De oorlog op den Balkan. Toen Zaterdagavond MaderoenSnarez naar de strafgevangenis werden gebracht, hebben tot tweemaal toe twee gewapende troepen gepoogd hen te bevrijden. Zij vielen de geleiders der gevangenen aan. In de gevolgde schermutseling zijn vijf personen gedood, onder wie Madero en Suarez. De regeering heeft dit feit aan de overheid meegedeeld, ten einde door eeD nauwgezet onderzoek alle omstandig heden in het licht te stellen. Het stoffelijk overschot van Madero en Suarez zal met de eer die aan hun rang toekomt ter aarde worden besteld. Het volk gelooft niet veel van de lezing van een gevecht, die de regeering van het geval geeft. Algemeen neemt men aan, dat Madero en Zuarez krach tens de beruchte voorjaarswet ter dood zijn gebracht. De dochter van Madero heeft Zondag de gevangenis bezocht, maar mocht het lijk haars vaders niet zien. Zij klaagde bitter over de overheid en schold de nieuwe regeerders voor moordenaars en verraders. De Britsch9, evenals de Amerikaansche pers, is eenstemmig in haar afkeuring van de vermoording van Madero en Suarez. Niemand trekt het in twijfel, dat de dood gepleegd is door sluipmoordenaars in dienst van Huerta. Ook hecht nie mand eenige waarde aan de belofte, door Huerta gedaan, dat hij een onderzoek zal laten instellen naar de toedracht der zaak. De correspondent te Mexico (stad) van de Londensche Daily Mail seint dat daar ter Mede het gebeurde een uiterst pijn lijken indruk heeft gemaakt. De Amerikaansche en Engelsche bla den gelooven, dat door het gebeurde de kans op een gewapende inmenging door de Vereenigde Staten in Mexico aan zienlijk is toegenomen, al moge ook president Taft zelf niet geneigd zijn, daartoe over te gaan, wijl zijn aftreden als president onmiddellijk aanstaande is. De vorige week werd gemeld, dat er van de geheimzinnige bandieten van Pegomas twee gevat zijn. Een hunner, Chiapale geheeten, schijnt de voornaam ste misdadiger te zijn. Hij zit nu voor- loopig te Grasse in de gevangenis en hij is daar zeer spraakzaam. Zoo heeft hij reeds verteld, dat hij drie brand stichtingen, vier grafschenderijen en drie moorden op zijn geweten heeft en men is er van overtuigd, dat de lijst zijner misdaden hiermede niet volledig is. Chiapale en de andere aangehoudene, Sauvaire genaamd, schijnen wel gemeen schappelijk hun misdrijven gepleegd te hebben, maar men vermoedt., dat de overige in de streek van Pegomas wo nende bandieten niet met elkaar bekend waren. Chiapale en Sauvaire waren er berucht en nu schijnt het, dat hun voorbeeld aanstekelijk gewerkt heeft op andere bewoners van Pegomas, die er bij het begaan van hun wandaden op rekenden, dat de schuld toch op de twee erkende boosdoeners geschoven zou wor den. Zoo rekent men, dat nog allerlei aanslagen, brandstichtingen en andere uitingen van wraak niet door Chiapale of Sauvaire zijn gepleegd. De burgemeesters van de negen hoofd plaatsen van België hebben op verzoek van den burgemeester van Brussel be raadslaagd over de gevolgen, die een algemeene staking voor België zou mee brengen en een motie aangenomen, aan welker slot het volgende gezegd wordt: De burgemeesters van de hoofdplaatsen der negen provinciën, overtuigd, dat zij het gevoelen weergeven van de be volkingen van alle gemeenten van het land, bezweren de Arbeiders-Partij hun bedreiging van een algemeene staking in te trekken en besluiten aan het hoofd van het kabinet een gezamenlijke au diëntie te verzoeken teneinde te ver krijgen, dat de regeering, in volslagen onafhankelijkheid handelende en buiten eiken dwang, er in bewillige, de oplos sing, die er aan het verkiezings-vraag- stuk gegeven moet worden, in studie te nemen. De motie is aangenomen met alge meene stemmen. Twee burgemeesters hebben zich echter onthouden ten op zichte van den laatsten zin. Te Weenen is een vreeselijke moord gepleegd, die groot opzien baart. De moordenaar, Emil Altmann, reeds een grijsaard van 65 jaar, heeft de drie chefs van de bouwonderneming Berger, toen deze uit hun kantoor naar huis gingen, op straat doodgeschoten. Deze drie heeren Berger waren zwagers van den moorde naar en hadden deze een post in hun zaak gegeven, en dat wel uit goedheid tegenover hun zuster, Altmann's vrouw. Want haar man voerde weinig uit, dob belde aan de beurs en zat den halven dag in het koffiehuis. Het einde was, dat hij ontslagen werd, maar zij gaven hem toch nog 200 Kronen per maand om daarmee voor zijn gezin te zorgen. Altmann, woedend over dit ontslag, verbitterd over zijn vrouw en zoon, die tegen hem partij trokken omdat hij door zijn slecht karakter beider leven ver bitterd had, daarenboven zonder geld, zwoer wraak te nemen op zijn drie zwagers, die hij beschuldigde de oorzaak van zijn .ongeluk te zijn. Wel is waar zei hij, hen slechts licht te hebben willen verwondenmaar hij schoot zoo raak dat twee ervan dadelijk dood bleven, en de 3de, Richard Berger genaamd, levensgevaarlijk getroffen werd. 'Eerst stoven de menschen op straat bij dit schieten uit elkaar, maar na de eerste schrik pakten eenigen den moordenaar aan die dood kalm was blijven staan en zich gewillig naar het bureau liet brengen. Daar haalde hij een brief uit den zak en verzocht de politie dien te lezen. Daar stond alles in. Hij beschuldigde daarin zijn zwagers, dat zij aan zijn ongeluk schuldig waren: Hij toonde niet het minste berouw over zijn daad en is dood kalm gebleven. Intusschen heeft de zoon van den moordenaar in de krant laten schrijven dat zijn vader een luie man was, die dronk en speelde, met wien het niet uit te houden was, die zijn moeder on gelukkig had gemaakt en dat hij al geruimen tijd van huis was weggeloopen. Daarentegen prees hij zijn 3 vermoorde ooms als brave, vlijtige en goedhartige menschen. Van alle kanten wordt dit gunstige getuigenis bevestigd. Mevrouw Pankhurst heeft in een redevoering, Vrijdagavond in een ver gadering van kiesrechtvrouwen te Lon den gehouden, de overheid openlijk getart om haar wegens haar goedkeuring van de vechtmanier van de strijdbare kiesrechtvrouwen te arresteeren. Zij riep er schande over, dat haar werktuigen werden gevangen gezet en zij zelve vrij bleef. Zij schreef dat hieraan toe, dat de regeering besefte, dat zij buiten de gevangenis minder lastig was dan erin. Maandag werd uit Londen gemeld Mevrouw Pankhurst, het hoofd der kiesrechtvrouwen, is hedenmiddag in hechtenis genomen naar aanleiding van de felle redevoering, waarin zij de vorige week de verantwoordelijkheid van de ontploffing in het huis van minister Lloyd George op zich had ge nomen. Woeste tooneelen zijn voorgevallen in een hedenmiddag gehouden verga dering van kiesrechtvrouwen, van wie verscheidene verklaarden dat de ge vangenneming van mevr. Pankhurst de beweging niet zou tegenhouden, maar integendeel nog feller zou doen ontbranden. Zij werden herhaaldelijk in de rede gevallen. Een mau die de manier van proga- geeren der kiesrechtvrouwen bestreed, werd de zaal uitgegooid. N;>ar het heet, hebben de kiesrecht vrouwen nu in zin, een of meer leden van het kabinet te schaken en ergens heimelijk in gijzeling te houden. De ministers worden bewaakt. Kiesrechtvrouwen hebben ergens in den lande niet voor de eerste maal telegraafdraden doorgesneden. Te Oxford wordt het schuitenhuis van de roeivereeniging tegen een aan slag bewaakt. Te Boston, waar een staking is van confectiewerkers, die zich solidair heb ben verklaard met hun vakgenooten van New-York, zijn heftige vechtpar tijen van stakers met de politie, die werkwilligen beschermde, voorgekomen. Drie stakers zijn doodelijk gewond, vele andere ernstig. Ook tal van politie agenten hebben kwetsuren opgeloopen. In Spanje is buitengewoon veel sneeuw gevallen. Te Oviedo is daardoor een trein ontspoord. De locomotief en een waggon vielen in de rivier. De stoker is gedood, ver.-cheidene passagiers gewond. Men seint uit Oonstanza aan de Ber liner Morgenpost: Enver bei is door zijn nederlagen bij Sjarkeui en Boelair nog niet ontmoedigd. Hij wil nog eens trachten met 55,000 man bij Gallipoli te landen. Hij heeft thans zelf de leiding op zich genomen en wil aan boord van het pantserschip Torgoed Reis de lan ding zelf leiden. Hij weet, dat hij daar mede alles op het spel zet. Maar zelfs als deze onderneming niet gelukte, zou hij de regeering niet veroorloven vrede te sluiten. Hij moet openlijk gedreigd hebben in dat geval met de overblijf selen van het Comité en de rest van de vloot naar de hoofstad te komen, om de regeering te dwingen den oor log voort te zetten. Izzet pasja bepaalt zich bij Derkos tot een verdedigende houding en wacht den aanval van de Bulgaren af. Een vertrouwbare persoonlijkheid, die uit Tsjataldzja terugkeerde, heeft vertelt, dat alle berichten over een Turksche opmarsch en de bezetting van het spoor wegstation Sinkli onwaar zijn. Sedert het begin van de vijandelijkheden is het Turksche leger op zijn linkervleugel slechts ongeveer 6 KM. vooruit ge komen. Als de Turksche aanval bij Boelair nogmaals mislukken zou, dan kan men verwachten, dat het den Bulgaren, die geen aanval op hun flank meer te vreezen hebben, gelukken zal de Tsja- taldzjalinie bij Derkos te doorbreken, want de Turksche positie is daar niet meer zoo sterk als zij geweest is. De Roemeensche ministerraad heeft besloten, de bemiddeling in de kwestie met Bulgarije van de mogendheden in beginsel te aanvaarden. De minister president zal in een nota van de re geering den wensch uitdrukken, dat de bemiddeling zoo spoedig mogelijk tot een resultaat moge leiden. Van gezaghebbende zijde wordt uit Weenen gemeld, dat Oostenrijk en Rus land het eens geworden zijn over alle geschilpunten der Albaneesche quaestie. De Kölnische Zeitung acht dit be richt nog wat voorbarig, voegt er echter aan toe, dat de overeenstemming tus- schen beide mogendheden zoo goed als bereikt is. De correspondent van de Daily Tele graph seint uit Belgrado dat Turkije met de verbonden Balkanstaten geheime vre desonderhandelingen voert. Deze onder handelingen zouden reeds zoover zijn opgeschoten, dat het sluiten van den vrede reeds de volgende week te wach ten is. De Daily Mail verneemt uit Sofia d.d. 22 dezer Hakki pasja heeft verklaard, zich met de voorwaarden van de nota der mo gendheden van den 17deu Januari te kunnep vereenigen en gevraagd, de voorwaarden van de bondgenooten no pens de nieuwe grenzen en de schade loosstelling te vernemen. Bulgarije zal de vredesonderhande lingen slechts op deze voorwaarden her openen, dat de grens dichter bij Kon- stantinopel zal liggen, dan de bondge nooten tot nu toe hebben geëischt, dat Turkije een schadeloosstelling zal be talen en belooft, veertien dagen na de heropening van de vredesonderhande lingen te demobiliseeren. In goedingelichte kriugen te Sofia gaat het gerucht, dat de Engelsche regeeriug aan de Bulgaarsche regeering heeft verzocht, haar de voorwaarden te doen kennen, waarop de vredesonder handelingen zouden kunnen worden hervat. Uit inlichtingen, van het oorlogs- tooneel ontvangen, blijkt dat over de geheele linie groote hoeveelheden sneeuw gevallen zijn, waardoor de krijgsver richtingen gedurende eenige dagen moeten worden gestaakt. Heusden, 26 Febr. Aan de scheepswerf alhier heerscht thans een groote bedrijvigheid. Nauwelijks is het eene vaartuig te water gelaten, of een ander schip glijdt langs de helling. Maandagmid dag was het de beurt aan een sierlijk motor jacht voor rekening van den heer Oerle- mans te Capelle. We staan in het teeken van de bios coop. Geen plaats van eenige beteekenisof er wordt er een opgericht. En dan de reizen de, die van de eene plaats naar de andere trekken Toch geeft zoo'n voorstelling weer eens wat afwisseling in het gewone dage lij ksche leven. Geen wonder, dat Zondag avond de zaal van het „Wapen van Amster dam" propvol was. Maandagmiddag was een voorstelling voor de schooljeugd, die dan ook volop geprofiteerd heeft. De visscher G. v. O. had het buiten kansje met den hengel bij de draaibrug een snoekbaars te vangen van ruim 2 pond. Deze vraatzuchtige roofvisch, wiens kop den vorm van een snoek en wiens lichaam dien van een baars vertoont, is een bijzondere lekkernij. Werkendam. De heer P. J. A. Bril alhier, tijdelijk kantoorbediende bij de posterijen en telegrafie is benoemd tot kan toorbediende met ingang van 16 Febr. 1.1. Morgenavond hoopt het fanfarecorps „Concordia" in de Nutszaal een uitvoering te geven. Vrijdag 1.1. vergaderde ten her berge van mej. de wed. Wink alhier, de Land bouw vereeniging „Werkendam en Omstre ken". Aanwezig waren 126, van de 227 leden. De voorzitter deelde mede, dat een lid, de heer Johs. Ippel aan de vereeniging ont vallen was en een zestal leden wegens ver trek of om andere redenen hun ontslag hadden genomeD, doch dat weer 6 anderen zich als lid hadden aangemeld. Tot eerelid werd benoemd, de heer 't Hooft, veearts te Almkerk, die deze streek gaat verlaten en der vereeniging nog al eens een dienst bewezen heeft, door over een of ander onderwerp, het vee betreffende, een lezing te houden. Door den heer D. C. Hakkers werd bij de rondvraag opgemerkt, dat men bij de groote drukte bij gebrek aan arbeiders, wel eens volk overneemt van een ander of zelfs aitroggelt. Er moest meer verband zijn tusschen de landbouwers, ook op dat gebied, en bij aannemen van volk bij den vorigen patroon informeeren, wat de redenen van het weggaan waren, dan zou dat voor de werkgevers gunstig werken. De heer M. v. d. Stelt is het daarmede niet eens, men leeft in 't vrije Nederland en hoe meer bonden, hoe slechter 't gaat. De heer Hakkers heeft geen voorstel ge daan om een bond op te richten, doch slechts de wenschelijkheid uitgedrukt om wat voorzichtiger te zijn en meer voeling met elkander te houden. De heer v. d. Stelt heeft er echter't zijne niet van, want zie je, de kiemkracht, 't beginsel zit er toch in. De heer A. van der Stelt Cz. had ver wacht, dat een schrijven van de landbouw- vereeniging „Almkerk" in behandeling zou worden genomen, doch de voorz. zegt namens 't bestuur, dat op de oude bietenkwestie niet weer kan worden teruggekomen. De heeren konden echter elkaar niet begrepen doordat niet goed werd medegedeeld wat Almkerk eigenlijk wilde. De heer C.Groe- neveld woes daarop en toen bleek het niet de oude maar een nieuwe bieten kwestie te zijn, die later onder de oogen zal worden gezien. De heer M. Drievoet heeft het voorstel, dat de Landbouwvereeniging zal trachten, nu de heer 't Hooft vertrekt, te Werkendam een veearts te krijgen, 't Bestuur belooft in dien geest werkzaam te zullen zijn. De heer B. v. d. Heuvel heeft medelijden met de menschen en dieren, die hier 's win ters aan de fabriek zoolang moeten wachten, eer de aangevoerde bieten afgeleverd kun nen worden. Hij zag gaarne een weegbrug geplaatst, doch uit de vergadering gingen dadelijk stemmen op van hen, die 't konden weten, en die zeiden, dat de fabriek alhier, zeker geen bieten per weegbrug zou willen ontvangen. Lang werd er dus niet over gepraat, maar meer gedacht en vreemde d ngen gefluisterd. De uitslag der verloting, die hierop volgde, was als volgtP. van And el (mestriek), D. Pouli (bietenriek), M. Drievoet, (hooivork), Fl. Ippel (aardap- pelzetter), C. P. Hage (wekker), P. A. 01- demans (stalschop), C. Groeneveld (boter en kaasthermometer), J. v. d. Schoot, (uier- pomp), J. H. Groeneveldt (tweestalemmers), J. Ritmeester (barometer), A. v. d. Oord (trocar) en L. van Burgel (leesglas.) Andel. Zaterdag gaf de Chr. zang- vereeniging „Hebt dan de Waarheid en den Vrede lief" eene uitvoering voor eene méér dan volle zaal. Na door den president geopend te zijn en na het zingen van een psalm begon de zang, welk« onze verwachting ver over trof. De 5 samenspraken bewezen opnieuw, dat de vereen, niet op haar lauw'ren blijft rusten, doch steeds tracht nieuwe te oogsten wat haar dan ook volkomen gelukte. Wij gelooven dan ook dat allen meer dan vol daan huiswaarts keerden en wenschen deze zangvereeniging met haar flinken directeur nog veel succes. Bern. Zaterdag vermaakten zich tal van jongelui met schaatsenrijden op onder- geloopen land. Mina de Wilt uit Luttel- herpt zakte door het ijs. Herman Riteco alhier wist haar nog te grijpen en alzoo van een wissen dood te redden. Uit dank baarheid schonk de vader van het geredde meisje aan H. R. een souvenir. Gameren. Iets wat hier onder de zeldzaamheden behoort is wel wedstrijd op schaatsen en priksleedjes. Zaterdag werd den kinderen der openbare school alhier zulk een ijsfeestje bereid. Des namiddags ving eerst de wedstrijd aan op de schaatsen, daarna op de slee, waarvoor een 20 tal zich hadden aangegeven. Met de slee ging het alleraardigst toe. De prijzen hiervoor aangekocht waren zeer mooi: zilveren armbandjes, zilveren vinger hoeden, nikkelen horloges, schaatsen enz., en daarboven Ontving elk kind nog een versnapering. Na het uitreiken der pry zen bleef de jeugd nog tot den avond op de baan. Zondag j.l. vermaakte een troepje kinderen zich op 't ijs met sleedje prikken, terwijl opeens een zoontje van G. v. T. en een van A. v. d. M., 9 en 7 jaar, te zamen op een sleedje zittende, door't. ijs zakten en zouden, indien er niet spoedig hulp was opgedaagd, zeker verdronken zijn. Met een lange plank gelukte het toegeschoten per sonen hen op 't droge te brengen. 's-Cüravemoer. In den stal der wed. P. J. Blom aan de Vaart, is eene koe tengevolge van miltvuur gestorven. Het ca daver is verbrand en de stal hehoorlijk ontsmet. Als een bewijs van groote vrucht baarheid, mag zeker wel dienen, dat bij den landbouwer E. G. van Dongen, aan de Donjrensche Vaart, eene zeug niet minder dan 16 biggen ter wereld bracht. De eigenaar heeft dit talrijk kroost in twee ploegen moeten verdeelen, om ze op beurt te kun nen laten zogen. Kaatsheuvel. Bij de vorige week gehouden vergadering der „Kaatsheuvelsche Omnibus-Maatschappij" is gebleken, dat de onderneming gedurende 1912, goede resultaten heeft bereikt. Er werd f 1057,92 ontvangen en f 9ö6,14 uitgegeven, zoodat er een batig saldo was van f 91,48. Men gaf in 1912 2146 kaartjes uit tegen 1945 in 1911. Het bestuur werd zonder uitzon dering herkozen. Twee reeds bestaande schoenfabriekan ten die nog handwerk maakten, hebben aan de Deutsche Vereinigte Schumachinenge- selschaft aangevraagd om hunne fabrieken geheel machinaal te installeeren. Wel een bewijs van den bloei der schoenindustrie in onze gemeente. De achtergevel van het huis van den heer L. Sprangers in ,,'t Hoekje" viel deze week plotseling in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 't Is reeds de tweede maal dat een instorting plaats heeft bij voornoemden heer. Het schijnt, dat het huis niet op soliede fundamenten rust. Luttelherpt- Zaterdag had de vrouw van bakker M. van Bokhoven het ongeluk in het Oude Maasje te vallen. Zij kwam op haar hoofd in de modder terecht en zou zeker verdronken zijn, zoo niet de heer Groth, directeur van het te Heusden vertoevende bioscoop, zonder zich te be denken zich te water had begeven en met groote krachtsinspanning het hem mocht gelukken haar op 't droge te brengen. Uit dankbaarheid wilde bakker v. B. hem een som geld geven, doch deze werd beslist geweigerd en na zich van droge kleeren voorzien te hebben vertrok de heer Groth, de voldoening smakende een rnensch van den dood gered te hebben. Nederhemert- Bij de veehouders wordt geinformeerd, of zij geneigd zouden zijn, wanneer de plannen welke bestaan, om een coöperatieve roomboterfabriek op te richten verwezenlijkt mochten worden, hun melk aan die fabriek te leveren. De plaats waar de fabriek zal verrijzen zal waarschijnlijk Well zijn, als centrum van de verschillende plaatsenNederhemert, Delwijnen ea Ammerzoden. De afgedamde Maas is geheel over dekt met een dunne ijslaag, welke noch den veerdienst nóch de scheepvaart hin derlijk is. Op het Eiland is Zondag j.l. druk ge schaatst. Veel jongelui uit Heusden. zelfs uit Herpt kwamen opdagen. Men schatte het aantal op meer dan 200. Raamsdonk. Maandag viel P. van Disseldorp bij het iaden van een wagen met hooi door het breken van den boom boven op den z.g langen wagen. Hij werd dermate gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dinsdagmiddag brak er brand uit in de woning van G. de Geus. Met emmers water was men bezig den brand zoo moge lijk te blusschen. Sprang. Zaterdagavond kwam de afd. „Patrimonium" alhier in vergadering bijeen, welke op gebruikelijke wijze door haar voorzitter werd geopend. Na lezing en vaststelling der notulen ging men over tot behandeling der ingekomen stukken, waaronder een ver oek om steun voor de uitgeslotene Chr. tabaksbewerkers. Met algemeene stemmen werd besloten deze uitgeslotenen te steunen. Een commissie van drie leden werd be noemd, die in overleg met het bestuur der Chr. vakvereeniging van leer be werkers, met steunlij8ten en bon boekjes zullen werken. De op de vergadering voor dit doel ge houden inzameling bracht ruim f8 op. Waalw(jk. Van de Rijks-Normaal school alhier, zullen dit jaar aan het schrif telijk examen voor onderwijzer en onder wijzeressen 13 candidaten deelnemen, waar onder 9 mannelijke en 4 vrouwelijke. Uitgelokt door 't prachtige weer van j.l. Zondag waren honderden schaatsenrijders (sters) naar de ijsvlakte gestroomd in den buiten polder achter Waalwijk, maar er waren nog veel meer toeschouwershet zag op de Kade, langs de Haven, letterlijk zwart van 't volk. Door den sterken dooi moest de baan voortdurend verlegd worden, toch geraakten er nog verscheidene te water. Een waaghals waagde zich zelf op den diepen Overik, nauwelijks stond hij er op of hij ging er door. Gelukkig kwam er spoedig hulp en kwam hij er nog met een nat pak af. J. van As had het ongeluk op het ijs te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zijn schouder werd ontwricht. Waspik. De landbouwer W. de Wit, alhier, zal voor het in beweging brengen zijner verschillende werktuigen, stoom aan wenden. Naar we vernemen is door hem reeds een vervoerbaren stoomketel aange kocht. De kindersterfte is in deze gemeente gedurende de maand Februari bijzonder groot. Bedraagt het getal gestorven kinderen in gewone omstandigheden niet meer dan drie of vier, thans bedraagt dit reeds veertien. De heer W. Roovers, rij wielhersteller alhier, behaalde te 's Gravenhage 't diploma voor chauffeur-motorhersteller. Zondagmiddag kregen de echtelieden v. M. twist met elkander. In woede ontstoken over de groote vaardigheid van vrouwlief's tong, greep de heer des huizes een mes en bracht daarmede zijn dierb're wederhelft een snede over den arm toe. Oprecht berouw volgde hier het kwaad onmiddellijk: Man lief fietste dadelijk om den dokter. Op Donderdag 13 Maart zal alhier de gewone voorjaarsmarkt van hoornvee en varkens plaats hebben met kostelooze stand plaatsen en 8 premiën van f2.50. Wjjk. De zangvereeniging „Cres cendo", hoopt Zaterdag 1 Maart hare ge wone winteruitvoering te geven. Een keurig samengesteld programma beloofd ons weer een gezelligen avond. Ook zullen nog een zestal tooneelstukjes worden opgevoerd. Na de gehouden stemmingen in de ver schillende gemeenten van het district Gorinchem is prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn nu definitief tot candidaat der vereenigde vrijzinnigen voor de aanstaande Kamerverkiezing gekozen. Verslag van het verhandelde in den Raad der gemeente Sprang, den 21 Februari 1913. Tegenwoordig zijn de heeren Haver hals, Rijken, Vos, Verhoeven en de Voorzitter C. G. H. H. Meijer. Na opening der vergadering en goed keuring der notulen van de vorige verga dering, worden aan de orde van behande ling gesteld de volgende punten: 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mee, dat de verpach ting der landerijen heeft opgebracht f 56,25 's jaars, dit is f 48,25 minder dan vorige jaren. Voorts dat het contract met de gemeente Loon-op-zand in zake de aansluiting aan de gasfabriek te Kaatsheuvel thans is opge maakt en geteekend. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Beschikking op een adres van den heer J. van der Meulen, om aanstelling als gemeente-arts. De Voorzitter zegt dat is ingekomen een schrijven van Gedep. Staten, waarin wordt meegedeeld dat van Rijkswege geen sub sidie voor bezoldiging van een gemeente arts wordt verleend, omdat de aanwezigheid van een arts te Sprang niet bepaald noodig wordt geacht, daar in de omliggende niet te ver verwijderde gemeente vijf genees- heeren gevestigd zijn. Besloten wordt op het adres afwijzend te beschikken. 3. Adres van het hoofd der school J. C. Kleijn en de onderwijzeres van den Bolck om een gratificatie, omdat zij tijdens de ziekte van onderwijzer De Jong diens werk hebben verricht. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken, omdat aan de school reeds een leerkracht meer werkzaam is dan de wet voorschrijft. 4. Advies van de Gezondheids-commissie te Waalwijk, tot onbewoonbaarverklaring der woningen no. 98 en 99, in eigendom bij Notaris Middelkoop te Capelle. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze woningen onbewoonbaar te verklaren, met last tot ontruiming binnen 6 maanden. 5. Voorstel tot vaststelling eener veror dening, regelende de wijze, waarop het ken-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2