0 liet Land van Heusdeo en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. W leeuwen Co., Jaarlijksche Houtverkoopingen. Copieer-persen Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij Tl VAN IMS CU «E VHiUQll „IN DE PARADIJSVOGEL FRANS FRERKEK Co., verkoopen Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3226Zaterdag 23 Januari 1913. BIJVOEGSEL. ComiissioiMirs ii Effecten, Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. Notaris JANSEN, te Waalwijk, en alle andere vaklieden, die soliede WERK.MANSK.LEEDING willen dragen, deze te koopen Gorinchem. VAN DER ZANDE. Alles eigen Fabrikaat. Ziet onze Etalages. 99 D VAN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. In twee dorpen van het Russische district Novgorod bestaat sinds langen tijd de gewoonte dat de inwoners een maal 'sjaars samenkomen en wel in den winter op het ijs, en daarop een vuistgevecht leveren. Dit jaar heeft dit anders onschuldige volksvermaak een zeer treurigen afloop gehad. Zes deel nemers vielen door de stompen hunner tegenstanders doodelijk getroffen neder. Toen de volksmenigte zich daarop om de gevallenen schaarde, brak plotseling het ijs. Tweehonderd menschen vielen te water. Velen ervan verdronken. Blijkens telegrafische berichten uit Guadalajara (Mexico) is de vulkaan Colima in hevige werking. Duizenden inwoners van dorpen in de nabijheid van den vulkaan hebben de vlucht ge nomen. Het is echter niet onmogelijk, dat velen niet bijtijds hebben kunnen wegkomen en er het leven bij hebben ingeschoten. De vlucht per trein bracht groote moeilijkheden mee, omdat de rails dik onder de asch zaten en de weg met schoppen moest worden vrij gemaakt. De Colima heeft slechts weinig lava uitgestort; daarentegen braakt zij dichte rookwolken, asch en giftige gassen. De gouverneur van Valencia heeft, zoo wordt uit Madrid gemeld, aan den Spaanschen minister van binnenland- sche zaken bericht, dat het 5000 in woners tellende stadje Dumas geheel in vlammen staat. Alle hulp bleef vruch teloos. Het historische paleis van Ho- nadero en andere bekende gebouwen zijn in de asch gelegd. Woensdag is uit het stedelijk Museum te Mainz, gevestigd in het slot van den keurvort, door inbraak een kostbare keizersbeker gestolen. De dieven maak ten een gat in den muur waardoor het hun gelukte het museum binnen te komen. Uit de gestolen beker dronk keizer Wilhelm op 30 Augustus 1898, toen hij na den troepenschouw voor hel eerst de stad binnentrok en aan de stad Mainz een eeredronk wijdde. De waarde van den beker is 6000 a 7000 mark en bestaat uit goud en zilver. De dieven hebben andere kostbare voor werpen onaangeroerd gelaten. Men herinnert zich, dat in November te Rotherham twee meisjes, zusjes van 10 en 7 jaar, vermoord zijn. Men vond de lijken met afgesneden hals bij elkaar in het veld liggen. Een arbeider, 24 jaar oud, is op zijn bekentenis als de moor denaar gevat. Men heeft ook bij de plaats, waar de lijken lagen, een mes en kleedingstukken van den verdachte gevonden. In verband met het gerechtelijk on derzoek naar de „brandstichtingstrust", welk onderzoek te New-York gevoerd wordt, zijn tegen vijf personen bevel schriften tot inhechtenisneming uitge vaardigd, o. w. een schatter van een brandverzekeringsmaatschappij, Henry Freeman, en een treinmachinist, Abra ham Schlichte. De brandstichtingsschandalen zijn aan het licht gebracht door de bekentenis van zekeren Stein, die van het in brand steken van verzekerde panden een be roep maakte. Het bleek uit 's mans mededeelingen, dat in de armere buur ten van New-York het gebruik om ver zekerde ^^pelen te laten in brand steken en om schadevergoeding aan te kloppen bij de verzekeringmij. zeer verbreid was. Een karavaan van Indische pelgrims is te Elhambra tusschen Medina en Yambo door een stortvloed uit de bergen verrast. De geheele karavaan is mee gesleurd, ongeveer 350 pelgrims zijn verdronken, slechts 50 zijn gered. De lijken zyn niet teruggevonden. Men is er nog niet in geslaagd, den onderaardschen brand van de kolen- lagen bij Haselbach te stuiten en zal het nu op een andere manier beproeven. De deskundigen zijn van meening, dat de brand een grooten omvang heeft en al sedert jaren woedt. Woensdag is in de gasfabriek te Schön- brunn een gashouder ontploft, waardoor de heele fabriek in de lucht vloog. Men heeft reeds 25 lijken geborgen en schat het getal slachtoffers aan dooden en gewonden op 40. Te New-York is voor eenigen tijd een rentenierster overleden, die een al- ler-aardigst testament heeft nagelaten. Zij bestemt bijv. 150,000 francs ter bestrijding van de onzedelijkheid te Pa rijs. De rente van dat kapitaal zal na melijk jaarlijks of om de twee jaren verdeeld worden aan eenige jonge vrou wen met of zonder kinderen, wanneer zij zeer geringe middelen vau bestaan hebben, en ondanks dat haar eer en goeden naam hebben weten te hand haven. Een andere som van 140,000 francs bestemde zij ten behoeve van de oudste zoons, geboren voor het huwe lijk hunner moeder. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar het gerucht gaat van de ontdekking van ergelijke toestanden in hooge regeeringskringen. Het is n.l. aan het licht gekomen, dat hoogge plaatste regeeringsambtenaren, buiten weten van president Joeansjikai, ge hoorzaamden aan bevelen, hun door de revolutionare regeering te Kanton ge geven. Op het vliegveld te Maagdenburg had Woensdag een ernstig ongeluk plaats. De luitenant Von Scheele was met luite nant Schlegel als passagier met een tweedekker opgestegen. Door tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak viel het toestel van een hoogte van 20 M. plot seling naar beneden; het werd geheel vernield. Luitenant Schlegel was on middellijk dood en de bestuurder van het toestel is met een schedelbreuk, die het ergste doet vreezen, naar het hos pitaal overgebracht. Reuter seint uit Nizza De politie heeft hier twee Duitschers aangehouden, die deel uitmaken van een internationale dievenbende, en in vereeniging met een gevluchten mede plichtige, die Dustman zegt te heeten, en koopman te Amsterdam te zijn, bij het spel een fabrikant uit Russisch Polen van 7500 francs hebben berooid. Uit New York wordt aan het Berliner Tageblatt geseindHet wetsvoorstel be treffende de immigratie in Amerika, is, na debatten van 7 uur lang, in het Huis van Afgevaardigden aangenomen. De wet bepaalt verhooging van de hoof delijke belasting van 4 op 5 dollar. Niet binnenkomen mogen vreemdelingen, die volgens de bestaande wetten geen staats burger kunnen worden. Voor het in voeren van arbeiders, die in Amerika niet te krijgen zijn, moest eerst een verzoek aan den minister van koophandel gericht worden. Stoomvaartmaatschap pijen die op eenige wijze tot emigratie aanmoedigen, worden met strenge straf fen bedreigd. Zielszieken en lichamelijk zieke persoueD, die waarschijnlijk in Amerika geen bestaan kunnen vinden, mogen niet in het land komen, en reederijen van stoomschepen, die krank zinnigen medebrengen, worden gestraft. Alle schepen moeten Amerikaansche dokters, inspecteurs en vrouwelijke be dienden aan boord hebben, om het oog te houden op de landverhuizers. Hindert de kapitein deze menschen in het uit oefenen van hun plicht, dan krijgt hij een straf van 1000 dollars dagelijks. Brengt een der inspecteurs bij het on derzoek van landverhuizers een ongun stig rapport uit, dan moet een bizonder verhoor volgen. Menschen, die binnen drie jaar na de landing tot minstens een jaar hechtenis veroordeeld zijn, personen, die in dezen tijd een misdaad begaan hebben, die later bewezen wordt, en blinde passagiers moeten uit het land gezet worden. De president moet een internationale conferentie bijeen roepen om een onderzoek van land verhuizers te verkrijgen in het buiten land. Het examen van landverhuizers in het lezen van hun eigen taal is in de wet tot 40 gewone woorden beperkt. De voorstanders van landverhuizing doen vergeefsche pogingen om de strenge bepalingen van deze wet verzacht te krijgen, daar ze in den Senaat onmid dellijk zullen aangenomen worden, aan gezien ze bijna geheel uit voorstellen van den Senaat zelf bestaan. Wij hebben er onlangs reeds met een enkel woord melding van gemaakt, dat in New-York was aan het licht gekomen, hoe een bende brandstichters er haar werk van maakte, verzekerde perceelen in brand te steken en dan het verzekerde bedrag te incasseeren. Thans heeft een gedetineerde in de Sing-Sing-gevangenis (New-York) een verklaring onder eede afgelegd. Hij be kende, in persoon 200 huizen te hebben in brand gestoken, om zijn kornuiten de verzekeringssommen in handen te spelen. De ambtenaar van het O. M., die in deze zaak optreedt, verklaarde te ge- looven, dat deze bende meer dan duizend branden in New-York in den laatsten tijd, op haar geweten heeft. Een onderzoek in Chicago heeft het bestaan aldaar van een dergelijken toe stand aan het licht gebracht. Een ander ergerlijk New-Yorksch schandaal wordt thans in de Ameri kaansche bladen behandeld. Men her innert zich het gebeurde met den politie- luitenant Becker, die schatting hief van clandestiene speelgelegenheden. Thans gaat het om een dergelijke chantage, door invloedrijke politici en hoogge plaatste politiemannen, gepleegd jegens de houders en houdsters van huizen van ontucht. Als geldophaler van deze trieste chan- tagebende is nu een politie-agent ont maskerd, zekere Eugene Fox. En enkele New Yorksche dagbladen noemen met naam en toenaam, de hoogergeplaatste politie-mannen, die in een fraai huis wonen, automobiel houden, en zich ver teringen veroorloven, die hun salaris ver te boven gaan, en die nu gesigna leerd worden als medeplichtigen aan de chantage. De ambtenaar van het O. M., Whit man, heeft zich tegenover een dagblad man uitgelaten, dat het hem niet om de kleine schuldigen, maar om de groote d. i. de hoogergeplaatste te doen is. Zoodra in New Yorksche politie kringen bekend was, dat de politieman Fox vervolgd werd, hebben hoogerge- plaatsten in het corps een bedrag van 60,000 gulden bijeengebracht om hem de hulp van de beste advocaten te ver schaffen. Voor een paar jaar was een beambte uit Dabendorf, bij Sossera, plotseling spoorloos verdwenen. Al spoedig liepen er geruchten, dat zijn vrouw, die in ongeoorloofde betrekking stond tot een putgraver met behulp van dezen haar man gedood en ergens begraven zou hebben, 't Kwam zelfs zoo vor, dat ze werden aangeklaagd en voor de recht bank te Berlijn moesten verschijnen. Na een lange behandeling der zaak en na te vergeefsch gedane opgravingen, werden ze vrijgesproken. De vrouw, die intusschen naar Berlijn verhuisd is, schijnt zich dezer dagen op verdachte wijze te hebben uitgelaten ze is weer door de politie aangehouden en onder politiegeleide naar Dabendorf vervoerd, waar ze bekende, dat de put graver zonder haar voorkennis haar man gedood en begraven had. Op de door haar aangegeven plaats zijn werkelijk eenige menschelijke been deren gevonden en het zal nu uit het onderzoek moeten blijken, of ze van den vermoorde afkomstig zijn. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZE0EN", Gen «leren. BOTEK. IAAA*. Gerechtigd tot het voeren van het ll{Jk«boteriiierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.60 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Gevraagd: f 500 4 pCt. 's Bosch98 pCt. f1000 8£ pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3| pCt. obl. Bommeierwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte. Aangeboden f2000 3* pCt. gem. Zwolle 1893 92 f2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 k f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 9 k f500 4 pCt. gem. Katwijk 99 f 6000 4 pCt. gem. Enschedé 1912 99i f 1000 3 pCt. gem. Schiedam 1896 82 f1000 3 pCt. gem. Nijmegen 1895 84 f 300 4 pCt. Friesch Gron. Hypo theekbank 95| 5 k f 500 3 pCt. Prov. Limburg 1896 82fc 2 f 250 3£ pCt. gem. Helmond 1890 91 Coupons te Amsterdam betaalbaar. zal publiek op crediet Een groote partij hout, waar onder zwaar eiken- en elzei schaarhout aan den Melkdijk c Achterste Hoeven onder Loon-o] zand. 2e Ten verzoeke van den heer Roestelberg, onder Loon op Zand: Ongeveer 30 koopen gehakte Masten sparren, geschikt voor tim merhout en pl.m. 30 dito dito op struik, heinsparren, brandhout enz.; zoomede eenige koopen mooi eiken sehaarhout op strnik. Zie verspreide biljetten. in rairrxo keuz< uit de fabriek HENRI DE BEAVH0NT te laas iricht, voorradig bij den specialen Agen voor HEUSDEN en OMSTREKEN: L. J. VEERMAN, Boekhandelaar. Teekeningen met prijsopgaven, van h «•dellen worden op aanvraag toegezonden Rotterdam, Telef. 1097. Enschede'. Telef. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Patten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor DUIKEBS, IIIIIVIBUI Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht. le Namens de heeren Timmermans qq. aldaar, op Vastenavond llaandaff 1 Felir. 1913, vm. 1© uur, op Plan oon bij LUCAS VAN DER KAA: J. Bernard Timmermans Wzn. te Waalwijk, op Vastenavond Dinsdfi 4 Febr. 1913, vm. 1© uur, op d«~

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 3