J. ELEKAN, Staan ter dekking CICERO, FRANS IV, ïtlNALDO, BENOIT, Wielrijders een woord „Rinaldo", Staat ter dekking CIAMFI, Havenstraat 5 (nabij het station) 's-Bosch. Gebrs. Oerlemans Van der Schans, DEKGELD f 8.— G. MILLENAAR te Andel (N.-B.), V oederpeeënzaatl. Valère Colaert's „IDEAL", Komt eiken Dinsdag en Vrijdags de overige dagen khooraÈ bi lel NieiwsbM voor bei Lai Tan Heusflen ea Altena aai Zateriaj 19 April 1913, No. 3250. BUITENLAND. Donderdag werd aan de N. R. Ct. gemeld De rust die in België blijft heerschen ondanks de staking, dwingt de bewon dering af van de buitenlandsche jour nalisten, die in grooten getale naar Brussel of andere plaatsen zijn gekomen om verslag te geven van wat er voor valt. „De Belgische arbeiders zien met over elkaar geslagen armen toe wat de regeering zal doen", merkt een Engelsch correspondent op. Het blijft intusschen een zonderling geval, nu beide partijen een afwachtende houding aannemen, en het is de vraag of de rust wel permanent zal zijn. Er zijn teekenen die op het tegen deel wijzen. Zoo heeft het parket van Brussel aan de hoogere overheden laten weten, dat er in de hoofdstad tal rijke isoleerhandschoenen en metaal- scharen zijn verkocht, naar alle waar schijnlijkheid bestemd om electrische geleiddraden door te snijden. Op ver zoek van den procureur des Konings zijn in verband met dit feit bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. De handel en nijverheid van het land beginnen van den stilstand langzamer hand den invloed te ondervinden. Te Antwerpen is de bedrijvigheid in de haven belangrijk afgenomen. In een vergadering van de socialistische linker zijde heeft de afgevaardigde Terwagne verklaard, dat de haven binnen drie dagen geheel zal zijn geblokkeerd. Sommige schepen, die anders Antwer pen aandoen, krijgen onderweg orders om andere havens op te zoeken. Zoo bericht men uit Vlissingen dat het Zweedsche stoomschip Drottning Sofia thans naar Rotterdam is vertrokken. En verder dreigt het gevaar dat de staking in de kolenmijnen, die blijkens de openbaar gemaakte cijfers vrijwel algemeen is, een groot deel der industrie, waar nog gewerkt wordt, met lamheid zal slaan. De directie der ijzergieterij Cockerill te Seraing belooft aan diegenen, welke den arbeid hervatten, het dubbele loon. De treinen, die werkwilligen aan voeren, stoppen op 50 meters afstand van het station. De werkwilligen worden van daar onder geleide van gendarmes naar de stad gebracht. Men vreest, dat de toestand te Seraing gespannen wordt. Het socialistisch dagblad Le Peuple deelt mede, dat de ijzergieterij van Cockerill een zeer belangrijke bestelling spoorwegrails voor Japan heeft moeten weigeren. Naar uit Madrid gemeld wordt, is er in een dorp in de buurt van de stad een politie-agent gearresteerd, die ver dacht wordt zijn revolver aan Allègre, den man, die den aanslag op Koning Alfons gepleegd heeft, geleend te hebben. In de mijn Deutscher Kaiser te Ham- born bij Duisburg is brand uitgebroken. Zestien mijnwerkers zijn gestikt. Te New Orleans is dezer dagen een opzienbarende moord gepleegd. Mevr. Streud, de echtgenoote van den petro- leummagnaat Jesse Streud, maakte tegen den zin van haar man een wandelrit met een van haar vrienden, zekeren heer Edward Beeler. Streud was het tweetal achternage- gaan, en toen hij het had ingehaald trok hij Beeler van liet paard en be gon hem af te ranselen, waarop mevrouw een revolver trok en haar man een kogel in het lijf schoot. Deze bleef door vechten en weer schoot mevrouw, maar ditmaal raakte zij haar vriend, Beeler. Daarover buiten zich zelve, zette zij Streud den revolver tegen het hoofd en schoot hem morsdood. Thans is mevr. Streud in voorloopige hechteniszij moet aan een dagblad man hebben verzekerd „dadeljjk na haar vrijspraak met Beeler in het huwe lijk te zullen treden". Nu zoover is men nog niet. Mevr. Streud is nog jong, 20 jaar, en een schoonheid. Tot nu toe hebben de kiesrecht- vrouwen in Engeland slechts onder de vervolging van mannen geleden. Thans schijnen echter ook de vrouwen daarbij te komen. Woensdag wilden in een Londensche voorstad eenige kiesrecht vrouwen aanplakbiljetten voor een ver gadering aanplakken. Dat werd hun echter belet door een troep vrouwen, die hun de aanplakbiljetten ontnamen. Het kwam tot handtastelijkheden tus- schen de vrouwen, zoodat de politie moest ingrijpen. Woensdag meende de politie te Lon den te weten, dat Martin, de verdwenen Amerikaan, niet vermoord was. Er ging nog een gerucht, dat boosdoeners hem gevangen hielden, natuurlijk om een losprijs voor hem te krijgen, maar de politie nam dat nog niet aan. Blijkbaar was zij van oordeel, dat Martin zelf zijn zakportefeuille en hoed op de bewuste plek had neergelegd om den indruk te wekken, dat hij het slachtoffer van een aanranding was geworden, en hij zich ergens verborg. Het faillissement, dat zijn firma heeft aangevraagd, geeft na tuurlijk voedsel aan die meening. De gouden ketting, die in den hoed was gevonden en verloren was gegaan, is teruggevonden. Martin droeg dien aan de zakportefeuille en vastgemaakt aan zijn vest. Het schijnt ook, dat de hoed, toen hij werd gevonden, gaaf was. De Westminster Gazette vindt in deze geschiedenis nog een geheimzinnigheid die werkman, die de zakportefeuille van Martin vond en die lezen nog schrijven kon. Het blad meent, dat er in Londen nog maar weinig van die menschen bestaan. Volgens een later bericht meent men een spoor van Martin gevonden te heb ben. Een leeraar in het Engelsch te Brussel, J. B. Turner, houdt staande dat nij Martin verleden week Donder dag en Vrijdag in het Café Central heeft gezien en met hem heeft gespro ken. De man, dien hij later uit de por tretten in de bladen als Martin her kende, vroeg hem den eersten avond, waar hij Engelsche kranten kon krijgen. Den volgenden avond meent Turner, dat de man in gezelschap was van een vrouw. Het is waarschijnlijk, dat Martin, toen hij de Royal Automobile Club te Londen verliet, die vrouw ging opzoe ken. Hij had dit ten minste aan ken nissen gezegd. Dienzelfden dag had hij ook een telegram ontvangen, waarvan de kopie, die inmiddels is opgevraagd, met een vrouwenhand geschreven schijnt. Burns, de Amerikaansche speurder, zoekt in de eerste plaats naar den huur koetsier, die Martin op den avond, dat hij verdwenen is, heeft gereden en dan ook naar die vrouw, naar 't schijnt een Braziliaansche. Hij is vast overtuigd het raadsel te zullen oplossen. Het geval lijkt hem, naar hij zeide, vrij eenvoudig. De Kölnische Zeitung bericht, dat tengevolge van de aderlating, die de bezit ters van groote fortuinen in Duitsch- land zich zullen moeten getroosten tot dekking van de kosten der legeruit- breiding, aanzienlijke kapitalen, meest in den vorm van gemunt goud, uit Duitschland naar Zwitserland worden gezonden en daar. bij banken belegd. De correspondent te Bazel van de Echo de Paris heeft eens naar het be drag gevraagd, dat sedert 15 Maart op die wijze aan de belasting wordt ont trokken en op grond van zijn inlich tingen schat hij het op 75 millioen gulden. Er zal nog wel heel wat bij komen voor de wet in veilige haven is. De Fransche vlieger Dancourt, die Woensdagmorgen te 6.30 in Parijs op steeg voor een tocht naar Berlijn is desavonds 6.45 te Johansthal bij Ber lijn geland, waar een groote menigte hem geestdriftig toejuichte. Desmorgens om 7.40 landde hij te Luik, vloog om 9.30 verder, landde 1.05 te Hannover en steeg 3.38 te Han nover op om in één stuk door Berlijn te bereiken. De oorlog op den Balkan. De berichten over een wapenstilstand tusschen Turken en Bulgaren kloppen niet met de tijdingen over voortdurende gevechten op de linie van Tsjataldzja. Dinsdag zijn die, naar de correspondent der Frankforter Zeitung seint, allerhe vigst geweest. De New York Herald bevestigt dat en voegt er bij, dat de Turksche regeering daarover danig uit het veld geslagen is. De reeds gegeven bevelen om de vrijwilligers naar huis te zenden zijn weer ingetrokken. De Tanin verklaart, dat het onder dergelijke omstandigheden geen zin heeft vredespreliminairen te teekenen. Uit Konstantinopel verneemt de New York Herald, dat Fransche en Engelsche oorlogsschepen de Bulgaarsche kust aan de Zwarte Zee zullen blokkeeren, ingeval 't Bulgaarsche leger er in slaagt bij Tsjataldzja door te breken. De Grieken zijn rusteloos in de weer om zich te Saloniki te versterken. Zij hebben een reeks van versterkingen opgeworpen en sleepen, naar een blad verklaart, alle beschikbare kanonnen en soldaten binnen de stad. De correspondenten van de Times en Daily Telegraph melden, dat de Turksche en Bulgaarsche legeraanvoer der te Tsjataldzja mondeling overeen gekomen zijn, gedurende tien dagen de vijandelijkheden te schorsen. Een for- meele wapenstilstand is niet gesloten; Bulgarije zou verklaard hebben, niet bevoegd te zijn een wapenstilstand aan te gaan, zonder de bondgenooten op den Balkan daarin te kennen. De New York Herald verneemt uit Konstantinopel: Men heeft hier een samenzwering ontdekt om den Sultan te onttronen en te vervangen door Ab- doel Hamid. Verscheiden politieke en militaire persoonlijkheden zijn mede plichtig. Men zegt, dat de samenzwe ring gesmeed is in de harem van Ab- doel Hamid. Bij Prilep is weer een gevecht gele verd tusschen Bulgaarsche Komitadzjis en Servische patroeljes. De laatsten moeten aanzienlijke verliezen hebben geleden én moesten om versterking uit Keuprulu vragen. Gedurende het ge vecht sloten zich Bulgaarsche boeren bij de Komitadzjis aan en wierpen bom men naar de Serviërs. Men verzekert, dat de Bulgaren bij Prilep eenige be langrijke strategische punten hebben bezet, die tot dusver in het bezit der Serviërs waren. De Serviërs hebben, naar uit Salo niki wordt gemeld, bij Kriwolak een honderdtal kanonnen en een aantal machinegeweren in batterij gebracht, om het opdringen der Bulgaren te voorkomen. Den Bulgaren, die in door de Serviërs bezette plaatsen wonen, is verboden hun woonplaats te verlaten. Eenige boeren uit den omtrek van Pri lep, beschuldigd van medeplichtigheid met de Bulgaarsche benden, zijn opge pakt en naar Monastir gebracht. De Agence Bulgare bevestigt, dat tusschen Bulgaren en Turken een wapen stilstand is gesloten, die echter alleen dient om de dooden te begraven. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft de Porte uit Londen telegrammen ont vangen, inhoudende dat de gezanten conferentie zich thans bezig houdt met den eisch der Balkanstaten omtrent een door Turkije te betalen oorlogsschatting. Bulgarije verlangt 30 millioen Turksche ponden, Montenegro 7, Griekenland en Servië ieder 15, tezamen 67 millioen T. P. Het Russische voorstel, om de kosten daarvan te bestrijden uit de verhooging der Turksche douanerechten met 3 pro cent (die oorspronkelijk bestemd was voor de hervomingen in Macedonië) heeft de goedkeuring der andere mogend heden niet kunnen wegdragen. Bulgarije gaat, naar de te Konstan tinopel heerschende overtuiging, voort bij Tsjataldzja en op Gallipoli verster kingen aan te brengen, om zoo noodig de oorlogsschatting te kunnen af dwingen. Rusland daarentegen wil den eisch der Balkanstaten alleen toewijzen, om de Bulgaren af te houden van een op marsch naar Konstantinopel. Een Bulgaar wijdt in de Daily Chro nicle de volgende beschouwing aan de oneenigheid tusschen de bondgenooten De gespannen verhouding tusschen de bondgenooten heeft zich nu uitgebreid tot de regeeringen en de vrees voor een oorlog heerscht, zelfs in de kringen, waarin gewoonlijk een pessimistische opvatting wordt onderdrukt. De ernst van de crisis ligt niet zoo zeer in het conflict tusschen de eischen van Griekenland en die van Bulgarije, als in de gespannen verhouding tus schen Bulgarije en Servië. De afbake ning van de grens in Zuid-Macedonië is zonder twijfel een kiesche zaak en zal aanleiding geven tot ernstige on eenigheid. Op dat stuk waren moeilijk heden van het begin af te voorzien, zij zijn te wijten aan het ontbreken van een voorloopige overeenkomst over de verdeeling van de veroverde landen. Maar hoe ook de loop van de onder handelingen moge zijn, geen van de partijen zal een beschuldiging van kwade trouw op zich laten zitten. Het geschil tusschen Bulgarije en Servië is van geheel anderen aard. Deze twee landen hebben het eerst een bondgenootschappelijk verdrag getee- kend, dat daarna de grondslag is ge worden van het Balkanverbond. Lan gen tijd hadden aan een vriendschap pelijke betrekking tusschen hen de met elkander in botsing komende wenschen in Macedonië in den weg gestaan en de regeeringen van beide landen zagen duidelijk in, dat er geen bondgenoot schap mogelijk was voordat deze pijn lijke kwestie was uitgemaakt. Op uit drukkelijk verlangen van Servië werden bepalingen opgenomen in hetServisch- Bulgaarsch verdrag betreffende bijzon dere voorzieningen voor de verdeeling van het bevrijde gebied in geval van succes in den oorlog tegen Turkije. Met de bedoeling om deze overeen komst meer bindende kracht bij te zetten, werd ze door beide partijen on derworpen aan de goedkeuring van den Tsaar- van Rusland, hun gemeensehap- pelijken weldoener, dien zij als tusschen- persoon hadden gekozen. Nu de oorlog tegen Turkije met succes bekroond is, weigert Servië de bindende kracht van dit verdrag te erkennen en heeft te verstaan gegeven, dat het niet van plan is de districten, die door de Servische troepen bezet zijn, te verlaten, niettegenstaande het verdrag enkele van deze districten aan Bulgarije toewijst, terwijl het lot van anderen is overge laten aan de beslissing van Rusland. De eenige bewijsgrond voor deze han delwijze is deze, dat het gebied, waarvan sprake is, alleen door Servische troepen is veroverd, en dat op andere plaatsen de Servische troepen aan Bulgarye extra hulp hebben betoond, waardoor zij recht hebben op een bijzondere tegemoet koming. De zwakheid van deze stelling is, volgens den schrijver, gelegen in het feit, dat zij in volstrekte tegenspraak is met de bepalingen van de militaire over eenkomst, die deel uitmaakt van het Servisch-Bulgaarsch verdrag. Deze twee documenten geven ondubbelzinnig te verstaan, dat de bondgenooten niet ieder voor zich krijgvoeren, maar gemeen schappelijk. De krijgsbedrijven op de onderscheidene slagvelden waren niet toevallig, maar maakten deel uit van een vooraf beraamd plan, waarvan de eenige bedoeling was de krachten der bondgenooten zóó te verdeelen, dat de beste kansen op succes verzekerd waren. Alles wijst er op, dat Bulgarije vast besloten is, tot eiken prijs het nakomen van de verplichtingen, die de partijen vrijwillig op zich genomen hebben, te verzekeren. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivellabriek „OP HOOP VAN ZEGEN Qenderen. BOTE». KtAS. Gerechtigd tot het voeren van het RÖkMboteruici'li, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.40 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld- vorderingeii, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldoischers, maken van Contracten, Reques- ten, enz. enz. DegelUke en prompte afwerking. Billy ke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. Zondays na 1 hup kantaar gesloten. extra zware gladde Roode- en Groenkraag. Origineel zaad van de wereldvermaarde Kweekerijen „Cultures de Graines de Bet- teraves" te Blandain (België) en Baisieux (Noord-Frankrijk). JAAPJESBIETENZAAD. Rosé du Nord (rosakraag) en Collet Vert (groenkraag) origineel Fransch zaad. Per Rg. 7a cent, bij 5 Rg. 73 et., bij 10 Rg. 70 ct. Verkrijgbaar bij A. D. BAAIJENS te Herpt Bestellingen worden ook aangenomen door HERMAN CLEMENT te Veen. P. STERKEN BURG te Dutsen. C. VAN DER MOOREN te Aalst. BIJ op den Assem te Drongelenop alle werk dagen, de bekende reeds vele malen bekroonde DEKHENGSTEN: zwart met kol, snebje en witte voeten, N. S. Tg. no. 32; donkerbruin N. P. S. no. 551 voorts de driejarige zwaargebouwde warm- bloedhengst donkerbruin, kol, hoog 1,67 M. Veulen- boek no. 322. Vaderde preferente Groningsche Stam en Premiehengst „Ideaal", o.a. in Den Haag en Groningen met eerste prijzen be kroond, Moederde aangespannen en aan de hand met veel eerste prijzen bekroonde Stamboekmerrie „Hilda" en op Maandag, Donderdag en Zaterdag op den „ASSEM" te Drongelenop Dins dag en Vrijdag bij den Heer A. VAN HOORN te Elshout en op Woensdag bij den heer M. J. DE ROON te Wijk, donkerbruin met kol en witte achtervoeten. Vader„Prince de Chenoy" B. S. n». 21308, Moeder „Rosalie" B. S. no. 41505. Het dekgeld bedraagt voor „Cicero" H* {gulden en voor de overige hengsten {gulden, bij eerste toelating te voldoen. 'v/'/••"•'■'••V-'t Het beste is goed genoeg voor U. Dit geldt in het bijzonder voor de banden. Kiest Banden ®§en 1U heeft het beste wat de moderne techniek schiep. y- Ij" iV.y y -3y:. ;y; Slaat ler letting: De welbekende, meermalen in Noordbrabant en Zuidbolland met eerste prijzen bekroonde Stamboek- en Fremiehengst gekruist Oldenburgsch ras, kleur zwart, boog 1.65 M. Ingeschreven onder no. 33 N. S. P. G. Vader „Diamant" no. 675 N. P. S. Moeder „Hendrika" no. 3066 N. P. S. Café VERSTEEG, Gorinchem Dalempoort, bij W. v. d. PLUIM, Dussen-Polder, 5 minuten vanaf Keizersveer, bij den eigenaar A. VERSCHOOR, Almkerk. bij de eerste toelating te voldoen. Erütstraat 308a, Tel. Int. 94, Gorinc&em. SPRKEKIIRË^: Alle werkdagen van 9 tot 3 uur. BIJ de 4-jarige Blauwschimmel Dravershengst ingeschreven in het draversregister der N. H. en R. V. Hoog 1.60 M. Sierlijk paard. Afstammingsbewijzen tot in het achtste geslacht. Dekgeld 25.— contant. Alleen op werkdagen beschikbaar. II—II1—il-WW ■ll—IIMWMH HII11W—WW—k Per Rg. 80 eeat, bij 5 Rg. 77A, bij 10 Rg. 7a ct. dc prima Belgische Hengst Continental ConJinental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Cö., Amsterdam. i ÉISÉ -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5