Cacao De oorlog op den Balkan. Zaterdag is voor het Hof der Seine te Parijs de zaak van de autobandieten begonnen 17 mannelijke en 3 vrouwe lijke boosdoeners zullen hier terecht staan wegens moorden, pogingen tot moord, geweld tegen de openbare macht den dood tengevolge hebbende, diefstal en poping tot diefstal onder verzwarende omstandigheden, dragen van verboden wapenen, deelnemen aan verboden ver eenigingen, begunstiging van misdrijven, verbergen van misdadigers, heling, enz. De bende zit nu, behalve de vrouwen, die in het Depot zijn in de Conciergerie, het Parijscbe politie-bureau, dat vlak bij het Paleis van Justitie is. Van de 36 jury-leden en 4 plaatsver vangers zijn er 36 opgekomen. Van de 4 ontbrekenden is er 1 overleden en zijn er 3 ziek. Twoe juryleden, die zich konden excuseeren, omdat zij verleden jaar al gezeten hadden, wilden toch fungeeren. De toeloop van nieuwsgierigen was zoo groot, dat de republikeinsche garde zelfs de meest rechthebbenden met door den president van het hof geteekende kaarten niet toe kon laten; eindelijk gelukte het aan den chef van den. vei ligheidsdienst er eenigen toegang te verschaffen. Bernardo Herredo, een sigarenmaker te New-York, vond Zondagavond in het portaal zijner woning eon pakje. Hij gaf het aan zijn vrouw, die het open begon te maken. Een ontploffing volgde, waarbij vrouw Herredo gedood werd en Herredo en juffrouw Pughmann, die bij hem inwoonde, zwaar gekwetst werden. Juffrouw Fughinann werkte op een fa briek, waarvan het personeel staakte. Zij had echter geweigerd aan de staking mee te doen. De politie vermoedt, dat de stakers haar daarom een bom thuis gestuurd hebben. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt, verwacht men daar binnenkort Dzjord- zjief, den afgezant van den dalai-lama van Tibet, die om de erkenning van Tibet komt vragen. De Seine is door de regens van de laatste dagen zoo onrustbarend gewassen, dat men vreest voor een herhaling der overstroomingen van drie jaar geleden. De kaden te Bercy en die op het eiland du Vert Galant zijn overstroomd, de rivierbootjes hebben den dienst gestaakt, omdat zij de bruggen niet meer kunnen passeeren. Als protest tegen de afwijzende hou ding der Belgische regeering en der rechterzijde inzake het voorstel tot grondwetsherziening zal waarschijnlijk de algemeene staking in de Borinage reeds deze week beginnen. Volgens een later bericht hebben de mijnwerkers in de Borinage Zondag be sloten nog niet te gaan staken, maar zich bereid verklaard om op het eerste sein den arbeid stil te leggen. Volgens de Vlaamsche Gazet heeft het mijnwer kerssyndicaat van het centrum, het machtigste van België, ook besloten loonsverhooging te vragen, ten einde het dagloon te brengen op f 3.50. In kringen,die met Joeansjikai voeling houden, gaat het gerucht, dat de Chi- neesche regeering besloten is in het voorjaar een expeditie naar buiten-Mon- golië te zenden. Op geheim bevel van den President zou de vice-president tot hoofd der expeditie benoemd zijn. De Engelsche regeering zal ingrij pende voorstellen doen om den toe stand van de landelijke bevolking te verbeteren. Minister Lloyd George heeft dezer dagen gezegd, dat het onderzoek, dat de regeering naar het leven op het land heeft laten instellen, verschrikkelijke dingen aan het licht heeft gebracht. Engeland moest van schaamte het hoofd laten hangen dat een dergelijke toestand zoo lang geduld is. Dit is het rijkste land onder de zon zeide hij rijk in natuurlijke hulpbronnen. Er is ook geen vruchtbaarder land onder de zon. Nochtans lijden honderdduizenden, mis schien millioenen menschen, die met de bearbeiding van den grond bezig zijn, een leven, dat half gebreklijden is. Dat moet onmiddellijk verholpen wor den. En die op het land werken moeten veel beter betaald, gevoed en gehuisvest worden. Maar het kwaad zit nog verder. Tienduizenden buitenlieden zijn naar de steden uitgeweken, vergrooten er de werkeloosheid en leven in krotten. En in hoogere standen werkt het kwaad na. Het geneesmiddel is natuurlijk niet invoerrechten van levensmiddelen te heffen, vervolgde de ministerook niet een zware grondbelasting, ook niet ver hooging van de belasting die de stede lingen moeten opbrengen. Wat de re geering dan zal voorstellen, zeide de minister nog niet. Maar hij riep de liberale partij op de regeering te volgen. De liberalen hebben altijd gewonnen, zeide hij, en zullen altijd winnen, zoo lang zij moed toonen en voorwaarts gaan. De bekende Noorsche hardrijder Oscar Mathiesen schijnt dit jaar bijzonder goed op dreef te zijn. Het record over 10.000 meter, dat met 17 min. 463/6 sec. op zijn naam stond en dat hij verleden jaar maakte, heeft hij thans met bijna 10 seconden verbeterd en gebracht op 17 min. 364/fi sec. De records over 500, 1000 en 1500 meter staan ook nog op zijn naamalleen dat over 5000 niethouder van dat record is sedert 1894 nog altijd Jaap Eden met 8 m. 37s/5 sec- Volgens een later bericht heeft Oscar Mathiesen Zondag het record weer ver beterd hij lag bij Kristiania de 10,000 M. in 17 min. 22.6 sec. af. Zaterdag werd uit Parijs gemeld: Kolonel Guise, ordonnans-officier van den president der Republiek, is van daag, toen hij te paard langs den Cours la Reine reed. slachtoffer van een ernstig ongeval geworden. Het paard begon plotseling, schrikkend voor een voor bijrijdende auto, te steigeren en wierp den kolonel af. Deze kwam met het hoofd op een trottoirband neer. Het paard is doodgeschotende kolo nel is naar het hospitaal Val de Grace overgebracht, waar de doktoren schedel breuk constateerden. De hersenen zijn gewond. De gekwetste is niet tot be wustzijn gekomen. - President Fallières heelt hem in het hospitaal bezocht. Guise is later geopereerd, en na de operatie overleden. De kiesrechtvrouwen in Washington zitten in angst. Studenten hebben hen gedreigd bij een betooging, die zij op touw hebben gezet, 2000 ratten en muizen onder hen los te laten. En voor deze dieren blijven zelfs de strijdlus- tigste vrouwen bang, naar 't schijnt. In diplomatieke kringen te Londen heerscht ongerustheid over het conflict tusschen Roemenië en Bulgarije. Men vreest er dat Rusland tusschenbeiden zal komen, indien Roemeensche troepen het opgeëischte gebied mochten binnen trekken. De Londeusche berichtgever Ier Echo de Paris heeft van bevoegde zijde vernomen dat de regeering te Sofia in een dergelijk geval op Russische hulp rekent. De gezanten-conferentie zou zich, be halve met de dreigende hervatting van den oorlog met Turkije, ook met dit andere dreigende gevaar bezig houden. Aan de Matin wordt uit Konstanti- nopel gemeldMen weet thans met zekerheid dat Pertef pasja naar Kon- stantinopel is gekomen in opdracht van de officieren van de oppositie, teneinde te verklaren dat dezen den nieuwen bevelhebber van het leger, Izzet pasja, niet erkennen. Voorts is nog bekend geworden dat een afdeeliug ruiters het vierde legercorps aangevallen en groote verliezen toegebracht heeft. Ook onder de aanvallers waren veel gewonden. Toen Enver bei, vergezeld door eenige vrienden, te Hademkeui kwam, waar hij een politieke rede wilde houden, werd hij daarin verhinderd en er onl- stond een bloedige botsing, waarbij ver scheiden officieren werden gedood. Slechts met groote moeite gelukte het de strijdende partijen tot bedaren te brengen. Enver bei moest met zijn vrienden vluchten. Het bericht dat in Albanië een op stand is uitgebroken, wordt bevestigd. Een lid van de voorloopige Albaneesche regeering heeft den correspondent van de Corriera della Sera medegedeeld, dat de Albaneezen 26,000 geweren nieuw model en 16,000 geweren ran ouder model in Oostenrijk hebben, gekocht. In de laatste weken zijn 15 Oosten- rij ksche officieren en ouderofficieren te Walona aangekomen, om den opstand te leiden. Volgens een telegram aan de Frank furter Zeitung zijn niet alleen bij Der- kos, maar langs de heele linie van Tsjataldzja en ook op Gallipoli voor postengevechten geleverd. Dat zij niet zonder beteekenis waren bl ek daaruit, dat beide partijen spoedig versterkingen ontvingen. Uit Durazzo1 werd Maandag gemeld 1300 Servische soldaten hebben zich hier met een groote hoeveelheid mond voorraad ingescheept. Zij gaan waar schijnlijk naar Alessio, om zich te ver eenigen met de strijdkrachten die Skoe- tari belegeren en te zamen met de Montenegrijnen die stad te bestormen. De Südslavische Correspondenz be richt, dat te Salouiki een complot van Jong-Turken tegen de Grieksche over heid ontdekt is. Er zijn verscheidene personen aangehouden. De staat van beleg is verscherpt. SPIftiatMelijgk üleuw». Heusden, 5 Febr. In verschillende plaatsen in Nederland maaktr men zich op om de honderdjarige herdenking van de onafhankelijkheid van Frankrijk op waardige wijze te vieren. De wijze en de datumbepaling verschillen zeer en 30 November is ook een minder goeden dag om feest te vieren. We zijn dan weder in den winter. Wanneer en op welke wijze denkt Heus- den feest te vieren In 1863 is Heusden niet achtergebleven en we durven vertrouwen, dat't bij het hon derdjarig feest nog luisterrijker zal zijn. Laat invloedrijke personen tijdig begin nen met het initiatief te nemen en dan zullen we, evenals vóór 50 jaar, een feest vieren met de grootste opgewektheid, waar aan alle rangen en standen zullen deelaemen. We stellen ons blad gaarne beschikbaar om daarin een algemeene oproep te doen. Op verschillende manieren tracht men de visschen te bemachtigen, maar met een paraplu worden er toch zelden gevangen. Maandagmorgen zag onze stadgenoot, de heer V. W., een snoek spartelen op een ondiepe plaats tusschen de kribben der af gedamde Maas. Welke moeite hij ook deed, steeds glipte de snoek tusschen de vingers door. Ten einde raad nam hij zijn paraplu en met dit zonderlinge schepnet had hij den waterwolf spoedig te pakken. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de mnd. Jan. ingelegd f13971.74, terugbetaald f 17609.24 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 5332. Werkendam. Zooals ook wel eens meer gebeurt, was de aankomst van eene postzending verleden week op de drukkerij niet op den gewonen tijd aangekomen. We hadden daarvan spijt, omdat we een opgave van het verhandelde hadden ontvangen van de Donderdag 1.1. gehouden vergadering der commissie tot bevordering van huisvlijt. We deelen alsnog mede, dat de aanwezigen benoemden de dames H. A. Bos, N. B. M. Klop en G. van de Pol om zitting te nemen in genoemde commissie. Vervolgens werden tot bestuursleden gekozen de heerenJ. I. [tril, voorzitter, P. H. Oldemans, vice-voorz., A. Frank, penningm., H. van Donkelaar, secretaris, mej. H. A. Bos. vice-secretaresse. Be-loten werd voort te gaan in de rich- t ng van 't vorig jaar, en de inwoners van Werkendam en omgeving te verzoeken hun medewerking te verleenen tot het organi- seeren van een tentoonstelling, die zoo mogelijk in Juli of Augustus a.s. wordt ge houden. De commissie hoopt'op aller steun en stelt zich voor, dat de inzendingen die van 't vorig jaar zullen overtreffen. Naar we vernemen, zal de nieuw benoemde ontvanger der registratie en do meinen, de heer B. C. E. van Steenbergen, van Eist, die ongehuwd is, zijn kantoor vestigen in de benedenkamer van de pas torie der Chr. Ger. Gem. alhier. Besoiieil. Zondag j.l. zou op de speelplaats der openbare school een bijeen komst plaats hebben voor het vormen van een gemengd koor uit de jongens en meis jes van onze gemeente, om onafhankelijk heidsliederen te leeren voor bovengenoemd feest. Een groot aantal liefhebbers hadden zich bereid verklaard mee te werken, doch de Zeereerwaarde heer Pastoor Buijs, kwam hiertegen op en predikte met klem deze vergadering niet bij te wonen. Slechts twee R. K. kwamen op, zoodat de opgekomen vijftig Protestanten om moeilijkheden te voorkomen van 't plan afzagen. Vrijdagmiddag had Van Broekhoven het ongeluk bij 't lossen van tonnen, van de kar te vallen en zich ernstig aan hoofd en arm te verwonden. Na door dr. Van Gils te zijn verbonden, kon hij te voet huiswaarts keeren. Ter herinnering aan 't vijf-en-zeven tig jarig bestaan van den Gildenbond „St. Crispijn-Crispinianus" zal er een groot feest georganiseerd worden. Het feestcomité heeft besloten dit feest te laten samenvallen met 't onafhankelijkheidsfeest(18131913). H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden hebben ieder aan bovengenoemde vereeniging een medaille geschonken. Capelle. Nabij het Veer alhier, was de weg tengevolge van den vrij hevigen wind ondergeloopen, naar aanleiding waar van zich j.l. Maandagnacht enkelen, die zich begaven naar „de Thor", genoodzaakt zagen terug te keeren. Zelfs moest een wagen met kalveren, die bestemd waren voor de markt te Rotterdam, terugkeeren. Driillttieleil- In de maand Januari I.1. werden aan het Postkantoor alhier be handeld 31 telegrammen, waarvan 14 ver zonden en 17 ontvangen; en in de Rijks postspaarbank ingelegd f 1378,24 en terug betaald f 2058,34. denderen. In de alhier op 21 Januari j.l. gehouden raadsvergadering is besloten aan Hare Majesteit de Koningin een adres te zenden, houdende het verzoek de gemeente Genderen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der StateE- Generaal los te maken van het kiesdistrict Waalwijk en te voegen bij het kiesdistrict Gorinchem. *'s d rave moer. In de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor behan deld 36 telegrammen, waarvan 20 zijn ver zonden en 36 ontvangen. Op de rijkspost spaarbank werden 17 inlagen gedaan tot een bedrag van f 652,90, terwijl 10 terug betalingen plaats hadden tot een bedrag van f 704,63. De op initiatief van het bestuur van het Nutsdepartement alhier gedurende de wintermaanden gehouden knipcursus is thans gesloten. De dames bleken ruim schoots van dit onderwijs te hebben ge noten en gaven hunne onderwijzeres een blijk van erkentenis. Kaatsheuvel- Op het Rijkspost- en telegraafkantoor alhier is tot klerk be noemd, mej. F. van Lienden, klerk le klas te Rotterdam. - Werd reeds melding gemaakt van ongelukken door de gladheid der wegen veroorzaakt, thans kan bovendien daarvan nog gemeld worden, dat ook de ongeveer 45-jarige A. van Campen (op de Dreef) zijn been heeft gebroken, de vrouw van J. G. brak haar linkerarm en een zekere juffr. C. bezeerde zich dermate dat men haar binnen moest dragen. Verleden week is een leegstaand huis van G. Zwart, staande op de Zandschel, tot den grond toe afgebrand. De bewoon ster de wed. v. C. was juist 14 dagen ge leden verhuisd, maar het zou echter in den loop van 14 dagen weder betrokken worden. Men zegt, dat het huis niet verzekerd is en denkt met kwaadwilligheid te doen te hebben. De zaak is in handen der politie gegeven. lleeuwen. Aan het telefoonkan toor alhier werden gedurende de maand Januari jl. ontvangen 28, verzonden 17 telegrammen. Mederhemert. (Zuidzijde). Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat mej. E. Knoop benoemd is tot onderwijzeres aan de openbare school te Brakel. De be noemde is Maandag reeds in functie ge treden. Door een duiker in den Noorderdijk worden de Bernsche waarden bij hoogen vloed onder water gezet. Ook thans heeft men, bij den buitengewonen was, van dezen duiker gebruik gemaakt, zoodat de gras landen met een vruchtbare laag rivierslib bedekt worden en later uitstekend hooi opleveren. Raanisdonk. Aan het postkantooi alhier en de daaronder ressorteerende hulp-* postkantoren werd gedurende de maancjf Jan. 1913 ingelegd f 15006.13 en terugbe* taald f 10131.70$. Laatste boekoummer 5093/1 De heer Buckling, directeur van he« postkantoor alhier, is in gelijke betrekkina benoemd te Steenbergen. Zondag werd het echtpaar J. v. DJ alhier verrast door de geboorte van eeEl drieling. Thans zijn de kleintjes helaas reed» overleden. Raaiiiscloiiksveer. De heer J, Leenaarts, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Kaatsheuvel. Gister liep van de werf der „N. V. scheepsbouw werven v.h. P. en A. Ruiten berg" met goed gevolg te water de stalen sleepkaan „St. Antoine", groot 500 ton, voor rekening van den heer A. W llemsen alhier, en werd de kiel gelegd voor een stalen sleepkaan „Adèle 45", groot 530 ton, voor rekening van „La - Société Anonyme La Meuse" te Antwerpen. Sprung;. In de vorige maand werd aan het hulp-postkantoor alhier op's Rijks postspaarbank belegd f 2315,44 en terug betaald f 1306,32, fröhoeven-Cappel Naar we vernemen zal er eindelijk, hoewel vrij laat, werk van gemaakt worden, om uitvoering te geven aan een vóór circa 3 maanden genomen raadsbesluit, n.l. om den Hooge- vaartschen grintweg radicaal te verbeteren en tot welk einde een geldleening werd aangegaan. Op 19 Febr. e.k. zal dp openbare aanbesteding plaats hebben. De herijk der maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben te Sprang op 4 April a.s., des voormiddag^ van 1012 uur en des nam. van 14 uur en op 5 April a.s. des voorm. van 9$12 uur. Over de maand Januari werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2782,75. Oj het hulppostkantoor werden 61 telegram men behandeld, waarvan 35 verzonden ec 26 ontvangen, terwijl 44 gesprekken gevoerc werden. Haalwjik. Van Vrijdag op Zater dagnacht ontstond door onbekende oorzaak, brand in de meubelwerkplaats van P. d<^ Bakker. De werkplaats brandde geheel uit gelukkig was de brandspuit spoedig ter plaatse en kon verder onheil voorkomen worden. Wie had gelijkl Een bakker ont ving 4 pond varkensvleesch, woog het na en bemerkte l£ ons te min ontvangen te hebben. Toen de slager de volgende week om be stelling kwam, werd er niet malsch opge- wezen, dat hij niet het gewicht gaf. Het was onder getuigen geconstateerd 1 Hoe is dat mogelijk, zei de slager. Toen ik het vleesch moest afleveren, was mijn vrouw bezig het gewicht te poetsen en ik nam een vierponder roggebrood aan, die je knechtje mij bracht. Ik heb toen, even eens onder getuigen, in de eene schaal uw vierponder gelegd en in de andere het vleesch. Dat moest toch uitkomen Tableau 1 ühmenlaiid. Naar het Vad. verneemt, is de hoer Pop, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door het Indische gouver nement aangezocht om in Indië het beheer van het post-, telegraaf- en tele foonwezen op zich te nemen. In aanmerking genomen het aantrek kelijke van dezen werkkring en de gunstige financieele voorwaarden is de heer Pop, naar het blad verneemt, voor nemens dit aanbod te aanvaarden. Het in vergévorderden staat van ont binding verkeerende lijk, dat Dinsdag te Langerak werd opgevischt, is door K. B te Vianen, herkend als dat van zijn sedert Januari van het vorige jaar vermiste vrouw. In de Alexanderstraat te Velp heeft het zesjarige meisje van den schilder H in een onbewaakt oogenblik, haar vierjarige neefje, dat er in huis was, met een gloeienden pook in de oogen gestoken. Het ventje, dat in het zieken huis te Velp is opgenomen, zal zijn eene oog geheel moeten missen, en voor het behoud van het andere wordt gevreesd. Uit de kapel te Handel, gem. Ge- mert, is, naar de 's-H. Ct. meldt, een Madonnabeeld gestolen. Reeds verleden Zondag was de diefstal ontdektin het belang van het onderzoek was de zaak echter tot dusver geheim gehouden. De waarde van het beeld als antiquiteit is zoo goed als zeker de aanleiding tot den diefstal geweest. Het beeld bevond zich onder een glazen stolp op een van de zij-altaren. Op het eerste gezicht viel het een ieder op, dat het een overoud stuk was. Volgens deskundigen dateert het dan ook uit de 13de eeuw. In het Weekblad van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren komt een advertentie voor, waarin een secre tarisbetrekking te koop wordt gevraagd. D. H., een zoon van de eigenares van een hooiberg aan den Korreweg te Groningen, welke Zaterdag grooten- deels door brand vernield werd, is ter beschikking van de justitie gesteld. Hij wordt verdacht, het hooi in brand t^ hebben gestoken. Bij hevigen wind en sneeuwjacht is IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, miscchi - ómdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 17 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan met ongeveer 35 gram (lVs 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2