VAN HOUTEN 'S GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT waarden zijn. Indien die voorwaarden er niet toe strekken de Ottomansche zienswijze te naderen, moeten de Turk- sche gedelegeerden de onderhandelingen staken en naar Konstantinopel terug- keeren. Volgens den correspondent van de Times te Weenen gelooft men daar algemeen, dat deze week een beslissing in de een of de andere richting vallen zal. Dat ligt trouwens zeer voor de hand. De week begint niet onder gunstige voorteekenen. De Turksche gedelegeer den te Londen zeggen maar steeds dat ze vertrekken zullen, als de bondge- nooten hun Adrianopel niet willen laten. De gedelegeerden der bondgenooten van hun kant zeggen, laten ze dat dan maar doen, want we blijven toch op ons stuk staan. De gezanten zien geen kans de partijen tot elkander te brengen en de mogendheden gelooven zelf niet dat zij met hun gemeenschappelijke nota te Konstantinopel veel zullen bereiken. Dat er een algemeene tegenzin tot oorlog bestaat, is eigenlijk het eenige, wat in den tegenwoordigen duisteren toestand duidelijk is. Deze week zal ons leeren of die tegen zin, of de krachten die in de richting van den oorlog werken, de overhand zal behouden. Uit Londen wordt dd. 14 dezer ge meld In een vergadering die de gevol machtigden van de Balkan-staten heden ochtend hebben gehouden, is besloten dat de regeeringen van die staten, te gelijk met de overhandiging van de nota van de mogendheden aan Turkije, een nota .tot de Ottomaansche regeering zullen richten, waarbij zij verklaren dat zij de vredesconferentie afbreken. Ook werd besloten de militaire bevel hebbers te velde last te geven aan den wapenstilstand een einde te maken. Men verneemt echter, dat de nota van de Balkanstateu natuurlijk in zulke bewoordingen gesteld zal zijn, dat zij alleen van kracht zal worden, indien de Porte weigert om aan den raad van de mogendheden welke in de nota van dezen vervat is, gevolg te geven. De eensgezindheid van de mogend heden, welke de Porte dacht dat on mogelijk was, begint in ambtelijke krin gen te Konstantinopel eenigen indruk te maken. Men is daar ontmoedigd en voorziet dat de Porte misschien zal moeten zwichten. Kolonel Du Paty de Clam, een zeer bekende figuur uit de Dreyfus-zaak, is weder in actieven dienst van het Fran- sche leger opgenomen. Zooals vele onzer lezers zich zullen herinneren heeft Du Paty de Clam destijds zijn ontslag uit den dienst gekregen wegens de onfaire rol door hem in de Dreyfus-zaak ge speeld. De Clam was het die in 1894 met Henry bij het onderzoek tegen Dreyfus de valsche bewijzen van schuld in el kaar zette, en die met allerlei obscure middelen heeft trachten te verhinderen, dat de waarheid aan het licht kwam. Het laat zich wel begrijpen dat in de republikeinsche partijen, die inder tijd zulk een bitteren strijd moesten voeren tegen den door den generalen staf voorbereiden staatsgreep, het be sluit.van den minister van oorlog, Millerand, groote verontwaardiging wekt. De redenen waarom Millerand dat besluit heeft genomen, zijn nog' niet bekend. De rechts-republikeinsche pers tracht voor Millerand's handelwijze deze reden te vinden, dat 'de internationale toe stand het noodzakelijk maakt, alle be schikbare krachten voor het leger aan te wenden. Bovendien meent men dat de Clam, die nu 13 jaar lang (van 1899 af) uit het leger verwijderd gehouden werd, voor zijn fouten voldoende ge boet heeft. In het algemeen wordt het Millerand kwalijk genomen, dat hij zulk een na tuurlijk opzienbarenden maatregel, ach ter den rug om van den ministerraad heeft genomen. Het gevolg van de opneming van Du Paty de Clam in het actieve leger is reeds geweest het ontslagnemen door den minister van oorlog Millerand. In zijn plaats is benoemd generaal Lebrun. In het zuiden van Frankrijk, ten noorden van Cannes, ligt een gehucht, Pégomas geheeten, dat zich eenige jaren geleden een treurige vermaardheid ver worven heeft door het groote aantal misdaden dat er gepleegd werd, zonder dat het ooit gelukte den dader te snap pen. Inbraak, diefstal, brandstichting volgden elkaar met spookachtige snel heid op en teisterden behalve Pégomas ook de in de buurt gelegen plaatsjes Nouans Sarteaux en La Roquette. Op boerderijen brak 's nachts brand uit en slaagde men er in het vuur te blus- schen, dan werd dit op geheimzinnige manier steeds weer opnieuw aangesto ken. Moorden en struikrooverij volgden en men kent nu vijf-en-tachtig gevallen, waarvan velen met doodelijken afloop. De kerkhoven bleven voor de euveldaden der bende niet gespaard, want blijk baar had men met een bende te doen. Zerken werden verbrijzeld en allerlei verwoesting aan de graven aangericht. En nauwelijks had men de schade her steld, of werd weer een nieuwe schand daad gepleegd en steeds bleef de dader onvindbaar. Kort geleden is er weder een bewoner van Pégomas in den rug aangevallen en doodelijk verwond door revolverschoten. Hij kon echter zijn familieleden nog eenige aanduidingen van de moordenaars geven, maar de duistere macht bedreigde ook de ver wanten denzelfden avond werden er twee hunner overvallen. En nu is de geheele bevolking van Pégomas en van de beide dorpjes in de buurt dermate door angst bevangen, dat niemand het zelfs maar waagt, met een enkel woord inlichting te verschaffen, uit vrees als slachtoffer van de wraak der bandieten te vallen. De regeering heeft nu een geheele brigade gendarmes naar Pégo mas gestuurd, om het spoor van de bende uit te vinden hun nasporingen zijn echter niet alleen vrucnteloos ge bleven, maar de aanwezigheid der gen darmes heeft de bandieten tot nieuwe onbeschaamdheden uitgelokt. Thans wordt uit Pégomas gemeld, dat er Don derdag tegen schemering op een der gendarmes geschoten is. De man liep op straat, toen er plotseling achter een schuur een schot klonk en de gendarme kreeg een lading hagel in de beenen. Hij loste onmiddellijk zes revolverscho ten in de richting van de schuur en onmiddellijk daarop werd de gendarme door een kogel getroffen, die echter af ketste op zijn patroontasch en hem slechts licht verwondde. De dader bleef onvindbaar. Zondag werd uit Halifax (Nieuw- Schotland) gemeld: Het stoomschip Uranium, komende van Rotterdam, is bij mist op 400 M. ten Noorden van den misthoorn op Chebucto Head aan den grond geloopen De reizigers, ten getale van 880 (41 kajuits en 839 tusschendeks-) zijn allen overgebracht op de stoomschepen Lady Laurier en Bridgewater, die van Halifax kwamen. Onder den achtersteven staat 17 vadem water, de boeg steekt een twee meter boven water. Het schip ligt in de luwte, door Caebucto Head be schermd tegen den sterken Zuidwester. Woei de wind uit den anderen hoek, dan zou het schip uit elkaar worden geslagen. Men zal trachten het schip vlot te brengeD. Uit New-York werd Vrijdag aan het Berliner Tageblatt geseind: De gewezen president van Venezuela, Castro, is heden wegens zijn protest tegen zijn aanhouding voor het landverhuizers bureau voor het Bondsgerecht gehoord Het gerecht was van meening, dat het onderzoek over het al of niet toelaten van Castro nog niet gesloten was en voortgezel moest worden, en verwees Castro naar het Ellis eiland terug. De kwestie van vrijlating tegen een borg stelling is nog niet beslist. Castro werd, toen hij het gerechtsgebouw verliet, door een menigte omringd en moest door de politi9 beschermd worden. Er zijn brieven ontvangen van een Katholieke missie te Manning, in de Chineesche provincie Koeang-Si, welke behelzen, dat de autoriteiten daar de melaatschen, die totdusver in de bos schen leefden, hebben bij een gejaagd, in een put gedreven en daar levend ver brand. De overheid looft premies uit voor wie melaatschen aanbrengt, opdat zij kunnen worden afgemaakt. De katholieke missie had aangeboden leprozen-gestichten voor de ongeluk- kigen te bouwen. Uit Keulen wordt aan eenige bladen geseind: Daar in den laatsten tijd veel gevallen voorgekomen zijn, dat Neder- landsche meisjeshandelaars in hetRijn- Westfaalsche industriegebied jonge meis jes met list of geweld in hun macht hebben weten te krijgen, om ze naar Holland of Engeland te brengen, heeft de politie-overheid opnieuw last ge geven de treinen, die naar Nederland vertrekken, scherper te controleeren. Te Viersen is een 18 jarig meisje uit een geachte familie door Nederlanders over de grenzen gebracht. Sedert dien tijd ontbreekt van het meisje elk spoor. Vooral aan de Belgisch-Nederlandsche grens wordt de doorgaande trein aan een scherp onderzoek onderworpen. i 5 Tengevolge yap den dichten mist heeft er Maandagmiddag in de nabijheid van Birmingham"een treinbotsing plaats gehad. De sneltrein van Leicester botste met groote kracht tegen den gewonen trein van Waffsall aan. Twee wagons van den laatsten werden ingedrukt. De loco motief 7an den sneltrein ontspoorde. Er zijn twee dooden en 40 gewonden. Men meldt uit Londen, dat keizerin Eugenie van Frankrijk op haar land goed te Farnborough ernstig ziek aan de longen is. Zij moest een voorge nomen reis opgeven. In verband met haar hoogen leeftijd zij is 86 jaar wekt de ziekte bezorgdheid. Zaterdag werd uit New-York gemeld De stad Wheeling is gedeeltelijk over stroomd, het verkeer is gestremd. De Ohio en de Mississippi wassen. Men vreest dat groote schade zal worden aangericht. Rusland heeft China medegedeeld dat het er de noodzakelijkheid niet van inziet, dat China het betalen van de schadevergoediog van den Bokserop stand, aan Rusland nog langer zou uit stellen, aangezien China, trots zijn ver zekering, geen middelen ter beschikking te hebben, tegenwoordig, gelijk bekend, groote sommen uitgeeft voor de aan schaffing van wapenen en bewegingen van troepen. Geweldige sneeuwstormen hebben Zaterdag in een groot deel van Enge land en Schotland gewoed. In Midden- en Noord-Engeland en in Ierland vielen ijskoude stortregens. De Noordzee en de Iersche Zee waren zeer onstuimig. Van overal omtrent de kusten van Engeland en Schotland meldt men schipbreuken. Het heet, dat de politie in de Ame- rikaansche wereldstad een „brandstich tingstrust" zou hebben ontdekt. Er is een verzekeringsagent in hechtenis ge nomen zekere George Crutz die zich bij herhaling aan brandstichting moet hebben schuldig gemaakt, of wel tot dat doel medeplichtigen heeft ge bezigd. In de laatste twee jaar hadden zoowat 300 branden gewoed, welke moeten zijn gesticht door Crutz en zijn bende, en waarvoor in totaal bedrag van 125000 dollars aan schadevergoe ding was uitbetaald door verzekering maatschappijen. Heuiden, 15 Jan. Nadat Zaterdagavond reeds onder een snerpende koude de eerste sneeuwvlokken gevallen waren, bedekte Zondagmorgen een flinke laag sneeuw de straten, 't Is verwon derlijk, hoe spoedig de jeugd er van profi teert. In een oogwenk werden de sleden voor den dag gehaald en de winterpret was begonnen. Op de hoeken van straten werd menigeen op een sneeuwbal oDthaald. Waar het echter te bruusk toeging trad de politie flink op. Een winter zonder ijs is geen winter. Daarom hopen we, dat de liefhebbers van schaatsenrijden ook nog eens van deze wintersport zullen kunnen genieten. Herken da m. Als een bijzonder heid kan gemeld worden, dat eergister een jongen op de school van den heer Duijne een meikever medebracht. Tot afgevaardigden naar de verga dering te Zwolle, den 16 en 17 Januari a.s. aldaar door de Schippersvereeniging te hou den zijn benoemd de heeren T. A. Cornet en C. T. de Waal en tot hunne plaatsver vangers J. v. d. Werff en J. Dekker. All del. Loop der bevolking over 1912: Bevolking op 31 Dec. 1911559 m. en 521 vr., totaal 1080. In 1912 geboren 19 m. en 20 vr.; gevestigd 10 m én 17 vr.; overleden 9 m. en 10 vr.; vertrokken 25 m. en 26 vr. Vermeerdering 1 vr.; vermindering 5 m. Bevolking 31 Dec. 1912: 554 m. en 552 vr., totaal 1076. Aantal huwelijken 4. Aantal levenloos aangegevenen 5. Andel. Tot opzichter bij de Sluis- werken alhier, is aangesteld (ingang 16 Januari; de heer J. Okkerse, buitengewoon opzichter van den Waterstaat te Bruinisse. De gemengde zangvereeniging „Cres cendo", is voornemens op Zaterdag 18 Januari hare winteruitvoering te geven. Naar het programma te oordeelen wacht het publiek wederom een gezelligen avond. BSabyloiiiëiibroek. De zang vereeniging alhier heeft het voornemen op Zaterdag 25 Jan. a.s. in de openbare school eene uitvoering te geven. lBcnedcn-Langstraat. De hooi- handel gaat uitstekend en ook naar roggestroo bestaat levendige vraag. De hooipersen wer ken zeer geregeld. Men besteedt voor het goede hooi f 14 f 15 en voor stroo f 10.50 1 11, alles per 500 k.g. Capelle. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school in de Kom alhier zijn door burg. en weth. geplaatst de heeren lo. N. J. van Muilwijk te Gorinchem; 2o. W. J. van Nieuwenhuijzen te IJzen- dijke; 3o. J. Erkes te Dordrecht. Gcertruidenberg De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van den 9en dezer besloten, den termijn voor het in exploitatie brengen van een stoomtram van Breda over Terheijden en Made naar Geertruidenberg en Zevenbergen te verlengen tot 1 Januari 1914. Tot Regent van de Stedelijke Gods- huizenis herbenoemd de heer M.Sandbergen alhier. Kaatsheuvel. De heeren M. H. v. d. Horst, M. van Gennip en J. HanfF alhier, zijn respectievelijk herkozen als voor zitter, vice-voorzitter en penningmeester der afdeeling Waalwijk van het N. O. G. De Patroonsbond heeft op zijn ver gadering van Donderdagavond besloten de werktijden zooveel mogelijk te laten zoo als ze nu zijn, terwijl voor de meisjes en jongens onder de 17 jaar 's Zaterdag de fa brieken om half vijf 's middags zullen wor den stopgezet. De bevolking dezer gemeente is ge durende 1912 vermeerderd met 78 zielen, zoodat Loon op Zand thans 8006 inwoners telt. Dinsdagavond te acht uur zal in de openbare school te Kaatsheuvel door dr. De Both een cursus „Eerste hulp bij ongelukken" geopend worden. Woensdag 15 Januari zal vanwege de „Hanze" een cursus geopend worden in de openbare school alhier. De lessen zullen gegeven worden door de heeren Van Rooij alhier en Schoenmakers te Raams- donk. Daar het Rijkspost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Kaatsheuvel later open gesteld zal zijn, zal van 1 Maart e. k. een klerk en zoo spoedig mogelijk een kan toorbediende aangesteld worden. Daar de inschrijving voor den bouw van 16 arbeiderswoningen ver boven de begrooting ging, is door de bouwcommissie Volksbelang besloten een ander bestek te doen maken. ftleeuwen. Donderdagavond j.l. gaf de zangvereeniging „Hoop op Zegen" in de Gereformeerde kerk alhier, hare eerste jaar vergadering. Een talrijk publiek was tegen woordig. Het programma werd goed uitge voerd. Ongeveer 10 uur keerde een ieder voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen zal op Woensdag den 15 Jan. a.s. de afdeeling Heusden der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw alhier eene vergadering houden. De agenda vermeldt o. a. Verkiezing bestuurslid. Verloting land- bouwbenoodigdheden. Hederhemert N.z. Toen de aan nemer D. Hobo zijn werklieden behulpzaam was bij het vervoeren van een boomstam, had hij het ongeluk met zijn voet zóódanig bekneld te raken, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Twee teenen waren ernstig gekneusd, zoodat de voet in gipsverband moest. Zondagmorgen was de afgedamde Maas geheel met ijs overdekt. Daar het slechts een zeer dunne laag was, ondervond de veerdienst er weinig vertraging door. Mocht de vorst aanhouden, dan zou men hier een prachtige ijsbaan kunnen krijgen. Raamsdoiik- In de vergadering, gehouden door de besturen der landbouw- vereenigingen uit deze en omliggende ge meenten, werden de heeren J. C. Schoen makers en E. C. de Wit alhier en de heer J. Vermeulen te Made gekozen om zich persoonlijk te wenden tot mr. A.- J. Smits te Oosterhout met het verzoek om de bieten leveranciers uit deze streek in het 3e district op te nemen. Zaterdagmorgen ontstond brand in de woning der wed. C. Pruissers. Door de hulp van de heeren D. Lankhuizen, B. Buiks e. a kon men den brand met emmers water bluspchen. De materieele schade is vrij aan zienlijk. Zaterdagavond vierde de vereeniging „Lang Verwacht" bij H. Bouwens haar jaar feest. De leden gaven verscheidene met humor doorspekte voordrachten en eenige vierstemmige liederen werden gezongen. Ook het diner werd alle eer aangedaan. Sprang. In het gezin van A. v. V. heerecht onder de kinderen de diphteritis. Moge deze gevreesde ziekte tot dit gezin beperkt blijven. Veen. Zondagavond ontdekten eenige jongens dat er licht in de Ger. kerk was. Dit kwam hun verdacht voor. Zij klommen tegen de ramen op en zagen dat een der zitbanken in vollen vlam stond. Direct werd de deur opengebroken en met eenige emmers water werd de brand, die reeds een dreigend aanzien had, gebluscht. Eene stoof, welke smiddags was achtergelaten, had vuur gevat en was de oorzaak hieraan te wijten. Tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer J. Timmermans. Het fanfarekorps Wilhelmina", alhier heeft het plan op 30 Januari hare winter uitvoering te geven. Voor het comische ge deelte is geëngageerd de alom bekende karakter-humorist De Laat uit Tilburg. We twijfelen niet of velen zullen van deze ge legenheid profiteeren. fVelseind. Ofschoon midden in den winter lagen Vrijdag niet minder dan 4 schepen voor den wal, die alle een lading medenamen n.l. los hooi, dito geperst en aardappelen. Deze laatsten zijn thans zeer goedkoop. De beste blauwen f 1.50 en de eigenheimers slechts 1.40 per 70 kilo. Dat is 1 cent per pond. De boeren zullen denken „Beter een half ei, dan een leege dop!" Kerknieuws. Meeuwen. Naar wij vernemen heeft de heer D. Smits alhier, bedankt als kerk voogd der Ned. Herv. kerk. Aalburg. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft ds. N. C. Bakker te Kesteren bedankt. 's Gravemoer. De weleerw. heer ds. J. Laurense van Oostkapelle hoopt op Woensdagavond 22 Jan. in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier eene rede te houden over het doel en de beginselen der Confespioneele Vereeniging. Hurgerlllke ^land. Giessen, over de maaDd Dec. Geboren Hendrikus Gijsbert, z. v. G. Boogaarts en C. Hoevenaren. Ingekomen van Andel, P. Groenen- berg en gezin Almkerk, J. de Cloe. Geertruidenberg, over de maand Dec, Ondertrouwd Adrianus P. Theuns, 26 j. en Helena C. C. Janssens, 20 j. Antonius G. J. Killestein, 32 j. en Josephina M. Soèterboek, 29 j. Geboren Antonius, z. v. J. Cornel en C. J. Kroos wijk Engelbertus Mari- nus, z. v. M. Verschure en G. M. Brou wers Henriëtte Veronica, d. v. H. Koo- perberg en J. HakkertHendricus Pe trus, z. v. H. P. Arends en M. II. Koks. Overleden B. W. Goossens, 1 mnd.; G. A. Zijlmans, 38 j.; J. A. de Swart, wedn. van M. Beesens Chr. Romme, 55 j., gehuwd met C. E. Berende. Genderen, over de maand Dec. Getrouwd Adrianus Faro en Geertje van Enkhuizen. Overleden Teuntje van Bergeijk, 77 j. wed. van Peter Bax. Ingekomen van Deventer, A. A. /an den Eijnden. Andel, over de maand Dec. Geboren: levenloos kind van 't man nelijk gesl. van A. de Fijter en A. v. d. Linden. Overleden: Jan van Andel, 8 m.; Jan Schouten, 44 j.; Martinus Schouten, 71 j- Ingekomen van: Hoornaar, H. Voge laar; Wijk, H. Bouman; Veen, M. C. Timmermans; Nederhemert, A. Hak. Vertrokken naar: Giessen, P. Groe- nenberg en gezin; Haarlemmermeer, P. Crielaard. Nederhemert, over de maand Dec. Geboren Jacob, z. v. J. G. Bouman en A. J. VerheijWiecher, z. v. P. van Veen en G. Schaart; Goverdina Aria, d. v. G. v. d. Werken en O. A. Hobo; Maria, d. v. E. Oomen en F. A. van Ooijen.. Overleden: Matthijs Hendrik van Aalst, 2 w.Wilhelmina van den Oever, 3 w.Jan Vos, 63 j., echtg. van P. van Genderen. Ingekomen vanWijk c.a., D. Schef- fers. Vertrokken naarNieuwer-Amstel, J. van Wijk Andel, A. Hak Wijk c.a., C. S. Schouten. Brakel, over de maand Dec. Geboren: Huibertje Jacoba, d. v. J. Klop en A. Hanegraaf. Pouderoijen, over de maand Dec. Geboren Gerrit, z. v. G. van Gies sen en C. Hasselman Hendrika Eliza beth, d. v. T. ten Hagen en J. van der Ven Anna, d. v. G. van de Werken en M. van Brakel. Overleden Antonie de Boef, 2 m. Gijsbert Cornelis Valk, 73 j wedr. van W. Gijben Gerrit van Heemskerk, 3 j. Johannes Schouwenburg, 62 j., echtg. van H. van Weelden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2