iel Land van flensden en Üleoa, de Langstraat en de J. C. JAHSSEH. comb. PEEK CLOPPENBURG. COLBERT-COSTUMES. WANDELEN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3248Zaterdag 12 April FEUILLETON, De Geheimen eener kleine stad. 's-Hertogenbosch. 1913. vin. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/* ot. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wandelen Wie denkt er nu nog aan. Een wandelingetje van een half uurtje, een uurtje desnoods, nu ja, dat gaat nog. Maar verder dank je, maatIk ga, ais ik me verplaatsen wil, en die verplaatsing van eenige betee- kenis is, met de boot, de tram, het spoor, de fiets, de auto of het luchtschip! Met paard en wagen nu ja, dat gaat ook nog, maar dit vervoermiddel raakt toch ook al meer en meer in onbruik. Wandelen, in onzen tijd van stoom, eiectriciteit. en vliegkunstBen je mal, man, dat is uit den tijd. En we be klagen de menschen, die leefden in de dagen toen nog spoor, noch boot, noch tram en wat dies meer zij, bekend waren. Toen de ouderwetsche bolder wagens en de trekschuit nog in hun volle fleur waren. Als je toen een reisje van eenige beteekenis moest of wildet maken wat een toebereidselen waren er noodig en wat een moeite ging er mee ge paard. Mensch, mensch, stel je voor, een reisje van Groningen naar Am sterdam. Wat een onderneming, waf een zorg, wat een tijd En wat een verveling En kon je toen nog maar altijd met de trekschuit of met den bolderwagen of met de diligence. Als je van de Drentsche heide afkwam, en je wou eens een familiebezoek afleggen bij de luidjes in 't Groningsche, dan kon je niet altijd met de zoo pas genoemde vervoermiddelen gaan. Want ze waren Diet overal. En daarom leve de tegenwoor dige tijd Nu gemakkelijk verplaatsen van Zuid naar Noord, van Oost naar West, naar alle uithoeken van ons land, van ons werelddeel, van onze wereld Naar de Nieuwe Wereld in een dag of tien, naar ons Indië in een maand, naar Maastricht in een paar uren. Te gen de reis opzien Hoeft niet. In een vloek en een zucht ben je d'r. Amper d«n tijd, om eens kennis te maken met medereizigers in 't spoor, om van 't luchtschip maar niet eens te spreken. Onze voorvaderen zouden raar staan kijken, als ze nog eens op dit onder- maansche konden terugkeeren. Jonge, jonge, wat een verandering en wat een vooruitgang. Zeker, niemand onzer, zal dien voor uitgang ontkomen. Maar die vooruit- ai Mevrouw keek angstig naar haar dochter, die haar gelaat, of liever haar neus, nog verder over den moederlijken schouder stak en een licht zuchtje slaakte. Gewichtig ging Lawendel voort: „Het resultaat van mijn onderzoekingen en van mijn langdurig onderhoud was het volgende: De nieuwe dokter schijnt niet van bekwaamheid te zijn ontbloot, maar zijn methode komt mij voor zóó van ge vaarlijke moderne theoriën te zijn door drongen, dat hij slechts met de grootste voorzichtigheid mag worden geraadpleegd." „Hm, hm!" deed de burgemeester. „Bovendien," vervolgde de barbier, „heb ik nóg een vermoeden, dat eveneens aan leiding geeft tot ernstige bedenkingen." „En dit is?" vroeg de burgemeester. „Ik geef mijn opmerking niet als zeker, maarik koester de vrees, dat de nieuwe dokter een jood is." „Dat zou jammer zijn!" verklaarde de burgemeester, bedenkelijk het hoofd schud dende. „Ontzettend!" meende zijn vrouw. „O misschien is hij gedoopt 1" lispelde Suze over den moederlijken schouder heen Lawendel was intusschen reeds verder gegaan „Dit is nog niet allesDe nieuwe dok ter lijdt aan een gebrek, dat voor zijn patiënten zeer onaangenaam kan worden Hij is namelijk erg hardhoorig. Men moet altijd schreeuwen, als men zich bij hem gang heeft ook zijn schaduwzijden. De klacht wordt gehoord, dat de menschen in 't algemeen er lichame lijk niet op vooruit gaan. Rust roestzegt het spreekwoord. Yan onze vaderen afkomstig. Dus al i-en oud spreekwoord. Maar wij we ten het ook. En als we dat weten, dienen we ons van de waarheid dier twee woorden diep te doordringen. Want deze erkentenis is de eerste schrede op den weg, die leidt tot ver betering. Zal het menschelijk lichaam gezond zijn, dan moeten alle organen behoor lijk hun werk verrichten. Gebeurt dat niet, dan loopt het spaak, dan wordt onze mooie machine op zekeren tijd stopgezet. Yraagt het maar eens aan de geueeskundigen, of 't niet zoo is Zij zouden ons vele staaltjes kunnen meedeelen van het stopzetten der men- scheljjke machine. Eenvoudig gezegd: een groot deel, de doktoren beweren zelfs het overgroote deel der menschen, roest en verroest door gebrek aan be weging, Bij drommen komen die stum pers de spreekkamer van onze genees- heeren en geneesdames binneD, verroest, verstijfd, verschrompeld of vergaan op kantootkruk of studeerstoel. Klachten over vele kwalen, legio. Die stumpers. Er uit moeten ze. De lucht in, de vrije, heerlijke, goddelijke natuur met haar gezondheid en lichaam- stalende zuurstof! En beweging moeten ze hebben, die menschen, maar bewe ging zóó, dat èn spieren èn zenuwen worden ingespannen. En daarom wandelen, veel wan delen Zie, onderzoekingen zijn gedaan over den invloed, dien wandeltochten hebben op 't menschelijk lichaam. Het strekt onze oostelijke naburen tot eer, dat zij de dingen, als zij er iets in zien, fliuk weten aan te pakken. Zoo ook in dit gevalzij hebben wandeltochten geor ganiseord, niet van groote menschen, maar van schoolkinderen. En de resul taten? Boven verwachting. En wat van schoolkinderen mag worden aangenomen en bewezen, kan ook gerust van toe passing verklaard worden op de grootere menschen. De Duitsche „Yerreniging voor va cantie kolonies" (er bestaat nu in ons land gelukkig ook zoo'n vereeniging, waarop we wel terug komen) heeft reeds van 1901 af 'eder jaar groepjes van kinderen gedurende 14 dagen uit verstaanbaar wil maken. Vooral voor vrou welijke patiënten moet dit heel lastig zijn. Zij hebben dikwijls bijzonderheden mede te deelen Zooals ik u zeg, edelachtbare, dat is 'n groot gebrek." In dit oogenblik hoorde men buiten het eigenaardig gedruisch van iemand die snel de trap opstruikelt, daarna dat van onvaste voetstappen, en eindelijk kwam de oude politieagent de kamer binnengewaggeld. De burgemeester trad op den politie-agent, den eenigen van Posemuckel, toe. „Wat is er, Duselmann?" vroeg hij met neerbuigende vriendelijkheid. Duselmann opende den mond en bracht, na tal van vergeefsche pogingen, eindelijk, met 'n schorre grogstem, de woorden uit: „Edelachtbare, ik heb te rapporteeren „Nu, wèt9 „Dat, volgens melding van den nachtwacht vannacht in het logement „De Zachte Duif" een verdacht individu „Ik weet 't al, Duselmann," viel de burge meester hem in de rede. „Die vreemde is de nieuwe dokter. Meester Lawendel heeft mij het nieuws bereids meegedeeld." De agent spalkte de oogen nog verder open en staarde met blikken vol ontzetting naar den barbier, die meesmuilend in een hoek stond. Duselmann deed wanhopige pogingen om met zijp stok zijn lichaam in evenwicht te houden en riep uit „Meester Lawendel?... Is de wereld van nacht dan omgekeerd? Is Lawendel politie geworden en Duselmann barbier?" Wie durft het wagen, een rapport eerder uit te brengen dan ik? Wie permitteert zich, de politie te onderkruipen, hè? Zoolang ik op m'n post sta, moet ik al het nieuws 't eerst rapporteeren, daarvoor ben ik politieagent en geeD barbier!" Terwijl hij sprak sloeg hij zich telkens wandelen gestuurd. En 't bleek ouders, onderwijzers, geleiders en doktoren, welk een heilzame invloed door die wandeltochten op de kinderen werd uitgeoefend. Proefnemingen toonden aan dat veer tien dagen niet strikt noodig waren. De genoemde Yereeuigiiig heeft de tochtjes dan ook later beperkt tot zes dagen. En alleen die kinderen mochten mede, die geneeskundig onderzocht en geschikt bevonden werden. Kinderen die een kwaal hadden en niet bestand bleken tegen het ondernemen van een vermoeiender) tocht, werden uitgesloten. Maar de voedingstoestand van de kin deren die meegingen, was by bijna allen slecht, ze wan-n „ondergoed". En de resultaten We zeiden 't reeds: verrassend. Daarom, lezers, de lucht in, zoo noodig, en gebruik gemaakt van een geneesmiddel, dat. zoo goed als niets kost. De wandeltochten in eere her steld Buitenland. Het Belgische stakingscomité beeft besloten de tentoonstelling te Gent als neutraal terrein te verklaren, zoodat daaraan tijdens de staking zal worden doorgewerkt. Dit besluit is vooral te danken aan den socialistischen senator Coppieters, die tevens deel uitmaakt van het bestuur der tentoonstelling. Aan de bekende koninklijke porselein fabriek te Kopenhagen zijn uitgebreide diefstallen ontdekt. Maandag zijn een tiental arbeiders in hechtenis genomen. Er was al gebleken, dat er stelselmatig van het magazijn voorwerpen soms een heel servies werden weggenomen en verkocht of verpand. Een vluchtige berekening bracht uit, dat er in een jaar tijds voor 80,000 kronen verduisterd was. Professor Olsen, van de Minnesota- universiteit, die Clyde Darling, den verleider van zijn vrouw, heeft dood geschoten, is door de jury vrijgesproken. De vrouw had voor de rechtbank verklaard, dat Darling haar hypnoti seerde, zoodat zij alle contröle over zich zelf verloor. Mej. Wharry, de Engelsche kiesrecht vrouw, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens brandstichting in het theepaviljoen in den tuin van Kew, is op vrije voeten gesteld, na 32 dagen te hebben gevast. Eerst na 29 dagen was met de vuist zoo krachtig op de borst, dat zijn lichaam nog meer ging waggelen en hij heftig begon ts hoesten. „Maar Duselmann, zóó vroeg al beschon ken!" zei de burgemeester. „Neem je in acht, je zult nog sterven aan delirium tre mens, als, helaas, de meeste ingezetenen van deze stad." „Dat komt van het slechte water," ant woordde de agent hakkelend. „Daürvan ster ven de lui hier als vliegen. Zoolang wij daar niet bevrijd van worden..." Nu trad Lawendel naar voren en trok Duselmann zacht naar de deur. „Foei, schaam je. Wie durft zoo optreden in tegenwoordigheid der burgemeesterlijke familieI Kom, vader Duselmann... Mijn onderdanigste groeten, edelachtbare, me vrouw, mejuffrouw Dit zeggende sleepte Lawendel den be schonken politieagent mee naar buiten. ,,'n Aardig mensch, die Lawendel," zei des burgemeesters eega gevleid. „Hij drukte zich heel beschaafd uit." Daarna wendde zij zich weer tot haar dochter en voegde haar teeder toe: „Kom, schatje, mama zal je verder dicht- rijgen; die stoute papa doet 't arme kind altijd pijn, niet? Kom, Christine, jij kunt ons helpen En ze omvatte „haar kind" en verliet met Suze en de dienstmaagd het vertrek van haar heer en gebieder. De burgemeester staarde hen sprakeloos en bewegingloos na. Toen scheen de drift, die hij zoo lang had bedwongen, eindelijk de overhand te krijgen; hij verwrong zijn totnutoe vreed zaam gelaat en woelde met beide handen in het spaarzame haar, alsof hij het uit den ouden schedel wilde rukken. AFDEELING Het Colbert-Costume neemt thans in de Heerenkleeding een allereerste plaats inderhalve is de sorteering ook enorm groot en vindt een ieder iets naar zijne keuze. Heeren Colbert-Costumes 1 en 2 rij knoopen, in prachtige fantasie dessins, waaronder ook zeer mooie bruinachtige kleuren, die thans geheel nieuw en zeer chic zijn. 112 - 14 - 16 - 18 20 - 22 - 24 26 - 28 - 30 en hooger. ZIE ONZE ETALAGES. opgemerkt, dat zij de hongerstaking toe paste. Zij had tersluiks haar voedsel onder de andere gevangenen verdeeld. Toen men het merkte was zij al zoo ver zwakt, dat men haar heeft moeten los laten. Uit Fransch Guyana komen vreeae- lijke bijzonderheden over een moord onder galeiboeven. Vier dezer boeven waren gevlucht uit de strafkolonie en in het oerwoud verdwaald geraakt. Een hunner, die uitgeput van vermoeienis, was gaan slapen, is door de andere drie geslacht en gedeeltelijk verslonden. De drie overlevenden vertelden cynisch dat zij de beste stukken hadden opgegeten. In October vond men te Oharlotten- burg Ernst Tiemann, een 15-jarig gym nasiast, ten huize van zijn moeder dood aan een touw hangen. De lijkschouw wees uit, dat ophanging de oorzaak van zijn dood was geweest en de politie gaf nu, in de onderstelling dat men met een geval van zelfmoord te doen had, vergunning om het lijk te begraven. De familie was het daar echter niet mee eens, daar zij meende dat de levenslus tige knaap niet de minste reden bad gehad, om de hand aan zichzelf te slaan, eu nam een particulieren speurder aan, om de zaak te onderzoeken. Het gevolg van zijn nasporingeri is nu geweest, dat de 19-jarige dienstbode Elise Heinrich, die bij mevrouw Tiemann gediend heeft, in hechtenis is genomen. Zij had om gang met een slotenmaker Schulz te Charlottenburg, die haar vermoedelijk „O, die vrouwen, die vrouwenschreeuw de hij schor." Maar dadelijk lieten zijn vingers de haren weer los, de armen zonken slap langs de zijden, in snellen overgang namen zijn trekken weer de gewone uit drukking aan. En de zooeven nog schuimende mond glimlachte weemoedig en sprak: „Van de warme kamer en d* koffie komt vandaag niemendal. En als ik tijdig op het Stadhuis wil zijn, zal ikzelf mijn kleeren moeten uitborstelenDe ware wijsgeer schikt zich in het onvermijdelijke." Hij verliet de kamer, keek op het portaal of niemand op hem lette, sloop daarna naar de keuken, haalde onder het bed van de dienstmeid het potje met schoensmeer en de twee borstels voor den dag, nam zijn laarzen mee, sloop daarna weer, behoedzaam als een dief, door het portaal naar zijn kamer en sloot de deur vlug achter zich dicht. „Goddank, geen van de buren heeft mij gezien Hij nam zijn gewone houding aan met den rug tegen de deur en begon toen te poetsen, dat hem het zweet van het edel achtbare voorhoofd gudste. En in de zijkamer voltooide mevrouw het toilet harer dochter, zonder er in de verste verte aan te denken, om haar man een warme kamer en een warmen dronk te bezorgen. In het Raadhuis schudden de wethouders hun hoofden over het lang-uitblijven van den burgemeester, ofschoon 't nog niet eens kwart voor negen was. Nadat Lawendel den dokter had verlaten, schelde deze om zijn koffie, die hem dan ook na verloop van een half uur door de kiespij nlijdende Guusje werd gebracht. heeft overgehaald, hem binnen te laten, om hare meesteres te bestelen. De knaap moet het paar bij den diefstal verrast hebben. Schulz viel toen op hem aan, worgde hem en hing het lijk op. De moordenaar is nog niet opgespoord. Een Berlijnsch tandarts zou Woensdag te Londen met een Zweedsche jonge dame trouwen, maar werd op het bureau van den huwelijksinschrijver in hechte nis genomen wegens valsche opgaven. De bruid viel flauw. Mede werd in hechtenis genomen een man met name Gauther Welsch, wonende te Hammer smith, een huwelijksagent. De valsche opgave was, dat de tandarts 18 dagen te Londen verblijf had gehad, terwijl bij onderzoek was gebleken, dat hij er nog geen week was geweest. Welzsch werd beschuldigd van medeplichtigheid. De tandarts bekende en voor den politierechter vertelde hij hoe het was gegaan. Hij had in een Duitsche krant een advertentie gelezen van een bureau, dat voor huwelijken in Engeland zorgde. In een circulaire verklaarde de adver- teerende firma, die zich Bode <fe Co. noemde, dat men in Engeland in drie dagen kon trouwen. Hij kwam Donder dag in Londen en liet verder alles door Welzsch regelen. De trouwpartij werd een week uitgesteld. De tandarts mocht zoo lang op vrije voeten blijven maar Welzsch werd in de gevangenis gehou den. Bijna al de groote stoombootlijnen hebben, naar het Hbld. v. A. meldt, Na den eersten teug trok dr. Gosse een jammerlijk gezicht. „De barbier heeft gelijk," mompelde hij. „Da's een afkooksel van chicorei en zoet hout; daarom geven ze er ook zoo weinig suiker bij. Nu, mijn intrede in Posemuckel is allesbehalve prettig. Als de barbier me niet had gewaarschuwd, had ik mij te voren mijn positie al onmogelijk kunnen maken Na zijn mededeelingen gelukt het mij wel licht de weinige hoopvolle vooruitzichten te wijzigen; daartoe zal ik mijn wetenschap, mijn vasten wil en de onbaatzuchtige hulp van mijn vriend Lawendel met kracht aan wenden Hij dronk nog een slok, maar schoof toen den kwalijk riekenden drank van zich af. „Ik zal van die koffie maar niet te veel drinken; mijn plichtvisite bij den burge meester zou licht door een onaangenaam toeval worden onderbroken. En van den eersten indruk hangt in de meeste gevallen onze geheele toekomst atLaat ik nu maar toilet gaan maken; misschien vind ik Zijn Edelachtbare nog thu's." Toen hij met zijn toilet bezig was, begon hij te niezen. „Verduiveld," mompelde hij eensklaps, „daar had ik bijna het gewichtigste ver geten. Ik moet immers snuif hebben om bij de vrouw van den burgemeester een goeden indruk te maken. Hoe nu aan een snuifdoos te komen?" Hij trok aan het schelkoord. Het duurde nog geen kwartier, of de kiespij nlijdende Guus verscheen op den drempel. Doch toen zij den dokter zag stiet zij een doordringenden kreet uit en liep weg alsof de kamer in brand stond. ;i UMD VAN alten/; (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1