VAN HOUTEN S Cacao PINK PILLEN Ouderdom en Jeugd drinken De "Bloedarmoede en de Lente. met het oog op de staking telegrafische orders gegeven dat hun booten, die bui- tenlnndsch voor Antwerpen in lading of onderweg zijn, naar Rotterdam of Hamburg moeten gaan lossen en tevens ook bericht gegeven, dat dezelfde booten in die havens zullen laden in plaats van Antwerpen. Zulüs is o. a. het geval met de Norddeutscher Lloyd, de Ham burg-Amerika linie, de Canadian Paci fic Railway enz. enz. Plaatselijk Nieuws. fileusdeu, 12 April. Op ruim 86-jarigen leeftijd is 1.1. Zater dag te Utrecht overleden onzen algemeen geachten vroegeren stadgenoot, de eerw. heer K. de Geus. Vanaf 1894 tot 1902 was ZEd. voorganger der Geref. kerk alhier. Meer dan 50 jaren heeft hij de kerken ge diend als ouderling. Zijn naam zal in gezegend aandenken blijven. In zijne laatste vergadering is door de afdeeling Heusden van den Ned. bond de Post, besloten naar het 20e jaarfeest, te houden den 5den Mei te 's-Gravenhage, af te vaardigen de heeren K. v. d. Velden te Wijk, G. Muijen te Herpt. IVcrliClldaitl. We vernemen dat aan den zoon van Pieter de Gelder, die in Brazilië werkzaam is, zoodanig ongeluk is overkomen, dat men het ergste voor hem moet vreezen. Biesbosch. De verpachtingen van wei- en hooiland zijn begonnen. Bij de verhuring op den polder Boerenverdriet was jl. Woensdag nog al animo. Men be steedde voor weiland f 40 ét f 65 per H.A., dat is f 10 meer dan verleden jaar; voor hooiland f 50 f 75 per H.A. Bussen. Door Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch, zijn benoemd tot leden van het R. K. Armbestuur, de heeren A: Pols en Augs. van Beurden. Bij den landbouwer W. Roubos al hier, heeft een paard, 't welk voor de ploeg was gespannen, geveulend. Het paard laat wat gezondheid betreft, veel te wenschen over Daar het ook i> og in een greppel was gevallen, acht men het dier reeds als ver loren, het stond 2 dagen over. Het veulen is goed gezond. Kaatsheuvel. Het aantal kiezers op de kiezerslijst onzer gemeente ingeschre ven, bedraagt 1143 voor de Tweede Kamer en Prov. Staten, en 953 voor de gemeenteraad. Door 33 personen van het georgani seerde mannelijke personeel van den schoen fabrikant M. v. Beurden alhier, is tegen 19 April e.k. een staking geproclameerd. De oorzaak van dit conflict is gelegen in het feit, dat de loonstandaard bij voornoemden fabrikant aanmerkelijk lager is dan in andere soortgelijke inrichtingen hier ter plaatse. Deze week hebben 13 personen, werk zaam op de schoenfabriek van den heer Jos. Schoenmakers te Loon op Zand, het werk neergelegd, wegens loon verschil. Door de politie zijn voorzorgsmaatregelen genomen om de fabriek en werkwilligen te beschermen. Toen op 9 April de heer W. B. met den pastoor naar Raamsdonk reed, werd zijn paard onderweg flauw en viel plotseling dood. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat een reiziger, die deze week in het station te Kaatsheuvei-Capelle de dienstregeling wenschte na te gaan, zich van een ladder moest bedienen om de regeling te bereiken. Wel een bewijs van moderne inrichting. Nederheniert. Tot ons genoegen vernemen we, dat onze dorpsgenoot, de heer B. v. d. Steenhoven, door den Raad der gemeente Wijk is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school. Naar we vernemen maakt de onlangs aangekochte Belgische hengst „Helios" bui tengewonen opgang. Niet minder dan een vijftigtal paardenfokkers meldden zich reeds bij den heer O. v. d. Werken aan, om hun merries door dit prachtdier te doen dekken. Op de Woensdag gehouden Stieren keuring te Ammerzoden werd de pas door den bedrijfsboer W. Roozeboom voor reke- Ding van Baron van Wassenaer aangekochte stier goedgekeurd. De stierenhouder M. Schilders kocht al daar een flinken goedgekeurden stier aan, wat niet anders dan den veestapel bevorder lijk kan zijn. Een paar veehouders op 't Eiland zijn thans gecontracteerd, om hun melk aan de roomboterfabriek te Genderen af te leve ren. Al weer een bewijs welk een groote behoefte hier aan zulke inrichting bestaat. Nieuwe lid ijk.. Maandag had alhier de verpachting plaats van hooigras staande aan de wegen van het waterschap 'tNieuw- land van Altena. Er waren veel koopers, zoodat het vlug van de hand ging. De op brengst was circa f 45 minder dan verleden jaar. Berk-Briel. De manden-industrie heeft hare stille winterperiode weder achter den rug en gaat thans met volle bedrijvig heid het voorjaar in: er heerscht drukte in het mandenbedrijf. De voorraad, die zich dezen winter in de |opslagplaatsen verza melde, is verdwenen, terwijl het dagelijksch product geregelden aftrek vindt. Onophoudelijk ziet men dan ook groote mandentransporten naar onze laadplaats aan dé Maas vervoeren om via Rotterdam naar hare bestemming, Londen, te worden verscheept. De prijzen geven den fabrikan ten reden tot tevredenheid, terwijl ook voor den mandenmaker in zijn loonstan daard de goede gang van zaken merk baar is. Moge deze toestand van langen duur zijn. Sprang. Terwijl de dienstbode van den bakker J. K., water uit het fornuis nam, vatten haar kleeren vlam en stond zij direct in lichte laaie. Door het hulp geroep van den knecht werd de paniek voor dit meisje nog grooter. Gelukkig be hield zij zooveel tegenwoordigheid van geest, dat zij zelf de kleeren afrukte en doofde. Boven wonder kreeg zij niet één brandwond. Dinsdagavond te half acht uur kwam de jongelingsvereeniging op Gereformeer den grondslag „Timotheus" alhier in haar 14e jaarvergadering bijeen. Haar voorzitter de leiding op zich nemend opende op gebruikelijke wijze deze bijeen komst, sprak een kort open'ngswoord en heette den aanwezigen hartelijk welkom. Onder de aanwezigen bemerkten wij een deputatie van de Ned. Herv. Jongelings- vereen. op Geref. grondslag, van de afd. „Patrimonium", en van de Geref. Knapen- vi?reeniging, die allen de groeten hunner organisatie overbrachten. Door den secretaris werd een keurig goed verzorgd jaarverslag uitgebracht, zoo ook door den penningmeester. Na even gepauzeerd te hebben, verkreeg de heer H. Both het woord, om ter bespre king in te leiden „De beteekenis van 1813". Na een woord van inleiding zette spr. op zeer duidelijke wijze de navolgende punten uiteenle. Wat of Neêrland vóór dien was, en ten 2e. Wat het sinds dien geworden is. Op dit schoone onderwerp volgden eenige vragen, die door spr. op bevredigende wijze werden beantwoord. Door het lid A. A. van Oosterhout werd behandeld „Calvijn als jongeling". Het ove rige van den tijd werd doorgebracht met het houden van voordrachten, waarbij ernst en luim elkander afwisselden. Toen het middernachtelijk uur een ieder huiswaarts riep, sloot de voorzitter deze vergadering en keerde zeker een ieder hoogst voldaan huiswaarts. Donderdagmorgen kwam de veehan delaar J. W., alhier, toen hij in de Oude Straat bij zijn vee kwam, tot de minder aangename ontdekking, dat een der dieren laugs den slootkant tusschen het draad zat en het den nek gebroken had, zoodat dit dier moest worden afgemaakt. Neen. De dekknecht B. alhier van de stoomboot „Drie Provinciën" te 's Bosch overkwam een ongeluk, doordat hij uit gleed, dat hem nopen zal eenige weken zijne werkzaamheden uit te stellen. Uit het geneeskundig onderzoek dat direct werd ingeroepen, bleek, dat twee zijner teenen van zijn voet waren gebroken, zoo dat direct een gipsverband moest worden aangelegd. Woudricliem. De stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „De Oude Ban" zullen alhier 30 April a.s., des v.m. 10 uur en die van het waterschap „Honswijk" des nam 1 uur, eene vergade ring houden, ten huize van H. J. v. Gooi. De te behandelen onderwerpen van beide waterschappen zijn: 1. Rekening van inkomsten en uitgaven, dienst 1911/1912. 2. Begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1913/1914. 3. Uitvoering van werken in eigen beheer. 4. Ingekomen stukken. IN |jk. De heer De Roon alhier heeft dezer dagen het diploma A verworven voor de zuivere toepassing van 't correspondentie schrift en de vertrouwdheid met de steno grafie, systeem „Stolze Wery". Geslaagde genoot zijne lessen daarvoor van mej. I. M. J. Prillevitz alhier. Met den handel in jonge lammeren gaat het hier buitengewoon goed, terwijl hooge prijzen [door de opkoopers worden besteed. Men betaalt zelfs tot f 8,voor lammeren van 6 ét 7 weken. Raaiiisdoiik. Woensdag a.s. hopen de heer H. v. d. Westen en mej. Ca. de Jong den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaren geleden in het huwelijk traden. Aan belangs'elling van alle zijden zal het de ge achte familie v. d. W. zeker niet ontbreken. Het gouden paar zij een vreugdevolle dag toegewenscht Mogen zij ook den avond des levens gelukkig doorbrengen. groote partijen hooi opgekocht, waarvan veel bestemd is voor het Nederlandsche leger. Men besteedde voor uiterwaardsch hooi f 14.50 f 15.50 per 500 K.G., voor veldhooi f 11 f 12. De aardappelsoort bravo wordt verhandeld voor f 1.25 per H L. Vergadering van den Raad der Gemeente Heusden, op Donderdag den 10 April 1913 des avonds half acht. Agenda: le. Notulen der vorige vergadering. 2e. Verzoek van den heer A. C. v. Tert ooien om eervol ontslag als hoofd der school voor M. TI. L. O. 3e. Verzoek van den aannemer A. Michaël, te Aalburg om vergunning voor een brug op den wal als uitgang voor nieuw te bouwen woningen. 4e. Vaststelling kohier hoofdl. omslag 1913. Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De vergadering door den Voorzitter ge opend zijnde, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling, dat van den heer A. C. v. Tertoolen een verzoek is ingekomen om eervol ontslag als hoofd der M. U. L. O. school alhier, wegens benoe ming in gelijke functie te Werkendam. Het advies van B. en W. luidt om den heer v. Tertoolen tegen 1 Sept. e.k. eervol ontslag te verleenen en zoo spoedig mogelijk in de onderwijsbladen een oproeping voor een nieuw hoofd te plaatsen. De heer P. A. v. Andel vraagt of het niet verkieslijk zou zijn het tractement voor het nieuwe hoofd met f 100 te verhoogen, daar het anders best zou kunnen gebeuren dat de vacature met 1 Sept. nog niet vervuld was. De Voorz. wil het eerst met het tegen woordige salaris afzien, heeft men daarmede geen succes, dan kunnen we het traktement verhoogen. De heer Van Andel herinnert aan het gesukkel eer het eerste hoofd dezer school benoemd was. Heeft men op de eerste op roeping geen resultaat, dan moet de Raad weer vergaderen om het traktement te ver hoogen. Dat is slechts tijdverlies. De heer Veerman vindt het beter het traktement met f 100 te verhoogen voor de eerste oproeping plaats heeft. De heer Vos sluit zich hierbij aan en verwacht door die verhooging ook betere on d er wij sk rachten De heer Van Andel stelt nu voor het salaris van het nieuwe hoofd te bepalen op f 100 meer dan het tegenwoordige hoofd, dit is dan op eene jaarwedde van f 1450 tot f 1650, naar gelang der dienstjaren en f 600 boven het wettelijk minimum. De heer L. de Mol protesteert tegen deze salarisregeling. Z. i. was het beter af te wach ten of er op het tegenwoordig salaris sol licitanten zouden komen. De heer v. Ter toolen gaat niet weg om te lage jaarwedde. Hij krijgt zelfs minder te Werkendam. Dat is dus de kwestie niet. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Van Andel in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, zoodat het salaris van het nieuw te be noemen hoofd zal bedragen f 400 boven het wettelijk minimum. Bij de behandeling van punt 3 der agenda vraagt de heer Vos hoe de verbinding van de nieuwe huizen met den wal tot stand zal komen met een trap of brug. De heer Prinsvindt een brug zeer on ooglijk. Waarom de huizen niet liever tegen den wal gebouwd? De Voorzitter is het volkomen met den, heer Prins eens. Laten ze de huizen des noods met den wal gelijk bouwen. De grond is tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar. Daardoor wordt veel ruimte voor bergplaats verkregen. De woningen zullen in huurprijs stijgen. Anders kijken de menschen tegen den wal. Nu hebben ze het vrije gezicht over de rivier en de scheepvaart. De vrouwen zullen reikhalzend uitzien naar de komst harer geliefde mannen, want bijna zeker is het, dat deze woningen na opening van den dienst HeusdenAmsterdam door varens lieden zullen worden betrokken. De heer Van Andel informeert wat de aannemer eigenlijk verlangt een uitgang of een brug. Het request wordt voorgelezen en nu blijkt dat slechts een brug verlangd wordt. Het meerendeel der Raadsleden vind dit uit aesthetisch oogpunt niet gewenscht. De heer Vos vraagt dit bij het verleenen van de vergunningen in overweging te wil len nemen. i De Voorzitter zegtde bouwmeester zal van ons alle mogelijke medewerking onder vinden. Waarschijnlijk is de aannemer niet op de hoogte van den eigendom van den aangevraagden grond. We zullen hem de gevraagde brug afstaan tegen f 1 retributie. Aldus wordt aangenomen. Ingekomen a. Proces-verbaal kasopneming bij den gemeente-ontvanger waarbij alles in de beste orde bevonden is. b. Verslag van den toestand der Teeken- school 1912. c. Idem Volkshuisvesting. d. Briet van Ged. Staten houdende goed keuring wijziging gem. begrooting terug gaaf van schoolgelden. a—d voor kennisgeving aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering om over te gaan in comité-generaal tot vast stelling kohier hoofd, omslag 1913. In de laatste dagen zijn in Maas en Waa Gewestelijke Geneeskundige Vergadering in Noord-Brabant. Op Donderdag 3 April j.l. had te Breda plaats de jaarlijksche vergadering van ge- neesheeren gevestigd in Noord Brabant. Aan wezig waren 28 geneesheeren uit verschil lende Brabantsche gemeenten ('s Hertogen bosch, Breda, Eindhoven, Schijndel, Tilburg, Geldrop, Terheijden, Raamsdonksveer, Don. gen, Geertruidenberg en Prinsenhage). Ala voornaamste punt van behandeling stond op de agenda „de bestrijding der tuberculose als volksziekte in Noord-Brabant en het door de medici daarin te nemen aandeel". Dr. van der Hagen uit 's Hertogen bo?ch leidde de bespreking van het onderwerp in. Na gememoreerd te hebben de ontzaglijke sterfte aan tuberculose en al de ellende, die deze meest verwoestende aller ziekten onder de gezinnen, ook hier in Noord-Brabant, aanricht, wees hij er op, hoe de tuberculose eene besmettelijke ziekte is, welke voor komen kan worden, hoe in den strijd tegen de tuberculose sociaal hygiënsche maat regelen de voornaamste plaats innemen, en hoe het de plicht van eiken medicus is als geneesheer en hygiënist een werkzaam aan deel in den strijd tegen deze gevreesde ziekte te nemen. In Noord-Brabant bestaat eene provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, waarbij, afgezien van de vereenigingen, die hare aansluiting voorbe reiden, tot nu toe negen plaatselijke Groene Kruis-vereenigingen zijn aangesloten, die de bestrijding der tuberculose in haar program ma hebben opgenomen. Verder bestaan hier en daar plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. Nog zeer vele plaatsen zijn er dus in onze provincie, waar geene vereeniging bestaat en waar feitelijk niets gedaan wordt ter bestrijding der tu berculose. Het initiatief tot het oprichten van dergelijke plaatselijke vereenigingen, liefst in alle gemeenten van Noord-Brabant, zal het best uitgaan van de ter plaatse ge vestigde geneesheeren, die krachtens hunne wetenschap en ervaring den omvang van het kwaad kunnen beoordeelen en van wie ook het initiatief tot de bestrijding terecht wordt verwacht, waartoe zij zoo gemakkelijk in elke gemeente alle medewerking zullen verkrijgen. Bij de hierop volgende levendige discussie bleek het, dat alle aanwezigen unaniem overtuigd waren van de wenschelijkheid niet alleen, doch van de noodzakelijkheid der oprichting van plaatselijke vereenigin gen. In de kleinere gemeenten zal het meeste nut te verwachten zijn van Groene Kruis-vereenigingen, die naast andere zaken de bestrijding der tuberculose in haar pro gramma kunnen opnemen, terwijl in de grootere gemeenten daarnaast plaatselijke vereenigingen kunnen worden opgericht, uitsluitend de bestrijding der tuberculose tot doel hebbende. Besloten wordt op de vergaderingen van alle Noord-Brabantsche Afdeelingen van de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst dit punt te be spreken en de medici aan te sporen tot de oprichting van zulke vereenigingen in alle gemeenten van Noord-Brabant, waar die nog niet bestaan. Al deze vereenigin gen zullen aangesloten zijn bij de provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Noord-Brabant. Voorts zal gestreefd moe ten worden naar het verkrijgen van een krachtigen moreelen en financieelen steun en naar eene doelmatige exploitatie van de bestaande subsidie3. Alle aanwezigen verwachten groot nut van deze maatregelen en hopen zoodoende te geraken tot eene algemeene bestrijding der tuberculose in Noord-Brabant en daardoor tot eene voorkoming, althans groote beper king der ziekte en tot eene daling van het sterftecijfer aan deze volksziekte voor onze provincie, zoodat Noord-Brabant in deze niet zal achterstaan bij vele andere provin ciën van ons land, waardoor de oprichting en de krachtdadige werking van plaatse lijke vereenigingen reeds zooveel goeds in den strijd tegen de tuberculose is ver richt Uerknieuwfi. fleusden. Bij gunstig weder zal de dienst des voormiddags in het Ned. Herv. kerkgebouw te Herpt gehouden worden. Nalburjg. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Aalburg en Hees been, is tot predikant beroepen ds. Doorn- veld uit Oudewater. Sprang- Onze vroegere predikant, ds. P. van Toorn te Leerbroek, komt voor op het drietal te Rotterdam. Capelle. Ds. A. Brummelkamp, pre dikant bij de Geref. kerk alhier, staat op het tweetal te Borsele en Driewegen. Genderen. Woensdag 16 April e.k. des avonds om 7 uur, zal d. v. in het kerk gebouw der Nederduitsch Hervormde Ge meente alhier, bidstond voor het gewas worden gehouden. Voorganger in die ure zal zijn ds. P. J. F. van Voorst Vader, Hervormd Predikant te Nederheinert. lm nenlti>»d. De heeren Vliegen, Duys, Helsdingen, Hugenholtz, Ter Laan, Schaper en Troel stra hebben een wetsvoorstel ingedieud tot wijziging van de artikelen 56, 57 en 85 der Kieswet. Zij wenschen bepaald te zien, dat de stemming aanvangt des morgens te acht uur en duurt tot's namiddags te achtuur. In hun toelichting verklaren zij, her haaldelijk te hebben kunnen waarnemen, dat in vele en betrekkelijk groote kringen "rnstig bezwaar wordt ondervonden van het feit, dat de uren, waarop de kiezers in de gelegenheid zijn hun stem uit te brengen, zóó zijn gesteld, dat zij aan vangen, wanneer de arbeiders algemeen hun dagelijkschen arbeid hebben aan gevangen, en voorbij zijn, wanneer hun dagtaak pleegt te zijn afgeloopen, waar door vele arbeiders-kiezers niet steeds in de gelegenheid zijn hun stemrecht uit te oefenen. Voorts wijzen zij er op, dat wel is waar art. 57 der Kieswet den werkgever ge last zijn arbeiders twee uren, vallende binnen den gestelden tijd, tot stemmen in de gelegenheid te stellen, maar dat het in vele gevallen moeilijk en zelfs gevaarlijk, althans schadelijk is, voor de arbeiders om daar gebruik van te maken. De voorstellers meenen te weten, dat de regeering naar aanleiding van klach ten uit de kringen der visschersbevol- king en zeelieden reeds een onderzoek heeft ingesteld naar bezwaren te dezer zake. Waar zij echter zeggen zij verder van de resultaten niets ver namen en het wel vast staat, dat de regeering geer, plan heeft iets te doen om de bezwaren te ondervangen, en zij toch meenen, dat in dit verkiezingsjaar de bezwaren zich weer sterk zullen doen gevoelen indien er niet aan te gemoet gekomen wordt, meenden zij tot de on verwijlde indiening van dit wetsontwerp verplicht te zijn. Wel is waar is de verlenging van den tijd waarop de gelegenheid tot stemmen gegeven wordt, tot acht uur namiddag, ook nog geen afdoend middel, maar toch achten de voorstellers het een zóó belangrijke verbetering, dat zij op spoed- beh .ndeling en aanneming en inwerking stelling vóór de komende verkiezingen meenen te mogen aandringen. Sedert langen tijd bestaat er een veete tusschen A. M., 27 jaren, en J. de K., 32 jaar, ongehuwde landbouwers, woon achtig in de gemeente Tuil en 't Waal. Zondagavond omstreeks kwart voor tienen had er tusschen hen op den Ach- terdijk een treffen plaats. A. M. trok een revolver en loste 2 schoten op zijn te genstander, die door een der kogels in de rechterzijde getroffen werd. Hij begaf zich naar de nabijgelegen herberg het Molentje, waar hij te bed gelegd en geneeskundige hulp ingeroe pen werd. Dr. Veeger, die den gewonde onderzocht, verbood het vervoer, doch stond den volgenden toe, dat hij werd overgebracht naar het Antoniusgesticht te Utrecht. De dader had zich direct na't gebeurde bij den rijksveldwachter aangemeld. De \UJ LES INK ERS°ÖNNES AL£S OU O w /i.1. AM S Het is in de lente, op het oogenbhk dat alles in de natuur nieuw leven heeft, dat de bloedarmoede, die kwaal die, zoo zij niet krachtig bestreden wordt, den dood te weeg brengt, zich bij jonge meisjes voordoet. De storing die wij allen op het oogenblik der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het bijzonder teergevoelige organisme der kleine en jonge meisjes de ontwikkeling van een ziekte te voorschijn te roepen, die reeds sedert eenigen tijd sluimerde. Indien de behandeling met de Pink Pillen gunstig is voor iedeeren in de lente, is zij voornamelijk aan te bevelen voor jonge meisjes. Verkrijgbaar él f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; voor Htusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te 's Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2