste land ook te duur gekocht kan worden Wel wordt op publicatie ge wezen op den huurprijs enz. Maar ook begint men den boer te wijzen als hij het land te duur koopt of huurt wat daar de gevolgen van zijn. Ook zijn de boeren hier voornemens voor de landerijen, welke in het a.s. seizoen verhuurd zullen worden, minder prijzen te besteden. Mochten zij met hun goed streven slagen en de palm der overwinning behalen, dan zal de landbouw alhier weder tot bloei komen. Gameren. Na eene gehouden telling van den veestapel in deze gemeente, is de uitslag als volgt: 214 paarden, veulens in begrepen, 598 koeien, kalveren in begrepen, 58 schapen, 421 varkens, 1009 geiten, waar onder 8 bokken, totaal 2300 stuks. Giessen. De begrooting dezer ge meente voor het dienstjaar 1913 is door den Raad vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf op een gelijk bedrag van f5451.79*. Aan het herhalings-onderwijs wordt alhier door 17 jongelingen deelgenomen.' In vergelijking met vorige jaren, en met het oog op sommige andere gemeenten, is dit getal zeer groot te noemen. Kaatsheuvel- De mazelen, die een tiidlane onder de scholieren te Loonschen Hiik in erge mate geheerscht hebben, zijn thins aan het afnemen. Toch is er nog op hiToomDblik het vijfde deel der kinderen ven de openbare aohool door absent. nostspaarban^ "ingelegd «792.6U en terug- K^werdeïVnieuwe boekjes uitgegeven. Alhier is onder den naam „Crescendo" een nieuwe liedertafel opgericht, die met de harmonie „Euphonia" gecombineerde uit voeringen zal geven. Het bestuur bestaat uit de heeren: P. van Boksel, president. W. v. d. Wee Az., secretaris en H. Brink man, penningmeester. Neilerhemerf(Noordzijde.) Op de weegbrug werd alhier een vette koe ge wogen van den heer J. Slegh, welke het kolossaal gewicht van 1262 pond had. Kooper was een slager te Zaltbommel. Donderdag werd een scheepje aardap pelen geladen met bestemming naar Den Haag. Het waren Eigenheimers. Ze golden, hoewel van puike kwaliteit, slechts f 1,50 per H.L. -(Rietschoof). Sedert geruimen tijd miste de landbouwer W. Vernooij allerlei voorwerpen, welke op raadselachtige wijze verdwenen waren. De -politie hiervan ver wittigd, kreeg vermoedens op een jongeling, die bij V. werkzaam was en stelde zich verdekt op. Nog denzelfden avond mocht het haar gelukken zekeren J. v. d. M. op heeterdaad wegens het stelen van een klêe- dingstuk te betrappen en te verbaliseeren. Raamsdonk. Aan de boterfabriek is in Nov. verwerkt 193130 L. melk. De gemengde zangvereeniging „Excel sior" zal op 19 Dec. a.s. des nm. om 6* uur, in de Ned. Herv. Kerk te Raamsdonksveer een uitvoering geven. Naar wij vernemen mogen thans de inwoners, die zich van El. beweegkracht bedienen, die kracht ook 's avonds en 's nachts gebruiken. Sprang. A.s. Woensdagavond om 7 uur zal de afd. „Patrimonium" alhier in jaarvergadering bijeenkomen. Bij deze ge legenheid zal haar eere-lid ds, A. Brummel- kamp van 'sCapelle optreden met het onder werp „De beteekenia van Patrimonium." J.l. Dinsdag gaf in het Sprangsch koffiehuis het fanfare-gezelschap „Cirena" van Vrij hoeven-Cappel een uitvoering, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De komieken wisten hun gehoor aangenaam bezig te houden. Te circa 12 uur keerde een ieder zeker hoogst voldaan huiswaarts. Neeil. Aan het telefoonkantoor al hier werden over de maand November be handeld 49 telegrammen, waarvan 23 zijn aangekomen en 26 zijn verzonden. Aan het hulpkantoor alhier, werd ten behoeve van de rijkspostspaarbank ingelegd over de maand November een bedrag van f 2325,50. Verdeeld over 21 inlagen. fWaspik- Door het Burgerlijk Arm bestuur is publiek aanbesteed de levering van klompen en steenkolen vanaf 1 Jan. tot 31 Maart 1913. Klompen aangenomen door P. Schroot, voor 33 cent per paar; Steenkolen aangenomen door P. Kolste- ren, voor fl.25 per H.L. Wfjk. Vrouw de B. ontving Zondag bericht, dat haar man, werkzaam aan een ertsboot, van een hoogen stijger was ge vallen en dat een zijner beenen, tengevolge der val op 3 plaatsen is gebroken. Boven dien moet hij nog inwendige kneuzingen hebben bekomen. Hij is direct in het zieken huis opgenomen. Even beneden het stoombootenveer, tegenover de eigendommen van J. de W., ligt de dijk bezaaid met scherpe doornen. Een kleine waarschuwing voor wielrijders is hier dus niet overbodig. Verslag van de vergadering van den Raad der gem. Almkerk op Dinsdag 10 Dec. Na voorlezing van het gebed opent de voorz. de vergadering. Ingekomen zijn Een schrijven van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, waarin verzocht wordt in bestekken enz., die van de gem. uitgaan, de bepaling op te nemen, dat zij op bedoelde werken niet mogen versterkt worden. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Een verzoekschrift van D. A. Litooij, te Nieuwendijk, om in aanmerking te mogen komen voor leveranties enz. aan de ge meente. Besloten wordt dit in geheime zitting te behandelen. Op een verzoek om afschrijving van H. O. wordt gunstig beschikt. Aan de orde komt een verzoek van de jongel. vereen. „Arbeid Adelt" om het gymnastieklokaal voor haar jaarfeest te mogen gebruiken, waarop goedgunstig be schikt wordt. Tevens wordt een besluit genomen alle bestaande vergunningen tot het gebruiken van lokalen in beheer bij de gem. in te trekken en in het vervolg ieder verzoek om van die lokalen gebruik te maken op zich zelf te behandelen. Naar aanleiding van een wijziging der militiewet worden eenige kleine verande ringen gebracht in de verordening op de jaarwedden der onderwijzers. Thans komt aan de orde: wijziging der verordening op de o. 1. scholenB. en W. stellen voor de schoolgelden te verdeelen in zes klassen en die met wijziging der vorige heffing respectievelijk op 25, 40, 55, 70, 90, 110 ets. per maand te brengen. Na eenige bespreking, waarbij door den heer Van der Meijden met cijfers wordt toegelicht dat het schoolgeld in verhouding tot andere scholen beslist verhoogd kan worden, waarmede bijna alle leden instem den, wordt het voorstel van B. enW. aan genomen. Punt 4 van de agenda, vermeerdering van het aantal ambtenaren van den Burg. Stand, gaf aanleiding tot een langdurige discussie, waarbij de heer Snoek betoogde, dat er vroeger drie ambtenaren waren en toen er een bedankt had, de raad het niet noodig oordeelde meer dan twee ambtenaren te hebben. De heer Den Dekker zeide indertijd juist bedankt te hebben als ambtenaar van den Burg. Stand, omdat de raad toen geen vierde ambtenaar wilde benoemen, zoodat er toen slechts twee overbleven. Verschillende leden stemden volkomen met den heer Den Dekker in en achten het gewenscht het aantal ambte naar tot vier uit te breiden, welk voorstel met 6 stemmen tegen 1 wordt aangenomen. Bij de eerste stemming blij kt dat als derde ambtenaar is benoemd J. Cornet, volontair ter secretarie alhier en tot vierde ambtenaar P. van Kuijk, gemeente-bode. Daarna komt ter tafel verkiezing voor leden der commissie tot wering van school verzuim; bij stemming blijkt dat alle aftre dende leden met algemeene stemmen her kozen zijn. Nadat de agenda afgewerkt is, doet dt Voorzitter de gebruikelijke rondvraag, waar bij de heer Schermers vraagt wat de kosten van den muur van de O School, Voorsteeg zijn geweest, waarop de Voorz. antwoordt, dat deze f 185 bedragen. Tevens deelt de Voorz. nog mede, dat de werkster aan voornoemde school haar voornemen te kennen heeft gegeven werk staking te zullen houden, aangezien haar salaris niet in evenredigheid is met hetgeen zij daarvoor moet verrichten. Besloten wordt haar in den winter een billijke verhooging toe te kennen. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van de Werken en Sleeuwijk, gehouden Dinsdag 10 December 1912. Afwezig de heeren Brienen, Van der Meij den, Monshouwer, Pruissen en Sigmond. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, worden de notulen van de vorige vergadering door den Secre taris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet daarna mededeeling van de volgende ingekomen stukken, als: 1. Eene afwijzende beschikking van Ged. Staten op het verzoek om vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymna stiek aari de openbare school te Sleeuwijk. 2. Een schrijven van Ged. Staten houdende verzoek om nadere toelichting van een post op de begrooting voor 1913, waaraan zal worden voldaan. 3. Eene akte van verkoop van een perceel griendhout toebehoorende aan de gemeente, bij inschrijving verkocht aan K. de Boon te Werkendam voor f 1266,25. 4. Een adres van de Oranjevereeniging te Werkendam, houdende verzoek om eene toelage van f 50,bij gelegenheid der feestviering bij de 100-jarige onafhankelijk heid van Nederland in 1913, voor de open bare school te de Werken, schoolgaande kinderen. Met algemeene stemmen wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. 5. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de bogrooting voor 1912. 6. Benoeming leden der commissiën tot wering van schoolverzuim. Tot leden dier commissie te Sleeuwijk worden herbenoemd de heeren B. Dekker, H. Koster, G. F. van Sant, C. van Poederooijen en C. Verhagen; te de Werken de heeren C. Slagmolen, K. Ph. H. Duijne, O Brienen, P. H. Oldemans en J. Kallewaard; te Kille, de heeren K. Walraven, Joh. van Breugel, A. van Noor loos, J. Monshouwer en Ab. Versteeg. 7. Wordt vastgesteld het kohier van schoolgelden voor het le kwartaal 1913. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over ter vaststelling van een 2e aanvul lingskohier van den hoofdelijken omslag. 1» 11IIBI 1 K BB Hl 11T II N, 15 December. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 5.30 u. leeskerk. Geref. kerk (Putterstraat) nm. 5.30 u. ds. Laatsman. 19 Dec. nm. 6 u. de heer Duits Wes- seling van Giessendam. 19 Dec. nm. 6 u. ds. Trillaard uit Hendrik- Ido-Ambacht. Geref. kerk, nm. 2 u. ds. Diemer van Poortugaal. ds. Rennes. Chr. Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leeskerk." Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. ds. Van der Zanden van 's-Gra- vemoer. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 1.30 u. ds. Brouwer. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2,30 u. Lesdienst. Chr. geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Heesbeen, geen dienst. Nz. nm. 2 u. ds. Van Voorst Vader. uit Zuilichem. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. P. H.de Jonge, vm. bediening H.A., nm. Nabetrachting. F. Gobius du Sart. Kerknieuws. Doeveren. In een vergadering van stemgerechtigden der Herv. gem. alhier ge houden 11 dezer, is tot ouderling herko zen J. Zouténbier en is gekozen tot diaken P. A. Bollterzelfder vergadering is in het kerkbestuur tot notabel herkozen J. Zou- tenbier. Waspik. Als ouderling is herko zen de heer A. de Rooi, gekozen als diaken de heer H. J. Zon Lz., terwijl de aftre dende diaken de heer J. A. Ruijtenberg niet meer alszoodanig in aanmerking wenschte te komen. Sprang. De uitslag der herstemming voor één notabel bij de Ned. Herv. Gem. is als volgt: uitgebracht werden 119 stem men, hiervan verkreeg de heer M. Ros 80 en J. Werther Wzn. 39 stemmen. Neen- Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn gekozen de heeren G. Ver voorn en J. van Ballegooijen. D<argerlifke St«nd. Werkendam, van 613 Dec. Ondertrouwd: Leendert den Haan, jm., 26 j. en Eiltje Christina Potters, jd., 25 j. Getrouwd: P. Koman, jm 24 j. en P. Visser, jd 23 j. Overleden: Arie Visser, 47 j., ongeh. Veen, over de maand Nov. Ondertrouwd: G. Valk, 24 j. en M. C. Timmermans, 21 jW. A. Roeland, 23 j. en H. van de Nadort, 31 j. Getrouwd: P. Swijnenburg, 23 j. en E. van Andel, 21 j. Geboren: Gerdina Cornelia, d. v. P. H. Vos en W. Kamerman. Overleden P. M. Verbeek, z. v. P. M. Verbeek en M. den Dekker. Dussen, over de maand Nov. Ondertrouwd: Peter den Hoed en Ottolina Hagoort. Getrouwd: M. Pruisen, 32 j. en N. Kamp, 22 j.; A R. v. d. Pluijm, 29 j. en A. v. d. Pluijm, 27 j. Geboren: Adriaua W., d. v. C. van Vuuren en C. Roubos; Elisabeth M., d. v. P. H. M. Scheeren en A. G. Fabrie Johanna A., d. v. J. R. Schouten en C. M. FintelmanJohanna A., d. v. J. A. v. d. Pluijm en C van Tetering; Elisa beth C., d. v. B. van Daalen en C. v. d. Stelt; Sophia G., d. v. H. Boender en G. van Zijderveld; Clara, d. v. D. de Graaf en A. Verschoor; levenloos kind van L. M. J. Schoenmakers en P. C. Verhagen. Overleden J. Akkerman, 98 j. wedn. v. A. van Spijk; A. M. van Velthoven 62 j. echtg. v. C. van Erp S. G. Boen der, 1 j d. v. H. Boender en G. S. ZijderveldA. Staal, 72 j., wed. van J. v. d. Pluijm; J. G. Bullens, 30 j.; N. A. v. d. Beek, 48 j.J. Kievits, 66 j. echtg. v. S. de Vries; G. v. Dortmont83j. Ingekomen vanAlmkerk, A. Boeve met gezin; Tilburg, C. van Balkom; Teteringen, P. Vermeerea met gezin; Raamsdonk, L. A. de Bruijn; 's Her togenbosch, S. J. v. Alphen, Gorinchem, A. H. van Moergestel. Vertrokken naar: Teteringen, J. F. Blacquière met gezinAlmkerk, A. van Dinteren; Rotterdam, M. S. A. v Strien; Avereest, E. C. Janson; Eindhoven, A. H. Arts met gezinRotterdam, W. J. van Nunen; Schiedam, J. A. van der Pluijm. Wijk en Aalburg, over de maand Nov. Ondertrouwd Pieter van Tilburg, 23 j. en Kornelia Kuipers, 23 j. Getrouwd: J. v. d. Meer, 29 j. en E. Verzijl, 37 j.; W. v. d. Steenhoven, 25 j. en C. v. Kuyk, 23 j.; W. J. H. v. Wijnen, 25 j en M. v. Rijswijk, 19 j. H. Holterman, 25 j. en T. v. Wijk, 19 j. Geboren Goverdina Lourina, d. v. J. G. de Bruyu en B. MansMartinus, z. v. L. v. Bergeijk en J. Bouman An- toon, z. v. Chr. Kapel; Kornelis, z. v. K. v. d. Velden en A. Lankhaan Jo hanna, d. v. A. Bouman en H. Bax Janneke Pieternèila,- d. v. C. de Waal en A. Bouman Dirk, z. v. F. Nieuw koop en W. J. VosMeeuwis, z. v. J. Millenaar en G. Kerkwijk Helena, d. r. F. P. v. Rijswijk en J. Timmer mans Daatje Elizabeth, d. v. P. van Helden en M. Kamerman. Overleden: Dirk van Wijnen, 66 j., echtg. van G. Verbeek. Geertruidenberg, over de maand Nov. Geboren: Johannes Petrus, z. v. A. Joosen en C. M. A. Bul; Matheus Adri- anus, z. v. M. A. de Bruijn en P. Guillot; Johannes Antonius, z. v. A. A. Kroos- wijk en J. Pellis; Araoldus, z. v. P. van Vugt en A. Fijneman; Johanna Anna Maria, d. v. H. A. M. Rij pert en J. van Haperen. Brakel, over de maand Nov. Geboren: Jan Willem, z. v. M. Ver steeg en J. van Hemert. Overleden: Anna Versteeg, 66 j., wed. van G. de Vries. Pouderoijen, over de maand Nov. Geboren: Adriaan, z. v. H. Kolbach en H. Hobo; Wilhelmina, d. v. A. van Driel en W. Bouman; Johanna, d. v. A. Groeneveld en A. Kanselaar; Aart, z. v. Z. H. de Noo en E. de Mooij Tonia, d. v. W. van der Sluis en G. Biesheuvel. Overleden: Alida Commene, 77 j., wed. van P. van der Meer, eerder wed. van P. Hansum. DE IIOIj. In het Tijdschrift voor Plantenziekten, dat verscnijnt onder redactie van prof. dr. J. Ritzema Bos, den directeur van het Instituut voor phytopathologie te Wagecingen, schrijft prof. Ritzema Bos over de beteekenis van den mol voor land- en tuinbouw, en komt o. a. tot de volgende conclusies De mol eet uitsluitend dierlijk voedsel en is als verdelger van in deu grond levende schadelijke dieren van groot nut voor al onze kuRaresr. dat hij ook regenwormen eet, die voor de vruchtbaarmaking van de bon waarde groote beteekenis hebben, doet het nut van deu mol geenszins in schade om slaan, wijl toch de voortplanting der regenwormen t$o sterk is, dat hun voort bestaan op eflffen hun passenden bodem gewaarborgd is; en zonder regenwormen te eten, zou de mol op de meeste gronden niet kunnen blijven bestaan, wijl het aantal insectenlarven daar niet ieder j ar voldoende is om een matig aantal mollen tot voedsel te verstrekken; op weiden en grasland, in het alge meen ook op bouwland, doet de mol ook door zijn woelen geen schade aan 't gewas; in kweekerijen en in boom gaarden evenminop vlasland, in groente- en bloementuinen en vooral in broeibakken doet hij in dit opzicht wel nadeel, en daar is het noodig hem te bestrijden; door het opwerpen van molshoopen is hij in weiden niet nadeelig, op bouw land en grasland kunnen de molshoopen last veroorzaken bij het maaien in dijken en nabij dijken kan men hem niet dulden. Eene bescherming van den mol overal en ten allen tijde kan derhalve niet worden aanbevolen.Warmoeziers, vooral groentekweekers onder glas, zullen altijd de vrijheid moeten hebben, mollen te dooden. Zoo ook de waterschapbesturen en polderbesturen, met het oog op de bescherming der dijken. Werd de mol bij de wet beschermd, dan zou toch althans voor deze personen ten allen tijde de vrijheid moeten blijven bestaan, dit dier te dooden; en ook de landbouwers zouden althans in sommige gevallen die vrijheid moeten kunnen erlangen. Ik zie derhalve niet in, hoe eene wettelijke bescherming van den mol zou kunnen worden ingevoerd, zonder de belangen van velen ernstig te benadeelen, of zonder zooveel uit zonderingen toe te laten, dat die be scherming zelve in 't geheel niet veel meer te beteekenen had. Dat nu menigeen wel eens mollen laat wegvangen, omdat hij ze geheel ten onrechte voor schadelijk houdt (zooals menig veehouder en fruitboomgaard- bezitter), dit is wel zeer jammer, maar ik geloof dat het moeilijk door eene wet is tegen te gaan. Veel erger echter is het, dat in verscheiden streken onzes lands zoo groote massa's mollen stelselmatig worden weggevangen door mollevangers van beroep, om de vachten te verkoopen. Deze roeien de mollen stelselmatig uit; en wanneer aan dat stelselmatig mollenverdelgen geen einde komt, zullen er alras verscheiden streken van ons land zijn, waar de mol totaal ontbreekt. En dat zulks ten nadeele van onze kultures zal zijn, behoeft niet te worden betwijfeld. Hoe aan die noodlottige mollenvartgst uit winstbejag een einde te maken? Alles moet worden gedaan, om bij grondgebruikers en grondeigenaars de overtuiging te vestigen dat die stelsel matige uitroeiing van deu mol uit winst bejag hoe eerder hoe beter moet ophou den; want dat de mol, hoezeer soms schadelijk voor onze kultures, in het algemeen als een hoogst nuttig dier moet worden beschouwd, welks algeheele uitroeiing zeer ten nadeele van den land- en tuinbouw moet uitkomen. Laten allen die hunne weiden en bouwlanden en in 't algemeen terreinen verpachten, waarop de mol niet dan bij uitzondering schade doet, zulks doen onder de bepaalde voorwaarde, dat daar geen mollen mogen worden gevangen, dan eventueel met hunne uitdrukkelijke toestemming. Maar men vergete niet, dat de mol reeds in onderscheiden streken onzes lands schaarsch is geworden en dat wil men daar het uitsterven van dit dier voorkomen spoedig moet worden gehandeld. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder reesorteerende hulpkantoren werd Daar thans niemand het woord meer verlaDgt sluit de Voorz. de vergadering om over te gaan in geheime zitting. Hemdenvm. 10 en nm. 6 u. ds. Ruijsch van Dugteren. Werkendamgeen opgaaf. Aalst, vm. 9.30 u. ds. van Paddenburg. Ger. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leeskerk. Aalburgnm. 2 u. ds. Gobius du Sart uit Wijk. Almkerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooijmans. Babylonïénbroek, vm. 9.30 u. ds. Blankhart. Be3oijen, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Dierkens. Capelle, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. J. J. Ruijsch. Ger. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2u. ds. A. Brummelkamp. Loonschendijk, nm. 2 u. ds. Locher van Waspik. Doeveren, vm. 9.30 u. ds. Bastiaanse. Drunen, vm. 10 u. ds. Van der Hoff. Drongelen, geen dienst. Drimmelen, vm. 10 u. ds. J. B. C. Schuuring. Dussenvm. 9 u. ds. Van Stein Callenfels. Geref. kerk vm. 9,en nm. 2 u. Eethen, vm. 9.30 u. ds. Van Asch. Gameren, vm. 9.30 en nm. 6,30 u. ds. A. Dekker. Geertruidenberg, geen opgaaf. Genderen, vm. 9.30 u. ds. Feijkes. Giessen, vm. 9,30 u. ds. Benders, 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Van Leeuwen. Herpt, geen dienst. Loevestein, geen dienst. Meeuwenvm. 10 en nm. 6 u. ds. Klomp. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. lezing. Nederhemert, Zz. geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Goedbloed. Pouderoijen, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Keek Raamsdonk, nm. 2 u. ds. Meischke. Raamsdonksveer, vm. 9.30 u. ds. Meischke. Rijmrijk, nm. 2 u. ds. Benders. Sleeuwijk, vm. 9,30 u. ds. H. Visch. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Pop. Geref. kerk vm. 9,30 en nm. 5,30u. de heer Duits Wesseling van Gies sendam. Uitwijk, vm. 9.30 u. ds. Niemeyer. Veen, vm. 9.30 u. dr. Tjalma. Vlijmen, vm. 10 u. ds. Ossewaarde. Waspik, vm. 9.30 u. ds. J. C. Locher. Woudrichem, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. J. W. Wijk c.a., vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. ïfjASJ*" H.H. Correspondenten worden belèefd verzocht de Predikbeurten vooral fuist en in te zenden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2