VAN HOUTEN'S EN VOORAL "s MORGENS, 'S MIDDAGS EN 'SAVONDS EEN KOP den staat New-York) is Woensdagnacht om een uur brand uitgebroken in het uotel Wilson. Zeven menschen zijn ge dood, 15 gewond De vlammen klommen langs de trappen op en beletten de der tig gasten te ontsnappen. Vrouwen spron gen uit de derde verdieping en werden zwaar gewond. Volgens een bericht uit Parijs is een luchtballon, waarin zich 3 officieren, een sergeant en een loods bevonden, te Vil liers (Marne) ontploft. Er zijn vier der vijf inzittenden gedood, waarvan twee kapiteins, de loods van den ballon en een sergeant. Een luitenant der infanterie is gewond. Volgens de Temps zullen de auto bandieten Gallemin, Soudy en Monier Lmden, Zaterdag, worden onthoofd. Dieu- donné zal gratie krijgen. De Agence d'Extrème Orient verneemt uit Peking dat de Dalai Lama te Lhassa is aangekomen en daar de onafhanke lijkheid van Tibet heeft uitgeroepen. Zijn proclamatie zegt verder dat de Dalai Lama voor altijd het geestelijke hoofd der Lama-godsdienst is en dat het ambt erfelijk zal zijn. De Tibetanen, leeraart het stuk ver der, vormen voortaan één groote familie. Veelwijverij wordt afgeschaft en zal ge streng bestraft worden. Alle mannen boven 16 jaar zijn dienst plichtig. Vreemdelingen, behalve Engelschen en Britsch-Indiërs, mogen zich niet in Tibet ophouden. De mandarijnen van den vijfden of hoogeren graad hebben zitting in den staatsraad, die in het paleis van den Dalai Lama vergadert. De Dalai Lama heeft tevens aan de Chineesche regeering telegrafisch ver zocht afgevaardigden naar de grens te zenden om de betrekkingen tusschen China en Tibet te regelen. Ofschoon Joean-sji kai bereid was dit verzoek in te willigen, is er van een samenspreking niets gekomen, omdat Engeland daartegen bezwaar maakte, daar het zelf eerst een overeenkomst met China nopens Tibet wil aangaan. tPlaatNeUil* Hieuw». Heusden, 19 April. Bjj het Woensdag 1.1. te Breda gehouden examen voor onderwijzer, slaagde de heer H. de Wind te Drongelen, zijnde de eerste der adspiranten van de Rijksnormaalschool alhier. Dit geeft moed voor hen, die weldra zullen opgaan. Op initiatief van de afd. Gorinchem der N. C. G. O. V. zal op den 2en Pinkster dag op het terrein van de Volksweerbaar heid te Gorkum een openlucht-samenkomst gehouden worden. Behalve de afd. Gorkum zullen de afdeelingen Dordrecht, Leerdam en Heusden vertegenwoordigd zijn, terwijl het Chr. muziekkorps „Maranatha" van Dordrecht en de Chr. zangvereeniging „Looft den Heer" te Heusden hunne medewerking zullen verleenen. Haamsdwiik- Onder groote belang stelling herdachten de heer en mej. H. v.d. Westen Woensdag 1.1. den dag van hun 50-jarig huwelijk. Door eenige personen uit de buurt, waaronder vooral de heeren J. N. van Dongen en Anton Broeders ge noemd moeten worden, was eene mooie eereboog voor het huis aangebracht, die 's avonds electrisch verlicht werd. Stroomen van gelukwenschen en cadeau's bereikten het Gouden Paar van alle zijden. De ver- eenigde bakkers van Dorp en Veer boden een prachtige fauteul aan. Lang nog zal deze gedenkwaardige dag in de herinnering van bruidegom en bruid met hunne familie en de overige feestvierenden blijven voort leven. Ter eere van het gouden jubel paar werd een plechtige H. Mis opgedragen. Herpt. Onze geachte gem .-secretaris, de heer Chr. J. van Liempt, ontving heden eene benoeming als le ambtenaar ter secre tarie te Helmond. In zijn nog kort verblijf alhier had hij reeds aller achting en vriendschap ver worven, zoodat velen hem noode zullen zien vertrekken. Vreesde men aanvankelijk dat de strenge nachtvorsten aan de in bloei staande boomen enz. veel schade zou hebben be rokkend, er is thans zoo goed als niets van te bespeuren. Meeuwen- Voor het herhalings- onderwijs aan meisjes, dat met 1 Mei a.s. alhier zal worden gegeven, hebben 8 leer lingen zich aangemeld. Woensdagavond j.l. werd alhier de verpachting van het grasgewas langs de wegen gehouden. De verschillende perceelen brachten te samen f 47 op, tegen f 58.25 het vorige jaar. IHiederhemert. Dank zij een flinke hoeveelheid gras is de groote uiterwaard, genaamd De Nieuwe Waard, ruim 14 dagen vroeger geschaard dan verleden jaar. Ruim 100 stuks prachtig vee hebben den duflen stal met het frisch groene grastapgt ver wisseld. Hoewel de grond alhier uitstekend voor tuinbouw geschikt is, sluiten nog maar te weinig ingezetenen een contract met de naburige conservenfabriek te Heusden af. Zou onbekendheid met den tuinbouw, die toch elders zooveel succes heeft, niet de oorzaak zijn Enkelen hebben met de Heusdensche fabriek de spinazie gecon tracteerd tegen 2$ cent per K.G. Baron van Wassenaer van Neder- hemert heeft de zangvereeniging „Nut en Genoegen" een prachtig orgel geschonken. Dank aan den milden gever, die hierdoor blijk geeft, deze vereeniging, hoewel zwak van krachten, te willen steunen. Well. Nog steeds dalen de prijzen der aardappelen. Deze gelden thans per zak van 75 K.G. slechts f 1.25. Veel aar dappelen zijn reeds als veevoeder gebruikt, daar de handel totaal stilstaat. Ook zijn nog flinke partijen voorhanden. n aalnjik. Donderdag j.l. had al hier de premiekeuring voor springstieren plaats. Van de 2-jarige en oudere stieren werden bekroond met den len prijs f 110 den zwart bonten van wed. G. Verhoeven te De werken met 84 puntenmet den 2en prijs f 90, den zwartbonten van wed. Branten te Haarsteeg met 8l£punt; met den 3en prijs i 80, den zwartbonten van de vereeniging te Capelle met 80£punt; met den 4en prijs f 80, den zwartbonten van D. Hoeflaken te Wijk met 75£ punt. Van de 1-jarige werd de le prijs f 110 toegekend aan den zwartbonten van wed. H. van Veldhoven te Hedikhuizen met 79£ puntden 2en prijs f 90 aan den zwartbonten van H. Vugts te Haarsteeg met 79 punten en den 3en prijs f 90 aan den lichtzwartbonten van A. van der Kolk te Eethen met 77i punt. Verder werden nog ter dekking toege laten de zwartbonte 1-jarige stieren van D. van Buuren te Meeuwen en van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Het zoontje van C. Staats, had voor eenige weken zijn arm gebroken en ging Donderdag uit 't verband, 's Middags ging hij aan 't voetvallen, viel, en brak hem voor de tweede maal. Capelle. In deze gemeente wordt door enkele dames propaganda gemaakt voor het vrouwenkiesrecht. Naar we ver nemen zijn reeds verscheidene huismoeders als lid toegetreden. Sprang. Naar ooggetuigen ons mee deelden, had v. S. uit Waalwijk, toen hij per fiets van zijn werk huiswaarts reed, het ongeluk, dat hij aan de „Biersteeg", toen hij de rails overstak door den stoomtram werd aangereden. Genoemde werd van zijn fiets geslingerd, doch kwam boven wonder met den schrik vrij. Beneden-Langstraat. De jongste nachtvorsten blijken niet zooveel schade te hebben toegebracht als aanvankelijk wel werd gedacht. Het meest nog hebben de roode bessen en kruisbessen geleden, maar aan de zwarte bessen, kersen en peren is nog niet zooveel schade te bespeuren. Leen. Ingaande 16 April is de Rijks veldwachter A. Voogt, alhier gestationeerd, bevordtrd tot brigadier-titulair. Besofjen. H. v. H. had Donderdag het ongeluk met een zijner vingers tusschen de wangen eener looierstang bekneld te geraken, waardoor het voorste lid van zijn vinger werd afgenepen. W(|k. Bij het afbreken van het oude en het opbouwen eener nieuwe woning, bij de „gevaarlijke bocht" in de buurt van de werf alhier, heeft het dijkbestuur zoo danige maatregelen genomen, dat de ge vaarlijke bocht nu is opgeheven, zoodat alle voertuigen met meer gerustheid deze plaats kunnen passeeren. De kruisbessen die reeds in vollen bloei stonden, hebben veel door den vorst van j.l. Zondag te lijden gehad, evenals enkele hoekjes aardappelen, die het ook taai te verantwoorden hadden. Aan de N. V. „De Vlijt" is reeds een begin gemaakt met teen schillen. Duizende bossen staan voor dat doel ge reed, zoodat ook nu hier weer volop werk te vinden is, hetgeen in dezen tijd dan ook goed te pas komt. Een levendige handel is thans in deze omgeving op te merken in zuiglam- meren. De prijzen zijn hoog, er wordt be steed van f 7.tot f 10 naar gelang van kwaliteit. Deze fokkerij schijnt nog al voor deel en aan te brengen. kaatsheuvel. Ons postkantoor is te klein geworden door de vermeerdering van personeel en dientengevolge afgekeurd. De opzichter van Rijksgebouwen is over geweest om geschikte terreinen in oogen- schouw te nemen en opmetingen te doen voor het bouwen van een nieuw kantoor. Binnenkort zal met bouwen een begin ge maakt worden. Dezer dagen brandde het huis van de wed. IJ., bewoond door C. S., totaal af. Vee en inboedel kwamen voor 't grootste gedeelte in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Oorzaak gebrek aan den bakoven. Dezer dagen werd een bekend seig neur, die een jaar in de gevangenis te Breda had gezeten, door zijn vrienden op deftige wijze huiswaarts gebracht. Men had nl. een rijtuig gehuurd om hem den terugtocht zoo aangenaam mogelijk te maken. Er werd flink aan Bachus geofferd. Lieuwendök- JL Dinsdagmiddag half een is na een lijden van enkele dagen tengevolge van ernstige buikvliesontsteking overleden onze hooggeachte leeraar, de wel eerw. heer ds. J. A. Goedbloed, predikant der Geref. Kerk alhier. Ds. Goedbloed werd 25 Oct. 1850 op 't eiland Walcheren geboren en stond achtereenvolgens te Axel, Zierikzee, en sinds 25 Aug. 1889 alhier. Hij was curator van de Theol. School, gedeputeerde van de evangeliesati ear beid, gedeputeerde voor de oefening van het verband van de Geref. Kerken met de theol. faculteit der Vrije Universiteit en vertegenwoordigde de kerken menigmaal ter Gen. S. Bij de onderafdeeling der V. P. N. alhier is een kippenei ingekomen van den heer C. van Helder, welk het respectabele gewicht woog van 110 gram. SleeuwtJk. Door M. J. Meijer te Werkendam, C. O. Dekker en J. C. van Driel alhier, is verbetering verzocht van de op den 22en Maart jl. vastgestelde kiezers lijst. De Groote Provinciale Tuinbouwtentoon stelling te Breda zal worden geopend den 20 September a.s. en gesloten den 29 Sep tember d. a. v. Men besloot hiertoe omdat van 3 tot 15 September de Internationale Landbouwten toonstelling in Den Haag geopend is en omdat men daarna meer gelegenheid geeft om door fruitinzending de tentoonstelling tot haar recht te doen komen. Nog eens zij herinnerd dat de tentoon stelling omvat de gewassen van den tuin bouw in hun geheelen omvang, bijenteelt, heideontginning, handels- en veilingwezen en onderwijs, terwijl versieringen, gereed schappen en werktuigen zijn toegelaten. De Tweede Kamer is Donderdag met de behandeling van de Ziekteverzeke ring gereed gekomen. Alleen de eind stemming moet later plaats hebben. Maar rechts maakt men zich te dien opzichte zoo weinig ongefust, dat minis ter Talma reeds thans de gelukwenschen van ettelijke coalitievrienden had in ontvangst te nemen. „Het „Volk" meldt: Door minister Talma is, door bemid deling der gemeentebesturen, als geheim stuk aan een aantal belanghebbenden toegezonden een voorontwerp-Bouw werkenwet. Voorgesteld wordt, in het belang van hen, die bouwarbeid verrichten, bij al- gemeenen maatregel van bestuur be palingen te doen vaststellen a. omtrent de aanwezigheid, het op stellen, de samenstelling, de inrichting en het gebruik van steigers, ladders en andere hulpmiddelen bij den arbeid; b. omtrent het opstapelen en het ver plaatsen van bouwstoffen, konstruktie- deelen en andere materialen c. tot het voorkomen van ongevallen door werktuigen, werktuigdeelen, gereed schappen, spijkers of andere scherpe voorwerpen, door electrische toestellen of geleidingen, door vallen, of door vallende voorwerpen of stoffen d. tot het voorkomen van brand; e. tot het beschutten van personen tegen nadeelige weersinvloeden en hin derlijken tocht; f. omtrent de wijze, waarop bepaalde werkzaamheden of werkzaamheden on der bepaalde omstandigheden moeten worden verricht; g. omtrent de verlichting; h. tot het bevorderen v$n zindelijk heid; i. omtrent het verstrekken van drink water j. omtrent het beschikbaar stellen van privaten en schaftlokalen k omtrent het verstrekken van hulp bij ongevallen; 1. tot het tegengaan van het onstaan of de verspreiding, of tot het verwijderen van schadelijke of hinderlijke dampen of gassen of van stof; m. omtrent het omgaan met giftige stoffen en het tegengaan van de daaraan verbonden gevaren. Zijn wij goed ingelicht, dan is dit voorontwerp niet toegezonden aan de bouwvakarbeidersorganisaties. Dat be vreemdt ons in hooge mate. De bouw vakarbeiders, om wier leven en gezond heid het gaat, zijn toch wel in de eerste plaats belanghebbenden. Te Almelo is de 75-jarige K. L. in hechtenis genomen. Hij wordt verdacht van het plegen van ontuchtige hande lingen met meisjes. De Coöp. Landbouwvereeniging te Aalten heeft besloten om als proef voor- loopig de pers niet meer tot hare ver gaderingen toe te laten, teneinde te bevorderen, dat de leden, wanneer zij de verslagen niet meer in de bladen lezen, de vergaderingen zelf bezoeken Een oud-gediende, die veel misbruik maakt van sterken drank, is Woensdag nacht in de Bamdesteeg te Amsterdam, door gasverstikking om het leven ge komen. Donderdagochtend vond men het gaskraantje op zijn kamer open staan. De man was dood. Men schrijft aan het „Vad.": In Schellinkhout nabij Hoorn, woonde een familie waarvan de man wegens dief stal in voorloopige hechtenis was ge plaatst te Rotterdam. Zijn vrouw was ernstig ongesteld, zoodat de dokter aan den burgemeester de mededeeling deed, dat de toestand zeer levensgevaarlijk was. De vrouw wenschte met het oog op haar talrijk kroost de jongste is enkele maanden oud haar man nog te spre ken, oordat zij stierf. De burgemeester heeft zich tot de autoriteiten gewend om den man nog aan het sterfbed van zijn vrouw te krijgen maar op zijn ver zoek is zelfs geen enkel bericht gekomen en de vrouw is eergistermorgen overle den. De man zelf is eer een krankzinnige dan een geroutineerde dief. De kabelballon, die op het vliegter rein te Soesterberg vanwege het Kon. Ned. Meteor. Instituut nu en dan tot het doen van waarnemingen wordt op gelaten, is Maandag jl. door het breken van den kabel ontsnapt en heeft daarna als vrije ballon op eigen gelegenheid een vaart ondernomen. De richting, waarin de ballon ver moedelijk is afgedreven, is Zuid-West; de plaats, waar hij is gedaald, kan niet meer dan 30 K. M. van het vliegterrein verwijderd zijn. Donderdag werd uit Rotterdam ge schreven De politie alhier heeft een goede vangst gedaan. In een plantsoen onder Delftshaven werden aangetroffen twee Duitschers, zwervers, die daar op een bank zaten en verzochten naar hun vaderland te worden voortgeholpen. Zij werden naar het bureau van den vreem delingendienst gebracht. Daar haalde men ook hun koffertjes, die in een lo gement in de Feijenoordstraat stonden, waar zij eenigen tijd hadden vertoefd. Op het hoofdbureau van politie wer den die koffertjes doorzocht. Men vond erin tusschen oude kleeding ver schillende papieren, waaruit bleek, dat deze zwervers zijn de 25-jarige F. Grube, een slotenmaker, en de 18-jarige C. Becker, een kantoorbediende, beiden uit Hannover, ook een koperen klompje en een boekje met postzegels, in den eersten Paaschnacht door mid del van braak gestolen ten huize van den luitenant-kolonel commandant van het korps Koninklijke Scherpschutters, den heer Van Buren, aan den Wester singel. Mede werden in het bezit van deze vreemdelingen gevonden een paar briefkaarten, geadresseerd aan mevrouw de weduwe M. J. Bas, op den Heem raadssingel, bij wie eergisternacht is ingebroken. Voorts bleken hun schoenen vol komen te passen in gipsafdrukken van voetstappen, die men gisterochtend ge vonden heeft in de tuinen van de heeren dr. E. van Rijckevorsel, H. F. Hoyer en mr. W. A. Mees, woonachtig aan de Parklaan en in den aan die tuinen grenzenden tuin van den heer C. H. van Dam, aan het Koningin Emma- plein. In de Parklaan, in de nabijheid van die tuinen, was reeds een portefeuille gevonden met papieren, aan deze vreem delingen toebehoorende. Na deze ontdekking zijn de beide Duitschers naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht, waar een hunner bekende, dat zij de daders zijn van de verschillende inbraken, die in den laatsten tijd in het westelijk stadsgedeelte zijn gepleegd. Zij waren al ongeveer vijf weken in deze stad en zouden uit armoede tot diefstal zijn gekomen. Ook is in hun bezit gevonden een zilveren ledikantje, ongetwijfeld even eens van diefstal afkomstig. H. M. de Koningin heeft den com missaris in de provincie Friesland, met de betuiging van haar deelneming in den ramp over de visschersbevolking van de Noordwestkust van die provincie door den storm van 17 Maarten volgende dagen waardoor bijna alle fuiken werden vernietigd een bedrag van tweeduizend gulden doen toekomen om in den eersten nood te voorzien. H. M. heeft tevens verzocht, nadere inlichtingen te ontvangen over den toestand en over het inkomen van giften. Men meldt uit Dordrecht: Met den trein van 12.39 zijn hier Donderdagmiddag ongeveer vijftig Bel gische stakerskinderen, allen van dok werkers te Antwerpen, aangekomen. Aan het station werden ze opgewacht door eenige leden van de Dordtsche afdeeling van de S. D. A. P., die hen naar het Werkmansgebouw in de Groote Kerksbunrt geleidden. Hier vonden de kinderen gedekte tafels met brood en melk, beschikbaar gesteld door de Coöpe ratieve hakkerij en de Verbruiksvcr' eeniging. Een van de Belgische geleiders, en Antwerpsch raadslid hield hier een toespraak en om half drie vertrok het gezelschap onder geleide uit Dordrecht naar Vlaardingen, Schiedam en Delft. Om half vier kwamen er nog 60 kinderen uit Aalst, die hier ook weer van spijs en drank voorzien werden en daarna allen naar Delft werden gebracht. Al de kinderen die nog naar Nederland mochten gezonden worden, komen eerst hier aan en worden hier verder over het geheele land verdeeld. Te Amsterdam is een loopknecht van de boterhandel N. V. Hollandia ver moedelijk van een bedrag van ruim f 100 i eroofd. Toen hij op hetEmma- plein boter afleverde, kwam een om streeks 25-jarig, als heer gekleed per soon naar hem toe, die hem om vuur vroeg voor zijn sigaar. Nadat de onbekende vertrokken was, miste de loopknecht zijn geldbeurs, welke hem waarschijnlijk op handige wijze is ontroofd. R«*cbtznken. Voor de rechtbank te Breda heeft Donderdag terecht gestaan A. L H., 27 jaar oud, wonende te Berkel, beklaagd van moord en poging tot moord. Beklaagde heeft op 9 Februari aan de Heie onder Tilburg, ter plaatse ge naamd het Kokkegat, zijn echtgenoote W. S. in het water geduwd en daarna naar het dieper gedeelte getrapt, en zijn dochtertje in het diepste gedeelte van het riviertje geworpen. De vrouw wist den overkant te be reiken en daar aan wal te klauteren; zijn dochtertje werd door den stroom meegesleurd en verdronk. Beklaagde ontkende het plan te hebben gehad zijn vrouw te vermoorden. Voor den rechter commissaris en de politie heeft hij echter gezegd, dat hij het plan voor de misdaad van te voren had be raamd en er de plaats voor had uitge kozen. Het had hem steeds door het hoofd gespeeld, dat het kind niet van hem was. Ook heeft hij vroeger verklaard, dat hij, om zijn vrouw nog zooveel mogelijk te martelen, hij het kind heel dicht bij haar in het water had gesmeten. Het O. M. heeft 15 jaar gevangenis straf tegen beklaagde geëischt. De verdediger, mr. J. E. Hoekstra, vroeg een onderzoek naar bekl's. geest vermogens. Uitspraak 29 dezer. PREDIkBËCRTEN, 20 April. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 5,30 u. leeskerk. Geref. kerk (Puf terstraat) nm. 5.30 u. ds. Laafsman. Geref. kerk A, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. De Jong. Geref. kerk B, vm. 9.30 en nm. 6 u. de heer Verhaar van Rot terdam. Chr. Geref. Kerk, geen opgaaf. Aalst, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Paddenburg. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. leeskerk. Callenfels uit Dussen. Besoijen, vm. 9.30 en nm. 2.30u. ds. Dierkens. Brakel, nm. 2 u. ds. Van Voorst Vader, uit Nederhemert. Ger. kerk, vm. 9.30 u. leesdienst, ennm.2u.ds. Pontier vanWaard- huizen. ds. Eykman te Rossum. Geertruidenberggeen opgaaf. 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. Van Leeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2,30 u. ds.Van der Zanden. Chr. geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. Klumper. Heesbeen, geen dienst. Zz. vm. 10 u. ds. Van Voorst Vader. Heusdenvm. 10 en nm. 6 u. ds. Ruijsch van Dugteren. Werkendam, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Aalburg, vm. 9.30 u. ds. Van Asch uit Eelhen. Almkerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Baardioijk, nm. 2 u. ds. Van der Hoff uit Drunen. Babylonïénbroek, nm. 2 u. ds. Van Stein Capelle, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. J. J. Ruijsch. Ger. kerk, geen opgaaf. Loonschendijk, vm. 9,30 u. leeskerk en nm. 2. u. ds. Ruijsch. Doeveren, vm. 9.30 u. ds. Bastiaanse. Drunenvm. 9,30 u. ds. Van der Hoff. Drongelen, geen dienst. Drimmelen, vm. 10 u. ds. J. B. C. Schuuring. Dussen, vm. 9 u. ds. Van Stein Callenfels. Geref. kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. Van Rennes. Eethen, geen dienst. Gameren, vm. 9.30 u. leeskerk en nm. 2u. Genderennm. 2 u. ds. Klomp uit Meeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 1.30 u. ds. Brouwer. Giessen, nm. 2 u. ds. Benders. Herpt, geen dienst. Loevestein, geen dienst. Meeuwen, vm. 10 u. ds. Klomp. Nederhemert, Nz. geen dienst. Nieuwendijk, Geref. kerk, geen opgaaf. Pouderoijen, vm. 9.30 u. ds. Ten Bokkel Huinink uit Well c.a.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2