Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de itommelerwaard. Id VBrjaardas vu Prinses JüLIAIA. J. G. JANSSEN, comb. PEEK CLOPPENBÜRG, COLBIRT-COSTDHES. De Geheimen eener kleine stad. 's-Hertogenbosch. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3253. W oensdag 30 April. 1913. FEUILLETON. en hooger. ZIE ONZE ETALAGES. LAND VAN ALT^; VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Adverientiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. 't Lentebloempje is ontloken, Trots de barre winterkou, 't Heeft haar kopje opgestoken, Of het niet meer vriezen zou Och, wat ik je bidden mag „Bouw niet op êên lentedag 't Heeft gespookt, gebulderd buiten, Toen het toch al voorjaar was. Bloemen stonden op de ruiten, Hagel stormde tegen 't glas. 'k Dank je voor zoo'n lentetijd Door den winter ons bereid 'k Hob één bloempje in gedachten, Dat van lentekou niets weet, En den sneeuwstorm durft verwachten, DatOns Juliaantjeheet 't Kleintje, dat door liefde ons trof, 't Bloempje uit den Koningshof Weer verjaart ze in Moeders armen, Vaders liev'ling, op zijn knie, Omdat God zich wilde erbarmen Over 't bloempje, dat ik zie! Neêrland Deelt ge ook liefde mee? Geeft ge aan Haar uw wensch en beê? 't Heele volk is opgetogen Anders zou 't geen Neêrland zijn Komt een dankb're traan in de oogen, Bij zoo'n warmen zonneschijn God behoede Neêrlands kind, Dat bij ons Haar koest'ring vindt L. J. EYDMAN. (16 De dokter nam plaats aan een hoek van de tafel, wachtte even om zich te oriënteeren en wilde eenige woorden wisselen met zijn buurman. Tot zijn niet geringe verbazing wendde deze dadelijk het hoofd af, zoodat den dokter de woorden in de keel bleven steken, en de anderen trokken onvriendelijke gezichten, zoodat Gosse voorloopig van zijn poging tot toenadering afzag. Hij kuchte even en vroeg toen aan den suffigen kellner: „Wat hebt u voor souper?" De dikke pachter glimlachte nog eigen aardiger, de gezichten der habitués werden nog onvriendelijker en de melankolieke kellner ontwaakte even uitzy'n droomerijen en sprak met 'n holle stem, alsof hij een droeve mare verkondigde: „Varkenskarbonade met komkommersla." „Een portie voor mij," zei de dokter. „En 'n cognacgrog." Onder het gezelschap ontstond een be weging van verrassing en teleurstelling te gelijkertijd, zooals op de gezichten der soos- leden duidelijk stond te lezen. Toen stond een hunner met 'n aanmatigend voorkomen even op en fluisterde den pachter iets in het oor. De waard knikte toestemmend en fluister de nu den kellner iets toe. Deze trok 'n gezicht alsof hij wilde probeeren aan een blijmoedig onderwerp te denken, knikte ook en verviel toen weer in zijn oude droomerijen. De dokter wist niet, wat hij van dit ge heimzinnig gedoe moest denken. Om zich in zijn gedrukte stemming een weinig verlichting te verschaffen stak hij een sigaar op. Het gezelschap zette het onderhoud niet voort; slechts afentoe zag de dokter, dat de een den ander veelbeteekenend aankeek, waarop de ander ook 'n gewichtig gezicht zette en 'n slok uit het dampende grogje nam, welks geuren den armen dokter prik kelend in den neus steegen zijn eetlust nog vermeerderde. Het onaangenaamst trof het hem, dat de kellner van zijn bestelling heelemaal geen nota nam, maar voortdurend voor zich heen bleef suffen. Ik schijn de eenige te zijn, die een souper heeft besteld, dacht Gosse. De anderen maken alleen rumoer met hun messen. Maar waar om brengt de mosterdjongen mij niets Als ik het hem nog eens bestel, helpt het waarschijnlijk evenmin. Laat ik maar ge duldig wachten. De dokter ging in zijn stoel achterover leunen en rookte in doffe berusting zijn sigaar verder. De anderen gaven nog steeds geen geluid, maar in de voorkamer was het weer levendig geworden. Aan de twee speeltafeltjes hoorde men de gewone whistuitdrukkingen en flauwe mop pen over het spel, en van de kanapee drong de stem van den grooten geleerde tot den dokter door, langzaam en met overdreven klemtoon Zooals ik u zeg, heeren, zal ik eerstdaags in ons Weekblad een belangrijk artikel over deze quaestie schrijven. Het is van groote beteekenis, dat de helderziende geesten te velde trekken tegen de onverstandige hu- maniteitsbegrippen, die helaas steeds meer Buitenland. Reeds sedert eenigen tijd was de re geering van Portugal op de hoogte van door monarchisten, blijkbaar met steun van uiterst radicale republikeinen, voor bereide ongeregeldheden. Deze zijn Zater dagnacht uitgebroken, maar zij vonden de regeering der republiek voorbereid. Er zijn op verschillende plaatsen in Lissabon bommen geworpen en revol verschoten gelost, die waarschijnlijk als sein hebben moeten dienen voor het begin van een revolutionnaire beweging. Voor verschillende kazernes verschenen groepen betoogers, die echter door bur gers, bijgestaan door politie en republi- keinsche garde, uiteengejaagd werden. Lissabon heeft zijn gewone uiterlijk van alle dag behoudenhet gebeurde is uit sluitend door de dagbladen bekend ge worden en het schijnt geen twijfel te lijden, dat de beweging mislukt is. Er zijn allerlei inhechtenisnemingen ge daan; allerlei namen van aangehoudenen worden genoemd. Zoo zegt men, dat de gepensionneerde generaal Guesdes, voor zitter van den radicaal-republikeinschen bond, en de marine-officier Andrea aan gehouden zijn. Tegen verschillende offi cieren, zoowel van de vloot als van het leger zouden bevelen tot aanhouding uitgevaardigd zijn. Aan boord van den kruiser Republica bevinden zich een vijftig aangehouden militairen, in het kasteel St. George een honderd gevangen genomen burgers en militairen, bijna alle leden van den bovengenoemden bond. Volgens het dagblad El Mundo zou een zoogenoemde republikeinscbe groep of vereeniging de beweging voorbereid hebben. In den vroegen morgen van Zondag was de orde reeds weder her steld en volgens El Mundo hadden de relletjes van den nacht dan ook slechts het bewijs geleverd van den trouw van het leger. Het Lissabonsche dagblad Republiek meldt, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur een troep betoogers naar de kazerne van het vijfde regiment infanterie is ge-, trokken, onder het geschreeuw van Leve de republiek. De soldaten joegen de betoogers uiteen en de politie nam in het gebouw van den radicaal-republi keinschen bond twintig menschen ge vangen. In den nanacht zijn er twee bommen ontploft bij de brandweer kazerne in de Graca-wijk. Volgens een andere mededeeling zijn er gisteren nacht een honderd betoogers voor de genie kazerne verschenen, schoten los send en roepende: leve de radicale re publiek 1 Onder hen zou een officier geweest zijn. De betoogers hadden re AFDEELING Het Colbert-Costume neemt thans in de Heerenkleeding een allereerste plaats in; derhalve is de sorteering ook enorm groot en vindt een ieder iets naar zijne keuze. Heeren Colbert-Costumes 1 en 2 rij knoopen, in prachtige fantasie dessins, waaronder ook zeer mooie bruinachtige kleuren, die thans geheel nieuw en zeer chic zijn. f 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 - 24 26 - 28 - 30 volvers en bommen; zij beweerden, dat er samenzweerders door de straten trok ken en dat zij dus wel de republiek moesten beschermen I De officieren in de kazerne antwoordden, dat zij op hun post waren en gereed de republiek te verdedigen, maar dat ze zonder bevel van het hoofdkwartier niet uit zouden rukken. De betoogers drongen opnieuw maar vergeefs, aan en trokken terug. In het gebouw van den radicaal-repu blikeinschen bond zouden ze zich toen van wapens zijn gaan voorzien. Som migen hunner zouden leeren zakken met bommen ontvangen hebben. Kapi tein Lima Diaz zou met hen geweest zijn. Hij is in hechtenis genomen. Omdat de regeering van de oproerige beweging der monarchisten en ultra radicale republikeinen op de hoogte- was, had zij alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen en zoo patroel- jeerden er Zaterdagnacht tal van groepen burgers, verstrekt met politie en re- publikeinsche garde, door de stad. In het gebouw van den radicaal republi- keinschen bond heeft men ook veel wapens in beslag genomen. De staking der tram-employé's te Rosario krijgt een ernstiger karakter. De stakers eischen den 8-urigen arbeids dag. Verscheiden tramwagens zijn ver brand. De Arbeiders-Federatie, die de staking steunt, heeft de algemeene sta king bevolen. In verscheiden bedrijveD is dat bevel gehoorzaamd. Reeds thans ondervinden handel en verkeer stagnatie terrein winnen en alle sociale banden trach ten te verscheuren. De wereldgeschiedenis, de beste leermeesteres, opent ons de oogen. Waarom koesterden alle Christenvolken de verheven gedachte van de Jodenvervolging en hebben zij deze gedachte op zoo schit terende wijze uitgevoerd? Wat was de oor zaak van de Babylonische ballingschap? Waarom werden de Hebreeën uit hun landen verdreven en over de geheele aarde ver strooid? Waarom eeuwen achtereen te vuur en te zwaard vervolgd?... Omdat, mijne- heeren, zij den anderen volkeren schade berokkenen. Daarom moet tegen dit volk worden geageerd En in het eerstvolgend nummer van mijn Weekblad zal ik dit in een geharnast artikel uiteenzetten." „Wat hebben de joden hem gedaan?" vroeg de dokter bij zichzelf. „Of de vent is gek, èf hij steekt vol schulden, die hij bij het Posemuckler jodendom heeft aangegaan Enfin, mij om het even; als ik maar eerst mijn varkenscotelet had." Op dit oogenblik klonk beneden uit de keuken een aanhoudend geschel, zooals in de hotels voor de tables d' hóte wordt geluid. Als met een too verstaf veranderde het tooneel in de eetkamer. De gasten om de lange tafel rekten zich uit en namen de lange pijpen uit den mond de dikke pachter glimlachte weer op een andere manier, smakte met de tong, bukte zich en goot ongemerkt een kummeltje door zijn keelgat, terwijl de kellner uit zijn droom opschrikte en naar de glazen deur snelde, die naar de keuken voerde. Haha, dacht de dokter vergenoegd, dit is 't teeken, dat de cotelet klaar is. Goddank Lang had ik 't niet meer kunnen uithouden. Dat vermoeden bleek juist. Na een korte poos klonk wederom ge stommel op de trap en toen verscheen de kellner weer; in elke hand droeg hij een bord met heerlijk dampende varkenscóte- letten. Achter hem, op de bovenste trede, posteerde zich Hanna, de dikke keukenmeid, met twee dito borden als reserve. De kellner zette de eerste portie neer voor den geleerden redacteur van 't I'osemuckler Weekblad en nam daarna, met steeds nieuwe porties aanrukkende, met angstvallige nauw keurigheid de volgorde in acht, waarmede het souper bij hera was besteld. Gosse had zijn sigaar naast zich neergelegd en zijn zakdoek over zijn kniëen gevouwen, daar hij zag, dat er geen servetten werden verstrekt. Van elke cotelet, die langs hem heen werd getransporteerd, snoof hij vol welgevallen de heerlijke geuren op; lang kon 't niet duren of ook aan hem zou de beurt komen. In de voorkamer werden de gesprekken gestaakt en de kaarten uit de hand gelegd men hoorde alleen het klapperen van messen en vorken en het geluid van kauwende kinnebakken. Plotseling sloeg de dikke Hanna buiten waarts de glazen deur dichtde dikke pachter draaide zich om en dronk weer verholen 'n kummeltje en de magere kellner ging weer op z'n oud plaatsje staan om daar opnieuw in droefgeestig gepeins te vervallen. De dokter keek verbaasd van den pachter naar den kellner, heen en terug, en zei eindelijk, half ontstemd, half verlegen: „Kellner, krijg ik dan geen varkenscótelet De gasten lieten op deze vraag mes en vork op hun bord valldn en zagen, al kau wende, den dokter en toen den pachter aan. Zieme lachte venijnig en fluisterde den kellner iets in, deze deed opnieuw een poging om 'n vergenoegd gezicht te zetten en gaf toen, met 'n piepend stemmetje, Gosse ten antwoord: „U met bij zonderen klemtoon op dit Ter gelegenheid van het huwelijk van haar dochter liet een weduwe te Parijs een matrassenmaker komen om een oude matras te repareeren, die tien jaar lang in een schuurtje opgeborgen was geweest. Wie schets echter de ver bazing van den werkman, toen hij in het vulsel der matras een beurs vond, die bijna 25000 gulden aan banknoten bevatte. Dit geld bleek van een tante afkomstig te zijn, die ongeveer 15 jaar geleden gestorven was. Waarschijnlijk bad zij uit vrees voor dieven het geld in de matras verborgen. Men kan zich de algemeene vreugde voorstellen en ook de vinder deelde hierin, daar hij met een groote som gelds beloond werd. Een auto-bus van den motor omni- busdienst van Chemnitz op Annaburg is bij Burkhardtsdorf een ongeluk over komen. Van de 27 menschen die erin zaten, zijn er 25 gewond, van wie ver scheidene ernstig. Volgens de Chemnitzer Neueste Nach- riehten is het ongeluk aangekomen, doordat de bestuurder toen de motor haperde van zijn bok klom en waar schijnlijk verzuimde den remschoen vast te zetten. Daardoor rolde het zware voertuig achteruit de steile berghelling af, sloeg om en werd 7olkomen ver nield. In Mexico is wrijving ontstaan tus- schen de aanhangers van Huerta en die van Diaz. Beide partijen hebben zich gewapend en stellingen bezet. persoonlijk voornaamwoord u zult toch geen varkensvleesch eten Hahaen nu is ie op!" Hahaha hahahaKlonk het rondom. En „hahaha" deed ook de pachter die zich weer omkeerde, voor z'n derde kummeltje. De dokter werd bleek van innerlijke woede. Maar met geweld bedwong hij zich, vouwde zijn zakdoek op, stond op, liep met vasten tred door de voorkamer, trok vlug z'n jas aan, zette z'n hoed op en verliet, zonder iemand te groeten, de sociëteit. Als een razende stormde hij naar z'n logement aan den overkant. Dat is al te bar! mompelde hij onder weg. Ik ben in een gekkenstad beland Als ik niet duidelijk den honger voelde zou ik meenen dat ik droomde... Maar het is werkelijkheid, ontzettende waarheid. Hij rende, neen, vloog het portaal in van „De Zachte Duif!" „Wie is daar? Help!... Dieven, moor denaars!" jankte een vrouwestem. „Hou je mond, domme meidschreeuwde Gosse. „Ik ben 't, de dokterIk kan 't niet langer uithouden." „Help! Dieven! Moord! Brand!... De dokter!Willem Op dit doordringend geroep openden zich tegelijkertijd de voor- en de achterdeur, uit eerstgenoemde loerde het ontdaan gelaat van de logementhoudster in haar nachtmpts, terwijl, uit de laatste, Willem, de huisknecht, kwam aangesprongen. Met gebalde vuisten en strijdlustige ge baren ijlde hij op den dokter toe. „Wat is er aan de hand?" riep hy met rollende oogen. VIE(!Wilt!A» Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1