De sigarenfabrikant ook-. onderhandelingen te voorkomen, een bemiddelende houding ten aanzien van de twee partijen in acht te nemen en Turkije gematigdheid aan te bevelen. Stappen in dezen zin zijn reeds door den OostenrijkschHongaarschen gezant te Konstantinopel gedaan. '"'Een bericht uit St. Petersburg zegt: Er is huiszoeking geschied in zeven jongens- en meisjesscholen, welke tot de arrestatie van 60 leerlingen, vrouwe lijke zoowel als mannelijke, leidde. De geheime politie nam een aantal propa gandageschriften voor de vrije liefde en pornografische lectuur in beslag. Deze geschriften gaven een beeld van het zedelijke bederf der leerlingen. De po litie verklaart ook in het bezit te zijn van bewijzen voor een aanslag tegen den minister van onderwijs, die door de scholieren van het 12de gymnasium zou worden gepleegd. De arrestatie is in Petersburg het onderwerp van alle gesprekken. In een kolenmijn te Sapporo (Japan) heeft een ontploffing plaats gehad. Er waren 200 mijnwerkers aan den arbeid Slechts drie konden er ontsnappen. Voor de anderen schijnt geen kans op redding te bestaan. Donderdag werd uit Londen gemeld: Er waait een felle storm. Er zijn tal van schipbreuken aan de kust voorge komen, met name in Devon en Corn wall, waar het ook geonweerd heeft. Twee passagiersbooten en vele andere schepen zijn gestrand. Het telefonisch en telegrafisch verkeer is gestoord. Vitus, ts el {fk üieuwN. Heugden, 28 Dec. Het duo Rotowsky is met hare trekschuit (een modern jacht zonder stoomvermogen) gearriveerd en ontving tal van bezoeken van dames en heeren die met hare unique woning kwamen kennis maken. Een concert, gegeven op „Concordia", voor leden van het Nut en andere genoodigden, had enorm succes. De heer Rotowsky is tevens een begaafd spreker. Met eene goed gekozen inleiding en eene toespraak tijdens de pauze werkte hij zeer veel mede om de vergadering tot een gezellig geheel te maken. Met zijne viool wist hij, volgens kenners, wonderen te verrichten en zoowel bij klas sieke muziek als populaire stukjes had hij het auditorium geheel in zijne macht. Mevrouw Rotowsky bleef bij de piano-be geleiding steeds er mede in harmonie. Om het intiem karakter te verhoogen, offreerde het zoonte aan de dames van tijd tot tijd bon-bons. Ieder was uiterst voldaan en wij begrijpen ten volle, dat het kunstenaarspaar overal succes inoogst en danken het, naar wij vertrouwen uit naam van het Heusden's publiek, dat het ook Heusden het voorrecht van een bezoek heeft geschonken. Donderdag 26 Dec. werd door onzen stadgenoot de heer Anton Broers met mede werking van mevrouw Louise de Graaff te Rotterdam in het hotel „Concordia" alhier een grand soirée musicale et comique ge geven. Trots de meest ongunstige omstandig heden: prima slecht weer; secundo: de locale uitvoeringen van tooneel-, muziek- eri zanggezelschappen in de naburige dorpen, was de zaal goed bezet, zoodat de ruim 150 bezoekers hebben kunnen profiteeren van het geheel nieuwe repertoire van den humo rist en coupletzanger den heer Broers. Tijdelijk uit Amerika hier vertoevende, heeft hij het Heusdensch publi k uitsteker-, d geamuseerd. Juist in de nieuwe wereld heeft hij zich door vele ervaringen tot een vrijen en franken humorist ontplooid. Voor mevrouw De Graaff hebben we niets dan lof Jammer, dat door het vochtig weer ook haar stemorgaan was aangetast. Vooral de „clown", met deze voordracht oogstte zij veel succes in. We hopen beiden nog eens voor het Heusdensch publiek te zien optreden. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. De tweede Kerstdag was voor de kleinen een genotvollen dag. In de Hervormde kerk was een kerstboom opgericht, smaakvol ver sierd en verlicht, waaraan en waaronder tal van geschenken voor de leerlingen. De leiding was bij ds. Ruijsch van Dugteren in goede handen, die op echt kinderlijke wijze de kinderen wist toe te spreken. Door de pas opgerichtechristelijke zangvereeniging „Looft den Heer" werd „Dankt, dankt nu allen God" gezongen en droeg de pathéfoon van den heer A. v. Rijswijk niet weinig bij tot verhooging der feestvreugde. Nog ontvangen wij het navolgde: In het kleine eenvoudige gebouw in de Putterstraat is 't Kerstfeest heerlijk gevierd. Bij ons intrée in de Ger. kerk zag9n we de muren met oranje-giuerlandes behangen, bo ven den preekstoel lampions in de nationale kleuren en daarnevens een prachtigen kerst boom, behangen met geschenken. Ds Laatsman is de man om de kinderen bovenal gelukkig te maken. Treffende ver halen wisselen af met viool- en pianospel. Allerlei speelgoed, boekjes, atlassen, passer- doozen't was der oogen lust dit alles te beschouwen. Maar nog meer wekt het onze bewondering dat ds. Laatsman dit alles uit eigen privé bekostigd. Alleen kinderen ge lukkig te maken terwilie van het Kindeken, dat onder zóó droeve omstandigheden ge boren werd is de illusie van ds. Laatsman. Capelle. Bij de op j l. Zaterdag ge houden verpachting van kaai- en havengeld in deze gemeente voor 1913, is pachter ge worden C. A. Boezer, voor de som van f172. Drongeleil. Zaterdagavondj.l. trad alhier in de openbare school op de heer Boshouwers te Gemonde, teneinde een be spreking te houden over de voeding, huis vesting en ziekten der kippen. Een vrij tal- rijk publiek was opgekomen, terwijl sprekers rede met belangstelling werd aangehoord. Gameren. Met 2e Kerstdag gaf, trots het ruwe weder, de harmonie Prinses Juliana in 't repetitielokaal in de openbare school een prachtig concert. Ondanks het slechte weer was de opkomst flink en de Harmonie had voor een mooi programma gezorgd. Keurig werden de stukken uitgevoerd, zoodat de directeur de heer Wierts uit 's Bosch, met genoegen op zijn arbeid kan neerzien. De voordrachten, door enkele leden in de pauze ten beste gegeven, liepen, met uit zondering van een paar, heel aardig van stapel. We wenschen de Harmonie een spoedig weerzien toe, want het publiek heeft recht genoten. 'sGra vemoer. De eerste Kerst avond is helaas niet zeer vredig verloopen. Van algemeene bekendheid is het, dat er om het meisje van den schippersknecht J. v. D. eene zekere kwestie bestond. Van uitdagen is het tot vechten gekomen en tijdens de worsteling knalden een vijftal revolverschoten. Al ras bleek, dat de schoen maker C. H. aan zijne hand was getroffen en de hulp van dr. Smeenk moest worden ingeroepen om den kogel te verwijderen. Nog een ander persoon ontving eene lading hagel in zijn aangezicht. De burgemeester stelde onmiddellijk met den veldwachter een voorloopig onderzoek in en nam een revolver in beslag. Den vol genden morgen werd het onderzoek door den veldwachter der maréchaussee voort gezet. De Christelijke zangvereeniging „Hal leluja" met haar vierstemmig gemengd koor gaf Woensdagavond in de Gerefor meerde kerk weder haar jaarlijksche Kerst uitvoering. De stukken werden uitnemend gezongen en ook de solo's vielen zeer in den smaak. De in het programma ter af wisseling ingelaschte samenspraken werden keurig uitgevoerd. Elke kerkelijke gemeente heeft hier hare eigen Zondagsschool en door de leer lingen dezer drie scholen is het jaarlij ksche Kerstfeest Donderdag met opgewektheid gevierd. Voor de kinderen geeft dit feest steeds eene groote aantrekkelijkheid, daar zij alsdan met onderscheidene geschenken worden vereerd. Kaatsheuvel. Tot volontair aan de Christelijke School te Loonschendijk is benoemd mej. Oostveen, onderwijzeres te Kerkwijk. Deze week is des nachts ingebroken in het schuurtje van M. B. op den Hil. Door het leven, dat de inbreker(s) maakte(n), werden de bewoners gewekt en gingen op verkenning uit. Een persoon koos bij hun nadering het hazenpad. De politie stelt een onderzoek in. Maandagmiddag pikten de mare chaussees alhier zekeren M. T., die nog wat in 't vet had bij de justitie, op en brachten hem in verzekerde bewaring naar Den Bosch. Door het aftreden van den heer Stassen als president van den Chr. Boeren bond, is gekozen als president de heer C. Vugts. Reeds een zestiental schoenfabrikanten alhier hebben zich opgegeven voor gezamen lijke inzending op de Intern. Tentoonstelling van Handel, Nijverheid en Kunst, in 1913 te Tilburg te honden. Bij den Gemeenteraad alhier zal aangeklopt worden om subsidie daarvoor. In den nacht van 25 op 26 December is er bij verschillende bewoners van den Loonschendijk baldadigheid aan de wonin gen gedaan. Bij J. M. is het hek voor de woning gedeeltelijk afgebroken, bij anderen zijn de hekken van de palen genomen, weer bij anderen hebben het de „poortjes" moeten ontgelden. Woensdagnacht zijn van den bakker G. K., op de Hooge Zandschel, 25 kippen gestolen. Men vermoedt dat een hond de dader ia. Een schadepostje voor den man. Ncderhemert De naaivereeniging „Dorcas" alhier heeft de kroon op haar menschlievend werk gezet, door niet min der dan 39 huisgezinnen met kerstgaven in den vorm van kleedingstukken te ver blijden. De leden der vereeniging vervaardigden 12 lakens, 12 sloopen, 7 kinderschorten, paar blauwe sokken, 5 paar vrouwen kousen, 5 paar kinderkousen, 12 vrouwen- schorten, 3 mansbroeken, 1 vrouwenborst rok, 1 jongensboezeroen, 6 boezeroens, 4 kinderrokjes, 2 kinderbroeken, 2 kinder jurken. 3 kinderborstrokjes, 6 manshemden, 3 jongenshemden, 4 vrouwenhemden en 4 meisjeshemden. Van Freule van Kretschmar4 boeze roens, 4 mansbroeken, 3 kinderschorten, 3 vrouwenschorten, 3 manshemden en 3 vrouwenhemden. Dinsdag werd in het gebouw der naaivereeniging met de kinderen der ver schillende Zondagscholen het Kerstfeest ge vierd. Bij deze gelegenheid toonde zich mevrouw baronesse Van Wassenaer een waardig opvolgster van wijlen mevrouw baronnesse Van Nagell, de groote kinder vriendin. Een 200 kinderen werden niet alleen feestelijk onthaald, maar kregen allen nog een kerstgeschenk bovendien. Tweeden Kerstdag gaf de vereeniging „Zanglust", directeur de heer W. Knoop, in de Openbare School aan de Noordzijde een uitvoering, welke alleszins geslaagd mag heeten. Gegeven de bekwame leiding van den directeur en den ijver der zangers moest het rijk voorziene programma wel keurig uitgevoerd worden. Ook ditmaal bleef geen plaatsje onbezet. NleuwendtJk. Aan den avond van le Kerstdag gaf de fanfare „Crescendo" alhier haar aangekondigd concert. Ondanks het zeer ongunstige weder was er nogal bezoek. Het programma werd dank zij de voortreffelijke leiding van haar directeur, de heer J. A. Kraaienbrink, over 't algemeen goed afgespeeld, en wat ter afwisseling werd ten beste gegeven in een 3-tal samenspraken en 1 voordracht viel ook zeer goed in den smaak. Sleeuu(jk. De heer A. Sigmond, heeft ontslag genomen als lid van den raad dezer gemeente. Sprang. Voor enkele dagen beging zekere in 't V. de onvoorzichtigheid, een nog niet geheel gedoofde tabakspijp in zijn jaszak te steken. Even later stond hij in lichte laaie, wat nog gelukkig is afgeloopen. Assurantie dekt de schade. De langs de huizen gehouden collecte, voor de te stichten school voor „Chr. Volks onderwijs" heeft f 140,75 opgebracht. Door den kerkeraad der Ger. Kerk alhier, werd, naar wij vernamen, besloten in haar kerkgebouw de petroleumlampen door gaslampen te doen vervangen. In den nacht van Woensdag op Don derdag, hebben enkele belhamels in deze gemeente blijk gegeven van hunne baldadig heid. Zoo werd o.a. bij den alleen wonenden 85-jarige P. Pacquie, het raam uit zijn ver band geduwd, (dat dezen ouden man danig was geschrokken, laat zich begrijpen); bij J. de J. een heining afgebroken en van een woning, staande in de Dijkstraat, eigenaar de heer M. Vos, werden de ruiten totaal verbrijzeld. Dat het de politie gelukken moge, deze lafaards in handen te krijgen. Donderdagavond gaf de Chr. zang vereeniging „Excelsior" haar uitvoering. In weerwil van het regenachtig weder, was een talrijk publiek ter beluistering opgekomen. Om circa 5.30 uur opende haar voorzitter, de heer P. D. Netten, met een welkomst woord deze uitvoering en droeg de leiding aan den directeur, den heer J. Sars, van Waalwijk, over. Over het geheel werd goed gezongen en wist „Excelsior" zijn goeden naam te handhaven. Dit het applaus zouden we moeten opmaken, dat het publiek genoot. In het bijzonder wisten de solisten den lof der aanwezigen in te oogsten. Een woord van hulde aan haren eminen- ten directeur is zeker hier niet misplaatst, alsook aan het adres van den heer D. Geenen voor zijn accompagnement. Aan het einde bracht de Voorzitter nog een woord van dank aan allen en verliet zeker een ieder hoogst voldaan het kerkgebouw. Veen. Met genoegen mogen we mel den, dat de heer A. de Bruin, thans te Vuren, welke eenige maanden alhier de j functie van secretaris waarnam, benoemd I is als ambtenaar ter secretarie te Sliedrecht. J Vriihocven-Cappel- Naar wel vernemen, zal, evenals het vorige jaar, de Chr. zangvereeniging „Hallelujah" alhier, weder een uitvoering geven te 's-Gravemoer, waartoe de vereeniging is aangezocht. Waspik. Zekere S. alhier, bezig zijnde met fietsen te leerer, had het ongeluk in een diepen sloot te rijden. Hulpvaardige handen brachten hem echter spoedig op het droge, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Zondag jl. hield de heer J. Houben uit Waalwijk, een inposante rede voor de leden der Bartholomeusvereeniging. Hij spoorde in bezielde taal aan tot den strijd tegen den geesel dezer eeuw, het drank- j misbruik, door dr. Kuyper terecht genoemd een nationale zonde, die de welvaart onder mijnt. Vervolgens wees hij op de financi- eele en moreele noodlottige gevolgen. Krank zinnigen, idioten, tering en kankerlijders, bestonden voor een groot procent, volgens de statistieken, door hoogstaande en be voegde mannen vastgesteld, uit dronkaards.1 Eveneens zijn de gevangenissen voor een groot deel bevolkt door misbruikers van i drank. Welvaart, orde en tucht worden ondermijnd. 80 millioen toch wordt elk jaar in ons land aan den drank besteed. De Zondag wordt verwaarloosd, het gods dienstig element in den drinker staat stil. Het aantal misdaden tegen de openbare orde of personen werd door den Officier der Arnhemsche Rechtbank op 60 pet. vastgesteld. Daarom moeten wij ons ver- j eenigen in den edelen strijd voor vrouw en kind, voor welvaart, godsdienst en vaderland. j Met ademlooze stilte werd de gevierde redenaar tot het einde gevolgd. Jammer echter, dat het aantal belangstellenden voor deze doorwrochte rede niet grooter was. De president dankte ten slotte namens de vergadering. het hoofd nog terug, doch kreeg van de volgende hoornen telkens opnieuw een slag. De tram werd zoo spoedig mogelijk tot staan gebracht, doch de ongelukkige, die verschrikkelijk ver minkt was en enorm veel bloed had verloren, de heele wagen was er mee bespat, was reeds een lijk. Te Ouderkerk a,d. Amstel is Woens dagochtend terwijl de bewoners ter kerk waren, door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de boerenhofstede van J. Borst. De hofstede is geheel afge brand. De inboedel ging verloren en vier koeien kwamen in de vlammen om. Aan bankpapier ging er f 360 ver loren. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De hoofd machinist van de vuilver branding te Rotterdam J. C. van der V., had al geruimen tijd lang de vrouw van den walbaas N. v. d. W., die op 't Burge meester Hoffmanplein aldaar woont, las tig gevallen met brieven en telkens getracht haar te ontmoeten. Dinsdag morgen om ruim 10 uur drong hij, nadat juffrouw v. d. W. de deur van het door haar bewoonde benedenhuis voor iemand, die haar wenschte te spreken, had geopend, achter dien be zoeker binnen en loste in het portaal een schot op juffrouw v. d. W. De kogel drong haar in het hoofd; zij zakte be wusteloos ineen. Dit ziende, richtte de hoofdmachinist het wapen op zichzelf en schoot zich dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Daarheen is ook de ernstig, doch oogenschijnlijk niet levensgevaarlijk, gewonde vrouw ver voerd. Zondagnacht werd te Heerlen een geweldige ontploffing vernomen, die eenige personen uit den slaap wekte. Men meent dat de ontploffing plaats had in of nabij een in aanbouw zijnd huis in de Saroleastraat. Van een woning werd een ruit verbrijzeld. Maandagavond omstreeks halftwaalf had een dergelijke ontploffing plaats en wel in een in aanbouw zijnd huis in de Oranje Nassaustraat, waar een privaat uiteenges'agen werd. Te Baarn is op den eersten Kerst avond de 35-jarige slager Joseph Cosijnse bij een vechtpartij met drie jongens uit Soest zoodanig met een mes gesto ken, dat hij door verbloeding kort daar op is overleden. De verslagene laat een weduwe met 4 kinderen achter. De Baarnsche politie heeft des nachts de vermoedelijke daders, de gebroeders G. en J. v. d. B. en G. Str. in hun woningen aangehouden. Te Delden is bij een vechtpartij een persoon uit Enterbroek zoodanig ge sneden, dat hij aan de verwondigen overleden is. De vermoedelijke daders, de gebroeders M., zijn in hechtenis ge nomen. Woensdagnacht is de dijk om de suikerfabriek te Halfweg doorgebroken. De z g. Zwetpolder staat onder water. Rechtzaken. Kantongerecht Waalwfjk. Uitspraken dd. 20 Dec. 1912. Chr. J. E. te Oosterhout, overtr. mot. en rijw.-regl. f 2 of 2 d.; M. v. Z., A. H. S., beiden te Sprang, beiden overtr. alsvoor, ieder f 10 of 3 w. tuchtschoolJ. H. v. d. M. te alsvoor, overtr. alsvoor, f 0.50 of 1 w. tuchtschool; H. M., H. L., beiden te Baardwijk, beiden overtr. visscherij- wet, ieder f 10 of 5 d.; M. H. te Kaats heuvel, M. K. te Capelle, M. de L. te Vlijmen, A. V. te Tilburg, C. v. Z. te Waalwijk, allen dronkenschap, ieder f 2 of 2 d.; J. v. R. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor, 2 w. hecht.; F. L., G. v. D., beiden te alsvoor, beiden overtr. alsvoor, ieder f 5 of 3 d.; M. T. te Waalwijk, overtr. alsvoor, 1 w. hecht.; A. v. d. B. te Loon-op-Zand, strooperij, f 0.50 of 1 d.; C. K. te Sprang, overtr. spoorw.- regl., f 1 of 1 d.; S. de B. te alsvoor, overtr. alsvoor, teruggave aan ouders; Pa. P. te Nieuwkuijk, overtr. ijkwet, f 1 of 1 d.; J. v. R. te Kaatsheuvel, overtr. veldpol. f 5 of 3 d.; K. D. te Besoijen, overtr. alsvoor, f 1 of 1 d.; J. v. D., A. H., beiden te Capelle, ieder overtr. alsvoor, ieder f 0,50 of 1 d.; J. T. te alsvoor, overtr. alsvoor, f 3 of 2 d.; B. B. en A. P., beiden zwervende, beiden opgave val- schen naam, ieder f 10 of 10 d.; C. A. de R. te Baardwijk, H. E. v. W. te Gen- deren, Cla. J. te Kaatsheuvel, allen overtr. algem. veiligh. wet, ieder f 3 of 2 d.; C. de B. te Sprang, overtr. trek- hondenwet, f 1 of 1 d.; C. v. Z. te alsvoor, jachtdelict, f 10 of 4 d.; W. v. G., J. H. O., beiden te Kaatsheuvel, beiden overtr. alsvoor, ieder f 8 of 3 d.; M. H. de M. te Kaatsheuvel, burengerucht, f 0,50 of 1 w. tuchtschool; A. J. B. te alsvoor, straatschenderij, f 1 of 1 w. tuchtschool; W. de H., J. F. K beiden te Baardwijk, beiden overtr. alsvoor, beiden teruggave aan ouders. o>;-: •wV nV;"-A -s 7T> k - «-***-» "3 k-iv.v Riiinenlatnd. In den ouderdom van 67 jaar is te Amsterdam overleden de heer H. Seret, gepensioneerd luitenant-kolonel der ar tillerie. Van 1880 tot 1905 was de beer Seret lid van de tweede Kamer voor het district Gorinchem van 1891 tot 1898 was hij lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland, en van 1895 tot 1898 van den gemeenteraad van j 's Gravenhage. De overledene was ook ridder in de orde van den Ned. Leeuw. .y* CA De heer J. van Oer*, sigarenfabri kant te Boxtel, Paralelweg 250, heeft ook de Pink Pillen genomen en ia natuurlijk van zijne kwalen verloat. "Ik heb het genoegen u mee te deelen, schrijft hij, dat ik, dank zij de Pink Pillen, een volmaakte gezondheid heb weergevonden. Sedert langen tijd verkeerde ik in een toestand van uiterste verzwakking. Ik had noch krachten, noch eetlust, noch opge wektheid, en daar ik zeer weinig at, vond ik mijne verloren krachten niet terug, te minder doordat bovendien mijn spijsvertering heel slecht verliep. Na zonder succes verschillende ge neeswijzen te hebben gevolgd, heb ik uwe Pink Pillen gebruikt e> toen gevoelde ik mij dadelijk veel beter ik ben met de behandeling door gegaan en nu is er van mijne ziekte niets meer over gebleven. I\ieuwaal. Maandagavond werd op de steenfabriek van de firma De Jongh Van Zeist, door de rijks- en gemeente politie op heeterdaad betrapt, zekere J. van R., bezig zijnde zichzelve steenkolen, be- hoorende aan de steenfabriek, toe te eigenen. In plaats van met steenkolen kon hy met een ver baaltje naar huis. Onder Heeswijk is, zoo meldt de 's-H. Ct., een leerling van het gymna sium te Gemert, Johan Romanie, uit Den Haag, het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. Hij stond ach ter op de tram Den BoschHelmond en stak het lichaam buiten den wagen om tegen de ruiten te tikkeD, waarvoor zijn kameraden zaten. Hij heeft daarbij niet gedacht aan de boomen, die langs den weg staan en kreeg zoo'n hevigen slag, dat hij door de ruit werd heen- gedrukt. Zoo bleef hy hangen, werkte Verkrijgbaar k fl.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te 's Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. m Vcay Pink

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1912 | | pagina 2